STEUN IN NATURA Teleurstellend rapport Bouwvakarbeiders in congres Het gouden feest te Tilburg Mgr. G. Brandsma MAANDAG 3 JULI Geen constructief plan VAKTENTOONSTELLING Van schoenmakers en winkeliers Verkeersongevallen en de Ongevallenwet HET REISSEIZOEN BEGONNEN Bij overtreding van de verkeers regelen voortaan geen recht op uitkeering SANEERING BLOEMBOLLEN TEELT Inlevering van plantgoed Brandende vraagstukken in de Nederlandsche katholieke vakbeweging Tegen communisme en fascisme Vakbeweging en politiek Tegen fascisme De tweede dag Crisis en arbeidsduur Grootsche hulde voor de Missio narissen van het H. Hart DE VERDUISTERING TE ZAANDAM Hoe het geld over de grens kwam De derde Nederlandsche bisschop van Mill-Hill Apostolisch vicaris van Kisumu Vliegtuig in brand Het toestel tijdig verlaten POLITIE LASTIG GEVALLEN Zelfs waarschuwingsschoten hielpen niet SCHIP MET SMOKKELWAAR AANGEHOUDEN De bemanning in arrest N.V. Bank voor Ned. Gemeenten DE NOORDZEE-VISSCHERIJ IN JUNI Sterke teruggang DE MOORD TE ROTTERDAM De Duitsche zeeman in hooger beroep Door den minister van Binnenland sche Zaken werd dd. 27 September 1932 bovengenoemde commissie, onder voor zitterschap van den heer J. M. J. H. Lambooy, ingesteld, „aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar het vraagstuk van eventueele verstrekking in natura aan onder steunde werkloozen, enz." Het rapport dezer commissie is onlangs verschenen en het zij mij vergund hieronder achtereenvolgens te be handelen de probleemstelling, de voorgestelde oplossing en de technische uitwerking van de voorstellen der commissie. Van een probleemstelling, waarbij de eco nomische desiderata op den voorgrond dienden te staan, is in het rapport heel weinig te vin den. Mijns inziens had de commissie moeten beginnen met een uiteenzetting van de wijzi gingen, welke in onze economische structuur hebben plaats gevonden, en nog steeds plaats vinden. Hierdoor zouden de oorzaken van de groote werkloosheid belicht zijn geworden; de nauwe samenhang met de storingen in ons productie- en distributie-apparaat zou duide lijk geworden zijn. Vervolgens zou de beïnvloe ding van ons economisch leven door de distri- butie-in-natura aan de orde zijn gekomen en zou het geheele complex van de hiermede samenhangende problemen zich automatisch aan de aandacht der commissie opgedrongen hebben. Thans is het vraagstuk-in-zijn-geheel aan de aandacht der commissie ontgaan. Broksgewijze vindt men thans hier en daar enkele met dit vraagstuk samenhangende feiten besproken. De commissie concludeert bij meerderheid van stemmen, dat de allervoornaamste oorzaak van over-productie van landbouwartikelen gelegen is in de belemmeringen van den uitvoer. Wat er verder met onze agrarische productie moet en kan geschieden, daarover bekommert de commissie zich niet, waarschijnlijk omdat de beschouwing daarvan buiten haar opdracht valt. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat het gebruik van agrarische producten slechts zeer weinig zou worden bevorderd door het afnemen van deze goederen voor steuntrekken- den verplicht te stellen. Deze conclusie der commissie, waarvoor de bewijsvoering helaas ontbreekt, is m.i. onjuist. Er wordt wel degelijk door de overgroote meerderheid der steuntrek- kenden veel minder geconsumeerd dan normaal. Ik zal probeeren de onjuistheid van dit oordeel der commissie te bewijzen door vergelijking van een budget van een ambtenaar en een arbeider met dat van een werklooze; dit is mo gelijk door het onderzoek, hetwelk het Sta tistisch Bureau der Gemeente 's Gravenhage in October 1932 naar de uitgaven van werk looze gezinnen heeft ingesteld. Bedragen in centen per gezinseenheid per ■Week uitgegeven. Ambtenaar Arb. Werkl. 1) Brood, beschuit en grut terswaren 75 80 66 Melk, kaas en eieren.. 69% 60 42 Vleesch en visch 70 40% 32y2 Boter, margarine, vet en oliën 62% 53 45 Koloniale waren, enz. 80% 56y2 41% Groenten en fruit 38 y2 26% 23 Aardappelen 15% 18 14% totaal eetw. en dranken 419 339 264% (257) Kleeding en schoeisel 136 65% 58 13) Huishuur 232 152% 1761/2 Overige posten 572 278 203 (176</2) 1.359 835% 702 (656) 1) De cijfers tusschen haakjes zijn de bedra gen zonder mederekening van de waarde der schenkingen in natura. Vleesch, visch en eieren kunnen deze men- schen zeer weinig of in het geheel niet koo- pen, deze artikelen worden over het alge meen dan ook weinig door de werkloozen ge- vensmiddelen is gering en ligt ver beneden het gemiddelde van die der geheele bevolking. 58 cent per week voor kleeding, enz. is eveneens veel te weinig. Er wordt door de steuntrekken- den in behoeftige omstandigheden geleefd, on danks de groote offers, welke de gemeenschap zich voor hen getroost. Het oordeel der com missie, dat de afname van levensmiddelen door steuntrekkenden niet voor belangrijke vermeer dering vatbaar is, berust op onbekendheid met de feiten. De commissie voelt er voor in af wijking van haar plan „de op de veilingen en markten onverkoopbaar blijkende produc ten tegen gereduceerden prijs voor werkloozen ter beschikking te stellen," men acht evenwel „de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de op brengst van de normaal in den handel te brengen producten ongunstig wordt beïnvloed." Dit is vrijwel alles, wat de commissie ons Inzake het uitermate belangrijke probleem van een mogelijke verstrekking van levensmiddelen In natura weet te vertellen. Gaan wij de huidige ontwikkeling na, dan kunnen wij de volgende feiten constateeren. 1. de buitenlandsche belemmeringen van on zen uitvoer doen een belangrijk overschot van agrarische producten ontstaan; 2. de regeering steunt verschillende groepen agrarische producenten, o.m. door middel van binnenlandschen accijns, waardoor de binnen- landsche afzet ook wordt beperkt; 3. het steuntrekkend deel van ons volk wordt ondervoed; de rest van ons volk beperkt zijn consumptie, terwijl in het buitenland vaak wordt gedumpt en verder een deel van de kos telijke levensmiddelen wordt vernietigd, De commissie is helaas niet tot een op lossing van het haar voorgelegde pro bleem kunnen komen. Mijns inziens is de behandeling van het agrarische vraagstuk geheel onvoldoende. Wy hadden een construc tief plan verwacht, waarbij de maag van den .„iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMine I „Een organisatie, welke het aanbod op de vrije markt regelt door het uit I de markt nemen van groote kioanta i levensmiddelen ten behoeve van de steuntrekkenden, zou een uitermate nuttige functie in ons economisch s leven kunnen vervullen." fllllllllllllllIllllIlllllllllllllIlllllIIIll- werklooze den destructor zou vervangen. Helaas niets van dit alles! Onze agrarische productie zal vroeg of laat weder in een positie verkeeren, dat vraag en aanbod in evenwicht komen, de consument zal dan wederom de productiekosten van onze agra rische producenten betalen. Voorloopig is hier van geen sprake, het productie-apparaat is veel te groot voor de beperkte afname. Door het stellen van richtpryzen by de groenten, met vernietiging van datgene, wat den richtprijs niet haalt, door productiebeperking bij de var- kenshoudery, doet men een en ander, om deze stelling te benaderen. Intusschen zal men een vry langdurige overgangsperiode moeten mee maken, gedurende welke de bestemming van de overproductie onzer agrarische productietak- ken groote zorgen baart. Een organisatie, welke het aanbod op de vrye markt regelt door het uit de markt nemen van groote kwanta levensmiddelen ten behoeve van de steuntrekkenden, zou een uitermate nuttige functie in ons economisch leven kunnen ver vullen. Immers, de agrarische producenten zou den in de overgangsperiode naar kleinere pro ductie van het te groote aanbod kunnen worden verlost door deze hoeveelheden aan de gesteun- den ter beschikking te stellen. Inplaats van de gevreesde ongunstige beïnvloeding van de op brengst der normaal in den handel te brengen producten, zal deze regeling de opbrengst stimu- leeren. De Commissie meent echter, dat het de regeering „moet ontraden zelf eenige distributie ter hand te nemen." Inzake de verstrekking van kleeding en schoeisel zal „dankbaar gebruik moeten blijven gemaakt van de diensten van de crisiscomité's. Veel verder komt de commissie met haar be schouwingen over deze artikelen niet, nog daar gelaten, dat de den crisiscomité's ten dienste staande geldmiddelen ten eenenmale onvoldoende zyn, om ook maar eenigermate te voorzien in de behoefte. Wat de gesteunden zelf voor ver schaffing van kleeding, schoeisel en dekking kunnen besteden, is, zooals ik hiervoren aan de hand van een werkloozenbudget mocht aantoo- nen, uitermate miniem. Verschaffing van deze artikelen in een of anderen vorm heeft dus geenszins verstoring van het bestaande distri butie-apparaat tengevolge, aangezien de eigen gekochte consumptie momenteel minimaal is. De commissie gaat deze aangelegenheid verder evenwel voorby, behoudens bovengenoemde vriendelijke opmerking in de richting der crisis comité's, waarmede evenwel geenszins de be staande problemen zijn aangeduid en nog veel minder opgelost. In een volgend artikel zullen wij ons de vraag stellen, op welke wijze doeltreffend voorzien zou kunnen worden in de behoefte aan kleeding, schoeisel, dekking en eventueel verder huis raad. Dr. A. W. SCHIPPERS Ter gelegenheid van het tweedaagsch con gres van den Ned. R. K. Bond van Schoenwin keliers en schoenmakerspatroonsvereenigingen dat heden in „De Vereeniging" te Nijmegen wordt ingeleid, werd Zondagmiddag de vakten toonstelling geopend, welke is ingericht in de zalen van „De Harmonie" aldaar. By deze opening sprak de bondsvoorzitter de heer Slaghek uit Arnhem een kort woord waarin hy wees op de beteekenis dezer ten toonstelling uit vakkundig oogpunt en uit koop mansinzicht. Het publiek kan hier bewonderen, wat de moderne schoenindustrie en in het by- zonder de vakman kan presteeren. De burgemeester van Nijmegen, de heer Jos. Steinweg, sprak vervolgens een welkomswoord en hoopte dat de tentoonstelling aan de ver wachtingen zal beantwoorden. Hier volgen de uitslagen van de bekroningen. Zilveren medaille: W. Kloosterman, Nijme gen, afd. nieuw schoeisel (maatwerk). Eervolle vermelding: W. Ariaens, Cuyk. Bronzen medaille: P. Th. v. d. Ing, Nijme gen; J. Hersleven, Den Haag. Verguld zilveren medaille: A. C. van Laar, Amsterdam. Aantal inzendingen 47. Aantal paren repa ratie 149; aantal paren maatwerk 43. Bekroningen afdeeling reparatiewerk. Eer volle vermelding: C. Tempelaars, Nijmegen; C. Zondervan, Amsterdam; J. C. Eberg, Nijmegen; H. C. Willems, Nijmegen; P. K. J. G. v. d. Broek, Den Haag; H. Barten, Aarle Rixtel; A. Jansen, Breda. Bronzen medaille: A. H. Hisman, Amster dam; G. J. v. d. Pol, Haarlem; Th. J. van Hys- ter, Venlo; J. P. Cornelissen, Nijmegen; L. Pol len, Reuver; J. C. Bentvelzen, Den Haag; Corn Mois, Breda; M. Wilson, Vogelenzang; E. van Heesch, Venlo. Diploma voor zilveren medaille: J. H. Pla- tenburg, Nijmegen; G. Boogaard, Haarlem. Zilveren medaille: A. te Boekhorst, Wijnber gen; A. A. Mooren, Heemstede; H. W. Teunis- sen. Lobith Tolkamer; A. H. Wolf, Nijmegen (met lof)S. de Jong, Amsterdam; C. de Jong, Amsterdam (met lof). Drukte op een grootestadsstation, waar de beambten de handen thans vol hebben, om het uitgaand publiek te kunnen verwerken. De Raad van Beroep heeft onlangs een zeer belangrijke principieele beslissing genomen ten aanzien van het recht op uitkeering bij ongeval len op straat door verzekerde arbeiders onder de Ongevallenwet. Sedert de jongste herziening van de Ongevallenwet waren de arbeiders ook voor ongevallen verzekerd op weg van huis naar het werk en op weg van het werk naar huis. Daarover bestaat reeds een zeer ruime ju. risprudentie. De voornaamste eischen, die de Centrale Raad van beroep tot dusver stelde, waren, dat men langs den korts,ten en meest gebruikeiyken weg van en naar het werk moest zijn gegaan en dat de tocht niet mocht worden onderbroken voor particuliere aangelegenheden (boodschappen, verblijf in kroeg). Bovendien moest de arbeider zelf binnen zekere grenzen geen bijzondere gevaren scheppen door onvoor- zichtiglijk te springen op en af in beweging zijnde middelen van vervoer, enz. Thans is de Centrale Raad, voorzoover wy weten voor de eerste maal, nog een stapje ver der gegaan en heeft hij uitgemaakt, dat de ar beider, die langs den korts,ten en meestgebrui- kelijken weg naar huis gaat ook geen recht op uitkeering krachtens de Ongevallenwet heeft, wanneer hij door het overtreden van de ver keersregelen, dus van de Motor- en Rijwielwet en van het Motor- en Rijwielreglement büv. zelf de schuld draagt van het ongeval. In het onderhavige geval reed de verzekerde met zijn auto met groote snelheid zonder sig naal te geven en nam een scherpe bocht veel te kort, waarby hij zonder noodzaak op de linker zijde van den weg kwam, waar de aanryding plaats vond. Zoowel de R.V.B. als de Raad van Beroep hadden een rente toegekend, maar de werkgever.... het grappige is, in dit geval, dat de werkgever de Staat der Nederlanden was (Departement van Waterstaat) ging in hooger beroep en de Centrale Raad van beroep stelde vast, dat onder de gegeven omstandigheden het ongeval aan den betrokkene niet was overkomen in verband met zijn dienstbetrekking, zoodat hy dus geen recht had op schadeloosstelling. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat t.a.v. de volgende bonensoorten moet worden ingeleverd: Narcissen: a. van grove narcissen (trompet narcissen, Incomparabilisvarieteiten, Dubbele Incomparable, Oranje Phoenix, Sulphur, Phoe nix, Dubbele von Sion, Trosnarcissen en Poë- taz-varieteiten) 20 K.G. per R.R.; b. van fijne narcissen (alle narcissen, die niet tot de grove soorten behooren) 11 K.G. per R.R. Onmiddellijk moet hiervan 80 pet. direct van het land worden ingeleverd en 20 pet. moet worden gereserveerd. De in te leveren partyen moeten zijn winddroog, schoon, normaal af loopend en ongeraapt. Afwijking van deze ver- eischten is in zeer bijzondere gevallen niet uit gesloten. Bij sterk éénzijdige cultuur (zijnde 2/3 der be- teelde oppervlakte) van Golden Spur en Dub bele von Sion, heeft de Nederlandsche Bloem- bollenkweekerscentrale de bevoegdheid boven gemelde 20 K.G. te verminderen tot 14 K.G. Hyacinten: Van plantgoed moet onmiddellijk van het veld worden ingeleverd 8 H.L. van elke 100 R.R. nu te velde staande hyacinten. Gere serveerd moet worden 5,2 H.L. van elke 100 R.R. De in te leveren bollen moeten zyn beneden 18 c.M. nat gemeten. Van leverbaar moet wor den gereserveerd 8,8 H.L. van elke 100 R.R. nu te velde staande hyacinten, maat minstens 13 c.M. en htoger. Voor die bedrijven, welke in 1932 vrijwillig hebben ingeleverd, onder controle van de Vereeniging „de Hyacint", bedragen bo venstaande hoeveelheden respectievelijk 6 H.L., 4,2 H.L. en 6,8 H.L. Tulpen: a. Van vroege tulpen moet aan plant goed worden ingeleverd 1% K.G. per R.R. en gereserveerd 1 K.G. Van leverbaar moet worden gereserveerd 1 K.G. per R.R., maat 10 c.M. en hooger. b. Van Darwin-, Mendel- Late en alle andere tulpen moet van plantgoed worden ingeleverd 5 K.G. en gereserveerd 3 K.G. per R.R. Van leverbaar moet worden gereserveerd 2% K.G. per R.R., zift 10 en op. Het in te leveren plantgoed moet zijn afloo pend, normaal plantgoed tot 10 c.M. by vroege tulpen, en tot zift 10 bij Darwintulpen, alles droog en gepeld. De Minister van Economische Zaken vestigt voorts de aandacht van belanghebbenden er op, dat ieder individueel aansprakelijk is voor de juistheid van zijn opgaven bij de inventarisatie; alsmede, dat het niet behoorlijk inleveren, res pectievelijk reserveeren van bovengemelde hoe veelheden en het niet behoorlijk invullen der inventarisatieformulieren ontzegging van het recht: bloembollen te veilen, respectieveiyk te exporteeren, tengevolge zal hebben. Kweekers van bloembollen worden voorts aangemaand voorzichtig te zijn met den verkoop van hun producten. Zelfs de goedkoopste soor ten zullen de minimumprijzen moeten opbren gen, en is er dus geen enkele aanleiding om goede en minder goede soorten door elkaar voor de minimumprijzen te verkoopen. De vastgestelde minimumpryzen voor den binnenlandschen handel zijn: Hyacinten: maat: 19 c.M., prys ƒ6.18 c.M. ƒ5.—; 17 c.M. ƒ4.—; 16 C.M. ƒ3.25; 15 c.M. 2.75; 14 c.M. ƒ2.25; 13 c.M. ƒ1.75. Tulpen: a enkele en dubbele: 12 c.M. en op 1.40; 11 tot 12 c.M. 1.—; 10 tot 11 c.M. 0.75; b. Darwin en alle andere late tulpen: zigt 12 en op 0.9C; zift 11 0.65; zift 10 0.50. Narcissen: a. soorten, welke groote bollen voortbrengen, per ton 10 cent per K.G.; b. soor ten, welke kleine bollen voortbrengen, per ton 12 cent per K.G. Zaterdagmiddag is in Unitas te Nijmegen het derde jaarcongres van den R. K. Bouwvak arbeidersbond geopend door den heer J. An- driessen, lid van de Eerste Kamer, uit wiens rede we aanstippen, dat de Bond in 1930 25500 leden telde en thans 28.669 in 520 afdeelingen. De financieele toestand van den Bond is ge zond, ongeacht een stakingspost van f 121.000 in 1932. Op 1 Januari 1930 bedroeg het vermogen van den Bond f 805.000, thans is dit gestegen tot f 1.186.702. De werkloozenkas is uitgeput, schuld van de crisis. Het Jaar 1932 bracht eenige beweging, door dat de regeering meende in de collectieve con tracten te moeten ingrüpen. Wat de nabije toe komst omtrent de regelingen der arbeidsvoor waarden zal brengen, valt nog niet te zeggen. Men zal zich moeten aanpassen aan de nieuwe levenswet. Onze strijd zal gaan tegen fascisme en com munisme, de twee extrèm bewegingen, welke de rust in de bedryven bedreigen. Onze katholieke arbeidersbeweging strydt te gelijk voor het katholieke front. Duitschland heeft katholiek Holland gewaarschuwd. De katholieke jeugdbeweging in de arbeiders organisatie zag spr. gaarne versterkt. Spr. vroeg meer aandacht voor De Jonge Werkman en de St. Josephgezellen-organisatie. De politieke weg in Nederland is, volgens spr., voor ons katholieken wel zoodanig afge bakend, dat iedereen hem zonder veel moeite kan vinden. Een ieder zoekt dus overeenkom stig zyn geweten dien weg. Spr. waarschuwde voor zijdelings binnenhalen van de politiek in den bond. Het parool blyve: ééne ongedeelde R. K. Arbeidersbeweging. Inzake de werkverschaffingspolitiek spoorde spr. de regeering aan, het bedrijf volop in te schakelen en gehoor te geven aan de zedelijke verlangens der werkgevers- en werknemers organisaties, om een commissie te benoemen, die advies kan geven inzake loonregeling en werkverschaffing. Spr. waarschuwt tegen een eenzydige actie voor ingrypen der regeering in de arbeidsvoor waarden der bouwvakarbeiders, in verband met de verordening van den volkswoningbouw. Spr. achtte hier een diepgaande studie noo- dig en wees er op, dat de kapitaalrente van grooten invloed is op de duurte van de wonin gen. Niet de „onverbiddeiyke economische wetten" moeten doorslag geven, maar de christelijke op vattingen van recht en rechtvaardigheid, al gaf spr. toe, dat de arbeiders zich op den duur zullen moeten wennen aan een soberder leven door vermindering der inkomsten. In den namiddag werd het congres voort gezet met het behandelen van afdeelingsvoor- stellen. In deze vergadering sprak nog de heer De Bruijn, voorzitter van het Werkliedenverbond, die een scherp pleidooi heeft gehouden tegen het extremisme en adviseerde alle leden te roy- eeren, die fascist zijn. Wij dulden niemand in ons midden, die goedkeurt wat thans in Duitschland geschiedt. (Applaus). Wy hebben de regeering dringend verzocht het Nederlandsche volk te beschermen tegen de provocateurs, die men van Duitschland op ons afstuurt. Spr. pleitte voor een gezonde katholiek-sociale actie in de katholieke vakbeweging. Het Tweede Kamerlid, de heer C. Kuyper, gaf een diepgaande beschouwing over de eco nomische toestanden en de belangen van de arbeiders. Spr. concludeerde, dat de vakbewe ging moet waken tegen vermindering van de levensvoorwaarden harer leden. Ze moet alles Vervolg Bouwvakarbeiderscongres doen om de arbeidsbelangen veilig te stellen. Hierby moet zy rechtvaardig en redeiyk biy- ven. Verzet tegen aanpassing aan gewyzigde omstandigheden inzake loonpeil kan onredelijk zyn en by ongemotiveerd verzet zou de arbeider zelf de dupe kunnen worden. Verlaging van loon is erg, maar vermindering van werk is nog erger. Rechtvaardigheid is voor ons ka tholieken een sociale hoofddeugd. De vakorga nisatie moet rekening houden met mogelijke vermindering der maatschappeiyke draagkracht en daarnaar haar actie regelen. Bewust verzet tegen noodzakeiyke economische maatregelen zou nutteloos en on-sociaal zyn. De tweede dag werd begonnen met een H. Mis in de St. Canisiuskerk, opgedragen door den afdeelings-adviseur. Alle vierhonderd con gresgangers waren aanwezig. Tegen 11 uur werd het congres heropend. In verband met voor stellen inzake collectieve arbeidsovereenkom sten verklaarde het hoofdbestuur zich bereid by de regeering stappen te doen om te komen tot een wetsontwerp, waarin de mogeiykheid tot bindendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomsten wordt opengesteld. Het hoofdbestuur zal blijven ijveren voor opname van de bepalingen van dei1 C. A. O. in de bestekken der Rükswerken. Lang werd gediscussieerd over een door Ny- megen ingediend voorstel tot pensioenregeling voor arbeiders boven de 65 jaar, die krachtens hun leeftijd niet meer voor werkloozensteun in aanmerking komen en dan vallen in den steun van het burgeriyk armbestuur. De voorzitter deelde mede, dat het bondsbe- stuur er in geslaagd is wyzigingen te doen aan brengen in de oorspronkeiyke plannen van de regeering om de 65-jarige arbeiders met ingang van 1 Juli uit te schakelen van de werkloo- zenuitkeering. Hierdoor wordt ten deele voor zien in den wensch der afdeelingen. Het hoofd bestuur is bereid by het R. K. Werkliedenver bond de kwestie ten opzichte van de Ryks- ouderdomsverzekering aanhangig te maken. De Bondsadviseur, de weleerw. heer kape laan van Leeuwen, hield een critische rede over de economische, sociale en politieke crisis van het oogenblik. Spreker spoorde aan tot een intense, godsdienstige en sociale actie, waar door althans in de Katholieke gelederen ge zondere en doeltreffender denkbeelden gaan postvatten omtrent maatschappeiyke refor matie. Het hoofdbestuurslid, de heer Gommers, hield een beschouwing over crisis en arbeidsduur. Op grond van beschikbare gegevens is de meening gewettigd, dat de werkgelegenheid üi het bouwbedryf in de nabye toekomst zeer waarschijnlyk minder groot zal zyn. Op grond hiervan en mede ter bestryding van de werk loosheid kan spreker werktydverkorting in het bouwbedrijf verdedigen. Gestreefd moet worden naar behoud van het bestaande loonpeil en naar geleidelijke verkor ting van arbeidsduur. Met dien verstande, dat daaruit geen nadeelige gevolgen voor het be drijf kunnen voortvloeien. Deze stellingen wer den met algemeene stemmen aanvaard. Op een vraag, hoe het bestuur denkt te han delen indien de Regeering nogmaals zal trach ten de collectieve arbeidsovereenkomsten aan te randen, antwoordde het hoofdbestuur, dat t zich met kracht daartegen zal verzetten. De Regeering heeft geen enkele principieele reden een aanval op de C.A.O. te steunen. In zyn slotwoord spoorde spreker de leden aan tot eendrachtig samenwerken. Zondag is in het Missiehuis aan den Breda- schenweg te Tilburg in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen met grooten luis ter het halve eeuwfeest van de vestiging der missionarissen te Tilburg gevierd. In de kapel van het Missiehuis droeg Z. H. Exc. Mgr. Diepen een pontificale H. Mis op, daarbij geassisteerd als presbyter assistens door pater Broeken provinciaal der congregatie. Alle andere functies werden vervuld door Paters van de Apostolische School. Deken Sanders van Tilburg hield de feest- predicatie. Onder de vele genoodigden, die de pontificale Mis bywoonden, waren vertegenwoordigers van de paters Capucijners, van het St. Joseph Stu diehuis, van de Eerw. Paters, de hoogleeraren van de R. K. Handelshoogeschool pater prof. dr. Weve O.P., prof. dr. Cobbenhagen, prof. dr. Th. Goossens, de loco-burgemeester wethouder mr. J. van de Mortel, de wethouders J. J. van Oudenhoven en dr. Moller, de heeren H. M. J. Blomjous en P. W. de Jong, leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Na de Pontificale H. Mis heeft de voorzitter van het huldigingscomité de heer DaneelEras het feestgeschenk van de Tilburgsche ingeze tenen aangeboden, bestaande uit een bijdrage voor de commissie, terwijl als herinnering aan dezen dag in den gevel van het Missiehuis een beeldengroep is geplaatst. De ter feestgave was ruim acht duizend gul den bijeengebracht. Daarna w'erd de groep, die is vervaardigd naar ontwerp van den architect De Boer, door de Tilburgsche beeldhouwers L. Petit en T. van Eyndhoven, onthuld. De Provinciale Overste met het bestuur had den vele gelukwenschen in ontvangst te nemen van honderden receptiegangers, deputaties van schier alle vereenigingen en particulieren, fami lieleden van missionarissen en studenten. In deze halve eeuw zijn hechte banden gelegd tus schen de missionarissen en de Tilburgsche be volking. Des avonds werd voor de genoodigden in de openlucht opgevoerd het allegorisch apologetisch spel „Offensief", voor deze gelegenheid geschre ven door den Pater Schreurs, M.S.C. Aan dit spel werkten alle studenten van de Apostolische School mede. In vloeiende verzen heeft pater Schreurs de toekomst geschilderd, die de overwinning zal brengen aan de ware strijders van Christus. Het was een indrukwekkend spel. Des avonds kwamen muziek- en zangveree- nigingen serenades brengen. Het aantal veree nigingen, dat hulde wilde betuigen aan de Mis sionarissen, was zóó groot, dat de serenades over meer dagen moesten worden verdeeld. En zoo zal heel de week, als de feestverlich ting voor het Missiehuis wordt ontstoken, de Bredascheweg daveren van de feestklanken ter eere van de jubileerende missionarissen. Zaterdagnacht is de Zaandamsche politie on der leiding van Commissaris van der Laan, met den verdachte van A. per auto uit Bergen op Zoom te Zaandam terug gekeerd. Omtrent het zoeken naar het door van A. in de z.g. bosschen van Kuipers begraven geld, wordt van politiezyde nog medegedeeld, dat thans in totaal een bedrag van 22.456 is terug gevonden. Naar de derde pot, waarin van A. het geld heeft verstopt is tot Zaterdag namiddag op de door verdachte aangeduide plaats te vergeefs gezocht. Het laat zich aanzien, dat hiermede wellicht nog een of meer dagen gemoeid zyn, daar van A. slechts ten naaste bij de plaats, waar het laatste gedeelte van het geld zich moet bevinden, kon aanwijzen, zoodat het bosch over een groote oppervlakte met schop en hou weel moet worden onderzocht. Voor het begra ven van het geld in de aardewerken keuken- potten heeft van A. zich bediend van een ge woon kinderschopje, waarmede hy een gat groef van 30 c.M. diepte met een middellyn van 15 c.M., nadien heeft hy deze kuiltjes weder met mos afgedekt. De politie der gemeente Bergen op Zoom heeft thans het terrein onder bewa king gesteld en zal de nasporingen naar het ontbrekende geld voortzetten. Tydens het politioneele onderzoek is geble ken, dat van A. slechts kort te Parijs heeft ver toefd en zich tydens de terugreis van verschil lende vervoermiddelen heeft bediend om daar door de aandacht van de politie van zich af te leiden. By het passeeren der landsgrenzen heeft van A., om te voorkomen, dat de douanen bij het visiteeren zulk een groot geldsbedrag op hem zouden vinden, het geld, wat hij in zeer kleine coupures by zich droeg, in kleine bun deltjes verdeeld om door middel van een koord tot een gordel gemaakt, welke hij op het lichaam droeg. Direct na aankomst in het vaderland heeft h.J het geld op aangegeven wyze te Bergen op Zoom begraven. Volgens een uit Mill Hill in het Missiehuis te Roosendaal ontvangen telegram, is Mgr. G. Brandsma benoemd tot Apostolisch Vicaris van^ Kisumu (Kenya Koloniei Britsch Oost-Afrika) Mgr. Gorgonius Brandsma werd den 24enJuni 1874 te Sneek geboren; hij maakte zijn studiën te Megen, Roosendaal en Mill Hill, en werd in de laatstgenoemde plaats op 23 September 1899 tot Priester gewijd. Kort daarop vertrok hij naar het Vicariaat van den Boven' Nijl (Britsch- Oost-Afrika), waar hy tot 1914 werkzaam was. Daarna volgde zijn benoeming tot Overste van de Mill Hill-Missie in Belgisch Congo. In 1924 begaf hij zich naar Europa ter bijwoning van het Algemeen Kapittel der Congregatie; en tij dens zijn verblijf in Europa, op 6 December 1925, werd hij benoemd tot eersten Apostolischen Prefect van Kavirondo, dat als missiegebied afge scheiden was van het Vicariaat van den Boven Nyl. Verleden jaar werd zijn Prefectuur tot Vi cariaat verheven, en de naam veranderd in dien van Kisumu. En nu is Monseigneur verheven tot de bisschoppelyke waardigheid, en benoemd tot eersten Apostolischen Vicaris van Kisumu. De St. Joseph-Congregatie van Mill Hill telt thans vijf Bisschoppen onder hare leden, van wie drie Hollanders: Mgr. Biermans, Algemeen Overste; Mgr. Bouter, Bisschop van Nellore; en nu Mgr. Brandsma, Apost. Vicaris van Kisumu. De heer H. Stoll, de bekende Groningsche sportvlieger, die met zyn toestel, de P. H. A.- L G. van Schiphol op weg was naar een land bouwtentoonstelling te Warffum, heeft op een bouwland te Wieringerwaard een noodlanding gemaakt, omdat zijn toestel in de lucht ln brand was gevlogen. De heer Stoll zag kans het vliegtuig tydig te verlaten. Het toestel is ge heel verbrand. De heer Stoll werd slechts licht gewond. Toen Zondagavond een agent van politie in de v. d. Wefstraat te Leiden by een vechtpartij tusschen de families S. en P. de vechtenden wilde scheiden, keerden zich allen tegen hem, zoodat hy zyn sabel moest trekken. Zijn wapen raakte hij echter in den strijd kwijt, waarop hij zyn revolver trok en eenige waarschuwings schoten in de lucht loste. Deze hadden echter geen uitwerking, zoodat de agent het wapen op de beenen van zijn tegenstanders richtte. Hy trof de 24-jarige en de 20-jarige broeders P. S. en J. S. Zy vielen, waarbij een van hen nog het ongeluk had een been te breken. Door den Eersten Hulpdienst zijn zij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Hun toestand is gunstig. Inmiddels was het verzet gebroken. Van de vechtersbazen werden nog drie belhamels ge arresteerd. De douaneboot „Albatros" heeft Zondag het motorschip .Eerste zorg", schipper W., aange houden. Het schip, dat geladen bleek te zyn met twintig ton suiker en ca. 250 kisten spiritus, welke frauduleus werden ingevoerd, bevond zich naby Domburg. De bemanning bestond uit L. te Amsterdam, G. E. te Breskens en den schip per W. Het schip werd in beslag genomen en de bemanning gearresteerd. De smokkelwaar is door de „Eerste Zorg" overgenomen van een onbekend gebleven schip. Het in beslag ge nomen vaartuig is naar Hansweert gebracht. De gearresteerden zullen naar Zierikzee worden overgebracht. De lading vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 20.000. De N V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, heeft in verband met de wyziging in de tarieven der Nederlandsche Bank, de rente ver hoogd en wel voor debetsaldi in rekening-cou rant op 6% en voor creditsaldo in rekening-cou rant en voor deposito-saldi op 3%. De omzet aan den Rijksvischafslag te IJmui- den bedroeg over Juni f 394.237.83 tegen f 415.959.29 over dezelfde maand van het vori- jaar. De omzet over de afgeloopen zes maanden bedroeg in tot. f 2.088.159.31 tegen f3.824.659.88 in 1932. Alzoo een nadeelig verschil van byna 2 millioen gulden. De gedetailleerde omzetcyfers over Juni lui den als volgt: Treilvisch: 50 stoomtreilers f 83.715.05; 204 mötorloggers f 123.459.19; 454 motorkustvis- schers f 41.136.32; 2 open booten f 1.55; 19 Deensche motorkotters f 12.677.67; 4 Belgische motorkotters f 1.291.36. Dry f net: 1 stoomlogger f 4.304.95; 2 motor- loggers f 6.160.35. Consignatiezendingen f 21.491.39. De twintigjarige Duitsche zeeman H. H., die, zooals gemeld, door de Rotterdamsche recht bank werd veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf wegens den doodslag op de 33-jarige Wilhelmina Ehrisman, bijgenaamd „Blonde Mien", op den Schiedamschedyk, is in hooger beroep gegaan. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt wegen mishan deling den dood ten gevolge hebbend, daar hij het verder ten laste gelegde niet bewezen achtte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5