Litwinov behaalt successen Verklaring der goudlanden Oost-Europeesche non-agressie-pact R.K.Vereenigingen ontbonden EXAMINANDI Het nieuws van heden WANDGEDIERTE Een mijnexplosie HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD WAFELS DE BAROMETER Zuiveronderneming „RADICAAL" VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 4 JULI 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18418 DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelfngen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek OVEREENKOMST MET ROEMENIE Grootere veiligheid voor Sovjet-Rusland Prelaat Leicht Legt zijn Rijksdagmandaat neer Aanslag op Sovjet-Amb tenaar te Tokio De dader gearresteerd Balbo stelt vertrek weer uit Wegens de ongunstige weers omstandigheden Het Weer Thans ook in Würtemberg De V.S. en de Sovjet Unie Nog dit jaar erkenning? Katoen naar Rusland Militie in Oostenrijk? Geen bezwaar der groote mogendheden RUSLANDS AUTO-INDUSTRIE Een enquete-commissie naar den Chaco HONGERMARSCH NAAR NANTES IRIGOYEN OVERLEDEN De centrale banken uitgenoodigd, om hiervoor samen te werken Het conferentiewerk ligt stil Interview met mr. Trip Commissies niet bijeen Geheel Amerika achter Roosevelt De tornado op Cuba Matoesjka uitgeleverd aan Hongarije Zoo gij slaagt, 'k vraag U één ding: Geef Uw fuif bij Wesseling Gr. Houtstraat 155 - Tel. 10737 POFFERS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Acht arbeiders om het leven gekomen NIEUWE HAARLE COURANT Terwijl de „kapitalistische" mogendheden op de economische wereldconferentie te Londen tot de ontmoedigende ervaring zijn gekomen, dat, voor het oogenblik althans, zelfs over het meest elementaire en primaire economische programpunt n.l. valuta-stabilisatie geen algemeene overeenstemming kan worden bereikt en het feitelijk doelloos is de onvrucht bare beraadslagingen nog langer te rekken, heeft de handige en geslepen vertegenwoordiger van de anti-kapitalistische bolsjewistische Sovjet- Unie, de diplomaat Litwinov, eenige verrassende successen op politiek gebied weten te behalen. Vooreerst heeft hij, zooals wü gisteren reeds met een enkel woord vermeldden, de vinnige ruzie, welke tusschen Engeland en Sovjet-Rusland was ontstaan ten gevolge van het proces tegen de Engelsche ingenieurs der Vickers Company te Moskou, uit de wereld geholpen, niettegenstaan de de meeste Engelsche conservatieven niets van een toegeven aan Sovjet-Rusland wilden weten en het Sir John Simon al ernstig kwa lijk namen, dat deze Litwinov te woord wou staan. Van 'de antipathie van de „diehards" heeft de gladde Rus zich niets aangetrokken. Bij gelijk oversteken hebben Sir John Simon en hij het. conflict geliquideerd. Rusland liet de volgens Russische opvatting wegens corruptie, sabotage en spionnage (excusez du peu) veroor deelde en gevangen gehouden Engelsche inge nieurs MacDonald en Thornton vrij en hief het invoerverbod voor Britsche waren en produc ten op, terwijl Engeland daartegenover onmid dellijk het embargo op Russische goederen op hief en de afgebroken onderhandelingen over een nieuwe handelsovereenkomst met Sovjet- Rusland Weer opvatte. Is het een wonder, dat de Sovjet-pers thans juicht en verklaart, dat heel de Engelsche verontwaardiging over de behandeling van de Vickers-ingenieurs te Mos kou maar voorgewend was en dat Engeland alleen maar een stok noodig had om den Rus- sischen hond economisch af te ranselen? Bladen als de „Iswestia" en de „Prawda" beweren nu, dat Engeland bakzeil moest halen, omdat Sovjet- Rusland sterker bleek te staan dan de Britten verw'acht hadden en in staat is eiken „kapitalis- tischen" aanslag af te weren. Indien dit waar is, mag dit echter niet geweten worden aan de economische verhoudingen in Sovjet-Rusland, welke, gelijk bekend, buitengewoon hachelijk zijn, maar aan de zwakte der zgn. kapitalistische landen. Van deze zwakte trekt Litwinov handig partij om Sovjet-Rusland politiek zooveel mo gelijk te beveiligen. Zijn tweede groote succes bestaat in het sluiten van een non-agressie-conventie met Afghanistan, Estland, Letland, Perzië, Polen. Roemenië en Turkije. Met Polen en Frankrijk had Sovjet-Rusland reeds eenigen tijd geleden non-agressie-pacten afgesloten, maar met Roemenië wilden de onderhandelingen niet vlotten. De Bessarabische kwestie vormde een onoverkomelijk struikelblok. Rusland wenschte het na den oorlog aan Roemenië toe gekende bezit van Bessarabië niet officieel te erkennen, en Roemenië eischte zulk een erken ning als conditio sine qua non voor 'n eventueel non-agressie-pact. Thans echter zijn Sovjet- Rusland en Roemenië met elkander overeenge komen deze schier onoplosbare kwestie voorloo- pig te laten rusten. De te Londen onderteekende conventie beteekent een aanzienlijke aanvulling op en uitbreiding van de reeds vroeger tot stand gekomen non-agressie-pacten, terwijl de overeenstemming met Roemenië een begaan bare brug vormt naar de Kleine Entente, waarvan Roemenië deel uitmaakt. Vooral nu Polen en Frankrijk zijn voorgegaan en ook Roemenië zich met Sovjet-Rusland verstaan heeft, zijn de kansen op non-agressie-pacten met Tsj echo-Slowakije en Joego-Slavië, de andere leden der Fransch georiënteerde Kleine Te Weenen is voor den uitvinder van de schrijf machine, Peter Mitterhofer, in den gevel van zijn woonhuis een gedenkteeken onthuld. Entente aanzienlijk verbeterd. De door Sovjet- Rusland ontworpen politieke veiligheidsgordel in het Westen en Zuiden begint zich te sluiten, hetgeen voor Sovjet-Rusland met het oog op de spanningen en de onrust in het Verre Oos ten van het allergrootste belang is. Bovendien mag het merkwaardig heeten, dat Rusland en de zeven staten, welke het thans voor een naar alle zijden openstaande conventie heeft weten te winnen, een formule hebben gevonden en aanvaard, waarin het be grip „aanvaller" helder en scherp omschreven is. Op de ontwapeningsconferentie is men daar in niet kunnen slagen. Zou men te Genève niet zijn voordeel kunnen doen met het thans gele verde voorbeeld? Of moeten wij uit het weinige succes der groote internationale conferenties en uit het succes der slechts enkele landen betreffende beraadslagingen concludeeren, dat er meer heil te verwachten is van regelingen tusschen kleinere statengroepen onderling dan van pogingen om de gansche wereld in over eenkomsten samen te vatten? Ouchy, de non- agressie-pacten, de Kleine Entente, de ge meenschappelijke actie der goud-landen en de zoo juist te Londen onderteekende conventie bewijzen, dat in beperkt verband op internati onaal gebied wel wat te bereiken valt. Zou het niet beter zijn langs den weg van dergelijke overeenstemmingen van deelen te trachten tot een algeheele samenwerking van geheel de wereld te komen op verschillend ge bied? Hoe grooter de internationale conferenties zijn, hoe geringer de kans is dat zij slagen. Londen en Genève hebben dat geleerd. De weg, dien Sovjet-Rusland gaat, is practisch ge bleken, terwijl de andere zich vooralsnog „ins Blaue hinein" verliest.. LONDEN, 3 Juli. (Reuter). De ge zant van de Unie der Sovjet-republiek te Londen en de vertegenwoordigers van Polen, Roemenië, Estland, Letland en Finland heb ben het protocol over het begrip „aanvallende staat" onderteekend. In eenige paragrafen wordt het begrip om schreven. Het dekt zich met wat in vroegere non-agressie-pacten werd gedefinieerd. Na de onderteekening der conventie verklaarde Lit- winof, dat de Sovjets bereid zijn soortgelijke conventies te onderteekenen met andere sta ten, welke hun geografische positie ook is. PARIJS, 3 Juli (V.D.) In de Parijsche pers heerscht voldoening over de onderteekening van het verdrag der Randstaten met Sovjet- Rusland, waarin de „aanvaller" bij conflicten wordt bepaald. „Paris Soir" noemt het een niet-aanvals- pact en brengt lof aan de deelnemers voor hun medewerking aan den Europeeschen vrede. Aldus strekt zich voor de eerste maal van de Baltische Zee tot de Zwarte Zee een net van vrede uit. BOMBERG, 4 Juli (W.B.) De leider der Rijksdagfractie van de Beiersche Volkspartij, Prelaat Leicht, heeft zijn Rijksdagmandaat neergelegd. BERLIJN, 4 uli (W.B.) De leider der Duit- sche Volkspartij Rijksdagafgevaardigde Dingel- dey heeft bekend gemaakt dat de party zich zelf heeft ontbonden. MOSKOU, 4 Juli. (Reuter) Het telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie meldt, dat gisteren morgen te Tokio een aanslag is gepleegd op den handelsvertegenwoordiger der Sovjet-Unie in Japan, Kotsjetov. de dader, 'n zekere Soerinate Nasime, is gearresteerd. Hij is voorzitter der reactionnaire organisatie Kakoemeiso. Kort na den aanslag begaf de chef van het protocool van het dept. van buitenl. zaken zich naar den ambassadeur der U.S.S.R., Joerenev, betuigde hem uit naam van minister Oetsjida zyn leedwezen en gaf hem de verzekering dat de Japansche regeering een streng onderzoek zal instellen, van welks resultaten zy den am bassadeur op de hoogte zal houden. De chef van het protocol bezocht eveneens Kotsjetov voor het betuigen van zyn leedwezen. LONDONDERRY, 4 Juli. (Reuter). De weers omstandigheden biyven nog steeds ongunstig. Balbo heeft derhalve zyn vertrek voorloopig tot morgen uitgesteld. 5 VERWACHTING; Meest matige Noord-Westelijke tot Noordelijken of Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk be- wolkt, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. H Hoogste stand: 777.2 te Blacksod. j= Laagste stand: 751.5 te Vardö. Zon op 4.46, onder 9.22. Licht op 9.52. 7 Juli Volle Maan. STUTTGART, 3 Juli (V.D.). Het ministerie van Binn. Zaken van Würtemberg, afdeeling politie, deelt mede: In verband met een in het geheele Rijk gelijktijdig uitgevoerde actie zyn ook in Würtemberg de volgende organisaties ontbonden: Windhorst-bund, Kreuz-Schar, Sturm-Schar, Deutsche Jugendkraft, Volks- verein fur das Kath. Deutschland, Volksver- einsverlag GmbH., Kath. verbond van Jonge mannen, Kath. Gezellenvereenigingen, Kath. Jonge vrouwenvereenigingen, Neu-Deutschland, Quikborn, Motorrydersorganisatie „Concordia", Vredesbond van Duitsche Katholieken. Veel documenten, vermogens en bankreke ningen der betreffende organisaties zyn in be slag genomen en de vereenigingsbureaux zyn gesloten. WASHINGTON, 3 Juli. (V.D.) In officieele kringen verluidt, dat Sovjet Rusland nog vóór het einde van dit jaar door de Ver. Staten op een of andere wijze zal worden erkend. De eerste stap zal waarschijnlijk een modus vivendi brengen, teneinde een behandeling der verschillende kwesties, zooals die der schuden, communistische propaganda en handelsbetrek kingen mogelijk te maken. Zoodra een bevredi gende oplossing dezer vraagstukken zal zyn tot stand gekomen, zal de permanente erkenning volgen. Het verluidt, dat deze zienswyze nog niet het standpunt van president Roosevelt is, doch dat een dergelijk voorstel hem is gedaan uit den kring van zyn medewerkers. De nadruk wordt er op gelegd, dat alle vooraanstaande leden van het kabinet voor de erkenning van Sovjet Rus land zijn. De garantie van leeningen zou pa rallel moeten loopen met de erkenning, aange zien Rusland niet de beschikking heeft over baargeld voor zyn import. Ook een warenver- keer is denkbaar. WASHINGTON, 3 Juli. De Financial Re- construction Corporation heeft een leening van 4 millioen dollar met een looptyd van 1 jaar ter beschikking gesteld, waardoor Amerikaan- sche exporteurs in staat zullen worden gesteld, katoenleveranties aan de Russische handels- maatschappy in Amerika, de Anstorg, te ver richten. (United Press) WEENEN, 3 Juli. (W.B.) Van bevoegde zyde wordt bevestigd, dat tydens de besprekingen der ontwapeningsconferentie ook de reorgani satie van het Oostenryksche huurleger in een militie ter sprake is gekomen. De vooraanstaande mogendheden hadden er geen bezwaar tegen Oostenryk een defensie systeem toe te staan, dat voor zyn financieelen toestand draagbaar is. MOSKOU, 3 Juli. (Reuter). In het afgeloo- pen half jaar heeft de Russische auto-industrie 18.500 vrachtauto's, 2600 auto's, 33.000 tractors en 10.000 motors voor landbouwmachines af geleverd. en daarmee haar program over schreden. Te Stalingrad werden zelfs 170 tractors af geleverd in plaats van 144, zooals in het pro gram was vastgesteld. GENÈVE, 3 Juli. De Volkenbondsraad besloot heden er van af te zien, in zake den Chaco- oorlog eerst van Bolivia staking der vyande- lykheden te eischen. De raad droeg de com missie-van-drie op, terstond een commissie in te stellen en naar de plaats van den stryd te zenden. Beide partyen mogen een waarnemer benoemen. De raad verdaagde zich vervolgens tot Sep tember. Duizenden arbeiders, die door de opschorting van den bouw van groote oceaan- stoomers werkloos zijn geworden, op marsch naar de havenplaats Nantes BUENOS AIRES, 4 Juli. (Reuter) Ood-presi- dent Irigoyen van Argentinië is heden overleden. LONDEN 3 Juli. In het lang verwachte ant woord inzake de kwestie der stabilisatie, ver klaart Roosevelt, dat hy het een ramp zal ach ten wanneer de conferentie, die byeen was geroepen om een permanente financieele sta bilisatie te bereiken, zich zou laten afleiden door voorstellen van zuiver kunstmatigen en tijdelijken aard en experimenten ten aanzien van de valuta van slechts enkele naties. De Vereenigde Staten streven naar een dollar, die voor den duur van generaties dezelfde koop kracht en waarde als betaalmiddel zal hebben, dat men in de naaste toekomst hoopt te berei ken. Wanneer de wereld in staat is in de meeste landen een eendrachtige politiek te voeren waardoor de begrootingen in evenwicht worden gebracht, kunnen de eigenlyke besprekingen beginnen over een juiste verdeeling van de we reldvoorraden goud en zilver teneinde een re serve te vormen die als basis voor het nationale betaalmiddel kan dienen. De bestaande han delsbelemmeringen zullen tenslotte eveneens uit den weg geruimd moeten worden om de uitwis seling van waren gemakkelijker te maken. LONDEN, 3 Juli (Reuter) In een on derhoud met een vertegenwoordiger van Reu ter heeft de president van de Nederlandsche Bank, Mr. Trip, verklaard, dat de continen tale landen, die den gouden standaard aan hangen de helft van al het goudgeld der we reld onder hun contróle hebben. Indien zy samenwerken kan geen gevaar hen treffen, dus zullen zy kalm blyven. In zyn interview met een Reuter-correspon- dent wees mr. Trip er nog op, dat het nood- zakelyk is, dat elke staat orde stelt op zyn eigen zaken en het levenspeil aanpast, het geen mogelyk is geworden door de daling der pry zen. Hy ontkende, dat Nederland een lee ning had verkregen van de Bank van Frank rijk, maar gaf toe, dat er zekere onderhande lingen gevoerd worden. Doch er is geen sprake van iets in den vorm van een leening. De Italiaansche gedelegeerde Beneduce ver klaarde: „Wy hopen, dat wy zekere kringen zeer spoedig zullen overtuigen van de noodza- kelykheid van een snellen terugkeer naar den gouden standaard. Wat ons zelf betreft, wy zullen stellig geen duimbreed afwyken van ons huidig standpunt. LONDEN, 3 Juli. Met algemeene stemmen besloot de subcommissie voor handelspolitiek zich tot Donderdag te verdagen. Het voorstel ging uit van den Zwitser Stucky, volgens wien verdaging noodig was, in verband met de Ame- rikaansche verklaring inzake valuta-stabilisatie. Verscheidene andere commissies zullen niet voor Woensdag meer byeenkomen. De sub-commissie tot herstel van den Inter nationalen geldstandaard werd voor onbepaal- den ty'd verdaagd, doordat Frankryk vandaag niet aan de zitting wilde deelnemen. In Engelsche kringen is men van meening, dat er geen sprake is van een mislukking der conferentie Waarschynlyk komt morgen het bureau der conferentie byeen. Misschien kun- LONDEN, 3 Juli. (Reuter). De landen met gouden standaard, n.l. Nederland, Frankrijk, België, Italië, Zwitserland en Polen, hebben de volgende verklaring gepubli ceerd In de overtuiging, dat de hand having der valuta's voor het eco nomisch en financieel herstel der wereld, voor de hervatting van het credietwezen en voor het waarbor gen van den in hun landen bereik ten socialen vooruitgang van prin- cipieele beteekenis is, en onder of- ficiëele bevestiging van hun wil, om een onbelemmerd functioneeren van den gouden standaard in hun lan den op de thans geldende goud pariteiten en in het kader van de bestaande geldkoersen te handha ven, verzoeken de ondergeteekende regeeringen hare centrale banken, in nauw contact met elkaar te blij ven en aan de onderhavige verkla ring een zoo effectief mogelijke werkzaamheid te verleenen. nen de werkzaamheden bekort worden. Naast de geldkwestie bestaan er zoo meent men nog vele punten, waarover overeenstemming kan worden bereikt. NEW-YORK, 3 Juli. (V. D.) De verklaring van Roosevelt aan de 'conferentie te Londen wordt in de Vereenigde Staten algemeen toe gejuicht. De geheele pers, de kringen te Washington en Wall Street staan achter Roo sevelt, die met zyn verklaring het standpunt weergaf der overwegende meerderheid van het Amerikaansche Volk, volgens welke de dollar- politiek van den president de eenige mogelyk- heid is voor een herstel van het Amerikaan sche bedryfsleven. De Vereenigde Staten verwachten thans niet veel meer van Londen. NEW YORK, 3 Juli (V.D.). Uit Havana ko men slechts schaars berichten binnen betref fende den tornado, daar iedere verbinding is verbroken. Het gebied tusschen Guane en Con- solacion de Sur is het ernstigst geteisterd. Het aantal dooden is nog niet bekend. In de plaat sen langs de Zuidkust is ernstige schade aan gericht, terwyi hier en daar nog ernstige over stroomingen plaats vinden. Overal zyn huizen vernield. Ernstige wolkbreuken hebben zich voorgedaan. Politie en militairen handhaven de orde. De hospitalen zyn zeer vol. Onder de bevolking is een paniek uitgebroken. WEENEN, 3 Juli. (V. D.) Matoesjka. die eenige spoorwegaanslagen heeft gepleegd, is thans uitgeleverd aan de Hongaarsche auto riteiten, Matoesjka zal, wanneer hy in Hon garije zyn straftyd zal hebben uitgezeten, weer op transport worden gesteld naar Oostenryk. Irigoyen, oud-president van Argentinië overle den. Aanslag op handelsvertegenwoordiger der Sov jet-Unie te Tokio. Roosevelt waarschuwt Europa. Meeningsver- schil tusschen den president en de Amerikaan sche delegatie te Londen. Prinses Juliana te Londen; bezoeken van den Prins van Wales en Prins George. Verklaring der goudlanden te Londen voor handhaving van 'den gouden standaard. Het conferentiewerk ligt stU. Matoesjka uitgeleverd aan Hongarije. Ook in Würtemberg zijn gisteren de Katho lieke vereenigingen ontbonden. Ontploffing op een myn ln Rynland-West- falen. Acht dooden. Een enquête-commissie van den Volkenbond naar het Chaco-gebied. Geen bezwaar der groote mogendheden tegen een militie in Oostenryk. Ruslands auto-industrie overtreft haar pro gram. Het Oost-Europeesche nonagressiepact te Lon den onderteekend. Bij de aardbeving in Zuid-Sumatra zyn 424 personen gedood en 650 gewond. Het in Zaandam verduisterde geld is thans vrij wel geheel terecht. De verzetsactie van Zaandam tegen de regee ring luwt. Het referendum gehouden onder de by den Centralen Bond aangeslotenen heeft uitgewe zen dat een meerderheid is voor opheffing der IJmuider staking. Wetsontwerp ingediend tot beperking van uit gaven, inzake uitvoering der L.O.-wet. Ernstig auto-ongeluk by Den Helder; een doode en een gewonde. Hevige brand te Almelo. Proefuitzendingen op den Kootwykschen zen der uitstekend geslaagd. Er zijn niet veel personen, die wer kelijk radicaal een huis kunnen zuiveren. Wij kunnen dat, wij geven U schriftelijke garantie!! Zelfs bewoonde huizen kunnen door ons radicaal, afdoende gezuiverd worden. Vraagt ons eens inlichtingen. Alles onder geheimhouding. GEN. CRONJéSTRAAT 135 HAARLEM TELEF. 11657 HERNE, 3 Juli. Maandagmiddag om 1 uur heeft op de myn „Generaal Bliunenthal" een bovengrondsche ontploffing plaats gehad, waar door 16 mynvyerkers werden getroffen. Vyf hunner zyn om het leven gekomen. Drie ern stig gewonden zyn in den loop van den mid dag in het ziekenhuis overleden. De overigen waren eveneens ernstig gewond. De ontploffing ontstond in de z.g. leesban- ken, waar de kolen voor het wasschen gesor teerd worden. De lyken zyn onherkenbaar ver brand. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 767 Vorige stand 766 l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1