Haarlems financieele toestand MARIA-STICHTING BESPREKINGEN BEGONNEN DONDERDAG 29 JUNI Ernstige redevoeringen. De vele sprekers wijzen allen op den ernst van den toestand Slingenbergwaarschuwt Eervol ontslag Bouwverordening Balansen Aanvaarding geschenk Aanschaffing leermiddelen Vergoeding L. O. Bouw 101 woningen Verkoop grond Rooilijn Antoniestraat U itbreid ingsplan Aanvullingspensioen De financieele toestand Een rechtsche stem Het katholieke geluid Anti-rev. meening Tweede socialistische stem AVONDVERGADERING Zoo ver mogelijk met B. en W. mee WEEKNIE UWS VAN GROOTE HOUTSTR. 16 Oordeel Vrijheidsbond Geen overleg Aan de spits De wethouder van finan ciën spreekt Apotheek begemann sneltjes Kruisweg 30, bij het station Recepten worden gaarne van huls gehaald. Mededeelingen aan den Raad d.d. 28 Juni 1933 Het M.O. in 1932 BLOEIENDE NACHTCACTUS Te Bloemendaal Fotoboekje IEDEREN 2-3 UUR MIDDAG VAN POLIKLINIEK Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad ander voorzitterschap van den burgemeester. Voor deze vergadering bestond veel belang stelling in verband met de aan de orde ko mende voorstellen van B. en W. inzake de pen sioenkorting voor het gemeentepersoneel en betreffende de bezuinigingen op onderwijsge bied. J. Kramer wordt eervol ontslag verleend als havenmeester en M. B. Teipe als leeraar aan het gemeentelijk Lyceum. B. en W. bieden ter vaststelling aan een her ziening der Bouwverordening. Aangehouden. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1932 betreffende het complex van 70 mid denstandswoningen van de woningbouwvereeni- ging „Huis ter Cleeff", alsmede de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Decem ber 1932 betreffende complexen van 37, 52 en 105 ééngezins-arbeiderswoningen van „St. Bavo" in voormalig Schoten. Voorts stellen zij voor, voorloopig vast te stellen de balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1932 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van 12.088.55. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. B. en W. stellen voor, voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, ter plaatsing in de verzameling van de Stadsbibliotheek en Lees zaal, het zeldzaam oude boekwerk, getiteld: Thomas a Kempis Opera et Libri Vitae (ge drukt te Neurenberg 1495), ten geschenke aan geboden door den heer dr. J. F. M. Sterck; aan den schenker den bijzonderen dank der ge meente te betuigen voor dit bewijs van zijn belangstelling in de Stadsbibliotheek en Lees zaal. Aldus besloten. B. en W. stellen voor ten behoeve van de aan schaffing der benoodigde leermiddelen voor het eerste en vierde leerjaar der bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, staande onder het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina te Haarlem en tijdelijk gevestigd in de jokalen van het schoolgebouw Overtonstraat 42, ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van hoogstens 1322. Aldus besloten. Het bestuur der Vereeniging tot stichting en Instandhouding van scholen met den Bijbel te Haarlem verzoekt de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor het aanschaf fen van eenige gymnastiekwerktuigen en het aanbrengen van veranderingen in het lokaal voor vrije en ordeoefeningen van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Bakenes- eergracht 81, alhier. Volgens de raming van het bestuur zullen de kosten bedragen pl.m. ƒ200. Tot verleening der gelden wordt, overeenkom stig het voorstel van B. en W., besloten. B. en W. stellen voor aan de besturen van 19 bijzondere scholen alhier, tot het verkrijgen der vergoeding over het jaar 1932, genoemd in art. 100 der L. O.-wet 1920, toe te kennen de vergoedingen en aan de besturen van 2 bijzon dere scholen de vergoedingen volgens art. 101, 9e lid. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, aan de R. K. üoöp. Woningbouwvereeniging „St. Jozef" voor een tijdvak van ongeveer 50 jaar in erfpacht uit te geven, met de bestemming om daarop 62 arbei derswoningen en een kantoor met berg- en werkplaats te bouwen, gronden, gelegen aan de Jan Evertsenstraat, de Trompstraat, de Ban- ckertstraat, de Van Wassenaarstraat en de Van t Hoffstraat, ter oppervlakte van pl.m. 7155 M2. en aan de Woningbouwvereeniging „De Voorzorg" voor een tijdvak van ongeveer 50 jaar in erfpacht uit te geven, met de bestem ming om daarop 39 arbeiderswoningen te bou wen, gronden, gelegen aan de Jan Evertsenstr., de Trompstraat en de Banckertstraat, ter opper vlakte van 4330 M2. voor beide vereenigingen tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van ƒ0.45 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, grond te verkoopen aan de Jan Haringstraat (A. v. d. Laan de Vries en J. de Vos)Delistraat (Gebr. van Schuppen) Veenbergplein (M. A. Scheffers); Zaanenstraat (J. Kamminga)Zaanenstraat (N.V. Handelmij. vh. P. J. Voorneveld). Aldus besloten. B. en W. stellen voor, voor de zuidzijde van de Antoniestraat, op grond van het bepaalde in art. 10 der Woningwet, een voorgevelrooilijn vast te stellen, om daarna op grond van de Onteigeningswet te kunnen overgaan tot ont eigening van de voor de verbreeding benoodigde perceelsgedeelten. Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wij ziging van detail 11 van het uitbreidingsplan „Noord". Aldus vastgèsteld. B. en W. stellen voor, ongegrond te verklaren het beroep van E. Bruins tegen de beschikking van B. en W, waarbij hem met ingang van 1 Januari 1933 aanvullingspensioen is toege kend. Aldus besloten. Dan komen aan de orde het schrijven van B. en W. in zake den financieelen toestand der gemeente en de in verband daarmede ingedien de voorstellen. De heer REINALDA (S.D.A.P.) vraagt te voren aandacht voor zijn opmerking, dat hij een zakelijk debat wil voeren, ook al kan het scherp zijn en dat hij geen enkel persoonlijk cachet in zijn opmerkingen wil leggen. Spr. vindt het begrijpelijk, dat de mededee- lingen over het tekort ontsteltenis hebben ver wekt. Zoodanig zelfs, dat er pennevruchten ge leverd zijn aan de plaatselijke pers, o.m. uoor den heer Joh. Visser, die het gemeentebestuur verwijt, met geld gesmeten te hebben. Dat is een ernstige beschuldiging en niet één bewijs is daarvoor geleverd. Spr. citeert verschillende zaken uit de artikelen van den heer Visser en wel over scholenbouw en woningpolitiek en is van oordeel, dat zeer voorzichtig met de finan ciën omgesprongen is. Spr. acht het onverant woordelijk, dat men durft schrijven, dat hier met geld gesmeten is. Dat is onverantwoordelijk tegenover de inwoners, maar ook onverantwoor delijk in verband met de leenlngpolitiek van Haarlem. Er moet gezocht worden naar een sluiting der begrooting en het tekort van 1.200.000 moet gedekt worden. Maar de noodige bedra gen moeten bij alle ingezetenen gevonden kun nen worden Spr. verwijt B. en W. scherp en ernstig, dat de noodkreten over 1932 en 1933 komen op een oogenblik, dat de nooden niet meer verhaald kunnen worden op alle ingeze tenen. Het is nu niet meer mogelijk, door ver hooging van inkomsten uit de belastingen alle Ingezetenen in het tekort te doen betalen. Spr. verwijt B. en W., dat zij den raad niet vóór 1 Mei in de gelegenheid gesteld hebben, de mo gelijkheid daarvan althans te overwegen. Nu moet de raad bezuinigingsmaatregelen treffen, om een ietwat schijnbare sluitende be grooting te krijgen. Spr. verheugt zich, dat B. en W. niet met voorstellen komen tot verhooging der licht- tarieven. Zoo'n verhooging zou zijn snijden in eigen vleesch, want relatief zou de opbrengst belangrijk terug loopen. Spr. meent, dat nog meer maatregelen te wachten zijn en hij vindt daarvan bevestiging in het bevestigend knikken van den wethouder van financiën. B. en W. maken met hun voorstellen de be grooting nog niet sluitend. Men wil 2 ton ne men uit het „potje" bij het Grondbedrijf en 1 ton uit het reservefonds voor bijzondere doeleinden. Dit laatste was voor betaling aan Heemstede bestemd. Maar al hebben wij deze 3 ton, met welke voorstellen spr. meegaat, maar de overige 3 ton tekort worden vast geboekt op de begrooting 1934. De rekening 1932 kan niet sluitend gemaakt worden. Wat doen we nu voor 1933? Ook hier is 6 ton te kort. Als er 376.000 gedekt kan worden, dan blijft er nog 2% ton ongedekt over. Die komen dus straks op de rekening 1935. Het bedrag van ƒ376.000 is slechts een willekeurig cijfer, naar spr. meent, en de raad mag daarvan afwijken. De voorstellen van B. en W. acht spr. onge looflijk rauw en ruw. Daar is het verhaal op de pensioenpremie van gemeente-personeel. Spr. vindt dit voorstel onlogisch. Het moet zoo zijn, dat degene, die het meeste heeft, ook het meeste betaalt. Het tekort moet relatief het meest drukken op de hoogere inkomens en de regeling der Pensioenwet legt den druk juist op de lagere inkomens. Het voorstel tot premieverhaal moet, volgens spr., niet aangenomen worden. Wat de aanvaarding van de rijksregeling voor het M. O. betreft, vraagt spr., of men meteen de rijkssubsidie krijgt en welk cijfer in de plaats treedt voor derving van hoogere schoolgelden. Spr. wil meewerken aan zelfstandige bezuiniging bij het M. O., maar niet aan het voorstel tot groepeering in 3 x 30 uren, waarna de over blijvende leeraren naar huis gestuurd kunnen worden. Geen abrupte manier moet z.i. toegepast wor den bij de aanvaarding der rijksregeling, omdat dit het onderwijs schaadt. Spr. becritiseert voorts de voorgestelde ophef fing van het vervolgonderwijs, om vervolgens een „onaanvaardbaar" uit te spreken over het voorstel tot opheffing van 't voorbereidend on derwijs. Beide soorten onderwijs moeten blijven bestaan, zij het met groote bezuiniging. De soc.-dem. raadsfractie vereenigt zich met het voorste) tot het heffen van contributie voor het leenen van boeken uit de stadsbibliotheek en leeszaal De communisten zetten dan het communis tisch standpunt uiteen, waarbij Oversteegen op zeker oogenblik opmerkt, dat de regeering de arbeiders bedrogen heeft. De VOORZITTER roept hem tot de orde en nadat zijn partijgenoot gesouffleerd heeft, neemt de communist de door hem gebezigde uit drukking terug. Een communistische motie, waarin de hou ding van B. en W. in zake de late indiening der voorstellen afgekeurd wordt, wordt voldoen de ondersteund en komt dus in behandeling. De heer VISSER (C.H.) verdedigt de houding, door hem aangenomen bij het schrijven van artikelen in verband met den financieelen toe stand. De heer REINALDA interrumpeert: „Wat een slechte manier van terugkrabbelen!" doch van verschillende zijden wordt met een „neen, neen!" de opmerking van den heer Reinalda als verkeerd geplaatst gekenmerkt. De heer VISSER constateert, dat hij dus niet gezegd heeft, dat te Haarlem met geld gesmeten wordt. Dan komt spr. tot de nota van B. en W. Hij meent, dat allereerst een plaats gevonden moet worden voor het surplus der bevolking en dat voorts een einde moet komen aan de verderfe lijke uitkeeringen aan werkloozen zonder dat daar eenige productie tegenover staat. Het Rijk zal daarbij allereerst moeten optreden. Spr. wil de voorstellen van B.. en W. bespre ken, uitgezonderd het verhaal van pensioen premie, waarover een ander lid der rechtsche fractie zal spreken. Te Haarlem is duur huisgehouden, waarop spr. zes punten zal noemen: bouw 2e H.B.S, bouw scholen Slachthuisbuurt (lager en voor bereidend onderwijs), Montessori-onderwijs en -school, dure grondaankoop en volkshuisves ting. Dit alles heeft de gemeente tonnen gelds gekost. Spr. becijfert, dat het opgeven van 'de rijks subsidie voor het M. O. Haarlem zeker 700.000 heeft gekost en dat de financieele toestand er veel beter zou uitzien, als men de rijksregeling steeds aanvaard had. De leeraressen en leeraren te Haarlem hebben steeds een bevoorrechte po sitie gehad en spr. verheugt zich, dat B. en W. er eindelijk toe overgaan, de rijksregeling te aanvaarden. Ten aanzien van het voorbereidend onder wijs acht spr., dat de outillage te kostbaar is gemaakt. Algeheele opheffing van dit onderwijs gaat spr. echter te ver en hij beveelt aanneming van zijn voorstel aan. De lichamelijke opvoeding te Haarlem acht spr. ook te duur en zeker is het salaris van 6000 voor den directeur te hoog. De heer CASTRICUM merkt allereerst op, dat het makkelijk zeggen is, dat B. en W. vroe ger met hun plannen hadden moeten komen, dat zij den slechten toestand eerder hadden moeten voorzien. Als dat zoo is, geldt het ver wijt voor den geheelen raad en voor ieder raadslid. Hij gaat een aantal posten na, totaal 600.000, welk hooger bedrag men niet heeft kunnen voorzien. Als de wethouder van finan ciën een half jaar eerder gekomen was met zijn voorstellen, had men hem kunnen verwijten, dat hij den toestand te donker inzag. De voorgestelde maatregelen zijn ernstig. Op heffing van vervolg- en voorbereidend onder wijs grijpt diep in. Spr. hoopt, dat het voorstel- Visser es. aangenomen wordt en het voorbe reidend onderwijs blijft bestaan. Wat het vervolgonderwijs betreft, gelooft spr., dat de heer Reinalda den toestand voor de kinderen te somber gekleurd heeft. Het M. O. en Voorbereidend H. O. mag niet lijden onder de verlaging der salarissen. Wat de salarieering van gemeentepersoneel betreft, acht spr. het juist, dat het Rijk de regeling van alle salarissen overneemt, omdat men dan een betere, voor het geheele land geldende, regeling krijgt. De rechtsche fractie zal voor het voorstel tot heffing van pensioenpremie stemmen. Binnenkort is toch te verwachten, dat het Rijk algeheele premieheffing zal voorschrijven. Spr. wil hulde brengen aan diegenen in het Georganiseerd Overleg, die er naar gestreefd hebben, het voorstel van B. en W. zooveel mo gelijk nabij te komen. Is het nu Georganiseerd Overleg, als men maar voorstellen afwijst? Daar maakt men het G. O. mee kapot. Spr. verdedigt het voorstel der rechtsche raadsfractie tot progressieve korting. Verhooging van belasting is thans onmoge lijk; van tarieven zal verlaging van inkomsten geven. De verhooging van belasting zal zeer bijzonder onder het oog moeten worden gezien, omdat men niet te ver kan gaan. Spr. beveelt aan, belangrijke bezuinigingen te treffen in de gemeentelijke huishouding. De heer WOLZAK (A.R.) wijst er ook op, dat belastingverhooging een snijden in eigen vleesch is en bezuiniging noodzakelijk. Spr. vraagt inlichtingen over het verhoogen van lesuren bij het M. O. Indien aanvaarding van de rijkssubsidie geen voordeel zou brengen, vraagt spr., of een voorgesteld resultaat niet op andere manier bereikt kan worden. Over het voorbereidend onderwijs merkt spr. op, dat hij de houding van B. en W. ten deze niet juist acht. Zij hebben de schoolbesturen bijv. reeds aangeraden, hun personeel te ont slaan. In de betreffende verordening staat, dat ontslag drie maanden van te voren moet wor den aangezegd. Spr. wijst voorts op de zware verplichtingen, welke de schoolbesturen hebben en het gaat niet aan, hen zonder gemeentelijke subsidie te laten en verdedigt het voorstel-Visser. De heer JOOSTEN (S.D.A.P.) verbaast er zich over, dat men niet begrijpt, dat het op den duur niet kan voortgaan zooals het nu gebeurt. Het spijt hem, dat ook uit dezen raad niet een oproep uitgaat tot het volk, om eensgezind de lasten te dragen, welke op het volk rusten. Spr. betreurt het, dat B. en W. niet ge komen zijn met voorstellen tot belastingverhoo ging en dat zij niet eerder met voorstellen ge komen zijn. Daarom heeft hij de afkeurende communistische motie gesteund. B. en W. hadden z.i. bij de samenstelling der begrooting er rekening mee moeten houden, dat de zaken anders zouden loopen, dan men ge dacht had. Had men dit wel gedaan, dan zou den niet onvoorbereide voorstellen gedaan zijn moeten worden. Spr. heeft den indruk, dat bij niet-aanvaar- ding van de rijkssubsidie voor het M. O. meer bezuinigd wordt op dit onderwijs, dan bij wei aanvaarding. Bij verpachting van den schouwburg zal z.i. mischien wel bezuinigd kunnen worden op de salarissen, maar anderzijds zullen wachtgelden uitgekeerd moeten worden. Spr. is bereid, tal van belangrijke sociale zaken, als het niet anders kan, af te breken. Maar dan moet het eenerzijds zijn, dat de ge heele bevolking de lasten draagt en anderzijds de zaken rustig beschouwd worden. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds. Om 8 uur wordt de vergadering geopend. De heer JOOSTEN, zijn rede voortzettende, betoogt, dat de gemeenten op den huidigen weg niet kunnen voortgaan. Het vorige jaar is een schrijven, daarop betrekking hebbende, aan de regeering gezonden. B. en W. hadden echter z.i. een sterkere houding moeten aannemen tegenover de regeering. De S.D.A.P. staat niet afwijzend tegenover alle voorstellen van B. en W., maar wel tegen over die voorstellen, welke een rustiger overleg hadden noodig gehad. Wat de premieheffing van het gemeenteper soneel betreft, meent spr., dat B. en W. te stug zijn geweest bij de onderhandelingen in het G. O. Het ware beter geweest, de heffing tot 5 pet. te beperken, het percentage, tot hetwelk de organisaties wilden gaan. Spr. houdt vast aan zijn voorstel, de totaal-korting op 12 pet. te bepalen. Het voorstel der rechtsche fracties bespre kend, meent spr., dat dat gebracht moet wor den in de organisaties. Maar dat is den knuppel gooien onder de ambtenaren. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.): „In de S.D.A.P." De heer JOOSTEN is van oordeel, dat bij aanneming van het voorstel der rechtsche frac tie iedere ambtenaar zal trachten, de korting zoo laag mogelijk toegepast te krijgen. Een andere tekortkoming in het voorstel acht spr. de terugwerkende kracht in verband met den rompslomp, daaraan verbonden. Voorts biedt het voorstel geen enkele garantie. De heer BOES (V.D.) betreurt het, dat de ingediende voorstellen niet genoemd zijn bij de behandeling der begrooting. Spr. had niet ver wacht, dat de slag zóó raak zou zijn. Maar het geval ligt er en de Vrijz.-Dem. zullen zoo ver mogelijk met B. en W. meegaan. Spr. heeft gedacht aan gasprijsverhooging en verlaging van uitgaven voor Hout en Plant soenen. Beide zaken gaan niet op, is spr. ver zekerd. Maar toch zullen andere bezuinigings objecten gezocht moeten worden en anderszijds zullen de inkomsten vermeerderd moeten wor den. De premieheffing van het personeel moet er zijn, maar hij vindt het jammer, dat men het maximum heeft willen nemen. Spr. stelt voor, de door den heer Joosten voorgestelde korting op 13 pet. te bepalen. Hjj kan zich niet vereenigen met het voorstel der rechtsche fractie, omdat een vorige maal den vorm van progressie verworpen is en omdat de gedachte er van nieuw is en niet in het G. O. geweest. De Vrijz-Dem. zullen zich vereenigen met het voorstel tot opheffing van het Vervolgonderwijs en tot concentratie van het 7e leerjaar. Met algeheele opheffing van het voorbereidend on derwijs kunnen de Vrijz.-Dem. zich niet ver eenigen. Wel willen zij aan vérgaande bezuini- NU het beste en het mooiste tegen UITERST lagen prijs. Alle blazers, blouses, costuumrokken, japonnen, jurken en pull-overs welke wij voorhanden hebben, wenden in den kortst mogelijken tijd uitver kocht. Deze artikelen zijn onbeschadigd, frisch en fleurig en volgens de laat ste mode NU het beste en het mooiste tegen UITERST lagen prijs. ging medewerken, maar het voorstel-Visser gaat hun te ver. Wat het aanvaarden van de rijkssubsidie voor het M. O. betreft, de zaak is spr. nog niet dui delijk. Maar hij gelooft, dat het het beste is, de rijksregeling te aanvaarden met overgangs bepalingen. Daarom zou hij dit voorstel voor nader onderzoek willen aanhouden. Mevr. SCHELTEMA (V.B.) vindt het goed, dat de voorstellen nu ingediend zijn en daar mede niet gewacht is tot 1934. Zij zijn echter niet fraai en niet goed voorbereid. Men moet niet te veel schermen met „druk king op een deel der bevolking". Juist belasting verhooging drukt een enkel deel en wel dat deel, dat reeds veel moet betalen. De loonen van gemeentepersoneel moeten steeds bekeken blijven worden, mede in vergelijking van die loonen met die in het particuliere bedrijf. Spr. is tegen het voorstel-Joosten, omdat zij de gedachte onjuist vindt en omdat het per centage te laag is. Het voorstel der rechtsche fractie is voor spr. nog minder aanvaardbaar, omdat twee jaar geleden de progressie-gedachte verworpen is. De heer VISSER: „We mogen toch wel op een dwaling terug komen." Mevr. SCHELTEMA: „Jawel, maar ik mag niet aannemen, dat de raad dwaalt." Spr. merkt op, dat het voorstel niet bij het G. O. is ge weest, zoodat men nu nog „plus royaliste que le roi" wil zijn. Spr. is niet erg voor aanvaarding van de rijksregeling voor het M. O., maar zou liever een eigen regeling willen met o.m. opvoering van lesuren. Spr. is met haar fractieleden voor opheffing van het Vervolgonderwijs. Wat de opheffing van het voorbereidend on derwijs betreft, het voorstel-Visser kan haar fractie niet aanvaarden, omdat de salarisnorm te laag is. Dan zou spr. liever opheffing heb ben. Maar ook daar is zij nog niet voor. De fractie zal daartegen stemmen, maar wel wil zij meewerken aan het treffen van drastische bezuinigingsmaatregelen. Misschien kan een onderzoekcommissie benoemd worden. De fractie is voor concentratie van het 7e leerjaar. De heer WESTERVELD (S.D_A.P.) betoogt, dat met de directeuren en leeraren bij het M. O. geen overleg is gepleegd over het aanvaarden van de rijksregeling. Voor de verkrijging der subsidie staat niets zwart op wit. Spr. gelooft, dat een dergelijke regeling ge troffen zal moeten worden als te Arnhem, dat n.l. verkregen rechten door de leeraren behou den blijven en dat eerst bij uitbreiding van het M. O. de 1000 per klasse verkregen zal wor den. Hij becijfert, dat bij aanvaarding der rijks regeling 68.000 van het Rijk wordt verkregen, doch dat 83.000 minder aan schoolgelden zal ontvangen worden, hetgeen een nadeel van 15.000 oplevert. Op de salarissen der leeraren wordt 42.000 bezuinigd, zoodat de eind-bezui niging ƒ27.000 is. Spr. dient een voorstel in, om B. en W. uit te noodigen. nader overleg met de bij het M. O. betrokken organisaties te plegen over bezuini ging met het M. O. Hij betoogt, dat de leeraren bij de nieuwe regeling buiten de 15^ pet. korting nog 16 tot 23 pet. van hun salaris zullen moeten missen. Zij bedanken voor de eer, aldus de gemeente te moeten dienen. Spr. wijdt verder een beschouwing aan de salarieering der leeraren en dient een voorstel in, B. en W. uit te noodigen, met de regeering overleg te plegen over de verkrijging der rijks subsidie met overgangsbepalingen. De heer KLEIN (R.K.) gaat na, dat de ge meente aan de spits staat in de kortingen op de salarissen. Met het door den heer Wolzak gesprokene is spr. het niet geheel eens, hetgeen spr. nader aangeeft. Wat het voorstel der rechtsche fractie betreft, men mag toch altijd een nieuw voorstel indie nen. Spr. betwist, dat 2 jaar geleden aan een voorstel progressie ten grondslag lag. Bij het voorstel der rechtsche fractie kan de maximum-korting 14,32 pet. worden. Door noodzaak gedwongen, is het voorstel ingediend. Het komt zeer dicht bij het tweede voorstel van B. en W. In het G. O. Garantieloon behoefde in het voorstel niet opgenomen te worden. Lager dan ƒ28 mag het loon per week niet zijn. Daarmede wordt B. en W. ver genoeg tegemoet getreden, oordeelt spr. Spr. merkt op, dat gedreigd is, het voorstel, waardoor de hoogere ambtenaren zwaarder be last worden, ter vernietiging voor te dragen aan de Kroon. Maar spr. wil opmerken, dat er wel te bezuinigen valt bij het Centraal Vervoer. En overigens kan men dan wel een stadhuis taxi aanschaffen, om besluiten, welke vernietigd moeten wórden, gauw in Den Haag te doen zijn. De heer SCHOLL (S.D.A.P.) meent, dat in lichtingen hadden moeten worden gegeven over de inkomsten in 1932 en het verloopen deel van 1933. De voorstellen van B. en W. vindt spr. een soort overrompelingspolitiek. Voor de onderwijs- bezuinigingen had men z.i. meer overleg met de betrokken organisaties moeten plegen. De heer BIJVOET (R.K.) zet uiteen, dat scherp onderscheid dient gemaakt te worden tusschen salariskorting en premieheffing. Daar om kunnen de rechtsche fracties meegaan met het voorstel tot verhaal van S'A pet. pensioen premie. Hier betaalt men voor iets, dat men later krijgt. Voorts meenen de fracties, dat de tijdelijke korting herzien moet worden. Het offer der korting moet door allen gelijkelijk gedragen worden 100 korting op 2000 wordt meer ge voeld dan ƒ500 op ƒ10.000. De rechtsche frac ties achten het een eisch van sociale rechtvaar digheid en van billijkheid, een progressieve re geling te treffen. Bij zoo'n regeling worden de hoogere ambtenaren niet in hun levensbestaan getroffen; hoogstens zullen zij moeten bezuini gen op aangename omstandigheden. Spr. meent, dat de raad vrijelijk dit besluit kan nemen, ook al is het niet in het G. O. ge weest, omdat het overleg mislukt is en de raad vrij staat. Het is ook een ander voorstel dan wat 2 jaar geleden bedoeld werd met aftrek van de eerste 1000 of 500. Spr. hekelt het in den heer Joosten, dat hij schamper en hoonend over het voorstel gespro ken heeft, waarin belichaamd is datgene, wat de S.D.A.P. zoo gaarne wenschte. Wordt het voorstel der rechtsche fracties niet aanvaard, dan zouden zij zich ernstig moeten beraden, of zij met andere voorstellen zouden kunnen meegaan. De heer WEUSTINK (R.K.) bestrijdt de ar gumenten in het adres van rectoren en direc teuren bij het M. O. Door de inspecteurs bij het M. O. is indertijd medegedeeld, dat 30 lesuren in een klasse van 30 leerlingen mogelijk zijn. Men zou den leeraren niet meer dan 26 uren mogen geven? Maar zij werken belangrijk meer uren in cursussen en in examencommissies, waarvoor zij zelfs halve vacanties opofferen. Spr. hekelt de conclusie in het adres; ern stige mannen moeten allereerst aan de belan gen van "het onderwijs denken. Hij vraagt, of overgangsmaatregelen getrof fen kunnen worden en verkiest de rijksregeling boven de gemeentelijke, omdat die gedoctoreer- den nog ƒ500 meer geeft. Het openbaar vervolgonderwijs kan wel ver dwijnen, want het geld, daaraan besteed, is weggegooid. Na verloop van tijd zullen mo gelijk maatregelen getroffen worden tot het geven van doelmatiger onderwijs, dat minder kost. Spr. is voor centralisatie van het 7e leerjaar. Er is veel voordeel verbonden aan centralisatie van het 7e en 8e leerjaar. Spr. wijdt een uit voerige beschouwing aan deze materie. Spr. is tegen opheffing van het voorbereidend onderwijs, omdat daardoor vele kinderen de straat op gezonden worden. En zijn wel andere bezuinigingsobjecten bij het onderwijs te vin den. Zoo bijv. opheffing van de klassieke afdeeling van het Gemeentelijk Lyceum, wat ruim ƒ24.000 oplevert. Voorts kan een halve ton bezuiniging verkregen worden door ophef fing van de Middelbare School voor Meisjes, welke op het oogenblik geen reden van bestaan meer heeft. Deze school was er met eere, toen de meisjes nog niet H.B.S. of Gymnasium be zochten. De meisjes kunnen nu geplaatst wor den op H.B.S., Gymnasium, Ulo-scholen of Huishoudscholen. Uit de statistieken haalt spr. aan, hoeveel meisjes de Middelbare School verlieten, die de school niet hadden behoeven te bezoeken, ge zien de taak, welke zij zich kozen. De school kost 81.000, niet gerekend de pen sioenbijdragen, terwijl de schoolgelden ƒ40.000 bedragen. Bij opheffing zou wel een halve ton te bezuinigen zijn, waarvoor spr. een onderzoek aanbeveelt. Men zou dan ook geen nieuwe direc trice behoeven aan te stellen en geen nieuw schoolgebouw stichten. Mevr. MAARSCHALL (S.D.A.P.) breekt een lans voor het verwerpen van het voorstel van B. en W tot opheffing van het voorbereidend onderwijs. Zij verzoekt B. en W. het voorstel terug te nemen en een nader onderzoek naar andere bezuiniging in te stellen en dient een voorstel daartoe in. De heer VAN TETERING (R.K.) vraagt naar de financieele gevolgen van de aanvaarding der rijkssubsidie voor het M. O. en of die subsidie voor 1933 al dan niet zal gelden. Spr. vindt het geen bezwaar, dat de leeraren wat harder moeten werken; zoo erg is het nog niet met hen gesteld. De wethouder van financiën, mr. SLINGEN- BERG (V.D.), betuigt zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop het debat is gevoerd, alsmede aan hen, die met ter zijde stelling van ver langens, wi.'len medewerken tot in orde maken van het budget. Spr. gelooft, dat Haarlem nooit struisvogel politiek gevoerd heeft. Binnen enkele maanden zullen ook andere gemeenten, gelijkwaardig aan Haarlem, in dezelfde of nog moeilijker om standigheden dan Haarlem blijken te verkee- ren. De soc.-dem. critiek besprekende, vraagt spr. zich af, of bij een ander beleid' in soc.-dem. zin Haarlem er beter aan toe zou zijn. Dan moet men zien naar Rotterdam, Amsterdam en Zaandam, waar soc.-dem. beheer gevoerd is. Zijn daar de toestanden beter dan hier? Spr. gelooft wel dat de soc.-dem. hier hoogere be lastingen geheven zouden hebben en lagere tarieven. Die laatste zouden door opnieuw hoogere be lastingen gecompenseerd zijn moeten worden. Maar al het geld en meer dan dat zou opge gaan zijn. En we zouden met rente en aflossin gen zitten van datgene, dat besteed zou zijn aan vervulde soc.-dem. wenschen. De financieele opzet van de nota van B. en W. is niet aangetast; men aanvaardt de door B. en W. verstrekte cijfers. Maar dan moet de raad overwegen, of de bezwaren tegen de voor stellen zoo zwaarwichtig zijn, dat men die voor stellen afwijst. Er wordt de laatste jaren scherp toegezien op de financieele politiek van ge meenten. De raad heeft geen bezwaar gemaakt tegen de begrooting 1933. Ged. Staten doen dit wel, omdat de post voor Maatschappelijk Hulpbe toon niet hoog genoeg is en de Minister van Financiën heeft zich daar nu bij aangesloten. Men moet betere dekking zoeken, anders wordt de begrooting niet goedgekeurd. Zaandam is een lichtend voorbeeld, zooals het niet moet zijn. Wij moeten niet gaan bak keleien met Ged. Staten en regeering, om een begrooting sluitend te krijgen. Dat moeten wij o.m. niet doen, om zelf baas te blijven. Dat moeten wij ook niet doen, om het crediet van Haarlem niet te doen schokken, waardoor wen schen nooit meer vervuld kunnen worden. Spr. verweert zich tegen het verwijt, dat hij niet eerder met voorstellen gekomen is. Een opleving werd verwacht in Mei en daarvan een teruggang van de uitgaven voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Die opleving is uitgebleven en in de tweede helft van Mei moest spr. wel in het college van B. en W. met scherpe voorstel len komen. Spr. legt uit, dat het niet gekund heeft, de opcenten op de gemeentefondsbelasting te ver hoogen boven 80, omdat dit niet mag, alvorens de opcenten op de personeele belasting op 150 zijn gebracht. Zij zijn wel pas verdubbeld, maar toch nog slechts 100. Belastingverhooging met ingang van 1 Mei was dus, gezien de wettelijke voorschriften, niet mogelijk. Voor een motie van afkeuring is dus geen enkele reden aan wezig. Spr. vertrouwt, dat de loyaliteit den heer Joosten ten minste zal nopen, sprekers toelich ting te aanvaarden. Spr. geeft aan, dat brieven schrijven aan de regeering niet helpt; slechts de volksvertegen woordiging in Den Haag kan de regeering tot andere gedachten brengen. Verhooging van gas- en electriciteitstarieven is niet mogelijk. Men gebruikt petroleum in plaats van gas en lampen van minder licht sterkte. Verhooging zou leiden tot verminde ring van inkomsten. Bij de begrooting voor 1934 moetonder het oog gezien worden, of belastingverhooging moet volgen. Maar daarmede moet men zeer voorzichtig zijn. Rekening moet gehouden worden met het feit, dat rondom Haarlem ge meenten liggen met minder belasting en even aantrekkelijk als Haarlem. Er zijn vele goed- gesitueerden, die Haarlem de laatste jaren om de hooge belastingen verlaten hebben. Het is zeer de vraag, of verhooging van belasting vermeerdering van inkomsten zal geven. De critiek op de bezuinigingsvoorstellen is zeer begrijpelijk. Het is zeer gemakkelijjjk, die critiek uit te oefenen. Die critiek is waar. Men komt aan cultureele zaken; het aantasten der loonen is pijnlijk. Maar het is moeilijker, met de voorstellen te komen en te trachten, ze aangenomen te krijgen. Spr. ontkent, dat de voorstellen rauw en ruw zijn. Zij zijn behoorlijk gekookt en ge stoofd in het college van B. en W. GOED en GOEDKOOP Telel 10043. Geheel nieuw Ingericht en verplaatst naar Er komen hoogere uitgaven voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en Kindervoeding, maar dan moet men B. en W. de middelen geven. En de kringen, die die zaken vooral voorstaan, moe ten vooral B. en W. steunen in him bezuini gingspogingen. Dan moet het mes er scherp in gezet worden. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. B. en W. zullen naar andere bezuinigings objecten zoeken. Zoo de verhuur van den stadsschouwburg. En daar maakt men bezwaar tegen. Dat vindt spr. heel erg. Nagegaan zal worden, wat op lichamelijke opvoeding en op Hout en Plantsoenen bezui nigd kan worden. Maar elke maatregel brengt schade. Ieder wil bezuinigen, als men maar niet bij hem begint. De verschillende bezwaren zullen onderzocht worden. Over de voorstellen zullen B. en W. zich ernstig beraden. Men moet alles op het groote plan beschou wen en spr. hoopt, dat de maatregelen van B. en W. als één geheel aangenomen zullen worden. Het gaat er om, of de volksvertegenwoordi ging zich kan handhaven, of dat de parlemen taire democratie voor een deel zal verdwijnen. De vergadering wordt geschorst tot Donder dag. Ingekomen zijn verschillende adressen, reeds door ons gepubliceerd, in verband met de aan hangige bezuinigingsvoorstellen. - Een verzoekschrift van het Algemeen Comité van Verweer tegen Terreur en Vervolging in Duitschland om, zoolang het huidige bewind in Duitschland aan de Regeering is, te trachten geen artikelen e.d. uit Duitschland te betrekken en geen werkzaamheden aan Duitsche firma's op te dragen. (Besloten wordt dit adres, als zijnde ongeze geld, terzijde te leggen). Een verzoekschrift van K. Tijsterman om in aanmerking te komen voor de per 1 Juli as. vacante betrekking van Havenmeester. Een schrijven van de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus Maatschappij, waarin wordt me degedeeld, dat de dienst van autobuslijn IX (geëxploiteerd ingevolge raadsbesluit van 11 Januari 1933 No. 27) op 31 Mei 1933 is gestaakt. Verzoekschriften van den Haarlemschen Kap- persbond en van de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten om voor de kapperszaken geen verplichte Donderdag middag-sluiting in te voeren. Een verzoekschrift van den Gemeente-Ont vanger om hem van 7 ton. 26 Augustus 1933 verlof te verleenen. Een schrijven van de besturen der gesiïbsi- dieerde scholen van Voorbereidend Onderwijs inzake te treffen bezuinigingsmaatregelen bij genoemd onderwijs. Een adres van de N.V. Haarlemsche Brock way-Bus Maatschappij inzake het nemen van maatregelen tegen de z.g. klein-taxis. Gesteld worden in handen van Burgemeester en Wethouders om praeadvies: Een verzoekschrift van het Bestuur der St. Antoniusschool, Zijlsingel 2, om beschikbaar stelling van gelden voor het aanbrengen van een nieuwen dekvloer in het gymnastieklokaal. Gesteld worden in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: Een verzoekschrift van G. Pelk, wipkqlier m fruit, om zijn winkel, gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, op den Zondag geopend te mogen hebben van 1 tot 5 uur des namiddags in plaats van tot 12 uur des middags. Een verzoekschrift van de N.V. Grossierderij vh. fa. S. Reinalda om voor levensmiddelen- bons, uitgegeven door Maatschappelijk Hulp betoon, de keuze van leverancier geheel vrij te laten. Een verzoekschrift van J. H. Schliiter om een vergunning ingevolge artikel 8, 7e lid der Drankwet 1931, StbL 476. Besloten wordt de beslissing met betrekking tot de ontwerp-uitbreidingsplannen Detail 1 van „Noord" en „Wijziging no. 10 ter vervanging van Detail 2 van Noord", welke ontwerpen ge durende het tijdvak van 20 Maart 1933 tot en met 20 April d.a.v. voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage hebben gelegen, voor den tijd van ten hoogste drie maanden te verdagen. Besloten wordt het erfpachtsrecht van het perceel grond aan de Leidschevaart, kad. be kend gemeente Haarlem sectie I No. 2340, groot 96 centiare, vervallen te beschouwen, met üen verstande, dat op 1 October 1933 het recht zal zijn geëindigd en op dien dag de grond met de zich daarop bevindende opstallen ontruimd en ter vrije beschikking van de gemeente zal moe ten zijn gesteld. Verschenen is het verslag over den toestand van het M. O. gedurende 1932. In het verslag wordt geconstateerd, dat de tijdsomstandigheden een ongunstigen invloed hebben gehad op het tot een beslissing brengen van belangrijke vraagstukken als daar zijn de zoo hoog noodige verbetering van de Gem. Mid delbare School voor meisjes en de ontlasting van het onverbevolkte Gemeentelijke Lyceum, gepaard gaande met de stichtng van een nieuwe H. B. Schoel-B in het Zuidelijke deel der ge meente. Het verslag bevat voorts bijzondere gegevens en tabellen over elke middelbare school. Wegens den bloei der nachtcactus zullen de kassen der Bloemendaalsche Gemeente- kweekerij, Veldlaan te Bentveld, heden- en morgenavond van half 9 af voor het publiek opengesteld zijn. Wij ontvingen een fraai, zeer overzichtelijk en interessant fotoboekje van het Instituut Steekhouwer te Rotterdam (Instituut voor ra- diotelegrafie en radio-techniek), dat beoogt, thans ook in beeld, een ommegang te maken door de verschillende schoollokalen. Ter gele genheid van het 15-jarig bestaan der school zijn ook enkele foto's uit vroegere jaren gere produceerd, terwijl een korte bespreking van elke foto het beeld zoo noodig aanvult.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3