Conferentie in kritiek stadium Zware taak voor Brüning Weder Beauraing Het nieuws van heden ACTIE TOT STABILISATIE? Hugenberg's ont slag aanvaard DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 30 JUNI 1933 BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Engeland voelt er weinig voor met de politiek der goudlanden mee te gaan Dreigement der Fran- sche delegatie TEGEN VERSAILLES! Schacht naar Berlijn vertrokken Besluit of het Centrum zich vrij willig zal ontbinden over enkele dagen te wachten Schmitt en Darré nemen zijn plaats in Rijk en Pruisen een Ter gelegenheid van den veertienden verjaardagvan het verdrag van Versailles waren op de ambtelijke gebouwen te Berlijn de vlaggen halfstok geheschen Centrumleiders bijeen Beslissing na Hitler's terug keer uit Neudeck DE BOM-EXPLOSIE IN SINT PIETER De bezoekers worden na de explosie door leden der Zwitsersche garde en der geheime politie gecontroleerd Katholieke gezellen en arbeiders Een ongedachte eenheid na München Beslag op gelden van R.K. bonden Incident in een aandeel houdersvergadering Voorzitter Raad van Toezicht door S. A.-mannen gearresteerd Nieuwe merkwaardige gebeurte nissen zoowel te Beauraing als te Banneux Mgr. Heylen's komst 2 bekende socialisten gearresteerd Gevaarlijk bandiet ver moord Zijn vrouw eischt den prijs, die op zijn hoofd gesteld was De Paus naar Sint Paul Von Papen te Rome Onderhoud met Z. Em. Kard. Pacelli DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het Weeriii»»iiiiNiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De arbeidsconferentie Hess in de kabinets zittingen De ontwapeningsconfe rentie verdaagd „Aanslag" op Hitler's vrijheid Vier gewezen kapiteins naar een concentratiekamp Korte berichten hYi Y Yi i]1117;T7 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18415 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 29 Juni. (Reuter) De huidige he vige koersschommelingen der deviezen vormden heden op ce economische conferentie het on derwerp van een levendig debat achter gesloten deuren, dat verscheiden uren duurde. De Brit- sche delegatie, onder leiding van MacDonald en Chamberlain speelde hierbij een groote rol. De Britsche politiek, die een bemiddelend karakter draagt, streeft ernaar een plan op te stellen, waardoor overeenstemming kan ont staan tusschen de landen met gouden stan daard en aie welke hem hebben opgegeven en thans een politiek van inflatie voeren of be oogen. De conferentie is van oordeel, dat een critiek moment is aangebroken en dat het waarschijn lijk ernstige gevolgen zou hebben, indien de oplossing van de monetaire kwestie opnieuw Vertraging zou ondervinden. De landen met gouden standaard dringen er bij de Britsche delegatie op aan, dat haar poli tiek zich positief bij de hunne zal aansluiten, hetgeen op een isolement van de Ver. Staten zou neerkomen en naar aller oordeel vrijwel on vermijdelijk er toe zou leiden, dat de conferentie geen enkel resultaat van beteekenis zal op leveren. Dit is dan ook de reden, waarom de Britsche delegatie zich thans absoluut tegen deze poli tiek verzet Een groot deel van de werkzaam heden der conferentie staat thans vrijwel stop, in afwachting van de oplossing van het nete lige monetaire vraagstuk, al blijven verscheiden sub-commissies nog vergaderen. De belangrijkste particuliere bijeenkomsten waren heden die tusschen de leiders der Fran- sche, Belgische, Italiaansche, Zwitsersche en Nederland.sehe delegaties met den president der conferentie, MacDonald. Men meent te weten, dat het voornaamste onderwerp van deze be- sprekinger de mogelijkheid was, dat een daling van den dollarkoers een val van het pond ster ling zou verhaasten, hetgeen de continentale groep zou nopen den gouden standaard op te geven, een mogelijkheid, die door de landen van den gouden standaard wordt gevreesd. De Amerikanen deelen de bezorgdheid van de landen met een gouden standaard volkomen, al hebben zij nog niet aan de formeele bespre kingen deelgenomen. Men meent te weten, dat de Fransche minis ter Bpnnet duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat de Fransche delegatie het denkbeeld van een verdaging der conferentie zal opperen in dien niet binnen redelijken tijd een accoord wordt bereikt. De Amerikaansche delegatie ontkent, dat zij een telegram naar Roosevelt zou hebben ge stuurd, waarin hem de dringende noodzakelijk heid van een duidelijke verklaring aangaande de stabilisatie wordt voorgehouden. Als gevolg van een langdurige bespreking tus schen professor Moley en de Amerikaansche ge delegeerden Cordell Huil, Warburg, Cox en Sprague, verwacht men dat binnen enkele dagen een definitieve actie tot stabilisatie zal worden begonnen Uit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt Reuter verder, dat de landen, die den gouden standaard nog gehandhaafd hebben, er bij Mac Donald op aandringen een categorische ver klaring te verkrijgen in zake de stabilisatie van het pond sterling. In zekere kringen hoopt men, dat MacDonald zijn invloed zal aanwenden, ten einde van de Bank van Engeland de gewenschte verklaring te verkrijgen. Indien de Bank van Engeland zich bereid verklaart, net pond sterling te stabiliseeren in verhouding tot den Franschen franc, dan zal de Fransche Bank, aldus meent Reuter te we ten, wel ai het mogelijke willen doen om den Nederlandschen gulden en den Zwitserschen franc tegen verdere speculatieve aanvallen te verdedigen. De sub-commissie ter behandeling van de kwestie der merken van oorsprong heeft het Fransch-Nederlandsche ontwerp goedgekeurd, dat betrekking heeft op het Nederlandsche voor stel inzake den invoer en uitvoer van vleesch. Het ontwerp geeft de wenschelijkheid te ken nen, dat de Volkenbondscommissie voor Eco nomische kwesties alle wetenschappelijke en technische problemen aangaande het toezicht op den in- en uitvoer van versch, geconserveerd of bereid vleesch zal bestudeeren in samenwer king met de deskundigen, die de beide invoe rende landen vertegenwoordigen, waarbij reke ning zal dienen te worden gehouden met de aanbevelingen van het internationale instituut van landbouw in Rome en de associatie der koelhuizen. LONDEN, 29 Juni. (Reuter). De vergadering van vertegenwoordigers van Engeland, Neder land, Italië, Frankrijk, België en Zwitserland, waarop de kwestie van den gouden standaard werd besproken, is tot morgen verdaagd. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de be sprekingen van heden een grooten stap in de richting van een oplossing van het probleem waren. LONDEN, 29 Juni (V.D.). De president van de Duitsche Rijksbank dr. Schacht, de eerste burgemeester van Hamburg, Krogmann en Keppler zijn Donderdagochtend uit Londen ver trokken en per vliegtuig naar Duitschland teruggekeerd. Staatssecretaris Bang van het Rijksministerie van Economische Zaken zal waarschijnlijk Vrij dag voor enkele dagen naar Duitschland gaan. Ook van de andere delegaties, o.m. de Fran sche, begaven de belangrijkste gedelegeerden zich ter afwikkeling der loopende regeerings- zaken huiswaarts, daar thans hun aanwezigheid te Londen niet noodzakelijk is. Ook de secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, is van Londen naar Genève ver trokken. Intusschen wordt hij te Londen ver vangen door dr. Trendelenburg. Verwacht kan worden, dat na den terugkeer van den Rijkskanselier uit Neudeck de Cen trumleiders zich met Hitler in verbinding zullen stellen en dat dan de definitieve beslissing zal vallen. BERLIJN, 29 Juni. Naar officieel uit Neudeck wordt gemeld, heeft Rijkspresident Von Hindenburg op voorstel van den Rijkskanselier den Rijksminister voor Voedselvoor ziening en Landbouw, Dr. Hugen- berg, op diens verzoek ontslag uit zijn ambt verleend. Hij heeft den directeur-generaal van de Alliantie- verzekeringemaatschappij Kurt Schmitt, benoemd tot Rijksminister voor Economische Zaken en den boerenleider Darré tot Rijksminister van Landbouw. Staatssecretaris Bang van het Rijksministerie van Economische Zaken is voorloopig op pensioen gesteld. In zijn plaats is benoemd tot staatssecretaris Ingenieur Gott fried Feder. Staatssecretaris Von Rohr van het Rijksministerie van Voedselvoor ziening blijft, naar verluidt, zijn functie bekleeden. De minister Schmitt en Darré zullen dezelfde functies, die zij in het Rijk bekleeden, ook in Pruisen uitoefenen. BERLIJN, 29 Juni. (W. B.) In verband met de vrijwillige ontbinding der Centrumsfractie van den Berlijnschen gemeenteraad ging heden het gerucht, dat deze vertegenwoordigers van het Centrum op aanraden van het partijbestuur gehandeld hadden en dat reeds dezelfde aan wijzingen aan de fracties van den Rijks- en Landdag gegeven waren. In goed ingelichte Centrumskringen wordt dit gerucht onjuist genoemd. Men wijst er op, dat de Centrumsfractie van den Berlijnschen gemeenteraad in het raam der geheele partij een zeer kleine rol speelt en dat overigens de leider van de Centrumspartij dr. Brüning alleen over het lot der partij heeft te beslissen, vol gens de volmachten, die hij van het partijbe stuur gekregen heeft. Dr. Brüning zal het besluit der partijleiding binnen enkele dagen mededeelen. De Centrumleiders zijn reeds bijeengekomen om over de te nemen maatregelen te confe- reeren. BERLIJN, 29 Juni (V.D.). In den loop van heden hebben tusschen vooraanstaande per soonlijkheden van het Centrum beraadslagingen plaats gehad betreffende het verdere lot van het Centrum. Aan deze interne besprekingen zijn in de laatste dagen voorafgegaan niet verbindende besprekingen tusschen een aantal Centrum- eiders en toonaangevende persoonlijkheden der Rijksregeeringen der NB.D.AP. In verband met de ontwikkeling der laatste dagen, vooral wat betreft de ontbinding van het Duitsch-nationale front, was bij de besprekin gen der Centrumleiders de aigemeene opvatting, dat het handhaven van den tegenwoordigen toestand moeilijk langer kan worden verant woord, te meer waar de zelfontbinding van de Centrumfractie in den Berlijnschen gemeente raad en dergelijke gebeurtenissen in het geheele rijk reeds in de nieuwe richting wijzen. Beslui ten zijn vandaag nog niet genomen. In Cen trumkringen gelooft men echter, op grond van de gevoerde besprekingen met de toonaange vende instanties der N.S.D.A.P. te kunnen ko men tot eenzelfde accoord als het Duitsch-natio nale front. Practisch zou dit dus beteekenen de zelfontbinding van het Centrum en het gast zijn van de Centrumafgevaardigden in Rijks dag, Landdagen en gemeenteraden van de N.S. D.A.P, De Generaal-superintendent der Evangeli sche kerk in Pruisen, dr. Dïbélius, die met verlof is gestuurd. BERLIJN, 29 Juni. (V. D.) In den Pruisi- schen Staatsraad hebben heden onder voor zitterschap van den leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Ley, onderhandelingen plaats gehad met de vertegenwoordigers der confes- sioneele arbeiders- en gezellenvereenigingen. Het resultaat is geweest, dat deze vereenigingen bij het Duitsche Arbeidsfront zijn ingelijfd. LUDWIGSHAFEN A/RIJN, 29 Juni. (W.B.) In talrijke plaatsen van de Pfalz werden gis teravond de vermogens der katholieke veree nigingen in beslag genomen. Dit gebeurde o.a. ook ïn alle acht parochies van Ludwigshafen, verder te Landau en Oggersheim. STUTTGART, 29 Juni. De 48ste aigemeene vergadering der Vereinigte Fahrzeugwerke A.G.- Neckarsulm, waarin 15 aandeelhouders aanwezig waren, welke 74.230 stemmen uitbrachten, werd kort na den aanvang onmogelijk gemaakt door het personeel der fabriek. Voor het gebouw had We hebben vermeld dat Mgr. Heylen dezer dagen naar Beauraing is gegaan om het vorm sel aan den kleinen knaap, wien de Moeoer Gods het eerst zou verschenen zijn, toe te die nen, en besprekingen te houden over de op richting eventueel van een kapel. Intusschen spreekt men weer druk over nieuwe buiten gewone gebeurtenissen, die zouden hebben plaats gegrepen, zoowel te Beauraing als te Banneux. Zoo meldt ons een correspondent uit Beau raing, dat Dinsdag jJ. 27 Juni een drie-jarig knaapje, dat sinds 9 maanden over het gebruik zijner beentjes niet meer kan beschikken en door zijn ouders naar de grot was gebracht, genezen zou zijn. Te ongeveer 10 uur werd het zoontje van een brievenbesteller uit Pieton bij Charleroi ooor zijn vader naar den tuin der zusters gebracht. Reeds was in de laatste da gen eenige verbetering in den toestand van den drie-jarige ingetreden, maar het jongetje kon nog niet gaan. De ouders baden by het Maria beeld en verzochten het ventje eenige bloemen voor de grot neer te leggen. Tot aller verwon dering volaeed het kind aan dezen wensch en liep daarna rond. De kleine werd vervolgens bij de zusters van het pensionaat binnenge bracht. De sociaal-democraat Tilmant, die 11 Juni zou genezen zyn van een ruggegraatsziekte. be weert voorts Zondag JJ. wederom een verschy- ning der K Maagd te hebben gehad, die tot hem zou hebben gezegd: „Ik ben en ik biyf met u, houdt een groote beevaart op 5 Augus tus op myn feest (Maria ter Sneeuw), ik zal by u zijn!' Sinds jaren leed de socialistische syndicalist Tilmant a.m wervelontsteking (spoudylitis) en aan lendenwervelontsteking (ostéitis). Aan de laatste twee lendenwervers hadden zich punten gevormd, die by de minste beweging hevige pijn veroorzaakten. Radiografieën werden in Januari j.L genomen, en zyn in het bezit van den huisdokter Gouy. i De jongste drie maanden leed Tilmant vree- selijk, kon niet meer bukken. Wilde hij iets oprapen, dan moest hy zich eerst op de knieën laten zakken, en dan langzaam, langzaam trachten het voorwerp te bereiken. Slechts met de grootste moeite en de voeten sleepend, kon hij zich nog ietwat verplaatsen. De dokter ver mocht niets anders meer, dan verdoovingsmid- delen toe te dienen. Eindelijk besloot hy naar Beauraing te gaan. Per auto werd hy er heen gebracht. Zyn zoon tilde hem uit den wagen en bracht hem voor de grot. Hy begon daar te bidden. Toen scheen hij een bezwijming nabü en de omstanders wil den hem opvangen. Maar de man bleek te xun- nen gaan en voelde zich veel beter. Hy zei de Moeder Gods te hebben gezien. Uit het inge stelde onderzoek moet zijn gebleken dat de toestand der rugwervels nog onveranderd is, dat de uitstekende punten nog bestaan. Intus schen voelt de man zich beter. Nog een merkwaardig geval is dat van de onderwijzei es uit Turnhout. Maria van Laer, die 16 jaar ziek was en tien maanden bedlegerig. Haar hoofd droeg ze stijf-züdelings. Ze had gezwellen aan hoofd en halsspieren. Haar gezichtsvermogen was zéér verzwakt. 23 dezer werd ze naar Beauraing gebracht, waar ze genas. Het jammerlüke wrak van een mensch. dat Vrijdag hier kwam, was Zondag 25 Juni een gezond uitziende dame, die ieder te woord stond. De gezwellen aan achterhoofd en hals spieren waren verdwenen. Maandag j.L was ze nog beter dan Zondag. Een ander gevaL De kleine Nelly Lebrun uit Mettet, geb. 4 Aug. 1925, was alreeds Jong ge brekkig. Ze kon eerst moeiiyk, later in t geheel niet meer loopen en moest in gips liggen. Ze werd o.a te Brussel verpleegd. 19 Juni werd ze naar Beauraing vervoerd. Sedert kan ze weer gaan en is beterschap ingetreden. Ook te Banneux heeft zich een merkwaardige genezing voorgedaan. Mevr. Goethals uit de Frankenstraat te Antwerpen, oud 36 jaar, deed met familieleden een auto-uitstapje rond Luik. Onderweg pas besloot men ook Banneux aan te doen. Want verleden jaar Juni was zy by een auto-ongeval gewond: een kaakfractuur. zy bleef deels doof. kon den mond uiterst moeiiyk bewegen en in de laatste maanden leed ze veel pijn. De behandelende geneesheeren konden weinig uitrichten. Te Banneux bad zy met haar kinderen in de parochiekerk en begaf zich alsdan naar de plaats der vermeende verschijningen te Ban neux Onderweg had ze nog een neus- en oor bloeding. Tijdens het gebed trad een verbete ring van den toestand in. Ze kon later weer vast voeds.:') tot zich nemen, hoorde beter, kort om gevoelde zich als genezen. Dit geschiedde einde Mei. Aldus de mededeelingen van onzen bericht gever. zich een groot deel der arbeiders verzameld, die hevige bedreigingen uitten tegen den voor zitter van den Raad van Toezicht, Schmidt- Branden van de Dresdner Bank te Berlijn. Daar de situatie steeds ernstiger werd, beval een S.A. leider, die in opdracht van het ministerie van Economische Zaken van Württemberg de ver gadering had bijgewoond, dat Schmidt „voor eigen veiligheid" in bewaring zou worden ge steld. Een aantal S.A. lieden moest hem escor teeren. Een voorstel de vergadering te verdagen werd goedgekeurd met 65.068 stemmen. BERLIJN, 29 Juni. Als gevolg van een ge- meenschappeiyke actie van meer dan 100 rechercheurs werden heden gearresteerd de socialisten Schallenberger en oud-rijkskanse lier Bauer wegens manipulaties inzake woning bouw, welke de stad Berlijn vele mülioenen zouden hebben gekost. By meer dan 30 pu- bliekrechteiyke kolonisatie-firma's en filialen werden de boeken in beslag genomen. BELGRADO, 29 Juni. (Reuter.) Toen de vrouw van Dragotin Urbanatz haar echtgenoot een van de gevaariykste bandieten van Joego slavië, proviand en munitie ging brengen, vond zy hem doorzeefd van kogels, dood, onder een hoop bladeren en takken. Klaarblijkelijk had hij een verschil van mee ning gehad met andere leden van zijn bende, die hem daarop uit den weg ruimden. De politie, die reeds verscheidene maanden poogde Dragotin te vangen, had een prijs op zyn hoofd gesteld, dood of levend. De vrouw liep nu naar het eerste het beste politiebureau, waar zy de som opeischte, welke was uitgeloofd voor, degene, die Dragotin, het- zy dood of levend, vond. ROME, 29 Juni. Morgen, op het feest van Sint Paulus. zal Z. H. de Paus de „Capelle Pa- pale" in de basiliek van Sint Paul buiten de Muren bijwonen. Het is voor het eerst na 1870, dat dit weer geschiedt. ROME, 29 Juni. (V. D.) Von Papen heeft hedenavond een langdurig onderhoud gehad met den kardinaal-staatssecretaris Pacelli. ONTSLAG VAN DR. HUGENBERG DOOR DEN RIJKSPRESIDENT AANVAARD; HU WORDT OPGEVOLGD DOOR DR. SCHMITT EN DR. DARRE. „Aanslag" op Hitler's beslissingsvrijheid. Vier arrestaties. Ontwapeningsconferentie tot 16 October verdaagd. De Londensche conferentie in een kritiek sta dium. Int. Arbeidsconf eren tie neemt e^n resolutie aan inzake de tewerkstelling der uit Duitschland verdreven Joden. Dr. Schacht per vliegtuig naar Berlijn vertrok ken. Incident in d« aigemeene vergadering der Ver einigte Fahrzeugwerke A.G.; voorzitter van den Raad van Toezicht gearresteerd. Centmmleiders bijeen om over de al of niet vrijwillige ontbinding der partij te confereeren. Confessionele arbeiders- en gezellenvereeni gingen bij het Duitsche Arbeidsfront ingeiyfd. Pater B. Woolderink O.F.M. bediend. B. en W. van Zaandam door Ged. Staten uit- genoodigd tot nadere besprekingen. Mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge niet langer regeeringsgemachtigde in den Indischen Volks raad. De bezitter van den geheimen zender te Almelo vrijgesproken. Verduistering van f 41.000 te Schalkwijk. De roeiwedstrijden van de „Koninklijke" te Sloten. I VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Noord-Westelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. jË Hoogste stand: 767.5 te Valencia. II Laagste stand: 744.6 te Akureyri. Zon op 4.43, onder 9.23. Licht EE op 9.53. Eerste Kwartier 11.01 n-m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii GENÈVE, 29 Juni (V.D.). De Internationa. Arbeidsconferentie heeft Donderdag met 80 tegen twee stemmen een door de afgevaardg- den van Nederland, België, Frankrijk en Zwit serland ingediende resolutie aangenomen, welke betrekking heeft op de door de recente gebeur tenissen uit Duitschland gevluchte Joden en de daardoor ontstane verscherping der werkloos heid in de om Duitschland liggende landen. De regeeringsvertegenwoordiger van Portugal en de vertegenwoordiger der Finsche werkgevers stemden tegen de resolutie. BERLIJN, 29 Juni (V.D.) Van officieele na- tionaal-socialistische zyde wordt medegedeeld, dat de plaatsvervanger van den leider der N.S.D.A.P., Rudolf Hess, voortaan zal deelne men aan de kabinetzittingen en aan de mi nister-besprekingen der Ryksregeering. GENEVE, 29 Juni. (WD.). De hoofdcommis sie der ontwapeningsconferentie heeft beslo ten, de conferentie tot 16 October te verdagen Duitschland stemde tegen, Hongarije blanco. BERLIJN, 29 Juni Het persbureau der N. S. D. A. P. deelt mede, dat vier Beriynsche kapiteins-buiten-dienst telegrafisch en telefo nisch getracht hebben, den leider Adolf Hitler van de vrijheid voor noodzakeiyke beslissingen te bercoven. Op bevel van Hitier zyn zy terstond van hun ambt ontheven, uit de nat. soc. partij gezet, gearresteerd en naar een concentratiekamp ge transporteerd. De werkzaamheden aan het Ryksdaggebouw zijn thans zoover gevorderd, dat alle puin is opgeruimd. Het herstel van het koeoeldak, waarvan alleen de yzeren constructie was over gebleven. is echter nog niet beëindigd. Hooogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 757 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1