STADSNIEUWS veteman s Beverwijks nieuwe burgervader Onze gulden Haarlem, 28 Juni BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen WOENSDAG 28 JUNI Van deze rijpe Mr. Scholtens geïnstalleerd De dekking nog immer ruim voldoende AGENDA WOENSDAG 28 JUNI 1933 AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN GELDLEENING Ten behoeve schadeloosstelling Kleingoed. Oude kruik gevonden Pastoor Th. J. Gielen t MOEDIGE REDDING 17-jarige jongen in het water onder kar uitgehaald WEDSTRIJDEN EN OPEN LUCHTSPELEN Gemeentelijk Lyceum VOORKOMING VAN RELLETJES Voorstel van het raadslid Visser Volksconcert H.O.V. SALARISKORTING EN PENSIOENVERHAAL Voorstel van de rechtsche Raadsfractie „Abbé Richardson" Godsdienst-examen Gezondheidshuis BURGERLIJKE STAND Meikersen vindt U een ruime oogst in de heerlijke Kersen-jam Met recht: een vruchtenjam! Ned. Roomsche Reisvereeniging Dankbetuigingen In één week tijds is een bedrag van f 43 millioen aan goud afge geven door de Neder- landsche Bank DAMMEN Huldiging Haarl. damkampioenen en simultaanseance meester P. J. van Dartelen 29 Juni DE LOONONDERHANDELIN GEN TE AMSTERDAM Het voorstel van B. en W. verworpen De stemming HONKBAL Schoolnegentallen Weer bijzonder geslaagd Dinsdagmiddag is weer de jaarlijksche auto tocht voor ouden van dagen van alle gezindten gehouden. De opstelling van de totaal 15 auto's ge schiedde weer bij de Fonteinlaan in den Hout, waar men om 2 uur vertrok. De tocht ging ditmaal naar het vliegveld Schiphol, wat men al spoedig over Amsterdam en den Hoofdweg bereikte. Daar werden allen over het vliegveld rondge reden en vervolgens de vliegmachines bezich tigd. Het spreekt wel vanzelf, dat de oudjes groote interesse voor deze wonderlijke dingen hadden. En zelfs waagden het velen van hen in zoo'n vervaarlijk uitziend toestel te kruipen ende lucht in te vliegen. Tot 5 maal toe maakte een vliegmachine, geladen met ouden van dagen, een rondvlucht boven Amsterdam. Een kopje thee en een versnapering, bereid willig door vele helpers en helpsters aangedra gen, was een welkome afwisseling voor de oud jes. Nadat alles genoegzaam en genoeglijk beke ken en bewonderd was, stapten de ouden van dagen, daarbij geholpen door broeders van St. Joannes de Deo, zusters van het Diaconessen- hus, padvindsters, enz., weer in de auto's en full-speed ging het weer dwars door den Haar lemmermeer op Haarlem aan, waar men onge veer om half acht arriveerde. In totaal hebben ongeveer 250 ouden van dagen uit de verschillende inrichtingen der stad van dezen door mooi weer begunstigden tocht genoten, maar ongetwijfeld ook genoten zal hebben, dat zijn de talrijke dames en hee- ren, die hun auto's zoo bereidwillig voor het menschlievende doel beschikbaar gesteld heb ben, evenals het comité, dat dezen tocht tot in de puntjes verzorgd heeft met den commis saris van politie, den heer E. H; Tenckinck, die den stoet met zijn wagen opende, aan het hoofd. Het is voor allen een prettige dag ge weest. B. en W. schrijven aan den Raad: Nu ook ten aanzien van de schadeloosstel ling aan de gemeente Heemstede, ingevolge art. 22 der wet van 21 April 1927 de beslissing is gevallen, zullen de verplichtingen, voort vloeiende uit de artt. 22 en 26 dier wet, finan cieel moeten worden geregeld. Wij zijn voornemens hiervoor eene leening aan te gaan ad 1.000.000.—, af te lossen in 10 jaar, aanvangende in 1938. Het tijdstip voor eerste aflossing gekozen, 1938, houdt verband met de reeds getroffen regelingen voor betalingen ingevolge boven aangehaalde wet (nadeelige sloten vjn. ge meenten Schoten en Spaamdam, schadeloos stellingen voor winstderving bedrijven van de gemeenten Heemstede en Bloemendaal en het P. E. N., alsmede aan Haarlemmerliede c.a. en wachtgelden), welke betalingen, met goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van de provin cie Noord-Holland, verdeeld werden over een tijdvak van 10 jaar, n.l. 1928—1937. Voor laatstbedoelde betalingen komt ten las te der begrooting 1936 een bedrag van 199.891.28 en ten laste der begrooting 1937 nog een bedrag van 130.542.76. Aanvang in 1938 met de aflossingen op de aan te gane geldleeningen van 1.000.000.— met 100.000.— per jaar, geeft een zekere ge lijkmatigheid in de annexatie-betalingen, voor komt een vooral in deze jaren te zware be lasting der gemeente-begrooting en verdeelt het totaal der betalingen ingevolge de wet van 21 April 1927 over 20 jaar, een tijdvak, dat voor dergelijke belangrijke betalingen voor een voor deze gemeente zoo uitzonderlijke ge beurtenis als grenswijziging, naar de meening van ons College zeker mag worden gesteld. De Dir%:teur der Rijkspostspaarbank heeft zich bereid verklaard, onder voorbehoud van goedkeuring door den Centralen Beleggings- raad, met deze gemeente eene 4 y3 pet. geld- leening aan te gaan ad 1.000.000.tegen den koers van 98% pet., af te lossen in 10 jaar, aanvangende in 1938. De geldgever heeft als bepaling In de aan te gane overeenkomst opgenomen, „dat de be lastingen, die van aflossing of rente der lee ning geheven mochten worden, komen ten laste van de schuldenares". Gedeputeerde Staten hebben tegen de goed keuring van deze clausule bezwaar; hoewel wy dit bezwaar niet onderschatten, vertrou wen wy voor dit geval de goedkeuring te kun nen verkrijgen, omdat in bedoelde overeen komst tevens de clausule is opgenomen, dat de geldneemster telken jare op den vijftien den Juli extra zal mogen aflossen, terwijl zy het recht heeft ook vóór 1938 de leening ge heel of gedeeltelijk af te lossen. Het voorstel werd in de hedenmiddag ge houden raadsvergadering aangenomen. B. en W. stellen voor aan C. P. Laan, al hier, tegen den prijs van 14.50 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de noord- zyde van de Van Egmondstraat, groot plan. 470 M2„ met de bestemming om op dien grond te bouwen twee beneden- en drie bovenwonin gen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor aan L. Elshoff, alhier, tegen den prijs van 15 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de westzijde van het Veenbergplein, groot plan. 398 M2, voor bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Te Beverwijk is de vorige week by het ver. richten van graafwerk een oude steenen kruik in ongeschonden toestand opgegraven. Thans is vastgesteld, dat deze vondst dateert uit het tijdperk omstreeks 1500. Ongetwijfeld zullen hier ter stede vooral de parochianen van „St. Jo6eph" met ontroering kennis genomen hebben van het overly den van em.-pastoor Th. J. Gielen, die van 1910 tot 1917 kapelaan aan voornoemde kerk geweest is. Al die jaren, zooals trouwens daarvoor en later als pastoor, heeft hij zich doen kennen als een ijverig priester, die slechts voldoening vond in de vervulling van zijn priesterlijken taak. Hy was de stichter van de congregatie voor jongens en van de Edelwacht in de St. Jo- zangkoor was. Gaarne erkende men in hem den leider en dat niet alleen omdat hy goede lei ding wist te geven en al zyn krachten inspan de, om een voorgesteld doel te bereiken, maar vooral omdat hy zich by allen sympathiek wist te maken. Gaarne zullen Haarlems katholieken en ze. ker St. Joseph's parochianen den heengeganen zielenherder in hun gebed herdenken. Dinsdagmiddag kwart over 5 reed de 17-ja- rige drukkersleerling R. met een handwagen, waarop zich leege kisten bevonden, op de Bake- nessergracht. Op den hoek van deze gracht en de Zakstraat wilde hy de drukkerij binnenrijden. Hierby kwam een der wielen met kracht tegen den trottoirband terecht, waardoor het terugaootte en de jongeman met kar en al in het water van de Bakenessergracht terecht kwam. De jon gen geraakte onder den wagen. Een juist passeerende courantenbezorger, de 34-jarige W. Heimei, wonende Zuider Buiten- spaame 150, sprong dadelijk gekleed te water en mocht er in slagen den drenkeling onder den wagen uit te halen. Omstanders hebben toen beiden op het droge getrokken. De Ongevallendienst, die ook aanwezig was, heeft hierop beiden voor zoover noodig behan deld. De drenkeling is na van droge kleeren voor zien te zyn per taxi naar zyn woning gebracht Donderdag as,, zullen by gunstig weer, op het terrein van de „H. F. C." aan de Spanjaards laan, door de leerlingen van het Gem. Lyceum wederom wedstrijden en openluchtspelen wor- worden gehouden. Voor belangstellenden is toegang tot het ter. rein vry. De heer Joh. Visser heeft aan den raad het volgende voorstel gezonden: De Raad verzoekt den burgemeester om van zyn bevoegdheid gebruik te maken, in ver band met artikel 85 van de politie-verordening. Om het venten, verkoopen en opnieuw aanbie den van geschriften op den openbaren weg op de uren van 6 uur n.m. tot 6 uur v.m. in het belang van de openbare orde en vei ligheid te verbieden. De Haarlemsche Orkestvereeniging (dirigent Frits Schuurman) geeft Donderdag 29 Juni des avonds om kwart over 8 een Volksconcert in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van Marinus Adam. Solist is Jo van der Pauw, piano. Het programma vermeldt: Unvollendete Symphonie van Fr. Schubert. Pianoconcert in a kl. terts van Edv. Grieg. (Solist Jo van der Pauw). Symphonie No. 5 van P. Tschaikowsky. Het volgende Volksconcert wordt op Vrijdag 7 Juli as. gegeven. Soliste is dan Guus Max, alt. In verband met de voorstellen van B. en W. inzake het pensioenverhaal op de ambtenaren en verder personeel der gemeente is thans een nieuw voorstel ingediend en wel door de ge- heele rechtsche Raadsfractie. Dit voorstel behelst: a. in te trekken met ingang van 1 Juli de tijdelijke korting op de salarissen van gemeente- personeel van 7 pet. b. B. en W. uit te noodigen; 1. een nieuwe tijdelijke progressieve korting in te voeren in dier voege, dat de laagste loon- groep tot een maximum van 4 pet. en de hoo- gere salarissen tot een maximum van 10 pet. gekort zullen worden, met dien verstande, dat het totaal der korting een bedrag van 6 pet. van het totaalbedrag der loonen en salarissen niet te boven zal gaan, en dat aan het desbe treffend raadsbesluit terugwerkende kracht zal worden toegekend van de eerste loonweek in Juli 1933 af, resp. van 1 Juli 1933 af. 2. B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mo gelijk voorstellen in te dienen, waarin het bo venstaande wordt verwezenlijkt. Bovengenoemde vereeniging belegt aanstaan den Donderdagavond een buitengewone leden vergadering in het Gebouw „St. Bavo", Smede- straat. Op het programma staan besprekingen vermeld, verband houdende met de besluiten van het landelijk R.K. Esperanto-Congres te Amsterdam. Tevens zal worden ingeleid een dis cussie nopens het voeren eener intensieve pro paganda voor Esperanto onder de leden der R.K. vereenigingen te dezer stede. In verband hiermede zullen alle belangstel lenden in de R.K. Esperantobeweging, dus ook niet-leden, op de vergadering welkom zyn. Geslaagd voor het godsdienst-examen der Middelbare Meisjesschool „Sancta Maria The- resia" in de Koningstraat te Haarlem: Ma- rietje ten Berge, Tiny Bregman, Loeke Cas- telein, Gina van der Does, Agnes van Kam, Marietje van der Linden, Odilia Roozen, Truus Roozen, Ella -Schrijnemakers, Thecla Stam, Jeanne Stommel, Willy de Voogt. Eén candidaat moet her-examen doen. Zaterdagmiddag 15 Juli a.s. om 3 uur zal de officieele opening plaats hebben van het Ge zondheidshuis aan de Lieven de Keylaan te Heemstede. Geboren 25 Juni: E. N. M. van Dijkvan Oploo, d. E. H. Sandersv. d. Veldt, d. M. BraspenningPlantje, d. 26 Juni: M. Scheerder—Wiebes, d. H. SchoorlArendse z. 27 Juni: A. J. M. GigengackRijbroek z. Ondertrouwd: 27 Juni: C. D. van Splunter en A. van Mourik. H. Bosch en J. E. Ver- bruggen. Overleden: 26 Juni: G. LoerakkerJore, 79 jaar, Barrevoetestraat. Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoudjam 35 ets. p. pot. Door de afdeeling Haarlem der Ned. Room sche Reisvereeniging was een vyf-provinciën- tocht uitgeschreven om op Zaterdag, 24 dezer, per auto over dén afsluitdijk .te gaan naar Leeuwarden en den volgenden dag de terug reis over land. Na een korte kennismaking van de deel nemers onderling ving de tocht van de Groote Markt te ruim half twee aan en genoten we van de schcone streken van Kennemerland bij helderen zonneschijn. Het volgende deel van den tocht door het Noordelijk deel der provincie werd begeleid door regenbuien, doch bij het naderen van den afsluitdijk klaarde de lucht wat op en troffen we een goede gelegenheid om de werking van de groote uitwateringsluizen by den Oever te bezichtigen en den omvang van de reusachtige werken van de verbinding met Friesland te bewonderen. Door de uitgestrekte weidestreken dezer pro vincie bereikten we tegen 7 uur de hoofdstad, waar we bij aankomst door bestuursleden van de zusterafdeeling Leeuwarden werden verwel komt, die niet alleen meewerkten om den avond gezellig door te brengen, doch tevens, na het voldoen van onze Zondagsplichten, ons verschillende bezienswaardigheden van Leeuw arden lieten bezichtigen. Een woord van dank aan het bestuur dezer afdeeling en een wel kom by een eventueel tegenbezoek waren dan ook ten volle verdiend. Begunstigd door prachtig zomerweer werd omstreeks elf uur dé terugtocht aangevangen en ging het naar het bekende Giethoorn, waar natuuriyk gepunterd werd, en vandaar in de richting Zwolle, door het bekende dorpje Stap horst met zyn eigenaardige kleederdracht. Te Zwolle werd een uurtje gepleisterd. Veel tijd kon daaraan niet besteed worden, daar ons nog een lange tocht wachtte over de schoone Veluwe langs Apeldoorn in de richting Amers foort en verder door het Gooi naar Amster dam. De geheel toch verliep prachtig. Gisteren heeft de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. Om kwart over twee arriveerde de nieuwe burgemeester in gezelschap van zijn echtge- noote aan het station, waar het uitvoerend comité ter begroeting aanwezig was. Nadat een tweetal jongedames, dochtertjes van de heeren de Groot en v. d. Weg, mevr. Schol tens bloemen hadden aangeboden, werd per rytuig naar het raadhuis gereden waar om half drie de installatie zou plaats hebben. In de raadzaal was de gemeenteraad voltal lig byeen, terwijl voorts aanwezig waren de di recteuren van gemeentebedrijven en takken van dienst, de gemeente-ambtenaren, de heeren J. J. M. v. Roosmalen, burgemeester van Uit geest; H. Rothe, burgemeester van Wyk aan Zee en Duin; W. M. J. A. Vreugde, burge meester van Heemskerk en J. Grundeman, bur gemeester van Berkel en Rodenrijs. Verder wa ren tegenwoordig verschillende notabelen, onder wie de heer C. A. Zwager, oud-wethouder. Nadat mevr. Scholtens de zaal was binnen geleid, opende de loco-burgemeester, wethouder J. F. Braun, deze buitengewone raadsvergade ring en deed mededeeling van het Koninklijk besluit, waarbij mr. Scholtens tot burgemeester van Beverwijk is benoemd. Spr. noodigde hierna wethouder Steijn en den gemeente-secretaris uit om den nieuwen burgemeester binnen te leiden. Nadat mr. Scholtens had plaats genomen, nam de heer Braun wederom het woord om den nieuwen burgemeester namens den raad har telijk welkom te heeten. Spr. overhandigde den burgemeester vervol gens den ambtsketen, waarna het woord werd gevoerd door den wethouder, den heer K. Steyn. U zult ln uw ambtelijke loopbaan hier ter plaatse ervaren, aldus spr., dat het Beverwyk- sche volk een levendig volk is, waarvan initia tief en inspiratie kan uitgaan, wanneer zy maar tot saamhoorigheid weten te komen. De verkla ring daarvoor is gelegen in het feit, dat alle burgers werkers zynvan den niet aangeslagene tot den hoogst aangeslagene geeft ieder zijn krachten, hetzij voor het eenvoudigst dagelyksch brood, hetzy voor 'n grooteren uitbouw van za ken en bedrijven, hetzy voor nog grootere wer ken ten dienste van land en volk. Maar alle arbeid voor instandhouding van onze maat schappij in al zyn geledingen. En aan deze bevolking werd door de Regee ring een magistraat gezonden, waarvan de roep vooruit gaat, dat het een werker is par excellen ce. Dit houdt een belofte ln voor de toekomst, waarvan we de inlossing met belangstelling te gemoet zien. Na gewezen te hebben op de beteekenis van het ambt van den burgemeester, zeide spr., dat de leden van den Raad en de wethouders hem wilden begroeten als den man, die voor alle gemeentenaren wil zijn een leidsman in kleine en grootere levensvragen, die vooral juist in de zen tijd op de menschheid aanstormen. En als mijn bescheiden krachten daarbij van dienst kunnen zijn, dan bied ik U die onvoorwaarde lijk aan, aldus spr. Ik hoop van ganscher harte, dat de Hoogere Macht, die ons aller leven beïnvloedt, U een le ven moge verzekeren van groote krachtsont plooiing en arbeidzaamheid, opdat niet alleen het thans levende geslacht Uw goede werken moge zien, maar ook vele generaties daarna nog getuige kunnen zijn van wat onder Uw leiding in samenwerking met den Gemeenteraad tot stand kwam. Bij dezen wensch denk ik tevens aan mevrouw uw Echtgenoote; dat ook zij bij al Uw werk en moeilijkheden gezondheid en kracht moge be houden om U terzijde te staan. En dat alles ter meerdere welvaart van onze gansche bevolking en tot voorbeeld van vele an dere. Hierna nam de burgemeester het woord. Rede burgemeester Scholtens Het is mij een voorrecht, doch ook een reden tot schroom, hier de positie te mogen vervullen, welke gedurende ruim 35 jaar met zooveel waardigheid en gezag is bekleed door mijn hooggeplaatsten ambtsvoorganger jhr. J. C. W. Strlck van Linschoten. Bij het afscheid, dat nog versch in het geheugen ligt, is het licht gevallen op de zoo bijzonder vruchtbare pe riode van zijn bewind. Ruim van blik en ruste loos werkzaam heeft hy het gemeentebestuur weten te doen beantwoorden aan de behoeften des tijds. Dat zulks reeds bij den tijdgenoot erkenning en waardeering heeft gevonden, moge hem in zijn levensavond tot groote vol doening strekken. Intusschen, mevrouw en mijne heeren, zal het mü niet gemakkelijk vallen van hem, wlen ten laatste bij al het andere een ervaring in gemeentezaken van meer dan een halve eeuw ten dienste heeft gestaan, een waardig opvolger te zijn. Ook in absoluten zin is voorzeker de taak, welke mij hier wacht, verre van licht. Ik geef mij daarvan ten volle rekenschap. Hiervan gewagende, wil ik niet nalaten in dit woord te doen blijken van een hartelijk mede leven met de nooden en zorgen, waarmede men in zoovele kringen der burgerij te kampen heeft. Al deze verschijnselen maken voor de ge meente een dagelijksche nauwlettende bestu ring noodig. Tot directen steun aan het econo misch leven vermag de gemeentelijke overheid slechts weinig bij te dragen. De sociale nooden vragen meer dan anders hare aandacht. Van den anderen kant echter zien de openbare lichamen zich meer en meer beperkt in hun middelen om te doen wat mogelijk is om ver lichting te brengen in de ongunst der tijden. Afgezien van de tijdsomstandigheden, stelt het besturen eener gemeente van de beteekenis van Beverwijk zijn speciale eischen. Het jongst verleden heeft bewezen, dat tal van ontwikke lingsmogelijkheden voor haar aanwezig zyn. De gemeente heeft tot dusver onder uw vroed bestuur over het algemeen gelijken tred weten te houden met de behoeften, door den groei van haar zielental en door haar zich wijzigend aspect geschapen. Het stadium, waarin de ont wikkeling der plaats zich bevindt, blijft even wel maatregelen in velerlei richting vragen. Reeds het probleem om met minder midde len en by de zorgelijke financieele vooruitzich ten voor de allernaaste toekomst het gemeen telijk leven op hetzelfde peil te handhaven, zal, naar ik mij voorstel, veel, zeer veel van ons beleid vergen. Het lijkt mij een bron van da gelijksche zorg te trachten de gemeente aldus door de magere jaren heen te helpen, dat een wederopleving van het economisch leven haar niet aantreft uitgeput en zwak, doch krachtig en gereed om dadelyk aandeel te nemen in die opeving. Met eenigen strijd heb ik mij heen moeten zetten over de aarzeling om een ambt, dat van zijn bekleeder zooveel vraagt, te aanvaarden. Het vertrouwen, dat ik zal mogen rekenen op uw aller steun en medewerking, heeft myn groote dankbaarheid. Een bijzonder woord van dank moge ik nog richten tot u, mijnheer Braun, voor de uitne mende wijze, waarop u, ondanks de voor u zoo droevige omstandigheden, het burgemeester schap tijdelijk waarnam. Gaarne doe ik voorts het gebruikelijke be roep op den steun en de voorlichting van allen zonder uitzondering, die geroepen zijn met my te arbeiden aan de belangen van Beverwijk. Bij alle gerechtvaardigd verschil van inzicht kan eendracht ons samen doen gaan. Met handhaving van beginselen is gezamenlijke opbouwende arbeid vereenigbaar en in het wel begrepen belang der gemeente nu meer dan ooit noodig. Het geloof in elkanders eerlijke bedoelingen scheppe in ons midden steeds een sfeer van overleg en onderlinge welwillend heid, waarin onze arbeid zal kunnen gedijen en zoo vruchtbaar mogelijk kan zyn. Mocht ik niet nalaten in verband met den ernst der tijden een toon van bezorgdheid te doen hooren, allerminst heb ik daarbij over het hoofd gezien, dat gelukkig vele factoren aanwezig zijn, welke nopens Beverwijks toe komst de beste verwachtingen rechtvaardigen. Een en ander samengenomen, mevrouw en mijne heeren, houdt naar menschelijke bereke ning grootsche beloften in voor de toekomst dezer schoone gemeente. By alle moeilijkheden van het oogenblik zij dit de lichtzijde. Ik aanvaard het voorzitterschap van uwen raad met de bede, welke opwelt uit den grond van myn hart, dat Gods zegen op onzen ge- meenschappelijken arbeid rijkelijk moge rus ten, gemeente en burgerij tot heil. (Applaus). De burgemeester sloot hierna de vergadering, waarna de voorzitter van het uitvoerend comité, Mr. A Moens, namens de burgerij eenige harte lijke woorden tot den burgemeester richtte. Spr. verzekerde dat de burgerij bereid is den onmis- baren steun en medewerking ten volle te geven. De burgemeester dankte met enkele vriende lijke woorden. Hierna volgde de persoonlijke kennismaking in de burgemeesterskamer, waar de raadsleden en de genoodigden aan den burgemeester en zijn echtgenoote werden voorgesteld. Van half zeven tot half acht bestond er ge legenheid voor de burgers om kennis te maken waarvan velen gebruik maakten. Om half acht bracht het mannenkoor „Zang- lust" een Zanghulde voor het raadhuis, waarbij „Schafers Sonntagslied" van Kreutzer en „Do- mine Salvum Fac" van A. Giesen werden uit gevoerd. Onmiddellijk hierna volgde het schitterende défilé van 120 Beverwijksche vereenigingen met hun vaandels en banieren. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt door de gemeente, waarbij de stoet zich aansloot. Onze beide plaatselijke mu ziekcorpsen luisterden den optocht met muziek op. Het défilé werd door een massa ingezetenen gadegeslagen, terwijl velen de vaderlandsche driekleur hadden uigestoken. Toen de stoet bij het station was aangekomen liet het mannenkoor „Zanglust" zich nog eens hooren, waarna de burgemeester weer naar Den Haag vertrok. Des avonds concerteerde de Beverwijksche Harmoniekapel op het stationsplein. Het Comité publiceert de volgende dankbe tuiging: Hartelijke en welgemeende dank aan de ge- heele burgerij, meer bijzonder aan de vereeni gingen en organisaties voor hun voortreffelijke medewerking bij de officieele ontvangst van den nieuwen burgemeester. Mede namens den heer en mevr. Scholtens, het Comité: Mr. A Moens, voorz.; A. M. David son; W. de Geest; Deken J. M. Lucassen; Adr. v .d. Plas; Ir. J. H. Telders; G. W. P. Stouten- beek; B. v. d. Weg. Bestaat er in normale tijden over het alge meen slechts matige belangstelling voor de door de Nederlandsche Bank uitgegeven week staten, thans, nu gedurende een vrij lange pe riode voortdurende zware aanvallen op den Ne- derlandschen gulden gepleegd zijn, is het van buitengewone beteekenis, te zien, hoe de goud voorraad der Nederlandsche Bank zich „houdt". Blijkens den gisteren verschenen weekstaat nu is er in één week tijds (tot Maandagavond) voor f 43 millioen aan goud afgegeven; bedroeg de goudvoorraad een week geleden nog f 811 millioen, thans is dit nog ongeveer f 768 mil lioen. Gezien de hevigheid der gepleegde aanvallen, behoeven wy ons over dezen stand van zaken allerminst ongerust te maken, te méér, daar ook toevallige, maar normale factoren tot dén teruggang met rond f 43 millioen geleid heb ben; vorige week bedroegen de rekening-cou- rant-saldi van het Rijk nog meer dan f 12 millioen, niet alleen zyn deze nu verdwenen, maar bovendien deed het Rijk nog een beroep op de circulatiebank voor f 5.6 millioen. De rekening-courant-saldi van anderen ver minderden met ongeveer f 6 millioen. Belee ningen en voorschotten in rekening-courant stegen van f 75.1 millioen tot f 84.4 millioen, dus met meer dan f 9 millioen. De discontoportefeuille verminderde met rond f 2 millioen, de buitenlandsche wisselpor tefeuille daarentegen bleef vrijwel gelijk. Men kan zeggen, dat door de open markt in de afgeloopen week voor rond f 20 millioen is opgenomen. De bankbiljetten in omloop verminderden met ongeveer f 5 millioen, bedragen dus nog ruim f 921 millioen; de dekking bedraagt dus nog altijd 83.3 pCt. in goud (vorige week 87.5 pCt.) en 85.9 pCt. (vorige week 90.1 pCt) in goud en zilver. Alle aanvallen op den gulden hebben tot Maandagavond het dekkingspercentage met niet meer dan 4.2 pCt. kunnen doen dalen; vergelijkt men echter de percentages, waar mede de bankbiljetten e n de rekening-courant door goud zijn gedekt, dan komt men tot de conclusie, dat de vermindering slechts 2 pCt. bedraagt (vorige week 77.4 pCt.; thans 75.4 pCt.). Men behoeft zich dus waarlijk niet ongerust te maken, ook niet als men bedenkt dat sinds Maandagavond natuuriyk nog een groot bedrag aan goud afgegeven zal zijn. De aanvallen schijnen thans overigens tot staan gebracht te zijn. Onder zeer groote belangstelling vond Maan dagavond j.l. in hotel ,,'tHof van Holland" de huldiging plaats van de damkampioenen van Haarlem. Te ruim 8 uur werd deze bijeenkomst door den lsten voorzitter der „Haarlemsche Dam club", den heer J. W. van Dartelen, geopend, waarna meester van Dartelen onmiddellijk aan ving met de simultaan-séance, welke ter gele genheid dezer huldiging door hem zou worden gegeven. Bij ontstentenis van den heer H. A. van Abs werden de prijzen uitgereikt door den heer J. W. van Dartelen, die namens de wedstrijd commissie de nieuwe kampioenen huldigde en de behaalde prijzen uitreikte, namelijk lsten prijs en kampioenschap hoofdklasse aan mees ter P. J. van Dartelen; 2den prijs aan den ti telhouder J. B. Sluiter Jr. (beiden leden der „Haarlemsche Damclub")lsten prijs derde klasse aan Ph. G. Amelung Jr. („Haarlemsche Damclub") en 2den prijs aan G. Elzing Jr. (Damclub „Haarlem"). Namens de Damclub „Haarlem" voerde de heer M. van Leeuwen het woord. Hierna werd deze séance voortgezet en te ca. 11% uur beëindigd. De simultaanspeler had toen 28 partijen gespeeld, waarvan hij 20 par tijen won en 8 partijen remise speelde. De volgende acht heeren speelden remise: G. Elzing Jr., Ph. G. Amelung Jr., J. Zurel, Th. C. v. Sluijs, K. Oly, T. Boomsma, J. M. Wey'ers en F. Hekalaar. Gebouw „St. Bavo" Melkhandel St. Jozef, half 9 Bestuur Grafischen Bond, 8 uur Haarlemsche Inkoop-combinatie, half 9 R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. Rembrandt-theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw ,,St. Bavo" Esperanto, 8 uur Grossiers-kleinhandel, 8 uur Proza, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur R.K. Bloe misten, 8 uurUitbetaling vacantieloonen, 7 uur. Raadzaal, Prinsenhof, Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Gemeentelijke Concertzaal Volksconcert H.O.V., kwart over 8. Rembrandttheater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Het Georganiseerd Overleg kwam heden ochtend te half twaalf voor de eindstemming over het laatste voorstel van B. en W. inzake de loonsverlaging byeen. In het ambtenarenoverleg heeft de vertegen woordiger van den Neutralen Bond, de heer Kooiman een verklaring afgelegd, dat in de ledenvergadering van zijn organisatie het voorstel van B. en W. met groote meerderheid is aanvaard, doch dat door de vertegenwoor digers dier organisatie desondanks tegen zal worden gestemd en wel om de verguizing, welke deze organisatie tijdens de onderhande lingen van enkele zijden ben deel is gevallen en gezien het feit, dat de Moderne Ambtenaars- organisatie heeft besloten tegen te stemmen Daarna is bij de stemming het voorstel van B. en W. in het Ambtenarenoverleg verworpen met 19 tegen 7 stemmen. Vóór hebben gestemd de vertegenwoordiger der Vereeniging van Hoogere Ambtenaren en van den Chr. Ambte- naarsbond. In het werkliedenoverleg is het voorstel van B. en W. verworpen met 21 tegen 3 stemmen. Vóór stemden alleen de vertegenwoordigers van den Neutralen Bond (v. d. Knaap c.s.). In het Politie-overleg is het voorstel van B. en W. verworpen met 16 tegen 2 stemmen. Alleen de Bond van Hooger Politiepersoneel stemde hier voor. Na afloop van deze slotbijeenkomst ging wethouder Kropman met zijn staf in naver- gadering. Hierby was ook aanwezig wethouder De Miranda. ;- De voordracht van B. en W. aan den raad inzake de loonsverlaging, waarby B. en W. nu weer de handen vrij hebben, zal vermoedelijk nog hedenavond verschijnen en weinig afwij ken van de oorspronkelijke nota. De Zaterdag uitgestelde wedstrijd H. B.8. B Rijkskweekschool wordt Donderdagmiddag a.s. om kwart over vier op het Gemeentelijk Sport terrein aan de Kleverlaan gespeeld. WOENSDAG, 28 Juni. Vorige kor -sen Heden. Londen .53 8.46% Berlijn 59.35 59.00 Parils 9.84 a.79% Brussel 35.15 34.85 Zwitserland 48.30 48.15 Weenen Kopenhagen 38.00 37.80 Stockholm 44.00 43.80 Oslo 43.00 42.70 New Vork (cable) 2.01% 1.97% Rome 13.20 13.15 Praag 7.42 7.45 Madrid 21.25 20.95 Staatsieenineen 6 Nederland 1919 Vorige koersen Heden look loos» VA Nederland 1916 99% 100 4% Nederland 1917 99% 100 1 Nederland 1931 94% 95% 5 Nederl 1932 100 99% 4% N Ind 1926 AB 83% 82% 5 V3 Youngleen 1930 40 41 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mlj. 78 75% 73 71 70% 70 Industrieën Onliever 110 104% Calvé Delft 73% 70 Alg. Kunstzijde 30% 31 Van Berkei's Pat. 25 24 Nieuwe PhUlpe 179 172% Kücb Accoustlek 2 1% Ned. Ford 152% 144% Indnstr. Buitenland Anaconda 13% Bethlehem Steel 34% 32% O. S. Steel 47% 46% O. S. Leather 10% 10 Intern Nickel 14% 14% Milnbonw Boeton Mijnbouw ]4% 14% Alg. Exploratie -iso 130 Red lang Lebong J00 100 Petroleum Gaboe? 15 16 Kon Olie 193% 185% Perlak 105 106 Peudawa..6% 6% Vorige koersen Heden Continental OU Shell Onion OU 12% 7%, 12% 7% Sabber A'dam Rubber 94% go% Bandar 70% 69% Dell Batavia Rubber 42% 40 Serbadjadl 27% 27% Sllau 27 28 V. I. O. O.45% 45 Allied 35% 38 tntercontln Rubber 2% 2% Scheepvaart Java Oh. Japan Holt Amerika LUn Dito Gem Elgend. Kon. Ned. Stoomb 3cheenvaart - ünle 37 20 20 18% 72% 37 19% 19% 19% 69% Suiker BL V. A. 246% Jav. Cultuur 148 N. I. 8. O102 Poerworedjo 7 Vorstenlanden 3% Actions Idem 33.00 rabak Dell Batavia 158% Oude Dell 158 Oostkust 27% Senembah 167% Spoorwegen Onion Pacific Wabash Brie Kansas City South. South. RaUw. 96 3% 11% 15 19% 239 145 102 6% 50 32.00 152 152 26% 102 95 3% 11% 15 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2