De uitvoering der L.O.-wet De aardbeving in Zuid-Sumatra Om de lange golf De weg terug? Auto-ongeluk bij Den Helder BEPERKING UITGA VEN ~„=RADIO-PROGRAMMA, DINSDAG 4 JULI Wetsontwerp ingediend De moeilijkheden met Duitschland De muiterij in Indië De IJmuider staking Woensdag 5 Juli 1933 De aardschokken duren voort Een inbraak-historie Pater F. Hendrichs S.J. Bescherming van den handel Groot belang voor ons land Dekking van nog f 70.000 De bestuurder gewond Intern. Euch. Congres MacDonald en Thornton in Polen Eerst distributie der bestaande schoolgebouwen, dan stich ting van nieuwe Afstand van school tot huis Meubilair Gedwongen clearing? Het aantal naar den Zeekrijgsraad verwezenen tot 182 gestegen HEVIGE BRAND TE ALMELO Twee eierpakhuizen en een auto een prooi der vlammen Meerderheid der arbeiders voor opheffing BUSSUM WEER VEILIG Berucht inbreker geknipt In totaal 424 dood en en 650 ge wonden. Ongeveer 1800 woningen ingestort Officieel rapport Verbindingen hersteld Twee „zware jongensgeknipt op de rijwielen der agenten ervan door Waardeering der „Osservatore" Geen principieele koerswijziging Proefuitzendingen op den zender te Kootwijk uitstekend geslaagd Draait de roode meerderheid in het college van B. en W. te Zaandam bij? TER VISITATIE NAAR DE MISSIE Afscheid te Heerlen MINDER BOTER IN DE MARGARINE Soldaatje spelen in hun Heimat I 1 De Italiaansche vlucht Een der inzittenden kreeg den wagen op zijn lichaam en werd op slag gedood Te Buenos Aires ,Zij kregen weinig te eten* DE I-BALB BESCHADIGD Motorboot tegen drijver gebotst Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uit voering der Lager-onderwijswet. Wezenlijke bezuiniging is niet mogelijk, in dien niet vooraf de kanalen worden afgesloten, waardoor automatisch zonder voldoenden in vloed van de overheid geld uit de openbare kassen wegvloeien kan. Wanneer bij het af sluiten van deze kanalen ia volle rechtvaar digheid openbaar en bijzonder onderwijs, met inachtneming van de formeele verschillen die door de structuur onzer wetgeving worden ge- ëischt, op denzelfden voet worden behandeld, wordt aan het beginsel der vrijheid van onder wijs en aan het beginsel der financieele gelijk stelling twee beginselen, die de minister wil zien gehandhaafd, op geen enkele wijze te kort gedaan. Dit doel doet het wetsontwerp kennen als een regeling van noodrecht. Art. 1 bepaalt dat karakter nader door de werking van de voor gestelde regeling te beperken tot den tijd van 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1935. Het is de be doeling om inmiddels na te gaan of op andere wijze zonder onaanvaardbare benadeeling van het onderwijs een grootere bezuiniging kan worden bereikt. Tenzij over het algemeen op verdere be langrijke en duurzame vermeerdering van het totaal getal leerlingen der lagere scholen ge rekend moet worden, waaromtrent voldoende gegevens ontbreken, mag worden aangenomen, dat voorshands voor het grootste gedeelte van het land het getal beschikbare en in goeden staat verkeerende schoolgebouwen met de totale behoefte daaraan in overeenstemming is, ver moedelijk veelal die behoefte eenigszins overtreft. Daardoor moet, naar het den minister voor komt, onder de bestaande omstandigheden het vraagstuk der distributie van de be staande schoolgebouwen voor dat der st i c fa ting van nieuwe schoolgebouwen in de plaats treden. De oplossing van dat vraagstuk is er in de eerste plaats een van plaatselijk over leg en beleid. Vooraf behoort echter te gaan een regeling, waardoor de stichting van nieu we schoolgebouwen en schoollokalen uit de openbare kassen tot gevallen van objectieve noodzakelijkheid wordt beperkt. Hiertoe strek ken de artikelen 2 en 3 van het wetsontwerp in de eerste plaats. De minister is van oordeel, dat de daarin neergelegde regeling, die, voor wat het openbaar onderwijs betreft, met het voorschrift van art. 195, lid 5, der Grondwet in overeenstemming is, en, voor wat het bijzonder onderwijs aangaat, het grondwettelijk recht der besturen van de bijzondere scholen onaangetast laat, noodzakelijk is. in art. 3 is een afstand van 6 KM. van school tot huis aangenomen als de grootste afstand, waarvan in redelijkheid mag worden aangenomen, dat hij door schoolgaande kinde ren dagelijks te voet kan worden afgelegd. De tot stand gekomen verhooging van den toe- la tingsleeflyd tot de lagere scholen dient hier bij in aanmerking te worden genomen. Door dit te doen. sluit men een kanaal af, waarlangs relatief veel geld uit de kassen der kleinere gemeenten wegvloeit met als gevolg dikwijls daling der materieele uitgaven voor het onderwijs tot meermalen ver beneden het toelaatbare minimum. fn de verhouding der artikelen 72 en 101 der L.O.-wet, zooals deze door de administratieve jurisprudentie is geaccentueerd, ligt een ander gevaar voor het wegvloeien van geld uit de openbare kassen buiten den wil en verantwoor delijkheid van de beheerders dier kassen. Ten aanzien van de vraag, wanneer een schoolbe stuur kan else hen, dat het zal worden in staat gesteld om. nieuwe schoolmeubelen, leer- of hulpmiddelen voor het onderwijs aan te schaf fen, ontbreekt namelijk een objectieve maatstaf en is een maatstaf, waarbij iedere subjectieve waardeering is buitengesloten, vermoedelijk ook niet te geven. Het gevolg hiervan is, dat der gelijke voorzieningen, welke ook ten laste van de z.g. exploitatievergoeding (art. 101) zouden kunnen worden gebracht, desgewenscht krach tens art. 72 kunnen worden aangevraagd. Art. 72 kan aldus een correctie vormen tegenover te groote schrielheid van gemeentebesturen; het kan echter ook zoodanig worden gehan teerd, dat de gemeentebesturen worden ver plicht tot vele uitgaven, die op zichzelf wellicht wenscheliJV. zijn, maar in tijden van nood behooren achterwege te blijven. De minister vertrouwt, dat dit euvel zooal niet geheel verdwijnen, dan toch in be teekenis sterk verminderen zal, indien de wet uitdruk kelijk een veroordeeling er van inhoudt. Hier toe acht hij het wenschelijk, dat het door de jurisprudentie van de Kroon geïntroduceerde begrip der „normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen" een plaats in de wet krijgt. Opdat intusschen uit het op den achter grond schuiven van art. 72 voor de schoolbe sturen geen moeilijkheden zullen voortvloeien, is het wenschelijk een waarborg te scheppen, opdat de exploitatievergoedingen, welke de schoolbesturen ontvangen, niet beneden het, ook bij zuinige exploitatie, noodzakelijke mi nimum dalen. Dit geschiedt het eenvoudigst door het bepalen van een minimum voor de gemeentelijke uitgaven, waarnaar deze vergoe ding berekend wordt. Aldus wordt gelijktijdig verzekerd, dat ook aan het openbaar onder wijs niet het strikt noodige onthouden wordt. De minister is voornemens, van de hier gegeven bevoegdheden slechts gebruik te maken, naar gelang de noodzakelijkheid of sterke wensche- lijkheid daarvan voor bepaalde of voor alle gemeenten aan den dag treedt.. Art. 5 heeft in de eerste plaats ten doel te voorkomen, dat de openbare kassen plotseling worden belast met uitgaven ter zake van scho len, welke vroeger door de stichters voor eigen rekening werden tot stand gebracht het het doel om aan zekere voorschriften der L. O. niet gebonden te zijn. Art. 8 beoogt op eenvoudige wijze vroeger tot stand gekomen besluiten, die op 1 Juli 1933 nog niet zijn uitgevoerd, onder de werking der wet te brengen. Art. 10 heeft ten doel te voorkomen, dat door de tijdelijke verhooging van de getallen leerlingen, genoemd in art. 73, bestaande scholen gevaar loopen de rijksvergoeding te verliezen. Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen is aan den Raad van State om advies gezonden het ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 2 der clearingswet. Zoodra deze algemeene maatregel zal zijn af gekondigd, hetgeen ongetwijfeld met den meest mogelijken spoed zal geschieden, zal het mo gelijk zijn, indien de omstandigheden dit nood zakelijk zouden maken op ieder gewenscht oogenblik een gedwongen clearing te doen plaats hebben ten opzichte van eenig land, dat beperkende bepalingen ten aanzien van het internationaal betalingsverkeer heeft getroffen. BATAVIA, 3 Juli (Aneta) Het aantal naar den Zeekrijgsraad verwezenen als gevolg van het gebeurde aan boord van ,,De Zeven Provinciën" is gestegen tot totaal 182, nu als nog 23 Europeesche schepelingen zonder rang beschuldigd van overtreding van artikel 117/120 Militair Wetboek van Strafrecht, naar den Krijgsraad zijn verwezen. Een tweetal hiervan wordt beschuldigd van het uitschelden, beschimpen of beleedigen van een meerdere in rang. Artikel 117 van het Militair Wetboek van Strafrecht luidt: „De militair die opzettelijk een meerdere fei telijk aanrandt, zich met geweld of bedreiging met geweld tegen hem verzet, hem van zijn vrij heid van handelen berooft of hem door geweld of bedreiging met geweld dwingt tot het vol voeren of tot het nalaten eener dienstverrich ting, wordt, als schuldig aan feitelijke insubor dinatie gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren." Indien het feit eenig lichamelijk letsel ten gevolge heeft, wordt de schuldige gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren. Indien het feit den dood tengevolge heeft wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren." Artikel 118 luidt: „Feitelijke insobordinatie, gepleegd met voor bedachten rade wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste tien jaren. Indien het feit eenig lichamelijk letsel ten gevolge heeft, wordt de schuldige gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren. Indien het feit den dood tengevolge heeft, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaren". Artjkel 119 luidt: „Feitelijke insubordinatie, gepleegd met voor- of meer vereenigde militairen, wordt als mui terij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren. De schuldige wordt gestraft: lo. met gevan genisstraf van ten hoogste 15 jaren, indien het door hem gepleegde misdrijf of de daarbij door hem gepleegde feitelijkheid eenig licha melijk letsel ten gevolge heeft, 2o. met levens lange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaren, indien het den dood ten ge volge heeft." Artikel 120 luidt: „Met den dood, levenslange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaren wordt gestraft: lo. feitelijke insubordinatie in tijd van oorlog, 2o. muiterij aan boord van een oorlogs vaartuig, zich ergens bevindend, waar geen onmiddellijke hulp te verkrijgen is." Maandagnacht is een hevige brand uitge broken in het pakhuis van den eierhandel der gebroeders Seckei aan de Poulijnstraat te Al melo. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon zij niet voorkomen, dat de brand over sloeg naar het belendende tweede pakhuis van dezelfde firma, waarin een groote voorraad eieren en houtwol aanwezig was. Het vuur breidde zich voorts uit naar een garage, waar in een auto stond. Ook deze werd een prooi der vlammen. De burgemeester van Almelo, die op het ter rein van den brand aanwezig was, leidde de blusschingswerkzaamheden. Een woonhuis en een ander pakhuis, naast de brandende percee- len gelegen, konden worden gespaard. De schade, die ongeveer f 10.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Maandag is in verschillende plaatsen door de leden van de IJmuider Federatie aange sloten b« den Centralen Bond van Transport arbeiders gestemd over het advies van het Bestuur tot opheffing van de staking. De uitslag van het referendum was: in totaai uitgebracht 1551 stemmen, waarvan 948 voor en 577 tegen het advies. De overige stemmen waren öf blanco öf ongeldig. De meerderheid heeft zich dus voor ophef fing van de staking uitgesproken. De politie te de Bilt heeft een 35-jarigen man aangehouden, zekeren T„ woonachtig te de Bilt, verdacht van diefstal van een gelyk- richter. De politie te Bussum toog op onder zoek uit, daar men vermoedde, dat T. ook diefstallen te Bussum op zijn geweten had. Gebleken is, dat inderdaad T. de laatste jaren Bussum en omgeving onveilig heeft gemaakt en talrijke diefstallen op zijn geweten heeft. In zijn woning te de Bilt werd voorts een hoe veelheid goederen ontdekt, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Na verhoord te zijn zal T. Woensdag a.s. ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht worden gesteld. HUIZEN, 296 M. 8 uur Schriftlezing ;n meditatie 8.15 Gramofoonmuziek uur Uurtje voor onze zang- en muziek- rereenigingen. Zang door het Chr. Meisjes koor „Euphonia" te Apeldoorn, o.l.v. B. VI ooibroek. Lucie de Wilde begeleiding 12 uur Politieberichten 12.15 Gramofoon muziek 12.30 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk 2 uur Zenderverz. 2.10 Harmonium bespeling door Sipke Duif 3 uur Het Delftsche Trio, Louis de Ruyter, viool. Henk I. Berghout, cello. Rie de Beute, plano 1.30 Kinderuurtje door mej. v. Splunter. Zang mej. D. C. v. Splunter 5.30 Vervolg uitzending van het Chr. Nat. Zendings- feest te Wassenaar. Slotrede door prof. dr. P. W. A. Korff 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7 uur Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Declamatie door mej. A. Visch. Gedichten van Alice Nahon 8 uur Gramofoonmuziek 9 uur J. v Noortwijk „Het reclame apparaat" 9.30 Orgelcon cert uit de Luth. Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam, door Jan Zwart 10.30 Vaz Dias 20.40 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting, HILVERSUM, 1875 DL VARA 8.00 Or gelconcert door J. Jong 8.30 Gramofoon muziek 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding 10.55 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Carl Rijken draagt voor. VARA-Klein-Orkest onder leiding van Hugo de Groot 12.00 Orgelspel door Joh. Jong 12.15 De Notekrakers onder leiding van Daaf Wins 12.45 Orgelspel door Joh. Jong l uur Noten krakers 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje. Mevrouw A. E. J. de VriesBruins: „De strijd tegen de T. B. O.". Mevrouw I. VoninkBergmeyer". Als onze meisjes van school afkomen 3.00 Voor de kinderen. VARA-tooneel onder lei ding van W. van Cappellen. Oom Henk vraaguurtje. 5.30 Irving Berlin-program- ma, door de Flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst 6.15 VARA- Mandoline-ensemble, onder leiding van Joh. B. Kok 6.45 Orgelspel door Cor Steyn 7 uur Actueel allerlei uit de ar beidersbeweging, door het N.V.V. 7.20 Orgelspel door Cor Steyn 7.40 De Vak beweging. C. v. d. Lende: „Perspectieven" 8 uur Herhaling S.O.S.-berichten 8.02 Vaz Dias en Varia 8.25 Eric Coates-pro- gramma door het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. H. de Groot 9 uur Gelukkig! De tafel is ge dekt, een hoorspelletje naar oud Fransch gegeven, bewerkt door Jan Lemaire. VARA- Tooneel o.l.v. W. v. Capellen - 9.30 Klan ken uit de Donaulanden, door het VARA- Orkest o.l.v. H. de Groot 10 uur Gramo foonmuziek 10.30 Klanken uit de Donau landen door het VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 11.15 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Gramo foonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoonplaten 8.30 Causerie over een actueel onder werp in het Fransch (Luxemburg) 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9 uur Nieuws berichten in het Fransch 9.10 Voortzet ting gramofoonmuziek J 9.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramo foonplaten. In div. pauzes: slotnoteeringen en sportberichten. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert o.l.v. Kar'el Walpot 5.20 Concert door het omroep-symphonie-orkest o.l.v. Arthur Meulemans 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Pianorecital 9.35 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20 Strijk orkest o.l.v. A. Bendx 3.20 Gramofoon muziek 3.50 Omroeporkest o.l.v. Lanny Gröndahl 9.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert door een militair orkest o.l.v. Paul Müller 10.20 Berichten, daarna dans muziek. HAMBURG, 372 M. 11.50 Concert door een symphonie-orkest o.l.v. Blumer 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Idem 10.50 Populair concert door een symphonie-or kest van werklooze musici o. 1. v. Otto Ebel von Sosen. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 4.20 Concert 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert o.l.v. Wolf 4.50 Vesperconcert 11.10 Concert. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio-orkest o.l.v. Thomas 1.50 Concert 2.35 Dansmuziek 3.20 Pianoconcert 5.05 Concert 6.50 Idem 10 uur Con cert door het B.B.C.-orkest o.l.v. Hutchin son -r- 11.10 Roy Fox en zijn Band. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 8.50 Con cert o.l.v. Ed. Glament. PARIJS (RADIO) 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.20 Operafragmenten 12.50 Orgelconcert 7.30 Gramofoonmuz. 8.20 Idem. MILAAN, 331 M. 8 uur Gramofoon muziek 8.50 Orkestconcert. ROME, 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek 9.05 „Dafhi" opera in drie bedrijven van Guiseppe Mile. WEENEN, 517 M. 5.45 Muziek van he- dendaagsche componisten 9.05 Gevarieerd programma 10.55 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Populair concert 8.20 Idem 9.30 Kamermuziek 10.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.30 Gramo foonmuziek 8.20 Operette fragmenten. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS KROE, 3 Juli. (Aneta.) Nog steeds worden aardschokken gevoeld. By de aardbeving van 25 Juni j.l. zyn 424 personen gedood, ruim 50 zwaar gewond en ruim 600 licht gewond. Het aantal ingestorte woningen bedraagt ongeveer 1800. Voornamelijk het onderdistrict Balik Boekit is geteisterd. In de hoofdplaats Kroe zijn de meeste stee- nen huizen zoodanig gehavend, dat zy onbe woonbaar zijn. De aardstortingen langs de Zuidelijke hellin gen van de Goenoeng Pesagi bedolven twee doesoens, annex sawahcomplexen. De weg tusschen Liwa en Kenali is bescha digd. Het autoverkeer is gedurende de eerst komende maanden verbroken. De bevolking is verslagen. De voedselvoorziening is verzekerd. De hygiënische toestand is' door de strenge maatregelen, welke zijn genomen, veilig. De medische verzorging is goed dank zij den krach- tigen steun van den Dienst voor Volksgezond heid en van den chirurg der Bataafsche Pe- troleum-Mü dr. Sprenger. De hulp-expeditie, welke onder leiding van dr. Tumbelaka per „Valk" van Batavia werd gezonden, is van onschatbare waarde. Militairen en veldpolitie toonen zich onver moeid en zyn een groote steun voor het Bin- nenlandsch Bestuur. De B. O. W. heeft onmiddeliyk voor het noodig onderdak der gewonden gezorgd. De telefoondienst, onder leiding van den in specteur te Palembang, heeft de verbinding in zeer korten tijd hersteld. De resident van Benkoelen bezoekt de geteis terde streken voor regeling van de hulp. y PALEMBANG, 3 Juli. (Aneta) De dienst doend resident seinde aan den Gouverneur- Generaal het volgende ter aanvulling van zyn rapport: Het bergingswerk der gewonden in Mekakau L'ir en de Oeloe-streek is gisteren af- geloopen, zoodat de hospitaalverpleging van alle gewonden in dit gewest is verzekerd. Sedert gisteren werden slechts enkele lichte aardschokken gevoeld. De bevolking biyft rustig. De telefonische verbinding tusschen Liwa en Kroe is hersteld. De provisorische telefonische verbinding tus schen Ranau en Liwa komt heden gedeeltelyk klaar. BANDOENG, 3 Juli. (Aneta) De telegrafische en telefonische verbindingen tusschen Ranau en Kroe zijn gistermiddag hersteld. Zaterdagnacht werd ontdekt, dat inbrekers bezig waren hun slag te slaan in het kantoor van het Gemeenteiyk Electriciteitsbedryf aan den Dykweg te Naaldwyk. De politie werd ge waarschuwd en in zeer korten tyd was een politiemacht, bestaande uit de gemeente-politie van Naaldwyk en marechaussee uit Loosdui nen, onde* leiding van den Brigade-comman dant, den heer Konings, by het gebouw sa mengetrokken. Maatregelen werden genomen om het kantoorgebouw te omsingelen, doch ter- wyi men hiermede bezig was, kregen de heeren inbrekers er biykbaar de lucht van. Door een deur aan de achterzyde van het gebouw stoven n.l. plotseling twee mannen naar buiten, die in de achter gelegen tuinen de vlucht namen. De politiemannen zetten het tweetal na. De in brekers renden door den tuin van den heer Kuyvenhoven, daarna door die van het St. Martinusgesticht en kwamen vervolgens in den tuin bij de Geref. Kerk terecht. In deze omgeving hadden twee agenten der gemeente-politie hun rijwiel achtergelaten by het omsingelen van het gebouw. Deze rijwielen kwamen de heeren nu goed te pas: zij gingen De achtervolging van de politiemannen had geen succes, het tweetal wist in het duister te ontkomen. By onderzoek bleek, dat gepoogd was de brandkast te forceeren, waarin men al eeni- germate was geslaagd. Vermoedeiyk zullen de inbrekers zich echter wel hebben vergist. In hetzelfde gebouw is n.l. ook het kantoor van den gemeente-ontvanger gevestigd, en de inbraak zal wel meer op diens brandkast zyn gericht, dan van het G. E. B. Zaterdagmorgen werd het onderzoek voort gezet, en arriveerden de Officier van Justitie te 's-Gravenhage, mr. Knuttel, benevens de rechter-commissaris, mr. van Wageningen te Naaldwijk In het gebouw en verdere omgeving werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Men kreeg toen reeds eenig spoor van de inbrekers in handen, waarna de commandant der marechaussee Ko nings, benevens de afd. B der recherche te 's-Gravenhage op zoek gingen naar twee per sonen uit de Haagsche onderwereld, die van deze inbraak werden verdacht. Als resultaat hiervan gelukte het om des middags in zijnwoning te Den Haag aan te houden den 48-jarigen D. D„ die voorloopig in de marechaussee-kazerne te Loosduinen werd ingesloten. Zaterdagavond werd voorts op den Rijswyk- scheweg te Den Haag gearresteerd de 37-jarige A. B„ die eveneens naar Loosduinen werd over gebracht. Beide mannen hebben als inbrekers een reci dive; D. heeft voor een dergelijk feit reeds eenige jaren „opgeknapt". Zij zullen dezer dagen ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. In een der jongste afleveringen van de „Os servatore Romano" staat een portret afge drukt van Pater F. Hendrichs S. J. en tevens een foto van het interieur der Santa Sabina- kerk te Rome, overgenomen uit het werk van Pater Hendrichs: De stem van Rome's oudste kejlken (Rome, Desclée, Lire 35). Het blad spreekt met groote waardeering van dit werk en van den „eerbiedwaardigen missionaris" daarby herinnerend aan Pater Hendrichs' vruchtdragend bekeeringswerk onder de pro testanten in Nederland. Het thans ingediende wetsontwerp tot verlee ning van enkele retorsiebevoegdheden, waarom trent wy reeds het een en ander medeelden, be oogt de regeering middelen in handen te geven, waarmede 'n staat, die Nederland ongun stiger dan nadere staten behandelt of op een wüze, die in stryd is te achten met de levens belangen des lands, ernstig rekening zou moe ten houden, zoodat daardoor onze handels,poli. tieke positie in gevalen, waarin een handelsver drag niet bestaat, dan wel opzegging van de zijde der tegenparty dreigt of opzegging onzer zijds in aanmerking zou dienen te komen, ster ker komt te staan. Ten principale laat dit onderwerp onze tarief- en handelspoliiek onaangetast, daar het niet wordt beheerscht door de reciprociteitsgedachte, noch ook een overgang beteekent tot een alge meen systeem van „loven en bieden." De Kroon krygt de bevoegdheid om, by wyze retorsiemaatregel, invoerverboden, invoerbeper kingen en tariefsverhoogingen vast te stellen ten aanzien van goederen uit landen, waarmede Nederland de handelsbetrekkingen niet bjj ver drag geregeld heeft. De Staten-Generaal zullen in de gelegenheid gesteld worden, zich onverwyid de al of niet wenschelykheid van de genomen maatregelen uit te spreken. Het Staatsbedrijf van P.T.T. staat gereed om in de openbaarheid te treden met de nieuwe 50 K.W.-zender, die op golflengte 1875 M. de programma's van den Nederland- schen omroep zal gaan uitzenden. By een snuffeltocht in de buurt van Koot wijk Radio is, zoo vertelt ,,Het Volk", geble ken, dat het staatsbedryf voor deze uitzending denzelfden laboratoriumzender gebruikt, dien men het vorige jaar had gereed gemaakt voor de proefuitzendingen op de 298 meter golf. Thans zijn er nieuwe spoelen in geplaatst en men is kant en klaar. De modulatie-diepte van dezen zender is 100 pet. De zender bleek by de proefuitzendingen 's nachts na twaalf uur in het geheele land uitstekend te voldoen. In Hilversum byv. was de ontvangst zeker zoo goed als die van de N. D. O., die naar bekend met ongeveer een vijfde deel van de sterkte van den Kootwijk- schen zender wérkt. De inwerkingstelling van dezen zender is een deel van het verdedigingsplan van Neder land voor behoud van den 1875 M. golf. Zooals bekend, eischt Roemenië deze golflengte op en heeft dat land in Luzem op de Internationale Radioconferentie medegedeeld, dat het een zender voor de 1875 meter golf zou gaan bou wen. Nederland heeft zich by dit besluit niet neergelegd en gaat nu met dezen sterken zen der op de 1875 meter werken, ten einde Roe menië af te brengen van zyn voornemen, om voor deze zelfde lengte een installatie te bou wen. In dit verband is het van belang te we ten, dat de nieuwe zender in drie kwart van Europa uitstekend wordt gehoord. Van Italië tot IJsland zyn geestdriftige rapporten binnen gekomen. De aard van den zender, die thans in Kootwijk gaat werken, is niet zoo, dat hij blyvend voor den omroep kan worden gebe zigd. Het is en blyft een laboratorium-zender en de zender van de N.D.O., die thans in Hil versum staat, is uiteraard voor den omroep bestemd. Gezien het groote belang, dat de Ne- derlandsche omroep heeft by de handhaving van de 1875 meter golf, mag men echter hopen, dat de uitzendingen over Kootwyk zullen vol doen aan de verwachtingen, die de technici koesteren. Reeds Zaterdag schynt in het college van B. en W. van Zaandam toenadering te zyn betoond door de roode meerderheid van dit college. „De Telegraaf" vernam, dat de ver zetsactie tegen de regeering al weer zal wor den stopgezet en dat de S. D. Federatie en fractie bereid zyn, nog rond 70.000 op de begrooting tot dekking van het tekort te vin den. Woensdagmorgen komt het college op nieuw byeen, ten einde definitief de plannen vast te stellen, welke Woensdagmiddag één uur aan Ged. Staten te Haarlem zullen wor den voorgelegd. Ongetwijfeld zal het raadsbesluit van ver leden week Dinsdag, waarby de motie der S. D. A. P. werd aangenomen, nu eerst moeten worden ingetrokken. De weg waarlangs men nu nog ƒ70.000 denkt te vinden, is nog niet bekend. Woensdag zal te Heerlen in de kapel van het Sanatorium het plechtig kerkelyk afscheid plaats hebben van Pater Honoratus Caminada O.F.M., Provinciaal der Nederlandsche Minder broeders en van de paters Edoaldus Berden uit Blerik en Sigibaldus Hogenboom uit Hoenkoop. Vier Zusters (Congr. Kleine Zusters van den H. Joseph) nl. Zr. Remberta uit de St. Gerar- dus Majellastichting te Bussum, Zr. Salvina uit de Stichting Moederheil te Ginneken, Zr. Herina uit het St. Josephziekenhuis te Eind hoven, Zr. Margrete uit het St. Josephzieken huis te Heerlen zullen tevens haar plechtig af scheid vieren. Haar bestemming is evenals die der bovengenoemde Paters het Vicariaat Luanfu Shansi China. Pater Honoratius Cami nada zal een groote visitatiereis ondernemen naar China en Java. Het mengprocent voor de margarine is ver laagd van 40 op 25. In combinatie met de pro ductiebeperking, waartoe de margarinefabrikan ten zich jegens de regeering (officieus) hebben moeten verbinden, komt deze maatregel cr op neer, dat het aanbod van „margarine" van heden af 20 pCt. minder zal zyn dan tot dusver. In vooraanstaande kringen werd aan de „Volkskr." verzekerd, dat er in Limburg groe pen Duitsche mynwerkers geregeld de Duit- sche grens overschryden om in hun Heimat soldaatje te spelen. By verzuimdiensten of op Zondag trekken zy van uit ons land de grens over om in Duitschland te oefenen in S.A.-formatie. Hun uniform dragen zy op Nederlandschen bodem onder hun overjas. Maanden had de voorbereiding ge duurd. Weken heeft het Italiaansche eskader gewacht vóór den grooten tocht te ondernemen Want de leider wilde met zijn vijfentwintig vliegtui gen, bemand met honderd menschen zoo goed als niets aan het „toeval" overlaten. Dagen wachtte hij, tot de weerbe richten voor den overgang der Al-pen gunstig waren. En toen de Italianen eenmaal vertrokken waren scheen alles als een speelsche pleiziervaarU zóó vlot ging het! De gevaarlijke Alpen werden gepasseerd zonder eenige hin dernis- Waar men den dood vreesde verscheen deze niet. Reeds was de eerste etappe volbracht en de Am- sterdamers zagen daar boven hun hoofd de vogels cirkelen als een speelsch geval: ze hadden alleen nog maar op 't water neer te strijken bij kalm weer en onder de gunstige om standigheden. En toentoen ge beurde het juistDe dood nam een hunner terwijl niemand, deze mensch zelf denkelijk evenmin er op bedacht was De mensch kent tijd noch uur. Als men den dood verwacht in gevaarlijke oogenblïkken blijft hij verrewan neer alles kalm is en men het minst aan hem denkt verschijnt hij.... Wie onzer kent dag of uur van ons einde? Maandagavond te ongeveer half negen reed een luxe auto, bestuurd door den heer H. Vas- binder uit Berkhout-Bodeldyk met groote snelheid door de bocht, ter hoogte van het woonwagenkamp op den Ryksweg naby Den Helder. Plotseling begon de wagen te slinge ren. De andere inzittende, de heer Zandberg uit Amsterdam, wilde blijkbaar in zyn angst, dat er iets gebeuren zou op dat moment aan stalten maken om uit den wagen te springen. Juist terwyl hy zyn hoofd door het portier stak sloeg de wagen over den kop. De heer Zandberg geraakte met zijn hoofd tusschen het portier bekneld en kreeg tevens den wagen boven op het lichaam. Hy was op slag dood. De bestuurder, de heer H. Vasbinder ge raakte door den slag bewusteloos. Onmiddeliyk was geneeskundige hulp aan wezig. Beide slachtoffers werden per zieken auto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine Hospitaal vervoerd. De auto werd slechts licht beschadigd. Van 10 tot 14 October 1934 zal te Buenos Aires, hoofdstad der Argentynsche republiek, het 32ste Intern. Eucharistisch Congres wor den gehouden. Z. H. Exc. Mgr. Copello, Aarts bisschop van Buenos Aires, heeft het locaal uitvoerend comité samengesteld, dat alreeds zyn werkzaamheid is begonnen en o.a. aan de voorbereiding van het Amsterdamsche Con gres een voorbeeld genomen heeft. Zoo is al reeds het sub-comité voor de pers en propa ganda werkzaam naar het Amsterdamsche voorbeeld. Dit verspreidt alreeds propaganda geschriften en gedrukte gebeden in verschil lende talen (Fransch, Engelsch, Duitsch, Ita- liaansch, Portugeesch en Arabisch) tot welsla gen van het congres. Het congresembleem is een schild met breeden rand in de wit-gele pauselijke kleuren met de vermelding van het congres. Tegen de wit-blauwe vlag van Argen tinië verheft zich de monstrans met het Aller heiligste, gedragen door een gekroonden arend, als embleem dat Don Juan de Garay eens gaf aan de stad der H. Drieëenheid Buenos Aires. Buenos Aires, stad van 2.300.000 inwoners, maakt zich als een der eerste steden van Zuid- Amerika op om het congres waardig te ont vangen. STOLPCE (Polen), 3 Juli. De door de Rus sische regeering vrygelaten Engelsche inge nieurs Thornton en MacDonald zyn op weg van Moskou naar Warschau hier aangekomen. De Engelsche consul in Moskou begeleidde hen tot hier. Aan de vele journalisten verklaarden de in genieurs slechts, dat zy samen in een gevan geniscel waren ondergebracht en slechts wei nig te eten kregen. Uitvoerige verklaringen wil len zij eerst geven na een onderhoud met den directeur der Metro-Vickerscompany. Mac Donald zag er zeer bleek en nerveus uit, Thornton was veel rustiger. (United Press) Generaal Balbo's vliegboot, de „I-Balb", is gistermorgen vroeg licht beschadigd, doordat een motorboot met een monteur erin door de deining van een groot schip, dat passeerde, tegen den dry ver van het toestel botste en er een gat in stiet. De schade kan echter gemakkelyk wor den hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6