Droef einde der eerste etappe Vliegboot slaat over den kop Het voorstel der goudlanden Het nieuws van heden De wervelstorm op Trinidad EEND00DE, EEN VIERTAL GEWONDEN Vickersingenieurs in vrijheid DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 3 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKE/RIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18417 AdvertefrtieprifzenPer lossen regel 30 ct.; rngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Met 24 vliegtuigen heeft Balbo gisteren zijn tocht naar Chicago voortgezet Het eskader thans te Londonderry Het ongeluk Het vertrek Von Gronau vertrekt Balbo aan boord Start in den regen IJmuiden voorbij In lersche wateren 1 lai ifis Bij de landing van het Italiaansche vliegtuig eskader te Schellingwoude heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Een der machines, de Jdini" sloeg hij de landing over den kop. Een der inzittenden kwam om het leven, terwijl drie anderen licht gekwetst werden. De zwaar beschadigde vliegmachine na het ongeval 1 Ter begroeting te Schellingwoude waren verschillende autoriteiten o.w, minister Deckers en de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. De dochter van burgemeester De Vlugt reikt generaal Balbo de hand bij aankomst Het Weer Dinsdag derde étappe Toestand der gewonden Door Roosevelt ver worpen Tegen de Katholieke vereenigingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Engeland en Sovjet-Rusland verzoend Driehonderd huizen en zestig boor torens vernield. Reeds tivaalf dooden geteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT lllllllilllllllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllIlllllllllllllilllIlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIII Geruimen tijd. nadat de Italiaansche water vliegtuigen op het Buiten-IJ waren neerge streken en aan de boeien gemeerd, verscheen onder geweldig gejuich van de op het vlieg kamp Schellingwoude aanwezige Italianen en Nederlanders aan den steiger van het platform de leider van het eskader, Generaal Balbo. die met een boot van de Nederlandsche Marine van zijn vliegtuig was afgehaald. Onmiddellijk daarop had de begroeting door de Nederlandsche autoriteiten plaats. Onder hernieuwd gejuich van de menigte werd gene raal Balbo die vliegloods binnengeleid. Hier ontstond zoo'n geweldig gedrang, dat de politie alle moeite had om zijn veiligheid te waarbor gen. Generaal Balbo zag zich tenslotte ver plicht, geholpen door een aantal politie autoriteiten, zich in een der verblijven van de officieren in veiligheid te brengen. Het was hier, dat de officieele begroeting van de Italiaansche en Nederlandsche autori teiten plaats vond. Hier heeft Minister Deckers het woord gevoerd, die o.a. het volgende zeide: „Wij gevoelen ons gelukkig, dat gij met Uw eskader Uw route hebt gekozen via Amster dam. Ik feliciteer U en Uw vliegers met Uw heldhaftigen tocht over de Alpen en wensch U op den langen en moeilijken weg, die U nog wacht, een goede reis toe. Moge zoo besloot spr. God U en de Uwen vergezellen en U behouden naar Amerika voeren en moge ten slotte een gelukkige en glorierijke terugkeer in het vaderland Uw deel worden." Generaal Balbo heeft daarop den Minister met enkele woorden voor de begroeting ge dankt. Vervolgens kreeg Prof. Huib Luns gelegen heid om namens de Vereeniging Nederland— Italië generaal Balbo een oorkonde aan te bieden, op welke men de afbeeldingen ziet van Christophorus, Columbus en van Heemskerk en Barentsz, waaronder de wapens staan van Nederland, Italië en Amsterdam. Tenslotte bood de heer W. A. van Leer na mens de Vereeniging Dante-Alighieri een Delftschen tegel met het wapen van Amsterdam aan. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd en begaven de autoriteiten zich naar de hoofdstad. Pas toen werd aan generaal Balbo mede- deeling gedaan van het droevig ongeval, dat een schaduw wierp op deze overigens zoo vlot volbrachte étappe. Onmiddellijk begaf de generaal zich in een motorboot naar het verongelukte vliegtuig, om er den toestand in oogenschouw te nemen. Daama keerde hij naar het vliegkamp terug en vertrok vandaar met zijn landgenooten naar het Amstel Hotel. Het Hotel zoowel als de omgeving boden een feestelijken aanblik. Vroolijk wapperden de Italiaansche, Nederlandsche en Amsterdamsche Vlaggen, terwijl de boothuizen der roeiveree- nigingen waren gepavoiseerd. Omtrent het ongeval met een der Italiaan sche vliegtuigen vernemen wij nader, dat het verongelukte vliegtuig is de „I-DINI". deel uitmakende van het roode eskader. Het toe stel kwam bij het dalen plat op het water neer, dook met het voorstuk even onder en sloeg vervolgens over den kop. De splinters van het toestel vlogen naar alle zijden. Het vliegtuig is nagenoeg gehèel vernield. Het ongeval gebeurde vlak onder den IJdoorn- schen vuurtoren, dus juist bij den toegang van het Buiten-IJ. Van de toegesnelde booten was een der sloepen, bemand met leerlingen van de Zee vaartschool, het eerst bij het verongelukte vliegtuig aangekomen. Twee van hen. de 19- jarige G. Ophoff uit Amsterdam en de 20- jarige J. Witkamp uit Haarlem bedachten zich geen oogenblik, ontdeden zich van hun kleeren en sprongen te water. Zij slaagden erin een der inzittenden van het vliegtuig, die te water was gevallen, naar boven te brengen. De man was vrij ernstig gewond en stak met het hoofd in de modder. Een der redders bemerkte hem bij het duiken, wist hem te grijpen en aan boord van de sloep te brengen. Terwijl zij met het reddingswerk bezig waren, zagen zij drie leden der bemanning uit de cabine kruipen en op het toestel klimmen. Deze drie zijn slechts licht gewond. Onder hen be vindt zich de gezagvoerder van het toestel, die een lichte beenwond heeft. De boot van den Geneeskundigen Dienst, onder leiding van Dr. Brinkman, heeft de ver zorging van de gewonden op zich genomen. Zij werdenper boot naar de Oranjesluizen ge bracht, vanwaar zij in twee ziekenauto's naar de stad werden vervoerd. Hun toestand is redelijk wel. De vlieger, die uit het water is opgepikt, had een lichte hersenschudding be komen en was bewusteloos. Bij aankomst op de Oranjesluizen was hij weer bij kennis. Ver der heeft hij een ernstige hoofdwonde en een schouderfractuur. De verzorging van de ge wonden staat onder leiding van Dr. Speyer van den Geneeskundigen Dienst. Zaterdagavond te half acht is het lijk van den vermisten mecanicien gevonden. Het is per politieboot naar de hoofdstad vervoerd, waar het in een der ziekenhuizen werd opgebaard. Het wrak van het vliegtuig is door een bok gelicht en naar de Droogdok Maat schappij gesleept. Bij het ongeval is omgekomen de korporaal monteur Quintavalle, mecanicien der I-DINI. Verder hebben bij dit ongeluk kapitein Bal- dini een hersenschudding, de marconist Jaria Demetrio een kaak- en schouderbreuk en de tweede commandant Amelia Novelli een arm en beenbreuk opgeloopen. Een vijfde inzittende, werd, naar reeds is gemeld, slechts zeer licht gewond. De Duitsche Oceaan-vlieger Von Gronau is Zaterdagmiddag te twee uur per watervliegtuig op Schellingwoude aangekomen, om namens de Duitsche regeering de Italianen te begroeten. Zijn toestel de „D 1967" meerde niet ver van de remmingen der Oranjesluizen, dicht onder den Durgerdammerdijk. Von Gronau werd in de vliegboot begroet door den Duitschen gezant Von Zeek en kapitein ter-Zee van Reede. Het vertrek der Italianen is vlotter geweest dan hun komst. Niet alleen beperkt zich het uitstel ditmaal tot nog geen anderhalf uur, maar alles verliep zonder stoornis in de beste orde. Zondagmorgen in alle vroegte beloofde het een prachtigen morgen: in teere kleuren spande zich een wolkenlooze hemel in het jonge licht. Een kalm briesje woei uit Westelijke regionen en over de rimpelgolfjes van het IJ lag een zilveren schijn. Nog dommelden onder den Dur gerdammerdijk rustig de metalen vogels, maar een ongewone bedrijvigheid rondom wees op de laatste voorbereidingen en een spoe dig vertrek. Reeds vóór vijfen voeren weer de bootjes van politie, havendienst en marine tusschen Oranje sluizen en vliegloods, waar een talrijk gezelschap, onder wie verschillende Italianen, wachtte op het oogenblik van den start. Ook langs den Dur gerdammerdijk trokken weer tal van auto's, fietsen en voetgangers en bij het Blauwe Hoofd dromde het publiek samen, om van het vertrek getuige te kunnen zijn. Twee groote autobussen brachten al vroeg de bemanning der vliegtuigen, voor zoover zij niet aan boord waren gebleven, naar hun bestem ming. Met bootjes werden zij op hun machines afgzet. Op de ponten en langs den Nieuwen- dammerdijk trokken de groote bussen, met Ita liaansche vlaggen versierd, sterk de aandacht. Overal werden de koene vliegers hartelijk toege- juist. Geestverwanten brachten hun den fas- cistengroet. Het Scheepvaartverkeer op het Buiten-IJ was reeds om drie uur stilgelegd. Een enkel jacht mocht op veiligen afstand ligplaats kiezen. Te ruim zes uur verscheen de Duitsche oceaan vlieger von Gronau op de Oranjesluizen. Per motorboot was hij uit de stad overgekomen. Wij spraken den opgewekten Duitschen Sieger nog een oogenblik. Hij was over zijn bezoek aan de Italianen zeer voldaan. Zaterdag heeft hij met zijn Italiaansche collega's nog een Interessanten avond doorgebracht, waarin vliegers-ervaringen werden uitgewisseld, temeer interessant daar von Gronau dezelfde route heeft gevlogen, als Balbo nu zal volgen. Von Gronau wilde niet la/ng met starten wachten. Kort nadat hij aan boord van zijn Dor- nier was gekomen, sloegen er de motoren hun felle roffels en even later taxiede in een breeden dubbele schuimbaan de machine naar den uiter sten Oosthoek van het Buiten-IJ, keerde er, steeg tegen wind in omhoog van het water en na een paar cirkels boven de Italianen te heb ben beschreven, verdween hij in Noord-Ooste lijke richting, op weg naar Wamemünde. De tijd verstreek, snelle motorbarkassen brach ten uit de machines een groot aantal bruin- lederen tasschen naar de vliegloods: de para chutes, die op de volgende trajecten over den Oceaan geen nut hebben. Zij werden vervangen door pelsjassen, die den vliegers in Noordelijke regionen beter van pas konden komen. Om kwart over zes kwam op het Binnen IJ de sloep van Balbo in zicht, voorafgegaan door een politieboot. Op de sluizen was de ondercom mandant van de marine aanwezig om den gene raal en zijn begeleiders, waaronder leden van de Italiaansche kolonie te ontvangen. Met veer krachtige stappen, den rotting in de hand, ver scheen generaal Balbo op de sluizen, vriendelijk groetend en dankend voor de bewonderende groeten die hem vanuit het publiek werden ge bracht. Onmiddellijk ging hij aan boord van de marinesloep, voorafgegaan door kolonel v. Reede. Een paar handdrukken, de fascisten- groet.... en de sloep, waarin ook kolonel van Reede had plaats genomen, zette koers naar de I-Balb, het vliegtuig van generaal Balbo. Alles was nu gereed voor den start. De mo toren draaiden proef, waarbij de machines groote cirkels beschreven om hun boeien als on rustige dieren, die los uit de gevangenschap de wijde vrijheid wilden zoeken. Eindelijk, om ruim zeven uur, verdwenen de eerste machines, het eskadrille van Balbo, in de richting van het IJselmeer, keerden er en met aanzwellend mo torgeronk verhieven zij zich uit het water om in een breeden boog over de loodsen weg te zeilen. Het waren de I-Balb, de I-Ques en de I-Bise. De torenklok van Schellingwoude wees twee minuten vóór half acht. De gouden morgen was intusschen schuil ge gaan achter een grauw wolkendek, dat vanuit het Noorden geleidelijk den hemel overtrok. De wind verflauwde, terwijl een miezerig regentje neerdruilde. Vanuit den Oostelijken hoek startten thans drie aan drie de eskadrilles, terwijl de machines in de lucht zich in de voorgeschreven orde formeerden en groote bogen beschreven over stad, Zuidwal, IJsselmeer en Waterland, om telkens boven het Buiten-IJ weer een nieuw opgestegen trio op te vangen. Als ook de roode groep volgde was de plaats van de „I-Dini" in genomen door de reserve-machine zonder kleur en letterteekens. De hemel hing vol daverend motorgeknetter. Prachtig was de aanblik der groote zilveren vogels, stijgend, zwenkend en voortzeilend in groote bochten, om later als kleine grauwe sil houetten zich te verliezen in de laag hangende regenwolken. Omstreeks acht uur klommen de laatste drie machines der groene groep de lucht in, sloten zich aan en in keurige formatie verdwenen de 24 in West-Noord-Westelijke richting aan den grauwen hemel, op weg naar Londonderry. De tweede etappe was begonnen. Uit IJmuiden vernemen wij, dat Balbo met zijn eskader het Noordzee-kanaal heeft gevolgd en tusschen Zondagmorgen 8 uur 10 en 8 uur 15 de Noordzee bereikte. Het eskader Italiaansche vliegtuigen onder commando van generaal Balbo is, komende van Amsterdam, middag te half een te Lon donderry aangekomen. Alle 24 vliegtuigen zijn vlot op het water nabij het vliegkamp van Londonderry neergestreken. Er was veel be langstelling. Het eskader heeft den afstand van Amster dam naar Londonderry: de tweede etappe van de vlucht naar Chicago, in vier uur en vijftig minuten afgelegd. Mltiiifiir' VERWACHTING: Zwakke tot ma- ïj tigen, Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur. Hoogste stand: 771 te Milinhead. Laagste stand: 744.7 te Inigo. Zon op 4.45, onder 9.22 Licht =z op 9.52. 7 Juli Volle Maan. Illllllllllllllllllll Laat in den avond heeft Balbo zijn plannen gewijzigd, doordat in tegenstelling met de aan vankelijke bedoeling niet onmiddellijk naar IJsland werd doorgevlogen. Na een bespreking met de andere leiders riep hij zijn mannen bijeen en deelde hen mede, dat zij eenige rust kregen na de twee eerste vermoeiende dagen. Hij beval hun Dinsdagochtend acht uur op de landingsplaats bij de watervliegtuigen aan te treden. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zul len zij omstreeks half tien vertrekken. Zondagavond kort vóór middernacht deelde generaal Balbo mede, dat heden, Maandagoch tend, zou blijken of de weersgesteldheid gunstig genoeg was om met het Italiaansche eskader de vlucht naar Reykjavik voort te zetten. De totale bemanning van het eskader bestaat thans uit 96 man. De Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, is Zondagavond te London derry aangekomen. Generaal Balbo heeft o.a. een felicitatie-telegram van Mussolini ontvan gen. Het uitstel van de voortgezette vlucht naar Reykjavik, die oorspronkelijk bepaald was op Zondagmiddag na aankomst uit Amsterdam, is veroorzaakt door het feit, dat niet voldoende olie en benzine aanwezig waren. De haven arbeiders, die de brandstof moesten vervoeren, hadden geweigerd te varen, indien zij niet een belangrijken toeslag op het loon kregen voor Zondagarbeid. Reuter seint uit Londonderry: Niettegenstaande een lichte mist boven het Foyle-meer hangt en de toppen van de om ringende heuvels onzichtbaar maakt, waren de manschappen en machines van het eskader Balbo om half acht klaar om te vertrekken, zoodra hun commandant dit verkoos. LONDONDERRY, 3 Juli. (Reuter). Tenge volge van de ongunstige weersomstandigheden zal het eskader van generaal Balbo eerst mor genochtend vertrekken. Op onze Zondagmiddag in het Binnen-Gast- huis ingewonnen informatie naar den toestand der gewonde Italianen, werd ons namens den directeur medegedeeld, dat alle drie, t. w. de eerste gezagvoerder Baldini, de tweede gezag voerder Amelia Novelli en de marconist Deme trio Jaria, het goed maken. Inzake de bestemming van het wrak van het vliegtuig, waarover de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zich ontfermd heeft en dat door de politie wordt bewaakt, zouden de Italiaansche autoriteiten nader een beslissing nemen. Het wrak van de I-Dini, dat op den wal ligt bij de Droogdok Maatschappij, biedt een troos- teloozen aanblik. Van het toestel is niet veel meer overgebleven; de cockpit met den motor is geheel afgebroken. Ook de vleugel is geknakt. Wij vernemen voorts, dat overwogen is, het stoffelijk overschot van den omgekomen korpo- raal-mécanicien Quintavalle, via Rotterdam per schip naar Genua over te brengen. Hieromtrent staat echter niets met zekerheid vast. LONDEN 1 Juli (Reuter) Presi dent Roosevelt heeft aan Huil ge antwoord, dat hij het voorstel van de goudlanden in zijn huidigen vorm verwerpt. Huil zal Maandagmorgen een verklaring afleggen, waarin hij Amerika's politiek in deze zal uiteenzetten. Roosevelt's antwoord is heden onmiddellijk aan de vertegenwoordigers der belanghebbende regeeringen medegedeeld. In Amerikaansche kringen meent men te weten dat het voorstel der goudlanden belangrijk gewijzigd zal moe ten worden voordat de Amerikaansche regeering het kan aannemen. DEN HAAG, 3 Juli (Corr. Bur.) Wij heb ben den heer Colijn gevraagd, wat de houding der Nederlandsche delegatie zal zijn, in verband met de afwijzende mededeeling van president Roosevelt. De heer Colijn verklaarde daarop het vol gende: „OVer de verklaring van den president der Ver. Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den nreciesen tekst niet kent. Hoe die verklaring echter ook luidt, in de opvatting van de Nederlandsche regeering omtrent onze muntpolitiek wordt daardoor geen wijziging gebracht." In een interviëuw met een correspondent van Reuter verklaarde Mr. Trip, dat de Nederland sche delegatie haar goud-politiek zou vervol gen, niettegenstaande het „neen" van president Roosevelt. Wij zullen onze goudpolitiek niet opgeven, vervolgde mr. Trip, maar zoo nauw mogelijk met de andere goudlanden samenwerken. Den goudlanden blijft de overtuiging, dat t in het belang van de wereld is, een algeheele monetaire chaos te voorkomen. Verder gevraagd of Nederland zou vertrekken, indien aan haar wenschen niet tegemoet ge komen wordt, en de Conferentie zou worden verdaagd, verklaarde mr. Trip, dat hij nog geen antwoord op deze vraag kon geven, totdat dr. Colijn Maandag a.s. weer in Londen is. ROOSEVELT VERWERPT HET VOORSTEL DER GOUDLANDEN. De H. Vader niet naar C as tel Gandolfo? Het eskader-Balbo in de hoofdstad; een doode en enkele gewonden. Vickers-ingenieurs Thornton en MacDonald in vrijheid. Ze moeten onmiddellijk Rusland verlaten. De wervelstorm op Trinidad. Reeds 12 dooden. Bureau van katholieke vereenigingen in Pruisen gesloten. Herslel der monarchie in Griekenland? Loonsverlaging of kortere werktijd in de bouw vakken? Ernstige knoeierijen bij den P.T.T.-dienst te Den Haag en Maastricht. Oud-minister Donner eerste candidaat voor de vacature in den Hoogen Raad. Resultaat der enquête van de Ned. Bank naar de vorderingen op Duitschland. Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen officier der Orde van het Legioen van Eer. Officieele opening Bio-vacantieoord „Russen duin". Vlucht van Nederlandsche militaire vliegtuigen boven ons land. De bevolking van het door de aardbeving ge teisterde Zuid-Sumatra thans gerust Het gouden feest van den A. N. W. B. O BERLIJN, 1 Juli (V.D.) Hedenmorgen tegen tien uur zijn de bureaux van een reeks neven organisaties van het Centrum, zooals de Wind- horstbond. de Vredesbond van Duitsche Katho lieken, de Volksvereeniging voor het Katho lieke Duitschland en de Katholieke Jonge mannen Bond gesloten. LONDEN, 1 Juli (Reuter). Het Sovjet-gezant schap te Londen beeft den staatssecretaris van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat het verzoek schrift van Thornton en MacDonald, die in April j.l. veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van respectievelijk drie en twee jaar, vandaag door het presidium van de executieve der Sov jets in behandeling is genomen en dat de straf fen der twee Vickers-ingenieurs zijn verzacht in dien zin, dat beiden onmiddellijk het grondge bied van Sovjet-Rusland moeten verlaten. Reeds hedenavond zijn ze in vrijheid gesteld. Terzelfder tijd heeft de commissaris van handel het verbod om Britsche goederen in te voeren, ingetrokken. Ook de „London Gazette" publiceert heden avond een proclamatie, waarin het verbod op den invoer van zekere Russische goederen wordt opgeheven. LONDEN, 1 Juli. (V. D.) Tengevolge van den wervelstorm, die 't Zuidelijk deel van t eiland Trinidad heeft geteisterd, zijn, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, twaalf men- schen om het leven gekomen. Waarschijnlijk is hèt aantal slachtoffers echter nog grooter, omdat nog geen bijzonderheden uit de binnen landen van het eiland zijn ontvangen. Honder den bewoners zijn dakloos. In de stad Erin alleen zijn driehonderd huizen verwoest. De cacao-industrie van Erin en Siparia heeft ern stige schade geleden en zal voorloopig niet kunnen werken. Men neemt aan dat ongeveer 150.000 cacaoboomen door den storm zijn ver nield. De storm heeft zestig boortorens van de petroleum-maatschappij op Trinidad tegen den aardbodem geslagen, zoodat geruimen tijd de petroleum zonder contröle wegstroomde. III lil//// Hoogste stand op Maandag 1 uur nan.: 765 Vorige stand: 759.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1