Ultimatum aan het Centrum De Berolina in eere hersteld Verhooging van disconto Goebbels valt het Centrum aan Het nieuws van heden HEILIGT HET NAZI-DOEL DE MIDDELEN? BERLIJNS SYMBOOL DE BAROMETER VEREE1M1GDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 29 JUNI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Hitier alleenheerscher? Roemenië wil samen gaan met Italië Tegen een Oostenrijk-Hongarije Oostenrijk lost af 4.202.050 Berlijners SCHOENMAKERSFEEST Het schoenmakersgïlde te Berlijn, een der oudste gilden, vierde zijn stichting sjeest. Onze foto toont den feeststoet in de Fischerstrasze, waar zich het gildehuis bevindt. Het Weer Avond-Mis in Lourdes Visscherij-steunwet in Engeland Elliott over het doel der wet DE ENGELSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN IN ACTIE Voor wissels van 31/2 tot 4% en voor promessen van 4 tot 5 pCt. „Zij genoot ten minste evenveel populariteit als de omvang rijke gouden engel op de Siegessaule" Interview met het model „Wij dulden geen partij naast ons; wanneer zij zich niet zelf ont binden, dan doen wij het" Naar den Duitschen eenheidsstaat Geruchten rondom von Neurath De ontbinding der Duit sche Staatspartij DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nazi-razernij in de Palts Tegen katholieke priesters Grondwetswijziging in Oostenrijk Nog meer scherpe maatregelen tegen de Nazi's De Duitsche Vara ver boden Douane-personeel uit gebreid Met leden der S.S. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18414 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Op gevaar af van vervelend en eentonig te worden, moeten wij ook vandaag weer schrijven over den toestand in Duitsch- land. De in razend-snel tempo zich daar vol trekkende ontwikkeling is zóó belangrijk, dat wij onze aandacht eraan moeten blijven wijden, of het ons lust of niet. De „vrijwillige" ontbin ding van het Duitsch-nationale front en de „vrijwillige" ontslagaanvrage van rijksminister Hugenberg hebben wederom duidelijk bewezen, dat een bondgenootschap met de Nazi's in de practijk neerkomt op een algeheele overgave aan hen en dat op hun meest stellige en plechtige beloften geen staat valt te maken. De Duitsch- nationalen, onder wie ook Herr von Papen, moet worden gerekend, hebben de overwinning van Hitier aan de stembus bevorderd en het wan trouwen van den Rijkspresident von Hindenburg in Hitler's persoon en systeem weggepraat. Het dient hier uitdrukkelijk te worden gememoreerd, dat de Duitsche volkswil, voor zoover die bij de jongste Rijksdag verkiezingen tot uiting kon ko men, zich niet voor Hitier alléén heeft uitge sproken, maar voor een combinatie der Hitleria- nen met de Duitsch-nationalen en de Stahlhelm, en dat de veldmaarschalk Paul von Beckendorff und Hindenburg alleen dan Hitier als Rijkskan selier wenschte te accepteeren, wanneer zijn vertrouwden geestverwanten Von Papen en Hugenberg als volkomen gelijkgerechtigde mede bouwers aan het nieuwe Duitsche Rijk en als controleurs en eventueele remmers van de Nazi's in de Rijksregeering volledige medezeggingschap zou worden gegeven en gewaarborgd. Hebben de Duitsch-nationalen en de Rijkspresident te veel vertrouwen gehad in de eerlijkheid van Hitler's beloften en woorden? Van de gelijkgerechtigd heid voor de Duitsch-nationalen is in werke lijkheid niets terechtgekomen. Zoodra het rijks kanselierschap was veroverd, werden de mede- bevechters van deze overwinning door de Hit- lerianen min of meer als „quantités négligeables" beschouwd. Bij de verdeeling van alle eere- en machtsambten werden zij stelselmatig voorbij gegaan. Hitier isoleerde zijn bondgenooten om hun positie te ondergraven. Ook de machtigings wet, waarop het gezag der Nazi-regeering legaal steunt, was geen alleen aan Hitier persoonlijk geadresseerde vrijbrief, ook al deed hij onmiddel lijk alsof dit wel het geval was. Men zou zich derhalve thans kunnen afvragen, of de natio- naal-socialistische gelijkschakelaars nu nog wel het recht hebben zich op de stembusuitspraak en de machtigingswet te beroepen voor hui nagenoeg volkomen geworden alleenheerschappij. Deze vraag is natuurlijk slechts van zuiver theo retisch belang, want na het overloopen van den Stahlhelm-leider Seldte en de „Gleichschaltung" der door hem bestuurde organisatie en na de gedwongen capitulatie van het Duitsch-natio- nale front kunnen de aanvankelijk in de min derheid verkeerende Nazi's zich met recht de vertegenwoordigers noemen van de meerderheid des volks, vooral nu de marxistische partijen niet gelijk- maar uitgeschakeld zijn. De ratten, die de touwen, waarmee de Nazi-leeuw in bedwang werd gehouden, hebben doorgeknaagd, zijn uit koninklijke dankbaarheid met huid en haar verslonden en mogen zich binnen de wijde leeuwenmaag verbeelden, dat zij hun eer en leven gered hebben. De eenige politieke partij, welke thans nog buiten de nationaal-socialistische in Duitschland is overgebleven is het Cen trum en haar dagen, ja, haar uren zijn geteld. Het Centrum, dat onder leiding van Dr. Brü- ning, slechts door de socialisten geduld werd en dus volkomen ten onrechte door de Nazi's ge- qualificeerd is geworden als een heuler met de marxisten, heeft zich bij herhaling loyaal vóór medewerking aan den nationalen opbouw ver klaard, mits door dezen opbouw de rechten van God en Kerk niet zouden worden geschaad. Vertrouwend op Hitiers regeeringsverklaring stemde het vóór de machtigingswet, aldus blijk gevend van zijn goeden wil. Deze goede wil is echter door de Hitlerianen, wier machtshonger geen enkele restrictie duldt, niet aanvaard. Zij behoefden, die niet te aanvaarden, omdat Herr von Papen door zijn uittreden uit het Centrum en zijn onvoorwaardelijken steun aan de Nazi's velen Centrum-lieden de overtuiging bijbracht, dat het Centrum niet meer beschouwd kon wor den als de eenige politieke formatie, waarin de katholieke belangen veilig waren. Het voorbeeld van Von Papen, dat in steeds sterkere mate na volging vond, heeft de machteloosheid van het Centrum mede bewerkt. Had het Centrum indertijd met de Nazi's een bondgenootschap gesloten evenals de Duitsch- nationalen, het had hetzelfde lot moeten onder gaan als dezen. Ook nu ontkomt het niet aan dit lot, maar als 't thans zwicht, zwicht het louter en alleen uit overmacht, zooals ook de grijze von Hindenburg, het idool der Duitsche natie, daarvoor is moeten zwichten. Het ultimatum, dat rijksminister Goebbels in zijn rede in het gebouw van den Würtembergschen landdag aan de Cen trumpartij heeft gesteld, laat niet den minsten twijfel meer over wat deze partij te wachten staat. Wanneer zij zich niet zelve ontbindt, zal zij worden ontbonden. Een derde mogelijkheid bestaat niet meer. „De belangen van het katho licisme zijn bij ons", aldus beweerde Goebbels „waarschijnlijk in betere handen dan bij het Centrum." In zooverre de handen der Nationaal- socialisten volkomen vrij en die van het Cen trum zwaar geboeid zijn, mag dit waar zijn. Maar wat gaan de vrije en harde handen van de Nazi's met de Katholieke belangen doen? Het Duitsche nationaal-socialisme duldt geen partij naast zich. Het wil den totalen eenheidsstaat, en ge doogt geen andere wereldbeschouwing dan de zijne. Het is in Duitschland aardig op weg dit ideaal met geweld te verwezenlijken. Maar wanneer Goebbels uitroept, dat Hitier thans onbeperkt heerscher is in Duitschland, dan vragen wij hem of Hitier dan ook verant woordelijk moet geacht worden voor het schan daal van Munchen en het even ergerlijke als onrechtvaardige optreden van nationaal-socia- listen tegenover katholieken en geestelijken, waaronder zich personen bevinden van het superieure gehalte van prelaat Leicht! Indien Hitier werkelijk onbeperkt heerscher is, hoe is dan het ongedisciplineerde en tuchtelooze optreden van zoovele excessen bedrijvende Nazi's te verklaren? De verant woordelijkheid, welke de „Führer" met de macht in Duitschland op zich genomen heeft, vereischt de kracht van een Atlas en de capa citeiten van een genie. Mocht het Hitlerbe- wind het op den duur niet kunnen houden, dan zal Duitschland prijsgegeven worden aan de afschuwelijkste reactie, welke men zich denken kan en dan zal de verantwoordelijk heid voor deze reactie niet neerkomen op hen, die haar leiden, maar op hen, die haar hebben gewekt door hun actie. PARIJS, 28 Juni. (Reuter). Duca, de leider van de Roemeensche nationaal-liberale party, heeft in een interview met een vertegenwoor diger van de „Temps" verklaard, dat Roemenië Frankrük er dankbaar voor is, dat het al zün invloed heeft gebruikt om te voorkomen, dat in het pact van Vier eenigerlei bepaling werd op genomen, die indruischt tegen de belangen van Roemenië. Roemenië zou een toenadering tusschen Frankrijk, Italië en Roemenië, welke in sterke mate zou by dragen tot handhaving van den vrede in Europa, toejuichen, doch is tegenstander van een politieke toenadering tus schen Oostenrijk en Hongarije, zoowel met als zonder de Habsburgers. Het is echter wèl be reid, een plan tot een economische entente met beide landen in overweging te nemen. BAZEL, 29 Juni. (Reuter). De B. I. B. deelt als trustee van de internationale Oostenrijk- sche leening van 1930 mede, dat de Oostenryk- sche regeering heeft bericht, bereid te zyn de voor de coupons per 1 Juli benoodigde buiten- landsche betaalmiddelen te storten. Het betreft hier ook de Nederlandsche tranche. BERLIJN, 28 Juni. (V. D.) Het stedelijke bureau voor statistiek deelt mede dat het voor- loopig resultaat der volkstelling van 16 Juni is, dat te Beriyn wonen 1.936.860 mannen en 2.265.190 vrouwen, totaal 4.202.050 personen. Verwachting: Zwakke tot ma- tigen, Noordelijke tot Westelijken wind, s zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, EE EE waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets EE EE zachter overdag. EE EE Hoogste stand: 765.6 La Coruna. EE Laagste stand: 749.9 Helsingfors. EE Zon op 4.42, onder 9.24. Licht EE EE op 9.54. Eerste Kwartier 30 Juni. EE iiiiiillllillllliilillliliiiiiiiiiiiililiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliililiiiiiiiiii Bü gelegenheid van den 75sten verjaardag van de laatste verschoning van O. L. Vrouw te Lourdes zal aldaar op 16 Juli a.s. een plech tige Hoogmis worden opgedragen om 6 uur des avonds. Den 16den Juli 1858, den feestdag van O. L. Vrouw van den Berg Carmel verscheen de H. Maagd op dit uur voor de laatste maal bij de Grot, „schooner en vriendelijker dan ooit", zooals Bernadette later verklaarde. LONDEN, 27 Juni. (Reuter). In het Lager huis heeft minister Elliott het woord gevoerd bij de tweede lezing over de door de regeering ingediende wet tot steun aan de Britsche vis- scliery. De beperking van den import van bui- tenlandsche visch moet geschieden in overeen stemming met de invoerende mogendheden en verder zoodanig, dat de beperking geen nadee- ligen invloed voor den verbruiker zal hebben. De voorgestelde verboden zullen op Britsche en buitenlandsche schepen toegepast worden. De wet stelt verder voor, dat een verminde ring van 10 pet. wordt aangebracht op het ge middelde van den jaarlijkschen vischimport van elk land gedurende de laatste drie jaren. De verminderde import zou in totaal ongeveer f p i - - V* JS r, s ■PIHHI Op het vliegfeest nabij Londen werd ten aanschouwe van een reusachtige menigte een „stad" uit de lucht gebombardeerd. 200.000 cwt. (1 cwt. is plm. 50.8 K.G.) per jaar op het gemiddelde van de laatste drie jaar be dragen. Volgens minister Elliott is de wet in geen enkel opzicht in strijd met de politiek welke op de economische conferentie wordt aanbevolen. Het doel van de regeeringspolitiek is een prijsstijging tot stand te brengen en de kwaliteit van visch op de Britsche markt te verbeteren, en de buitenlanders zullen ook van dit verhoofde prijsniveau kunnen profiteeren. PARIJS, 28 Juni. (Reuter). De Senaat heeft de bepalingen goedgekeurd van het wetsvoor stel der regeering tot bescherming van de graanmarkt, welke behelzen, dat gedurende de periode van 15 Juli 1933 tot 15 Juli 1934 de aan- kcopprüs van een centenaar koren wordt vast gesteld op minstens 115 francs, welke prijs elke maand zal stijgen met anderhalven franc. De jongste foto van Dr. Jaeger, Staatscom- missaris voor de Evangelische kerken in Pruisen- Met ingang van 29 Juni heeft de Directie der Nederlandsche Bank het wisseldisconto verhoogd van 3 Yï tot 414 pCt. Het promessendisconto werd verhoogd van 4 tot 5 pCt., evenals het disconto op beleening van effecten, op beleening van goederen en op voorschotten in rekening courant. Men schrijft ons uit Beriyn: Wie vóór den oorlog een bezoek aan Berlijn heeft gebracht, die is wis en zeker de wereld beroemde Berolina op den Alexanderplatz te gen 't iyf geloopen. Zij was het troetelkind der toenmalige bevolking en genoot minstens evenveel populariteit, als de gouden engel, die boven op de Siegessaule achter den thans leeggebranden rijksdag glanst. Toen tydens de aera Böss de radicale verbouwing van den Alex inzette tydens het regime van dezen thans gearresteerden en veelgesmaden burger vader zyn er ook wel goede dingen tot stand gebracht! moest de pompeuse figuur van Berolina voor de overmacht wijken, werd zij zorgvuldig ingepakt en naar Treptow vervoerd, waar zy sedert dien in een schuur aan haar tragisch lot bleef overgelaten. De verontwaar diging der Beriynsche bevolking was aanvan- keiyk enorm. Maandenlang stonden alle Ber- lijnsche kranten vol ingezonden stukken over het mee en het tegen van Berolina. Men gaf weliswaar toe, dat dit paradestuk van den beeldhouwer Emil Hundrieser niet meer in elk opzicht aan de eischen van onzen tijd beant woordt maar men hield vast aan de tra ditie van Oud-Beriyn en wenschte Berolina op den Alex terug te zien. Anderen waren van oordeel, dat zij by wyze van proef best een jaartje naar buiten kon en sloegen voor, haar een plaats by de Glienicker Brücke, dus dicht bij Potsdam, toe te kennen. De toenmalige magistraat nam van al deze protesten en voor stellen kennis maar beperkte zich tot het feit, dat de verbouwing van den Alex nog wel een jaartje zou duren en tot zoolang moest het mopperende Beriyn dan maar wachten. De tegenwoordige burgemeester van Beriyn. dr. Sahm, schynt voor de machtige figuur van Beroline meer ysmpathie te koesteren dan zyn voorganger: op zijn voorstel zal haar weereen 1 plaats worden toegekend op den gemoderni- seerden Alex, in de buurt van den Wolken - kratzer Alexander, dus tegenover de plaats, welke zij eertijds innam. Niemand heeft zich stellig zoozeer verheugd over deze gunstige wending in het leven van Berolina als Anna Fellgiebel, de vrouw, die ruim vijftig jaar geleden bij Hundrieser mo del heeft gestaan. Deze oude dame woont in blakende gezondheid nog steeds in de stad, waar millioenen menschen haar slechts als Berolina kenden, waardeerden, soms ook met ingezonden stukken of spotgedichten belache- lyk maakten. In haar bescheiden woning in de Kulmer strasse stortte zy tegenover een persmuskiet als volgt haar gulle hart uit: „Voor mij was Berolina altijd een oudere zuster en u kunt begrypen, dat ik blij ben, nu ze eindelijk uit de gevangenis te Treptow weer naar my terugkeert. Aan den staatscommis- saris heb ik direct geschreven, dat ik erby te genwoordig wil zyn, wanneer ze haar nieuwe plaats aan den Alex gaat innemen." „Interesseert u zich voor de geboorte van Berolina? Ongelooflyk snel is dat in zijn werk gegaan. Hundrieser kreeg de opdracht, het ontwerp in gips gereed te maken en moest hiermede klaar zyn, wanneer koning Humbert van Italië 188S. te Beriyn zou arriveeren. Hy heeft zooals we tegenwoordig zeggen met accoord moeten werken. Hij had my op net atelier van een zijner vrienden ontmoet en en gageerde mij direct, „um mir die Berolina aus dem Gesicht zu meisseln". Ik behoorde toen reeds tot de meest begeerde modellen van Ber iyn en vond dat dus niets byzonders. Ik ver diende uitstekend het ging me toen heel wat beter dan thans en ik beleefde een vroo- lijken, zorgenloozen tyd. Ik stond model voor Menzel, Hugo Vogel, Meyerheim, Begas, Knaus en Thumann. Mühlenbruch heeft my als Bero lina voor het oude stadhuis geschilderd en ik was dus als 't ware de „Symbol-Spezialistin" der rykshoofdstad! „Later heb ik reproducties op kunsttentoon stellingen ten verkoop aangeboden en ik deed de beste zakenmet mijn eigen portret! Zulke hoedjes, zulke struisveeren, zulke ele gante costuumpjes heb ik later nooit meer gedragen. Overal werd ik uitgenooaigd en on telbare malen moest ik medewerken aan le vende beelden. Zoo is net helaas niet ge bleven. De vroolyke jaren gingen voorbij en een tyd vol zorg brak aan, niet slechts voor mij. Ik ben toen maar gaan trouwen en heb 't best gehad. Mijn man is een paar jaar ge leden gestorven. Ik leef van een xleine rente en mijn groote herinneringen. En nu weer van myn standbeeeld. Dat kan lang met iedereen zeggen! Van de vele groote kunstenaars, op wier atelier ik model heb gestaan, zyn lang niet allen door een standbeeld vereeuwigd. Dat noemt men tegenwoordig een paradox l" STUTTGART, 28 Juni. In het gebouw van den Württembergschen Landdag ontving Ryks- minister Goebbels in tegenwoordigheid van den Württembergschen stadhouder en de regeering. de leiders der N.S.DA.P. en de Württemberg- sche pers. In zyn rede ging dr. Goebbels uitvoerig In op het doel en wezen der Duitsche revolutie. Met groote scherpte keerde dr. Goebbels zich tegen het Centrum, dat als benige grootere party nog over is. Wanneer het Centrum zich goed wil laten raden, dan sluit het zelf zyn winkel. In ieder geval zal de nationaal-socialistische leiding niet lan ger meer met over elkaar geslagen armen toezien. Het Centrum is, aldus verklaarde dr. Goebbels met nadruk, tamelyk over bodig en heeft geen recht van bestaan meer. Wat het Katholicisme dienstig is weten we zelf, we weten echter ook, wat de Duitsche natie dienstig is. Wanneer wy het Centrum uit de wereld der politieke werkelykheden verwyderen, dan bewyzen wy de Kerk een dienst, waarvoor Zy ons dankbaar zyn zal. Ons standpunt is: wy dulden geen party naast ons. Krachtens onze macht vernie tigen wy de andere partyen. Wanneer zy zich niet zelf ontbinden, dan doen wy het. Aan het einde der ontbinding van de partyen staat de Duitsche eenheidsstaat en deze zal het nationaal-socialistische stempel dragen. Binnen twintig jaren mag er geen andere we reldbeschouwing meer bestaan dan de onze. Wij willen de uniforme krachtsontplooiing der Duitsche natie en dat is tegelykertyd een pro bleem der buitenlandsche politiek. Eén moet in naam van Duitschland kunnen spreken en in naam van den laatsten boer en proletariër Adolf Hitler is thans de onbestreden heerscher in Duitschland. Maar hy is zich van de ver antwoordelijkheid bewust. Zeker, wy zyn een minderheid en wy regeeren als minderheid maar wy regeeren in opdracht van het volk Zoo behartigen wy de veredelde democratie. Is deze vorm van regeeren, deze hiërarchie van leiding doorgevoerd, dan zal ook op het gebied der buitenlandsche politiek alles in orde komen. BERLIJN, 28 Juni. (V. D.) De te Londen in omloop zynde geruchten, volgens welke Frei- herr von Neurath ontslag zou hebben genomen als Rijksminister van Buitenlandsche Zaken zijn, naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, uit de lucht gegrepen. Ook is beweerd, dat von Neurath niet meer leider zou zyn der Duitsche delegatie ter We reldconferentie. Ook deze bewering is onjuist. De geruchten zyn klaarblykelyk ontstaan, omdat von Neurath voorloopig niet naar Lon den zal terugkeeren, daar zijn aanwezigheid aldaar voorloopig niet noodig wordt geoordeeld Dr. Schacht zal eveneens naar Beriyn terug keeren. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat kapitaalsamortisatie niet in het voornemen ligt. BERLIJN, 28 Juni (V.D.). De Rijksleiding der Duitsche Staatsparty publiceert de volgende verklaring: De Duitsche Staatsparty wordt hier- by ontbonden. Alle landelyke afdeelingen, or ganisaties in de kieskringen en plaatselijke groe pen, zoomede alle nevenorganisaties hebben hiermede opgehouden te bestaan. DEELNEMING VAN DE KONINGIN MET DE DOOR DE AARDBEVING GETROFFEN BE VOLKING VAN ZUID-SUMATRA. Geruchten rondom Von Neurath. Grondwetswijziging in Oostenrijk. De conferentie te Londen; rede ras Dr. Nederbragt. In een zeer scherpe rede valt Dr. Goebbels bet Centrum aan. Onderteekening van het Verdrag van Versailles te Berlijn herdacht. Discontoverhooging van de Nederlandsche Bank. De uit Zaandam verdwenen employé van de Scheepvaartvereeniging „Noord" in Parys niet te vinden. Werkloozenzorg in de eerste vijf maanden van dit jaar. Prof. Dr. C. Ariëns Kappers onderscheiden. De Waal wast. Het lidmaatschap van bepaalde vereenigingen voor landsdienaren en marinepersoneel in Ned.- Indië verboden. Het katholieke blad. de „Saar-Pfalz", meldt, dat de priesters in de Palts by dozynen worden gearresteerd. Alle namen der gearresteerde priesters zyn niet bekend. Vele wel: Pastoor Martin var Königsbach (tot onherkenbaar toe mishandelo/ pastoor Seither van Rockennau- sen, pastoor Vogt van Imsbach, deken Scnwaib van Göllheim, pastoor Wildanger van Hont- hausen. pastoor Fath van Wolfstein. pastoor Martin van Enkenbach, pastoor Lehnnart van Kübelberg, pastoor Hasele van Birken- hördt. Volgens hetzelfde katholieke blad werden de pastorieën dezer herders grootendeels verwoest. Tevens meldt het blad, dat de gouwleider der NSDAP in de Palts bevolen heeft dat alle Cen trums-ambtenaren in den lande moeten worden weggejaagd Wie zich verzet, moet gearresteerd worden. BOEKAREST, 28 Juni. (Reuter) Het Boeka- rester blad „Adescrul" publiceert een interview met den Oostenrijkschen bondskanselier Doll- fuss, waarin deze nog meer scherpe maatrege len aankondigde tegen de nationaal-socialisten en voorts een wijziging van de Oostenryksche grondwet, omdat het thans bestaande parle ment niet opgewassen is tegen zyn taak. als gevolg waarvan de regeering dictatoriaal moest gaan optreden. BERLIJN, 28 Juni. (W. B. De Ryksmimster van Binnenlandsche Zaken heeft de ontbinding van den Duitschen Arbeiders-radiobond en zyn plaatselijke afdeelingen voor het geheele ryk bevolen. BERLIJN, 28 Juni. (W. B.) Om den smok kelhandel tegen te gaan zal vanaf 1 Juli as. het grenspersoneel worden uitgebreid met leden der SS, die als hulp-douanen dienst zullen doen. Zij zullen te herkennen zyn aan een groenen band om den arm met een koperen ryksschildje. BERLIJN 28 Juni. (WJB.) Het lid der Cen- tramsfractie van den Ryksdag Famy heeft zijn mandaat neergelegd. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 752 Vorige stand: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1