STADSNIEUWS 1,1 MAANDAG 26 JUNI OPENLUCHT-THEATER TE ZANDVOORT Opvoering van „Salome" HET VOORSTEL TOT PENSIOENKORTING Actie van het gemeentepersoneei Personalia SLUITING KAPPERSZAKEN Middenstandscentrale er tegen DE OMZETBELASTING Bezwaren van de K. v. K. VERKEERSONGEVALLEN Op de Zandvoortsche laan Propagandarit Ernstige autobotsing STAND PENSIOENFOUDS Van de N.Z.H. Middelbare school voor Meisjes R.K. Meisjesgymnasium „Sancta Maria" Examen nuttige handwerken Eindexamen Gymnasium Eindexamen Gymnasium GEMEENTEZAKEN Leesgeld voor de openbare Leeszaal Personalia NOORD-HOLLANDSCHE ZANGERSBOND Zangconcours te N.-Scharwoude De officieele ontvangst N.-HOLL. ATHLETIEKBOND Betere inning kleine vorderingen De Ned. R. K. Middenstandsbond vraagt een spoedige oplossing Zware aardbeving in Benkoelen Zeven en zestig dooden Gevolgen te Palembcng In de Lampong VISSCHEN Vischwedstrijd „Dageraad" Heemstede Een openluchtspel is in ons regenrijke landje een gewaagde onderneming. Aan moeder Natuur wordt een groot deel van het welslagen toever trouwd en dus is men ook aan haar grillen over geleverd, die vaak van stiefmoederlijken aard zijn. Maar een badplaats is ieder zomerseizoen aan dat risico onderworpen en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort heeft zich waarschijnlijk geschaard onder de optimisten, die altijd gelijk krijgen, al is het op den langen duur. In ieder geval heeft de „openingsavond" van dit openlucht-theater eenig optimisme wel gewettigd: na een koelen middag met dreigende regenlucht was de avond, rustig en niet te koud althans om, door een overjas beschermd en kele uren te zitten kijken naar een drama, welks opvoerders zich maar moesten warmen aan hun artistenvuur onder zeer lichte kleedij en de donkere hemel bewaarde zijn overvloe dig nat tot den nacht. Vanaf de tramhalte aan het Kostverlorenpark maakt men een leuk wandelingetje langs smalle paden het duin in en onderweg ziet men al het lichte paleis van Herodes oprijzen, met tegen den sterk hellenden achtergrond een Oostersche stad. Uit het natuurlijke groen van het duin landschap, dat door enkele kunstpalmen reeds veel van zijn Hollandsch karakter verliest, dui ken de witte moskeeën, minarets en patriciërs huizen op en het effect, door den kunstschil der J. H. Oostendorp daarmee verkregen, is wer kelijk verrassend. Vooral wanneer later op den avond in verschillende gebouwten tegen den berg de lichten aangaan en de duisternis rondom de verhoudingen vervaagt, is de illusie van een Oostersche stad, als achtergrond voor het ver lichte plein van het paleis, waarlijk sterk. Bij deze opening, op Zaterdagavond, behoort een toespraak. De voorzitter van de Zandvoort- sche V. V. V. levert die kort en goed. Hij uit zijn vertrouwen in deze nieuwe onderneming, steunend op het enthousiasme en het artistiek vermogen van Anton Verheyen en zijn mede werkenden, die in den loop van dit seizoen drie stukken zullen opvoeren: „Salome", „De groote reis" en „Jan Klaesz". De spreker is dankbaar ook voor het vertrouwen van de zijde van het publiek, dat blijkt uit de naar omstandigheden werkelijk verrassend groote opkomst. Terwijl we op de klok van negen wachten, worden we vergast op min of meer moderne gramofoonmuziek, die ons, langs vreemde we gen, in de Oostersche sfeer en naar het begin onzer jaartelling moet leiden.... Als dan latei- de muziek een dans moet accompagneeren, blijkt er een verkeerde plaat te zijn opgezet, waardoor even verwarring op de Bühne ontstaat, maar dit behoort tot de onvermijdelijke ongelukjes bij een première. Behalve dat Herodes nog te sterk op den souffleur speelde, sommige groepen nog niet zeker waren van hun plaats in het schil derachtig geheel en enkele requisite-stukken, zooals de flambouwen, aan plankenkoorts leden, bleek het stuk veel beter ingespeeld te zijn dan gewoonlijk bij een eerste opvoering het geval is. De artistieke leider heeft zijn taak breed en voornaam opgevat en w'as de vele moeilijkheden ervan dezen avond reeds goeddeels meester. Het ontbrak niet aan mooie kleurige tafereelen en pittoreske onderdeelen in een nog wat los en semble. Tegenover het stuk staan we minstens scep tisch het kan niet anders. „Salome, Prinaes van Judaia", van Oscar Wilde, wordt ons aan gekondigd als een „spel van zinnelijkheid en geestelijken overgang", een omschrijving, die voor jbet eerste deel te zwak, voor het andere te sterk is. Met „zinnelijkheid", en dan van de grofste soort, kan nog het dronken gedoe van den wellusteling Herodes worden aangeduid maar het deels verblind-hartstochtelijke, deels onmenschelijk cynische optreden van Salome is slechts mogelijk bij volkomen perversiteit. En van „geestelijken overgang" valt er bü de ont wikkeling der tragedie weinig te bespeuren. In de dochter van Herodias ontvlamt in het drama op niet-overtuigende wijze een passie voor den gevangen boetprediker Jokanaan, een verliefdheid der zinnen, die in haat verandert, omdat de Godsgezant de schoone prinses zelfs geen blik waardig keurt. Herodes begeert zijn nichtje en biedt haar schatten aan, als zij voor hem dansen wil. Op zijn onvoorzichtig gegeven koninklijk woord eischt zij, na den dans, het hoofd van den profeet op een zilveren schotel. Na een deerniswekkende worsteling om aan dien ontzettenden eisch te ontkomen, lost de koning zijn belofte in tot voldoening van de wreede Salome en van haar moeder evenzeer, die zich kromde onder de moreele geeselslagen van den Godsgezant maar dan laat Herodes, door af schuw en angst gedreven, ook Salome dooden. Hoe deze tragedie ook bezien wordt, van een geestelijken overgang die historisch onjuist zou zijn, maar kracht zou geven aan de struc tuur van het drama, dat nu alleen uitmunt door de schittering van de handeling vertragend w'oordenspel van die verheffing zijn we geen getuige. Dat Herodes, zooals in het programma beweerd wordt, mèt de veile danseres tevens het tijdperk van de afgoderij der zinnen doodt, maakt het drama ons niet duidelijk. We twijfelen er geen oogenblik aan, of de schrijver van dit litteraire treurspel heeft zich een geheel andere vertolking voorgesteld dan Anton Verheyen met de zijnen in het openlucht spel geeft. We zijn den artistieken leider dank baar voor deze naar het kuische opgedreven uitvoering een „echte" Salome zou afzichte lijke tooneelen hebben geschapen en het stuk voor ons volstrekt onaanvaardbaar hebben ge maakt maar het moet ons toch van het hart, dat die opvatting artistiek niet verantwoord is, omdat de tragedie er in haar wezen door wordt aangetast. Daarom, en omdat het bijwonen van een openluchtspel toch zonder voorbehoud aan volwassenen moet kunnen worden aanbevolen, achten wij de keuze van het stuk niet gelukkig. Overigens prijzen we mèt de bedoeling ook de vertolking graag. Anton Verheyen zelf bracht een soberen, waardigen Jokanaan uit, waarover St. Joan de Dooper vftens feestdag wel zeer merkwaardig met deze première samenviel zich niet zou hebben geschaamd. Jules Verstraete speelde den weerzinwekken- den Herodes uiterlijk en innerlijk met sterk beeldende kracht, waarbij hij in Julia Cuypers als Herodias een voortreffelijke partner had. Lilly Green was Salome, gracieus in haar dans, fijn van dictie, trots haar zwak geluid, maar koel van uiting als een sfinx-achtige verschij ning. De kleinere rollen kregen een goede voor dracht al is Floor la Roche niet de geschikte acteur voor een figuur als Tigellinus en van de figuratie en de dansen was veel werk ge maakt. Om het vele schoone, dat er bij zoo'n duide lijk blijkenden voornamen opzet geboden werd, moeten we de schaduwkanten van deze opvoe ring wel dubbel betreuren. De brillante taal- pracht van Wilde en zijn vertaler Boutens doet de onvolmaakte dramatiek niet vergeten en de verfijnde weergave neemt de in elkander op gaande artistieke en moreele bezwaren niet weg. Er waren bloemstukken voor de hoofdperso nen en het publiek w'as gul met applaus. Met veel belangstelling zien wij nu uit naar „De groote reis". H. B. v. d. S. Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeente ambtenaren in Nederland is een adres gezon den aan den raad, waarin adhaesie betuigd wordt met inhoud en doel van het aan den raad gezonden adres van de afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland, nopens het voorstel van burgemeester en wethouders tot verhaal van 8y3 pCt. pensioenpremie. Met nadruk zij er op gewezen, aldus het adres, dat, naast het ernstig streven van de overgroote meerderheid der organisatie, om met het gemeentebestuur tot een overeenstem ming te komen, door die meerderheid, zoowel van ambtenaren als werklieden en politieper soneel, zeer krachtig werd aangedrongen, om op alle salarissen een gelijk percentage te kor ten. Hierdoor toch wordt voorkomen, dat uitslui tend de salarissen tot 3000.met totaal 15% pCt. zullen worden verminderd, terwijl bij een korting met een gelijk maar belangrijk lager percentage, toch ongeveer het totaal verlangde bedrag, tot bijdrage in het begroo- tingstekort, wordt verkregen. Zeer terecht, zoo meent adressant, wordt op gemerkt, dat het onderhavige voorstel tot pre mie-verhaal slechts beoogt het brengen van een offer op het altaar van het begrootings- tekort en dan is het billijk de lagere salarissen niet extra zwaar te treffen, maar dat offer minder zwaar te maken door toepassing van een gelijk percentage voor het geheele gemeen tepersoneei. Het bestuur verzoekt daarom den raad met klem in dezen zin een besluit te nemen. Door de afd. Haarlem van den Alg. Bond van Overheidspersoneel en van de Synd. Fede ratie van Overheidspersoneel is eveneens bij den raad geadresseerd, waarin gevraagd wordt het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen theologie de heer P. Jonges, alhier cum laude), Door het bestuur der Middenstandscentrale is een adres aan den raad gezonden, waarin gezegd wordt, dat door het bestuur van den Haarlem- schen Kappers Patroons Bond ondersteuning is gevraagd van hun adres aan den raad om vrij lating van de door B. en W. voorgestelde slui ting hunner bedrijven en dat het' bestuur der Middenstandscentrale heeft gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen, omdat het zooveel mogelijk vrijheid laat aan bedrijven levensbe ginsel is voor het gunstig welslagen der onder nemingen. Het zoo weinig mogelijk beperken van den werktijd in de vrije bedrijven, vooral onder de tegenwoordige economische omstandigheden, is een levensvoorwaarde voor hun bestaan. Reeds zooveel tijd is weggenomen, waarop vroeger gewerkt en dus verdend kon worden, dat het niet aangaat de hooge lasten, waaraan zij thans reeds onderworpen zijn, nog ondraag lijker te maken door beperking hunner werk en verkooptijd, zoo wordt verder opgemerkt. Daarom wordt aan den raad verzocht, „het dreigend onheil van de leden van dit vak af te wenden door het .voorstel van B. en W. niet aan te nemen." Door de Haarlemsche Kamer van Koophan del is een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet tot heffing van een omzetbelasting. In dit adres wordt een aantal bezwaren te gen het wetsontwerp te berde gebracht. Ge meend wordt, dat aan de bezwaren tegemoet kan worden gekomen door een stelsel, waarbij het afgewerkte product één maal door een om zetbelasting wordt getroffen, en wel bij de bron. In het bijzonder het bezwaar van ongelijken druk en van omvangrijken administratieven omslag zou in mindere mate gelden, indien de heffing bij de bron onderscheidenlijk bij in voer zou plaats hebben. Gewezen op de moge lijkheid, om, met vrjjstellng van half-fabrika- ten en grondstoffen, de belasting te heffen van afgewerkte artikelen volgens maandelijksche, dan wel driemaandelijksche opgaven omtrent de omzetten, dus op grondslag van de boek houding. De bedenkingen, zoo zegt het adres verder, welke onzerzijds tegen den algemeenen opzet der omzetbelasting worden gekoesterd, vinden versterking in de wijze, waarop verschillende onderdeelen zijn geregeld. Niet alleen achten wij onderscheiden bepalingen onjuist en on doelmatig, maar daarnaast laat de tekst der wet in tal van gevallen een groote mate van onzekerheid bij de toepassing. Deze onzeker heid wordt nog versterkt, doordat belangrijke punten, niet slechts wat uitvoering, maar ook wat uitbreiding der wet betreft, bil algemeenen maaregel van bestuur kunnen worden geregeld. Al moge dit eenerzij ds een soepele aanpassing der wet aan de practijk kunnen bevorderen, anderzijds kan het bedrijfsleven daarmede voor verrassingen worden geplaatst, doordat de wijze, waarop de algemeene maatregelen van bestuur worden voorbereid of de gronden, waarin zij hun oorsprong vinden, van wel zeer overwegen de beteekenis kunnen worden. Uiteraard zou, wanneer het bedrijfsleven en deszelfs organen in de voorbereiding van deze algemeene maat regelen van bestuur voldoende wordt gekend, daarin een belangrijke waarborg tegen voor handel en nijverheid onaanvaadbare regelingen liggen. Aan het einde van het adres deelt de Kamer mede dat zij in principe haar instemming kan betuigen met het feit dat de weeldeverterings- belasing zal worden ondergebracht bij de om zetbelasting. Zondagmiddag had op de Zandvoortschelaan tusschen de Zandvoortsche brug en de spoor- overgang een aanrijding plaats tusschen een auto en twee wielrijders. De bestuurder van den auto, de heer B. die op den Zandvoortschelaan richting Aerdenhout reeds, heeft vermoedelijk niet of niet tijdig opgemerkt de twee hem tege- moetrijdende wielrijders een teeken gaven dat zij naar links de Leidschevaart wilden oprijden. De eene, de heer H. bekwam daarbij een schaafwond aans het hoofd, terwijl vans den andere het rijwiel werd beschadigd. Een dezer dagen hielden de importeurs der Humber Hillman en Commer automobielen een propagandarit door onze stad. Het was een stoet van mooie luxe wagens met fijn afgewerkte car- rosseriën. De fa. Schermerhorn, Amsterdamsche Vaart 1618, alhier, importeur voor dit district, had nog de medewerking van enkele porticuliere taxi-ondernemingen, die deze wagens gebrui ken. Vooral de te Zandvoort bekroonde automo bielen, die uit de gewone serie zijn, vielen bui tengewoon op door comfort en economie. Zondagmiddag omstreeks 6 uur vond op den Heerenweg bij de Van Merlenlaan te Heemstede een ernstig ongeval plaats. De heer S. kwam met zijn auto, waarin met hem gezeten zijn echtgenoote en drie kinderen, uit de richting Haarlem rijden en wilde de Van Merlenlaan inrijden. Toen zijn auto reeds dwars op den Heerenweg stond tot het inrijden van de Van Merlenlaan, werd hij aangereden door een an deren auto, die met groote vaart eveneens uit de richting Haarlem kwam. De bestuurder daarvan, de heer B., trachtte nog links te pas- seeren, hetgeen hem niet gelukte. De auto kwam eerst tegen een hardsteenen paal, die af knapte, daarna tegen een boompje terecht, waarna de auto en paar maal over don kop sloeg. Hij werd daarbij vrijwel gehel vernield. De heer B., die ernstige verwondingen had be komen, werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem getransporteerd. Een naast hem zittende persoon bekwam geen letsel. De heer S. bekwam een gekneusden pols en snijwonden aan een der handen. Aan het zoo juist verschenen jaarverslag 1932 van bovengenoemd fonds ontleenen wij het volgende Een beroep op de Commissie van Scheidslie den werd in 1932 niet gedaan. De Commissie van Bijstand kwam in het afgeloopen jaar slechts éénmaal bijeen. Wegens invaliditeit werden gepensionneerd 4 beambten, wegens ouderdom 2 beambten en wegens overlijden van den echtgenoot en vader 7 weduwen en 5 weezen. In 1932 bereikten 4 pensioentrekkende weezen den 18-jarigen leeftijd, waardoor een vermin dering van het pensioenbedrag plaats had. Overleden zijn in 1932: 1 gepensionneerd ambtenaar, 5 gepensionneerde beambten en 1 gepensionneerd weduwe. Vergelijkend overzicht en balans per 31 Dec. 1932: Aantal leden op 31 Dec. 1930: 931, 1931: 936, 1932: 919. Aantal gepensionneerde leden op 31 Dec. 1930: 58, 1931: 58, 1932: 58. Aantal gepensionneerde weduwen op 31 Dec. 1930: 36, 1931: 42, 1932: 48. Aantal gepensionneerde weezen op 31 Dec. 1930: 25, 1931: 28, 1932: 29. Bedrag der uitgekeerde pensioenen op 31 Dec. 1930: f 54.603, 1931: f 68.025, 1932: f 65.553. Bedrag der geïnde premiën op 31 Dec. 1930: f 142.448, 1931: f 145.543, 1932: f 1^.145. Bedrag der andere inkomsten op 31 Dec. 1930: f 124.251, 1931: 140.440, 1932: 140.776. Kapitaal van het Fonds op 31 December 1930: f 2.084.360, 1931: f 2.294.019, 1932: f 2.506.870. Aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus is na eindexamen het diploma der M. S. v. M. uitgereikt aan: H. G. Bergmans; G. M. Beun; E. ten Cate; P. A. J. Crommelin; E. v. Eerde; H. Floor; A. F. Godschalk; J. M. v. d. Heijden; M. Hofland; J. v. Houtum; H. D. v. Lennep; M. I. v. d. ï^aa- ren Janssen; 'M.' "C. Mëijer; C. W. Miézérusr N. v. Oldenborgh; E. Pauw; J. M. Roos; W. Savrü, W. N. te Winkel. Geslaagd voor het toelatingsexamen de jonge dames: Leent je Andriessen, Huke Bekkers, Hermine Everard; Rosemie van Haeff; Loes Hendriks; Lexa Herbermann; Corrie Herber- mann; Lenie Hokkeling, Hanneke Kahmann; Nelly Kimman; Nelly van Iersel; Totine Maas; Bea Schnitger; Annelies van der Weiden; Thea Vrind; Treesje van der Waag; Nettie Bonarius; Paula Reintjens; Tilly Peeperkorn. HAARLEM. „Da Costa-Kweekschool". Ge ëxamineerd 13 candidaten. Geslaagd de dames: H. Boelens, C. Ensink, J. J. van Kempen, M. Ooms, J. C. Rabouw, P. Schras, J. E. Hopman, T. Vlaming, allen te Haarlem; P. G. van Gin- kel, E. H. Lasthuis te Bloemendaal; W. G. Lo- vink te Zanvoort, H. v. d. Wey te Vijfhuizen, A. C. Hylkema te Hillegom. Afgewezen geen. HAARLSM, 24 Juni. (Gem. Lyceum, afd. gymnasium). Geslaagd voor dipl. B de heer F. H. Meyer; voor dipl. A de heeren E. Veldert, A. F. J. C. Habermehl, A. F. P. Cassée. Met 3 can didaten wordt het examen voortgezet. HAARLEM. (Kennemer Lyseum). Na voort gezet examen slaagden voor de afdeeling B: B. Tideman en J. van der Meulen. De Directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal heeft met het oog op den zorgelijken financieelen toestand voorgesteld over te gaan tot het heffen van een contributie voor het lee- nen van boeken, met welk voorstel de Commis sie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Lees zaal zich kan vereenigen. B. en W. stellen voor hem te machtigen mes ingang van 1 September a.s. voor het leenen van boeken uit de Stadsbibliotheek en Leeszaal een zesmaandeljjksche contributie te heffen, bedragende voor niet-ingezetenen van Haarlem 1.25 en voor ingezetenen 0.50, en van nieu we leeners een inschrijvingsgeld ad 0.15 te vorderen. Voor de nieuwe school (welke met ingang van 1 September a.s. als „School voor uitgebreid la ger onderwijs C" zal worden gehuisvest in het scholen-complex aan de Friesche Varkenmarkt- Parklaan) bieden B. en W. de navolgende voor dracht aan: 1. de heer A. K. D. Spruit, 2. de heer H. Sandjer, 3. de heer J Roggeveen. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) Hoe heb je het klaargespeeld om Rome in drie dagen te doen? Mijn vrouw bezocht de kerken, mijn dochter de mu sea en ik de café's li Travaso, Rome De eerste concoursdag kan als goed geslaagd worden beschouwd. Het prachtig terrein achter de openbare lagere school leent zich bijzonder voor dit doel. Het weer was gelukkig zeer gunstig, en ook de belangstelling van het publiek was zeer goed. Te twaalf uur werden hoofdbestuur van den N. H. Zangersbond, eere-comité, jury en de andere officieele personen ten raadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. De burgemeester, jhr. A. L. van Spengler zeide, dat men, toen er bericht van de drie vereenigingen kwam, dat alhier een concours van den N. H. Bond zou worden gehouden, niet geaarzeld heeft, mede te werken en is het spr. aangenaam het welkom toe te roepen tot het hoofdbestuur van den Bond. De Bond is spr. niet onbekend, ongeveer negen jaar geleden heeft spr. te Zuidscharwoude een woord van welkom gesproken. Spr. herinnerde er aan, dat het spoedig tien jaar geleden zal zijn, dat de Bond is opgericht en zal niemand het betreuren dat hij is opgericht. Een van de redenen, om tot de oprichting van den Bond over te gaan, noemde spr. het feit, dat vele leden en direc teuren zich met elkander willen meten op een concours en bij deze Bond geldt de bepaling, dat de vereenigingen met eigen krachten uit komen, wat eigenlijk een natuurlijke zaak is, doch niet zoo natuurlijk is, als men weet, dat een der bekende vereenigingen uit dezen om trek eenigen tijd geleden werd verzocht een 12-tal leden af te staan voor een concours elders. Daarin ligt het bestaansrecht van den Bond. Spr. wees op de vele voorbereidingen, welke door de commissie uit de drie organiseerende vereenigingen zijn verricht. Spr. was eerst van gedachte, dat het een stoute onderneming was. om een concours te houden, welke gedachte echter direct werd overwonnen, want men ver richt een goede daad, door met dit concours de gelegenheid te geven voor een geestelijke ontspanning. Spr. hoopte, dat als het zangcou- cours achter den rug is, het bondsbestuur tot de conclusi- komt, dat men goed gedaan heeft het concours alhier te houden. Het gemeente- bestuur zal zeèr welwillend zijn en zoo veel mogelijk meewerken tot het welslagen. Spr. heette hierna het eere-comité, juryleden, de voorzitters der verschillende vereenigingen en de andere officieele personen welkom, waarna spr. zich in het bijzonder tot de jury wendde, hun moeilijke taak memoreerend. Men is wel eens van meening, dat deze heeren voor hun genoegen op een concours zijn, wat toch heusch het geval niet is. Zij moeten steeds in actie zijn, hun aanteekeningen houden van zoo vele rubrieken. Spr. hoopte, dat de heeren, na het concours met genoegen aan deze dagen kunnen terug denken. Spr. verzekerde, dat er een muzikaal publiek is. Muziek viert hier hoogtij en wordt op verschillende manieren beoefend. De deel nemende zangvereenigingen van hier zullen zich den eerepalm dan ook niet zonder strijd laten ontfutselen, wat spr. voor de andere ver eenigingen wel een aangename mededeeling vond, omdat zij toch niet waren gekomen om zonder inspanning de prijzen te winnen. Spr. wijdde hierna een dronk aan den groei pn den bloei van den N. H. Zangersbond. De voorzitter van het bondsbestuur, de heer Mink van Warmenhuizen sprak woorden van erkentelijkheid voor de medewerking van het gemeentebestuur, in het bijzonder voor deze ontvangst. Het doet den Bond goed, als de officieele personen hunne belangstelling toonen. Negen jaar geleden kon men het concours op 1 dag houden. Thans heeft de Bond meer be staansrecht en kan men met gemak 2 middagen vullen. Het is zeer juist, dat geen geleende krachten worden gebruikt. Hierdoor scharen de leden van den Bond zich onder de goedwillenden en zijn de veroverde prijzen ook werkelijk verdiend. Spr. richtte zich tot de jury, wie een zware taak wacht, want bij den N.-H. Bond wordt veel van de jury verwacht. Men is steeds gelukkig geweest met de keuze van de jury, welke benoemd wordt door de directeuren, uit een groslijst van het hoofdbestuur. De heer J. P. J. Wierts, zeide namens de andere juryleden, de heeren O. Koop en M. C. van de Roovaart, zeer getroffen te zijn door het welkomstwoord tot de jury. Het deed spr. prettig aan, door de directeuren te zijn ver kozen. Spr. wees er op, hoe wel eens bij con coursen oneerlijkheden worden bedreven met de geleende krachten. Van de concoursen van den Bond heeft spr. evenwel altijd een prettigen indruk gehad en als de leden naar de jury willen luisteren, kunnen zij er voordeel uit putten. Spr. verheugde zich er over, dat het gemeentebestuur het belang van de muziek zoo goed inzag. Voor den aanvang van den wedstrijd werd op het concoursterrein nog een welkomstwoord gesproken door burgemeester jhr. v. Spengler. De voorzitter van het hoofdbestuur van den bond bracht nog dank voor de mooie prijzen, aangeboden door de eerw. H.H. geestelijken en het gemeentebestuur van Noord-Scharwou- de. De jury bestond uit de heeren toonkunste naars O. Koop (Overveen), J. Wierts (Den Haag) en M. C. v. d. Roovaart (A'dam). 3e afdeeling A. Gemengde koren. Verplicht nummer „Mooi Anneke" van J. Wierts. „Tot ons Pleizier" (Bobeldijk), dir. P. Kist. Dit kleine koortje maakte een bescheiden in druk en gaf van het verpl. nummer een vrij goede uitvoering. Het vrije werkje „Aan den Vliet" van Koop had goede momenten, hoe wel de klank van de tenoren en bassen soms minder fraai was. „Zang en Vriendschap" (Z.O. Beemster), dir. C. Vink Dz. De voordracht van het verplichte nummer kon o.i. wat levendiger zijn, ook met de stemming was men niet steeds fortuinlijk. „Hei-Gele Duinen" van O. Koop kon den indruk over dit koor niet veel verbeteren, steeds nog wat te eentonig en niet altijd even zuiver. Nog meer ensemble zij gewenscht. „Crescendo" (Stompetoren), dir. H. Zaal. „Mooi Anneke" van Wierts werd mooi en zui ver met goede voordracht gezongen. Het vrije nummer „Als de ziele luistert" van denzelf den componist maakte niet zoo'n goeden indruk, doch had vooral op het einde verdien stelijke momenten. „Niedorps Gem. Koor" (N. Niedorp), dir. Jb. Hovenier. Een koor met een goed ensemble, vooral „Als de ziele luistert" van Wierts werd zuiver gezongen. Ook het verplichte nummer had een goeden klank, doch had in de voor dracht wat levendiger en losser kunnen zijn. „Kunst na Arbeid" (Schagerbrug), dir. P. Grin. Dit koortje, waarvan de bezetting van sopranen en alten niet al te groot is, maakte een bescheiden indruk. In het vrije nummer was men niet zoo gelukkig met de stemming, het verplichte nummer had echter zeer ver dienstelijke oogenblikken. De dir. kon zijn mu zikale intenties niet steeds bereiken. „Zanglust" (Berkhout), dir. Z. v. Mossel. Ook „Mooi Anneke" klonk wat zwaarwichtig. „Zo mer" van Boedijn had wel goede oogenblikken, maar hier was ook de stemming niet steeds zooals men die wel zou wenschen. „Oostwoud" (Oostwoud), dir. Groen. Een goed gezongen vrij nummer „De Molenaar" van Jacob Hamel. Goed ensemble. In „Mooi An neke" wel een goede koorklank, doch de op vatting toch wel wat te sentimenteel. „Zang en Vriendschap" (Eenigenburg), dir. Vlam. Een klein koortje, wat naar verhouding een vrij goeden klank ontwikkelde. Verdien stelijke opvatting van het verplichte nummer. „Als de ziele luistert" genoot eveneens een zéér goede uitvoering. 2e afd. Gemengde Koren. „Varia" (Warmen huizen), dir. Vlam. Goed stemmateriaal en goede koorklank, uitgezonderd een enkel mo mentje yan wankele stemming, een zeer te waardeeren uitvoering van het verplichte num mer „Schipperslied" van M. C. van de Roo vaart. Heel mooi werd gezongen „Waar de Hei te bloeien staat" van Wierts, o.a. uitnemende nuanceering. „Zang en Vriendschap" (Wieringen), dir. Jb. Hovenier. Ook dit koor zong goed het ver plichte werk, uitgenomen één scherp moment van de sopranen. Het nummer naar keuze „O Gulden Hoofd" had ook zeer mooie momenten. „Vox Humana" (Santpoort), dir. Joh. Brands. Zeer goed koor, mooie stemmen. Uitstekend werd gezongen het verplichte nummer, goed ensemble en goede nuanceering. Als vrij num mer werd gezongen „Fliefflodderke" van Wierts. Ook hier een mooie vertolking, be houdens een enkel minder fraai klinkend mo mentje van de sopranen. Ie afd. Dameskoren. Verplichte nummer „Hoe men 't vernam" van Bern. Zweers. Wel nu, we vernamen het, 'n halve toon te hoog; de vergissing mocht worden hersteld en zoo kregen we een reprise in den juisten toon aard. Er werd echter niet bijster mooi gezon gen. Het vrije nummer „Carmima Buruna" van Presburg voldeed beter. Zou dit heusch een le afd. dameskoor zijn? Na afloop werd, alvorens de uitslag werd bekend gemaakt, door den voorzitter der jury, den heer Wierts, medegedeeld, dat men over t algemeen tevreden was. De jury had nogal een strengen maatstaf van beoordeeling aangelegd, hetgeen ten slotte den vereenigingen ten goede komt. Uitslag. 3e afd. A Gem. Koren (bekroond). „Tot ons Pleizier", Bobeldijk, 2e prijs met 284 punten; „Zang en Vriendschap", Z.O. Beem ster, 3e prijs met 256 punten; „Crescendo", Stompetoren, le prijs met 324 punten; .Nie dorps Gem. Koor", N. Niedorp, le prijs met 302 punten; „Kunst na Arbeid", Schagerbrug. 2e prijs met 286 punten; „Zanglust", Berkhout, 3e prijs met 259 punten; „Oostwoud", Oost woud, 2e prijs met 282 punten; „Zang en Vriendschap", Eenigenburg, le prijs met 326 punt. 2e afd. Gem. Koren. „Varia", Warmenhui zen, le prijs met 333 punten; „Zang en Vriend schap", Wieringen, le prijs met 306 punten; „Vox Humana", Santpoort, le prijs met 355 p. 22 le afd. Dameskoren. „Oosthuizen", Oosthui zen, 2e prijs met 288 punt. Alzoo behaalde „Vox Humana", Santpoort, het hoogst aantal punten van dezen middag. Deze vereeniging oogstte nog een compliment van den componist Wierts over de uitvoering van „Flieflodderke". In den eerewedstrijd, waarvoor een groote belangstelling bestond, waren een zestal deel nemers, die ons van goeden koorzang deden genieten. Deze koren werden met groote aan dacht beluisterd en hadden bij het publiek veel succes. De eerste concoursdag geeft rede nen tot groote tevredenheid, moge ook de vol gende week het concours een goed verloop hebben en door mooi weer worden begunstigd. Het aantal punten, in den eerewedstrijd be haald, was als volgt: „Crescendo", Stompeto ren, 146 punten; „Niedorps Gem. Koor", 125 p.; „Zang en Vriendschap", Eenigenburg, 140 p.; „Varia", Warmenhuizen, 154 p.; „Zang en Vriendschap", Wieringen, 150 p.; „Vox Huma na", Santpoort, 181 p. De Noord-Hollndasche athletiekbond hield Zondag te Den Helder een veldloop voor dames en heeren. De uitslag luidde: Heeren: 1. Kok (W. F. C.); 2. Tokema, (Zee macht); 3. Bunschoten (W. F. C.). Dames: 1. Glas; 2. Brinksma; 3. Herderschie (allen O. K. K.) iOTTAHT Nu de leiding der justitieele regeeringszaken aan nieuwe handen is toevertrouwd, heeft de Ned. R.K. Middenstandsbond gemeend de bij zondere aandacht van den Minister van Justi tie te moeten vragen voor een aangelegenheid, die al zoo geruimen tijd hangende is gebleven: het vraagstuk van een snellere en goedkoopere gerechtelijke inning der kleinere vorderingen. Het zou onjuist zijn te meenen. dat dit vraagstuk een onderwerp is, dat slechts de in teresse heeft van bepaalde personen of licha men. Integendeel: adressant geeft den minister de verzekering, dat de geheele handeldrijvende en industrieele middenstand, vooral in dezen tijd, met ongeduld naar een afdoende oplossing van het vraagstuk uitziet. Het standpunt, door den ambtsvoorganger van den minister t.a.v. dit onderwerp ingeno men, werd klaarblijkelijk beheerscht door de bezwaren, welke deze van een betere regeling voor 's Rijks schatkist vreesde. Zonder deze financieele overweging als zoo danig te willen negeeren, wijst de NJR..KM. er op, dat het aan gerechten twijfel onderhevig is, of van invoering eener betere gerechtelijke inning der kleine vorderingen nadeelige ge volgen voor het Rijk te verwachten zijn. De bond refereert ten deze aan de resultaten van het onderzoek, dat de Amhemsche Kamer van Koophandel naar de finaniceele gevolgen van de Duitsche vereenvoudigde invorderingsme thode heeft ingesteld. Gesteld echter, dat inderdaad invoering van een betere regeling aan 's Rijks schatkist het een en ander zou moeten kosten, dan zouden deze kosten naar de meening van den N-R.K.M moeten worden aanvaard als noodzakelijk om de Nederlandsche rechtsorde behoorlijk te doen functionneeren. De huidige gebrekkige methode van geldend making van kleine vorderingen be teekent he laas niet alleen krenking van het rechtsbe wustzijn. Zij beteekent evenzeer een aanmerkelijke verzwaring van den materieelen nood van tal- looze handelaren en nij veren, die wegens de veel te langzame en dure procedure moeten af zien van het verwezenlijken hunner vorderin gen. De vraag mag gesteld, aldus adressant, of het met een rechtvaardig staatsbeleid in over eenstemming is te brengen, dat ter besparing van enkele kosten voor de schatkist een breede groep van burgers in onmacht zou worden gelaten om de voldoening van zijn vorderin gen af te dwingen. In dezen crisistijd is de behoefte aan een snellere en goedkoopere inningsmethode voor de kleinere vorderingen zonder meer nijpend geworden. De totstandkoming eener afdoende wettelijke voorziening op dit punt zou voor tallooze on dernemingen een reëele verlichting der crisis moeilijkheden beteekenen. De Ned. R.K. Middenstandsbond vertrouwt dan ook, dat de minister zijn krachten zal willen instellen om binnen korten tijd de be tere gerechtelijke inning der kleine vorderingen te doen vervallen van de lijst der onvervulde wenschen van het bedrijfsleven op legislatief gebied. Kellner, wat is er aan de hand met 't dak, is dat altijd zoo? Nee meneer, alleen als het regent. Gazzettino lllustrato, Venetië BATAVIA, 26 Juni (Reuter) Zuid-Benkoelen op Sumat-a is vanmorgen door een hevige aardbe ving geteisterd. Talrijke huizen zyn verwoest 67 menschen zyn onder de instor tende huizen begraven en gedood. De bevolking verkeert in de groot ste opwinding. ;BUITENZORG, 26 Juni (Aneta) De Regee ring ontving een telegram van den president der Lampongsche districten, resident Rookma- ker, waarin de zoowel door Reuter als Aneta geseinde bericht worden bevestigd. ..Het telegram meldt nader, dat de schade, aangericht in de onderafdeeiing Kotta Agoeng circa 80.000.bedraagt. ..De resident is naar het geteisterd gebied ver trokken. Men seint ons nader: Zondagmorgen zijn elf vrij hevige schokken waargenomen van 5.25 tot 8.30 uur. Elk dezer schokken duurde ongeveer tien seconden. Deze schokken werden gevolgd door een aantal lichte trillingen. Onder de gedooden bevinden zich geen Euro peanen. Te Benkoelen is de waterleiding op drie plaat sen lek geslagen. De telegrafische verbinding met Kroeëe is ge stoord. PALEMBANG, 26 Juni. (Aneta). Als gevolg van de aardschokken is alhier een kampong huis ingestort. In het Ranausche zyn 40 kamponghuizen in gestort, waardoor branden uitbraken. Tusschen Moeara-Boewa en Simpangan heeft een zeer groote aardschuiving plaats gehad. Het verkeer is gestremd. ..BATAVIA, 26 Juni. Te Kota-Agoeng zijn 270 woningen ingestort. 40 personen werden gewond en 9 gedood. Bovengenoemde club hield Zondagmorgen een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ring vaart onder Heemstede. De wedstrijd was zeer geanimeerd, de vangst goed. De prijzen, die bestonden uit heerenartikelen, werden als volgt gewonnen: 1. C. v. Norden, 2. J. v. d. Pols, 3. M. v. d. Ham, 4. J. Neeskes, 5. J. Bos. Na afloop van den wedstrijd werden in het clubcafé van den heer Heitlager de prijzen door den voorzitter uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3