Velsens gemeentefinanciën Gemeenteraad van Zandvoort Practijken van een zaakwaarnemer TEKORT VAN F 466.983 OM EEN NAIA TENSCHAP TE MIJDRECHT WOENSDAG 5 JULI Kiosken Zuiderbad Kwestie over leveranties Water leiding in strandtenten De retributieregeling met Haarlem Verstrekkende bezuinigingen voor gesteld. Rijksbijdrage voor de gemeentehuishouding gevraagd Belastingverhooging Rijksbijdrage Twee wegen R. K. DRANKBESTRIJDINGS- CONGRES Vervalscher van geschriften staat voor de Utrechtsche recht bank terecht Twee-en-een-half jaar geeischt DE ZIEKTE VAN WEIL Verschijnselen waaraan ze te herkennen is Nederlandsche Bloembollen- exporteurscentrale Nederlandsche Bloembollen- kweekerscentrale TENNIS Stoop's tennis tournooi Het getuigenverhoor Kiosken Zuiderbad Leveringen De verdediging Inhechtenisneming bevolen yZeemeeuwen" Waterlevering strandtenten Dê nieuwe regeling omvat: Badkaarten kindertehruizen Foursomes vlaggenwedstrijd DUIVENSPORT P. V. „de Spaamevogels" Postd. Ver. de Snelvlieger Belastingverhooging Het requisitoir Ligstoelen Retributieregeling GOLF Om den Dames Zomerwisselbeker Ged. Staten hebben de gemeente-begrooting Van 1933 teruggezonden met een nota van op merkingen, waarin o.a. het volgende wordt ge schreven: Blijkens de ter goedkeuring ingezonden be grooting voor 1933 is het gemeentebestuur, on danks de ingevoerde bezuinigingen, er niet in geslaagd de begrooting, voor zooveel den ge wonen dienst betreft, op normale wijze sluitend te maken. Ten einde deze begrooting te doen sluiten is namelijk eene bijdrage van den kapitaaldienst Van 150.000.geraamd. Onder de aandacht van het gemeentebestuur Wordt echter gebracht, dat, wanneer de he- grooting overeenkomstig de in deze nota ge maakte opmerkingen zal zijn gewijzigd, het tekort aan gewone middelen aanmerkelijk grooter zal zijn. Als gevolg hiervan zou de geraamde op brengst van eene voor het dekken van de vorengenoemde bijdrage te sluiten geldleening belangrijk moeten worden verhoogd. In verband hiermede doen Gedeputeerde Staten opmerken, dat het, naar hunne mee- hing, met een gezond financieel beheer niet vereenigbaar is, dat uitgaven, die op den ge wonen dienst thuis behooren. uit de opbrengst eener geldleening worden gedekt. Indien kon worden aangenomen, dat de be- groocingen van de eerstvolgende jaren op eene normale wijze sluitend zouden zijn te maken, zouden Gedeputeerde Staten bereid zijn om, ovenals ten aanzien van de begrooting voor 1932 is geschied, over hunne bezwaren heen te stappen er. in eene geldleening op korten ter mijn berusten. Het onderzoek van de begrooting heeft even- Wel aangetoond, dat de mogelijkheid van een sluitenden dienst in de volgende jaren zeer twijfelachtig is. In tegenstelling met de be grooting voor 1932 is het gemeentebestuur er thans zelfs niet in geslaagd een gedeelte van öe crisislasten uit de gewone middelen te be strijden. Het laat zich ook niet aanzien, dat de uit gaven voor armen- en werkloozenzorg in de eerstvolgende jaren belangrijk zullen afnemen, terwijl anderzijds niet uit het oog mag worden Verloren, dat op eene toeneming van het be lastbaar inkomen met als gevolg eene hoogere opbrengst van belasting vooralsnog niet mag Worden gerekend. Naar de meening van Gedeputeerde Staten geeft het telkens sluiten van eene geldleening voor de gewone uitgaven in dit geval niet de gewenscht.. oplossing, maar zal dit veeleer tot gevolg hebben, dat de gemeente steeds verder lh finaneieele moeilijkheden geraakt. Onder deze omstandigheden geven Gedepu teerde Staten aan het gemeentebestuur in over weging zich tot de Regeering te wenden met bet verzoek eene bijdrage in de huishouding •Ier lemeente te mogen ontvangen. Blijkens de Memorie van Antwoord betref fende Hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1933 (Binnenlandsche Zaken) zullen de gemeenten, die de minihium-bijdrage van 25 pet. in de uit gaven tengevolge van de werkloosheid niet bunnen dragen en die verder al het mogelijke bebben gedaan, om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken, eene bijdrage in de kosten van hare huishouding ontvangen. Zooals reeds daaruit blijkt, zal het gemeente bestuur, als eene aanvraag om een dergelijk subsidie eene redelijke kans van slagen zal bebben, zelf eerst moeten nagaan welke maat regelen nog genomen kunnen worden ten einde bet tekort aan middelen zooveel mogelijk te beperken. In verband hiermede wordt ten aanzien van de uitgaven verzocht te bevorderen, dat de vol- Eende maatregelen worden genomen: a. De ramingen worden, voorzoover zü boven de werkelijke uitgaven volgens de rekening 1931 bitgaan, tenminste tot de cijfers der rekening f931 teruggebracht, tenzij op grond van reeds hu te voorziene omstandigheden kan worden aangetoond, dat eene hoogere raming volko- bien gewettigd is; b. Voorzoover de ramingen reeds lager zijn dan de uitgaven volgens de rekening 1931 wor de ernstig nagegaan in hoeverre hierop nog kan worden bezuinigd. Waar het posten wegens °hderhoud van gemeente-eigendommen betreft, Selde als maatstaf dat, indien de onderhouds werken niet. strikt noodzakelijk zijn, de uit dien boofde geraamde uitgaven van de begrooting 2i)n af te voeren. Naast de opmerkingen over de verschillende bosten geven Ged. Staten o.a. in overweging de belasting te verhoogen, zoomede de tarieven v°or gas en water en de gemeente met ingang van 1 Mei 1933 ingevolge de finaneieele ver houdingswet, te rangschikken in de 3e klasse, betgeen een hoogere opbrengst tengevolge beeft. Daar in de nota in overweging is gegeven een bijdrage van het Rijk in de kosten van de huis houding der gemeente te vragen, hebben Ged. Staten de begrooting aan den Minister gezon den, ten einde te vernemen, welke voorwaar den aan een eventueele bijdrage zouden wor den verbonden. In het antwoord van den Minister wordt een feeks van bezuinigingen aangegeven, terwijl er °P gewezen wordt, dat enkele posten te laag Eeraamd zijn. Aan het slot van het Ministerieele schrijven Wordt opgemerkt, dat het gemeentebestuur in ®Ün bezuinigingen niet ver genoeg kan gaan. ®«n sluitende begrooting zal ook naar het oor deel van den Minister moeilijk kunnen worden verkregen, zonder onderstand in de kosten der Eemeentehuishouding. Dit wil niet zeggen, dat op zoodanige ontvangst kan worden gerekend. Daaraan toch zal een acountantsonderzoek haar de financiën der gemeente Velsen van Hijkswege moeten voorafgaan, wanneer een aanvrage om onderstand zal worden gedaan. B. en W hebben de nota's van Ged. Staten ®h den Minister uitvoerig beantwoord en daar bij aangegeven tot welke bezuinigingen de ge- hieente, naar hunne meening nog in staat is. D.d. 26 Juni antwoordden Ged. Staten ech- *eh dat zij de begrooting niet in behandeling kunnen nemen, zoolang de raad zich ten aan een van de noodig geoordeelde wijzigingen niet beeft uitgesproken. B. en W. hebben hierin aanleiding gevonden bet door hen in te nemen standpunt nader °hder de oogen te zien. Na de begrootingswy- ®%ingen, welke zij mogelijk achtten, bleef een hhgedekt tekort bestaan van ƒ76.899.56. Daar bij namen wij aan, aldus schrijven B. en W., bat aan Rijksbijdrage in de steunverleening ^U worden ontvangen 80 pet. van 1.000.000 /800.000.—, terwijl naar den kapitaaldienst werd overgebracht het resteerend bedrag ad 200.000.Gelijk wij hiervoren hebben uit eengezet, meenden wij tot de raming van 80 pet. Rijksbijdrage in de kosten van steunver leening te kunnen overgaan, omdat eene her ziening der Rijksbijdrageregeling in voorberei ding was, waarvan eene verbetering voor de gemeenten mocht worden verwacht. Uit ver schillende inlichtingen, welke wij naderhand ontvingen, valt echter af te leiden, dat die ver wachting niet verwezenlijkt zal worden, waar door de Rijksbijdrage niet hooger. dan op ƒ600.000.kan worden uitgetrokken. Het ge- heele tekort op de begrooting voor 1933 zou daardoor geraamd kunnen worden op rond 447.000.—. De gemeente kan, behoudens goedkeuring door hoogere instanties, thans kiezen tusschen 2 wegen. De eerste is om het tekort ten laste van den kapitaaldienst te brengen en de twee de om aan het Rijk een bijdrage te vragen in de kosten van de huishouding der gemeente. Wy hebben oorspronkeiyk het meeste gevoeld voor de eerste oplossing. Herhaalde overweging heeft by ons echter den doorslag gegeven den tweeden weg te kiezen. Over 1932 zal het on gedekt tekort op de begrooting naar schatting bedragen rond 350.000.—, waarvoor geleend moet worden. Deze weg zou ook voor 1933 kun nen worden gekozen, indien eenig vooruitzicht bestond, dat er over 1934 geen of slechts een gering tekort zou zyn. Die illusie behoeft men o.i. echter niet te hebben. Het tekort over 1934 zal waarscbynlijk weinig verschillen van het tekort over 1933. De schuldenlast zou, door het sluiten van al die leeningen, zoo zwaar op de gemeente komen te drukken, ook al omdat de Regeering staat op een aflossingstermijn van 5 jaar, dat die last toch niet te dragen valt. Het is daarom dat wij, hoe onaangenaam wy zulks ook vinden, reeds thans den moeilijksten weg meenen te moeten kiezen door aan het Ryk eene bydrage te vragen in de kosten van de huishouding der gemeente. De gemeente is niet meer in staat de finaneieele gevolgen van de groote werkloosheid, gepaard gaande met teruggang van verschillende belangrijke in- komstposten, langer te dragen, zulks ondanks de zeer ver doorgevoerde bezuinigingen op elk gebied. De eisch van de Regeering tot heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting met plaatsing der gemeente in de 3e klas moet dan ook aanvaard worden. De gevorderde verhoo ging van de opcenten op de personeele belas ting voor 1933 kan buiten bespreking biyven, omdat de kohieren voor 1933 reeds geruimen tyd geleden zyn opgemaakt en de aanslag biljetten uitgereikt. Het college stelt thans voor: het aantal opcenten op de Gemeentefonds belasting te verhoogen van 80 op 100; de gemeente ingevolge de finaneieele ver houdingswet te rangschikken in de 3e klasse; den gasprys vast te stellen op 10 cent per M3. bij levering over den muntmeter en op 9 cent per M3. bij levering over den gewonen meter. Hierdoor vervalt de reductie by een afname van meer dan 500 M3. respectieveiyk 700 M3.; op te heffen by het bedryf Openbare Wer ken de betrekking van adjunct-directeur, één betrekking van opzichter 2de klas, één betrek king van opzichter 1ste klas en 2 betrekkingen van opzichter 2de klas c.q. na bevordering 1ste klas; eene besjissing te nemen ten opzichte van het al of niet opheffen der betrekking van adjunct-directeur voor gas en water; en voorts verschillende wyzigingen aan te brengen in en bezuinigingen toe te passen op de begrooting, zoowel van de gemeente, als van de bedryven. Na al deze wijzigingen bedraagt het tekort op den gewonen dienst 466.983.67. B. en W. stellen voor, aan het Rük tot dit bedrag eene bydrage in de kosten van de huis houding der gemeente aan te vragen. Omtrent den Provincialen Landdag te Heem stede, door de Noord-Hollandsche propaganda- commissies van Kruisverbonden en Mariabond in het Bisdom Haarlem op Zondag a.s. verne men wy nog nader: Voor de Utrechtsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 47-jarige kweeker J. B. uit Mijdrecht wegens gebruikmaken van vervalschte ge schriften. In deze zaak waren 26 getuigen gedagvaard. Verdachte ontkende van valsche stukken gebruik te hebben gemaakt. Vroeger was hy al eens veroordeeld wegens verduistering en diefstal. Deskundigen hadden uitgemaakt, dat de handteekening, die zich onder door verdachte geschreven stukken bevonden, valsch waren. Hierdoor zou hü de beschikking hebben gekre gen over de nalatenschap van mevrouw Van Wieringen, met wie hij finaneieele relaties had. In 1910 had hy een bedrag van 1500 - van haar geleend, terwyl hy naar meerdere maler, van advies gediend had in den tijd, dat de notaris geschorst was. In 1914 zou de dame hem de administratie en het beheer van haar fortuin hebben op gedragen, waarvoor hij na haar dood ;aarlyks een salaris van 15.000 zou genieten Verdachte zei, dat er niet veel administratie te voereif was, maar dat hy verschillende transacties voor haar uitvoerde. Het fortuin was ongeveer 2 2y, millioen groot. „Had u verstand van finaneieele zaken? U was toch maar een kweeker." ,,Ik was ook verbonden aan de midden- standscredietbank." De president gaf er niettemin z'n bevreem ding over te kennen, dat hij zoo'n groot for tuin beheerde en daarvoor zoo'n groot salaris genoot. Des middags om half 2 wordt een groote op tocht met vaandels en muziek gehouden. De volgende route is hiervoor vastgesteld: Vertrek om half 2 van het R. K. Vereni gingsgebouw aan den Heerenweg, vervolgens langs den Heerenweg, Koediefslaan, Binnen weg, Raadhuisstraat, Raadhuisplein, v. Merlen- laan en Heerenweg weer naar het R. K. Ver- eenigingsgebouw. In verband met het geval van den heer E„ die dezer c;a gen te Haarlem aan de ziekte van Weil is overleden, en de dringende waarschu wing van B. en W. om niet in open vaarten enz. te zwemmen of te baden, is het volgende artikel in het tydschrift „Voeding en hygiëne" van belang, waarin de verschijnselen van de ziekte van Weil beschreven worden. De ziekte, aldus het artikel, is aan het eind der vorige eeuw door Weil ontdekt, doch haar verwekker is eerst later door de Japanneers Inado en Ido gevonden. De ziekte wordt gekenmerkt gedurende de eerste dagen door hooge koorts met koude ril lingen, zwaar ziektegevoel, braken, beslagen tong, neusbloedingen. Deze verschynselen zyn echter niet karakteristiek voor de ziekte, daar zy ook by andere acute infectieziekten voor komen. Meer kenmerkend zyn de pijn in de kuitspieren, dijen, kruis en nek, soms zelfs ge paard gaande met nekstyfheid. Ook bindvlies- ontsteking van het oog komt dan wel voor. In de urine vindt men eiwit en roode bloed lichaampjes. Nemen deze urine-afwykingen toe dan dreigt gevaar. Vindt men bij een patiënt de bovengenoemde afwykingen, dan dient men ernstig aan de mo gelijkheid van de ziekte van Weil te denken. Echter ook andere ziekten kunnen in het begin min of meer dit beeld geven, terwyl by echte gevallen van ziekte van Weil dit voor stadium minder uitgesproken is. Het belang van een goed herkennen van dit voorstadium is echter, dat gedurende dezen tijd het inspuiten met anti-Weil-serum voortref- felyk helpt, daarna echter geen of geringe ge neeskundige waarde heeft. De verschijnselen, die na de 3 dagen van het voorstadium optreden, zijn de geelzucht. Ook by pas beginnende geelzucht helpt serum therapie nog wel, daarna niet meer. Een deel dezer patiënten sterft dan aan de ziekte. By een belangrijk aantal zieken komt echter geen geelzucht, zijn ook de urine-afwykingen minder uitgesproken en is het voorstadium minder alarmeerend. Wanneer men om andere redenen dan ook niet aan de ziekte dacht dan zou de diagnose zeker niet gesteld worden. Nu kan dit met behulp van het laboratorium. Het gelukt namelyk op goed geoutilleerde la boratoria door daarin getrainde onderzoekers om met een byzondere methode (tripelcentri- fugatie) den verwekker der ziekte in het bloed aan te toonen. Dit is alleen de eerste M'n oom uit Venetië zendt me een gondel, maar nu weet ik niet hoe ik die bespelen moet? Bespelen? Dat kan je een gondel toch niet, die moet je over je schouders dragen net als een sjaal Everybody's Weekly, Londen In 1920 zou volgens verdachte de overeen komst hernieuwd zyn. In 1923 ging verdachte failliet en den cura tor deelde hy niets mede van zyn relatie met mevrouw v. Wieringen. Hij gaf voor dit niet gedaan te hebben, om dat mevrouw v. Wieringen buiten de zaak wil de blyven. Na dit faillissement was zyn relatie met de dame zoo goed als verbroken. Toch wenschte hy ook voor die jaren zyn fabelachtig hoog salaris uitbetaald te krygen. „En u had niets gedaan", merkte de presi-' dent op. „Ik moest toch voor haar klaar staan", aldus verdachte. In 1931 zou hij te kennen hebben gegeven de dienstbetrekking op te willen zeggen. Zooals hy verklaarde, was daar echter niets van ge komen. Verdachte bracht steeds rapport uit en kwam zoo nu en dan daarover met mevrouw v. Wie ringen spreken. Het personeel had hem echtej nooit gezien. Hy vertelde, dat mevrouw een briefje schreef, wanneer hy komen moest, wanneer zy daar voor geen tyd had, zette ze eenvoudig een krant voor de ruiten en verdachte wist dan. dat hy 's avonds moest komen. In Februari 1932 overleed mevrouw van Wie ringen en verdachte stelde hooge vorderingen in tegen de erfgenamen. By de papieren was ook een stuk gevonden, dat simpel vermeldde „goed voor een millioen" en voor verdachte bestemd zou zyn. Aan verdachte zou bovendien het vruchtge bruik van het fortuin voor 25 jaar toegekend worden. By haar dood zou verdachte volgens de stuk ken in totaal 400.000 van de nalatenschap te vorderen hebben. „Dat was 45.000 te hoog" merkte de pre sident op. „Dat is maar een kleinigheid", vond ver dachte. Een der rechters vroeg verdachte, wat voor zaken hij verrichten moest. Verdachte zei dit niet te willen zeggen, om dat het privé-zaken waren. De verschillende stukken zou verdachte me vrouw van Wieringen in de gang afgegeven heb ben, na haar bedankt te hebben voor de on- derteekening. „Dat was ook de moeite waard" merkte de president op. Verdachte bracht de stukken naar zijn raads man mr. Venhuizen, Heemstede, die ze op zyn verzoek liet registreeren. Op grond van deze stukken stelde verdachte een vordering in tegen de erfgenamen van me vrouw van Wieringen. dagen der ziekte mogelyk. Op deze wyze heeft men dus in enkele uren reeds de zekere diagnose en kan serum worden ingespoten. Wacht men langer dan vertoont het patiënten- bloedserum ook tegenstoffen tegen de leptospi- ra, gelyk men de spirochaeta icterchaemor- rhagica thans noemt. Deze tegenstoffen lossen deze microben op of ballen ze samen. Op deze wijze kan men later lOen ziektedag) dus de diagnose stellen, doch dan heeft het voor de behandeling geen waarde meer. Daar tusschen in (tusschen 3en en lOen dag) gelukt het door inspuiten van bloed by caira of door bewerken met bloed de leptospira aan te toonen op den 7en ziektedag. De beste methode is echter, gelijk boven gezegd, de tri- pel-centrifugatie. By positieve uitkomst spuit men dan serum in van een dier (paard of konyn), dat herhaaldelijk met leptospiren is ingespoten geweest en daardoor tegenstoffen tegen deze microbe heeft gemaakt, of met serum van een persoon, die de ziekte van Weil heeft doorgemaakt; dit serum bevat dan ook die tegenstoffen. Van de niet met serum behandelde gevallen met geelzucht sterft 25 pCt.; van de wel met serum behandelde patiënten, mits zeer vroeg serum is toegediend, zeer weinig. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd in het bestuur van de vereeniging „Nederlandsche Bloembollenexporteurscentrale", gevestigd te Haarlem, te rekenen van den dag harer oprichting: tot lid en voorzitter: W. War- naar, te Sassenheim; tot leden: Jac. Byvoet, te Haarlem; J. Hylkema, lid van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken; ir. J G. W.- Ignatius, te Naaldwijk; E. H. Krelage, te Haarlem; A. C. van der Schoot, te Hillegom; mr. M. van Toulon van der Koog, te Haarlem; J. Valkering, te Limmen; A. Verduyn Jr., te Lisse; Th. van Waveren, te Bennebroek, en H. van Zonneveld, te Leiden, lid van de Kamer van Koophandel voor Rynland. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd in het bestuur van de vereeniging: „Nederlandsche Bloembollenkweekerscentrale," gevestigd te Haarlem, te rekenen van den dag harer oprichting: tot lid en voorzitter: mr. dr. F. A. Byvoet, te Haarlem; tot leden Chr. Eggink, te Voorschoten; ir. J. G. W. Ignatius, te Naald- wyk; D. W. Fefeber, te Lisse; A. J. Loerakker, te Haarlem; G. J. Lovink, te Anna-Paulowna; J. P. Nyssen, te Santpoort; J. van Rijn M.zn., te 's Gravenzande; S. Schoneveld, te Rynsburg en ir. K. Volkersz. te Lisse. Onder uiterst gunstige weersomstandigheden en stygende belangstelling werd Dinsdagavond voortgegaan met de afwerking van dit tournooi. In het heeren enkelspel werd een tweetal spannende partyen gespeeld waarby -in de der de set met 97 de beslissing viel. De uitslagen van Dinsdag zyn: Heeren enkelspel: 3e ronde: Mr. Van Nierop sl. Ir. Lux 6—4, 63. Poederbach sl. J. F. T. Klok 26, 62, 97. L. Spier sl. F. Lanting 3—6, 6—1, 9—7. Dames enkelspel: le ronde: Mej. R. Hulshoff sl. Mej. M. Wamsteeker 63, 63. 2e ronde: Mevr. Ramkema sl. Mej. J. van Laar 46, 62, 6—1. Halve eindstrijd: Mej. Eldering sl. Mevr. Vreeken 63, 62. Heeren dubbelspel: 2e ronde: P. Ter Laag en J. W. van Hezel sl. J. Knuyt en C. Storclc- meyer 62, 62. Dames dubbelspel: 2e ronde: Mevr. Kuhn en mevr. Van Huystee sl. Mej. Veenhoven en Mej. Kluitman 63, 75. Mej. J. van Laar en Mevr. B. van Hezel sl. Mevr. Knuyt en Mevr. Straa- kenbroek 64, 62. Troostrcnde heeren enkelspel: E. v. d. Wei den sl. Störman 61, 62. J. Maas sl. K. Schalekamp 63, 62. P. Ter Laag sl. Dr. Ir. N. Bölger 60, 75. Als eerste getuige werd gehoord de burgemees- te- van Mydrecht, die mevrouw van Wieringen kort voor haar dood op verzoek van den Offi cier van Justitie te Utrecht bezocht had, om te vragen, welke relaties zy met B. had. Mevrouw zei hem alleen 1500 geleend te hebben en liet zich ongunstig over dezen uit. Volgens getuige, die sedert 1919 burgemees ter van Mydrecht is, staat verdachte ongunstig bekend. Daarna werd als getuige gehoord notaris v. d. Heyden, tegenover wien mevrouw van Wie ringen eveneens stellig verklaard had met B. nooit eenige relatie te hebben gehad. Stukken, die hy haar getoond zou hebben en door verdachte waren opgemaakt en onder teekend, verklaarde zy als niet van haar af komstig en niet door haar onderteekend. Getuige verklaarde nooit als notaris door mevrouw van Wieringen geschorst te zijn en steeds haar zaken te hebben waargenomen. Hy toonde de rechtbank een volmacht, waarby hy gemachtigd werd al haar zaken met haar kas sier te behandelen. Verdachte hield vol, dat getuige eenigen tyd was geschorst door den Raad van Toezicht op notarissen. Een inwonend dienstbode, die tien jaren by mevrouw van Wieringen in dienst was, tot aan haar dood, verklaarde verdachte nooit gezien te hebben. Een tweede dienstbode werd gehoord, die eveneens verklaarde verdachte nooit gezien te hebben. Mevrouw deed zelf nooit open, wan neer er gebeld werd. Eenzelfde verklaring werd door een derde dienstbode afgelegd. De tuinman had verdachte alleen in huis ge zien, toen er een inbraak was gepleegd. De verpleegster van mevrouw van Wieringen verklaarde, dat deze steeds helder van geest was. Een vroegere postbode deelde op verzoek van den verdediger, mr. Venhuizen mee, dat ook mevrouw wel eens open deed. Als getuige a décharge werd vervolgens een man gehoord, die in 1931 haar steun gevraagd had. Zy deed zelf open en zou hem gezegd heb ben, terug te komen, wanneer B. er was. Getuige had van anderen gehoord, dat B. daar meer kwam. Een neef van verdachte, die als aannemer wel eens met mevrouw van Wieringen in aan raking kwam, verteld, dat mevrouw een hand teekening van haar wel eens betwist had. Een advocaat, een vriend van den verdedi ger, was toevallig in aanraking gekomen met een familielid van mevrouw van Wieringen. Deze had hem voor den dood van mevrouw al eens voorspeld, dat er over haar nalaten schap veel te doen zou zyn, want dat het niet onmogelijk zou zyn, dat een verre neef een groot deel van de nalatenschap zou erven. De verhouding van mevrouw van Wieringen met haar familie was niet al te best. Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van burge meester van Alphen byeen. De heer van der Werff was verhinderd. Het in de vorige vergadering door staken der stemmen aangehouden voorstel van de badcom- missie, een crediet van 1250.te verleenen voor den bouw van een drietal kiosken in den onderbouw van het Zuiderbad, wordt thans aangenomen. Het komt de badcommissie voor, dat het geen aanbeveling verdient tot openbare ver pachting te besluiten. In plaats daarvan staat zy voor een verpachting tegen vooraf vastge stelde redelyke pachtsommen, by welke ver pachting niet te Zandvoort gevestigde zaken niet uitgesloten behoeven te worden. Dit is zelfs niet gewenscht, aangezien onder de aan vragers, die het initiatief namen tot het in dienen van een verzoek om een dergelijke kiosk te mogen huren, zoowel in als buiten Zand voort gevestigde zaken voorkomen. De bovenbedoelde pachtsommen zullen, daar eventueel de kiosken pas over ongeveer veer tien dagen gereed zullen kunnen zijn en der halve de winkeliertjes slechts gedurende een ge deelte van het seizoen ingebruik zullen kun nen wezen, niet te hoog mogen worden gesteld. Mede in verband met de omstandigheid, dat het hier een proef betreft, daar de verkoop kansen ter plaatse nog aan de practyk ge toetst moeten worden, komt het de commissie gewenscht voor, de bedragen voor dit seizoen als volgt te regelen: Groote kiosk 175. Kleine kiosk (binnenkant) 75. Kleine kiosk (buitenkant) 100. Het lid der commissie, de heer Geers, kan zich met het bovenstaande niet vereenigen. Dit voorstel der commissie wordt met 8 tegen 4 stemmen aangenomen, onder voorwaarde, dat door de badcommissie niet wenscheiyk geachte soorten van winkels niet behoeven te worden toegelaten. In den zomer van 1931 werden den ontvan ger der registratie te Haarlem eenige merk waardige testamentaire documenten aangebo den, die groote eigendomsoverdrachten inhou den. Men acht termen aanwezig om de justitie in deze zaak te kennen en het gevolg is, dat de burgemeester van Mydrecht en notaris van der Heyden een onderhoud hebben met mevr. van Wieringen, die ontkent deze testamentaire beschikkingen te hebben gemaakt. Vyf schriftdeskundigen verklaren de hand- teekeningen voor valsch. Het is niet te bewy- zen, dat verdachte de valsche handteekeningen heeft gemaakt. Daarom werd hij toenmaals in vryheid gesteld en is hem thans gebruikma king van de vervalschte stukken ten laste ge legd. Spr. achtte dit wettig en overtuigend bewe zen en eischte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met bevel tot onmid- dellyke in hechtenisneming. De verdediger, mr. Venhuizen, maakte aan merking, dat de Officier van Justitie in zyn requisitoir alles heeft verwaarloosd, wat ter zitting in het voordeel van verdachte is aan gevoerd. PI. heeft de stukken spoedig doen registreeren, omdat bekend was, dat mevr. van Wieringen wispelturig was. Notaris van der Heyden was niet in alles haar vertrouwens man. PI. achtte het absoluut niet bewezen dat verdachte wist, dat de stukken vervalscht waren, indien dit zoo was. Veroordeeling kan daarom niet volgen. PI. concludeerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Na in raadkamer te zyn geweest deed de rechtbank mededeeling van haar beslissing tot onmiddellyke inhechtenisneming van den ver dachte. Reeds in de raadsvergadering van 4 October 1928 werd aan de V. V. De Zeemeeuwen op haar verzoek een crediet toegestaan van 300. Dit geld zou dienen ter bestrijding van de kosten, noodig door de uitgaven voor de afras tering van een tweede Zeemeeuwenterrein. Die afrastering werd nog niet aangebracht, omdat de Zeemeeuwen dit tweede terrein nog niet dadelyk noodig hadden. Nu doet zich ech ter de beperking zoodanig gevoelen, dat de uitbreiding noodzakelyk is. B. en W. stellen voor, het in 1928 genomen besluit thans uit te voeren en daarby het toe gestane bedrag van 300, gezien de prijsop gave, te verhoogen tot 350. Aldus wordt besloten. Meermalen is in B. en W. ter sprake ge bracht de levering van water aan de strandten ten en een herziening der thans bestaande regeling. B. en W. stellen voor, de wyzigingen aan te nemen, met dien verstande, dat de bestaande regeling met ingang van den dag, volgende op het aannemen van het besluit in den raad., zal worden opgeheven. le. Voor zooverre nog niet aangesloten, kun nen de strandtenten voor f 25. te betalen in jaarlyksche termynen van f 5, aan de gemeen tewaterleiding worden aangesloten. 2e. Jaarlyks zal een minimum contract van 30 M3 a 36 cent in rekening worden gebracht. 3e. De meterhuur zal berekend worden per half jaar en f 1.50 bedragen. 4e. Voor plaatsen en stellen van den meter zal een bedrag van f 1 betaald moeten wor den. De heer GEERS dient een amendement in, met de strekking, dat alleen 'het gebruikte wa ter betaald zal moeten worden. Dit wordt verworpen, waarna het voorstel van B. en W. aangenomen wordt. Te Zandvoort is Dinsdag een wedstrijd ge houden om den dames zomerwisselbeker, waar aan damesleden, aangesloten by Nederlandsche golfclubs konden deelnemen. 29 Dames namen deel. Mejuffrouw M. Lemberger (15) won den beker met een netto score van 68. De dames Henny, Nielsen, Gartchagen en Lemberger, hadden een netto score van 73 en mej. A. Horstman een score van 74. Op de banen van de Kennemer Golf Club is gistermiddag een foursomes-vlaggenwedstrijd voor dames gespeeld. Mevr. van Waveren en mevr. Smidt van Gelder wonnen den eersten prijs, zy zetten hun vlag voor de 19e green. Mevr. Steinmetz en mevr. Lemberger, die hun vlag op de 18e green zetten, wonnen den twee den prijs. Wedvlucht vanaf Fontainebleau 462 KM. H. v. Oldenmark 1, 2, 4. J. H. Somees 3, 5. J. Staphorst 6. Wedvlucht vanaf Montargis, afstand 506 K.M. G. A. Steyl 1, 4, 5, 6. H. v. Oldenmark 2, 3, Wedvlucht vanaf Orleans afstand 534 K.M. H. v. Oldenmark 1, 3, 14. J. H. Somers 2, 5, 7, 8, 9, 13, 17. G. A. Steyl 4. 6. 15, 16. P. Heymel 10. J. Staphorst 11. A. Visser 12. Wedvlucht vanaf Chateroux, afstand 653 K.M. G. A. Steyl 1, 3, 4, 5. H. v. Oldenmark 2. J. H. Somers 6, 7, 8. Wedvlucht van af Chateauroux op 1 Juli. Afstand 653 K.M. De uitslag is als volgt: P. Bannink 1, 6; J. J. Petri 2, 4; W. Petri 3; J. de Vries 5, J. J. Voeglas 7, P. J. v. Daalen 8. 4 Na herstemming wordt besloten, niet in ge heime vergadering te behandelen een advies, betreffende de levering van badhanddoeken aan het Zuiderbad. De heer ELFERS geeft als voorzitter der commissie uitvoerig een uiteenzetting van het verloop by deze transactie. Er is een fout ge maakt in een schrijven, uitgegaan van den dienst van Publieke Werken, waardoor een vergissing omtrent monsters is ontstaan. Dit betreurt spr. Verkeerde veronderstellingen mogen hier niet gemaakt worden. De heer GEERS kan zich er niet mee ver eenigen, dat deze zaak zoo op de spits gedreven wordt. Er zyn hier fouten gemaakt en te erkennen, maarvan drie zyden (opdracht geefster, leider badinrichting en laagste in schrijf ster). Ook zou hier van een misver stand gesproken kunnen worden. Wethouder MOLENAAR gaat ook de ge schiedenis dezer levering na. Spr. Is van meening, dat de badcommissie hier een fout gemaakt heeft. Z.i. moet zy dit ruiterlijk be kennen. De heer ELFERS weerlegt dit. Ten slotte vraagt hy, in stemming te brengen het voorstel der badcommissie, de betreffende firma van leveranties aan de gemeente uit te sluiten. De heer Groen vindt één jaar (dit jaar) hier voldoende. Hiermede kan ook de raad zich vereenigen met 7 tegen 4 stemmen. Naar aanleiding van het adres van eenige winkeliers over de levering van ligstoelen voor het Zuiderbad, heeft de Badcommissie een uit voerig en gedocumenteerd advies uitgebracht. In dit adres wordt met datums en cyfers aangetoond, dat van een bevoorrechting to taal geen sprake is. B. en W. stellen dan ook voor, het adres van de winkeliers voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige discussie tusschen de heeren Molenaar en Elfers wordt aldus besloten. Het familielid als getuige gehoord, die een schoonzuster van de overleden mevrouw bleek te zyn, ontkende zich te hebben uitgelaten, zooals de advocaat verklaard had. Er werd ook nog een deskundige als getuige décharge ge hoord. die van een bepaald stuk verklaarde, dat dit niet vervalscht was. Beide andere deskundigen hadden dit stuk echter niet in handen gehad. De Officier van Justitie mr. Camphuys, die eerst laat in den namiddag requisitoir kon nemen, schetste allereerst de geschiedenis van deze zaak. Besloten wordt, den leider van de gemeente- lyke zee- en zonnebadinrichting „Zuiderbad" te machtigen, aan de directies van in deze ge meente gevestigde inrichtingen, die met liefda dig doel kinderen verplegen, voor het onder ge leide gebruikmaken van het „Zuiderbad" op werkdagen vóór 11 uur des voormiddags door die kinderen beneden den 15-jarigen leeftijd collectieve seizoenkaarten af te geven, tegen een prijs, berekend naar 75 cent per kind. Indertyd werd ten behoeve van het zonnebad by de gemeentelyke zee- en zonnebadinrich ting „Zuiderbad" een aantal ligstoelen aange kocht, welke aap de gasten worden verhuurd tegen betaling van 10 cent per uur, 30 cent per dag of f 1.50 per week. In het desbetreffend raadsbesluit zyn voorts enkele bepalingen op genomen, die beoogen te bevorderen, dat deze stoelen uitsluitend worden verhuurd aan dege nen, die een zee- en/of zonnebad wenschen, te nemen. Besloten wordt het bedoelde raadsbesluit aan te vullen met de volgende bepaling: „Onder dezelfde voorwaarden worden strand stoelen verhuurd voor een bedrag van 20 cent per uur." De heer PADT deelt voor het sluiten der openbare vergadering nog mede, dat de raads commissie, ingesteld ter verkrijging van een betere regeling met Haarlem tot toelating van leerlingen op instellingen van Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, Dinsdagmor gen een onderhoud heeft gehad met den wet houder van Onderwys te Haarlem over deze aangelegenheid. Uit de mededeelingen van dezen wethouder is spr. gebleken, dat er geen sprake van is, dat het Rykssubsidie voor het M. O. reeds met 1 September zou worden verleend. Hoogstens zal het per 1 Januari 1934 toegestaan worden. Er bestaat dan ook geen kans, dat met terugbe taling tot 1 September de retributie-regeling met Haarlem zou kunnen gelden. Spr. vraagt ook, de taak der commissie na der te omschrijven, opdat ze wete, of zy ook voor de byzondere inrichtingen van M. O. en H. O. de regeling met andere plaatsen moet be- kyken en daarover eventueel in Den Haag spreken. Hierna gaat de raad in comité-generaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3