STADSNIEUWS WEGENS STERFGEVAL GESLOTEN J. TH. KORT De Leidsche Courant Aspirin Haarlem, 26 Juni BEURS VAN AMSTERDAM Op reis DINSDAGMIDDAG NA 12 UUR Wisselkoersen MAANDAG 26 JUNI EEN GESCHENK Voor de Stadsbibliotheek VEERTIG JAAR BIJ HET ONDERWIJS Jubileum van den heer Kraakman Dick Weiman Opbrengst collecte Kamer van Koophandel Ruïne van Bred erode Gestolen fietsen R. K. Handelsavondschool Brand in verlaten huis Wethouder van Liemt 60 jaar Montessori-congres De relletjessfeer De heer J. H. Visser H. H. Oppelaar t BURGERLIJKE STAND Snel-taxi over den kop geslagen UIT DEN OMTREK MEETING R.K. VOLKSBOND Te Warmond Consumptiemelkregeling zijn onze zaken Haarlem: Lange Veerstraat en Gr.Houtstr. 50 Heemstede: Raadhuisstraat 52 TUINDERS VAN KENNEMERLAND OPGELET! DRIEHUIS HALFWEG HILLEGOM IJMUIDEN-OOST illllllllllllllllllllllillllllllllllllll!lllllllllllllll| is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN vraagt proefexemplaar lllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKIIOilllKIlllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllliïï KAPELAAN VAN RHIJN Hedenmorgen overleden ST. ADALBERT-VIERING Te Egmondbinnen WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen'1 Reist daarom nooit zonder AGENDA 27 Juni Apotheek begemann sneltjes GOED en GOEDKOOP Telet 10043. Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar Kruisweg 30, bij het station Recepten worden gaarne van huis gehaald BILJARTEN Totaal-uitslag Nobelsbeker SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap MAANDAG 26 JUNI 1933 B. en W. deelen den Raad mede, dat de heer dr. J. F. M. Sterck aan de gemeente voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal als géschenk wenscht aan te bieden het zeldzaam oude boek werk, getiteld Thomas a Kempis Opera et Libri Vitae (gedrukt te Neurenberg 1495). Onder verwijzing naar het hierover uitge bracht advies stellen zij voor, dit kostbare boek voor de gemeente te aanvaarden en den schen ker den bijzonderen dank der gemeente te be tuigen voor dit bewijs van zijn belangstelling in de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Vandaag viert de heer N. Kraakman, hoofd van de St. Bavoschool aan de .Westergracht, zijn 40-jarig jubileum bij het onderwijs. Hedenmorgen 8 uur werd door plebaan L. A. A. M. Westerwoudt een gezongen H. Mis in de kathedrale kerk opgedragen, waaronder alge- meene H. Communie voor de onderwijzers en leerlingen der school plaats vond. Velen waren in het kerkgebouw aanwezig, waaronder een groot aantal ouders der leer lingen. De Misgezangen werden door de kinderen zelf uitgevoerd onder leiding van den directeur van het zangkoor, kapelaan Th. A, L. Sprenger. Na de H. Mis werd een feestelijk ontbijt ge houden in de pastorie, waarbij vele vriendelijke woorden gezegd zijn. Allereerst sprak de plebaan, die den heer Kraakman met zijn jubileum op hartelijke wijze feliciteerde. Spr. zeide groote achting te bezitten voor de positie van een onderwijzer in het algemeen en voor den heer Kraakman in het bijzonder. Ten slotte bood plebaan Westerwoudt den jubilaris namens het kerkbestuur twee prach tige clubfauteuils aan om uit te rusten na een vermoeiende dagtaak. Vervolgens sprak de Bisschoppelijk inspec teur van het L. O., kapelaan A. J. I. Leesberg, die er op wees, dat hij in zijn functie wel eens aanmerkingen op scholen en onderwijzers moest maken. Maar dit was nu juist niet het geval mét den heer Kraakman, die altijd op uitstekende wijze zijn taak volbracht heeft en nog volbrengt. Hij prees den Jubilaris als een uitstekend opvoeder en wenschte hem geluk met zijn Jubileum. Daarna was het woord aan een van de on derwijzers, den heer P. van Eerdenburg, die de aangename en vruchtbare samenwerking van het onderwijzend personeel met den jubilaris memoreerde, waarna kapelaan W. J. H. Polder eveneens de vele verdiensten van den heer Kraakman herdacht. De jubilaris dankte ieder ontroerd voor de vele vriendelijke woorden, tot hem gericht. Hedenmiddag was er in het schoolgebouw feest voor de kinderen, waarbij prachtige ca- deaux aan den jubilaris werden geschonken en hedenavond receptie van 78 uur, eveneens aan de Westergracht 3. Naar men ons mededeelt, zal de bariton en declamator Dick Weiman van 1 Juli 1933 af niet langer verbonden zijn als leeraar aan het Haarlems Muziek-Instituut. Het plaatselijk comité van den „Zonnestraal dag" deelt mede, dat de opbrengst van de Zondag in Bloemendaal gehouden collecte 578.60 is geweest. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel zal gehouden worden Dinsdag 11 Juli a.s., des avonds om 1% uur. in de afgeloopen week werd de ruïne van Brederode bezocht door 1540 personen. Scholen uit: Burgerbrug (Zijpe), Oegstgeest (2), Den Haag, Rotterdam, Ouderkerk a.d. Amstel en Haarlem; gezelschappen uit: de Post, Delft, Franeker, Leiden; Broek op Langendijk; Zwam- merdamAmsterdam; Nieumansdorp en ouden van dagen uit Heilo en Beets (N.-H.). In de afgeloopen week zijn 9 fietsen aan de eigenaars ontstolen. De inschrijving van oude en nieuwe leerlin gen voor den cursus 1933 zal plaats hebben op heden en Donderdag 29 Juni in de Muloschool Ged. Oudegracht 120, telkens van 7 lA9 uur nun. Rond elf uur Zaterdagavond werd in de Gen. Cronjéstraat 127 brand gemeld. Hier is geves tigd de muziekhandel van v. d. A. Teen politie en brandweer arriveerden, bleek, dat de bewoners niet aanwezig waren. Toegang tot het huis verschafte men zich aan de achterzijde. Er bleek brand te zijn in een gesloten kast in den winkel, waar een jekker en wat oude kleeren aan het branden waren. Met enkele emmers water is het vuur toen door de brandweer gebluscht. Door de buren is de eigenaar der zaak, die in Zandvoort vertoefde, opgebeld. Even later thuisgekomen, verklaarde hij, dat hij om tien uur bij het sluiten van zijn zaak, een gasmeter, die zich in de kast bevond, had afgesloten. Vermoedelijk heeft hij toen wat on voorzichtig omgesprongen met het vuur van zijn sigaar en is dit de oorzaak dat de kleeren vlam gevat hebben. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt we gens te snel rijden. Vandaag viert wethouder W. J. B. van Liemt zijn zestigsten verjaardag. In den loop van den dag mocht hij vele blij ken van belangstelling ondervinden in den vorm van mooie bloemstukken, telegrammen en schriftelijke en persoonlijke gelukwenschen. In het eere-comité van het Derde Internatio naal Montessori-congres, dat van 29 Juli tot 8 Augustus a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, heeft sitting genomen de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Röell, als voorzitter en als lid: de heer W. Roodenburg, wethouder van Onderwijs, alhier. Zaterdagavond prijsden in de Groote Hout straat de fascisten luidkeels hun lectuur aan. Dit wekte het misnoegen van velen en zoo kwam het, dat zich een menigte samenpakte, die het verkeer en de fascisten hinderde. Bovendien maakte men er nog heel wat ru moer bij, zoodat de politie genoodzaakt was, den gummistok te hulp te roepen, om hiermede de groote groepen uiteen te drijven. Den geheelen avond bleef het echter woelig. Rumoerig was het eveneens op het Spaarne bij het fascistengebouw. Herhaaldelijk werd hier om politie-assistentie gevraagd. Vele malen werd ook hier met den gummistok de verzamel de menigte uit elkaar geslagen. Naar wij tot ons genoegen vernemen, zal de heer J. H. Visser, het welbekende katholieke oud-raadslid, hedenmiddag de Maria-stichting, waarin hij enkele weken verpleegd is, hersteld kunn enverlaten. Hij is echter nog zeer zwak, zoodat hij geruimen tijd rust zal moeten nemen. Zondag is hier ter stede overleden de heer H .H. Oppelaar, die 28 jaar aan het Haarlem- sche politiecorps verbonden is geweest, de laat ste jaren als hoofdagent. Geboren: 22 Juni, dochter van H. C. M. v. Rijn-Pommée; 23 Juni, dochter van M. Zeil maker-Bakker, dochter van J. C. v. Wijk-Stet, dochter van P. J. v. Weel-v. Deursen, dochter van M. W. Koks-Hoes. Ondertrouwd: 24 Juni, L. P. Piron en J. M. M. Ronsse. Overleden: 22 Juni, A. M. H. Korenstra- Janssen, 60 jaar, Leliestraat. 23 Juni, J. Limpers 48 jaar, Wagenweg. Hedenmorgen reed op den Rijksstraatweg een Peyl-taxi met groote snelheid in de richting Haarlem. Een zandauto, die voor dezen taxi uit reed, moest plotseling zijn vaart verminderen voor een bakkerswagen, die, evenals de zand auto. links afsloeg. De Peyl-taxi kon haar vaart niet tijdig minderen en botste tegen den zand auto op. Zij sloeg een paar maal over den kop en werd daarbij zwaar beschadigd. Wonder bo ven wonder kreeg de chauffeur geen letsel. Onder zeer groote belangstelling had Zondag in den tuin der R. K. pastorie te Warmond een meeting plaats van den Ned. R. K. Volksbond, kring Leiden. Van vele huizen hing de natio nale driekleur gesierd met den geel-witten wimpel. Om half drie verzamelden allen zich in de kerk, welke geheel gevuld was, terwijl velen geen plaats konden vinden. Door de Zeer- eerw. heer pastoor werd een kort lof gecele breerd waarna hij een korte toespraak hield Spr. had tot tekst genomen „Geef ons heden ons dagelijksch brood" en bracht dit in ver band met de benarde tijdsomstandigheden waaronder vele Volksbonders leven. In treffen de bewoordingen schetste spr. de oorzaak dezer tijden daarbij aansporend tot gebed de han den ten hemel gevouwen smeekend „Heer geef ons heden ons dagelijksch brood". Vervolgens werd met muziek door het dorp een omgang gemaakt, waarbij een vijftal mu ziekkorpsen hare toonen liet hooren. Terugge komen op het meetingsterrein zong het R. K. zangkoor onder leiding van den heer van Eg- mond een nummertje waarna de voorzitter van de afd. Warmond de heer Th. Derriks, de ope ningsrede hield en de bedoeling dezer meeting uiteenzette, n.l. het laten blijken en in het open baar getuigenis afleggen van de groote betee- kenis der Encycliek, welker uitvaardiging heden herdacht werd. Na allen welkom te hebben toe geroepen gaf hij eerst het woord aan den Wel- eerw. heer W. C. C. M. van Alphen, kapelaan te 's-Gravenhage, en daarna aan den heer H. A. Vulink uit Amsterdam. Behandelde eerstge noemde spr. meer speciaal de Encycliek „Qua- dragesimo Anno", laatstgenoemde schetste meer de beteekenis van de Encycliek „Rerum Novarum. Beide sprekers hielden een krachtige peroratie voor de onderlinge sociale liefde en rechtvaardigheid speciaal met betrekking tot de verhoudingen tusschen werkgevers en werk nemers, waarbij speciaal gewezen werd op de valsche leuzen die door het fascisme en socia lisme werden gelanceerd. Ook het liberalisme en communisme trachten, aldus spr., in dezen tijd van geweldig economischen nood hun ideeën, ver staande van de katholieke opvat tingen, ingang te doen vinden. Een stormachtig applaus beloonde deze beide sprekers. Daarna werden door het koor nog eenige mooie muzieknummers ten gehoore gebracht, waarna de voorzitter een slotwoord sprak. Hij bracht de sprekers dank voor hunne heerlijke en enthousiaste redevoeringen, waaruit weer op duidelijke wijze werd aangetoond wat Paus Leo XIII ons heeft voorgehouden om het leven in practijk te brengen. Door den burgemeester was een bericht van verhindering gezonden en een telegrafisch ge- lukwensch. Het is voor Warmond een buitengewoon ge noegen geweest dit feest te kunnen organisee- ren, maar ook met trotsch kan het bestuur van de Warmondsche afdeeling op dezen dag terug zien, want dank zij haar onvermoeid werken is deze meeting op een buitengewone wijze ge slaagd en is alles zeer ordelijk en keurig ver- loopen. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend de erkenning van de Leidsche Melkveiling met ingang van 25 Juni a.s. tot nader order te hebben 'ngetrokken. Tevens, dat de vergunning als bedoeld in art. 2 Crisis-Zuivel-Besluit III 1932 Stbl. 475. tot het verkoopen, vervoeren of afleveren van consumptiemelk in de door de Regeering aan gewezen gebieden, van den melkgrossier C. v. Vliet te Leiden, Vrouwenweg 48, is ingetrokken t.m. 31 Maart 1934. De secretaris van den Kring Kennemerland van den RE. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, schrijft ons het volgende: In „De Tuinderij" van 16 Juni wordt door ir. v. d. Plassche medegedeeld, dat bij de uitvoe- ïing van de Tuinbouwsteunwet is gebleken hoe weinig bekendheid er nog bestaat over de ver spreiding en beteekenis van de aardbeienteelt in de verschillende tuinbouwcentra. Als verklaring voor die onbekendheid noemt de geachte schrijver het feit, dat op gebied van aardbeienteelt groote verschuivingen zijn opge treden. Voor de Zuid-Hollandsche eilanden kwam de uitbreiding, doordat daar menige landbouwer één of meer H.A. met aardbeien heeft beplant, vooral na den zeer hoogen prijs, die in 1929 werd besteed, toen tengevolge van de strenge vorst in Februari de oogst in som mige streken gering was. Van Aalsmeer wordt geschreven, dat daar de betreffende cultuur ge heel van het tooneel verdwenen is, terwijl ze in het Westland en ook in Kennemerland meer op den achtergrond is gekomen. Het is voorname lijk de bewering over de streek Kennemerland, welke wij vierkant van de hand moeten wijzen. In het artikel worden dan de belangrijkste vei lingen genoemd met aanvoeren boven 500.000 K.G. en het is juist het verwaarloozen der vei lingen onder dit getal, waardoor de z.g. ver schuivingen niet uitkomen en een geheel ver keerd beeld wordt gegeven van een centrum als de streek Kennemerland, waaronder ook Castri- cum en Heiloo behooren. Neemt men dan ook ie veilingen onder de 500.000 K.G. wél in aan merking, dan worden d» cijfers even anders, hetgeen blijkt uit het volgende: ZUID-HOLLAND (v. d. Plassche). Barendrecht R'dam Z.-H. Eil. Oud-Beierland Zwijndrecht Pernis 4.129.000 K G. 1.048.500 K.G. 889 000 K.G. 644.000 K G. 514.000 K.G. Barendrecht R'dam Z.-H. E. Oud-Beierland Zwijndrecht Pernis Brielle Oostvoorne Nieuwe opstelling. 7.224.500 K.G. 4.129.000 K.G. 1.048.500 K.G. 889.000 K.G. 644.000 K.G. 514.000 K.G. 132.500 K.G- 102.500 K.G. 7.459.500 K.G. Noord-Brabant (West-Z. West) (v. d. Plassche) Breda 3.408.500 K.G. Bergen op Z. 664.5O0 K.G- Nieuwe opstelling. Breda Bergen op Z. Oudenbosch 4.073.000 K.G. 3.408.500 K.G. 664.500 K G. 232.000 K.G. 4.305.000 K-G. GEHEEL ZEELAND, (v. d. Plassche) 2.119 000 K.G. Nieuwe opstelling 3-541.000 K.G. KENNEMERLAND (v. d. Plassche) Beverwijk 1.590.500 K.G. Beverw. Exp. V. 821.500 K.G. Beverw. Vrije V. 545.000 K G. 2.957.000 K.G. Zooals het is: Beverwijk K.-land Beverw. Exp. Veil Beverw. Vrije Veil Beverw. Eendracht Beverw. Tuindersb. Castricum Export V. Castricum Ons Bel. Heiloo 1.590.500 821.500 545.000 134.500 111.000 76.000 491.500 299.500 K.G. K.G. K.K. K.G. K.G. K.G. K.G. K.G. 4.060.500 K.G. Hierbij bleven nog .buiten beschouwing Haarlem en Alkmaar, terwijl de overige vei lingen in een kleiner rayon liggen dan die in alle hiervoor genoemde centra. Uit het voorgaande blijkt dus, dat in Ken nemerland de aardbeienoogst in 1932 niet be droeg circa 3, doch 4 miilioen K.G. Deze oogst was meer dan in de jaren 1926, 1928 en 1930 en benadert sterk die der jaren 1924 en 1927. Eenige wisseling tengevolge van de bloem bollenteelt, is wel waar te nemen, doch dit is thans afgeloopen, want het is in dat vak ook: „tel je winst". Resumeerende is er dan ook geen sprake van, dat in Kennemerland tot op heden de aard beiencultuur „op den achtergomd" is geraakt; de uitbreiding, in eenige gedeelten van Zee land en de Z. H. eilanden, door den landbouw, geschiedde ten koste van Kennemerland. Het bovenstaande kan dan ook in verband met eventueele teeltbeperking nog zijn nut hebben. Excursie Zaterdagavond maakte de ont wikkelingsclub een excursie naar de nieuwe sluis te Umuiden. Onder deskundige leiding werd een van de grootste sluizen ter wereld be zichtigd. Het gezelschap, bestaande uit 30 personen, vertoefde ruim een uur om alles te zien en ging hoogst voldaan huiswaarts. Cursus A.s. Vrijdag vangt een spreekcur- sus aan in ,,'t Huis te Velsen". Aanmelding hiervoor bij den leider op den cursusavond. Intronisatie H. Hart Zondagavond had in de parochie van O. L. Vr. Geboorte te Half weg de plechtige inwijding en intronisatie plaats van het op het plein voor de kerk ver rezen H. Hartbeeld. Reeds vroeg in den middag waaide de driekleur van kerk en pastorie, ten teeken, dat er iets bijzonders te doen was. Om 6 uur werd vooreerst een kort Lof gecelebreerd door den zeereerw. heer pastoor H. A. Bots met assistentie van den weleerw. heer kapelaan De Ruijter. Na het Lof begaven zich de diverse vereenigingen en organisatiebesturen met hun vaandels processiegewijs naar buiten, gevolgd door een schare misdienaars, kerkkoor en ten slotte de geestelijkheid, om plaats te nemen in het plantsoentje rond het H. Hartbeeld. In middels hadden de parochianen het plein ge vuld. Met enkele inleidende woorden bood de voor zitter van de Barbaravereeniging, welke het H. Hartbeeld aan de parochie ten geschenke gaf, dit aan den pastoor aan, waarna het beeld werd onthuld. Hierna mochten de schoolknderen, na vooraf eenige liederen gezongen te hebben, de eerste hulde brengen. Kind voor kind, ieder in het bezit van een bouquet bloemen, legde zijn tuil tje op het voetstuk van het beeld. Door de goede zorgen van het onderwijzend personeel is deze bloemenhulde volkomen tot haar recht gekomen. Nadat vervolgens het kerkkoor en de Graal- meisjes zich van hun beste zijde hadden laten zien, werd gezamenlijk door de parochianen de geloofsbelijdenis vernieuwd. Hierna werd door pastoor Bots de wijding van het H. Hart verricht, om daarna een pre dikatie te houden. In treffende bewoordingen wekte spr. de parochianen op de devotie tot het H. Hart steeds inniger te beoefenen, vooral ook in de huisgezinnen en in alle moeilijkheden des levens troost en opbeuring te zoeken bij het Goddelijk Hart van Jesus. Thans volgde de plechtige intronisatie. Knielend werden de gebeden door de parochianen aandachtig ge volgd en aan het slot een kort gebed gestort voor de overleden broeders en zusters uit de parochie. Na dit plechtig oogenbjik verscheen de Graal ten tweeden male ten tooneele, om in spreekkoor het „Sanctus" ten gehoore te brengen. Als besluit van de plechtigheid werd door de aanwezigen het lied gezongen „Dat Jesus leef". Op verzoek van den pastoor kniel den allen neer om den zegen te ontvangen. Na nogmaals zijn dank betuigd te hebben aan architect en uitvoerder, kondigde de pastoor het einde van de plechtigheid aan. Hierna begaf zich de stoet met vaandels en banieren kerkwaarts, bij den ingang opgewacht door de Graal, die hun groet brengend eer wilden bewijzen aan hen, die deze plechtigheid hadden opgeluisterd. Een aardige en fijn ge voelde attentie. Gemeenteraad De raad dezer gemeente houdt een openbare vergadering Vrijdag 30 Juni, nam. 1.45 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen van de vorige twee vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Reclames Hondenbelasting (liggen ter inzage). 4. Comptabiliteitsbesluiten (liggen ter inzage). 5. Crediet voor het maken van een wegdek in de Ambachtstraat. 6. Crediet voor het aansluiten van de Margrietenlaan aan het buizennet der waterleiding. 7. Aansluiting aan de waterleiding van huizen, welke opmeer dan 40 M. afstand van het buizennet liggen. 8. Gemeenschappelijke regeling voor het toela ten van leerlingen uit Lisse op de O.U.L.O.- school alhier. 9. Verzoek van de Harddraverij- vereeniging van Hillegom en Omstreken om vergunning tot het gebruik van gemeenteter rein voor harddraverij en volksfeesten. 10. Cre diet voor het leggen van parallel gas- en wa terleidingen in de straten van het bouwcom plex „Higo". 11. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1933. 12. Mededeeltngen. Burgerlijke Stand Geboren: Willem, z. van H. van der Wolf en A. de Kooker Wil helmus Petrus, z. van J. Hoogkamer en E. C. Boelé Alie, d. van H. Kardol en M. Weij Hendrikus, z. van T. Pas en E. M. T. Pabst Theodora Berdina, d. van G. H. Jansen en R. M. Burger. Ondertrouwd: J. Schalkwijk en A. J. van der Berg D. Hill en M. Abbenhuis J. Vermeu len en A. S. Fijma. Getrouwd: H. M. Zwaneveld en A. Weijers. Overleden: A. Borger, 67 jaar, echtg. van M. Jonkers. Gevestigd: A. Battin, Loosterweg II 11; J. M. Glas, Kerkstraat 25; L. J. Roeien, Vossedwars- straat 22; R. Rogaar en gezin, Ambachtstraat Bonnen verzilveren Het bestuur van den R.K. Vakarbeidersbond „St. Joseph" deelt mede, dat Dinsdag 27 Juni, 's avonds van 7 uur tot 9% uur. in het Patronaatsgebouw Zeeweg gelegen heid bestaat tot het verzilveren der vacantie- bonnen. Geslaagd Onze plaatsgenoot W. N. A. v. d. Steen, onderwijzer te de Zilk, legde dezer dagen met gunstig gevolg het examen af in het Zang onderwijs (methode-Ward) voor het eersteen tweede leerjaar. Politiekruiser Alhier is aangekomen en heeft voor eenige dagen ligging genomen aan den toeristensteiger de Belgische politiekruiser „Zinnia". Weer in de vaart Het stoomschip „Regge- stroom" van de Holland—West-Afrika Lijn, dat geruimen tijd opgelegd is geweest, is weer in de vaart gebracht. Het is naar Hamburg vertrokken en vertrekt 30 dezer naar Afrikaansche kust. Verplaatst De machinist-stoker bij den Rijkswaterstaat J. Verhey alhier is van de stoompont te Buitenhuizen overgeplaatst naar het stoompontveer te Velsen. Verleden week is de weleerwaarde heer W. A. K. van Rhijn, kapelaan der St. Catharina- kerk te Amsterdam, voor het ondergaan eener operatie opgenomen in het Maria-Paviljoen. Zijn toestand verergerde, zoodat hij hedenmor gen vroeg voorzien werd van de H. H. Sacra menten der Stervenden. Kort daarna is hij, vol overgave aan Gods wil, ontslapen. Kapelaan Van Rhijn was in 1890 geboren en in 1916 tot priester gewijd. Sedert 1919 was hij kapelaan der St. Catharina-parochie, waar hij veel heeft gearbeid en in breeden kring waar deering voor zijn persoon en zijn geestelijk werk verwierf. Steeds hulpvaardig, vriendelijk en te gen geen moeite opziende heeft hü veel ge daan voor het heil der zilen. Zondag. Reeds vroeg stond er een vroolijk zonnetje, daar ver weg i nhet Oosten. De be drukte gezichten van Zaterdag glimlachten even vroolijk. We wisten het wel: Adalbertus wil gevierd worden! Hij laat de moeiten te zij ner eere niet onbeloond. Prachtig bleef het weer, heel den dag. Ruim 700 menschen waren er op den akker, toen om 10 uur pater Caron, O. S. B., geassis teerd door twee ordesgenooten, de paters Schut te en Gerold, de plechtige H. Mis ging opdra gen, dat verheven en in de openlucht hier tel kens zoo indrukwekkend gebeuren. Indrukwekkend ook en zoo geheel in het ka der van onzen tijd was de heerlijke predikatie van den bekenden redenaar pastoor Van Noord. Neen, al het eklagen en hulp zoeken bij de menschen geeft geen redding. Wij moeten niet staan als vertwijfelden voor den klaagmuur van Jeruzalem, maar als Jozuë voor de muren van Jericho. Het vaste geloof en Godsvertrouwen gaf daar de overwinning, trots spot- en schimp- kreten. Ook hier, ook ons kan het vurige ge loof, het geloof, dat Adalbert bracht, troost, sterkte en uitkomst brengen. Tegen twee uur stroomden de geloovigen weer in grooten getale naar de gewijde plaats, en nog meer dan 's morgens woonden zij het Lof bij, dat door den voorzitter deer Bisschoppelijke Commissie, pastoor Nolet, werd gecelebreerd. Na het Magnificat verrichte pastoor Looyaard de bebeden tot sluiting van de novene, die in Egmond ter eere van het H. Hart gehouden was. Daarna begon de processie, mooier en be ter geregeld nog dan in voorgaande jaren. Voorafgegaan door vele bruidjes, die in pas send stemmige groepen de beelden van het H. Hart en St. Adalbert voorstelden, trok de pro cessie voort. Ons Heer werd in reliekschrijn on der het door de kerkmeesters gedragen balda kijn rondgedragen om de fundamenten der oude kapel, tusschen ruischende boomen en 'n haag van Graalmeisjes door, eerbiedig gegroet door allen, die daar waren neergeknield. Ver over de velden en duinen klonken de tonen der fanfare en het gezang der geloovigen: „Be- nedictus qui venit." Na de beëindiging van de plechtigheden werd er maar één uiting van voldaanheid gehoord: t was schoon! Zoo is de eerste dag ter eere van St. Adalbert heerlijk voorbijgegaan. Moge het weer ook voor de volgende dagen even mooi blijven. De Commissie voor de Kapel werd blijde ver rast door de opbrengst eener te Amsterdam ge houden collecte. Als waarschuwing moet nog worden vermeld, dat een paar vrouwen van elders trachtten wit-gele strikjes te verkoopen. De bezoekers aan den akker, in de meening verkeerend hiermede een goed werd te doen en bij te dragen voor de Kapel, liepen er helaas in. Gelukkig trad de po litie spoedig heel actief op door de dames te verbaliseeren. H. S. V. „de Kampioen" hield Zondag een sprintwedstrijd over 1 K. M. Het aantal deel nemers bedroeg 28. De A-klassers reden 3 series van 3 rijders, waarvan de winnaars kwamen in de finale. De finale gaf een prachtigen strijd te zien en werd zeer sportief gereden. De uitslag was: 1. Bram Molendijk, 2. Kossen, 3. Theo van Baak. Vooral het rijden van Molendijk dient ver meld te worden. Deze jonge sprinter treedt steeds meer en meer op den voorgrond en deze aangename wedstrijd werd door hem op bui tengewoon faire wijze gewonnen. De B-klasse had tot uitslag: I. Wester, 2. Koning, 3. v. d. Hoeven. Wester die pas B-klasser werd, toonde zich daar best te kunnen weren en wist op overtui gende wijze de sprint te winnen. De C-klasse had tot uitslag: 1. De Brey, 2. Mul, 3. Van Egmond. Deze jonge rijders lieten mooien strijd zien en kwamen met gering verschil over de streep. bent U in 't bijzonder blootgesteld aan het ge- vaar van kouvatten. 'TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. Sociëteit „St. Bavo". Geestelijke adviseurs- vergadering. 12 uur. Gemengd Koor „On der Ons", 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur. „De Hoofdwacht". Groote Markt, algemee- ne vergadering Vereeniging „Haerlem", 8 uur. Rembrand'--Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace. Bioscoopvoorstellingen en Variété 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9; Grossiers Kleinhandel, 8 uur; St. Cae- ciiia, 8 uur; R.K. Kraamverzorging, 2 tot 3 uur; Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 8.139.15 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. 1. B. V. „Benoorden het IJ", Amsterdam, 235 winstpunten, Nobels-beker. 2. B. V. „Sarphati", Amsterdam, 109 winst punten, zilveren beker. 3. B. V. „Vondel", Amsterdam, 94 winstpun ten, zilveren lauwerkrans. 4. B. V. „Excelsior", Velsen-Noord, 79 wins- punten. 5. B. V. „Vriendenkring", Haarlem, 44 winst punten. 6. B. V. „Haarlem-Noord", Haarlem, 31 winst punten. 7. B. V. „K.E.T.S.", Amsterdam, 21 winst punten. 8. B. V. „Rembrandt", Amsterdam, 73 ver- liespunten. 9. B. V. „Watergraafsmeer", Amsterdam, 101 verliespunten. 1 s': 10. B. V. „De Korenbeurs", Haarlem, 121 ver liespunten. 11. B. V. „Insulinde", Amsterdam, 221 verlies- punten. De feestelijke prijsuitreiking zal plaats hebben op Donderdag 6 Juli a.s. Onder de vastgestelde plannen voor t Zomer seizoen zouden o.a. ook eenige schaaklezingen worden gehouden en wel door de leden G. Bollebakker, A. S. Katan en J. K. Veurman. A.s. Dinsdagavond circa half negen zal de heer A. S. Katan in het clublokaal Jansstraat 49 voor de leden en belangstellenden de eerste lezing houden. MAANDAG, 26 Juni. Vorige koersen Heden Londen 8.48 8.46 Berlijn 59.22H 59.17)4 Parijs 9.81 9.80)4 Brussel 34.85 34.82)4 Zwitserland 48.11 48.10 Weeneü Kopenhagen 37 75 37.70 Stockholm 43.60 43.50 Oslo 42.60 42.60 New York (cable) 2.07 2.00 Rome 13.10 Praag 7.40 Madrid 20.90 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1B19 Nederland 1910 4% Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 *V, N Ind 1926 AB 100)4 1003» 10054 96X lOOXe 84)4 101 100)4 100 9óh 100X4 845-4 5 Ya Youngleen. 1930 385s «anken Koloniale Bank 75 Indische Bank 66)4 Cert. Handel.M1167 H Industrieën Unilever 97)4 77 69 70 Calvê Delft Alg KunstzUde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned. Ford indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Steel O. S. Leather intern Nickel 66 29 22)4 170 IX 140)4 12X 281X4 44X 10 13)4 Milnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjang Lebong 97 Petroleum Oaboes Kon OUe Perlak Peudawa. 15 177 99 j4 6 161)4 67 29 24 174 2 151)4 13)4 31)4 46)» 1GX 14 14 H 130 99 15 185)4 100 Vorige koersen Heden Rabbet A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber SerbadladI SUau V. I. G. O. Lntercontln Scheepvaart Holl Amerika UJn Dito Qem Elgend. Kon Ned Stoomb '-cheeDvaart-Unle Suiker EL V. A. N I 8 O. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem rabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab spoorwegen Wabasb Srte Kansas City South. South. Railw. 12)4 12 6H 1« 87)4 90 70 70 41 41 26)4 26 26 21 41 35 35 234 2)4 34 35 19 19 19 19 17 18 64 69)4 234 240 141 145 96 98 6)4 6)4 48)4 51 31.50 33.00 151 155 151 155 26 26 157 165 93)4 93)4 3« 3)4 10X 10)4 14)4 15 17)4 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2