Zaandam zet door Auto geslipt bij Oosterbeek Dame meegesleurd door tram Dubbele moord te Nuth R.K. MARINEMANNEN VERGADEREN .RADIO-PROGRAMMA,. MAANDAG 26 JUNI Zal de gemeente in den vervolge geen rente en aflossing meer betalen? Toch nog beroep op de regeering ,Uit de gemaakte fouten moeten wij lessen putten voor de toekomst" Christelijke principes op de vloot De T.T.-Races te Assen Pleidooi voor inflatie Een brief van Sir Henry Deterding EEN BROCHURE VAN PROF. GOUDRIAAN „Socialisme zonder Dogma's" DE VERLIEZEN VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ DE HOOFDREDACTIE VAN „DE NEDERLANDER" Dinsdag 27 Juni 1933 De wagen kwam op een trambaan terecht en sloeg tegen een boom te pletter Vijf personen gewond Over den kop geslagen Een millioen schade Bij den brand te Schiedam Een anti-fascistisch congres Politie doet een inval R. K. BOTER- EN MARGARINE HANDELAREN Landelijke bond opgericht OPNIEUW DE OVERWEG! Motorrijder door trein gedood Een tweede slachtoffer HOOFDBESTUUR A.R.K.A. De heer Moonen treedt af Doodelijk ongeval op den Ouden Scheveningschen weg in de residentie Op de rails gevallen T Moordzaak-Eschauzier Het cassatieberoep verworpen Zij komen wel, zij komen niet! Schellingwoude nog steeds in afwachting Duizenden langs het Buiten IJ VECHTLUSTIGE JONGENS Ruzie tijdens het voetballen PASTOOR WIJTENBURG Ontslag aangevraagd wegens gezondheidsredenen DE DEVIEZENVERORDENING Nederlander te Bonn veroordeeld veroordeeld HET CONFLICT TE OELE Zondagsrust Molenaarsvrouw doodgestoken haar man door messteken doodelijk gewond Dader steekt het huis in brand De dader aangehouden Met een vliegtuig naar de lichtstad De verdwenen employé der Scheep- vaartvereeniging Noord EEN SPOORDIJK VERZAKT Op de Dinsdag a.s. te houden vergadering van den Zaandamschen gemeenteraad zal, naar verluidt, een punt van behandeling uitmaken het Vrijdag ji. bij den raad ingediende voor stel van de soc. dem. raadsfractie, waarin onder opmerking, dat binnen zeer korten tijd de kas middelen der gemeente niet meer toereikend zullen zijn, om zelfs de meest dringende beta lingen, onder meer van rente, loon en steun te doen. B. en W. worden uitgenoodigd zich tot Gedeputeerde Staten en de Regeering te wen den om de gemeente uit den nood te helpen. B. en W. hebben zich in de vergadering van Zaterdagmorgen achter dit voorstel geplaatst, zoodat men zich van aanneming in den raad verzekerd kan houden. Dit bepalen van hun standpunt is in B. en W. niet met algemeene stemmen geschied, doch met 3 tegen 2 stemmen. De beide niet-katholieke wethouders hebben zich vierkant hier tegen verklaard. Naar het schijnt, hebben B. en W. de resul taten van een eventueel optreden der hoogere bestuurscolleges niet kunnen afwachten en heb ben zfj op bedoelde vergadering bij voorbaat het besluit genomen in den vervolge geen rente en aflossing meer te betalen. Hoe men onder deze omstandigheden nu nog een beroep kan doen op de Regeering en Gedeputeerde Staten, zal velen onverklaarbaar schijnen. De R. K Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus" heeft Zaterdag te Bussum haar 18e aigemeene vergadering gehouden Nadat de deelnemers-afgevaardigden in de St. Janspr'. cessie hadden meegeloopen, en een bespreking was gehouden over het Apostolaat der Zee, vereenigden zij zich omstreeks vijf uur in het St. Joseph-gebouw, waar de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. W. P. Angenent, de vergadering opende. In zijn openingswoord wees hij er op. dat indien ooit, het thans zeker noodzakelijk is, dat de katho lieke mannen krachtig staan in hun geloof. „Onwillekeurig" aldus spreker „gaan onze gedacr.ten naar de gebeurtenissen, welke in het begin van dit jaar in Indië bij onze Marine heoben plaats gehad. Het ernstig be treurenswaardige, maar bovenal, afkeurens waardige daarvan behoef ik U, Hoofdbestuur ders, afgevaardigden en leden van „St. Christo phorus", niet nader onder uwe aandacht te brengen. De fouten die gemaakt zijn hebben velen tot bezinning gebracht en uit het kwaad dat daar gesticht is, kan heel veel goeds geboren wor den. Wij moeten echter bij het verleden niet stil blijven staan. Wij moeten er wel de lessen uit putten voor de toekomst. Het is al eenige jaren geleden, dat wij op een algemeene vergadering den nadruk legden op de noodzakelijkheid dat wij, katholieken bij de Marine, ons nimmer door de omstandigne- den moeten laten leiden, doch dat wij zelve de toestanden zóó moeten maken dat we den loop der g.-beurtenissen zélf mede bepalen. Het is mijne vaste overtuiging, dat veel kwaad in het jongste verleden zou zijn voorkomen, indien een krachtige groep van goedwillende en plichtsgetrouwe katholieken in onze Marine maatschappij aanwezig ware geweest. En daarom is het zoo noodzakelijk, dat wij er toe meaewerken de katholieke marinebewe ging te versterken en alles in het werk stellen om óók op de vloot de christelijke beginselen sterker uit te leven. Daartoe echter is niet al leen noodig, dat wij alle katholieken, jong en oud, gegradueerd of „gemeen soldaat" op de katholieke beginselen verzamelen, doch vooral door innerlijke beleving en verdieping, in een gezond en noodzakelijk isolement, kracnten verzamelen, die tegenover alle verderfelijke in vloeden weerstand bieden kunnen." Na deze inleiding werd een telegram *an aanhankelijkheid en kinderlijke gehoorzaam heid gezonden aan Z.H.Exc. Mgr. Aengenent en een telegram van eerbiedige hulde en trouw aan H. M. de Koningin. Vervolgens riep de voorzitter een woord van welkom toe aan den hoofdaalmoezenier, kolonel J. Noordman, de beide vloo taaimoe zeniers H. Alink en Pater Albada Jelgersma O. F. M., le den van de crew-Bussum van het Apostolaat ter Zee, en aan het Kamerlid Ch. van de Bilt. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Den Helder, Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen, alsmede do hoofdafdeeling Oost-Indië. Van bijna alle schepen en Inrichtingen der Zee macht waren vertegenwoordigers der Kath. Vereeniging aanwezig. Vervolgens brachten de secretaris en de pen ningmeester het jaarverslag uit. De uitslag van de motorwedstrijden in de 500 ccm.-kiasse luidt als volgt: 1. S. Woods (Ierland) op Norton, tijd 338 min. 4/10 sec., gemiddelde uursnelheid 135.3 K.M.; 2. P Sunqvist. Zweden Husqvarna; 3 A. R. K. v. d. Pluim, Nederland, op Husqvarna; 4. F. Aranda, Spanje, op Rudge; 5. C. H. W. Manders, Ierland, op Rudge: 6. F. A. Renigr, België, op Norton; 8. G. A de Ridder, Neder land, op Norton; 9. J. C. Houtop, Nederland, op Eysink; 10. W. van Gent, Nederland, op Norton; 11. C. T. C. C. Bosch, Nederland, op Norton; 12. L. Simons. Nederland, op A. J. S. Het nationale kampioenschap werd dus ge wonnen door v. d. Pluim. De snelste ronde was 139.1 K.M. Door de groote snelheid was de wedstrijd zeer zwaar, waardoor spoedig veel deelnemers uitvielen. De strijd was overigens zeer spannend. De uitslagen voor klasse 6 (175 ccm) ls als volgt: 1. Y. van Goor (België), tijd 130 min. 35 4/5 sec., gemiddelde snelheid 95.5 K.M.; 2. K. Bohmann (Oostenrijk); 3. K. C. van Eg- mond (Nederland). Uitslag klasse A (250 ccm): 1. E. A. Mellors (Engeland;123 min. 41/5 sec., gemiddelde snelheid 118.1 K.M.; 2. G. A. de Ridder (Ne derland); 3. G. G. W. Timmer (Nederland); 4. S. Glaeve (Engeland)5. C. W. P. Johnston (Engeland): 6. C. H. W. Manders (Ierland). Als eerst aankomende Nederlander behaalde De Ridder het nationaal kampioenschap. Uitslag klasse B: 1. S. Woods (Ierland), 131 min. 34 3/5 sec gem. snelheid 126.3 K.M. Woods reed de snelste ronde met een gemiddelde van 130.9 K.M.- 2. P. Hunt (Engeland): 3. A. R K. v. d. Pluim (Nederland); 4. R. Milhoux (Bel gië); 5. P. van Wijngaarden (Nederland); 6. J. D. Visser (Nederland). v. d. Pluim behaalde in klasse B het natio naal kampioenschap. De F. N. teekende tegen deze klassificatie echter protest aan, daar v. d Pluim de uitlaat pijp had verloren en zonder deze arriveerde. Wij vernemen dat het protest is toegewezen en v. d. Pluim dus niet is geplaatst. Daardoor is P. van Wyngaarden nationaal kampioen ge worden. Op de jaarvergadering van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel Zaterdag te Rotterdam gehouden had de voorzitter, mr. C. H. Guépin, een brief aan hen door Sir Henry Deterding geschreven. Aan dit schrijven ontleenen wij het volgende: „Nederland kan juist nu haar grootste rol vervullen.. Juist omdat het een klein Euro- peesch land is, bevolkt door schitterend onder legde technici en een groot Indisch Rijk, kan 't een voorbeeld geven, het kan zeggen; Zoo gaat het niet langer. Onze dificits nemen toe, niettegenstaande onze valuta „sounder" is dan vele andere. Doch onze handel gaat juist daardoor achteruit, omdat de meeste landen „unsound currency" hebben en ons dus niet in de onze betalen kunnen, moeten wij water in onzen wijn doen en handel en nijverheid bo ven goud stellen. Juist omdat wij een demo cratische staat zijn, moeten wij ons bij de meerderheid voegen. Die meerderheid kan slechts kijken naar het goud, dat zóó is opgeborgen, dat het niet meer als een zuiveren maatstaf kan worden gebruikt. Moet de naar voedsel snakkende bevolking in China en Rusland verstoken blijven van het vele voedsel, dat door ons en anderen vernield wordt, omdat er geen maatstaf van handel be staat? Moeten wij dan niet het theoretiscne van die maatstaf opgeven en een practische er voor in de plaats stellen? Is dat niet onze plicht als m e n s c h Volgt in Nederland de currency maatstaf van de meerderheid der handeldrijvenden. Neemt de dollar a 2.50 of sterling a 10. of stel uw goud op 2000 per K.G. Ik ga nog verder: maakt uw standaard in Nederlandsch- Indië op die van het verre Oosten, zooals gij die in Nederland op die van het Verre Westen brengt en laat uw Nederlandsc-Indischee gul den dezelfde plaats innemen als vroeger de British-Indian rupee. „Onverkoopbare" suiker, omdat de gouden gulden Java-suiker duurder maakt dan de dol lar Cuba-suiker, doch niet omdat de Java- arbeider, of de hoogstaande Nederlandsch-In- dische suikerfabrikant niet werken wil ja zelfs beter werkt dan wie ook brengt Ne- derlandsch-Indië aan den rand van een finan- cieelen afgrond. Moeten wij practisch naar den bliksem gaan, omdat wij theoretisch gelijk hebben? Woorden hebben nog nooit de wereld gered, doch wel daden. Als wij zelfs theoretisch gelijk hebben met onze financieele politiek, doch prac tisch in de richting van meer werkloosheid gaan (zoowel hier als in Nederlandsch-Indië) dan zeg ik volbewust, dan maar theoretisch on gelijk erkennen en practisch werk verschaffen. Indien de menschen in Holland den moreelen moed hebben, zooals president Roosevelt, en doen wat practisch juist moet zijn, doen theoretisch door zoovele economisten en geld- theoretici veroordeeld wordt dan zal dat de inspiratie geven aan de geheele wereld om te doen wat de geheele wereld redt, doch King Midas nog sneller zelfmoord zal doen plegen, want ten doode is hij toch gedoemd. Naar wij vernemen verschijnt binnen enkele dagen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon N.V. te Haarlem: „Socialisme zonder Dogma's" door prof. dr. ir. J. Goudriaan. In dit geschrift behandelt prof. Goudriaan: Het niet dogmatische denken - Socialisme zon der dogma's: een synthese van Westersch idea lisme wetenschappelijk socialisme; de toege paste wetenschap der politiek, gericht op de verwezenlijking van drie idealen: vrijheid, vrede en welvaart de verwezenlijking van het ideaal van vrede en vrijheid in den staat door middel van de politieke democratie bestaansvoor waarden van de democratie anti-democrati sche dogma's democratie in Nederland wereldvrede een zaak van qualitatieve ont wapening bedrijfsvrede: een zaak van effi ciency - welvaart: 'n zaak van waardevast geld- dogma's uit de liberale economie dogma's uit de Marxistische economie de taak van het Westen. Namens den minister van Economische Za ken en Arbeid maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de „Garantieregeling 1933" ten behoeve van de kippen- en eenden- houderij bekend, dat beslot enis voor de week van 26 Juni tot en met 1 Juli de verliezen voor de pluimveehouders op de kleinere kippen eieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 stuks, gedeeltelijk over te nemen ten bedrage van 40 cent per 10 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van de eendenhouders is voor eend eieren het over te nemen gedeelte in het ver lies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uitgevoerde eendeleren. Na 1 September a.s. zal de hoofdredactie van ons blad berusten bij een Commissie, onder lei ding staande van jhr. mr. D. J. de Geer te 's Gravenhage, en waarin verder zitting zullen hebben de heeren mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede, jhr. mr. G. W. van der Does te 's Gravenhage, dr. Ph. J. Idenburg te Wasse naar, mr. dr. P. L'.eftinck te 's Gravenhage en mr. G. E. van Walsum te Rotterdam. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Gramo- toonmuziek 10 uur Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12 uur Politieberichten 12.15 KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverz. 2 uur Vrouwenuurtje. Mevr. J. M. Sterck-Proot bespreekt Maria van Oranje door Maria van Zeggelen 3 uur Zang- en vioolrecital door Els Berentzen. viool. Begel. Fanny Gelbart en Anny Bo- narius 4.15 Gramofoonmuziek 5 uur KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 7 uur Politieberichten 7.15 Fransche revolutie „Thermidor" door G. Paulldes 7.35 Gra mofoonmuziek 7.45 Verbondskwartiertje 8 uur KRO-Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. Alice Hekking, piano 10 uur Het laatste nieuws. Hoorspel uit het redactieleven in vijf tafereelen. Door Manfred Gerg. Verta ling Felix Bekkers 10.45 Vaz Dlas 10.50 Orkest 11 uur Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO Gramofoonmuziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Orgel concert door Piet van Egmond Jr. Soliste Terese Gerson 11 uur Mevr. A. Sanson- Catz, volksdansen 11.30 Voortz. orgel concert 12 uur Gramofoonmuziek 12.30 Orgelconcert door Pierre Palla. Solis ten: Flip v. d. Schalie, zang; Boris Lensky, viool 2 uur Gramofoonmuziek 2.15 Rustpoos 2.30 Gramofoonmuziek 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4 uur Pianorecital door Susy v. d. Chijs 4.30 Radio-Kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5 uur Verhalen voor klei nere kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk 5.80 Concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep 6.30 RVU Prof. dr. A. H. de Har- tog „Kan de mensch weten?" 7 uur AV RO Gramofoonmuziek 7.10 Causerie door M. H. K. Franken „Circus Rausch" 7.25 Overschakeling v. d. zender 7.30 Va- cantlegangers, attentie. R. P. v d Pant Jr. „Oost Zwitserland" 8 uur Vaz Dias 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refr.- zang Bob Scholte) 9 uur Radio-Tooneel „Weet ge waarom". Het drama op de Fran- conia door P. v. 't Veer. Regie: Kommer Kleyn 9.15 Omroeporkest o.l.v Nico Treep. Gerard Hengeveld, piano 10 uur Het Baarnsch Meisjeskoor, o.l.v. Jacob Ha mel 10.20 Omroeporkest o.l.v. Nico Ger- harz 11 uur Vaz Dias 11.10 Gramo foonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in div. pauzes sportbe richten en koersen). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.05 Gramofoonmuziek 1.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 5.20 Concert door het omroep-symphonleorkest o.l.v. Ar thur Meulemans 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 7.05 Gewijde muziek 8.20 Concert door het radio orkest o.l.v. Karei Walpot 9.20 Concert door het omroepsymphonleorkest" o.i v. Ar thur Meulemans 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 3.20 Om roeporkest o.l.v. Launy Gröndahl 10.30 Kamermuziek 11.05 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Zang door Marie Flocke Hageman. HAMBURG, 372 M. 11.50 Concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Idem 4.20 Concert 8.20 Populair concert 9.20 Populair concert door het Noragorkest o.l.v. Otto Ebel von Sosen 10.50 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Maasz. KttNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert 7.20 Concert door het omroeporkest 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert o.l.v. Wolf 1.20 Concert 4.50 Vesperconcert 8.50 Duitsche dansmuziek. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Paramount Astoria-orkest 1.50 Concert 2.35 Con cert 3.20 Gramofoonmuziek 7.40 Con cert o.l.v. Leopold 9.40 Concert door het B.B.C.-orkest o.l.v. Joseph Lewis 11.10 Lew Stone en zjjn Band. PARIJS (EIFEL), 1446 M. 8.50 Fran sche operettemuziek. PARIJS (RADIO), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.20 Concert 7.40 Concert door het Krettlyorkest 8.20 Ge varieerd programma. MILAAN, 331 M. 8 uur Gramofoonmuz. 8.35 Idem 8.50 Gevarieerd programma. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 11.20 Dansmuziek. WE ENEN, 517 M. 11.10 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Populair concert 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Concert door het omroep-orkest o.i.v. J. Oziminski; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 5.20 Populair concert door het omroeporkest 5 50 Gra mofoonmuziek 8.40 Concert door het Boedapester-trlo. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Zondag vond op den straatweg Oosterbeek Renkum een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij vijf jeugdige personen min of meer ernstig gewond werden. Omstreeks acht uur reed op den gladden weg, de z.g. Kievitsdel, een auto uit Hilversum, bestuurd door den 18-jarigen A. van P. uit Hilversum, waarin nog vier andere personen waren gezeten, twee heeren en twee dames. Plotseling slipte de auto, vermoedelijk door te groote snelheid. De wagen kwam op de trambaan terecht en sloeg daarna tegen een boom te pletter. De vijf in zittenden werden uit den wagen geslingerd. De bestuurder A. van P. was er met den naast hem zittenden W. de S. het ernstigst aan toe. Met beenbreuken en een hersenschudding wer den zij opgenomen. De derde heer H. B. be kwam vleeschwonden, terwijl de dames G. S. een hoofdwonde opliep en een lichte hersen schudding, terwijl mej. W. K. vleeschwonden bekwam. Alle vijf slachtoffers werden naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Het waren alle jongelui, afkomstig uit Hilversum, die 'n pleizierritje hadden gemaakt en nu op weg waren naar huis. De auto is totaal vernield en moest in twee stukken worden weggesleept De tram had geruimen tijd door dit ongeval vertraging. Zondagmorgen omstreeks acht uur is op den Eperweg te Vaassen een auto uit Leeuwarden in de bocht geslipt, waardoor de bestuurder het stuur kwijt raakte en tegen een boom opreed, tengevolge waarvan de auto over den kop sloeg. Twee inzittende dames werden door glasscherven aan hoofd en armen gewond. Twee inzittende heeren en twee kinderen kwa men met den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. Betreffende den brand bij Wilton te Schie dam die Zaterdagnacht heeft gewoed, kan nog worden gemeld, dat de schade meer dan een millioen gulden bedraagt. De loods was een der best ingerichte van Europa. Zij was zes jaar geleden speciaal ge bouwd en ingericht voor den afbouw van het s.s. „Statendam". Er bevonden zich zeer kost bare machines voor houtbewerking in, bene vens een aantal kostbare inrichtingen voor on derzeebooten en een torpedo voor een onderzee boot. De ontploffing blijkt te zijn geweest het sprin gen van twee zuurstofcylinders en vaten met olie. richting van een Landelijke R. K. Vakgroep te bespreken. Vervolgens werd overgegaan tot het houden eener bestuursverkiezing, waarbij tot bestuurs leden werden benoemd de heeren C. P. Bontje, Voorburg, H. Coppens te Oss, G. Groot te Be verwijk, L. v. d. Krogt te Zeist, A. Starrenburg te Voorburg, Joh. Vlasveld te Zoeterwoude, J. v. d. Waard te Amersfoort, A. Waayer te Delft en J. v. d. Zijden te Stompwijk. Hierna werden door den heer V. Keysper uit Alkmaar eenige mededeelingen gedaan betref fende de toestanden in het bedrijf, terwijl ka pelaan J. Dunselman, Geestelijk Adviseur der Gewestelijke Vereeniging, een woord van geluk- wensch uitsprak. Het anti-fascistisch congres van de revolu- tionnaire arbeidersbeweging is Zondagavond te Utrecht begonnen met een demonstratie van arbeiders. Er was een groote menigte op de been, terwijl hier en daar groepjes fascisten luid liepen te schreeuwen. Tot incidenten kwam het intusschen niet. De demonstratie trok van het Willemspark naar het N.V. Huis, waar een openbare vergadering gehouden werd. Het woord werd gevoerd door het Amsterdamsche raadslid Cees de Dood, die uitvoerig sprak over de capitulatie van de Duitsche sociaal-demo craten. Verder sprak de onlangs in vrijheid ge stelde Surinaamsche revolutionnair A. de Kom. Tenslotte hield het Noordhollandsche Staten lid K. Beuzemaker een rede over den inter nationalen toestand. Zondagmorgen 10 uur begon in de groote zaal van het N.V. Huis het eigenlijke congres. In het presidium werden verschillende sociaal-de mocratische arbeiders gekozen. In de middagzitting heeft de politie een in val in de congreszaal gedaan. Een groote politiemacht drong met een zestal rechercheurs van achteren de zaal binnen en bezette het podium. Nadat de politie zich van alle papieren van het presidium had meester gemaakt, ver trok zij. Eenige leden van het presidium gin gen met de politie mee. Na dit incident werd het congres voortgezet. Woensdag 21 Juni heeft te 's Gravenhage in gebouw Amicitia een buitengewoon druk be- zochte bijeenkomst plaats gehad van R. K. i Boter- en Margarinehandelaren, om de op- Omstreeks twee uur is de 56-jarige metselaar J. Wolf uit Epe met zijn motor op den onbe- waakten overweg in de buurtschap Zuuk door den trein van Zwolle naar Apeldoorn gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. Hedenmorgen heeft de gemeente-politie te Warmond op den onbewaakten overweg achter het Groot-Seminarie gevonden het onherken bare verminkte lijk van den 17-jarigen L. v. d. V. uit Warmond, die vermoedelijk Zondagavond door den laatsten treiil uit de richting Amster dam is gegrepen. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat de heer L. L. E. E. M. Moonen te 's-Graven- hage zijn functie als hoofdbestuurslid en vice- voorzitter der A. R. K. A. heeft neergelegd. Waarschijmijk houdt dit aftreden verband met de drukke werkzaamheden van den heer Moo nen, die naast zijn functie als hoofdcommies aan het departement van defensie, ook ge meenteraadslid van 's-Gravenhage en secreta ris van den Bond van R.K. Voetbalvereni gingen is. Zondagmorgen, omstreeks half elf, is op den Ouden Scheveningschen Weg, te Den Haag, nabij de Riouwlaan, de veertig-jarige Belgische juffrouw A. H., onderwijzeres in de Fransche taal, bij de Van Speykstraat door een tram wagen van lijn acht overreden en gedood. Me juffrouw II. liep te praten met een vriendin, mejuffrouw T., op de trambaan, in de veron derstelling, dat er aan de Riouwlaan nog een tramhalte was, welke echter is opgeheven. De bestuurder K. gaf nog noodsignalen, waarop de beide dames zich van de trambaan verwij derden. Mejuffrouw T. liep rechts van een langs den weg staanden boom, juffrouw H. echter links. Zij kwam te struikelen en viel op de tramrails en ondanks dat de bestuurder uit alle macht remde, werd zij een eindweegs meegesleurd, tot de motorwagen over haar lichaam ging, zoo dat het slachtoffer dood op de rails bleef lig gen. In deerlijk verminkten toestand is het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Den bestuurder van de tram treft geen schuld. De Hooge Raad wees heden arrest in de zaak tegen den 33-jarigen techniker J. A. H. K„ die door het Hooge Gerechtshof is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens valschheid in geschrifte en wegens moord op den heer W. G. J. Eschauzier te Den Haag op 9 Mei 1931. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep verwor pen. Hoewel, volgens de laatste berichten, de Golf van Cartwright (Labrador) thans volkomen vrij van ijs is, en snel voortgang wordt ge maakt met den aanleg van het steunpunt voor de eskader-vlucht van Balbo, kon Zondag ochtend toch nog niet worden overgegaan tot den vliegtocht over de Alpen, aangezien het weerbericht ongunstig was. Zondagmorgen omstreeks tien uur trok een stroom van menschen naar Schellingwoude om de komst van de Italiaansche vliegers af te wachten. De Durgerdammerdijk langs het Buiten-IJ zag zwart van nieuwsgierigen. De bootjes van de reederij Verschure, welke om het half uur varen, waren steeds vol. De be langstelling hield den geheelen middag aan. Velen gingen echter spoedig weer huiswaarts, daar zij begrepen, dat het Italiaansche eskader niet zou komen. Ook op de Oranjesluizen was het verkeer zeer druk, zoodat het sluispersoneel af en toe moest ingrijpen. Tijdens het voetballen kregen eenige jongens te Borne twist, die zoo hoog liep, dat de on geveer 12-j&rige Kr. een mes trok en zijn te genstander, den eveneens 12-jarigen Br., in den rug trachtte te steken, waarbij het mes evenwel afsprong op de bretels. Toch wist eerstgenoem- der Br. zoodanig in het been te treffen, dat een eenige centimeters diepe snede werd toe gebracht. Doktershulp bleek noodzakelijk, ter wijl de politie de zaak in handen heeft. Zondagmorgen werd geheel onverwachts aan de parochianen van de St. Lidwina te 's-Gra venhage medegedeeld, dat pastoor Wütenburg, vroeger deken van Gouda, die pas sedert een jaar aan het hoofd van deze parochie staat, tegen 1 Augustus op doktersadvies ontslag heeft gevraagd uit zijn functie. De Nederlander v. Driesum uit Haarlem is wegens overtreding der deviezenverordening te Bonn veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, met aftrek van zes weken voorarrest. Naar aanleiding van de schorsing van zestig arbeiders, werkzaam bi) de Twente-Rijnkanaal- werken te Oele, gemeente Hengelo (O.), door den hoofdopzichter Meijrink, hebben deze ar beiders een adres gezonden aan den Minister van Sociale Zaken en Werkloozenzorg. Verzocht wordt een en ander te willen on derzoeken, opdat alle geschorsten zoo spoedig mogelijk weer te werk kunnen worden gesteld met uitbetaling van hun volle loon over de dagen dat zij geschorst zijn geweest. Al zijn wij op het punt van de Zon dagsrust veel vrijer in opvatting dan onze Protestantsche landgenooten, in hun oogen zelfs onverantwoord, neen schuldig vrij, toch bestaat ten onzent wel degelijk de plicht om den Zon dag te heiligen en ons als een der uitingen van die heiliging van slafe- lijken arbeid te onthouden. In den strikten zin genomen doen de meesten dit ook wel, hetzij zij door hun beroep gedwongen en daar door gedispenseerd, niet anders kun nen. Toch wordt er, gelooven we, iets te ruim omgesprongen met het be grip Zondagsrust en Zondagsheili ging. Van rust op dezen dag, die daarom bijzonder werd ingesteld, is bij velen geen sprake en dan komt welhaast vanzelf de heiliging in het gedrang. Een snel en slordig Mishooren, met de gedachten overal elders dan bij de H. Offerande, kan toch kwalijk als een daad van heiliging worden aan geduid. Het zich overgeven aan ver maken vol van luchtige wereldsch- 'heid is eveneens daarmee niet in overeenstemmingOm dan maar te zwijgen van de erger vormen van Zondags-„viering", waarvan zich we kelijks aan ons de exempelen voor doen. Zondagmorgen in de vroegte is te Nuth een dubbele moord gepleegd op den molenaar en zijn vrouw. De molenaar de Weever werd omstreeks half acht bezocht door zekere Janssen, een gehuwd persoon, die vroeger ook in Nuth woonachtig is geweest. Er bestond reeds lang een ernstige veete tusschen Janssen en den molenaar, in verband met een meubelaffaire. Janssen heeft den molenaar en diens echt- genoote zeer ernstig mishandeld, terwijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft doodgestoken. De molenaar werd door eenige messteken levensgevaarlijk gewond. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. De moordenaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door om wonenden worden gebluscht. Nader vernemen wij: De moordenaar, Janssen, is afkomstig uit Valkenburg. Hij had heel den vroegen morgen rondgeslopen om de woning van den molenaar de Weever. De 35-jarige molenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem op den weg neer geschoten en met een mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den molenaar, die toevallig in een winkel verbleef vlak bij de plaats waar haar man werd neergeschoten, 'naar buiten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mishandeld met een mes. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenige minuten later dood gevonden. Janssen volgde haar in den molen. Even later trachtte hij, gelijk gemeld, den molen en het molenhuis te doen afbranden. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader te Heerlen te arresteeren. Het parket van Maastricht was Zondag ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dader is voorloopig ingesloten te Nuth. Het onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht, dat de uit Zaandam verdwenen employé der scheepvaartvereeniging Noord, van A., Donderdagavond zich met een taxi naar Schiphol heeft laten brengen, na onderweg nog een reiskoffer te hebben gekocht, waarin hij de tasch met de 29 briefjes van duizend heeft geborgen. Op het vliegveld heeft hij een kaartje naar Parijs genomen, waarheen hij om acht uur 's avonds is gevlogen. De Zaandamsche politie, in de personen van den commissaris van der Laan en den recher cheur van der Schaaf, is den voortvluchtige Zondagmorgen nagereisd, om hem zoo mogelijk in de lichtstad op te sporen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het dijkje van den grooten vijver, nabij Utermöh- lens Verbandwattenfabriek te Ernst, welke is aangelegd ten behoeve van deze fabriek, ten gevolge van den hevigen regenval der laatste dagen, doorgebroken. Het water baande zich een weg naar den in de nabijheid gelegen spoor dijk, waardoor over een lengte van ongeveer twintig meter een verzakking in dezen dijk ont stond. Het verkeer over dit gedeelte van de spoorbaan was Zondagmorgen gestremd. De reizigers ZwolleApeldoorn v.v. moesten over stappen. De lijn is thans weer hersteld. Ook de dijk om den vijver is gedicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6