L Vorderingen op Duitschland Meer bevoegdheid gevraagd Steekpenningen Om zijn jongen te redden FRADIO-PROGRAMMA, MAANDAG 3 JULI Het resultaat der enquête van de Nederlandsche Bank Ruim één milliard Geen overeenstemming Bio-vacantieoord „Russenduin" Grootsche openingsplechtigheid Naar een nieuwe C.A.O. in de bouwvakken De patroons willen loonsverlaging de arbeiders korteren werktijd Retorsie-bevoegdheden Dinsdag 4 Juli 1933 Wijziging der Landbouw-Crisiswet In- en uitvoer VROUW AANGEVALLEN De daders voor de rechtbank BENZINE IS GEVAARLIJK Brand door een stofzuiger Ernstige knoeierijen bij den P.T.T.- dienst aan het licht gekomen Middenstandsbelangen De drie Nederlandsche bonden beraden zich 48-jarige vader springt zijn zoontje na, maar verdrinkt zelf De knaap gered Prinses Juliana te Londen MOTORTREIN RIJDT ZONDER BESTUURDER Een gevaarlijk slippertje Het lot van het Centrum Herstel der monarchie in Griekenland? De Nederlandsche Bank N. V. te Amsterdam deelt het volgende mede: De enquête naar de Nederlandsche vorderin gen op Duitschland kan thans als afgesloten worden beschouwd. In totaal hebben ruim 47.500 hier te lande gevestigde personen, firma's en instellingen hunne vorderingen op en belan gen in Duitschland aan De Nederlandsche Bank opgegeven. Volgens deze opgaven bedroeg op 1 Juni 1933 de totale nominale waarde der Duit- sche obligaties in Nederlandsch bezit f 430.6 millioen (vreemde valuta omgerekend naar de koersen op 1 Juni jl.) Hieronder was begrepen f 12.1 millioen aan obligaties Dawesleening en f 30.4 millioen aan obligaties Youngleening. Het totaal der niet in obligaties belichaam de vorderngen beliep f 613.4 millioen. Obligaties en niet in obligaties belichaamde vorderingen tezamen bereikten dus een totaal van f 1.044.000.000.—, Daarnevens wezen de bij de Bank ingekomen opgaven nog een totaalbezit van Duitsche aan- deelen aan ten bedrage van nominaal f 263.8 millioen. Aan andere deelnemingen en aan eigendommen in Duitschland werd in totaal respectievelijk f 101 millioen en f 35.1 millioen opgegeven. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt naar aanleiding van de thans gepubliceer de transfer-bepalingen betreffende de Duitsche schulden mede, dat deze maatregelen niet krachtens een overeenkomst tusschen de Rijks bank en de vertegenwoordigers der houders zijn genomen, doch dat deze bepalingen eerst na de' besprekingen door de Rijksbank zijn vast gesteld. De vertegenwoordigers der houders hebben zich bjj de besprekingen met Dr. Schacht met verschillende der door hem voorgenomen pun ten geenszins vereenigd. Zooals reeds door de Vereeniging voor den Effectenhandel werd medegedeeld, is onder meer ten sterkste geprotesteerd tegen de bepaling, dat de debiteuren, voor zoover zy aan de Koh- versionskasse betalen, van hun verplichtingen zijn bevrijd en dat de crediteuren daardoor ge durende den tyd, dat deze bedragen bij de Kon- versionskasse zijn geblokkeerd, het volle ris co van de in Marken gestorte gelden zouden dragen en het recht op betaling in de contrac- tueele valuta zouden verliezen. Ook met de voorgenomen behandeling der af lossingen kunnen zij zich geenszins vereenigen. Van eenige bereidwilligheid om aan de Ne derlandsche houders aanbevelingen ten opzich te van de gedeelteiyke betaling der Du.tsche schulden te doen kan dan ook van de zijde der Vereeniging voor den Effectenhandel geen spra ke zyn, zoolang het resultaat van de verdere besprekingen welke Dinsdag a.s. te Beriyn zul len worden voortgezet nog niet bekend is. De Nederlandsche Regeering volgt by voortdu ring den loop der onderhandelingen en den gang van zaken betreffende het Duitsche transfermoratorium en besprekingen zyn daar omtrent tusschen den voorzitter van den Mi nisterraad, Dr. Coiyn, en den Minister van Fi nanciën, Mr. Oud, met de vertegenwoordigers voor de Nederlandsche belanghebbenden gehou den. worden. Hij eindigde met den wensch, dat dfc stichters vreugde mogen beleven van dezen dag tot heil van het Nederlandsche behoeftige kind. Namens den Centralen Raad voor kinderuit zending sprak dr. Deyi woorden van geluk- wensch; voor de kinderuitzending noemde spr. 1 Juli "33 een gelukkigen dag. De Ned. Bioscoop bond heeft in den krans van huizen ten dienste van de uitzending van kinderen een keurig huis toegevoegd, waarvoor hy namens het Ned. kind hartelijk dank zegde. Ook wenschte hy het C.G. geluk met de wyze, waarop dit aan zijn 11de huis is gekomen, een huis, dat den toets van critiek met alle andere kan doorstaan. Spr. wist, dat de exploitatie van het huis by het C.G. in goede handen was. Dr. R. Eyckel, inspecteur generaal van de Volksgezondheid noemde het verbond van ver- makeiykheid en sociale volksgezondheid een ge lukkig verbond. Ook hy huldigde den Ned. Bios coopbond voor deze, mooie stichting, waardoor de een millioen verpleegdagen, die thans in alle huizen in Nederland bereikt zyn, vermeerderen. De heer Van Staveren, voorzitter van de Cen trale Filmkeuringscommissie, noemde de stich ting van dit vacantieoord een bewijs, dat de bioscoop-exploitanten niet zyn de hongerige geldwolven, zooals ze wel eens zyn genoemd. Spr. wist dit reeds en verklaarde te wenschen, dat hij nog lang met de Ned. Bioscoopondernemers in het belang van het Ned. kind mocht samen werken. Mr. A. M. Ledeboer sprak namens het Ned. Roode Rruis, den wensch uitende, dat de talrijke kinderen, die het koloniehuis zullen passeeren, dankbaar zullen blijven voor hetgeen voor hen gedaan wordt. Hierna werden aan open buffetten verver- schingen gebruikt. In auto-cars werd daarna naar het .Russen duin" gereden, waar de voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, de heer D. Hamburger Jr. het gebouw opende en het overdroeg aan het C.G. door dr. Schucking Kool den sleutel te overhan digen. Op plechtige wijze werden achtereenvolgens de nieuwe vlag van het Vacantie-oord, die van het C.G. en de nationale vlag op het gebouw geheschen, waarna onder leiding van bestuurs leden het gebouw werd bezichtigd. Des avonds werd het .Russenduin" met 40 schijnwerpers verlicht en vanaf den Toren een Bengaalsch vuur ontstoken. De V.V.V. stak vanaf een duintop aan het strand een groot vuurwerk af. Bergens Harmonie maakte een muzikale rondwandeling door de badplaats en 's nachts om 1 uur bracht een extra trein nog duizenden bezoekers huiswaarts. Dank zij het buitengewoon mooie zomerweer is Zaterdagmiddag de officieele opening van het Bio-Vacantieoord .Russenduin" te Bergen aan Zee tot een grootsche gebeurtenis geworden. Reeds des morgens vereenigden vele belangstel lenden uit alle oorden des lands zich op het terras van Hotel Nassau Bergen, waar de Am- sterdamsche bioscoop-musici, onder leiding van Max Tak van 11 tot 12 uur concerteerden. Namens de V.V.V. te Bergen huldigde de heer D. A. Klomp Max Tak en zyn musici voor dit concert, onder het aanbieden van bloemen. In Hotel Nassau Bergen ving om half een de officieele opening aan. De groote zaal was ge heel met belangstellenden bezet en alles was keurig gearrangeerd. Polygoon zorgde voor de geluidsopname van het gebeuren. Onder de aanwezigen merkten wy op dr. Deyi, voorzitter van den Centralen Raad van Kinderuitzending; dr. R. Eyckel, inspecteur- generaal van de Volksgezondheid den heer Mi- chels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, wethouder Douwes van Amsterdam, dr. Deyer, inspecteur van de Volksgezondheid, de heeren Ketelaar en Schuckink Kool van het Centraal Genootschap voor vacantie-kolonies, B. en W. van Bergen, de heer van Staveren, voorzitter van de Rijkscommissie voor filmkeuring, mr. A. M. Ledeboer, namens het Ned. Roode Kruis, voorts tal van medici en directeuren van bios copen uit alle deelen van het land, met hunne dames. Van Z. K. H. Prins Hendrik was bericht van verhindering ingekomen, aangezien door hem de A.N.W.B.-feesten werden bijgewoond; 't bericht ging vergezeld van een bedrag, ten bate van het Bio-Vacantieoord. De voorzitter van stichting „Het Bio Vacantie oord", de heer J. ter Linden dankte hen die het initiatief namen tot oprichting van de stichting. Vervolgens gaf de heer A. de Hoop, secretaris van de Stichting, een kort overzicht van het werk sedert de oprichting. Ten slotte droeg hij het Bio Vacantieoord over aan het Bestuur van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Na een rede van dr. Schuckink Kool, voor zitter van het Genootschap, sprak mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester van Bergen, een woord van warme hulde voor hetgeen de Stich ting in het tydsverloop van zes jaar had bereikt. Spr. noemde het een gelukkige gedachte, om de collecten, die op de feestdagen in de bios copen gehouden worden ten goede te doen ko men aan de Nederlandsche kinderen, die be hoefte hebben aan buitenlucht; ook noemde hy het een goede gedachte, om de exploitatie van .Russenduin" in handen te geven van het C.G. Het gebouw met het 13 H.A. groote terrein, z'n bioscoop-speelzaal en z'n overdekte zwem inrichting mag inderdaad een model-inrichting worden genoemd. Spr. was overtuigd, dat de k'n deren daar zullen krijgen, wat hun gegeven kan De besturen van den Patroonsbond voor de Bouwbedryven in Nederland en van den Ne- derlandschen R. K. Bond van Bouwpatroons hebben het volgende schryven aan de arbei- dersbrganisaties gericht „Het heeft in onze organisatie een punt van ernstig beraad uitgemaakt, of in de huidige omstandigheden het sluiten van een nieuwe landeiyke collectieve arbeidsovereenkomst mo gelijk en wenschelijk zou zyn. Ten slotte heeft de overweging, dat een contractloos tijdperk veel wat in den loop der jaren in het belang van het bouwbedrijf, en in het algemeen be lang, is tot stand gekomen, zou te niet doen, onze besturen er toe geleid, wederom te trach ten een overeenkomst tot stand te brengen, waarby uiteraard de inhoud den invloed der tijdsomstandigheden niet zal kunnen ontgaan. .Alvorens in concreto aan te geven, welke wyzigingen de bestaande overeenkomst zou dienen te ondergaan, moge worden medege deeld, dat onze bonden geen arbeidsvoorwaar den kunnen vaststellen voor werken waarop de Overheid het cachet van „werkverschaffing" heeft gelegd en dat zulks evenmin het geval is, wat betreft wegenbouw. Onze besturen meen den goed te doen duidelijk te doen uitkomen wanneer bij het komende overleg over de vast stelling van arbeidsvoorwaarden van gedachte zal worden gewisseld, bedoelde werken auto matisch buiten geding zyn. „Wat den eigeniyken inhoud der landeiyke collectieve arbeidsovereenkomst betreft, wor den in hooidzaak de navolgende wyzigingen voorgesteld: le. het uurloon wordt verlaagd met 15 pCt. 2e. de vacantie (thans 5 dagen) wordt terug gebracht tot drie dagen per jaar. 3e. de ziekteregeling zal geheel zyn overeen komstig de Ziektewet. 4e. in hoofd- en eerste klasse zal de rubriek ongeschoolden wederom worden ingevoerd. 5e. in de klassenlijst zullen niet meer, in de mate als tot dusver gebruikelijk, de gemeenten kunnen worden geplaatst. (De verschillende gemeenten worden dan genoemd.). 6e. de duur der nieuwe overeenkomst zal op één Jaar kunnen worden gesteld, eindigende 30 Sept. 1934. De samenwerkende arbeidersorganisaties stellen voor ernstige pogingen aan te wenden om bij de vernieuwing van de overeenkomst te komen tot verkorting van den arbeidsduur, waarbij de kwestie van de loonen kan worden bezien vanuit het standpunt, ingenomen door de meerderheid in den Hoogen Raad van Ar beid in haar advies aan de regeering. Gevraagd wordt de vacantie op een volle week te brengen met behoud van het loon, ook by den grooteren omvang van de werkloosheid. Verder wordt voorgesteld een commissie te benoemen, die het pensioenvraagstuk voor de bouwarbeiders zal onderzoeken en hierover ter gelegener tyd rapport zal uitbrengen. De R. K. Bouwvakarbeidersbond en de Ne derlandsche Christelijke Bouwarbeidersbond zouden voorts regelingen willen zien getroffen om te komen tot een kindertoeslag. Ingediend is een wetsontwerp tot verleening van enkele retorsiebevoegdheden. De Memorie van Toelichting merkt ten aan zien hiervan het volgende op. Zonder in de handelspolitiek een principieele koersverandering te brengen, hetgeen, zoolang de uitkomsten der Londensche Monetaire en Economische Conferentie onbekend zyn, onge- wenscht ware, is het toch zaak enkele leemten in onze handelspolitiek weg te nemen. Mocht het in dezen tyd van handelspolitieke wanorde en autarkische strevingen tegenover staten met welke thans op den voet van meest- begunstigde natie wordt omgegaan, ontstentenis van verdrag intreden, dan zou het gemis aan eenig middel van verweer zich ernstig kunnen wreken en zouden zeer veel grooter belangen, dan thans by die van andere landen woraen achtergesteld, aan eenzijdige discriminatie blootstaan. Ook kan de toestand gevaar opleveren, in dien het buitenland, hangende een regeling van meestbegunstiging, zich vry zou kunnen bewe gen en maatregelen zou kunnen nemen, die voor Nederland in hooge mate schadeiyk zyn, Jer een belang te hebben een verdragsrege ling met Nederland intact te houden. HUIZEN, 296 M.: KRO.: 8.— Morgencon cert, 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuurtle door Pastoor L. H. Perquin, 12.00 Politieberichten, 12.15 Kro- sextet onder leiding van P. Lustenhou- wer, 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Llederenvoordracht door Mlep Beuming, sopraan, 3.45 De Kro- boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. Refrelnzang Jack Mossel, 4.30 Gramofoon muziek, 5.00 Balalaika-ensemble „Russla" 7.00 Politieberichten, 7.15 F. Wahler: .Newman als de ziel der Oxfordbeweging. 6.00 Pater C. Ciels O. P.: St. Dominicus en zijn orde, 7.35 Gramofoonmuziek, 7.45 Middènstandskwartiertje, 8.00 Het Kro- orkest onder leiding van Johan Gerritsen, 10.30 Vaz Dias, 10.35 De Kro-boys onder leiding van Plet Lustenhouwer, 11.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: AVRO. 8.01 Tijd sein Avro-klok, 8.01 Gramofoonmuziek, 10.01 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmu ziek, 10.30 Kamermuziek door het Arn- hemsch Strijkkwartet, 11.00 Kook- en bak- praatje door mevr. R. LotgeringHllle- brand: EEen Avro hors d'oeuvre, 11.30 Arn- hemsch strijkkwartet, 12.00 Tijdsein Avro- klok, 12.01 Gramofoonmuziek, 12.30 Lunchconcert door het ensemble Rentmees ter, intermezzo» Van Dijk's origineel Vo- lendammers, 2.15 Verzorging van den zen der, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Knip cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 35e les, 4.00 Piano-recital door Theo Pot jes, 4.30 Radio-kinder-koorzang onder leiding van Jacob Hamel, 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door mevr. Antoinet te van Dijk, 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla, solist Boris Lensky, viool, 6.30 Ra dio-volksuniversiteit, 7.00 Avro-gramofoon- muziek, 7.30 Cyclus „Vacantiegangers. attentie (Avro-reislezlngen 1933) (XVIII) H. G. Tulp, Oostenrijk, 8.00 Tijdsein Avro- klok, 8.01 Vaz Dias, 8.05 Uitzending ten faveure van „De Joodsche Invalide", met medewerking van het omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte, solist, Fran cis Koene, viool en Jan Musch, voor dracht. Obercantor G. Sirota uit War schau met koor (pianobegeleiding Julius Soesan), 8.15 Opening door den waarne mend voorzitter van de „Joodsche Inva lide" Dr. A. Keesing, 8.10 Francis Koene speelt, begeleid door het omroeporkest on der leiding van Albert van Raalte, 8.30 Radiotooneel „10260'' onder leiding van Kommer Kleyn, 8.45 Zang door Obercan tor G. Sirota, met koor, 9.05 Toespraak door den eere-voorzitter van „De Jood sche Invalide", den burgemeester van Am sterdam, Dr. W. de Vlugt, 9.3Q Zang door Obercantor G. Sirota, met koor, 9.50 Wat wil de „Joodsche Invalide" eigenlijk?. Strikvragen aan den directeur, den heer I. Gans. Hierna zingt Obercantor G. Si rota. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Kovacs Lalos en ziln orkest (refrelnzang Bob Scholte), 11.00 Vaz Dias, 11.10 Gramofoon muziek. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, 12.00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.Lichte gra mofoonmuziek, 7.45 Weeroverzicht, 7.50 Symphonisch concert van gramofoonpla- ten, 8.30 Causerie over een actueel on derwerp in het Fransch (België), 8.40 Lichte gramofoonmuziek, 9.Nieuwsbe richten in het Fransch, 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek, 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch, 9.55 dans muziek en gramofoonmuziek. (In div. pau zes slotnoteeringn en sportbericht). BRUSSEL, 509 M.i 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. onder leiding van P. Leemans, 1.30 Gramofoon muziek, 2.Gramofoonmuziek, 5.20 idem, 8.20 Gramofojnmuzlek, 9.20 Gramofoon muziek, 11.idem. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen, 3.50 Omroeporkest onder leiding van Laun- nv Gröndahl, 10.25 Concert door het om roeporkest onder leiding van Launy Grön dahl. BERLIJN, 419 M.: 4.50 Populair concert onder leiding van Engel, 8.30 Muzikaal blij spel, 10.20 Berichten en concert. HAMBURG, 372 M.: 1.35 Gramofoonmu ziek, 2.30 idem, 4.20 Concert, 5.50 Plein concert, 9.50 Beethoven-programma, 10.50 Concert door het Nora-orkest. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 12.20 Gramofoonmuziek, 2.20 idem. 4.20 Concert, 8.50 Stedelijk orkest, 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert onder leiding van Wolf, 1.20 Con cert, 4.50 Vesperconcert, 8.35 Populair pro gramma. DAVENTRY, 1554 M.i 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort, 1.50 door het studio orkest een concert onder leiding van Can- tell, 2.35 Concert, 3.20 Gramofoonmuziek, 4.35 Concert. 6.50 Concert, 7.20 idem, 8.20 Concert, 9.40 Concert door het B. B. C„ orkest, 11.Lew Stone en zijn Band. PARIJS EIFFEL, 1446 M.: 8.50 Interna tionaal concert. PARIJS R. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.20 idem, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.20 gevarieerd programma. MILAAN, 331 M.: 8.Gramofoonmuziek, 8.55 Variété programma, 10.20 Kamermu ziek, 11.Dansmuziek. ROME, 441 M.: 9.05 Concert, 10.20 Con cert, 10.40 Dansmuziek. WEENEN, 517 M.: 7.20 Populair concert door het Weensche symphonie-conert on der leiding van Krempl, 9.20 Populair con cert onder leiding van Holzer. WARSCHAU, 1411 M.: 5.35 Sollstencon- cert, 7.25 Gramofoonmuziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 8.05 Concert door het Omroeporkest, 8.50 Populair concert door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging van de Landbouw-crisiswet 1933. Aan de Me morie van Toelichting ontleenen wy het vol gende Sinds het tydstip waarop de landbouw-crisis wet 1933 in werking is getreden, is aanstonds een begin gemaakt met de voorbereiding van de toepassing op de bloembollen en het rund vee. Als direct in het oog springend bezwaar rees daarby de al te beperkte omschrijving der crisisproducten, tengevolge waarvan b.v. de bepalingen dezer wet niet toepasselijk zijn ip rund- en kalfsvleesch, doch slechts op levende dieren. Om aan dergeiyke bezwaren geheel te ontkomen, zoude de aanwyzing van wat als crisisprodu'ct mag worden aangemerkt behoo- ren te worden gedelegeerd, of althans van een limitatieve opsomming der crisisproducten moeten worden afgezien. De regeering, uit er varing wetende dat hiertegen ernstige beden kingen van de zyde der Volksvertegenwoordi ging zouden kunnen worden gekoesterd, stelt daarom thans voor, de voornaamste producten enumeratief aan te duiden en daarnaast een algemeene bepaling op te nemen, waardoor aan de uitvoerders dezer wet gelegenheid wordt ge boden ook nog andere dan de met name ge noemde producten onder de regelingen dezer wet te brengen. De nieuwe voorgestelde redac tie van artikel 35 biedt daarbij aan de Volks vertegenwoordiging een mogelijkheid tot con- tröle, daar zy krachtens dat artikel zich zal moeten uitspreken over de door de Kroon reeds gegeven aanwyzing van een product als crisis- product. De regeering is overtuigd, dat de rege ling, zooals zij in de oude redactie van artikel 35 was neergelegd in de praktyd zeer veel noodeloozen arbeid zou vergen en daardoor den goeden gang van zaken van het crisiswerk zou bedreigen, weshalve zy thans voorstelt den arbeid van de wetgevende macht in casu te be perken tot een uitspraak over de aanwyzing van een product als crisisproduct in den zin dezer wet. De regeering wyst er op, dat sedert de tot standkoming dezer wet de noodzakeiykheid van hare toepassing op ruime schaal niet twyfel- achtig is geworden, integendeel, de voortgang der economische ontwrichting eischt een appa raat in de handen der regeering, dat haar te allen tyde en onder alle omstandigheden ter beschikking staat en waarmede zy kan ingre pen, waar hulp van noode is. Doch ook voor eenige producten kan een ruimere bevoegdheid tot regelend optreden kwa- ïyk worden ontbeerd. Vervolgens geeft de Memorie van Toelichting een zeer gedetailleerde uiteenzetting over elk der nieuw aangewezen crisisproducten. Als zoodanig worden genoemd: melk, melk en zuivelproducten, margarine, varkens, varkens- vleesch, visch, slachtpaarden, schapen, paarden en schapenvleesch, rund- en kalfsvleesch en dieriyke vetten, granen, tarwe. Overige granen, zaden, fabrieksaardappelen en aardappelmeel, consumptie-aardappelen, suikerbieten, griend- hout en riet, vlas, kippen en eendeneieren, fruit, zuidvruchten en warmoezerygewassen, produc ten van de bloementeelt en producten van de boomkweekery. De landbouw-crisiswet is voor de melkpro ducten van belang, aangezien aan de crisis- zuivel-centrale thans geen middelen ten dienste staan om productiebeperking voor te schryven. Ook kan het noodig biyken regelend op te treden met betrekking tot het zoeken van nieu we afzetgebieden, waarby centralisatie wellicht noodzakeiyk kan blijken. Het is wenschelijk, de mogeiykheid te openen voor te schrijven, dat by de vervaardiging van margarine, ook een bepaald percentage binnenlandsche vetten zal worden gebezigd. Voor de contróle op de grootte van den var kensstapel zyn meer bevoegdheden noodig. Dit geldt ook voor het misbruik der valsche mer ken en voor de contróle op de heffingen krach tens de crisis-varkenswet. Teneinde de noodlge maatregelen te kunnen nemen voor de bescherming van het visscherU- bedryf, verdient het aanbeveling het artikel visch op te nemen in de regeling. Inperking van den rundveestapel za-1 noodig zyn om de crlsis-zuivelwet aan haar doel te doen beantwoorden. Regelend optreden wordt ook gewenscht ge acht ten aanzien van de tarwe. Het ligt in de bedoeling van de regeering het geheele vraag stuk van den graanbouw nader onder de oogen te zien. Het voorstel om suiker en suikerbleten onder de crisis-producten op te nemen noemt de re geering een logisch gevolg van den opzet van het ontwerp. De toestand heeft zich voor den tuinbouw in 1933 nog verder in ongunstigen zin ontwikkeld. Voor kool en vroege aardappelen zyn het de ontwrichte toestanden op de afzetmarkten in het buitenland en de maatregelen, welke daar worden genomen, die schier lederen export on- mogeiyk maken. Nu is België dezen weg ook opgegaan. De chaos bij den afzet van het tuinbouwproduct, voor zoover nog van afzet kan worden gespro ken, neemt steeds toe. Waar nog een afzet is, wordt hy steeds verder ontwricht en zal ge heel verloren gaan, indien niet op krachtige wijze wordt ingegrepen en tot organisatie van den export wordt overgegaan. Een herstel en terugbrengen dezer pryzen door het nemen van crisis-maatregelen, is voor het behoud van den tuinbouw een vitaal belang en behoort on ver wy ld te worden bewerkstelligd. Ten aanzien van den export moet voor cen traliseering van belangen een poging worden gedaan om aan de funeste werking van de bui- tenlandsche maatregelen het hoofd te bieden. Hierdoor alleen zal kunnen worden voorkomen, dat het geheele afzetgebied verloren gaat. Dit schynt alleen mogeiyk door het vormen van een exportmonopolie. Daarnaast is ook een im portmonopolie noodzakelijk. Iedere poging tot prijsherstel op de binnenlandsche markt maakt dit laatste noodig. De Nederlandsche markt wordt en zal nog in de toekomst in toenemende mate worden overstroomd met buiteniandsch fruit en buitenlandsche groenten. Het zal in de toekomst voor de producten van den tuinbouw niet zoo gemakkelijk zijn een afzet op de bui tenlandsche markten terug te vinden. Daarom moet onze eigen markt in zooverre voor pro ducten van eigen bodem WQrden gereserveerd, dat wordt voorkomen, dat het buitenland verder tegen afbraak- en dumpingspryzen onze mark ten overstroomt. Tenslotte moet door een productieregeling, die gericht is op beperking der cultuur, het even wicht gezocht worden tusschen de tegenwoor dige vraag en het aanbod. Voor al die maat regelen is noodig, dat de landbouw-crisiswet 1933 ook voor den tuinbouw van toepassing wordt gesteld en op korten termyn in werking kan treden. De achteruitgang van het bloemisterybedrijf door handelsbelemirieringen heeft een kritieken toestand geschapen, welke het nemen van in- grijpende maatregelen noodzakeiyk maakt. Voorgesteld wordt ook een aanvulling der wet met een bepaling, welke de mogeiykheid schept op uit het buitenland komende crisisproducten zoodanige heffing te doen, dat het Neder landsch prijspeil wordt bereikt. De bedoeling is daarby niet het eventueel natuuriyke prijsver schil tusschen buiteniandsch en binnen- landsch artikel weg te nemen, doch wel op het buiteniandsch artikel een zelfde of overeenkom stige prysverhooging toe te passen, voor het ge val, dat door overheidsmaatregelen een bepaald product in prys stygt. Tenslotte wordft een wyziging voorgesteld, waardoor de geheele inhoud der Landbouw-cri siswet 1933 als het ware voor den tweeden keer aan de orde wordt gesteld. Op Dinsdag 11 dezer zal voor de rechtbank te Utrecht worden behandeld de zaak tegen de gedetineerden H. R. en B. J. K., die in den nacht van 3 op 4 Maart j.l. de woning van de alleenwonende caféhoudster mej. Hak te My- drecht zijn binnengedrongen, haar hebben mis handeld en vastgebonden en met een hoeveel heid rookartikelen en het voorradige wisselgeld zyn verdwenen. De onverlaten werden te Zaan dam, resp. Amsterdam gearresteerd. Dezer dagen is door een merkwaardige oor zaak brand ontstaan in de woning van W. aan den Broekheumerweg te Lonneker. De vrouw des huizes had met wasch-benzlne een gang- looper gereinigd waarna zy het verdere werk met den stofzuiger wilde voltooien. Nauweiyks had zy dezen echter in werking gezet of de looper vatte vlam. In een ommezien stond de geheeele gang in brand. Door tydig ingrypen kon uitbreiding worden voorkomen. Uit het voorgevallene biykt weer eens zooveel te meer dat men met het gebruik van benzine niet voor zichtig genoeg kan zyn. Op last van de recherche uit Den Haag is te Maastricht gearresteerd de technisch ambte naar der P.T.T., J. v. S. te Maastricht, tevens secretaris eener bouwvereeniging. Te Hendrik Ido Ambacht werd eenigen tyd geleden door een belastingambtenaar in de boeken van een aannemer een post steekpenningen gevonden, welke volgens de verklaring van den aannemer voor een door hem te Sittard uitgevoerd werk bij wijze van provisie aan v. S. waren verstrekt. De Haagsche correspondent van „De Tele graaf" deelt hieromtrent nog het volgende mede Onlangs werd in de residentie een ambtenaar van den dienst der P.T.T. gearresteerd en later in het Huis van Bewaring ingesloten, die zich aan frauduleuze handelingen had schuldig ge maakt. Naar wij vernemen, heeft het verder onderzoek in deze zaak aan het licht gebracht, dat meer ambtenaren van den P.T.T.-dienst strafbare handelingen zouden hebben gepleegd en wel schijnt het speciaal den technischen dienst te betreffen. De daarop gevolgde arres tatie van ambtenaar S. te Maastricht houdt eveneens verband met deze affaire, terwijl, naar ons ter oore kwam, het niet onwaarschyniyk is dat meer arrestaties zullen volgen. In hoofd zaak zouden de gepleegde frauduleuze hande lingen bestaan in het aannemen van belangryke bedragen aan steekpenningen van aannemers en leveranciers van den technischen dienst, welke hierdoor op strafbare wyze zouden zyn bevoordeeld en waardoor het staatsbedrijf van de P.T.T. ernstig is benadeeld. De politie behandelt deze zaak met de groot ste geheimzinnigheid en weigert alle inlich tingen. Inmiddels heeft zich te Maastricht een co mité gevormd uit de burgerij, waarin een be kend advocaat uit Den Haag zitting heeft, met het doel de invryheidstelling van den amb tenaar v. S., die vader van negen kinderen is, te bevorderen. Officieel wordt door den Persdienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. het volgende medege deeld Het is gebleken dat aan aannemers van door den P.T.T.-dienst uit te voeren werkzaamheden door ambtenaren van den P.T.T.-dienst, tegen belooning, inlichtingen waartoe deze niet be voegd waren, zijn verstrekt. Op deze wijze werd het z.g. opzetten op de aanneemsommen, iets wat overigens bij aanbestedingen veelal pleegt voor te komen, in de hand gewerkt. Het onder zoek is nog in gang, doch heeft reeds uitge wezen dat dergeiyke toestanden voorkwamen te Den Haag en Maastricht. Het bedrag van de door de malversaties plegende ambtenaren ontvangen steekpenningen staat nog niet vast; het is evenwel waarschijnhjk dat die niet meer dan eenige tienduizenden guldens zullen be- loopen. Ambtenaren van het hoofdbestuur der P.T.T. zyn by deze aangelegenheid niet betrokken. In tegendeel is het initiatief, dat tot het onderzoek geleid heeft, rechtstreeks uitgegaan van ge noemd hoofdbestuur, met name van de directie van den technischen dienst, die de zaak in han den van de politie neeft gegeven en het verder onderzoek in samenwerking met deze voortzet. Dezer dagen heeft de Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, onder leiding van den heer Ed. G. Schiirmann, te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. Van den Minister van Economische Zaken was bericht ingekomen, dat door de benoeming van den heer mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar tegemoet gekomen is aan het verzoek der bonden om een vertegenwoordiger van den middenstand op te nemen in de Centrale Commissie van Advies ter uitvoering van de Algemeene Landbouwmachtigingswet. Hiervan werd met voldoening kennis genomen. Uitvoerige besprekingen werden gewyd aan het gewijzigd wetsontwerp tot heffing eener omzetbelasting! Algemeen was men van mee ning, dat dit wetsontwerp, zooals het daar ligt, niet aangenomen behoort te worden. Op ver schillende punten zullen ingrypende wijzigin gen noodig zyn om aan de gegronde bezwaren van het bedryfsleven tegemoet te komen. Wat het systeem van heffing betreft kon men zich met de daarbij optredende cumulatie niet vereenigen en kwam men tot de conclusie, dat een éénmalige heffing tot een hooger per centage behoort te worden ingevoerd, bij voorkeur by de bron, waaronder is te verstaan de schakel in het productie-proces, welke het voor verbruik gereede product in het verkeer brengt c.q. invoert. Mocht dit systeem onver hoopt op bezwaren afstuiten, dan zou men heffing by de schakel, voorafgaande aan den uiteindelyken distribuant, wenschen. Men was van meening, dat in elk geval kunstmatige uitschakeling van den tusschenhandel, alsmede bevoorrechting van bepaalde bedrijfsvormen voorkomen moeten worden. Vry algemeen verzette men zich voorts tegen het opnemen van de Weeldeverteringsbelasting in de Omzetbelasting. Laatstgenoemde heffing zou, naar men meende, voldoende kunnen op brengen om de Weeldeverteringsbelasting overbodig te maken. Besloten werd in eerste instantie een audiën tie aan te vragen by den Minister van Finan ciën. Vervolgens werd het rapport der Commissie van Advies inzake de verstrekking van steun in natura behandeld, waarby tevens tegen woordig waren vertegenwoordigers van het Verbond van Nederl. Werkgevers, de Nederl. Grossiersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de grootwinkelbedryven in levensmiddelen in Nederland. Unaniem kwam men tot de conclusie, dat het aanvan- kelyk standpunt, dat het voorgestelde systeem van natura-bonnen voor het bedryfsleven on- aannemelyk is, gehandhaafd behoort te blyven. Besloten werd van deze meening in een geza menlijk adres aan den Minister van Binnen landsche Zaken te doen biyken. Naar aanleiding van verscheidene ingekomen klachten werden de moeilijkheden in den tus schen- en kleinhandel in margarine onder 't oog gezien. Van deskundige zijde werd mede gedeeld, dat de concerns in de margarine productie van hun monopolistische positie versterkt door de Crisis-Zuivelwet misbruik maken en zoo langzamerhand algeheele uit schakeling van den vryen handel dreigt. Beslo ten werd terzake een conferentie aan te vra gen met den Regeeringscommlssaris, belast met de uitvoering der Crisis-Zuivelwet. Ten slotte werd de positie van wyk- en straatvereenigingen, in 't byzonder in de groote steden, besproken. De ervaring leert, dat der gelijke vereenigingen door haar optreden de plaatselyke middenstandsorganisaties meerma len afbreuk doen. De vergadering was van oor deel, dat het gewenscht is, dat genoemde ver eenigingen zich uitsluitend met wyk- of straat- belangen bezig houden en zich niet begeven op algemeen terrein. Nader zal overwogen worden, op welke wyze de bonden een juiste afbakening van bevoegdheid en organisatie zullen kunnen bevorderen. W ie veel spreekt „Wie veel spreekt heeft veel te verantwoorden" waarschuwt een oud-Hollandsch spreekwoordMe nigeen is alreeds door de loslippig heid in moeilijkheden gebracht. Want wat we mededeelen wordt weldra oververtelt. Er wordt wat bij gedaan. Er wordt wat afgelaten. De voorstelling van zaken wordt iets an ders onwillekeurig. En we zitten voor we 't weten midden in de lastering of kwaadsprekerij. Kwaadwilligen verdraaien onze woorden om anderen te treffen. Bom men brengen onze woorden onjuist over zonder na te denken aan wie en onder welke omstandigheden 't wordt verteld. De menschen praten zoo graag. Laten we dit bedenken en een wacht stellen bij onzen mond: wie veel spreekt heeft veel te verantwoor den. Een zeer ernstig ongeval dat het leven heeft gekost aan een 48-jarigen man, is Zondagmid dag te kwart voor zes geschied op den Baarsjes- wege tegenover de J. J. Cremersraat te Amster- dem. De bewuste persoon reed, vergezeld van zyn 10-jarig zoonje, beiden per rywiel, in de richting van den Admiraal de Ruyterweg, toen op genoemd punt de jongen met zyn fiets tegen het rywiel van zijn vader botste. De knaap kwam te vallen, verloor het even wicht en kwam terecht in het water van de Derde Kostverlorenkade. De vader, die niet kon zwemmen, sprong toch zyn jongen in wanhoop na en heeft dit met zyn leven moeen boeten. De jongen kon door handreiking Van om standers op het droge worden gebracht, evenals den vader, aan wien de knaap zich had vast geklemd. De man had echter het bewustzyn verloren. Geruimen tyd is door personeel van den Ge neeskundigen Dienst getracht de levensgeesten van het slachtoffer op te wekken, evenwel zon der succes. Het lijk is naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. H. K. H. Prinses Juliana is Zondagochtend om half tien aan het Victoria-station te Londen aangekomen, waar zy werd verwelkomd door prinses Alice, graaf Athlone, den Nederland- schen gezant te Londen jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. De prinses begaf zich met haar gevolg naar Kensington Palace. Terwyl een politieagent Vrydagmiddag te kwart voor drie op den Parallelweg te Enschede liep, zag hij tot zyn verbazing den motortreln vanuit de richting Oldenzaalschestraat passee ren zonder bestuurder. Hoewel alle pogingen in 't werk werden gesteld om bytyds de aandacht op het gevaar te vestigen, kon niet worden voorkomen dat de trein de Kloosterstraat voor- byreed zonder datde afsluitboomen naar be neden waren. Eerst by de Hengelosche straat sloot de overwegwachter, die het gevaar had zien aan komen, den overweg af, waarna hy op den ry- denden trein sprong, om dezen tot stilstand te brengen. Blijkens een ingesteld onderzoek had de be stuurder by de halte Oldenzaalsche straat om noodzakelyke redenen even den wagen verlaten, tèrwyl ook de conducteur afwezig was. Tydens deze afwezigheid hebben de remmen losgelaten en is de wagen, die in den vryloop stond, zon der bestuurder weggereden. 't Is meer geluk dan wysheid, dat er by den overweg Kloosterstraat geen ernstige ongeluk ken zyn voorgekomen. BERLIJN, 1 JuU OW. B.) Naar gemeld wordt is nog geen beslissing over de positie van het Centrum gevallen. De beraadslagingen in de party zouden zoo ver zyn afgesloten dat van deze zyde geen moei- lykheden in den weg staan by de ontbinding van de party en een hospitantenverhouding van de afgevaardigde van het Centrum by de nat. socialistische party. De laatste besprekingen met officieele instanties over deze quaesties heb ben echter tot nog toe niet kunnen plaats vin den. Slechts wanneer er zich by deze bespre kingen een geheel nieuwe situatie zou voordoen, zou de leider van het Centrum, dr. Brüning met de partij-instanties beraadslagen. ATHENE, 1 Juli (V. D.) In een redevoering te Saloniki verklaarde Venizelos, dat, wanneer de tusschen tij dsche verkiezing te Saloniki op Zondag a.s. uit mocht vallen ten gunste van de huidige regeering, geacht kon worden dat de weg geëffend was voor het herstel van de mo narchie. De mogelykheid zou bestaan, dat prins Nicolaas zich candidaat zou stellen voor het presidentschap der republiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6