STADSNIEUWS K. R. O. BEURS VAN AMSTERDAM WATERFEEST Haarlem, 3 Juli Wisselkoersen MAANDAG 3 JULI Kruisweg 30, bij het station AGENDA MAANDAG 3 JULI 1933 HET TAXI-BEDRIJF Regeling der standplaatsen Standplaatsen GOUDEN JUBILEUM J. J. Bouman PLOTSELING OVERGESTOKEN Met den dood bekocht HET LEVEN VAN LUDWIG VON BEETHOVEN Ned. Ver. voor Gemeentebelangen Filmvertooning in den Jansweg- schouwburg VERKEERSONGEVALLEN H. B. S.-EXAMENS Handels-eindklasse DE NOOD IN DEN TUINBOUW Aanbesteding Jubileum Met pensioen BURGERLIJKE STAND Geen voorrang verleend Door de snelle vaart UIT DEN OMTREK R. K. BOND VAN ZANG- VEREENIGINGEN In Noord-Holland OP ZONDAG 16 JULI 1933 PRIJS VANAF HAARLEM Demonstratievergaderingen te Beverwijk De aardbeiencampagne een mislukking Rede J. P. Nijssen Apotheek begemann sneltjes Recepten worden gaarne van huls gehaald Resolutie NOORD-HOLLANDSCHE ZANGERSBOND TE N.-SCHARWOUDE 4 Juli BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN B. en W. hebben ten aanzien van het snel- taxi-bedrijf thans het volgende bepaald: Het tarief voor groote en kleine wagens be draagt: Voor de binnenstad van Soendapiein tot Spanjaardslaan en van de Delftgrens tot den Oudenweg (Amsterdamsche Poort) 10 cents per rit en per persoon; voor voorkomen 10 ets extra per wagen. Voor ritten buiten de genoemde grenzen In Haarlem 20 ets. per rit en per persoon, voor twee of meer personen niet meer dan 40 ets. per wagen; voor voorkomen 10 ets. extra per wa gen. Voor ritten naar de bebouwde kommen der aangrenzende gemeenten 50 ets. per wagen; voor voorkomen 10 ets. extra per wagen. Bij het gebruiken van groote wagens geldt echter bovenstaand tarief slechts voor vervoer tot en met drie personen per wagen. Bij vervoer van meer personen mag een evenredig hooger bedrag worden gerekend. Bij andere ritten: met grooten wagen 8 et. per K.M.; voor een enkele reis 16 ets. per K.M.; met kleine wagens in een nader overleg vast te stellen tarief. Het tarief moet op duidelijke wijze in den wa gen worden opgehangen. 25 pet. van het opgereden bedrag per week met een gegarandeerd minimum-loon van f 12 per week en per chauffeur. Het keurloon der auto's is bepaald op f 1 per wagen per keer per kwartaal. Voor het innemen der standplaatsen is ver schuldigd een bedrag van: voor het Stationsplein ,t 26 per wagen per jaar; voor de andere standplaatsen f 12 per wagen per jaar. De groote en kleine wagens moeten zijn vier deurs-auto's. De wagens zullen moeten worden voorzien van de door den Commissaris van Politie aan te geven nummers en kenteekens. Behalve vaste standplaatsen komen er een groot aantal andere standplaatsen, waardoor het telefoneeren om sneltaxe sterk zal afnemen en men ook 10 ct. voor het voorkomen spaart. Vaste standplaatsen op het Stationsplein: „Atax" voor twee groote en een kleinen wagen; ieder der zeven andere standplaatshouders op het Stationsplein een groote en een kleine wa gen. Andere standplaatsen zijn: op Plein (6), Groote Markt (5), Soendapiein (3), Kleverpark (3), Blauwebrug (3), Bosch en Vaart 3), Haze- paterslaan bij Wagenweg (2), Raamsingel bij Groote Houtbrug (2), Turfmarkt (bij fontein tje) (2), Schalkwijkerbrug (zijde Spaame) (1), Schotersingel bij Frans Halsplein (2), Rijks straatweg bij Vergierdeweg (2), Kennemer- plein t/o. Kruiswegviaduct (2), Kleverlaan bij Marnixstraat (2), Jan Haringstraat/Kleverlaan (2), Zijlsingel bij Zijlbrug (2), Ged. Oude Gracht bij Kleine Houtstraat (2), omgeving Spaame- laan (2), Kamperlaan bij Kleine Houtweg (2>, omgeving Julianalaan (1), omgeving „Huis ter Zaanen" (1), Teylerplein (1), Stolbergstraat (1). Standplaatshouders mogen bovendien, bvj daarvoor in aanmerking komende gelegenheden bij den Stadsschouwburg en bij het Gem. Con certgebouw het door den commissaris van poli tie te bepalen aantal standplaatsen bezetten. Ook van deze standplaatsen wordt de juiste lig ging door genoemden commissaris aangegeven. Heden herdenkt de heer J. J. Bouman den dat dat hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de N. V. C. G. van Tubergen, bloembollen- en zaadhandel aan den Koninginneweg. De feestdag werd begonnen met een H. Mis, opgedragen in de Kathedraal door den zoon van den jubilaris, den Z-Eerw. Zeergel. heer Prof. J. Bouman, leeraar aan het Seminarie Hageveld. De huldiging van den heer Bouman vond om half twaalf plaats in de loods van het gebou wencomplex der firma. Het geheele personeel was hierbij tegenwoordig. De jubilaris werd met zijn gezin per auto van zijn woning afgehaald en nadat hij in de loods had plaats genomen, sprak de oudste firmant de heer J. M. C. Hoog hem toe. Spr. feliciteerde den jubilaris op hartelijke wijze en memoreerde de toewijding, het plichts besef en de opgewektheid, waarmede de heer Bouman steeds zijn taak volbrengt. Hij bood hem in een sierlijke vaas een prachtig bloem stuk. Daarna sprak de oudste zoon, de heer Th. Hoog Jr. namens de jongeren. Hij dankte den jubilaris voor het vele dat de jongeren van hem hebben kunen leeren. Vervolgens bood de heer A. Steenkist de ge schenken van het personeel aan. Deze beston den uit een fraai tafelkleed, een vaas met bloe men en een prachtige fruitmand. Nadat talrijke felicitatie-telegrammen waren voorgelezen, dankte Prof. Bouman namens zijn vader voor de welgemeende huldiging. Aan het einde der bijeenkomst sprak tenslotte de heer A. v. d. Veldt wederom namens de jon geren. voegdheden der gemeenten op het stuk der sa- larieering etc af te nemen. Spr. wenschte geen meening uit te spreken over de vraag of uiterste noodzaak daartoe in dedaad dwingt. Maar hij zou betreuren, wan neer in beduidende mate zou worden aangetast het peil der levensvoorwaarden, waarop de ge meente-ambtenaren, dank zij onvermoeide studie langzamerhand zijn komen te staan. Het zal de roem zijn van deze vereeniging, wanneer de gemeenteambtenaar aanstonds niet al te ge havend uit den strijd te voorschijn treedt. Dat zal hij dan danken aan de examens van de ver eeniging van Gemeentebelangen. Het bestuurslid Mr. J. W. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer wees in een geestige rede vervolgens op de groote beteeke- nis van tact. De examinatoren en opleiders brengen den aanstaanden gemeentefunctiona rissen veel kennis bij; maar tact, die evenveel waard is als al die wetenschap kan men den menschen nu eenmaal niet bijbrengen. De 17-jarige loopjongen J. W. R. is Zater dag op de Leidschevaart aangereden door een auto, bestuurd door D. uit Aerdenhout. Doordat de wielrijder plotseling van rechts naar links den weg overstak en niet lette op den auto die uit de richting Leiden kwam, kon ret ongeval zoo'n afmeting aannemen. De jongen werd tegen den grond gesmakt cn kreeg een schedelbasisfractuur. Hü werd door een dokter en den Ongevallendienst verbonden en met den auto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. Den autobestuurder treft geen schuld. In een der zalen van de „Witte Sociëteit" te Den Haag werd Zaterdagavond door de Neder- landsche Vereeniging voor Gemeentebelangen het vijftigjarig bestaan van de examens dezer Vereeniging gevierd in den vorm van een feestmaaltijd, waaraan met het bestuur der Vereeniging de examinatoren en oud-exami natoren aanzaten. Ruim 50 personen namen aan dezen maaltijd deeL Zooals men weet, wor den door de examencommissie, onder voorzit terschap van den oud-burgemeester Ulbo J. Mijs jaarlijks vanwege genoemde vereeniging examens gehouden in de gemeente-administra tie, in de laatste jaren ook in de gem.-finan- ciën, met het doel goed onderlegde gemeente ambtenaren, gemeente-secretarissen en andere bestuurders voor de gemeenten te verkrijgen. Daarna sprak de heer B. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die 35 jaar geleden zelf het examen heeft afgelegd en verklaarde buitengewoon dankbaar te zijn, dat dit examen hem den weg heeft gewezen tot verdere studfe. 27 jaar geleden is hij voor het eerst benoemd tot lid der examen commissie. Hij was blij en vereerd daarmede. Bijna alle volgende jaren heeft hij het examen mogen afnemen en altijd weer was het hem een eer in dezen kring te mogen meewerken. Ook bij het provinciaal bestuur wordt het bestaan van dit examen zeer gewaardeerd. We leven thans in donkere dagen. Terwijl in de afgeloo- pen jaren de verkrijging van grooter bekwaam heid en de verbetering der materieele voorwaar den van de gemeente-ambtenaren gepaard zijn gegaan, hebbij we nu kunnen lezen, dat de Re geering voornemen is, van de autonome be- Degene, die dezer dagen in den Jansweg- schouwburg de film „Het leven van Ludwig von Beethoven" zal gaan zien en meent dat on middellijk nadat het licht is uitgedraaid en de voorstelling begint, Beethovens prachtige kun- stenaarskop op het witte doek vertoond zal worden, heeft het mis. Eerst wordt hij vergast op een serie komische teekenfilms, zooals „Baseballfanatisme", „Malle gevallen" en „Circusverschrikkingen", die zoodanig zijn, dat men zich in opperste verbazing afvraagt: „Hoe krijgen ze de nonsens bij elkaar?" In ieder ge val moet men er echter toch om lachen en daarom is het toch maar begonnen! Na deze voorgerechten, volgt de hoofdschotel: de Beethovenfilm, die opgenomen is ter ge legenheid van den honderdsten herdenkingsdag van Beethovens dood (26 Maart 1827) en als zoodanig dus alweer een zestal jaren oud is. Volgens deze film wordt Beethoven op 16 December 1770 in een dakkamertje te Bonn geboren, toont al heel jong 'n grooten muzika- len aanleg, tot de componist Haydn hem op 17- jarigen leeftijd „ontdekt". Dank zij dezen laatste wordt Beethoven door vorst Lichnowsky te Weenen gesteund, in wiens woning hij zóó aan het eomponeeren slaat, dat hij het eten erbij vergeet Reeds tot grooten roem gekomen en als republikein bewonderaar van Napoleon, com poneert Beethoven zijn derde symphonie welke hij ter eere van Napoleon „Buonaparte" doopt, maar later den naam „Eroïca" geeft, als hij bemerkt, dat ook Napoleon niet anders is dan een gewoon mensch en zich trotsch tot keizer kronen laat, waardoor aan de republiek een einde komt De vrouwen komen in Beethovens leven: de wufte gravin Giulia, op wie hij verliefd wordt maar haar met heroïsche kracht verlaat, als hij weet dat zij niet de geschikte echtgenoote voor hem is. Op haar huwelijksdag bespeelt hij het orgel.... Later is het Therese von Brunswick, die moederlijk over hem waakt en door hem ver eeuwigd is als „Leonore" in zijn eenige opera „Fidelio". Op ouderen leeftijd wordt hij zéér hardhoo- rend, hetgeen hem tot menschenschuwheid en zwaarmoedigheid drijft. Zelfs een repetitie van „Fidelio" kan hij niet meer leiden.... De (5de) noodlotssymphonie is de meester lijke neerslag van zijn wanhoopsstemming. De natuur geeft hem echter kracht en in spireert hem tot meesterwerken als de „Missa solemnis" en de negende. In November 1826 krijgt hij longontsteking en 4 maanden later sterft hij Dit is in het kort de inhoud van deze prach tige film, welke door photografie, vlakverdee- ling en het weergeven van de historische sfeer" bijzonder uitmunt. De hoofdrolvertol ker Fritz Kortner heeft heel zijn meesterschap gelegd in de creatie van de Beethoven-figuur, vooral in diens wanhoop en genialiteit. Van de bijrollen hadden wij wat meer karak terdiepte gewenscht. De begeleidende muziek (de eigenlijke film is „stom" bestaat uit fragmenten en deelen van Beethovenswerken. Zij is inderdaad zeer fragmentarisch, de overgangen zijn nogal af gesneden. Het best zijn nog de piano- en orgel- soli en het slotkoor uit „Beethovens „negende". Summa summarum: een film, welke werkelijk waard is gezien te worden, onverschillig of men muziekliefhebber is of niet. F. K. I TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakies van 2 tabl. a 10 ets. Beide wagens werden zwaar beschadigd, ter wijl de in den auto van E. zittende K. een hoofdwonde kreeg, die door den ongevallen- dienst voorloopig verbonden werd, waarna de man verder in het Gasthuis behandeld is. Tegen E. is proces-verbaai opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Voor het eindexamen der Handels-eindklasse (aansluitend bij de 2e klasse der Hoogere Bur gerschool A) zijn geslaagd de volgende candi dates Wilhelmina C. van Bilderbeek, Regina Mei- nesz, Neeltje Wagemaker, E. D. van Ameron- gen, C. Flooren, G. H. E. Kesting, A. H. Pres burg, Marinus Visser, Maurits Visser. BLOEMENDAAL (Kennemer Lyceum) 30 Juni Gesl. voor de lett. 8e afd. de dames M. Boonakker, M. Holster, P. v. d. Hijden, P. Mejers, R. Teer, N. Uylenhoed, A. de Vletter, K. Weidëma en de heeren J. Hollander, W. v. d. Mandele, mej. A. Sluiter. (H. B. S. B.) de dames C. Ingen-Hous, L. Leoni, D. Steyn-Parve, S. Strüber, I. Nolke, C. Rietdijk, J. v. Servel- len. De heeren: B. Heijning, W. Marks, H. Orn- stein, K. Swaagstra, H. v. Gogh, B. Maks, W. Sepp, B. Sevenhuysen, F. Ziircher. Hedenmorgen is ten stadhuize aanbesteed het verrichten van buiten-verfwerken e.d. aan eenige stedelijke eigendommen. Ingekomen 28 geldige biljetten; laagste in- schrijfster de firma v. Niel te Haarlem voor f 1490. Zaterdag herdacht de heer S. Bruyn, am bachtsman eerste klasse in dienst van de N.Z. H. T.M., zijn 25-jarig jubileum in dienst der Maatschappij. Hij ontving het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe dat hem namens de directie overhandigd werd door de heeren H. J. Mulder, chef materieel en krachtstations, en Neumann. Vanwege het Jubileumsfonds werd hem een divan' met kleed en een oorkonde geschonken. Zijn echtgenoote ontving een bloemstuk. Zaterdag vertrok de heer Tönissen, werkzaam aan de afdeeling zadelmakerij, de N. S., wegens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd met pensioen. Namens zijn collega's sprak de heer Heitlager hem toe en bood hem als blijk van belangstelling een divan aan. Geboren: G. H. RikoKamphuis d.; S. M. v. d. Gevel—v. d. Putten z.; E. M. P. de Bruin Driessen z.; C. W. C. v. EmmerikGovers z.; A. Schramav. Sloten z.; K. J. ToesetBruel d.; H. v. Lunenburgv. Manen z.; J. W. M. Huetingv. d. Linden d.; C. M. Hartman Paar z.; C. G. J. v. LooyJansen z.; W. L. v. RixtelHuijberts d.; J. W. SpieringsKooij d.; J. W. Spierings—Kooij z. Zaterdagmiddag om kwart voor 5 werd de 46- jarige wielrijder De W„ die op het rijwielpad langs den Kleinen Houtweg in de richting van den Hout reed aangereden door den 12-jarigen H., die het rijwielpad naar den Hertenkamp overstak, zonder De W. voorrang te verleenen. De W. brak zijn linkerbeen. Na een voorloo- pige behandeling door den ongevallendienst is hij naar het Diaconessenhuis gebracht. Zondagmiddag om 2 urn- zijn op de krui sing GasthuisvestGroote Houtbrug twee mo torrijders met elkaar in botsing geweest. De 27-jarige G., die van de Gasthuisvest naar de Raamvest reed, had den 27-jarigen De V. die van de Groote Houtstraat naar het Plein reed, voorrang moeten verleenen. Tegen De V. is proces-verbaal opgemaakt. De V. kreeg een ontveld linkerbeen en G. brak twee vingers van zijn rechterhand, die in ret ziekenhuis gezet zijn en verbonden. De beide motoren werden beschadigd. Zaterdagmiddag even over half drie is een auto bestuurd door den Amsterdammer E., die op de Amsterdamsche Vaart in de richting Haarlem reed, in snelle vaart tegen een stil- staanden auto van den Amsterdammer W. ge botst. Deze laatste vroeg juist naar den weg. Zondag 9 Juli zal te Hoorn het eerste con cours gehouden worden van den R.K. Bond van Zangvereenigingen in Noord-Holland. De deelneming aan dit concours is bijzonder groot, n.L 23 vereenigingen met meer dan 1200 leden. Zaterdagavond zal het concours worden geopend met een f eestconcert, aangeboden door de Har monie „Apollo" en de R.K. Gemengde Zang- vereeniging „Biribus Unitis". Voor het concours heeft zich een uitgebreid eere-comité gevormd uit tal van vooraanstaande personen uit Hoorn en omgeving, o.w. Mgr. M. W. A. Wjtenburg, Regent van het Klein Seminarie te Heemstede, die een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in de oprichting van „Viribus Unitis". Voor het concours is door Mgr. een groote zilveren lau werkrans beschikbaar gesteld. De jury bestaat uit de heeren Alph. Vranken, Amsterdam en J. P. J. Wierts, Den Haag. Zondag 9 Juli zal te half één ten stadhuize te Hoorn door het gemeentebestuur de officieele ontvangst plaats hebben van het hoofdbesuur, juryleden en besturen der deelnemende vereeni gingen. Hierna zal de Harmonie „Apollo" te één uur een muzikale begroeting brengen ten stad huize, waarna rondgang door de stad naar het concoursterrein, waar te half twee de concert- wedstrijd zal beginnen. K.R.O.-VIoot vaart uit van Leiden naar Brasemermeer met inbegrip van 3e klas trein, toegang tot terrein v. d. H. Mis en boottocht 2.23. Aan boord muziek, wedstrijden, buffetten. Deelnemerskaarten alléén voor H. Mis en boottocht 1.50 p. pers. Inlichtingen en deelnemerskaarten te ver krijgen bij: Fa. BROM, Krocht 8, Haarlem; Fa. A. en J. STAM, Paul Krugerstr., Haar lem; P. J. ROSENHART, Voorhelmstraat 61, Haarlem; Fa. R. en D. JONCKBLOEDT, Binnenweg 21, Heemstede; Q. v. d. PEIJL, Iepenstraat 42, Heemstede. Voorziet U tijdig van deelnemersbewijzen. HET BESTUUR DER R.K. RADIO-VER. HAARLEM Zaterdagmiddag werd te Beverwijk in *t vei- lingebouw „Kennemerland" een groote demon stratievergadering gehouden ter bespreking van den noodtoestand in den tuinbouw in de streek Kennemerland. De vergadering, welke uitgeschreven was door den kring „Kennemerland" van den R. K. Dloc. Land- en Tuinbouwbond, was door een groot aantal tuinders uit de streek bezocht en werd ook bijgewoond door de leden van de Tweede Kamer, de heeren Jac. Groen en Ch. v. d. Bilt, afgevaardigden van gemeentebesturen en van veilingsvereenigingen, vertegenwoordigers van het tuinbouwonderwijs en door Mr. Dek ker, van het Hoofdbestuur van den L. T. B. en anderen. De voorzitter, de heer Jac. Weterings, open de de vergadering met een welkomstwoord. Spr. zeide, dat, na een allertreurigst voorjaar, men thans midden in den oogst staat, die ook al be droevende resultaten geeft. De gezamenlijke or ganisaties hebben besloten om, wanneer de aardbeienprijs tot 10 cent per K.G. zou dalen een demonstratievergadering uit te schrijven. De fatale prijs van 10 cent is gekomen. Maar bovendien zal het met den oogst spoedig gedaan zijn. Zoo dreigt een ramp voor de tuinders. Spr. gaf hierna Ixst woord aan den heer J. P. Nijssen, voorzitter van de R. K. Tuinders- vereeniging „Kennemerland" Spr. begon met de hoop uit te spreken dat deze actie veel tuinders in de standsorga nisatie zal brengen. Deze is in staat hun be langen ter bevoegder plaatse te verdedigen. In 1930 konden de tuinders eigenlijk al niet meer rondkomen. De veilingbesturen verzoch ten toen om regeeringssteun, welke in 1931 ver- verleena werd in den vorm van rentelooze voor schotten. Maar de streek Kennemerland werd daarvan uitgeschakeld. Het scheen, of Kenne merland niet in Noord-Holland lag. De hoop was later gevestigd op de steunrege ling van 1932. Maar deze bracht over 't alge meen teleurstelling, in het bijzonder voor Ken nemerland. Men zou toeslag krijgen op de pro ducten en wel ongeveer 40%. Maar de toepas sing was onjuist. Men had den toeslag moeten geven van die producten, waarop de klappen zijn gevallen, hetgeen niet is gebeurd. Het ge volg was, dat de tuinders in Kennemerland voor zeer groote moeilijkheden kwamen te staan, zoodat velen zich den zwaren gang naar het Armbestuur moesten getroosten. Op het oogenblik is de toestand zóó, dat vele tuinders, wanneer zij aan het veilingkan toor afrekenen, niets ontvangen, wanneer de sloffen afgehouden worden. De tuinder, die van vroeg tot laat hard werkt, heeft toch zeker het recht op een zelfde steunbedrag als een georga niseerd arbeider. (Applaus). De standsorganisatie dient er met alle kracht aan te werken, dat dit bereikt kan worden. Want het gaat weer den kant op, dat zij des winters naar het Armbestuur moeten. De steunwet 1933 bezit ruimte voor het gewen van toeslagen. Men dient echter rekening te houden met de omstandigheden in Kennemer land. Men zit er midden tusschen de groote be drijven en fabrieken. De standaard is hier veel hooger dan in andere plattelandsgemeenten. Spr. drong er op aan de producten niet te: laten liggen. Want daarvan zal het gevolg zijn, dat men daarvoor geen toeslag ontvangt. De tuinders moeten beginnen met het product aan de markt te brengen. Dan kunnen de organi saties werken voor den toeslag op deze pro ducten. Spr. concludeerde dat de steunwet 1933 volle dig uitgevoerd moet worden en dat er voor schotten op de toeslagen zullen gegeven worden op korte termijnen. Er kan niet gewacht worden totdat alles uitgerekend is. Spr. uitte ten slotte den wensch, dat de or ganisatie, die reeds zooveel gedaan heeft, zal bereiken, wat in deze tijden zoo noodzakelijk is voor den tuinbouw. (Applaus). Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. Brandjes uit Castricum. Spr. hoopt dat de Kamerleden alles zullen doen om voor de tuinders iets te bereiken en dat deze vergadering voor hen de hulp zal bren gen, waarnaar met zooveel verlangen is uitge zien. Tenslotte richt spr. zich tot den middenstand en wijst er op dat, wanneer de tuinbouw ten onder gaat, alles hiervan den terugslag onder vindt, dus ook de middenstand. Laat men daar om medewerken om den tuinbouw in stand te houden; de tuinders zelf zullen er hard voor werken. (Applaus). De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank tot beide sprekers, waarna het woord werd gevoerd door den heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den tuin dersvakband. Deze wees er op, dat in den geheelen tuin bouw van Nederland groote nood heerscht. De rentelooze credieten hadden het speciale doel, de gevolgen van een ramp (de aardappelenziek te in West-Friesland) te bestrijden. Daarom is Kennemerland er buiten gebleven. Spr. stemt overigens in met de rede van den heer Nijssen. Het is de L. T. B. gweest die herhaaldelijk op maatregelen heeft aangedrongen. Wat de steunwet 1933 betreft, spr. zal bij den Minister aandringen op een rechtvaardige ver- deeling van den steun. Wanneer de regeering een groote klasse van burgers steunt, dan is het rechtvaardig dat ook zij, die geen landarbeider zijn, een gelijk deel van die hulp verkrijgen. Wat de minimumprijzen betreft. Spr. acht het aan den eenen kant juist, dat de minimum prijzen van den export niet te hoog worden ge steld. Maar aan den anderen kant zit er toch nog altijd een belangrijk verschil tusschen de prijzen van het product op de markt en de prij zen, welke de consument betaalt. Daarom is het wenschelijk, dat voor het binnenland speciale minimumprijzen worden vastgesteld. Spr. meent dat de wet van 1933 hiervoor gelegenheid open laat. Spr. acht het ook noodzakelijk om de toesla gen direct uit te betalen. Hij lichtte deze kwes tie breedvoerig toe en behandelde vervolgens nog het executie-gevaar, waartegen, evenals de rente-moeilijkheden, noodzakelijk iets moet worden gedaan. Intusschen zullen de tuindere zich hier in grooter getale dienen te organiseeren. Wat het ledental van' den L. T. B. betreft staat het in Kennemerland slechter dan elders. De heer v. d. Bilt wees oa. op de marktbe richten, waardoor het publiek en de autoritei ten misleid worden. Hiertegen dienen de vei lingen iets te doen. De heer Groen stemde hiermede in en achtte het noodig de marktberichten in de bladen meer gedetailleerd te geven. Thans worden de hoog ste en laagste prijzen vermeldt, waaruit het pu bliek een middenprijs berekent, welke veel te hoog is. In den regel toch gaat het grootste gedeelte der producten voor den laagsten prijs weg, terwijl enkele, fijne onder glas geteelde producten den hoogen prijs opbrengen. Boven dien wordt niet vermeldt hoeveel er onverkocht is gebleven. Nadat de heer Poelman, secretaris van den kring Kennemerland, nog een propagandistisch woord had gesproken en er op gewezen had dat nu toch eens eindelijk verteld behoort te worden waar de vijf millioen van het vorige jaar gebleven zijn, werd nog het woord gevoerd GOED en GOEDKOOP Telef 10043 Geheel nieuw ingericht en verplaatst naar door den Geestelijk Adviseur, Rector Th. Boo nekamp, die eveneens een krachtig woord van aansporing deed hooren voor aansluiting bij den L. T. B. De tuinders eischen hier eenzelfde uitkeering als de arbeiders ontvangen, maar zij dienen te bedenken dat de arbeiders reeds lang te voren er aan hebben gedacht, dat er dagen konden komen van crisis en werkloosheid. Wan neer alle tuinders lid van- hun standsorganisatie waren geworden, was him invloed thans veel grooter geweest. De Eerw. 6pr. wekte ten slotte allen op om deel te nemen aan de boeteprocessie naar Hei- loo, welke in het laatst van de maand wordt gehouden. Hierna werd met algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen: De vergadering van tuinders behoorende tot den Kring Kennemerland van den R. K. Dioc. L. T. B. op 1 Juli bijeen concludeert: dat de nood in den tuinbouw thans zoo hoog is gestegen, dat de bedrijven een totale ineen storting nabij zijn, hetgeen ook weer zijn in vloed zal uitoefenen op degenen, welke van het tuinbouwbedrijf afhankelijk zijn; dat de steunuitkeeringen over 1932 in ons ge west veelal beteekenen „bedeelingsbedragen" en de landelijke nivelleering der doorsneeprijzen de streek Kennemerland tot slachtoffer hebben gemaakt; dat het nooit de bedoeling van den Minister geweest kan zijn, dat deze uitkeeringen daarbij ■nog in handen van derden vielen, waardoor de tuinder zijn allernoodzakelijkste bedrijfsbehoef- ten niet kon koopen, zoodat er dus maatregelen genomen dienen te worden om dit te voorko men; dat het noodzakelijk is de steunwet 1933 uit te voeren, zooals de Memorie van Toelichting aangeeft; dat de directe uitkeeringen van toeslagen op korten termijn noodzakelijk zijn en, indien de producten voor den minimumprijs niet kunnen worden geoogst, deze verhoogd dient te worden, of direct een voorschot op de garantieprijzen behoort te worden gegeven; hierbij dient de li miet van 5 millioen te vervallen; dat de export, voor welks behoud de mini mumprijzen vernietigingsprijzen oa. zoo laag gesteld zijn, ondanks deze lage prijzen, de aangeboden producten niet kan opnemen, zoo dat deze toch op de vuilnisbelt terecht komen, doch dat door deze te lage minimumprijzen de tuinder mede vernietigd wordt; dat ter voorkoming hiervan nog dringend noodig is ten spoedigste maatregelen te nemen, ten einde massa-executies te voorkomen en credietmoeilijkheden te verlichten, zoo noodig door een moratorium af te kondigen; dat het tenslotte, de gemeenten, indien de uitkeeringen onverhoopt niet voldoende mochten zijn, volgens een rijksregeling in staat gesteld worden, de tuinders voor den uitersten nood te bewaren door een behoorlijke steunuitkeering. Deze resolutie zal ter kennis worden gebracht van den Raad van Ministers, de leden der Eer ste en Tweede Kamer, het Centraal Bureau der veilingen en den Regeeringscommissaris voor de uitvoering van den Tuinbouwsteunwet. In het veilinggebouw „Het Centrum" verga derde de Neutrale Boeren- en Tuinders,bond, waar als sprekers optraden de heeren R. Muyen, B. Hagen en W. v. Dok. De tweede concoursdag trok groote belang stelling van het publiek, en ook het gunstige weer werkte mede tot het goed slagen van dezen dag. Deaen dag had geen officieele ontvangst plaats, zoodat direct met het concours werd be gonnen. Uitslag middag-wedstrijd: 3e afd. gem. koren (onbekroond) „Nieuw Leven", Hoogwoud, 2e prijs, 280 punten; Moedig Voorwaarts", IJmui- den, 3e prijs, 218 punten; „Ned. Herv. Kerkkoor. Schagen, le prijs, 314 punten. 3e afd. Mannenkoren: „De Kennemerzangers". IJmuiden, 2e prijs, 284 punten. Afd. Dameskoren: „Zanglust", Callantsoog, 2e prijs, 280 punten; „St. Caecilia", N.-Scharwoude, le prijs, 3IO punten; „Excelsior", Dirkshom, 2e prijs, 296 punten le Afd. Dameskoren: „Crescendo", N.-Schar woude, le prijs, 353 punten. le Afd. Gem. Koren: „Oefening kweekt Ken nis", Andijk, 2e prijs, 295 punten; „T.A.V.E.N.U. (Andijk-West), le prijs 310 p.; Crescendo, N. Scharwoude, le prijs, 324% p.; Gemengd koor Z.-Scharwoude, le prijs 323 p.; Koorvereeniging (Bergen) le prijs, 322 p.; Afd. Uitmuntendheid: St. Caecilia, N. Schar woude, le prijs 306 p. De prijs voor het hoogst aantal punten in den middagwedstrijd van het geheele concours be haalde dus „Vox Humana" uit Santpoort. Voor den eeréwedstrijd des avonds was een groote belangstelling, meerdere malen werd er dan ook van goeden Koorzang genoten. Uitslag Eerewedstarjd: Dameskoren: „Cres cendo", N.-Scharworade, le pr.; „St. Caecilia" N.-Scharwoude, 2e pt; Gemengde Koren: „Vox Humana", Santpoort, le pr.; Gemengd koor, Z.- Scharwoude, 2e pr.; Koorvereeniging, Bergen, 3e pr. Sociëteit „St. Bavo" Gemengd koor „On der Ons", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen variété 7 en 9.15 uur. Palace. Bioscoopvoorstellingen en variété 7, 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo". Rechtskundig Bureau half 9. St. Caecilia, 8 uur. R. K. Kraam- verzorging, 23 uur. Groote of St. Bavo-kerk. Orgelbespeling door George Robert, 8%9% uur. Schouwburg Jansweg. Film: Het leven van Beethoven, kwart over 8. Rembrandt-theater. Bioscoopvoorstellin gen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema. Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Uitvoering „Kunst na Arbeid" Dinsdag 4 Juli zal het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een uitvoering geven in de muziektent aan de Schoollaan alhier, onder leiding van den heer P. C. Tak. Het programma bevat composities van C. van Hoffelen, A. Maillart, P. F. van Overbeeke, A. L. Doyen, O. Geerts en Bueven. Het concert begint om 8 uur en de muziek- vereeniging hoopt er op te kunnen vertrouwen, dat geen onnoodig lawaai zal worden gemaakt. Autotocht der B. R. B. Daar de feestavond van den B.R.B. op aterdag 24 Juni door om standigheden, buiten schuld van de directie van het Noorderbad, voor de leden der B. R. B. een onbevredigend verloop heeft gehad, is Vrijdag avond in de bestuursvergadering besloten, den leden bij wijze van vergoeding voor de teleur stelling een autotocht aan te bieden naar het Gooi en het Utrechtsche heuvelland op Zondag 9 Juli. Tuinliedenvereeniging. De Tuinliedenver- eeniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt Vrijdag 7 Juli a.s. van 2—10 uur een Lathyrus tentoonstelling in hotel „Lommeroord". Personalia Mej. J. C. Theunise, oud-leer linge der O. L. school, alhier, en van de Mulo- school te Bloemendaal, heeft aan de Meisjes kweekschool te Arnhem met gunstig gevolg het examen voor onderwijzeres afgelegd. B. S. M. eerste klasser! Doordat B. S. M. gisteren zijn derden promotiewedstrijd met 42 van de Meer II in Amsterdam wist te winnen, is het, ongeslagen in deze competitie, tot de eerste klasse van den D. H. V. B. gepromo veerd. Hoewel B. S. M. drie invallers telde, is de overwinning geen oogenblik in gevaar geweest. B. S. M. speelde voor zijn doen een matigen wedstrijd maar was toch over het geheel steeds in de meerderheid met enkele snelle uitvallen van de Meer II. Na een kwartier spelen-s'-- scoorden de gasten het eerste doelpunt, met,; welken stand ook de rust intrad. Na de rust "J was het al spoedig 20, waarna De Meer II een tegenpunt scoorde, doordat de back over den bal heen trapte. Het veld was tamelijk ongelijk. Nadat het 4—1 was geworden en B. S. M. met de overwinning in het zicht het kalm opnam, werd in de laatste halve minuut nog een tegenpunt gescoord. De scheidsrechter leidde goed. De keeper van B. S. M„ G. Peters, kreeg in de kleedkamer na afloop van den wedstrijd nog een klein ongeval. Hij zakte door een bank waar hij op stond en kwam in een hoop glas scherven terecht, waardoor hj bloedend werd gewond. In een ziekenhuis werd de speler ver bonden, waarna hij met zijn clubgenooten per autobus huiswaarts kon keeren. Wij wenschen B. S. M. geluk met het be haalde eerste klasserschap, dat op zeer fraaie wjze werd behaald! MAANDAG, 3 Juli. Vorige koersen Heden ,-onden 8*45 8.42* BerUtn 59.12* 59.07* Parijs 9.80 9.80 Brussel 34.89 34.87 Zwitserland 48.10 48.08 Weenen Kopenhagen 37.70 37.50 Stockholm 43-50 43-35 Oslo 42.50 42.15 New York (cable) 1.96)4 1.90* Rome 13.12* 13.15 Praag JI'i9 Madrid 21.00 20.95 staatsleenlngen 6 Nederland 1919 Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4% N Ind 1926 AB 5 Va Youngleen. 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mil. industrieën Unilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel'e Pat. Nieuwe Phlllpe Kücb Accoustlek Ned. Ford industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U B. Steel U S Leather intern Nickel Stand Brands Mllnbouw uoeton Mllnbouw Alg Exploratie Redjane Lebone Petroleum Oaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Vorige koersen Heden ICO* 100* 99)4 99* 99)4 99* 95* ys* 99* 1005J, 84* 84* 39* 40* 74 78 69 70* 69 68* 101* 105* 68* ty 31* 33 24 24 170 ia 1* 149* 149* I2J% 14 ;0* 44* 46* 9* 11 U* 14* 13 12 130 130 97* 91 16 <6 183* l9b 103 105 6* l* 12 -12* 6* 7* Vorige koersen Heden Rabbet A'dam Rubber 30* 93* Bandar 68* 70 Dell Batavia Rubber 39* Serbadiadl Sllau 11 V 1. Q. O. 43 43 Allied 3® 33 Intercontln Rubber 4*» n Scheepvaart Java Ch Japan 36 HoU. Amerika Liin 20 Dito Gem Elgend 20 Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie 36* 22* 22* 19* t9* Suiker H. V. A. 232 239§ Jav. Cultuur J38 J42 N. 1. B. O. Poerworedjo y** Vorstenlanden Actions Idem 32.00 32.50 tabak Dell Batavia 148 150 Oude Dell 148 148* Oostkust 25 25 ."vRpembab 15 lsö Spoorwegen Union Pacific 2 95 Waoash 3* tlrle '2* 14 Kansas City South l4j* I4* ^rnith R.a11w ia* Chic. Mllw Ma xwell L. Gr. 20 Ex-dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2