DE KUNST VAN BEGRIJPEN Ons bedrijfsleven in crisis éSü HET EERSTE KWARTAAL VAN 1933 ff MET f29.000.- ER VAN DOOR? ZATERDAG 24 JUNI Rijwielpadvereeniging Een overzicht van den toestand KATHOLIEKE STRIJD In geheel Europa Opsporing verzocht LEEKEPREEKEN Vergadering te Alkmaar HET ITALIAANSCH ESKADER Het vertrek weer uitgesteld ZAANDAMS FINANCIËN Groot tekort op de gemeerte- rekening Mariale Dagen op „Bouvigne" Lathyrus tentoonstelling Audiëntie Hedenochtend Ministerraad Groote verscheidenheid in de matewaarin de verschil lende bedrijfstakken lijden HITLER-GEDENKTEEKEN t ipr Blauwe Landdag Employé eener Scheepvaartveree- niging met arbeidsloonen verdwenen NED. BOND VAN MAKELAARS De jaarvergadering Er is dezer dagen gelachen om de uiting van een telepaath, die zeide eens naar Londen te zullen gaan, om aan de daar Vergaderde hoogmogende heeren te vertellen, Waarom zij zoo slecht opschoten en dat, wan neer zij geen andere methode gingen volgen, heel hun werk mislukken zou. Gat zulk een zielkundige wonderdokter het niet tot de vergaderzalen der economische we reldconferentie zal brengen, ligt voor de hand. Toch is er in het idee een kern van juistheid. Een deel van den tragen gang of de misluk king van alle bijeenkomsten moet aan mis verstanden, aan elkaar-niet-begrijpen worden toegeschreven. En wat van conferenties gezegd kan worden Is op de meeste menschen persoonlijk van toe passing. Wij zijn nu eenmaal sociale wezens; Bijn op elkaar aangewezen. Kluizenaars en al tijd biddende nonnen en monniken achter de tralies van een slotklooster kunnen zich de Weelde veroorloven van zich niets om de we reld en de menschen te bekommeren. Hun ge tal echter is uiterst gering tegenover al de an dere millioenen aardbewoners. Voor ons allen geldt dan ook de wet, dat wij in gemeenschap met anderen moeten leven en dit zoo goed mogelijk moeten doen. Welk een moeilijke kunst blijkt voor de meesten die omgang met anderen te zijn! Ru zies en vechtpartijen, schelden, twisten en ver- Wijten zijn veelvuldig voorkomende verschijn selen in de samenleving; elkaar ontloopen en negeeren, in het geheim belasteren en belagen zijn minder rumoerige, maar dikwijls ergere vormen. Op z'n zachtst wordt een gewapende vrede bewaard door schipperen en aanpassen. Om gang tusschen menschen in harmonie is uiterst zeldzaam. En wie durft er op rekenen, dat het oordeel zijner vrienden in zijn afwezigheid al tijd mild, althans altijd billijk is? Er zijn voor al die onaangename conflicten, ongewenschte wrijvingen en andere schaduwzij den van het gemeenschapsleven vele oorzaken aan te geven als ijverzucht, heerschzucht, be moeizucht, twistziekte, loslippigheid enz. fou ten, waarmee de een meer, de ander minder behept is en die een vreedzame samenleving bemoeilijken. Maar afgezien van dit kwaad, waartegen ieder weldenkende zich moet wape nen, is er de veel moeilijker te verblijden hin derpaal, die wel haast in iedere samenleving, zoowel klein als groot, voorkomt, n.m. het el kander niet begrijpen. En deze hindernis is des te pijnlijker, omdat zij vaak goedwillenden van elkander vervreemdt of tegen elkaar in het harnas jaagt. Wat is het, dat menschen, die eenzelfde taal I spreken, elkaar toch zoo moeilijk kunnen ver staan? Er zijn verhoudingen, waarin iedere partij slechts een half woord behoeft te zeggen, om begrepen te worden; somtijds is een blik. een gebaar al voldoende. Er kan op grooten afstand alleen door briefwisseling, door ziels verwant denken, een hechte vriendschap be staan. Daartegenover zijn er menschen, die on der één dak huizen, die op elkaar zijn aan gewezen en van goeden wil zijn en die elkaar toch nooit kunnen vinden. Wat is het, dat iemand vreemd blijft tusschen anderen, tus schen bloedverwanten en familieleden zelfs; dat hij niemand kwaad doet,* iedereen het beste gunt en toch zich als een vreemdeling voelt en als een vreemde behandeld wordt, jaren en jaren lang? Is het niet dramatisch, dat twee echtgenoo- ten, die twee in één vleesch, twee harten in één slag moesten zijn, naast elkaar kunnen leven als menschen, die elkaar slechts vluch tig ontmoet hebben; dat een kind voor zijn ouders of dat ouders voor een kind een ge sloten boek blijven? De onbegrepenen in het leven zijn meestal voor zichzelf en voor anderen een kwelling. Zeker, er zijn enkele sterke geesten, die leven als een arend op een bergtop; die geen behoef te aan anderen hebben, maar juist kracht zoe ken in eenzaamheid, "t Zijn menschen, die een groot ideaal najagen en hun medemenschen slechts behoeven en gebruiken, wanneer en voor zoover dezen in hun berekeningen pas sen. Dit zijn echter zeldzaam voorkomende uit zonderingen. Een moeilijk mengsel van sociaal wezen en in zichzelf gekeerd persoon vormt de kunstenaar en de man der wetenschap, die tijden van terughoudendheid en eenzaamheid kent en een ander oogenblik weer groote be hoefte aan menschelijken omgang, aan warme vriendschap heeft. Doch deze allen verstaan wij niet onder de onbegrepenen der samenleving. Wij bedoelen de personen, die zich niet gemak kelijk geven, die in zichzelf gesloten zijn en hen, die door niet alledaagsche manieren, le venswijze en opvattingen zichzelf als het ware buiten de dagelijksche gemeenschap plaatsen. Nü leveren laatstgenoemden de minste moeilijk heid. Het kan een enkele maal voorkomen, dat iemand van nature een zonderling is en in het maatschappelijk verkeer steeds tegen den draad ingaat. Kan zoo iemand zich niet aanpassen, dan zal hy noodgedwongen op een eenzamen post geisoleerd moeten worden; want het is beter, dat één wordt opgeofferd voor de gemeen schap dan omgekeerd. Meestal echter zijn al die singulariteiten slechts aangewend; ze ko men niet van binnen uit, maar zitten aan den buitenkant. Onder het jonge geslacht van thans komt deze neiging van zonderling-doen hier en daar nog al eens voor. Men bewijst zulken jon gelieden een dienst, wanneer men hun het dwaze en onsociale van him handelwijze on der het oog brengt. Anders staat het met de van nature ge sloten karakters. Zij berokkenen vooral aan opvoeders een groote zorg. Dezen immers zijn er niet mee af, hun schouders op te halen en te zeggen: ik kan den mond niet openbreken! Zij zijn verplicht na te gaan, waarin de ge slotenheid haar oorzaak vindt. Bij de een is het een groote mate van verlegenheid, die met verstandige middelen overwonnen moet worden; bij een ander is het slapte en wilszwakte; bij een derde zijn het lichamelijke oorzaken. De schuld kan ook bij de ouders en opvoeders lig gen. Wanneer ouders vernemen, dat hun kind op school en onder kameraden zich gemak kelijk geeft; of wanneer de onderwijzer over de geslotenheid van een kind klaagt en de ouders een tegengestelde ervaring hebben, dan zal de schuld vermoedelijk liggen by de kla gers zelf, doordat zij het kind afstooten, te weinig toegankelijk zyn, te weinig geduld heb ben om aan te hooren, in één woord den noo- digen tact missen. En toch is het zoo belangrijk om een kind niet als een in zichzelf gekeerd wezen te la ten opgroeien. Later, in het groote leven, zal het veel verdriet van zijn eenzaamheid heb ben. Maar dan is het voor opvoeding meestal te laat. Slechts weinigen, slechts de heel ster ken, leeren door het schaven en schuren langs de ruwheden van anderen uit zichzelf komen, waarbü hun natuuriyke zachtheid en be scheidenheid dan heel vaak in hardheid en bitterheid overslaat. Maar de meesten blijven schuw en teruggetrokken. Daarom kan in den juisten tijd der opvoeding, in de jeugd, geen te groote zorg aan gesloten karakters worden besteed. Afgezien nog van bijzonder lastige gevallen, waarby door verkeerde opvoeding of aanleg bepaalde personen in den omgang moeilijkhe den veroorzaken, is de kunst van begrepen voor ons allen verre van gemakkelyk. Dit is op zichzelf niet bezwaariyk; het erge is, dat wü gemeenlijk geen moeite doen haar doör oefening aan te leeren. Deden wy dit wel, wü zouden onszelf en anderen heel veel onaange naamheden en moeiiykheden besparen; veel misverstanden zouden niet ontstaan; veel harde woorden zouden ongesproken en heel veel onbillüke oordeelvellingen zouden achter wege blijven. In één woord, wü zouden heel wat minder tegen de christelijke naastenliefde zondigen. Wien is het al niet eens overkomen, dat hü jaren lang een antipathie tegen iemand koesterde, dezen persoon zooveel mogelük ver meed, in diens afwezigheid weinig goeds van hem vertelde en heel veel critiek op hem uit oefende, om veel later door een toevallige om standigheid zijn vergissing in te zien. Het schynbaar zonderlinge vond bijv. zyn oorzaak in een groot, geheim verdriet, dat ons onbe kend was en heldhaftig door den veroordeelde werd gedragen; of wel, wat ons afstootte vond zijn grond in zenuwstoringen of physieke af- wükingen. Eenmaal den sleutel in handen, kwam een karakter, dat ons eerst tegenstond, in een heel ander licht; wat wy eerst mis prezen leek ons dan lofwaardig. En wel heel tragisch voor ons, wanneer het de onherroe- pelyke dood is, die ons dien sleutel in handen geeft. Zulke ervaringen moeten ons aansporen om de kunst, een ander te leeren begrypen, voor al hen, die ons na staan en met wie wü geregeld moeten omgaan, met voorliefde te be oefenen. Is het niet onvergeefiyk, dat wy meestal vol belangstelling zijn voor een vreem deling, die plotseling in ons leven komt en straks weer verdwynt; dat wy geneigd zyn al zyn onhebbelykheden aan een anderen volks aard toe te schrijven; dat wij zyn singularitei ten interessant vinden; dat wy in onze koloni satie den eisch stellen, dat de Europeaan toch vooral moet trachten de Oostersche ziel te be grijpen, terwijl wy zelf niet de minste moeite doen om de personen, die in het dagelijksche leven op ons en op wie wy aangewezen zyn, te doorgronden? Het heeft veel van het billyke verwyt, dat wij, Hollanders, indertijd met open armen stonden om Oostenryksche en Hongaarsche kinderen op te vangen; dat Chineesche kooplui langs den weg ons hart en onze beurs weten open te krijgen, maar dat wy geen oog heb ben voor den nood van onze eigen landgenoo- ten. Wanneer wy eerlyk tegenover ons zelf dur ven zyn, zullen wy moeten toegeven, dat het de oude Adamzonde, het egoïsme is, die ons tot zulke schromelyke inconsequenties brengt. Onze eigen omgeving trachten te begrypen kost niet alleen moeite, maar eischt ook dik wijls de erkenning van eigen fouten, vraagt minder heerschzucht, meer toegeeflijkheid, minder eigenwaan, opoffering van eigen mee ning en andere daden van zelfverloochening. Maar dat mag ons niet weerhouden den naaste te geven wat hem toekomt: n.m. een beoordee ling en behandeling gebaseerd op goed begry pen! HOMO SAPIENS. Dezer dagen werd te Alkmaar 'n vergadering gehouden van de verschillende Rywielpadver- eenigingen in het land. Donderdagavond kwamen de afgevaardigden te Alkmaar aan; de avond werd in Bergen aan Zee doorgebracht, waar ook werd overnacht. Vrydagmorgen werd de Kaasmarkt bezocht; des middags vergaderde men in den Muziek- tuin, waar mr. J. Bosman de congressisten wel kom heette. Speciaal verwelkomde hij den heer ir. H. de Bruijn van den A. N. W. B., den Bond, die de Rywielpadvereeniging in het leven riep en steunde; voorts B. en W. van Bergen en de afgevaardigden der V.V.V.'s uit den om trek. De notulen van het te Vlissingen gehouden congres werden goedgekeurd. De afgev. van Vlissingen deelde mede dat van den minister antwoord binnen kwam op een desbetreffend rekest, dat electrische rij wielen op rywielpaden verboden kunnen wor den. Als gevolg van een ander rekest beschouwt spr. het, dat er beter toezicht op de rywiel paden gehouden wordt. De heer mr. dr. J. H. Jonckers Nieboer (Utrecht en omst.) kan dit niet onderschryven. U.M.O. en Gooi en Eemland klagen over mis bruik van rijwielpaden. Op een vraag van mr. v. Reenen wees mr Jonckers op de gemaakte fouten op het ry- wielpad: het niet uitwijken, het wandelen en paardrijden, het loopen met vee en het motor rijden op rijwielpaden. Z. i. is de eene mogelykheid ter voorkoming meer politietoezicht. Ir. de Bruyn zegde namens den A.N.W.B. medewerking toe, om deze zaak nog eens aan te snyden. By de behandeling van het voorstel—Wal cheren, om nogmaals by de Regeering een po ging aan te wenden tot verkrijging van bijdra gen uit 's Rijks kas, op grond van medewerking aan bestrijding van de werkloosheid, gingen er stemmen op, om te komen tot één gestie, door oprichting van een Bond, opdat men van elkanders werken en ervaringen op de hoogte komt. De voorzitter begreep niet, hoe het Prov. Be stuur van Noord-Holland aan Gooi- en Eem land wel subsidie voor een rijwielpad gaf en niet aan „Noord-Kennemerland". Een centrale leiding acht spr. noodig om te komen tot uni formiteit in handelen. Ir. de Bruyn zegt, dat by den A.N.W.B. de adressen van alle rywielpadvereenigingen be kend zijn; de A.N.W.B. geeft gaarne alle ge- wenschte inlichtingen. Mr. Judell zag gaarne het centraal inlichtin genbureau in den A.N.W.B. vertegenwoordigd. Ir. de Bruyn heeft daar geen bezwaar tegen, doch met de centrale leiding kan de A.N.W.B. zich niet belasten. De heer Kriller (Schoorl) zag gaarne een zelfstandige vereeniging opgericht, die van de Regeering subsidie ontvangt en deze over de vereenigingen verdeelt. Mr. André de La Porte (Gooi en Eemland) is hier absoluut tegen; provincies en gemeen ten geven alleen subsidies voor paden in eigen gebied. Mr. dr. Jonckers bepleitte toch het instellen van een centrale leiding om later te komen tot een federatie van vereenigingen; het lijkt spr. zeer sympathiek elk jaar den voorzitter van de ontvangende vereeniging als voorzitter van de leiding aan te wyzen. Als secretaris-admini strateur zag spr. liever een vast algemeen functionaris aangewezen. Na uitvoerige bespreking werd besloten in federatief verband samen te werken. Een com missie van 3 werd benoemd uit de vereenigin gen West-Veluwe, U.M.O. en Noord-Kenne merland, die zal uitwerken, op welke wyze de centrale leiding wordt samengesteld en het algemeen secretariaat zal uitmaken. Na uitvoerige bespreking trok Walcheren zijn voorstel, om Rijkssubsidie, te vragen, in. De heer L. Vincken uitte uitvoerige critiek op de door den A.N.W.B. uitgegeven rywiel- kaart TwenteSalland. Ir. de Bruijn vond deze wijze van critiek heel onaangenaam en op deze vergadering mis plaatst. De heer T. Tryssenaar Jr. (Twente) hield een causerie over rijwielpadbeharding, waarby hij mededeelde, dat de 700 K.M. rijwielpad in Twente 30.000 onderhoud 's jaars vorderen. Besloten werd volgend jaar te Barneveld te vergaderen. Hedenmorgen werd van .Bergen aan Zee naar Egmond gefietst; in Hotel Zeezicht werd even gerust, waarna via het nieuwe rijwielpad naar Heiloo werd gereden. Hier werden de congres sisten officieel door het gemeentebestuur ont vangen. Na in Bergen de koffietafel, aangeboden door het gemeentebestuur en V.V.V. aldaar, te hebben gebruikt, werd een fietstocht langs den duinvoet gemaakt, waarby de V.V.V.'s te Schoorl, Groet en Kamperduin als gastvrouw fungeerden. Nadat Vrijdagmiddag aanvankeiyk besloten was, dat het Italiaansche eskader Zaterdag ochtend uiterlyk zes uur uit Ortobello zou ver trekken en om ongeveer twaalf uur op Schel- lingwoude zou aankomen, werd dit plan des avonds laat opgegeven met het oog op de slechte weersomstandigheden boven Zwitser land. Tengevolge van de veel te hooge crisislasten zal de gemeenterekening van Zaandam over 1932 vermoedelyk sluiten met een tekort van 400.000.Het wachten is nu op een ver hoogde bijdrage van het Rijk, daar vooral het aantal werkloozen aan de financiën zeer hooge eischen stelt. Op het kasteel „Bouvigne" te Ginneken wordt een Mariale Cursus gegeven van 1 tot 2 Juli. Congreganisten, Mariavereeniging, Onder- wyzeressen, leden der Jeugdvereeniging en an dere, die hun Marialiefde willen verlevendigen en verdiepen zullen gaarne van deze gelegen heid gebruik maken. De lessen zijn de volgende: De Mariale godsvrucht en de moderne dwa lingen; Leve- zooals Maria leefde; De Mariale opvoeding; De K.J.V. en het rijk van Maria. Vele kinderen van Maria zullen opgaan naar „De Mariaburcht" zooals Mgr. Lemmens in één der laatste cursussen „Bouvigne" noemde. Ook H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik schonken voor de 6e Nationale Lathyrustentoonstelling, die op 7, 8 en 9 Juli aanstaande te Aalsmeer gehouden zal worden zilveren medailles. Niet alleen op cultuurge bied, maar ook wat betreft bloemschikkunst zal deze tentoonstelling veel moois bieden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Maandag audiëntie verlee- nen. Naar wij vernemen, lag het in de bedoeling, dat de minister-president, dr. H. Colyn, Vrij- dagavond per vliegtuig naar Nederland zou te- rugkeeren. Voorts vernemen wij, dat er hedenochtend ministerraad zal worden gehouden. Wanneer men bedenkt, dat groote en talrijke moeiiykheden het herstel van de ontredderde toestanden in de wereldhuishouding in den weg bleven staan en zich nog telkens gebeur tenissen voordeden, welke er allerminst toe bü- dragen om in het internationale zakenleven het vertrouwen te vermeerderen, dan kan het niet verwonderen, dat ons bedryfsleven in het al gemeen gesproken een donkeren tyd doorleeft, al is er uiteraard groote verscheidenheid in de mate, waarin de verschillende bedrijfstakken en menigmaal zelfs gelijksoortige ondernemingen onder de crisis gebukt gaan. Een en ander treedt duidelijk naar voren uit het overzicht van den algemeenen bedryfstoe- stand en den stand der arbeidsmarkt, hetwelk het Centraal Bureau voor de Statistiek over het eerste kwartaal van 1933 publiceert in zyn jongste aflevering van het Maandschrift. Zooals daaruit blykt, bleef in de metaalin dustrie de scheepsbouw waar de werven, voorzoover rij niet reeds tot geheelen stilstand waren gekomen, verre beneden hare capaciteit werkten een toonbeeld van den verwoes tenden invloed der tydsomstandigheden. Dat de machinefabricage het nog zwaar te verduren had, blijkt niet alleen uit het nog vrywel onveranderd aanhouden der groote slapte in verscheidene ondernemingen en het noe verder afnemen der bedrijvigheid in. andere, maar ook uit de nog geenszins gezonde ver houding tusschen de orders en de productie capaciteit in een beperkter aantal ondernemin gen, voor welke door het bemachtigen van min of meer belangryke opdrachten (deels ook uit het buitenland) in den laatsten tyd toch wel van een zekere opleving kan worden gesproken. Ook by de yzergieterijen en constructiewerk plaatsen is vermeerdering van werk hier en daar wel voorgekomen, al wordt daardoor toch geenszins de hoogst ongunstige indruk weg genomen, welken men verkrygt bij het overzien van deze bedrijfstakken in hun geheel, waarby dan naast de vaak onveranderde slapte ook gevallen van nog verderen achteruitgang niet afwezig blyken. Bovendien vormen de van verschillende zijden voor elk der drie boven genoemde branches verkregen mededeelingen over de onbevredigende of bepaald slechte prijzen (scherpe onderlinge en buitenlandsche concurrentie) mede een ernstig beletsel om den gang van zaken in het algemeen wat op timistischer te gaan beoordeelen. Intusschen zou de slapte in de constructiewerkplaatsen zich nog sterker hebben doen gevoelen zonder de reeds uitgegeven orders van den bruggen bouw, in welk verband voor de naaste toe komst valt te wijzen op de bereids door de Regeering ingediende wetsontwerpen teneinde snelleren bouw van een aantal bruggen moge- lyk te maken. Voor het hoogovenbedrijf con stateerde men, dat de betrekkelyke stabiliteit, welke het prijspeil op de ruwyzermarkt in het laatste kwartaal van 1932 vertoonde, gehand haafd bleef. De vraag was zeer gering. Van een voorjaarsopleveving viel nog niets te be speuren en de exportbelemmeringen zyn niet verminderd. Verdere inkrimping van personeel of arbeidsduur is intusschen niet voorgeko men. Voor de tinfabriek, welke verleden jaar reeds met verhoogde productie werkte, ge waagde men van drukte en uitbreiding der smeltery. In de vliegtuigindustrie is de totale personeelsterkte, ondanks vermindering in één der 4 ondernemingen, sedert het eind van 1932 iets toegenomen, n.l. van 206 tot pl.m. 230 man, d.i. intusschen toch belangryk minder dan eind Maart 1932 en 1931 (resp. pl.m. 440 en 520 man). By de rywielindustrie bracht het naderende voorjaar wel een over het geheel merkbare ver meerdering der bedrijvigheid, maar deze bleef dikwyls min of meer belangryk beneden het peil van vorige jaren, terwyl men van vele zy- den (w.o. ook ondernemingen, die een betere bedryvigheid vertoonden dan andere niet na liet te wijzen op de slechte prijzen, waartoe de huidige omstandigheden genoopt hebben. Een belangryk montagebedrijf der automobielindus trie, dat kort geleden een zeer moderne nieu we fabriek in gebruik heeft genomen, was ge regeld van werk voorzien (personeelsterkte vry wel stationnaif). De invoer van gloeilampen (sinds November 1932 gecontingeerd) vertoonde by het le kwartaal van 1932 vergeleken een da ling van 11 pCt. naar de hoeveelheid en 39 pCt. naar de waarde, terwyl de uitvoer thans naar de hoeveelheid 28 pCt. en naar de waarde 20 pCt. grooter was dan toen. Ook de invoer van radio-ar tikelen bleef achter (nl. 8 pCt. naar 't gewicht en 28 pet. naar de waarde) bij hetzelfde tydvak van '32, terwyl de uitvoer thans naar t gewicht 7.5 en naar de waarde 10 pCt. grooter was. In tusschen is blykens de berichten omtrent de werkgelegenheid in deze branches overwegend een vermindering geconstateerd, waarby men deels wees op seizoeninvloeden, doch ook op slapte in verband met de algemeene conjunc tuur. De toestand in de katoenindustrie bleef door bestendiging en deels nog verscherping der moeiiykheden buitengewoon slecht. Door het toenemend gebrek aan export bleef een uiterst felle onderlinge concurrentie op de binnenland- sche markt heerschen, waarbij zich voegde de invoer van goedkoope buitenlandsche (w.o. Ja- pansche) goederen, al is deze gedeeltelyk door contingenteering (sedert December j.l.) aan banden gelegd. In de wolindustrie, voor welke de contingen teering van den invoer gehandhaafd bleef, was de toestand, althans aan het eind van het kwartaal, over het algemeen ongunstiger dan verleden jaar. - In de tricotfabrieken en breieryen bleef de toestand vry sterk uiteenloopen. De berichten uit de schoenenindustrie luidden eveneens nogal verdeeld. By de zoo sterk kwijnende diamantindustrie bedroeg het werkgemiddelde van de werkende leden der werkliedenorganisaties in dit kwar taal slechts 901 tegen 1225 in het vorige kwar taal (hieronder resp. pl.m. 300 en pl.m. 600 te- werkgestelden bij de werkverruiming ingevolge het plan-Douwes) Ten aanzien van het bouwbedrijf (waar de zeer groote werkloosheid, tydelyk nog versterkt door vorst, met plaatselyk uiteenloopende toe standen wel min of meer belangryk afnam, doch ook eind Maart in totaal nog aanzienlyk was) valt speciaal, wat den woningbouw betreft, te wyzen op een gaandeweg geconstateerde op leving, althans in de groote plaatsen (o. a. wa ren in Amsterdam en Rotterdam groote bouw plannen in uitvoering). In overeenstemming hiermede is ook wel in eenige bedrijfstakken, waar de toestand nauw met dien in het bouw- bedryf samenvalt, min of meer opleving waar genomen. Het bestek van dit uittreksel noodzaakt er toe te volstaan met bovenstaande voorbeelden uit het overzicht, waarin byna 150 verschillende bedrijfstakken worden besproken en waarin men ook de toestanden betreffende mynwezen, veen- dery, visschery, land- en tuinbouw geschetst kan vinden. Te Berlijn is dezer dagen het eerste ge- denkteeken voor Adolf Hitler onthuld De belangstelling voor de katholieke actie op het gebied van de film neemt in alle landen toe. Reeds een vorige maal heb ben wy nog gewezen op Noord-Frankrijk, dat zich echter uitsluitend over de moreele toelaat baarheid heeft beraden. Thans treffen wij in de Kölnische Volkszei- tung een artikel aan, dat alle actie der katho lieken in de verschillende landen aan een be spreking onderwerpt. Het blad constateert een byzondere activiteit in geheel Europa. Tot de groote initiatieven, aldus ongeveer de Kölni sche, die de H. Vader heeft te baat genomen, om de wereld te vernieuwen, behoort ook de in stelling van een byzondere commissie, die het vraagstuk van de film bestudeert en de actie die leiden moet tot vestiging van een katholieke filmproductie. De Paus wil niet alleen de slechte film tegen gaan, maar ook de goede en in het bijzonder de katholieke film tegenover de slechte film stellen. In alle landen bezitten de katholieken eigen scholen en eigen couranten, die kleur be kennen en ten nauwste samenhangen met het katholieke principe en zoo is het ook de wensch van den Paus, dat de katholieken hun eigen films en hun eigen filmtheaters zullen bezitten. De verschillende congressen, die door de ka tholieken werden gehouden, hebben wel wat veel resoluties aangenomen, maar het kan niet ontkend worden, dat al deze besprekingen ten slotte mede de activiteit hebben losgemaakt. Nadat de katholieken in Duitschland, België, Nederland en later ook in andere landen een scherpe critiek hebben gevoerd op de slechte en wansmakelijke films, zyn zy eindelijk tot de daad overgegaan. In Frankrijk werkt abbé Rey- mond reeds geruimen tyd aan het stichten van katholieke bioscoopzalen, al moet hierby ver meld worden, dat de Franschen zich weinig aantrokken van den filmvorm, die, wil hy een goeden inhoud doeltreffend dekken, toch een zekere voornaamheid-zal moeten bezitten. Voor- loopig schijnt de abbé voldoende werk te heb ben aan het verzamelen van een katholiek pu bliek in katholieke zalen, waar toelaatbare fiims worden vertoond. Hopen wy, dat hij spoedig den verderen, zoo noodzakelijken stap zal doen, die voor een werkelyke katholieke filmcultuur noodig is. Verder spreekt de Kölnische over de Katho lieke Filmactie in België, die den laatsten tyd een bijzonderen yver aan den dag legde en zelfs reeds een prijsvraag voor een scenario uit schreef. Dan wyst het blad op de stichting van het Katholiek Film Front in Nederland, dat een eigen tydschrift zal uitgeven. Sprekend over Nederland, zegt de schrijver: Nederland bezit overigens een avant-garde van filmkunstenaars. Hier ontstond de prachtige film „Kentering", een aangrijpende en aanschouwelyke voorstel ling van de sociale invloeden der encycüek Re- rum Novarum. Verder bestaat in verschillende landen een katholiek smalfilmarchief. Als in ternationale organisatie noemt het blad de Eidophon, die den strijd wil aanbinden met de heidensche organisaties en gegrond is op de uit vinding van Dr. Könemann. In Parys is onlangs een katholiek bioscoop theater geopend, het eerste, naar men hoopt van een groote reeks. Deze instellingen eischen vanzelf een katholieke productie, zoodat de po sitieve katholieke film zoo urgent mogelyk is geworden. In Italië is men begonnen met de vervaar diging van een katholieke speelfilm, getiteld „Mater Dei", welke film het leven van de H. Maagd in beeld wil brengen. Een hacheiyke onderneming voorwaar, maar die by gunstig resultaat tot een prachtige prestatie kan leiden. Het is van harte te hopen, aldus de schryver, dat zulke films van religieuzen aard zich gun stig zullen onderscheiden van die zoetelijke films, die tot dusver de religie hebben uitge beeld. De invloed van de film overtreft die van de pers. Er zyn in Europa 30.625 bioscopen, waar van het grootste deel geluidsfilm vertoont. In Amerika tellen we 18.000 bioscopen, waarvan drie kwart geluidsfilm-theaters. Zuid-Amerika heeft 6000 bioscopen en Azië eveneens, Rusland alleen heeft meer dan 3000 zalen, waarvan ech ter slechts 300 geluidsapparaten hebben. De bezoekers van de bioscopen loopen op tot 250 millioen per week. Deze cijfers spreken niet alleen boekdeelen, zy toonen ook dringend de noodzakelykheid aan, dat de katholieken zich van de film zullen be dienen om hun levensbeschouwing uit te dra gen. Het is nog maar zeer kort geleden, dat Pater Ladé OP. in de Parysche Madeleine een predicatie hield, waarin de katholieken werden aangespoord zich op de film te werpen. En daar om, aldus besluit het Keulsche blad, dienen alle katholieken zich te vereenigen in één groot Front, dat sterk kan zyn, ais allen één zyn.... Door de Noord-Hollandsche Propaganda-com- missies van Mariabond en Kruisverbond in het Bisdom Haarlem wordt weer de jaarlyksche Landdag voorbereid, die dezen keer te Heem stede zal worden gehouden, op Zondag 9 Juli as. De inzet van dien dag is weer van kerkelyken aard: onder de Hoogmis in de St. Bavo een drankweerpredikatie. Vervolgens een optocht met muziek door de verschillende vereenigin gen met haar vaandels en vlaggen. Daarna een groote vergadering in het R.K. Vereenigings- gebouw, waar twee redenaars zullen optreden, terwyl door middel van tooneel en muziek voor de noodige afwisseling wordt gezorgd. Op de byzonderheden van dezen Landdag voor katholieke drankbestrijding, die evenals zyn voorgangers ongetwijfeld veel belangstelling zal wekken, komen wy nader terug. Sedert Donderdagavond zes uur wordt te Zaandam vermist de 53-jarige employé der scheepvaartvereeniging „Noord" te Amsterdam, de heer L. W. van A. Hy is dien avond van huis vertrokken met medenemen van een be drag van ƒ29.000, welk bedrag bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de schepen van genoemde orga nisatie te Zaandam. Het uitbetalen der loonen zou Vrijdagmiddag plaats vinden. Toen de beer van A, in den namiddag nog niet verschenen was, heeft de directie van genoemde scheep vaartorganisatie een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat het geheele bedrag vermist werd. Onmiddellyk werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde, voorloopig echter zonder resultaat. Een extra-politie-radio- bericht is Vrijdagavond verspreid, waarin de opsporing van den heer van A. verzocht werd. De heer van A. stond als een zeer betrouw baar employé bekend, hy genoot het volste vertrouwen van de directie der Scheepvaart vereeniging „Noord". O. m. was hem opgedra gen het z.g. besteken, dat is het aanwyzen van arbeiders voor de lossing der booten en het uit betalen van loonen. In verband met het feit, dat het momenteel vry druk is in de Zaan- damsche haven, was het bedrag, dat aan loo nen moest worden uitbetaald, vry hoog. De Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën hield Vry dagmiddag zyn jaarvergadering in café-restau rant Gebr. Brinkmann te Haarlem. De voorzitter, de heer A. v. Loon, opende met een welkomstwoord tot de aanwezigen en dank te voor de de tydsomstandigheden in aan merking genomen groote opkomst. Speciaal verwelkomde spr. de nieuwe leden en feliciteerde twee leden met persoonlyke feiten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Makelaarsvereeniging in Noord-Hol land werd besloten het bestuur geen machti ging te verleenen een lezing in het najaar te organiseeren over het onderwerp: „Wat zyn de eventueele gevolgen van een eventueele in flatie van den gulden?" De meerderheid van het bestuur was ervoor, maar die van de verga dering was ertegen. Aan het hierna voorgelezen jaarverslag van den secretaris, den heer H. Th. Fibbe, ontlee- nen wy, dat de slechte economische toestanden thans ook op de makelaars hun invloed doen gelden. In het afgeloopen jaar nam het ledental toe met 11 leden, zoodat dit thans 137 bedraagt. Voorts bevatte het jaarverslag velerlei om trent de werkzaamheden van de 7 afdeelingen en het orgaan. Tenslotte uitte de secretaris zyn verontwaar diging over eenige mistoestanden in de make laarswereld, b.v. betreffende de opleiding van makelaars. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. H. Ter Horst, sluit met een voordeelig saldo van 895.43 en een eindcyfer van 2494.85. Beide verslagen werden onder dank goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren G. H. Terhorst en G. D. v. d. Berg, de aftredende leden van de ballotagecommissie, de heeren H. Broens, H. Gersom en R. Schipper, en de af tredende leden van den Raad van Toezicht, de heeren mr. P. J. van Dam te Hilversum, mr. J. de Jongh te Den Haag en R. Schipper te Bus- sum werden allen onder acclamatie herkozen. Een voorstel van de afdeeling Twente om het bestuur opdracht te geven by de bevoegde auto riteiten met klem op aan te dringen dat voor officieele taxatiën alsmede by aan- en verkoo- pen door officieele lichamen, enz., in de eerste plaats gebruik worde gemaakt van ter plaatse gevestigde taxateurs en makelaars enz., werd na scherpe bestrijding van de toelichting by t voorstel door de afd. Rotterdam (welke zelfs dreigde by aanneming van het voorstel uit den Bond te zullen treden) door het bestuur terug genomen. Een voorstel van de afd. Den Haag om aan sluiting te zoeken met andere belanghebben den om bij de autoriteiten aan te dringen op verlaging van recherchekosten by de kadasters werd overeenkomstig het aanbevelend prae ad vies van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Tenslotte werd een voorstel van de afd. Twente betreffende de bestrijding van zekere mistoestanden by het benoemen van verzeke ringsagenten, enz., uitvoerig besproken. De afd. Rotterdam wenscht nadere inlichtin gen omtrent de in de toelichting genoemde „ne venberoepen". Zyn dat b.v. bouwkundigen? De afd. eischte een definitieve uitspraak van de vergadering over de vraag of iemand, wiens hoofdberoep op bouwkundig gebied ligt, Dd van den Bond kan zijn of niet. Luidt het antwoord „neen", dat treedt de afd. uit den Bond. De afd. Twente deelt mede de leden van den Bond in hoofdzaak als makelaars te beschou wen en pas daarna als b.v. bouwkundigen en dergelyke, maar meent dat het verschil met het tegengestelde standpunt van de afd. Rot terdam niet zoo groot is. De voorzitter zegt tenslotte dat het geenszins de bedoeling is om bouwkundigen-makelaars van het lidmaatschap van den Bond uit te slui ten, met welk antwoord de afd. Rotterdam te vreden is. Op een vraag betreffende de Centrale Reor ganisatie-Commissie (die mistoestanden in het verzekeringswezen bestrijdt) deelt de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur destyds uit de com missie is getreden op persoonlyke redenen. De heer J. H. Zeeven stelt daarop voor het bestuur uit te noodigen nadere inlichtingen omtrent deze commissie aan de leden te ver schaffen, welk voorstel wordt aangenomen. Hierna deelt de voorzitter mede dat het twee de voorstel van de afd. Twente zóó uitgevoerd zal worden, dat ook de afd. Rotterdam ermede accocrd kan gaan. Besloten wordt voorts de volgende algemeene vergadering te Amsterdam te houden. Bij de rondvraag biedt de afd. Haarlem als gastvrouwe aan alle afgevaardigden een zeer fraai herinneringsbord aan, waarvoor de voor zitter hartelyk dank brengt. Na afloop der vergadering werd in het Grand- hotel te Zanüvoort gezamenlijk gedineerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5