Girondijnen en Jacobijnen Het conflict Engeland-Rusland Staat van beleg in Sofia Het nieuws van heden N azi-heerschappi j in Beieren HET „ZWARTE FRONT" Einde der Chr.vak- vereenigingen Zwitsersch dorp bedolven VERZOENING IN HET ZICHT EEN BOM IN SINT PIETER ZWITSERSCH VERWEER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 26 JUNI 1933 L'histoïre se repète Dollfuss dreigt met de doodstraf Betooging te Weenen De vreemde vliegers boven Berlijn Journalisten juist in een persconferentie Roosevelt toch naar Londen? Als prof. Moley hem een hurry call" zendt De Evangelische kerken in Pruisen Een commissaris met uitgebreide volmachten Het Weer mi Geweldadige actie der Nazi's Alle communisten op een eiland Japansch besluit Politievliegtuigen in Duitschland Verklaringen van Goering DE ,MACONBOVEN CHICAGO De ontwapenings conferentie Door een aardverschuiving; ver moedelijk vele dooden Engeland zou bereid zijn het in voerverbod op te heffen en Rusland zou de Vickers- ingenieurs vrijlaten Politieke successen van Litwinof Litwinof Elfhonderd-vijftig arrestaties; vele wapenen gevonden Verkeer was gisteren stopgezet Ontploft in de garderobe; drie Italianen licht gewond Frauenfeld in arrest De leider der Oostenrijksche nazi's DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Voornaamste leiders van Beiersche Volkspartij en S.P.D. ge arresteerd Revolutie-tempo moet versneld Katholiekendag te Berlin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18411 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Commentaar te leveren by het schrikbe wind, dat zich op het oogenblik in ra zend tempo voltrekt in Duitschland, is overbodig. De telegrammen spreken een taal, die méér dan duidelijk is. Het is de taak van den overzichtschrijver, om den zin van al dit gebeuren na te speuren. En daarom is het goed, eens de innerlijke structuur van de na- tionaal-socialistische beweging na te gaan, die uiterlijk zulk een toonbeeld van eenheid vormt, maar het niet is. Deze week publiceerde het Wolff-bureau een bericht, waarop nauwelijks acht is geslagen in de wereldpers en dat toch de volle aandacht verdient. In dit bericht werd vermeld, dat in heel het Rijk een actie was begonnen tegen het „Zwarte front". Dit front stond en staat onder leiding van Dr. Otto Strasser, broeder van den eens zoo invloedrijken, maar door Hitler's ban bliksem getroffen Gregor Strasser. Direct na het uitbreken van de „nationale revolutie" vluchtte Otto Strasser naar het buitenland. De thans nog in Duitschland toevende overige leiders van het „Zwarte front" zijn gearresteerd. Belastend, staatsvijandelijk materiaal werd in beslag genomen. Het bleek, dat de aanhangers van het „Zwarte front" in alle Nazi-organisa ties cellen bouwden ter ondermijning van de autoriteit en alleenheerschappij van Hitier. Dit bericht van Wolff is voor hem, die de gebeurtenissen nauwkeurig volgt, niet een ver rassing. Ook in de tegenwoordige Duitsche revolutie voltrekt zich de historische ervaring, dat elk radicalisme, zoo gauw het de macht in handen heeft, een splijtzwam in zich draagt. Dit ligt in de natuur der dingen. Iedere revolution- nair, die een ministerzetel in bezit neemt wordt in zekere mate conservatief. Hij voelt zich als overwinnaar, wil zijn positie houden en versterken en zijn ideeën een organische en legale ontwikkeling verzekeren. Dit vordert eenig geduld. In de meêgesleepte massa leeft echter de gedachte aan de integrale revolutie voort. Zij kent geen geduld. Het is de oude stryd tusschen Girondijnen en Jacobijnen. Het „Zwarte front" wordt gevormd door de Jacobijnen der nationaalsocialisti- sche revolutie in Duitschland. Dit front accepteert dezen naam met graagte en noemt dan ook de tegenwoordige machthebbers Giron dijnen. Otto Strasser heeft kort geleden een brochure gepubliceerd, waarin hij de verwijten der Jacobijnen opsomt. Hij verklaart, dat de Hitler-partij liberaal-kapitalistisch is, omdat zij de „heiligheid van het privaat eigendom'' erkent, dat zij liberaal-burgerlijk is, omdat zij het burgerlijk wetboek niet heeft afgeschaft en daarom de kapitalistische orde als onaantast baar beschouwt en dat zij liberaal-reactionnair is, omdat zij het positieve Christendom belijdt, in plaats van te werken aan de „nieuwe ge boorte der religieusiteit in den zin van de volk- sche idee." Tevens verwijt hij Hitier, dat hij in de buitenlandsche politiek het „Westen" in optie heeft genomen en in het bijzonder naar Enge land en Italië overhelt, tengevolge waarvan een strijd op leven en dood tegen het verdrag van Versailles onmogelijk is geworden. De Hitler-partij toont, volgens Strasser, de typische halfheid van iedere Gironde. Als de eerstvolgende étappe voorspelt Strasser den val van Hugenberg en voortschrijdende radicaliseering der Gironde, die reeds om rede nen van zelfbehoud steeds meer gedreven wordt in anti-kapitalistische richting. Daardoor zal een zuivere socialistische fronteering ontstaan. De Hitler-partij zal echter het heft niet in han den kunnen houden bij deze ontwikkeling der dingen, omdat zij geen notie heeft van de principieele eischen der socialistische revolutie en de socialisten als minderwaardige wezens, als „Untermenschen" behandelt. De Jacobijnen zullen vanzelf aan de macht komen en het program der nationale revolutie uitvoeren, waar toe Hitier niet meer in staat is: afschaffing van het burgerlijk wetboek, opheffing der grondwet van Weimar, vernietiging van het dictaat van Versailles, vereeniging aller Duit- schers in groot-Duitschen zin, vrijheidsoorlog, vernietiging van het katholicisme en protestan tisme en opbouw van een nieuwe Duitsche „religieusiteit". Men behoeft waarlijk dit Jacobynenpro- ;ram van het zuiverste water niet in dé tails weer te geven, om in te zien, dat zijn uitvoering tot volledige catastrophe zou lei den. Men is ook op den eersten blik geneigd, dat program te beschouwen als het voortbreng sel van een overgekookte fantasie. Maar uit vele verschijnselen valt helaas af te leiden, dat de fantasie van een groot deel van het Duit sche volk overgekookt is en dat de ideeën van het „Zwarte front" langzaam, maar zeker ter rein winnen. De werkelijke getalsterkte der Ja- cobijnsche oppositie is niet bekend en moeilijk te berekenen. Maar het feit, dat de Hitler-regee- ring een sterke actie tegen het „Zwarte front" voert in gehéél het Rijksgebied, stemt toch tot nadenken. Het komt hierbij in de eerste plaats ook niet op het getal aan, maar op de ver breiding der mentaliteit. En nu wijzen alle be richten uit het Rijk er op, dat een „omkante len naar links" geenszins denkbeeldig is. Men herinnere zich maar de oekasen der regeering tegen 't eigenmachtige optreden van plaatselijke Instanties, men denke aan München, waar de regeering capituleerde voor de straat, men ver volge het optreden der regeering tegen Duitsch- nationalen en Stahlhelm. De stryd tuschen Gi rondijnen en Jacobijnen voltrekt zich maar voor een klein deel in het openbaar, Voor het groot ste deel onderaardsch. De moeilijkheden der Girondijnen worden natuurlijk aldoor grooter, hoe meer de massa radicaler wordt. De Gironde heeft nog nooit een revolutie ten einde gevoerd. De Pransche eindigde in de dictatuur van Na poleon, de Russische in die van Lenin. Alleen Mussolini en voor hem Cromwell houdt nog steeds van het begin af de teugels vast in de hand. Wat zal er in Duitschland gebeuren? Zal Hitier blijken een sterke man te zijn? Zijn generaals verklaren haast iederen dag, dat de revolutie nog pas aan het begin staat. En het „zwarte front" loert. Stof tot nadenken in overvloed! WEENEN, 25 Juni (W.B.) In de Arena heeft het Vaderlandsche front een groote betoo ging gehouden, welke door 7000 personen werd bijgewoond. Toen de bondskanselier Dollfuss het woord zou nemen, weerklonken eenige kreten van nationaal-socialisten, van wie een aantal werd gearresteerd. Naar aanleiding van den bomaanslag te Krems zeide Dollfuss, dat als hij zich niet aan de grondwet had willen houden, de doodstraf reeds lang zou zijn ingevoerd; indien dergelijke voorvallen zich echter herhalen, dan zal hij middelen weten te vinden, om de leiders, die verantwoordelijk zijn voor het in gevaar bren gen van het leven van onschuldigen, met hun leven daarvoor te laten boeten. Hij zal er niet voor terugschrikken de doodstraf weer in te voeren. BERLIJN, 26 Juni Op het oogenblik, dat Vrijdagavond twee vreemde vliegtuigen boven de regeeringswijk te Berlijn communistische strooibiljetten zouden hebben uitgeworpen za ten naar het „Volk" meldt alle buiten landsche journalisten te Berlijn juist onder 't gehoor van dr. Rosenberg, die een uiteenzet ting gaf van de nat. soc. beginselen. Een onderzoek in verschillende richtingen dat een aantal journalisten den volgenden dag gezamenlijk ondernam, leverde geen resultaat op. Niemand had iets gehoord of gezien. Alléén werd op een der regeeringsbureaux medegedeeld, dat de strooibiljetten waarvan overigens geen enkel exemplaar getoond we'd, met een gummistempel bedrukt waren met, de woorden: „Het volk mort, Hitier beliegt en overdrukt het. K.P.D. valt aan." PARIJS, 26 Juni (Reuter) De „Petit Parisien" is van oordeel, dat de „lucht-aanval op Berlijn", werd uitgevoerd door Nazi-vliegers. Het blad meent te weten, dat Duitschland twee vllegercorpsen heeft, een uit Nat. Socia listen bestaande en het ander uit vroegere or- logsvliegers. De „aanval" is geënsceneerd om het bestaan van deze corpsen te rechtvaardigen. New-YORK, 26 Juni (Reuter) Volgens een bericht van de hier verschijnende „Daily News", wordt het gerucht sterker dat president Roosevelt met den kruiser „Indianapolis" naar Londen zal gaan, als professor Moley hem een „Hurry call" zendt. De commandant van de ..Indianapolis", al dus het blad, verwacht Rooseveh op 30 Juru te Eastport (Maine) te zullen oppikken en hem in een record-tijd van vier dagen naar Enge land te brengen. President Roosevelt zal pracusch op Ameri- kaansch grondgebied blijven, daar hij voorne mens is niet in een hotel, doch aan boord van den kruiser zijn intrek te nemen. BERLIJN 24 Juni. (W.B.) De Pruisische mi nister van Eeredienst, Rust, heeft de volgen de verordening uitgevaardigd: „De situatie van den staat, het volk en de kerk verlangen, dat er een einde wordt gemaakt aan de bestaande verwarring. Ik benoem der halve den leider der kerkelijke afdeeling bij het Pruisische ministerie van Eeredienst. Jager, tot commissaris voor alle zaken, welke betrek king hebben op de Evangelische kerken in Pruisen, met de volmacht de noodige maatre gelen te nemen." Te Karlsruhe werd heden dr. Kühlewein tot eersten landsbisschop der Evangelische Kerk in Baden gekozen. Dr. von Bodelschwingk is, na het vernemen van de benoeming van een algemeen commis saris, afgetreden als rijksbisschop. Verwachting: Zwakke tot ma- tigen, meest Noordelijken wind, gedeel- telyk bewolkt, wellicht enkele regenbui- tjes. Weinig verandering in temperatuur. S Hoogste stand: 766.7 te Reykjavik. H Laagste stand: 745.3 te Wisby. Zon op 4.41, onder 9.24. Licht op 9.54. 30 Juni Eerste Kwartier. BERLIJN. 24 Juni. (W. B.) Hedenmiddag te 1 uur is het bestuur der Christelijke vakver eenigingen door een regeeringscommissaris overgenomen. De aanwezige bestuursleden werden uit het vakbureau gezet. Uit het Rijk komen de berichten, dat klok slag 9 uur vanmorgen in alle steden de bu reaux der Chr. vakvereenigingen zijn bezet. De „Gleichschaltung" van het N. S. B. O. kan nu direct plaats hebben. TOKIO, 24 Juni. (V. D.) De Japansche mi nister van justitie publiceert cijfers over de be strijding van het communisme in Japan. Ter wijl 2499 personen in het laatste jaar zijn ver oordeeld, bevinden zich op het oogenblik 6761 in hechtenis. De Japansche regeering heeft be sloten, alle communisten te verbannen naar een eiland, om hen volkomen uit te sluiten van het politieke leven. BERLIJN, 24 Juni. (Per telefoon). Het rijks ministerie van Luchtvaart zal terstond den bouw van twee politievliegtuigen gelasten. Minister Goering verklaarde in een interview aan den directeur der „United Press": „Hie'door zullen gebeurtenissen als die van gisteren, toen een vreemd vliegtuig strooibiljetten boven Ber lijn uitwierp, onmogelijk worden gemaakt. Door het Verdrag van Versailles is ons het bezit van militaire vliegtuigen verboden. Bij politievlieg tuigen gaat het echter niet om militaire defen sie. Wij kunnen ons niet van zelfbescherming laten afschrikken, daar de mogelijkheid bestaat, dat bommen worden geworpen op een onver dedigd land. In geheel Duitschland bezit ik De nieuwe Amerikaansche luchtreus, de ,Macon" op zijn eersten tocht boven de Wereldtentoonstelling te Chicago geen enkel vliegtuig, dat gisteren tot afweer en achtervolging had kunnen opstygen. Ik wil het uiterste doen, om ooor onderhan delingen met de andere mogendheden te be wijzen, dat men Duitschland op het gebied der luchtverdediging tenminste een minimum moet toestaan. Daarbij ben ik volkomen bereid af te zien van bommen- en andere aanvalsvliegtuigen. Wil eenig land Duitschland aanvallen, dan behoeft het slechts bommenvliegtuigen over de grens te sturen." (United Press). LONDEN, 24 Juni. (Reuter). Van welinge lichte zijde vernemen wij, dat een verdaging der ontwapeningsconferentie tot den herfst niet in aanmerking komt. Het bureau der conferentie komt Dinsdag a.s. bijeen, terwijl de conferentie zelf op 3 Juli begint. GENEVE, 26 Juni. Een aardverschuiving heeft het dorp Laisch in het district Grisons vol komen bedolven en, naar gevreesd wordt, veie dooden geëischt. De ramp ging zoo plotseling in haar werk, dat slechts enkele bewoners tijd hadden, om zich te redden. De oorzaak is gelegen in de wekenlange regenbuien. (United Press.) LONDEN, 24 Juni (V. D.) De Engelsche re geering heeft den eersten stap in de richting van een oplossing der gespannen verhouding tus schen Engeland en Rusland gedaan. De Brit- sche Minister van Buitenl. Zaken, Sir John Simon, heeft den Russischen Volkscommis saris voor Buitenlandsche Zaken Litwinof uit- genoodigd voor een bespreking op Maandag a.s. in het Foreign Office, bij welke gelegenheid on getwijfeld het Engelsche invoerverbod en de vrijlating der te Moskou in gevangenschap zijn de Engelsche ingenieurs der Vickers-fabrieken, MacDonald en Thornton ter sprake zullen ko men. De „Daily Express" en andere bladen ver wachten reeds met zekerheid, dat het resultaat van het onderhoud een gelijktijdige opheffing van het Engelsche invoerverbod en de invrij heidstelling der Engelsche ingenieurs zal zijn. De voornaamste punten om tot overeenstem ming te komen zijn reeds langs niet-officieelen weg uitgewerkt, zoodat het thans nog gaat om slechts een formeele overeenkomst. Beide re geeringen zullen nota's uitwisselen, waarin o.a. het recht van Rusland om Justitieel op te tre den tegen verdachte buitenlanders en het nor male verloop van het Vickers-proces te Moskou worden erkend. Litwinof, die oorspronkelijk reeds gisteren naar Moskou zou terugkeeren, heeft zijn vertrek uitgesteld totdat deze zaak geregeld is. De conservatieve .Morning Post" is zeer ver ontwaardigd over de tegemoetkomende houding van Engeland tegenover de Sovjet-regeering. Sir John Simon's uitnoodiging aan Litwinof schijnt in sommige conservatieve kringen de uitwerking van een bom te hebben gehad. In deze kringen is men van meening, dat Enge land geen enkel compromis mag aangaan en dat het invoerverbod op Russische goederen, dat op 18 Juli a.s. afloopt, verlengd moet worden. Litwinof heeft verder besprekingen gevoerd met verschillende Amerikaansche vertegenwoor digers, o.a. met Bullitt, dien hij op de hoogte stelde van zyn wenschen en plannen voor een verzoening tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. De „Daily Telegraph" weet te berichten, dat Bullitt den Russischen Volks commissaris eenige hoop heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten misschien binnenkort het diplomatieke recht van immuniteit zullen toe kennen aan de Russische handelsvertegenwoor digingen in de Vereenigde Staten. Hy voegde er echter aan toe, in verband met de Engelsch- Russische spanning, dat Londen niet de juiste plaats was voor een bespreking over de kwestie der erkenning van de Sovjet-Unie door de Ver eenigde Staten. Litwinof's pogingen tot toenadering tot de Fransche delegatie schijnen daar zeer koel ont vangen te zyn. Naar verluidt, zou de Bank van Frankryk een poging om een handelscrediet voor den Russischen handel te verkrygen, heb ben afgewezen. BOEDAPEST, 25 Juni. (VD.) Uit Sofia wordt gemeld, dat het Bulgaarsche parlement in den nacht van Zondag het wetsontwerp tot bestrij ding van aanslagen heeft aanvaard. Direct werd de staat van beleg over Sofia afgekon digd. Politie en militairen bezetten in den ochtend alle straten der stad. Het telefoon- en telegraafverkeer met binnen- en buitenland werd onderbroken. In alle woningen der stad werd gezocht naar wapenen en verdachte per sonen. Het verkeer was Zondag volkomen verbroken. Ook het treinverkeer van Sofia is stopgezet. By de nieuwe wet wordt iedere moord of poging daartoe, met den dood gestraft. Naar United Press nader seint, zijn tot dusver 1150 personen gearresteerd, terwijl 250 ge weren, 600 revolvers en 200 bommen in beslag zyn genomen. ROME, 25 Juni (Reuter). Alvorens de basi liek van St. Pieter binnen te gaan, heeft een onbekend gebleven persoon hedenmorgen te gen 12 uur aan de garderobe, die zich in het buitenportaal der basiliek bevmdt en waar fo totoestellen, wandelstokken, e.d. in bewaring moeten worden gegeven, een pakje afgegeven, dat even later ontplofte. Drie Italianen, twee mannen en een dame, werden door deze ontploffing gewond. Zy wer den terstond naar het ziekenhuis gebracht, waar vastgesteld werd, dat de kwetsuren niet van ernstigen aard waren. De ontploffing richtte in het geheel geen materieele schade aan, hetgeen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de ontplofte stoffen niet in een metalen omhulsel hebben gezeten. In den St. Pieter zelf werd van de ontploffing niets gehoord, zoodat de gods dienstoefening niet gestoord werd. Blijkens het eerste onderzoek zou de persoon, die de bom in het portaal van den St. Pieter heeft gelegd, als buitenlander geïdentificeerd zyn. WEENEN. 24 Juni. OW. B.) De plaatsvervan gende landsinspecteur der Oostenrijksche N S. D. A. P. en gouwleider van Weenen, Frauen feld, werd nedenmorgen vroeg te Villach gear resteerd, daar men vermoedde dat hij voor be sprekingen naar Italië wilde gaan. om vandaar wellicht naar Duitschland te reizen. Naar verder verluidt zal tegen Proksch, den zich thans te München bevindenden nat.-soc. landsleider. een proces worden aanhangig ge maakt wegens hoogverraad in verband met zyn oproep aan de Oostenrijksche N. S. D. A. P. In Beneden-Oostenrijk zyn een drietal nat.- soc. Landdagafgevaardigden gearresteerd, als mede een nat-soc. eerste luitenant. BERN, 24 Juni. De Zwitsersche regeering heeft besloten de Duitsche invoercontingenten per 1 Juli a.s. te blokkeeren. Duitsche aanvragen voor invoervergunningen voor gecontingenteerde goederen zullen dus niet meer worden verleend. Een en ander dient om druk uit te oefenen op de transferbesprekingen te Londen. Van Duitsche zijde wordt erop gewezen, dat de Zwitsersche regeering op zijn vroegst op 30 Juni de overeenkomst met een termyn van een maand zal kunnen opzeggen. In de grootte der contingenten voor de maand Juli kan dus geen verandering worden ge bracht. ZWARE AARDBEVING IN BENKOELEN; ZEVEN-EN-ZESTIG DOODEN. Zwitsersch dorp door een aardverschuiving bedolven. Staat van beleg in Sofia; 1150 arrestaties. Bomexplosie in de garderobe van Sint Pieter; drie Italianen licht gewond. In Beieren zijn de voornaamste leiders der Beiersche Volkspartij en S.PJ). gearresteerd. Bureaux der Chr. vakvereenigingen in Duitsch land door de Nazi's bezet. 9 Een commissaris benoemd voor alle Evangeli sche kerken in Pruisen. De Oostenrijksche nazileider Frauenfeld ge arresteerd. De jaarvergadering van de R.K. Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus". De T.T.-races te Assen. Landelijke bond van R.K. Boter- en Margarine handelaren opgericht. De heer L. L. E. E. M. Moonen treedt af als hoofdbestuurslid van de A.R.K.A. Ernstig auto-ongeluk bij Oosterbeek; vijf ge wonden. Voortvluchtige uit Zaandam naar Parijs. Spoordijk bij Ernst verzakt. Dubbele moord te Nuth; de dader gearresteerd. Nederlandsch voetbalelftal wint met 65 van de Hongaren Het R.K.F.-elftal verliest in Hannover met 21 Bondsdag van „St. Raphaël" te Haarlem BAD AIBLING, 25 Juni (VD.) Op een byeenkomst heeft de Beiersche min. v. Bin- nenlandsche Zaken, Adolf Wagner, mede gedeeld, dat vandaag niet alleen de voor naamste leiders der Beiersche sociaal democratie, maar ook de belangrykste le den der Beiersche Volkspartij gearresteerd zyn. Geconstateerd is. zoo zei de minister, dat de door de Beiersche Volksparty afgelegde ver klaringen van loyaliteit aJe gelogen zyn ge weest, dat op zeer intensieve wijze gepoogd werd ondanks het bestaande verbod vergaderingen te houden en dat ook de ontbonden Bayemwacht nog steeds bestond. De tyd der partijen is ir. Beieren thans de finitief voorby, zoo verklaarde Wagner. Hy zou elkeen laten arresteeren, die een poging zou doen, wederom een partij te stichten, onver schillig onder welken naam. Zoolang hij als sol daat van Hiter op zijn past stond en de leider zijn bevel handhaafde, zou hy voortgaan oo den als juist erkenden weg. Het tempo der revolu tie moet versneld worden; dit is allernoodza kelijkst voor de redding van het Duitsche volk. BERLIJN. 25 uni J(VD.) De Katholieken dag voor het bisdom Berlijn, dat ook Porr^'-'en omvat, is vanochtend in het stadion te Griine- wald gehouden. Ongeveer 45.000 ketbn!">i-an waren aanwezig, In de e re-loge hadden om. plaats genomen de Rijksminister voor Veriws- wezen, von Eltz Ruebenach en de vroeee P-ui- sische minister Schmidt. Vice-kanselier von Pa pen was verhinderd. Er was o.m. een afdeeling van 35 S A.-man- nen aanwezig, die twee hakenkruisvlaggen mee voerden. Domproost dr. SSteinmann celebreerde een H. Mis. 1700 leden van katholieke zang- vereenigingen zongen de kerkelijke gezangen. De pauselyke nuntius, Mgr. Orsenigo, ver leende den pauselijken zegen. bNi I V II 11 li r r <^7 Hoogste stand op Maandag 1 uus n.m.: 751 Vorige stand: 746

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1