De missionarissen, dank zij den K.R.O., uit hun isolement PD NEDERLAND VOORAAN ZATERDAG 24 JUNI Redevoeringen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, pater lector J. Dito O. P. en Paul de Waart Waar deer end schrijven der Propaganda Fide Rede van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Janssen Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Z. Em. Kard. Fumasoni Biondi Kardinaal Fumasoni Biondi Rede pater lector J. Dito O.P. Pater Lector J. Dito O.P. Adhaesiebetuigingen Viering te Maastricht PATERS-PROCESSIE TE HUISSEN Rede Paul de Waart Mgr. Jordanus Gijlswijk neemt aan de plechtigheden deel HET HOSPITAAL DER KOL. RESERVE TE NIJMEGEN De mogelijkheid van opheffing Conflict bij de werken der Twente-kanalen Hebben de arbeiders gelegenheid gekregen het werk te hervatten? CONFLICT TE APELDOORN AANVULLING PENSIOENWET VORDERINGEN OP DU ITSCHLAND De enquête vindt weerklank Oproep aan alle Katholieken Paul de Waart De steunregeling te Almelo Minister contra Gemeenteraad NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME Data definitief vastgesteld iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Onze uitzendingen, zooals wij deze voornemens - a TT* 1 1* zijn te geven, zijn daarom bestemd voor alle K afhollfiK Jf* lllYl- rilQTAnGPn A lPVk ^11 /\_11T7AniTlinfY Nederlanders in de overzeesche gebieden. En fc *Iöl»Vl 111C X mUIU Ui V&iVllUllIH w'ie een blik slaat op onze programs zal moeten "Fl^OTlt orlzor>r«on rlof moor Hor» Hvlo IrnTort i/ar» pIVo S t A JL o» Het contact in den aether tusschen het moe derland en de missiegebieden is gelegd. De eerste K. R. O. Phohi-uitzending heeft vanmiddag plaats gehad. De uitzending had plaats vanuit de K. R. O.- studio, waar Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen werd ontvangen door den bedrijfsleider, den heer P. A. M. Speet, pater lector J. Dito O.P., leider der programma-afdeeling en den heer Paul de Waart, redacteur van de „Katholieke Radio Gids". De voorzitter, pastoor L. H. Perquin, was door ongesteldheid verhinderd by deze eerste uitzen ding aanwezig te zijn. Na de ontvangst van mgr. Jansen kon dit historisch oogenblik een aanvang nemen. Toen de Pausmarsch in den aether was ver klonken, sprak Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de openingsrede uit. „Hoort eilanden en luistert volken van verre." Deze woorden, welke de Kerkelijke Liturgie op den huidigen feestdag van Sint Johannes den Dooper, ons met den profeet Isaias toe roept, komen ons als vanzelf van de lippen, nu wij als voorzitter van den Nederlandschen Priester-Missiebond het groote voorrecht heb ben, een kort woord tot u te mogen spreken in dit eerste uur, waarin onze onvermoeide Katholieke Radio Omroep het contact gaat leggen tusschen Nederland en Nederlanders in de verre overzeesche gebieden. Vandaag immers wordt voor de eerste maal per radio uitgezonden dat bijzonder programma, hetwelk de K. R. O. zich voorstelt voorloopig wekelijks te gaan bieden aan alle Nederlanders in den versten vreemde aan allen, die er van kunnen en willen profiteeren doch meer in het bijzonder aan diegenen onzer katholieke landgenooten, die met terzijdestelling van alle menschelijk eigen voordeel, zich losrukten uit den kring hunner dierbare betrekkingen om wille van het zielenheil van anderen. Want, luisteraars wat ons bijzonder trof in dit nieuwe plan van radio-uitzendingen, is de edel moedige gedachte van den K. R. O., om vooral de honderden missionarissen, priesters en reli gieuzen, arbeidende in den wijngaard des Heeren, in de gelegenheid te stellen, tijdens d§| wekelijksch radiocontact met het Moeder land, op de hoogte te blijven van de vele en gewichtige feiten, waaraan de geschiedenis van het tegenwoordig wereldgebeuren zoo rijk is; alsmede van die zaken, waarvan de kennis voor den missionaris in de praktijk van groot be lang kan zijn. De Katholieke Radio Omroep in Nederland wil zich door geen moeiten noch kosten laten weerhouden om te beginnen, nu de gelukkige mogelijkheid daartoe bestaat. En, staande voor dit begin, verwijzen wij u naar het moment, waarop de K. R. O. in Neder land voor de eerste maal een programma ver zorgde. Gelijk toen evenals nu te bevroeden viel, wat al goeds er uit zulk een initiatief groeien kon, zoo moge ook deze ondernemende geest bekroond worden met eenzelfde wel slagen. Al zijn thans de omstandigheden geheel anders, en al zijn aard en karakter van de programma's, welke hier de aandacht vragen, geheel verscheiden, zeker is het, dat deze radio- uitzendingen aan onze landgenooten de ontroe rende vreugde zullen brengen, stemmen, waar onder bekende stemmen, te vernemen uit het Moederland, een vreugde, door ons nauwelijks op volle waarde te schatten. Immers, die regel matig terugkeerende klanken uit het land hunner geboorte, zullen hen den scheidenden afstand doen vergeten; nauwer zullen zij zich weer met ons vereend gevoelen en als uit hun isolement verplaatst. Voorzeker, de missionaris zal ook zonder dat alles kunnen blijven arbei den; om werkkracht immers biet; hij dagelijks tot den Heer, die hem uitzond en zijn blijden moed ontvangt hij van God als loon voor ae groote en talrijke offers, die hij dagelijks brengt; maar gelijk op ander gebied zooveel werd ondernomen, om den missionarissen en den religieuzen waé,r zij ook over den aardbol verspreid zijn door menschelijke hulp den arbeid lichter te maken, zoo moeten wij ook dankbaar aangrijpen de gelegenheid ons ge boden in het onschatbaar middel van de radio, om op deze zeer moderne wijze onzen landge nooten, arbeidende in die talrijke overzeesche gebieden, helpend tegemoet te treden. Moge dit nieuw ondernemen slagen! Moge dit plan naar zijn programma-opzet ongetwij feld ten voordeele van alle Nederlanders in den vreemde, doch geheel bijzonder van voordeel en groot nut voor de dappersten en edelmoe- digsten onder ons, de missionarissen volle dige uitvoering kunnen vinden, ter eere van God en ter liefde van allen, die naar deze uitzen dingen zullen luisteren. Over dit modern werk van propaganda en -'v' naastenliefde van den Katholieken Radio Omroep smeeken wij, als voorzitter van den Nederlandschen Priester-Missiebond, Gods hulp af en tevens Gods rijksten zegen over alle Nederlanders, geheel in het bijzonder over alle Nederlandsche Missionarissen en over hun Missie-arbeid. „Geloofd zij Jezus Christus 1" En in den geest met u vereenigd hooren wij U antwoorden: „In alle eeuwigheid. Amen." Het bestuur van den K. R. O. mocht het vol gende waardeerend schrijven ontvangen van Z. Em. kardinaal Fumasoni, prefect der Pro paganda Fide, dat na de rede van den Aarts bisschop werd voorgelezen. Met een zeker gevoel van schroom richt ik deze woorden tot de missiegebieden, woorden, bestemd om door den aether gedragen te wor den naar onze missionarissen, arbeidend in de meest verwijderde hoeken der aarde. De geschiedenis leert ons, dat door alle eeuwen heen heldhaftige figuren lange en moeizame tochten hebben gemaakt, om de af gelegen missiegebieden te bereiken, waar zij geheel buiten alle contact met hun vaderland, alleen met de herinnering aan voorbije dagen den strijd hebben gevoerd voor de kerk. Doch dit isolement gaat tot het verleden behooren. De missionaris lijdt nog menige ontbering in zijn ballingschap, maar het modern verkeer te land en te water heeft de onmetelijke afstan den van vroeger overwonnen. De wondere radio brengt de stem uit Europa op een en hetzelfde moment over naar de een zame werkers onder den Poolcirkel naar de binnenlanden van Azië, de eilanden in den Stillen Oceaan, naar het hart van Afrika en naar iedere plaats van Noord- en Zuid-Ame- rika. Inlichting, bezieling en ontspanning zullen doordringen tot iederen missionaris, die een ra diotoestel bezit, hoe ontoegankelijk zijn mis siepost klaarblijkelijk ook zij. De inlandsche priester of leek, hoe afgelegen zijn verblijf ook zij, kan, door een louter me- chanischen handgreep, contact scheppen met de vitale werking van het christendom over geheel de wereld. Dit is inderdaad een groote overwinning van het menschelijk vernuft. Door de beschikking van onzen roemrijk re geerenden Paus Pius XI ben ik geroepen tot de leiding van de missioneerende kerk. Met de grootste dankbaarheid wensch ik, uit naam van alle missionarissen, den Katholieken Radio Omroep in Holland geluk met het moedige initiatief van eens per week, gedurende een uur, ook de missiegebieden van zijn uitzendin gen te doen genieten. Door hun omroep in dienst te stellen van onze Moeder de H. Kerk, zetten de ijverige werkers van dit instituut de kroon op hun ernstig streven van zeven jaren. Aan alle bisschoppen, aan alle missionarissen en aan alle geloovigen, die naar deze woorden luisteren, breng ik mijn hartelijke groeten en ik smeek Gods zegen af over hun arbeid en over alles, wat hun dierbaar is. Mijn roemrijke voorganger, kardinaal Van Rossum, werd in Holland geboren, en heeft daar ook zijn leven besloten met een zalig sterven. Zijn groote ijver en toewijding geven mü moed en bezieling voor mijn taak. Iedere missionaris kan er van verzekerd zijn in mij te bezitten een vader en een vriend, vol belangstelling voor hen en voor het werk, waar voor hij alles opoffert. Zoo ook geef ik allen katholieken in de mis sielanden de verzekering, dat ik hier in Rome steeds in mijn gebeden hen, hun families, hun gezinnen en hun vaderland indachtig zal zijn. Mogen zij wederkeerig voor mij bidden en hun gebed storten voor de uitbreiding van de Kerk van Christus op aarde, die ons gemeenschap pelijk erfdeel is. Katholiek Nederland kan trotsch zijn op de rol, die het speelt bij de verbreiding van het geloof. Er is bijna geen land ter wereld, of er werken Nederlandsche missionarissen. Er is bijna geen terrein, of het wordt door de liefde volle en edelmoedige krachten van de Neder landsche missionarissen bestreken. Moge God overvloedig Zijn zegen doen neer dalen op dit durvende volk, dat zoo onver schrokken zijn krachten wijdt aan de eer van Zijn Naam. God zegene Zijn plaatsvervanger op aarde, onzen beminden Heiligen Vader en de groote Katholieke Gemeenschap, een zesde van de bewoners dezer aarde. En God schenke Zijn Licht en Zijn Genade aan al diegenen, die bui ten deze gemeenschap staan. Amen. Nadat het K. R. O.-orkest onder leiding van Johan Gerritsen de Piet-Hein-rhapsodie had verklankt, gaf pater lector J. Dito O.P. een uit eenzetting over beteekenis en doel der K. R. O.- uitzendingen via de Phohi. Op dit historisch uur, nu de K. R. O. voor het eerst de gelegenheid heeft, de luisteraars in de verre gewesten en overzeesche gebieden toe te spreken, op dit historisch oogenblik is mij allereerst door het bestuur van den K. R. O. opgedragen, u allen een vaderlandschen groet over te brengen. Wij achten het een gelukkige gedachte van het bestuur van den K. R. O., om deze gelegen heid tot uitzending aan te grijpen, omdat nu via het meest moderne middel, de band en het contact tusschen Moederland en vreemd ge west meer dan ooit kan worden verkregen. Dat is de groote beteekenis van dit uitzen- dingsgebeureneen nauwer contact, een inniger band tusschen Nederland en alle Nederlanders in den vreemde. Onze uitzendingen, zooals wij deze voornemens zijn te geven, zijn daarom bestemd voor alle Nederlanders in de overzeesche gebieden. En Wie een blik slaat op onze programs zal moeten erkennen, dat meer dan drie kwart van elke uitzending ook voor alle Nederlanders te genie ten valt; de muziek, het behoeft geen betoog is voor allende samenvatting van het wereld gebeuren m Nederland en daarbuiten onder den titel van „De wereld in vogelvlucht" evenzeer Echter leggen wij gaarne het accent op het feit, dat deze uitzendingen bijzonder bestemd zijn voor de talrijke Nederlandsche Missionaris sen, werkzaam in de vele Missiegebieden, die er op de wereld zijn, omdat wij hopen en bedoelen den missionaris helpend tegemoet te treden, hem te verlossen uit zijn isolement. En dat wij bij de samenstelling van het pro gram, ofschoon bedoelende daarvan eiken Neder lander in den vreemde te doen profiteeren, ge heel bijzonder hebben gedacht aan die honder den priesters en religieuzen, zonen en dochters van ons volk, spreekt voor zichzelf. De pioniers van de Katholieke cultuur in de over den aard bol verspreide Missiegebieden hebben er recht op. Dit bijzonder karakter vindt men in ons pro gram vastgelegd door de vaste rubriek „Van en voor den Missiepost", terwijl bepaalde korte voor drachten, bestemd om den missionaris o.a. op medisch gebied van voorlichting te dienen, dit evenzeer doen uitkomen. Ook bij andere voor drachten van meer algemeenen aard, over kunst, literatuur, film, zal daaraan worden gedacht. Dit is in korte trekken een omschrijving van het doel onzer Phohi-uitzendingen. Het bestuur van den K. R. O. heeft het als zijn duren plicht beschouwd om deze gelegenheid aan te grijpen, ofschoon het plan van deze uit zendingenreeks een wekelijksche uitgave van honderden guldens beteekent. De K. R. O. begint. De groei van het plan en de verwezenlijking der gestelde idealen zul len uiteraard mede afhankelijk zijn van den financieelen steun, welke deze in Katholiek Nederland zullen ontmoeten. De moreele steun is er. Onze Aartsbisschop heeft zoo juist in dit eerste uitzenduur zijn volle sympathie met onzen opzet betuigd. Dit plan zal onder Gods Zegen slagen, omdat het moét. En het moét slagen, omdat het kan. Katholieken in Nederland, en gij vooral, ouders en familie, die uw zonen en dochters, uw vrienden en bekenden in verre landen weet, toont uW waardeering voor ons nieuw onder nemen, en moge de gulle liefde, die gij uw mis sionarissen toedraagt, zich weerspiegelen in een daadwerkelijken steun aan onze Phohi-uitzen- dingen. Dan alleen kunnen deze uitzendingen zich ten volle ontwikkelen voor al onze landgenooten in den vreemde en bijzonder ook voor onze dap pere missionarissen, wien wij door dit radio contact met het Moederland iets willen terug- Moge katholiek Nederland den K. R. O. blij vend in staat stellen deze voor onze missionaris sen e. a. zoo belangrijke uitzendingen wekelijks te kunnen herhalen. Adhaesiebetuigingen waren binnengekomen van Mgr. B. Eras te Rome en Mgr. Th. Bek kers, directeur van het Pauselijk Liefdewerk te Voorschoten en dr. Alphons Mulders, redacteur van „Het Missiewerk". Hedenavond zal in het Stadspark te Maas tricht het historisch gebeuren van de eerste K. R. O.-Phohi-uitzending feestelijk gevierd worden met een openlucht-concert door het Maastrichtsch Stedelijk Orkest onder leiding van H. Hermans, terwijl Pater Dr. Cassianus Hentzen O. F. M. in een redevoering de dankbare gevoelens van Katholiek Limburg je gens den K. R. O. vertolken zal. Meerdere bisschoppelijke hoogwaardigheids- bekleeders o.w. Mgr. Cl. van der Pas, Mgr. A. Claessen, zullen de massale bijeenkomst met hun tegenwoordigheid opluisteren. schenken voor het vele, dat zij terwille van het hen leidende groote ideaal, om hun evenmen- schen in den vreemde offeren. In nomine Domini feliciter. Nogmaals liet het orkest zich hooren, v.'aarna de stem van Paul de Waart zich liet hooren om den missionarissen de „wereld in vogelvlucht" te doen zien. Landgenooten in den Vreemde, Alvorens een aanvang te maken met dit over zicht, wil ik U zeer kort toelichten wat de be doeling is van deze rubriek. De wereld in vogel vlucht wil U een wekelijksche samenvatting bieden van het wereldgebeuren voor zoover dit, gerangschikt naar de groote feiten, van inter nationale beteekenis is. Zorgvuldig zullen we naspeuren wat er geschiedt ten dienste en ter bevordering van den wereld-vrede, de interna tionale toenadering, de betere verhouding tus schen de volkeren onderling, en ook wat ten nadeele daarvan zich afspeelt. Wanneer wij in onze verbeelding per vliegtuig opstijgen hoog in het luchtruim om een totaalbeeld te krijgen van de contemporaire wereldgeschiedenis dan sluit dit in, dat wij dikwijls lang zullen verwij len boven die steden, welke geacht kunnen wor den te zijn internationale wisselplaatsen van gedachten; verder boven de verschillende hoofd en regeeringssteden om door fragmentarische beelden een toelichting te geven van onzen to taalindruk en vanzelfsprekend zullen wij eer biedig luisteren naar wat de Vader der Chris tenheid vaak via een bepaald volk aan de ge- heele wereld waarschuwend te zeggen heeft. Van tijd tot tijd zoo dikwijls daartoe aan leiding is zullen wij ook stilstaan bij de ge beurtenissen in ons Moederland. Uiteraard mag niet veel tijd besteed worden aan kleinere détails, tenzij deze van gewicht kunnen zijn tot het vormen van een oordeel over de grootere gebeurtenissen, welke immers in kleinere vaak hun schaduwen plegen vooruit te werpen. Nu eens zullen wij ons bepalen tot het enkele me- dedeelen van feiten, dan weer zal er aanleiding zijn tot het geven van een beschouwing. Altijd zal getracht worden om onderling verband te leggen tusschen de gebeurtenissen op den aard bol en zeer zeker zullen wij pogen Go£s vinger in de wereldgeschiedenis na te speuren, wan neer tenminste het ons gegeven is duidelijke aanwijzingen te ontdekken van de altijd wa kende Providentie. Men moge er rekening mede houden, dat wij de kennis der feiten derhalve het nieuws dienen af te sluiten ongeveer vier of vijf dagen vóór den datum waarop dit wekelijksch over zicht voor de microfoon zal worden uitgespro ken en zulks wegens enkele bestaande practi- sche bepalingen, welke conditioneel werden ge steld en waaraan wij ons vanzelfsprekend gaar ne onderwerpen. De oud-Hollandsche Boerendansen, daarna gespeeld, zullen het vaderlandsche hart onzer dappere missionarissen en missie-zusters wel hebben doen opengaan. Dan klonk weer de stem van Paul de Waart „Hallo, Hallo, Hier, van en voor den missie-post", In korte trekken gaf spr. hier weer, welke onderwerpen in dat '"'-mamma-hoekje behan deling zouden vinden. Met een plechtig „Aan U, o Koning der Eeu wen" werd deze eerste beteekenisvolle K. R. O.- Phohi-uitzending besloten. Op voortreffelijke wijze is hier de radio-tech niek in dienst gesteld van de missie. Z. H. Exc. Mgr. Jordanus Gijlswijk O.P., aarts bisschop van Euchaïti zal Zondag de processie bijwonen, welke jaarlijks gehouden wordt in den kloostertuin van de Paters Dominicanen te Huissen. Mgr. Gijlswijk zal des morgens te 9.30 uur plechtig worden ingehaald, waarna Mgr. een plechtige H. Mis zal opdragen, geassisteerd in Cappa magna. Aan de processie welke hierna volgt zal wor den deelgenomen door de fraters en broeders van het Dominicaner klooster te Huissen, be nevens een 20-tal paters uit Nijmegen. Vervol gens door verschillende organisaties, vereeni- gingen en vele leden van de Derde Ordelingen. Ook voor de zieken zijn voorzorgmaatregelen getroffen, dat zij de plechtigheden kunnen bij wonen. Mgr. Gijlswijk zal de zegening der zieken ver richten, die door de Derde Ordelingen van huis gehaald en wederom naar huis gevoerd worden. Tot 5 uur zal het park bij het Huissensche klooster voor het publiek zijn opengesteld. Verschenen is het verslag der commissie voor de rijksuitgaven over den brief der Alg. Reken kamer ter geleide van een afschrift van haar briefwisseling met den minister van Koloniën betreffende de mogelijkheid van opheffing van het hospitaal der Koloniale Reserve te Nij megen. Het wil de commissie voorkomen, dat bij het onderzoek te veel is uitgegaan van de gedachte, dat voor de gebouwen van het hospitaal te Nij megen een andere bestemming moet worden gevonden, wil van opheffing van dat hospitaal sprake kunnen zijn. Naar haar meening is het gewenscht, dat alsnog op korten termijn volle dig worde onderzocht of niet bij opheffing van het hospitaal der Koloniale Reserve een niet alleen voor het Departement van Koloniën, doch in 't algemeen voor 's Rijks schatkist meer economische behartiging kan worden verkregen van alle belangen, welke dat hospitaal thans dient. Mocht zulks inderdaad het geval blijken, dan mag, naar het oordeel der commissie, aan het argument, dat voor de gebouwen van het hospitaal geen andere bestemming kan worden gevonden, niet een overwegende beteekenis worden toegekend. Zooals we in een vorig nummer reeds in het kort konden mededeelen is aan de Kanaalwer- ken onder Hengelo een conflict uitgebroken, waarbij 68 arbeiders zijn betrokken, die ge schorst zijn. Van arbeiderszijde deelde men ons hierom trent het volgende mede: De arbeiders die in de buurtschap Oele, on der de gemeente Hengelo, in werkverschaffing bezig zijn aan de kanaalwerken, hadden naar hun meening ernstige grieven, die zij door mid- uel van hun ploeg- of putbazen ter kennis wenschten te brengen van den hoofdopzichter, die dien middag aanwezig was. Toen deze hen hierover gehoord had, vroeg hij naar de na men dergenen, die de klachten overbrachten. Nadat deze waren opgegeven, zou den betrok kenen rijn medegedeeld, dat zij zich als ge schorst moesten beschouwen. Toen de overige arbeiders dit hoorden, staakten dezen den ar beid voor dien middag. Van de zijde van een der opzichters wordt ons de volgende lezing gegeven: De arbeiders verdienen daar volgens tarief 30 ct. per uur plus 20 pet. toeslag. Met het oog op den slechten toestand van den grond ver langden zij 40 ct. per uur, benevens den ge- bruikelijken toeslag van 20 pet. Voor dat doel vroegen enkele putbazen een onderhoud aan met den hoofdopzichter van de Heidemaatschappij, onder wiens toezicht dit werk wordt uitgevoerd. De genoemde putbazen waren cergezeld van een aantal arbeiders, van wie er bij waren die zich ongeveer 2 K.M. van het werk hadden begeven om dit onderhoud bij te wonen. Nadat zij hunne grieven hadden kenbaar ge maakt, werd hun de gelegenheid gegeven óf 't werk te hervatten óf te worden geschorst. Waar het eerste niet plaats had, werden allen ge schorst tot de Minister in dezen uitspraak heeft gedaan. Onder de geschorsten zijn 64 arbeiders uit Hengelo en 4 uit Enschede. Gisteren- (Donderdag-) morgen wilden som migen van de arbeiders het werk hervatten, doch dit werd hun niet toegestaan. Van de zijde der arbeiders wordt echter ten stelligste ontkend dat aan de conferentie ande ren dan putbazen hebben deelgenomen en na de conferentie hun gelegenheid zou zijn gebo den het werk te mogen hervatten. De werkloozen bij de werkverschaffing in „Berg en Bosch" te Apeldoorn, waar zij met het graven van een vijver bezig zijn, hebben hun ontevredenheid over de normalisatie der loonen geuit door het onderbreken van het werk. In verband hiermede zijn zij thans voor on- bepaalden tijd uitgesloten. Ongeveer 400 werk loozen zijn hierbij betrokken. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van art. 67 der pensioenwet zet de Minister van Financiën uiteen, dat het op over wegende bezwaren stuit, aan de thans voorge stelde wijziging een verdere terugwerking te verleenen dan tot 1 Januari 1933. De Nederlandsche Bank deelt het volgende mede: Tot en met Donderdag 22 dezer hadden ruim 43.600 hier te lande gevestigde personen, fir ma's en instellingen aan de Nederlandsche Bank opgave gedaan van hunne vorderingen op en belangen in Duitschland. Op grond v£n deze opgaven zijn door de Bank totaalcijfers berekend, gerubriceerd naar de verschillende soorten van vorderingen en belangen waarvan opgave was gevraagd. Deze cijfers waren reeds op Vrijdag 23 dezer ter beschikking. De Nederlandsche Bank betuigt haren dank aan allen die door het invullen en inzenden en door het verleenen van hulp bij de distri butie der formulieren, tot het welslagen van de enquête hebben medegewerkt. Voor belang hebbenden, die tot dusver nog geen opgave in dienden, blijft tot en met 28 dezer de gelegen heid bestaan om zulks alsnog te doen. De be- noodigde formulieren blijven verkrijgbaar aan alle kantoren van de Nederlandsche Bank. Sedert de eerste mededeelingen van het be stuur van Katholiek Film Front heeft Katholiek Nederland weinig meer van de nieuwe vereeni- ging gehoerd. Dit voorloopig stilzwijgen vond zijn oorzaak in de bergen werk, die moesten verzet worden, aleer met vrucht tot nieuwe pu blicaties kon worden overgegaan. De resultaten der eerste publicatie waren van dien aard, dat het bestuur met voldoening kan gewagen van een sterk contact met het katho lieke publiek. Zeer vele aanvragen om nadere inlichtingen zijn binnengekomen, en in weerwil van de onbekendheid van het giro-nummer, zijn bij de bestuursleden individueel, verschil lende bedragen gestort. Nu deze eerste werk zaamheden achter den rug zijn, is het oogenblik gunstig het adres van het secretariaat, alsmede het gironummer te publiceeren. Het secietariaat is gevestigd te Utrecht, Weerdsingej O. Z. 37 bis. Het giro-nummer van den penningmeester is Utrecht 220038. Aan allen, die inlichtingen wenschen, wordt verzocht zich te wenden tot het secretariaat. Aan allen, die willen bijdragen wordt verzocht hun bijdragen te storten op bovenvermeld giro nummer. Het bestuur brengt in herinnering, dat men lid van het Film Front wordt door een bedrag te storten van minimum vijftig cent per jaar, Donateurs worden zij, die ƒ2.50 per jaar of 25.ineens storten. Zoodra een overzicht is verkregen van het aantal leden, zal worden overgegaan tot de op richting van plaatselijke afdeelingen in alle steden en dorpen, die daarvoor in aanmerking komen. Zooals men zich zal herinneren, is het doel der vereeniging drieledig. Het Film Front wil komen tot het vervaardigen, of doen vervaar digen van katholieke films in den breedsten zin van het woord, verder tot de oprichting van een tijdschrift, tenslotte tot de oprictiting van een adviesbureau. De oprichting van een adviesbureau is in middels een feit geworden. Het adres van dit bureau is Amstel 274, Amsterdam, alwaar na dere inlichtingen te verkrijgen zijn. Vereenigin- gen en instituten, die verondersteld worden, met het adviesbureau in contact te willen treden, zullen een uitnoodiging van het adviesbureau ontvangen voor zoover zij deze nog niet gekre gen hebben. Het adviesbureau belast zich n.l. met het ge ven van adviezen inzake filmvertooningen, sa menstelling van programma's, het doen van mededeelingen over filmverschijnselen en film toestanden in verschillende landen, het raad plegen van filmliteratuur enz. Zoowel de nor maalfilm als de smalfilm valt onder de aan dacht van het bureau, dat over volledige ge gevens beschikt om belanghebbenden in alle omstandigheden van dienst te kunnen zijn. De verantwoordelijkheid voor de werkzaamheden van het bureau berust bij het bestuur van het Film Front. Tenslotte: het tijdschrift. Sinds de oprichting van het Front werd van verschillende zijoen een gunstig aanbod gedaan tot uitgave van een eigen filmtijdschrift, dat reeds een feit had kun nen zijn, ware het niet, dat de meerderheid van het bestuur er de voorkeur aan geeft de oprichting afhankelijk te stellen van het aantal lidmaatschappen. Uiteraard is een eigen katho liek filmtijdschrift een onderneming, die van het grootste belang is en die niet dan na rijp beraad werkelijkheid mag worden. Het bestuur meent echter wel te mogen mededeelen, dat de oprichting van het tijdschrift voor de aeur staat, temeer, daar de medewerking van talrijke binnen- en buitenlandsche filmcritici werd ge garandeerd De belangrijkste vraag, die de eerste weken aan de orde is, is inmiddels deze: hoeveel oui- zenden zullen zich opgeven als lid, hoeveel hon derden als donateur? Het bestuur hoopt hieromtrent spoedig nadere mededeelingen te kunnen doen, tegelijk met de berichten over de resultaten van het congres, dat op 21 en 22 Juli as. zal plaats hebben te Brussel, waar vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, België en Nederland zullen samenkomen om de mogelijkheden tot internationale samenwerking onder de oogen te zien. Naar wij vernemen, hebben Burgemeester en Wethouders van Almelo te Den Haag een bespre king gehouden op het departement van sociale zaken in verband met de kweslie betreffende de z.g. stopzetting der Rijksbijdrage in de Steun- verleening. Dien aangaande kunnen we melden, dat de Minister goedkeuring geweigerd heeft aan de Almelosche steunregeling om. in verband met het door den Raad aangenomen amende ment-Van Baaren, volgens hetwelk werkloozen, tegen de wenschen der Regeering in, wel zitting kunnen hebben in de Commissie voor Steun- verleening. Van stopzetting is nog geen sprake. De Raad krijgt gelegenheid zich te beraden. Mocht de meerderheid van den Raad onwillig blijken en met de ministerieele wenschen geen rekening houden, dan zal ongetwijfeld de Rijks bijdrage worden stopgezet.. Deze bedraagt voor Almelo 45 pCt. Maandagavond as. heeft een vergadering van den Raad plaats en zal de kwestie vermoedelijk aan de orde komen. Het Comité tot samenstelling van Nederland sche Bedevaarten, verzoekt ons mede te deelen, dat thans definitief de data voor de groote Na tionale Bedevaart naar Rome zijn vastgesteld van Zondag 25 Maart (Palmzondag) tot Vrijdag 6 April 1934. Deze fcata zijn op uitdrukkelijk verzoek van het Hoogwaardig Episcopaat op dit tijdstip be paald en de pelgrims zullen op deze wijze de sluitings-plechtigheden van het Heilig Jaar te Rome kunnen medemaken. Binnen eenigen tijd zal er een uitvoerig pros pectus gepubliceerd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9