Stadsnieuws AUn öcfiujft otó: Het Duitsche bankroet Oost Europeesch non-agressie-pact MAANDAG 3 JULI De H. Vader niet naar Castel Gandolfo? In verband met den bomaanslag in St. Pieter Hitier blijft katholiek De bevolking is thans eindelijk gerust Groote overstrooming in Zuid-Korea Dertig personen verdronken De verkiezingen in Saloniki Wil Venizelos een Putsch? Politieke vechtpartij Vijftig personen gewond DE VERDUISTERING TE ZAANDAM Het geld in drie potten geborgen HUIS EN SCHUUR AFGE BRAND Te Noordwijkerhout P. V. de Bonte Duif Haarlem R. K. Esperanto-vereeniging „Abbé Richardson" K. R. O.-waterfeest Zomernummer „Het Landhuis" Gevonden dieren en voorwerpen Verkeer over den afsluitdijk Voorloopige openstelling uitgesteld BIJZONDERE MINISTERRAAD Eigenmachtigheid De voorbesprekingen beëindigd Haar heiligverklaring aanstaande Bernadette Soubirous ZWEMMEN School wedstrijden bij H. P. C. te Heemstede Politie-Muziekvereeniging Op de voordracht Haarl. Klein Mannenkoor „Orpheus" R.K. Industrie- en Huishoudschool Personalia DUIVENSPORT VISSCHEN A. V. C. Orgelconcert Ruïne van Brederode UIT DEN OMTREK MEETING „ST. DEUS DEDIT" Te Lisse Bespreking der begrootingscijfers voor 1934 Steun aan den eierhandel STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG UITLOTINGEN Belgische Congo 1888 De aardbevingsramp VATICAANSTAD 1 Juli. (Reuter). Z. H. de Paus zal dezen zomer waarschijnlijk geen be zoek brengen aan de model-boerdery, die by Zyn buitenverbiyf Castel Gandolfo ligt, Het gerucht doet de ronde, dat de H. Vader in verband met het ontploffen van de bom in het portaal van den St. Pieter den raad zou hebben gekregen noch zyn buitenverbiyf noch de model-boerdery te bezoeken. Als gevolg van zyn groote voorliefde voor moderne inrichtingen heeft zyne Heiligheid na- bü' Castel Gandolfo een model-boerdery doen oprichten. De nieuwste electrische landbouw-werktuigen worden op deze boerdery gebruikt. BERLIJN, X Juli (W.B.). Officieel wordt medegedeeld: Over de geheele wereld zyn berichten ver spreid, dat Rykskanselier Adolf Hitler tot de Evangelische kerk zou zyn overgegaan. Deze be weringen zyn gelogen. Rykskanselier Hitier behoort nog steeds tot de Roomsch Katholieke Kerk en is niet van plan haar te verlaten. BENKOELEN, 1 Juli (ANETA). Wij vernemen van een ooggetuige dat Kroë half verwoest is. Er zyn hier vyf dooden en elf gewonden. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Europeanen. De doesoens op de helling van de Pasagi zyn geheel verdwenen door de aardstortingen. Van de doesoen Lombok is nog geen bericht binnengekomen. In totaal zyn in de onderafdeeling Kroë 1800 huizen ingestort. Er zyn in deze afdeeling 401 dooden. De controleur De Boer, die zich tydens de aardbeving op de onderneming Goenoeng Radja bevond, zag gelyktydig met de schokken een neming in twee dagen naar Kroë, nam overal groote verwoestingen waar en zag veel slacht offers. De heer De Boer moest gedeeltelyk door ravynen loopen en andere moeilykheden op zijn weg overwinnen om Kroë te kunen bereiken. TOKIO, 3 Juli. (Reuter. Tengevolge van de hevige regens van de laatste dagen zyn in Zuid- Korea groote gebieden overstroomd. Dertig personen zyn verdronken, zes worden vermist en zestien zyn ernstig gewond. De materieele schade is aanzienlyk. ATHENE, 3 Juli. (V. D.) De tusschentydsche verkiezingen te Saloniki hebben gisteren in groote nervositeit en onrust plaats gevonden. De aanhangers der regeeringsparty en die der oppositie hebben zich in den verkiezingsstrijd bijzonder hevig geweerd. De stad maakte den indruk van een legerkamp. Overal ziet men mili tairen. Belangryke punten vooral zyn bezet, daar geruchten de ronde doen, dat er een mo- gelykheid bestaat van een putsch der Venize- listen. Tal van Venizelisten zyn in verband hiermede reeds gearresteerd, o.a. verschillende oud-officieren. Ook zyn reeds botsingen voor gekomen. De regeering is echter den toestand meester. SARAGOSSA, 3 Juli. (Reuter). Na afloop van een vergadering van de party der Traditiona listen heeft een ernstige vechtparty plaatsge had met politieke andersdenkenden, voorname- ïyk communisten en syndicalisten. Niet minder dan 50 personen werden hierby gewond. De gemoederen der Royalisten in dit district zyn zeer gespannen sedert de arrestatie van den burgemeester van Tarazona, wegens het dra gen van een roode baret in de straat, hetgeen als royalistisch embleem in de Republiek ver boden is. Thans is komen vast te staan, dat Van A., de employé van de Scheepvaartvereeniging „Noord" te Zaandam, het verduisterde geld in drie pot ten, die men wel in de keuken bezigt, had ver borgen. Daarna had hy deze potten in de bos- schen van K. naby Bergen op Zoom ver borgen. Vrydagavond tegen dat het donker werd, heeft men Van A. meegenomen naar de bosschen en na eenig zoeken is een der drie potten gevon den. In dezen pot zat 'n bedrag van tienduizend gulden. Zaterdagmorgen is men naar de twee andere potten gaan zoeken. Aanvankeiyk dacht de politie, dat Van A. nu de politie op een dwaalspoor wilde brengen. Maar na eenige uren te hebben gezocht, werd Zaterdagmiddag de tweede pot gevonden en in dezen tweeden pot zat een bedrag van 7000. Men heeft toen naar den derden pot gezocht. Maar nadat men eenige uren vergeefsche po gingen had gedaan om deze laatste te vinden, heeft men het zoeken gestaakt. Thans is van de ƒ29.000 die zijn ontvreemd, ruim ƒ20.000 terug gevonden. Te Noordwykerhout is gisteravond omstreeks 11 uur brand ontstaan in het woonhuis van den heer P. v. d. Meer. Ook de bloembollen- schuur vatte spoedig vlam. Een groote partij bloembollen werd een prooi der vlammen. De woning en de schuur brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Zondag 2 Juli hield bovengenoemde vereeni- ging een wedvlucht van Creil (Frankryk). Af stand 380 K.M. Los om 8.10 met N.W.-wind. De pry zen werden als volgt behaald: P. S. Steenstra 1, 3. P. M. Heerkens Thyssen 2, 7, 8, 10, 12. P. W. J. Kuykens 4, 16. J. J. Kan 5. W. J. der Kinderen 6, 9, 11, 14, 15. P. Brakel 13. F. W. J. Kuyken, le Kampioen Vitesse 100 ptn. W. J. der Kinderen 2e Kampioen Vitesse 82 ptn. J. J. Kan, 3e Kampioen, 77 ptn. Woerkom, len prys, tevens held van den dag waarvoor hy de goud-verzilverde medaille won, welke door den heer H. v. d. Smissen be schikbaar was gesteld: 2e prys P. v. d. Smissen, 3e prijs B. Kooymans, 4e prijs J. van Stade, 5e prys J. Th. Junge, 6e prys D. Lieshout, 7e prijs H. v. d. Smissen. Dezer dagen had onder voorzitterschap van den heer Lohman een vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging ter bespreking van het zomerprogramma. De voorzitter memoreerde, wat de vereeni ging voor een stad als Haarlem beteekent. Vele katholieke Esperantisten schynen nog maar niet te begrypen, wat voor voordeelen het me debrengt lid te zijn eener Katholieke Esperanto- vereeniging, aldus spr. Spr. stelde vervolgens voor een excursie naar het Frans Halsmuseum op Zondag 9 Juli te maken, waarvoor zich alle aanwezigen op gaven. Daarna had een bestuursverkiezing plaats, waarby gekozen werden de heer J. M. B. Elias als voorzitter en de heer Verduyn als penning meester. Na eenige huishoudeiyke besprekingen werd besloten in het vervolg om de veertien dagen een praatavond te houden. De eerste praatavond zal plaats hebben op 13 Juli a.s. De inleiding op deze praatavonden zal in het Nederlandsch worden gehouden; de debatten en vragen na deze inleiding uitslui tend in het Esperanto. Op 13 Juli zal als onderwerp behandeld wor den: „De beteekenis van den Volkenbond". Ook iedereen, die niet-Esperantist is, kan op deze praatavonden tegenwoordig zyn. By de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 4 Juli, 's avonds van 8>/t9 uur, te geven door George Robert, zal het vol gende programma worden uitgevoerd: 1. Marche sur un thème de Haendel, A. Gullmant 2a. Rhapsode pastorale b. Mélodie Th. Salomé c. Cantllène 3. 2de Sonate F. Borowski 4. Rhapsodie IH sur des Cantiques bretons, C. Saint-Saëns 5. Scherzando G. Pierné 6a. Wolgalied arr. Eaglefield Huil b. Voor de poorten van Kieff, Moussorski Verschenen is het Zomernummer van het tydschrift „Het Landhuis". Reeds het buitengewoon fraaie omslag, voor stellende de zon, die gouden stralen uitzendt over Nederland, doet verlangen naar den in houd, die zeker iederen lezer kan bevredigen. Elke afbeelding geeft zoo geheel een zomer - idee weer, dat men dadelijk benieuwd is, de interessante beschryvingen te lezen en als men dan weet,' dat al deze mooie plekjes met eigen oogen in eigen land te bezien zyn, zal men wenschen in zyn vacantie daarvan te kunnen genieten. Dit is dan ook het doel geweest van de uit gifte van dit Zomernummer: het opwekken tot het doorbrengen van vacantie in eigen land. De uitgeefster, Joh. Enschedé en Zonen, Gra fische Inrichting N. V., is daarin volkomen ge slaagd. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat de berichten, volgens welke de weg ov?r den afsluitdyk van het IJselmeer voor het verkeer zou zyn prys gegeven, on juist zyn. Voorloopig blyft de toestand tus- schen Wieringen en de Friesche kust zooals die thans is. De voorloopige openstelling voor het verkeer zal eerst op een nader aan te kondigen datum geschieden. Duitschland is nu dan toch eindelyk zoo welwillend geweest zyn schuldeischers precies op den vervaldag mede te dee len, wat het zich, wind en weder dienende, voorstelt te zullen betalen. De Duitsche taktiek is daarby handig genoeg geweest. Na te Lon den de belangentegenstellingen tegen elkaar te hebben uitgespeeld (waarby t.o.v. Nederland en Zwitserland op onverwacht hevigen tegenstand is gestuit), werden in de allerlaatste dagen van Juni in de Duitsche pers proefballonnetjes op gelaten met suggesties, dat slechts een derde van het verschuldigde zou worden voldaan, maar dan nog onder de beperkende bepaling, dat niemand het zou wagen tegen Duitschland het wapen der deviezenclearing te gebruiken. Na dien eersten aanloop van 1/3 behoort dan psychologisch gesproken, de thans „aangeboden" helft nogal mee te vallen. Met typisch Duitsche Unverfrorenheit zegt het officieele communiqué inderdaad, dat dit aanbod slechts van kracht is, als de buitenlandsche schuldeischers den Duitschen handel niet „belemmeren", d.w.z. een deviezenclearing in werking stellen. M.a.w.: hier is een debiteur, die zegt eerst heelemaal niets te zullen betalen, dan 50 pCt. biedt, maar daarby nog voorwaarden maakt,' namelyk, dat de schuldeischer niet het hart moet hebben zichzelf schadeloos te stellen. Ofschoon dus de betalingscapaciteit van den schuldenaar door de middelen van tegenweer niet geringer wordt, gebruikt hy zyn positie als dreigement. Dat komt er van, als men een bankroet zonder curator of contröle toestaat. Verder biykt, dat Dawes- en Youngobligaties (de eerste tevens voor de aflossingen) buiten het bankroet vallen. Dus een betalingspreferen tie zonder juridischen voorrang boven andere schuldeischers. Want wy hebben reeds vroeger uiteengezet, dat vele der andere debiteuren zeker niet van minder gehalte zyn. Reeds uit hoofde dezer geheel willekeurige bevoorrechting van twee der Duitsche staats- leeningen, met de klaarblykelyke bedoeling de handhaving van een Duitsch staatscrediec voor te spiegelen, en de buitenlandsche geïnteres seerde bankiers te paaien, behoort dus de af wikkeling dezer affaire verder in de handen onzer regeering te worden gelegd. Maar buiten dien hebben wy geen enkele reden om het in het wilde weg vastgesteld percentage van 50 pet. te aanvaarden. Integendeel: wy hebben uit meer dan een reden het recht het volle pond te mogen eischen. Met inbegrip der ver plichte aflossingen! Men vergete niet dat in het eigenmachtige accoord van aflossingen geen sprake is, en dat onze beleggers er alle belang by hebben hun gelden binnen den vastgestel- den tyd uit het steeds chaotischer wordend Duitschland terug te trekken. Anders komt het er nooit meer van! Wat de andere landen willen doen, is hun zaak. Voor een in velerlei opzicht tegenover Duitschland zoo bevoorrecht land als Neder land is ieder aanbod minder dan het volle pond onaanvaardbaar. Bankiers en Effecten- vereeniging zyn nu uitgepraat. Het woord is thans aan onze regeering. Dat zy zonder vertraging spreke. RANAU, 1 Juli (ANETA). Langzamerhand is een aanvulling van het overzicht van de ramp mogeiyk. In Waitorgak Soharadja zyn 35 menschen, die in de swahs overnachtten door lahar van de Pesagi bedolven. Vier zwaargewonden uit de Makakau-streek zyn in het hospitaal van de onderneming Ra- nau opgenomen. De bevolking is thans eindelyk gerust, dat zich geen herhaling van de zware beving zal voor doen. Veelal bestond vrees voor uitbarsting van de Seminoeng daar langs de helling van het Ra- nau-meer een zware aardstorting zichtbaar is, gelykend op een gletscher. LONDEN, 3 Juli. (V. D.) De „Times" weet te melden, dat de te Londen gevoerde onderhan delingen tusschen Sovjet-Rusland eenerzyds en Polen, Roemenië, Turkye, Estland, Letland en Finland anderzyds ter voorbereiding van de on- derteekening van een protocol, dat een juiste begripsomschryving van den staat, die als aan valler moet worden beschouwd, inhoudt, beëin digd zijn. Deze onderhandelingen, waarby de Poolsche regeering de rol van bemiddelaarster speelde, kunnen beschouwd worden als de voor bereiding voor de onderteekening van een Oost- Europeesch non-agressie-pact. De voorwaarden van het protocol komen, naar verluidt, overeen met de onlangs ter Ontwapeningsconferentie behandelde richtiynen voor het vaststellen van den aanvaller. De voornaamste onderhandelaars waren de Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken, Litwinof, de Roemeensche Minister van Buitenlandsche Zaken Titulesco en de Pooische vertegenwoordiger te Genève, graaf Raczynski. ROME, 2 Juli (Reuter) Heden had in het Vaticaan in de zaal van het Consistorie de voor lezing plaats van het decreet de tuto voor de heiligverklaring der gelukzalige Bernadette Sou- birous, waarby Z. H. de Paus aanwezig was, die een korte rede hield, waarin hy verklaarde, zich erover te verheugen, dat de zaak dezer hei ligverklaring haar beslag heeft gekregen. Ook zeide Z. H., dat men thans aan de vruchten van het jubeljaar der verlossing moest trachten deel achtig te worden, door te denken aan het heil zyner ziel. De Paus herinnerde eraan, dat het heden juist het feest is van Maria Visitatie en dat men steeds de voorspraak der H. Maagd moet inroepen. Daarna gaf Z. H. den zegen. Naar wy vernemen hebben de geestelijkheid en de geloovigen van het bisdom Nevers den H. Vader verzocht de plechtigheid der Heilig verklaring te willen vaststellen op 8 Dec. a.s. feestdag van de Onbevlekte Ontvangenis. Z. H. de Paus heeft hieromtrent nog geen be sluit genomen; het staat evenwel reeds vast, dat de heiligverklaring zal plaats hebben vóór 2 April 1934, den laatsten dag van het Heilig Jaar. Zaterdagavond heeft de Poloclub H. P. C. in den Zwemvyver te Heemstede schoolwedstryden georganiseerd. Om tegen half 7 wordt aangevangen met no. 1 25 M. schoolslag meisjes L. O. 35 deelneemsters, onder hen een kleintje van 9 jaar. Al direct is er een enthousiaste stemming on der de toeschouwers en dit hield aan tot den afloop. Er was begrijpeiyk nogal verschil in aankomst, ook al waren er banen die weinig verschil gaven. I werd hier M. den Beider in den mooien tyd van 23 4/5 sec; 2. Betsy Schuit, 24 sec.; 3. Hanny Schooneipan, 241/5 sec.; 4. G. v. d. Groen; 5. N. v. d. Erk; 6. T. Groot; 7. Janny Schoolderman; 8. A. Schaap, en troostprys voor de jongste zwemster de 9-jarlge Jo Lynzaad. la. 25 M. schoolslag jongens L. O. 30 deel nemers. Alleen no. 1 wist hier een beteren tyd te maken dan de meisjes, n.l. J. Lenderink in 213/5 sec.; 2. L. Briet, 23 4/5 sec.; 3. P. Kramer 24 2/5 sec.; 4. J. Gerlings; 5. K. Kampers; 6. J. Kuiper;- 7. J. Uitenboogaard; 8. C. v. d. Zouwen. H. 25 M. vrije slag jongens L. O. 19 deel nemers. J. den Boef legde de baan af in den fraaien tijd van 18 sec. Zyn al heel goede slag belooft wel iets voor de toekomst. Ook P. Kra mer zwom keurig en plaatste zich no. 2 in 19 sec.; 3. H. Jacobson, 20 sec.; 4. T. v. d. Graft; 5. W. den Boef. IH. 50 M. vrije slag meisjes U. L. O. 24 deel neemsters. Vrijwel alle deelneemsters zwommen den schoolslag, behalve Jopie Vermeer, die den vryen slag zwom en zich verre no. 1 plaatste in 41 2/5 sec. Mej. M. Steenhuizen, die enkel schoolslag zwom, maakte den tijd van 45 1/5 sec. en plaat ste zich no. 2; 3. Corry Kampstra, 47 sec.; 4. W. Driessen. IV. 50 M. vrije slag jongens U. L. O. 24 deel neemsters. Hier is nogal verschil van snelheid. De H. P. C.-kleuren zijn hier goed vertegenwoor digd, wat wel merkbaar is aan de aanmoedigende kreten. 1. W. Philippo, 35 4/5 sec.; 2. Zamenhof den Boeft, 37 sec.; 3. Bob Brusse, 371/5 sec.; 4. J. Berghuis; 5. W. de Haart. V. Estafette, 4 x 25 M. vrye slag meisjes L. O. Deelnemers waren: Bosch-Hovenschool, O. L. school Voorweg, Bronsteeschool I, Bronsteeschool II en Nic. Beetsschool. Luide worden de zwemsters aangemoedigd. En vooral tusschen O. L. school Voorweg en Bronsteeschool II was de spanning groot. De Voorwegschool wist in 1.451/5 beslag te leggen op de fraaie medaille; 2. Bronsteeschool II, 1.46. VI. 4 X 25 M. estafette jongens L. O. 5 scholen, n.l. O. L. school Voorweg, Dreefschool, Bronsteeschool, Nic. Beetsschool en Bosch- en Hovenschool. De Voorweg was hier verre de meerdere in I.18; 2. Dreefschool in 1.29. VII. 4 X 25 M. vrije slag jongens U. L. O. Deelnemers waren: Bronsteschool I en n, Henricusschool en Bosch-Hovenschool. Vooral de Bronsteeschool beschikt hier over goede krachten en wordt onbedreigd no. 1 in 1 min. 21/5 sec.; 2. Bosch-Hovenschool, 1 min. 7 4/5 sec.. IX. Afvalrace meisjes L. O. 1. Betsie Schuit; 2. Nonnie Bergman. X. Afvalrace jongens L. O. 1. J. den Boef; 2. J. Lenderink. XI. Afvalrace jongens U. L. O. 1. Paul Bos; 2. W. den Haart; 3. Zamenhof den Boef. XII. Afvalrace meisjes 17. L. O. 1. Joopie Ver meer; 2. Mlnka Steenhuizen. Hiermede was dit uitgebreide programma af- geloopen. Dank zij de goede regeling verliep alles zeer vlot. Na afloop reikte de voorzitter van H. P. C., de heer A. J. Verspoor, de pryzen uit. Deze beston den deels uit fraaie medailles, deels uit kunst voorwerpen. wy herinneren nog eens aan het K. R. O.- waterfeest Zondag 16 Juli a.s. De K. R. O.-vloot vaart uit van Leiden naar Brasemermeer. Inlichtingen en deelnemerskaarten zijn te verkrygen by: Fa. Brom, Krocht 8, Haarlem; Fa. A. en J. Stam, Paul Krugerstraat, Haarlem; P. J. Rosenhart, Voorhelmstr. 61, Haarlem; Fa. R. en D. Jonckbloedt, Binnenewg 21, Heem stede; Q. v. d. Peyl, Iepenstraat 42, Heemstede De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging zal 9 Juli as. onder leiding van den directeur, den heer B. D. Peters, deelnemen aan het groot Nationaal Muziekconcours te Heilo. Deze ver eeniging komt uit in de eerste afdeeling fan fare en marschwedstryd. Dinsdag i Juli a.s., des avonds om half 3, geeft de vereeniging in samenwerking met het solo-mannenkwartet „Euphonia", directeur N. Hoogerwerf, een concert voor de verpleegden aan het Stadsarmen- en ziekenhuis aan den Schotersingel. Op de ïyst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van griffier by de rechtbank te Leeuwarden, is als nümmer een geplaatst. M M. J. de Jognh, substituut-griffier bij de recht bank alhier. Een dezer dagen is hier ter stede opgericht het Haarl. Klein Mannenkoor „Orpheus". In een zeer geanimeerde vergadering werd beslo ten als dirigent te benoemen den heer A. Bak, alhier. Tevens werd een voorloopig bestuur ge kozen. Bedoeling is een klein mannenkoor van maximum 28 zangers te vormen tot het geven van concerten en eventueele deelname aan con coursen. Voorloopige repetitieavond Vrijdag 8 Xs uur, bovenzaal Café Louw, Spekstraat. Nog enkele beslist prima krachten kunnen zich op geven by den secretaris: Joh. Koster, Arnoldij- straat 2. Voor het practisch gedeelte van het leerares- examen van (lingerie- en costuumnaaien) zyn aan de R. K. Industrie- en Huishoudschool al hier geslaagd de dames: Zr. Alphonse, Tilburg; Zr. Christiana, Tilburg; C. Jehée, Den Haag, H. Lockmann, Valkenswaaijd; Zr. Oda, Velsen; B. van Riel, Tilburg en T. Roozen, Haarlem. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het Tes- selschade-diploma A: mej. A. Wielinga te Haar lem. Te Amsterdam zyn geslaagd voor het Staats examen voor onderwyzeres de dames H. A Brouwer te Heemstede en B. J. Groen te Haar lem. Te Den Haag zyn geslaagd voor het examen gemeente-administratie de heer D. de Ridder te IJmuiden en voor het examen gemeente- financiën de heeren G. H. Rigter te Haarlem en J. Schuitemaker te Zaandam. Aan het R. K. Lyceum voor meisjes te Am sterdam zyn geslaagd voor het eindexamen afdeeling H.B.S. B de dames I. A. Th. M. Everard te Aerdenhout en C. Lourysen, alhier Zaterdagmiddag j.l. hield bovengenoemd col lege zyn eersten halfjaariykschen kas-wedstrijd in Heer-Hugowaard. De vangst was middel matig. De pryzen wonnen de heer P. H. van In de afgeloopen week werd de ruïne van Brederode bezocht door 2265 personen, waaron der scholen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, Hillegersberg, Vlaardingen, Vlaar- dinger Ambacht, Nieuwendam en Laren, en door gezelschappen uit Amsterdam, Rotterdam, Schiermonnikoog, Den Helder, Koudekerk en Langendyk. Van der Laan, Badhuisstraat 13, armband horloge. Nieuwenhuizen, Spionkopstraat 13, arm band in doosje. Bureau van Politie, Smedestr. 9, abonnement S. S., bril, bos sleutels. Verzyl- berg, Brouwersstraat 112, ceintuur. De Jong, Parklaan 84rood, collier. Kamfers, Ridderstraat 11, étui met schryfbehoeften. Gigengack, N. Groenmarkt 7, gewicht. Kennel Fauna, Park laan 119, hond (herder). Smit, Graaf v. Wied- straat 19, jongensjas. Dierenasyl, Ridderstraat 11, 2 katten. Reiber, Jan Steenstraat 69, muts. Walsteyn, Doelstraat 26, rugzak met inhoud. De Korte, Ten Katestraat 20, rywielbelastingplaat- je. Terstal, Ursulastraat 10b, Lipssleutel. Vól ger, Boerensteeg 20a, taschje. Warmer, Bake- nessergracht 104, taschje. Van Wel, Bakenesser- gracht 94rood, vulpen. Van der Heyde, Beuien- straat 33, voetbal. Postkantoor, Bureel Directie, wandelstok. Op het mooie gr(asterrein van Huize „Pius" werd gisternamiddag te 3 uur een groote mee ting gehouden naar aanleiding van het feit, dat nog een aantal patroons in het Bloembol- lenbedryf het ln het afgeloopen voorjaar tus schen de drie Landarbeidersbonden en Pa troonsbonden gesloten collectief contract niet hadden geteekend. Reeds te half drie begon het terrein zich langzaam te vullen met bloe mistarbeiders uit Lisse en naaste omgeving. Te ongeveer drie uur arriveerde het hoofdbestuur en kort daarop de vereeniging „Eensgezind heid" uit Hillegom, welke in optocht, onder de opwekkende tonen der Hillegomsche Harmo niekapel „Crescendo", op het terrein arri veerde. Het aantal aanwezigen benaderde zeker de 3000! Op het terrein waren een paar luidspre kers geplaatst door de firma Berwynen, al hier, om de reden van den bondsvoorzitter, den heer A. J. Loerakker, in alle hoeken van het uitgestrekte terrein verstaanbaar te ma ken. Het hoofdbestuurslid, de heer H. Kuijper, opende de massale byeenkomst met den chris- teiyken groet en heette de duizendkoppige me nigte van harte welkom. Hierna betrad de bondsvoorzitter, klein van stuk maar groot van durf, onder een daverend applaus het spreekgestoelte. Na een korte in leiding zeide hy zyn reden in drie deelen te zullen uiteenzetten. Op de eerste plaats zou hy de beteekenis uiteenzetten van het collec tief contract voor het gansche bedryf; 2e. de noodzakelykheid van verweer en ten 3e. de wyze van tactiek in dezen stryd. Allereerst dan ging hy na hoe de toestand in het bollen- bedrijf zou zyn als we niet hadden een goede bedryfsregeling en schetste hoe dan het lot zou zyn van deze menschenmassa. Na vele onderlinge besprekingen, is in het af geloopen voorjaar ten slotte een overeenkomst tot stand gekomen, waarby de arbeiders dan noodgedwongen een veer hebben moeten laten, maar welke dan toch door de georganiseerde patroons aannemeiyk is verklaard en aanvaard Als geen contract was tot stand gekomen, zou een ware chaos in den zomer onvermydeiyk zyn. Zeker, de bedryfstoestanden zyn niet roos kleurig, maar onzerzyds hebben we daadwer- keiyk biyk gegeven kyk te hebben op den eco- nomischen toestand. Hoe verklaart men het, dat men na een we- derkeerig vastgesteld loon van de tydsomstan- digheden misbruik maakt en de arbeiders met enkele guldens minder naar huis durft sturen. Het overeengekomen loon is als t ware ge- ykt en daar mag men niet onder laten arbei den. Spreker gaf toe, dat er werkgevers zyn waar werkeiyk nood is, maar hy vroeg dan toch ook waar men het recht aan ontleent om by nood zyn arme buren uit te schudden! Ook gaf spr. toe, dat er op dit punt aan beide zyden wel eens fouten zijn gemaakt. Spr. kwam thans aan zyn tweede punt, n.l. het verweer. Hierby deed hy duideiyk uitko men, dat, als wy ons thans niet verweren, de hoofdbesturen nimmer meer naar de conferen ties behoeven te gaan, want als noodzakeiyk gevolg zullen de thans nog goedwillige pa troons voor hun organisatie bedanken. Dan gaan wy weer terug naar den tyd van 7.20 per week. Het gaat thans om de kwestie of wy er zyn of niet zijn! Organisatie beteekent in vloed. Daarvoor hebben we 20 jaren gestreden. De stryd, hoe gaarne we dien voorkomen of ontwyken, is voor de drie Landarbeidersbonden thans harde noodzaak geworden. Zeker, er zyn er onder u, die wat te verliezen hebben, daarvan zyn de hoofdbesturen over tuigd, want zy handelen niet lichtvaardig. Dit staat by ons voorop, dat zy, die niet geteekend hebben en aldus meenen goedkoop uit te zijn, geen koopje zullen hebben aan hun goedkoope arbeidskrachten. zyn er een voldoend aantal welke alsnog de overeenkomst willen teekenen, welnu dan komt er geen stryd, want wy zoeken die niet, inte gendeel, waar wy 20 jaar onafgebroken hebben gewerkt voor rust en orde, doen we het liever zonder stryd. De laatste paar weken zyn er al een beduidend aantal, welke het contract nog hebben geteekend, doch hun aantal is nog niet voldoende. Uw hoofdbesturen zullen uw voor gaan in den stryd, een stryd waarvan niet de schuld aan ons is, maar aan hen, die door hun koppigheid toonen den stryd te willen. Van onzen kant mogen ze er op rekenen, dat we er alles op zullen zetten dien stryd te win nen. Het is ons dezer dagen door een ongeor ganiseerd patroon voor de voeten geworpen, dat men van hem moeiiyk kan verwachten het contractloon te betalen, als naast hem een ge organiseerd patroon dit zelfde niet doet. Welnu, al geven deze laatsten maar f 15 per week. dat vonden we niet erg, want wy hebben de midde len om hen te dwingen het tekort betaalde loon wel by ons te brengen. Hierna behandelde spr. de taktiek by het eventueel uitbreken der staking. Laten we bedenken, dat ons collectief con tract een zaak is van groote beteekenis en dat we daar desnoods den stryd voor willen aan binden. Een stormachtig applaus brak na deze met vuur uitgesproken rede los. „Crescendo" speelde hierna het strydlied, wat door velen werd medegezongen. De vice-voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. N. Loerakker, sprak het slotwoord. Hy dankte allen voor de medewerking tot het welslagen van deze meeting, welke voor de Minister Colyn heeft hedenochtend te 10 uur een byzonderen Ministerraad gepresideerd, welke gewyd was aan de bespreking van de be- grootingscyfers voor 1934. Dr. Colyn zal hedenavond Den Haag we derom verlaten, teneinde zich naar Londen te begeven, waar hy de leiding der Nederlandsche delegatie op zich zal nemen. werkgevers een bewys moge zyn van de gewel dige krachtsontplooing der goedgeorganiseerde arbeiders. Tenslotte zei spreker, dat men aan de leiding het beste zyn dank kan bewyzen, door solidariteit. Met den Christeiyken groet sloot hy vervol gens de byeenkomst, welke door geen enkele wanklank werd verstoord. Crescendo zette vervolgens het „Aan U o Ko ning der Eeuwen" in, waaronder men kalm uiteenging. De afdeeling van den Christelyken Bond hield Zaterdagavond in het gebouw „Rehaboth" te Lisse een massale byeenkomst inzake dezelf de kwestie, waar als sprekers optraden de hoofdbestuursleden Stokman en Oudekerk van den Christelijken Bond van Landarbeiders. (Ongecorrigeerd Namens den Minister voor Economische Za ken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhoudery be kend, dat besloten is voor de week van 3 tot en met 8 Juli de verliezen voor de pluimveehou ders op de kleine kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 K.G. per 1000 6tuks gedeel telyk over te nemen ten bedrage van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate voor den eendenhouder is voor eenden eieren het over te nemen gedeelte in het ver- iies in bovengenoemd tydvak vastgesteld op 30 cent per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. van de heden aan den Ryksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Jacq. Clasina 510 man den 2040.Utrecht 400 m. 2170.Hercules 430 m. 3350.—.—. Loggers: K. W. 134 530.—, K. W. 70 600.—, K. W. 56 530.—, K. W. 161 1090.—, K. W. 33 620.—, K. W. 167 620.—, K. W. 173 480.—, K W 91 460.—, K. W. 51 708.—, Sch. 4 840.—, Sch. 266 622.—, Sch. 186 352.—, IJm. 204 971.—. IJMUIDEN, 3 Juli Ryksvischafslag Tarbot 0.60 tot 0.90 per kg., griet 17.50 tot 35. per 50 kg., tong 0.70 tot 1.5C per kg., middel schol 27.50 per 50 kg., zetschol 22.— tot 27. kleine schol 6.90 tot 31.—, schar 4.60 tot 10.50, tongschar 20.tot 23.pieterman en poon 2.90 tot 6.50, groote schelvisch 19.middel schelvisch 11.50 tot 17.—, kleine middel schel visch 6.60 tot 14.kleine schelvisch 2.90 tot 8.50, kabeljauw 24.tot 44.per 125 kg., gul len 4.20 tot 15.per 50 kg., leng 0.35 tot 2.— per stuk, heilbot 0.65 tot 0.90 per kg., wijting 1.10 tot 4.40 per 50 kg., koolvisch 0.17 tot 0.7:: per stuk. S 43774 no. 21 is betaalbaar met frs. 10.000. s. 52939 no. 4 met frs. 2000; s. 56854 no. 11, s. 33391 no. 02 en s. 56640 no. 25 elk met frs. 1000. De volgende nos. elk met frs. 750: S. 2052 no. 19 3. 13890 no. 15 S. 22911 no. 15 S. 28469 no. 09 S. 30669 no. 24 S. 37071 no. 08 8. 2052 no. 21 S. 15699 no. 21 S. 27813 no. 19 S. 28469 no. 19 S. 31707 no. 05 S. 37071 no. 15 2071 no. 23 19099 no. 21 28469 no. 07 30669 no. 12 33811 no. 17 49881 no. 09 S. 56163 no. 14 3. 59392 no. 01 De nos. der volgende series 2052 2071 5876 6749 7942 11613 13455 13890 14830 15699 21499 22911 22942 24527 25705 28331 28469 30669 31707 33391 36367 37071 41205 43564 43774 49881 49910 51310 51931 52939 56854 57394 58073 59149 59392 elk met frs. 330. 8965 10206 11594 16859 17590 19099 25722 27421 27813 33811 34154 34688 44239 44932 49520 54000 56163 56640 Over de R. K. Hotel- en Café-Geëmploy eerden te Haarlem en Omstreken Woensdag 5 Juli wordt er door de afd. Haarlem de Jongste telg van den R. K. Bond van Hotel-, Cafe- en Restaurant Geëmployeerden, een pro- pagandavergaderlng gehouden des nachts om half eén ln gebouw „St. Bavo" ln de Smedestraat. Het bestuur zou u kunnen wijzen op den plicht van lederen employé: zoo spoedig mogelijk als lid toetreden. Maar het bestuur ls overtuigd, dat als leder ln zichzelf overweegt, hoe zyn geestelijke en lichamelijke welvaart noodzakelijk door zijn beroep achterstaat bij die van andere werknemers, hi) onmlddeliyk grypt naar het wapen: De R. K. organisatie onder het vaan van St. Antonius. Wy willen volstaan met U te herinneren aan den laatsten Vastenbrief van het Doorluchtig Episcopaat. Dus nlet-georganlseerde arbeiders in de hotelbe- dryven komt Woensdag 5 Juli en geeft U op als lid. R. K. Hotelemployé, die modern georganiseerd ls. organiseer u beter. Wordt dus allen lid van den R, K. Bond „St. Antonius". Het bestuur der afd. Haarlem. Secretariaat: Mr. Cornelisstraat 64 zwart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3