INCASSO-BANK n.v. STADSNIEUWS HOLLANDSCH-ZWITSERSCHE REEPEN Men ócÉujfó om: Effecten Coupons Safe-loketten TOUR DE FRANCE WOENSDAG 28 JUNI Kruisweg £0, hij het statiQr Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 VEREENIGING „HAERLEM" Jaarvergadering GEEN POLITIEK OP HET STRAND DE SALARISSEN VAN HET GEMEENTEPERSONEEL V oorstel-J oosten VOORSTEL BEWAARSCHOLEN Geen opheffing? Bloemendaals Raad neemt daar voor een verordening aan Voor de stille Armen Orgelconcert FAILLISSEMENTEN Concert in Groenendaal Examen L.O. GEEN LUNAPARK TE ZANDVOORT Verbod van den Commissaris der Koningin Voor de Noorsche Missie Personalia Aanvulling agenda Apotheek begemann sneltjes Recepten worden gaarne van huis'gehaald UIT DEN OMTREK Hollandsche Mij. van Landbouw De melkprijs in Noord-Holland Internaat Willem Barentszschool Over: Veilig Verkeer Strafbepalingen bij teveel tarwebouw BENNEBROEK HEEMSTEDE DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap De dwangarbeiders van den weg zijn vertrokken Huldiging H. van Lunenburg Jr. Haarl. damkampioenschappen DUIVENSPORT Postduivenver. „De Snelvlieger" ZEILEN DE „KIELER WOCHE" Jan Maas tweede Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000- Maandagavond hield „Haerlem" in haar ver- eenigingsgebouw „de Oude Hoofdwacht" 'n .zeer interessante vergadering, -waarbij de bezetting ondanks den Juniavond zeer goed was. Voorzit ter Tadema wilde in zijn openingsrede het jaar- Verslag niet vooruitloopen en constateerde, dat deze oudheidlievende Haarlemsche vereeniging alle reden van bestaan heeft. Hij herinnerde aan de groote moeite om hier een Schoonheidscom missie te krijgen en aan een monumentenveror- dening, die in bewrking is. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen, dat zeer goed verzorgd bleek te zijn. 1932, zei secretaris Dijkema o.a., is niet onop gemerkt voorbijgegaan. Mr. de Jonge van Elle- meet vertrok als Rijksarchivaris naar Utrecht en heeft veel gedaan voor de vereeniging, ook als slotvoogd over Brederode. Herdacht werden o.a. als heengegane stadge- nooten de heeren Jolles, Wentholt, Glaser, dr. Adrian, van Gasteren, dr. W. Merens. Van Ma ren Jansen bracht den ouden toestand van het centrum tot aan het Verwulft in plattegrond. 425 leden waren er per 1 Januari j.l. Het bestuur vergaderde in 1932 vele malen. Groot was de kring zijner bemoeiingen. Door de R.K. werk- loozen werd o.a. om de „plaatjes", d.w.z. nega tieven, voor de beelden gevraagd. Veel had men willen doen, maar ook hier is er een dwang tot zuinig beheer; veel moet blijven wachten, o.a. de verbouwing van .de Hoofdwacht. Behoud en res tauratie van het stadsschoon staan nbg steeds op het program. Aangehaald werd o.a. de restau ratie van een huis in de Sint Anthoniesteeg, van Oude Gracht 36, ook Oude Gracht 61 werd ver bouwd. 27 April had er een spoedvergadering plaats vanwege de verbranding van den molen „De Adriaan". Er werd voor het herstel een co mité gevormd, waarbij „Haerlem" is aangesloten. Nog is hier het troostelooze stadsbeeld niet hersteld, maar de moed een herbouw te zien, is nog niet opgegeven. Dan werd gereleveerd de klokkenspelavond en de verbouwing bij Brinkmann. Deze gevel werd nu een sieraad voor het centrum. In het 18e eeuwsche gebouw Spaarne 106 kwam het Leger des Heils. Veel, ook inwendig, bleef behouden of werd verbeterd. De bestaande voorgevel werd opgefrischt. Herdacht werd het herstel van den gevel Hout markt 17. „Hendrick de Keyser" hielp mee aan de restauratie. De gevel was een 40 c.M. uit het lood en had bovendien nog 'n draai. Vroeger werd zoo'n gevel afgebroken. Architect Nelissen bracht'alles wéér in 't lood. Het lid arch. Kok gaf daarbij zijn ervaringen. Niet alle gevels kunnen behouden blijven. Maaj- waar er pen, yerdw.ünt of wordt veranderd, wórdt' door de vereeniging een foto genomen, o.a. van huizen in de Schag- chelstraat en de Peuzelaarsteeg. Nog eens werd dan het huisje aan de Hout markt genoemd. Van een gevel aan de Zijlstraat tegenover het oude politiebureau kan hetzelfde gevaar geconstateerd worden. Architect Kok ontving als dank voor zijn goede zorgen een zilveren legpenning. Dan kreeg de penningmeester, de heer Rut gers van der Loeff, het woord. Ook hier een min of meer somber beeld. Er was een vermindering van inkomsten, maar gelukkig ook een van uit gaven. Dat scheelde wel pl.m. f 450.—. Er moest weer een beroep op de rente van het bouwfonds worden gedaan. De ontvangsten beliepen onge veer f 2000.Ten slotte beliep het saldo ruim f 14.—. Daarna volgde de kascommissie, die bij mon de van den heer Sa vrij een gunstig verslag uit bracht en daarom werd de penningmeester on der applaus gedechargeerd. In de commissie tot nazien kwamen te zitten de heeren Voet en Luyten, terwijl de heer Beau mont als plaatsvervanger zal optreden. Geen der bestuurslede!) treedt dit jaar af. Daarop deed de voorzitter nog eenige mededeelingen. Het jaarboek zal weldra verschijnen en toegezonden worden. Dan kwamen de plannen. Naast den gevel van het Leger des Heils werd genoemd het perceel Roosekrans in de bocht van het Spaarne. Aan dat wijnpakhuis zal wel iets veranderd moeten worden, maar Monumentenzorg houdt een oog in het zeil. Men meende zich met de kwestie wegenaanleg langs het Brouwerskolkje niet te moeten inlaten, ook niet met de plaats van het monument voor- Nicolaas Beets. Men meende in Nurks uit de Camera Obscura den vader van den heer Viotta te moeten herkennen, die eenmaal hier koekbakker was. Een ander lid wist te ver tellen, dat zijn grootmoeder, eenmaal bewoon ster dér Oude Gracht nabij het Verwulft, de verguldpartij bü bakker de Groot had meege maakt. Het voornemen bestaat uit de rijke verzame ling van foto's een tentoonstelling te vormen. Ook werden de winterlezingen besproken. In het voornemen ligt een stadswandeling. Ook de rondvraag was weer rijk, waarna de vergadering onder dank gesloten werd. licht en lucht en wenscht daar niet gestoord te worden. Toch gaat de verordening naar spre- ker's zin te ver. Er moet toch gelegenheid zijn om convocaties bij de tentbewoners te bezorgen, dagbladen mogen ze toch wel ontvangen. De voorzitter, burgemeester Jhr. Dèn Tex, verklaarde zich tegen inwilliging van het ver zoek Cassee, omdat er dan kans is, dat de ver ordening vernietigd zal worden. Het gaat er om, om ordeverstoring tegen te gaan en fanatisme ziet men weinig bij godsdienstige propaganda in Nederland. Aanvulling heeft dus geen doel. Den heer Schultz gaf spreker de verzekering, dat de politie niet kinderachtig zal zijn en ge wone zaken niet opzettelijk zal tegengaan. Ook de rechter zou niet straffen, wanneer iemand geverbaliseerd werd omdat hij een krant, Wel een gedrukt stuk maar niet zooals in de ver ordening bedoeld, ontving. Met klem verzocht de burgemeester dep raad de verordening aan te nemen, omdat de overheid in deze dagen niet mag afwachten, maar preventief moet werken. Zondag j.l. marcheerde er een kolonne van veer tig man naar het tentenkamp om daar te gaan colporteeren. De politie kon niet optreden om dat de grondwet vrijheid daartoe geeft. De ge meentelijke wetgever kan echter wel dienaan gaande bepalingen maken. Met deze verordenin gen in de hand wordt de politie veel moeite be spaard en wordt de rust in het tentenkamp zoo goed als geheel verzekerd. Na aanneming van de voorstellen heeft on middellijke afkondiging plaats gevonden, zoodat zij Zondag a.s. reeds gelden. J. van Zanten, verpleegster, wonende te Heemstede; Lucas van Leydenlaan 13; cura- trice mevr. dr. L. M. I. L. van Taalingen Dols, alhier; H. Vonk Jbzn., pluimveehouder, wonende te Oostzaan, Stationsweg c. 234; curator mr. F. A. Davidson, alhier. H. Schaken, handelsagent, wonende te Haar lem, Velserstraat 29; curator mr F. J. D. Theyse, alhier. R. de Vries, destijds caféhouder, wonende te Haarlem, Korte Lakenstraat 11; curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. M. Wijnand wed. J. Lindenberg, zonder be roep, wonende te Haarlem, Busken Huët- slraat 15; curator mr. W. Briët, alhier. Rechter-commissaris in al deze faillissementen jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: A. Jonker, wonende te Haarlem; curator mr. A. Bruch, alhier. L. Bokhorst te Haarlemmermeer; curator mr. K. van Giffen, alhier. Jos. Kamps, te Zaandam; Curatrice mevr. mr. E. A. ScheltemaConradi, alhier. W. van den Berg, te Haarlem; curator mr. K. van Giffen alhier. Th. G. Lamers, wonende te Hoofddorp; curator mr. K. van Giffen alhier. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 13 Juni 1933, is vernietigd het fail lissement van: M. Koppe, te Bennebroek; curator mr. dr. F. A. Bijvoet, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: D A. Jongerhuis, wonende te Haarlem; curator mr. D. de Jong, alhier. De Handelsvennootschap onder de firma Maaskant, Boerrigter en Fyma, gevestigd te Hillegom en hare leden C. Maaskant te Barking, by Londen en B. Fyma te Hillegom; curator mr. W. de Rijke, alhier. J. A. Brinkhorst, wonende te Heemstede; curator mr. A. Bruch, alhier. De heer Joosten doet het voorstel, dat de raad besluit zijn medewerking tot verhaal van de maximum-bijdragen als bedoeld by artikel 36, 4e lid, len zin, der pensioenwet 1922 (Stbl. No. 240) te willen verleenen, behoudens het volgende: Met ingang van den dag waarop het voren bedoelde verhaal zal worden toegepast, zal het besluit van December 1931, tot tijdeiyke kor ting van 7 pet. op salarissen en loonen van het gemeentepersoneel, zoodanig worden gewyzigd, dat: le. de korting op salarissen en loonen, met inbegrip van het verhaal van pensioenbüdra- gen, zal bedragen 12 pet. van het bruto bedrag dier salarissen en loonen, behoudens hetgeen onder 2e en 3e van dit besluit is bepaald; 2e. het gegarandeerd minimum van het we kelijks te ontvangen loon der werklieden wordt vastgesteld op 28i - - -w» 3e. het wekeiyks te ontvangen bedrag aan salarissen en loonen van personen in volledige dienst der gemeente, hetzij in vasten, hetzij in tydeiyken dienst of onder arbeidscontract werk zaam, geen verlaging zal ondergaan, voor zoo ver dat personeel gehuwd is of eenig kostwin ner van een gezin en zy thans reeds ƒ28 of minder per week ontvangen. De heeren Visser, Wolzak, Castricum C. M. Baas en Niemöller stellen voor, niet over te gaan tot geheele opheffing van het voorberei dend onderwys, doch het salaris voor de leid sters te bepalen op 600.per jaar en voor de helpsters op 300.per jaar voor Openbaar en Büzonder Voorbereidend Onderwys en de vergoeding voor gebouwen aan het Büzonder Voorbereidend Onderwys te bepalen op ƒ20.000 totaal per jaar. De raad van Bloemendaal kwam Dinsdagmid dag in een spoedeischende vergadering bijeen. Slechts tw'ee punten stonden op de agenda, n.l. voorstellen tot aanvulling der verordening op het Noordzeestrand en tot aanvulling der Alge meens Politieverordening. Daar deze voorstellen met de tegenstemmen van dé heeren Schultz en Noorman (Soc.-Demj werden aangenomen, zal het gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus verboden zyn op het strand geschreven of gedrukte stukken te verspreiden of te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. Onder strand wordt in dit geval verstaan, een strook van den Zeeweg, aanvan gende by het Bloemen daalsche strand en ein digende op 1 K.M. in Oostelijke richting. Over treding van deze verordening wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste 300.— en ver beurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd. By de discussie vroeg de heer Cassee uitbrei ding voor de maanden Mei en September, als mede toevoeging van het verbod voor gods dienstige propaganda. De heer Schultz merkte op, dat hij in het al gemeen tegen politieke propaganda aan het strand is. Men gaat naar zee om te genieten van Ingekomen: M. ƒ25.— H50.— P50.— De Commissie voor de Stille Armen betuigt voor deze giften haar innigen dank en houdt zich dringend voor verdere medewerking aan bevolen. Büdragen worden gaarne in ontvangst geno men aan het Bureau dezer courant en bij de hêeren A. van Os, Oude Gracht 76; E. M. Kui per, Kleverpark 49; C. Wessels, Westerhoutpark 18; M. Verboog, Schoterweg 45; P. Mes, Zocher- straat 23; H. Swarte, Anegang 34; A. Sormani, Overtonstraat 64; P. J. Busé, penningmeester, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543. Bü de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo-kerk op Donderdag 29 Juni des namid dags van 3 tot 4 uur, te geven door den heer George Robert, met medewerking van den heer H. van Oss, zang, zal het volgende programma worden gegeven: I. Praeludium Es. gr. t. (orgel) J. S. Bach 2a. Where' er you walk G. F. Handel b. Nymphs and Shepherds (zang) H. Purcell 3. Fantasia on the flemish Chorale: „Laet ons met herten reyne" (orgel) Dr. John Buil 4. Concert A gr. t. G. F. Handel Largo, Allegro, Menuet, Fuga (orgel) 5. Recitativo en Aria uit de Matthaus Passion (Am Abend, da eskühle war - Mache dich, min Herze, rein) (zang) J. S. Bach 6. Fuga Es gr. t. (orgel) J. S. Bach De Arrondissementsrechtbank heeft op Dins dag 27 Juni failliet verklaard: L. N. M. Boerlagen, schoenenhandelaar en winkelier, te Overveen, Julianalaan 148. Cura trice mej. Mr. M. Kluitman. C. F. H. Prins, bloembollenkweeker, wonen de te Bennebroek, Schoollaan 30; curator mr. A. van Leyenhorst, alhier. C. Bakker, timmerman, wonende te Haar lem, Rustenburgerlaan 107; curator mr. W Briët, alhier. C. Breeuwer, hsvr. C. Besseling, destijds te Hillegom het timmer- en meubelbedrijf uit oefenende, thans wonende te Heemstede, Oude Posthuisstraat 21; curator mr. F. A. Davidson alhier. H. J. Post, Handelsagent, wonende te Velsen Wükerstraatweg 77; curator mr. F. van der Goot, alhier. Zondag 2 Juli zal de R. K. Harmonie „St. Mi- chaël", directeur de heer H. W. Hofmeester, een concert geven in het wandelbosch „Groenen daal", des namiddags van 3 tot 5 uur. Het volgende programma zal uitgevoerd wor den: 1. Aux bords du Rhin, marsch J. Martin 2. Stradella, ouverture Flotow 3. Um Herze und Hand, valse C. Faust 4. Pastorale, fantaisie Sam Vlessing 5. Diamant, polka voor piston J. Reynaud 6. Les jours du Soleil, ouverture H. Kling 7. A Toi. valse E. Waldteufel 8. Caveleria Légeré, ouverture Suppé 9. Finale. HAARLEM, Nutskweekschool. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: J. P. van den Burg, E. G. J. van Dijk, H. W. Gorselink, H. A. G. Grevenstuk ,J. L. Haanen en C. I. Hutjes. NSïfr then oris mededeelt, zal het Lunapark, dat oorspronkelijk van 28 Juni tot 22 Augustus te Zandvoort geëxploiteerd zou worden, niet door gaan, omdat de Commissaris van den Koningin in de Provincie Noord-Holland niet toegestaan heeft, dat er zwak-alcoholische dranken ge schonken zouden worden. De eigenaar van het park acht thans het risico voor het exploiteeren daarvan te groot en daarom heeft meri besloten het Lunapark te schrappen. N. Nfl— Voor het toelatingsexamen aan de R.K. Mid delbare Meisjesschool aan de Dreef is alsnog geslaagd de jongedame D. Tombrock, uit Heem stede. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal-examen in de rech ten de heer A. Hoekema te Heemstede. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaats-examen voor werktuigkundig ingenieur: J. J. Suijver (met lof), Sloten (N.H.); E. Voet, Haarlem; voor het propaedeutisch examen voor Civiel-inge- nieur: G. A. P. Ooykaas, Limmen; voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: J. de Booy, Haarlem. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. D. A. E. Norel, alhier. Mej. M. Paardebek, alhier, verwierf te 's-Gra- venhage het diploma A en B van het Tessel- schade-examen. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer Tj. van Bier- kom te Bloemendaal. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekers-assistent mej. K. C. Schoone te Wormerveer. voor de vergadering van den Raad der gemeen te Haarlem op Woensdag 28 Juni: la. Geldlee- ning. Aan punt 20 (verkoop grond) toe te voe gen: g. Veenbergplein (L. Elshoff); h. Van Eg- mondstraat (C. P. Laan). onbekendheid met verkeersvoorschriften of ver keerde toepassing daarvan de oorzaak van het ongeval is geweest. Men beseft nog te weinig, dat het „vak" van weggebruiker een zekere vakkennis vereischt. Door de verrassend-snelie ontwikkeling van het verkeer sinds den oorlog werden geheel nieuwe en veel zwaardere eischen aan den weggebruiker gesteld. Het aantal verkeersvoorschriften nam enorm toe, het verkeersrecht werd een nieuw en veel omvattend deel van het recht. Het ver eischt een speciale en langdurige studie om eenigszins met de voorschriften van de Motor en Rijwielwet vertrouwd te raken. Voegt men hieraan toe de talrijke plaatselijke verordenin gen (die helaas in verschillende plaatsen wel heel sterk uiteenloopen)dan beseft men. dat het verkeersrecht de kennis van de verkeersvoor schriften een apart vak is geworden. Hier komt nog bij, dat de ontwikkeling van de wettelijke voorschriften geen gelijke tred heeft kunnen houden met de ontwikkeling van het verkeer zelf. Uit het bovenstaande moge blijken, dat rege ling van het verkeer alléén nimmer de beoogde veiligheid kan te weeg brengen. Bekendheid met en behoorlijke toepassing van de gegeven voor schriften zijn noodzakelijke aanvullingen van het werk van de overheid. De overheid alléén zal nimmer het verkeer veilig kunnen maken: de individueele weggebruiker zal bovendien aan ze kere verelschten moeten voldoen. Hieraan ontbreekt nog veel. Wel is er door organisaties propaganda gemaakt voor veiligheid, een propaganda, waaraan men veelal een soort opvoeding in de verkeersregeling verbond, wel is door particulieren (hoofden van scholen, politie beambten, e.a.) getracht hier en daar verkeers- onderwijs te geven, doch van een algemeene veiligheidspropaganda en een algemeen streven naar het organiseeren van verkeersopvoeding was geen sprake. De kwestie is urgent. Dagelijks worden men- schenlevens geofferd aan het verkeer, het aantal verkeersongevallen, dat men in de dagbladen be schreven vindt neemt dagelijks toe, het aantal verkeersdelicten, dat door de rechterlijke colle ges wordt berecht, vermeerderd steeds. Er moet iets gedaan worden, om dezen steeds wassenden stroom te stuiten. Uit hetgeen hier boven is beoogd, blijkt wel duidelijk, dat slechts door een algemeene Intensieve veiligheidspropa ganda het beoogde doel bereikt kan worden. Nadat eenige andere steden in ons land waren voorgegaan, is thans ook voor Haarlem en Om streken een vereeniging voor Veilig Verkeer op gericht. zy het nog in klein bestek. Het stemde hoopvol, dat dé plannen' van het destijds vóór de oprichting georganiseerde voorloopig comité bij de autoriteiten in goede aarde vielen en aan de toekomstige vereeniging alle mogelyke steun van officieele zijde werd toegezegd. Hiervoor getuige het feit. dat verschillende autoriteiten, onder wie 3 burgemeesters, in het bestuur hebben zitting genomen, terwijl de bur gemeester van Haarlem het eere-voorzltterschap heeft willen aanvaarden. Van verschillende zij den kwamen sympathiebetuigingen binnen, ter wijl velen zich geheel uit eigen beweging reeds als lid opgaven. Doch hoe belangrijk deze feiten ook zyn, wij hebben bovendien noodlg de mede werking van vele, vele weggebruikers. Willen wij ons doel bereiken, dan zal de vereeniging moeten worden uitgebouwd tot een zeer omvangrijke en veei omvattende organisatie, die zeer vele leden zal moeten tellen. De contributie kan bijna geen bezwaar zyn: zy bedraagt slechts 1. per jaar. Op Vrydag 30 Juni, des avonds te 8.15 uur, zal onze vereeniging een openbare propagandaver- gadering houden in het gebouw van den Pro testantenbond. Het doel en werkwyze der ver eeniging zal door eenige sprekers nader worden uiteengezet, terwijl van tte practische resultaten van de vereeniging te Amsterdam een overzicht zal worden gegeven. Wij wekken een ieder op deze vergadering te bezoeken. Indachtig aan het motto „Het gaat om menschlevens" zal een ieder den ernst van onze zaak beseffen en met ons streven sympa- thiseeren. Namens het bestuur: Mr. J. H. VAN GELDEREN. Secretaris. GOED en GOEDKOOP Telet 10043 Geheel nieuw Ingericht en verplaatst naar Onder leiding van den voorzitter, den heer dr. H. J. Lovink, vergaderde het hoofdbestuur m Den Haag. By de opening heette de voorzitter in het bijzonder welkom de heer M. Bark M.Jzn. uit Middelie, het nieuw verkozen hoofdbestuurslid voor Groep III uit Noord-Holland, waarin zün samengebracht de Coöperatieve Aankoopver- eenigingen uit die provincie. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werd besloten, aan de afdeeling Hoorn een subsidie van 50.te verleenen voor de jaarlijksche Fokveekeuring in 1933 en een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de Ver eeniging „Vooruit" voor het op 19 Juli te hou den Concours-Hippique te Hoofddorp, rubriek landbouw-tuigpaarden, terwijl aan de afdeeling Alkmaar de beschikking werd gegeven over de Gevers Deynootmedaille van het jaar 1933, in verband met de door deze afdeeling te organi seeren tentoonstelling op 30 September. Over eenkomstig de toezegging ter Algemeene Ver gadering werd de algemeene najaarsvergadering vastgesteld op dien datum te Alkmaar. Met een schryven van de besturen der Ge- westelyke Tarwe-Organisaties Noord- en Zuid- Holland, waarin er op'gewezen wordt, dat een uitbreiding der steunregeling voor de rogge zeer gewenscht wordt geacht, aangezien deze thans slechts geldt voor ontginningsbedrijven, die voor meer dan 75 pet. van het bouwland bestaan uit ontginningen, dateerende van nè. 1905, als gevolg waarvan kleine landbouwers in het Gooi niet in aanmerking komen voor deze steunbegeling, hoewel zy regelmatig hun rogge hebben verkocht, kon het hoofdbestuur zich vol komen vereenigen. Ook de drie Centrale Land bouworganisaties hebben in dezen zich reeds tot den Minister gewend, die echter heeft geant woord, de uitslag van de door de Gewestelyke Tarwe-organisaties gehouden inventarisatie der met rogge beteelde oppervlakte te willen af wachten, alvorens hy nadere maatregelen zal overwegen. Vervolgens werd uitvoerig nagegaan het be sprokene ter algemeene vergadering, in verband met de wenschelykheid, te komen tot inkrim ping van den rundveestapel, waarna de verga dering gesloten werd. alle gevallen vóór 15 Juli hebben plaats ge vonden. Elke overschrijding van het 1/3, welke na 15 Juli te velde geconstateerd wordt, wordt on- herroepelyk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. De directeur van het Kaas- en Botercontróle- station te Alkmaar deelt ons mede, dat met ingang van 15 Juli, ingevolge de Crisis-Zuivel- wet voor Noord-Holland, behalve Amsterdam en Haarlem, een regeling in werking treedt ter be scherming van den melkprijs; de minimum- straatprys wordt vastgesteld op 9 ct. per L. De bedoeling is, het verkoopen voor te lagen prijs door z.g. kladders tegen te gaan. Daarom zal na genoemden datum alleen gevent en verkocht mogen worden door bezitters van een door de Noord-HolL Crisis Melkcommissie uitgereikte vergunning. Van deze regeling is geen verhooging van den gangbaren melkprys te verwachten. By Raadsbesluit van 2 Juni j.l. is aan de Willem Barentszschool te Terschelling een in ternaat verbonden. Hiermede is ongetwijfeld aan den wensch van velen voldaan, die hun zonen en pupillen wel graag aan de bekende zeevaartschool zouden zien opgeleid, maar die'daarvan werden terug gehouden door de overweging, dat het buiten de school „geheel-op-eigen-beenen-staan" voor de betrokken jongelui een niet gewenschte krachtproef beteekende. Aan dit bezwaar is nu tegemoet gekomen. En op waarlijk buitengewone wyze. Voor huisves ting is nJL bestemd het nieuwe, geheel modem ingerichte en prachtig gelegen hotel-pension van den heer A. van Nouhuys, op éen paar mi nuten afstand van de school. Met het toezicht op de aldaar verbbjvende leerlingen is belast by Raadsbesluit van 23 Juni de eerste officier, de heer H. J. de Feyfer, lee- raar aan de Willem Barentszschool. „Het gaat om menschenlevens". Onder dit motto is men het eerst in Engeland en Amerika den moeiiyken stryd tegen de gevaren van het verkeer begonnen. Moeilijk was deze stryd, omdat men besefte, dat de veiligheid van den weg niet alleen door den aanleg van goede wegen en door het geven van wél-doordachte verkeersvoor schriften kan worden bewerkstelligd. Uit de beschikbare statistische, gegevens bleek duide- ïyk, dat het streven naar veiligheid niet in hoofdzaak moet uitgaan van de overheid, doch dat de weggebruiker zelf. door juiste toepassing van verkeersregelen, zijn eigen veiligheid en die van anderen moet verzekeren. Hiermede zij niet gezegd, dat de vele verkeersongevallen aan den weggebruiker moeten wprden geweten. Integen deel: aan de wettelijke regeling van het verkeer ontbreekt nog veel, aan de vervoermiddelen valt nog veel te verbeteren, het werk der verkeerspo litie dient te worden uitgebreid (hetgeen in dezen tijd van bezuiniging voorloopig wel niet zal ge schieden). Evenwel de statistieken stellen onom- stootelijk vast, dat verreweg het grootste deel der verkeersongevallen zijn oorzaak vindt in ge dragingen van den weggebruiker. Niet dat steeds opzet of grove schuld bij den weggebruiker ge constateerd kan worden. Helaas doen deze geval len zich veelvuldig voor. Maar meestal blijkt, dat De besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken hiermede bekend, dat,' indien een tarweteier meer tarwe verbouwt dan 1/3 van zyn bouw land, de volgende strafbepalingen op hem van toepassing zullen zün. Overschryding van het 1/3 wegens inkrimping van den koolbouw en schriftelyk toegestaan door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie valt er natuurlyk buiten. De straffen zyn uniform voor het geheele land geregeld: a. By overschryding van het voor bebou wing toegelaten maximum met 1 H.A. of meer volgt uitsluiting. b. By overschryding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete opgelegd van 50 per overtreding plus 10 per Are. Heeft een teler 4 Are teveel tarwe, dan heeft hij dus te betalen 50 plus 4 maal. 10 40, totaal ƒ90. c. Zü, die op hun inventarisatie-formulier de overschrijding hebben vermeld, kunnen ont komen aan deze boete door het teveel te maaien en uit te ploegen. zy, die het niet hebben opgegeven, kunnen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maandag 10 Juli a.s. Ook zü kunnen in de gelegenheid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen moet in H^t Witte Kruis De afdeeiing Bennebroek- Vogelenzang en Omstreken van de Noord-Holl. Ver. „Het Witte Kruis" houdt hedenavond een algemeene ledenvergadering in café „Oud Berg en Dal". In een bestuursvergadering werd tot tweeden voorzitter gekozen de heer A. Vis in de plaats van den heer G. Manschot, arts, die bedankt had. Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Vrijdag 30 Juni, des avonds kwart over 8 uur, ten raadhuize ge houden. De agenda vermeldt o.a.: Toelating nieuw gekozen raadslid M. Otto. Verzoek van het bestuur der stichting „Voge lenzang" tot huurverlaging. Voorstel tot het verleenen van een bydrage aan het Crisis-Comité Bennebroek (B-steun). Wüziging der Precarioverordening. Teruggave waarborgsom ad 1500.aan de N. Z. H. Tramwegmaatschappij. Voorstel tot aankoop van grond aan den Binnenweg en aan de Leidschevaart voor wegenverbetering. k a| y*. Burg. Stand. Ondertrouwd: G. N. v. d. Ben en Th. Roellfs. P. J. C. Dobber en A. J. Reurts. Geboren: A. M. Erkelens—Duken z. M. H. A. DükstraVisser z. Overleden: C. Weyers 84 jaar. Mochten wy onlangs een en ander aankondi gen over den zeer veel belovenden damdag op Zondag 16 Juli te Heemstede, thans kunnen wy nog hieromtrent vermelden, dat ook Nóordwtjk vertegenwoordigd zal zijn en wel met 16 spelers. Het totaal aantal spelers, dat op dien dag aan de wedstrüden zal deelnemen, is nu gestegen tot 132. Dit is voorwaar een topprestatie te noe men. Bovendien wordt er een groot aantal be langstellenden verwacht, dat deze belangrüke wedstrüden zal gadeslaan. Vertrouwende op 'n gunstig slagen van deze bizondere gebeurtenis, zal ongetwyfeld die bondsdamdag een onver- getelyke zün in de R. K. Damwereld. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heeren weg te Heemstede zullen op Vrydag 29 Juli de laatste afgebroken partyen voor het eerste klasse kampioenschap worden uitge speeld. Gelykertyd zal de 9e ronde voor het 2e klas kampioenschap plaats hebben en hopen wy van beide klassen een einduitslag te kunnen plaatsen. Voor de velen, die met een groote belangstel ling het verloop van deze spannende wedstrü den volgen, plaatsen wy hieronder de ranglüs- ten, zooals die op heden er uit zien. le klas P. Hollenberg J. v. d. Poel H. Rump J. Lucas P. Mul J. Draayèr J. Weüers D. Rump H. de Reus Th. Schuit J. v. d. Kroft P. de Haas L. v. d. Voort B. v. d. Kroft C. Zuiderduin A. v. Dük J. Bronstring Gesp. gew. rem. vrl. pnt. 7 4 3 11 7 4 2 1 10 6 3 3 9 7 4 1 2 9 6 2 2 2 6 6 1 5 2 7 1 1 5 3 6 2 4 2 e klas Gesp. gew. rem. vrl. pnt. 7 4 3 11 7 4 2 1 10 7 4 3 8 6 2 3 1 7 6 3 1 2 7 6 1 4 1 6 mfwy mfwyp fwy wyw 6 2 1 2 5 7 1 6 1 3e klas Zondag jJ. kwam voor deze klas slechts één party tot een uitslag, n.l. H. SpringveldJ. de Gier, welke door eerstgenoemde werd gewon nen. De party A. MooiekindTh. Bronstring moest worden afgi eken. De rangiyst is ais volgt: A. Mooiekind J. Luyten H. Springveld Th. Bronstring A. Leuven W. Keüzer H. Belterman N. Romen J. de Gier Gesp. gew. rem. vrl. pnt. 6 5 1 10 5 3 2 6 5 3 2 6 3 2 1 4 4 2 2 4 4 2 2 4 5 2 3 4 3 1 2 2 4 X 3 2 PARIJS, 27 Juni (Van onzen corr.) Hedenmorgen zyn de deelnemers aan de Tour de France vanuit Parijs vertrokken om niet eer der terug te keeren dan 23 Juli. De „Tour de Force", zooals deze ronde door Frankrijk ook wel genoemd wordt, is aangevangen, het Fran- sche volk is aan een begeestering onderhevig, welke zoo lang zal duren als de Tour de France zelf duurt. Ze zün vertrokken, de „dwangarbeiders van den weg", de wegrenners met de meest klinken de namen, tachtig in totaal, waarvan 40 behoo- rende tot de vyf landenploegen en 40 „isolés", afzonderlyken, onverzorgden, die bü den ge- ringsten tegenslag met moeite -weer bü het peleton zullen komen, omdat zy geheel op zich zelf staan en niet geholpen worden door hun ploegmaten. De route is veranderd, men rijdt thans in tegengestelde richting, men begint met Lille, Charleville, Metz, Belfort, Evian, dezelfde plaat sen, waar men vorige jaren mee eindigde en men hoopt door deze verandering en het in voegen van een paar „gemeene" bergtoppen de ronde nog moeilyker, nog interessanter te maken. Want dat het geen pretje is aan dezen tour deel te nemen, wel, daar zyn allen het over eens. In de allereerste plaats is er echter het geweldig bedrag aan geldprijzen en ten tweede zijn er de contracten, welke na den Tour van alle kanten toevloeien en de uitblinkers van dezen wegwedstrijd nog wel twee maanden volop arbeid geven. En wat het zwaarst is, moet ten slotte het zwaarst wegen. Welke ploeg de overwinning zal behalen? De Fransehen met rijders als Charles Pélis- sier, Leducq, Archambaud, Speicher, Magne es, de Belgen met Ronsse, Aerts, Lemaire, Rebry, Jan Wauters etc., de Italianen met Guerra als aanvoerder en helpers als Di Paco, Camusso, Piemontesi, de Duitschers S toe pel, Thierbach, Sieronski, Buse, Max Bulla of de zwakkere Zwitsers met Antenen, Buchi. Pipoz es.' Zeer waarschünlyk kan de Duitsche en Zwit- sersche ploeg wel uitgeschakeld worden. Ook de Belgische ploeg schynt niet zoo sterk als de vorige jaren, hoewel de onderlinge verstand houding van de ryders veel verbeterd is. Blyven de Italiaansche en Fransche ploeg over. Het is bekend, dat de samenwerking tusschen de Fransche renners niet groot is. Er zyn er te veel, die de ploeg leiden willen en men vreest dezelfde ruzies als het vorige jaar in de Bel gische ploeg. Zoodat door vele outsiders de Italiaansche ploeg de beste kansen gegeven wordt. De practyk heeft echter bewezen, dat prognostics dezen Tour betreffende, büna nooit uitkomen, dus is het zeer wel mogelyk, dat een ander land met de overwinning zal gaan stryken. Hedenmorgen dus zijn de tachtig deelnemers vertrokken. Reeds in de vroegte was het stamp vol op de boulevards en in de rue du Faubourg Montmartre, vanwaar het vertrek voor het ge bouw van l'Auto plaats vond. Overal waar de renners langs kwamen steeg een hartehjk ge juich op. En nu wy deze regelen schrijven zün de heeren reeds pp weg naar Lille, een afstand van 255 K.M. en zullen zy, wanneer zij althans niet opgeven, Parys eerst terugzien op 23 Juli. So long! De uitslag van de eerste etappe luidt; 1. Archambaud (Frankryk) 7 uur 48 min. 45 sec. Zelfde tijd: 2. Louyet (Frankryk)3. Jan Aerts (België); 4. Lemaire (België); 5. Rebry (België); 6. Decroix (België) 7 uur 53 min. 16 sec. Zelfde tyd: 7. Speicher (Frankryk)8. Stöppl (Duitschland)9. Wouters (België). In het clublokaal der „Haarlemsche Dam club" werd Maandagavond jl. aan H. van Lunenburg Jr. de topscorer-medaille voor het seizoen 1932-1933 uitgereikt. Deze onderschei ding wordt toegekend aan den speler die voor zün tiental gedurende het geheele seizoen de meeste punten scoorde. Van Lunenburg behaalde ïn de afgeloopen competitie en kampioenswedstrijden 15 van de 16 punten voor de „Haarlemsche Damclub" EL Deze medaille werd met eenige toepasseiyke woorden door* den lsten voorzitter der „Haar lemsche Damclub", den heer J. W. van Dartelen, aan van Lunenburg uitgereikt. In ,,'t Hof van Holland" vond Maandagavond jl. de huldiging plaats van de nieuwe Haarlem sche damkampioenen, meester P. J. van Darta len (hoofdklasse) en Ph. G. Amelung Jr. (3de klasse), alsmede de uitreiking van de prijzen, welke in de afgeloopen wedstrijden om de Haar lemsche damkampioenschappen werden behaald. Ter gelegenheid hiervan werd door meester P. J„ van Dartelen een simultaanséance gegeven. Te ruim 8 uur ving deze séance onder groote belangstelling aan. Na 3K uur spelen won de simultaanspeler 20 partyen, 8 partyen eindigden in remise, terwyl meester van Dartelen 0 partyen verloor. Wedvlucht van af Orleans op 25 Juni, afstand 534 K.M. De uitslag is als volgt; P. J. v. Daalen L 3, 4, 5, 6, 7. J. de Vries 2. Dinsdag vond de tweede race plaats in de 12 voetsjollen-klasse om den Busley-Erinnerungs- preis. Er stond een sterke wind en een hooge zee. D. Kagchelland met „Ree" werd eerste, terwyl Jan Maas met „Windekind II" als twee de aankwam. F. A. F. Gallé met de „Glipper" werd vierde en de Rotterdammer D. van Brum- melen met „Pine" eindigde als tiende. Heden wordt de laatste race gehouden, terwyl de mogelijkheid bestaat dat op Donderdag 29 Juni nog een beslissingswedstrijd plaatsvindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3