De verklaring van Roosevelt "i Uw Vacantie J. C. Haan Roosevelt wil een indexvaluta Groote brand te Oldenzaal z s ZIJN MUNT-POLITIEK GE- HANDHAAFD 1M MATRASSENFABRIEK Dagbladreclame: Onmisbaar AUTO-EN MOTORBANDEN-CENTRALE c 'fcO Middenstandsbond t PRIMA, PRIMA BENZINE 9i CENT DONDERDAG 6 JULI Zijns inziens is de taak der confe rentie nog in vollen omvang aanwezig Tijdelijke verdaging? 2 maanden verdaging? Roosevelt Nieuwe Testament aan alle gedelegeerden Amerika zal een eigen nationaal valutaprogram gaan uitvoeren Nog meer experimenten Drie menschen gedood bij vuurwerk Chacostrijd opnieuw ontbrand Tweeduizend dooden? Tekort van elf millioen franc Bij een bank te Limoges De ontwapeningscon ferentie Henderson's reddingspogingen Congres te Vlissingen Tweede dag Handelsregister Pensioen Middenstanders Geen wethouders pensioenen e. d. Enquête automaten DE K. R. O.-VLOOT Het commando luidt: „Alle hens aan cVik" Hoogheemraadschap Noord-Holl. Noorderkwartier POLITIEKE MOORDAANSLAG Een nationaal-socialist zelf de dader? Geknoei bij den P. T. T. SNELHEID DER TREINEN DUITSCHE LEENINGEN Halveering der rente Vier perceelen in de asch gelegd Poging tot moord In hooger beroep een lichtere straf opgelegd DE BRITSCHE EILANDEN Waarheen tijdens de vacantie? FIJN NAAR DEN RIJN Een week-end in Düsseldorf Uitloting 4% pet. leening Ned.- Indië 1929 STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG BARTELJORISSTR. 39-41 - TEL. 10250 <D W E? rj) ÖS W CU H O O, LD u H 4) 03 O O c WASHINGTON, S Juli. (V. D.) Het Witte Huis heeft ter rechtvaar diging een nieuwe verklaring afge geven, waarin nogmaals het stand punt inzake de stabilisatiekwestie wordt bekend gemaakt. Verder wordt o.a. verklaard, dat Engeland niet meer bereid is dan de V. S. tot een algemeene stabilisatie-over eenkomst. Volgens de meening van Roosevelt zijn beide landen nog niet lang genoeg afgeweken van den gouden standaard, om reeds een definitieve regeling te kunnen aan gaan en een stabiele valuta te kun- nen invoeren. LONDEN, 5 Juli (Reuter) De verklaring van Roosevelt werd vanavond overhandigd den secretaris-generaal van den Volkenb Avenal. Roosevelt zet er duidelijk in uiteen, dat hij op het oogenblik geen enkel nut ziet in een tijdelijke stabilisatie tusschen de munten van landen, wier behoeften en politiek niet nood zakelijk dezelfde zijn. Een dergelijke stabilisatie zou kunstmatig zijn en niet reëel; ze zou een beletsel kunnen zijn voor sommige landen bij de verwezenlij king van een politiek, die van essentieele be- teekenis is ten aanzien hunner binnenlandsche problemen. Roosevelt vraagt de conferentie dringend rekening te houden met haar voornaamste taak: het vergemakkelijken van de politiek der verschillende naties. Dit moet gebeuren niet door het zoeken van tijdelijke uitwegen, maar door te trachten de overstelpende kwalen van den huidigen economischen toestand te ver zachten en zoo mogelijk te genezen, in de hoop dat de V. S. steun kan verleenen aan de con ferentie, aan welks welslagen Roosevelt de grootste beteekenis blijft hechten, evenals aan de vriendschappelijke samenwerking tusschen de daar vertegenwoordigde naties. Het kan zijn nut hebben, wanneer wij deze gedachte zoo veel mogelijk ontwikkelen. De revaluatie van den dollar ten aanzien van de prijzen der Amerikaansche waren is echter een doel, waar* van Amerika zich niet laat afwenden. De waarde van den dollar met betrekking tot de buitenlandsche valuta's kan voor ons niet van onmiddellijk belang zijn. De koers waarde vae den dollar zal er in laatste in- stantie^ van afhangen in hoeverre de andere volkeren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hunne eigen goederen in verhou ding tot hunne valuta's en kan niet worden vastgelegd, voor in dezen zekerheid bestaat Er is niers onvriendelijks in onze politiek ten opzichte van de belangen van onverschillig welk ander land en wij hebben het vertrouwen, dat andere landen ons niet zullen trachten te hinderen bij de verwezenlijking onzer economi sche oogmerken, die noodzakelijk zijn voor onze economische gezondheid. Toen de munten van de grcote Europeesche naties Frankrijk, Italië en België deprecieerden gedurende een periode van jaren, hebben de V. S. in het ge heel geen kritiek uitgeoefend. Dit deed Ame rika ook niet bij de uiteindelijke devolarisatie. Toen Engeland en de Scandinavische landen den gouden standaard verlieten, was er slechts begrijpen en sympathie in de V. S. Engeland is sinds bijna 21 maanden van het goud af en Amerika nog niet eens 3 maanden. Noch tans zijn v. ij blij, ons te kunnen aansluiten bij de uiteenzetting in het Lagerhuis, gegeven na mens den minister van Financiën. Verklaard werd toen, dat Engeland op het standpunt staat, dat een terugkeer tot den gouden standaard het uiteindelijke doel van Engeland zou kunnen zijn, wanneer hiervoor de noodige voorwaarden veilig gesteld rijn. Engeland moest zich echter volkomen vrijheid voorbehouden met betrekking tot de keuze van het tijdstir en de pariteit. Wanneer er landen zijn, waar prijzen en kosten „weikelijk in onderling evenwicht ver- keeren. dan achten wij het niet de taak van de conferentie en is het zeker niet het doel der Amerikaansche regeering, deze landen over te halen oi hen te dwingen tot het volgen van een politiek, welke indruischt tegen hun eigen inzicht in hun eigen belangen. Het is niet vol doende van de huidige kwalen af te komen, doch het is onze plicht samen na te gaan, hoe wij hun terugkeer in de toekomst kunnen ver mijden. De urgentste taak is, de prijzen weer op een niveau te brengen, waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst kunnen werken. De tweeae taak is de eenmaal bereikte prijs aanpassing in stand te houden. Een verder probleem, dat door de donfe- rentie zou kunnen worden besproken, is wel ke rol goiid en zilver moeten spelen, wanneer de aanpassing veilig gesteld is. Wij zien dus. dat de groote vraagstukken, welke het bijeenkomen der naties rechtvaardi gen. ook ru nog aanwezig zijn en nog even zeer een bestudeering verdienen als enkele we ken geleden Wij kunnen nauwelijks aannemen, dat ons volgens onzen plicht ingenomen standpunt in de minder belangrijke kwestie der tijdelijke stabilisatie het verder voeren van de onder handelingen onraadzaam zou kunnen maken. LONDEN, 5 Juli. (Reuter.) Men gelooft, dat de Amerikaansche delegatie morgen in de zit ting van het bureau zal voorstellen, de confe. rentie voor twee maanden te verdagen. De vertegenwoordigers der goudlanden komen vannacht bijeen, om Roosevelt's verklaring te bespreken. Van het resultaat dezer conferentie hangt het lot der economische wereldconfe rentie af. President Roósevelt zendt den Amerikaan- schen gezant in Zweden, Steinhardt, naar Londen, om een nieuwe uiteenzetting te geven van de Amerikaansche houding. Steinhardt, die momenteel te Washington verblijft, scheept zich morgen in. LONDEN, 5 Juli (Reuter). De „Scripture Gift Mission" heeft aan alle gedelegeerden ter Economische conferentie een in marokkijnleer gebonden Nieuwe Testament gegeven. In een begeleidend schrijven zegt bisschop Taylor Smith: „De invloed van de Heilige Schrift is door onze geschiedenis geweven en we gelooven, dat het erkennen van God en de lessen van dit Boek noodzakelijk zijn voor internationalen vrede, welzijn en welvaart. We hopen dus, dat dit deel van de Heilige Schrift een plaats zal innemen in uw persoon lijke bezittingen als een gedachtenis aan uw bezoek aan de Economische Wereld-Conferen tie en dat gij belang zult stellen in zijn in houd." LONDEN, 5 Juli. MacDonald heeft den delegaties der Economische Wereldconferentie vanmiddag voorgesteld, de conferentie voor eenigen tijd te verdagen. (United Press) NEW-YORK, 6 Juli Naar „Universal" meldt, is Roosevelt voornemens een „index valuta" ter ondersteuning van het Amerikaan sche saneeringsplan in te voeren. Het uitvoer verbod van goud blijft gehandhaafd. Behalve den aanwezigen goudvoorraad moet zilver dinen tot dekking van deze „index-valuta". De „index-valuta" is noodzakelijk om de interne koopkracht veilig te stellen. Het index valuta-program, dat sedert den terugkeer van den president te Washington ononderbroken on derwerp van bespreking heeft gevormd met toonaangevende persoonlijkheden, is aldus dit bericht een der koenste plannéen der re- geering-Roosevelt. Het gaat hier om een proef, waarbij Roosevelt bereid is desnoods 5 tot verschillende wegen te bewandelen tot de juiste gevonden is. Een wijziging van het goudgehalte van den dollar is hiervoor echter niet nootjig. NEW-YORK, 6 Juli (V. D.) Amerika schijnt thans vast besloten te zijn een eigen nationaal economisch valuta-program te gaan uitvoeren, waarbij de door Roosevelt aangekon digde index-valuta de hoofdrol zal Spelen. Klaarblijkelijk is Roosevelt niet geneigd, ook maar een deel van zijn reconstructie-program op te offeren voor de redding der vastgeloopen Londensche conferentie. De Amerikaansche re geering is ervan overtuigd, dat de Vereenigde Staten zeer wel ook alleen den weg naar het economisch herstel met succes zullen kunnen afleggen. In regeeringskringen verwacht men te minder een internationale overeenstemming binnen twee a drie jaar over de stabilisatie der valuta, omdat de Federal Reserve-banken vol gens een onlangs gedane mededeeling geen wettelijke volmachten hebben om ter onder steuning van den dollkr op de internationale valuta-markt tusschen beide te komen. Roose velt bestrijdt den gouden standaard slechts als garantie voor het in omloop zijnde papiergeld. In tegenstelling tot de opvatting van het Euro peesche goudblok, dat het goud beschouwt als middel voor internationale betalingsregeling, meent Roosevelt dat de goudreserves in het land moeten blijven als permanente dekking voor de bankbiljetten-circulatie. BAUTZEN, 6 Juli. (W.B.) Ter gelegenheid van het schuttersfeest alhier werd een vuur werk afgestoken. Een groot stuk ontplofte echter te vroeg, waardoor drie jonge menschen werden gedood en acht personen min of meer ernstig wer den gewond. Naar de oorzaak van deze ontploffing wordt een onderzoek ingesteld. LA PAZ, 6 Juli (V.D.). Van Boliviaansche zijde worden mededeelingen gedaan over nieu we hevige gevechten in den Gran. Chaco, waarmee Bolivia een nieuw algemeen offensief tegen Paraguay heeft ingezet. Aan beide zijden zouden groote verliezen zijn geleden en een officieel communiqué zegt, dat in de afgeloo- pen 24 uur de Boliviaansche aanvallen tot een reeks overwinningen hebben geleid in de stra tegisch zeer belangrijke sectors Nanawa en Gondra. De militaire autoriteiten van Bolivia verklaren, dat de Paraguaansche troepen min stens tweeduizend dooden en meer dan twee duizend gewonden hebben verloren in het ar tillerie- en infanteriegeveeht nabij Fort Nana wa. Honderden worden bovendien nog vermist. Met behulp van mijnen had men de bezetting van het versterkte eiland Nanawa hevige ver liezen toegebracht en van de 200 verdedigers, die in het fort zelf gelegen waren, zouden honderdtachtig zijn gedood. Het gevecht was het hevigste, dat in de af- geloopen maanden en in het bijzonder gedu rende de pogingen van den Volkenbond, om te Genève het conflict op vreedzame wijze bij te leggen, is geleverd. PARIJS, 6 Juni. (V.D.) De Handelsrecht bank te Limoges behandelde gisteren de ge rechtelijke liquidatie van de Banque du Centre, die gevestigd is te Limoges en met een tekort van ruim elf millioen franc haar loketten had moeten sluiten. De rechtbank wijzigde de liquidatie in een faillissement en gelastte de onmiddellijke arrestatie van den directeur. Voorts werd een aantal leden van den Raad van Beheer ervan beschuldigd, mede schuldig te zijn aan de ineenstorting van de bank. Zij zullen uit hun particulier vermogen aanspra kelijk worden gesteld voor de daardoor ont stane schade. LONDEN, 6 Juli (V.D.) De voorzitter der Ont wapeningsconferentie, Arthur Henderson, zal Maandag a.s. uit Genève vertrekken om zijn Europeesche rondreis te beginnen, die hij wil ondernemen teneinde te trachten door per soonlijk contact met de verschillende regeerin gen de Ontwapeningsconferentie voor een dé- bacle te behoeden. Hij zal zich eerst naar Parijs en vervolgens naar Rome en Berlijn begeven. Een geanimeerde discussie ontstond op den eersten dag over het praeadvies van den heer W. Lubberink uit Haarlem, de arbeidsduur in verband met de werkloosheid. De sprekers be antwoordend, zei de inleider in zijn repliek, het eens te zijn met prof. Volmer: we moeten weer terug naar Adam Smith. Wat de autarktie betreft, we moeten ons gevoelen als deel van een geheel en vertrouwen stellen in de regeering. Zware arbeid blijft noodig. „In het zweet uws aanschijns zult ge uw brood verdienen!" (Applaus) Aan 't slot van den eersten dag vereenigden de congressisten zich aan een gezellig diner, waaraan een feestavond werd verbonden een „Zeeuwsche" avond. Hedenochtend werd het dertigste nationaal Mddenstandscongres voortgezet met de behan-' deling van het prae-advies van den heer mr. dr. H. J. D. van Lier, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, over „Handelsregister en Middenstand". In een omvangrijk geschrift1 gaat de prae- adviseur de beteekenis na, die het handels register voor den middenstand heeft. De waarde van het handelsregister is moeilijk met cijfers aan te toonen, wel kan worden vastgesteld, dat het handelsregister in het maatschappelijke leven een plaats van beteekenis inneemt. In verband met dit prae-advies is aan de Rotterdamsche Kamer gedurende een korte periode een onderzoek ingesteld naar de ver houding, waarin inlichtingen werden ingewon nen omtrent grootbedrijf- en kleinbedrijf zaken. Daarbij is gebleken, dat 65 van het totaal aantal inlichtingen gedurende dat tijd perk betrekking had op zaken, die in het kleinbedrijf zijn gerangschikt. Gerekend naar dien maatstaf mag dus worden aangenomen, dat de meeste informaties betrekking hebben op zaken, die in het kleinbedrijf thuis behooren. Elke maatstaf ontbreekt om vast te stellen, of de inlichtingen voornamelijk ten behoeve van den groothandel en de nijverheid worden gevraagd, dan wel meer speciaal ten behoeve van den middenstand. Het gebruik, dat van het handelsregister wordt gemaakt, is in hoofdzaak van tweeërlei aard. Het handelsregister is namelijk te be schouwen als een instituut ter bevordering van de rechtszekerheid en als een instituut ter be vordering van de handelsbetrekkingen. Voor de bestrijding van de oneerlijke concurrentie doet men goed de waarde van het register niet te hoog aan te slaan. Ten slotte werd overgegaan tot de bespreking van het prae-advies van den heer S. Roselaar, lid der Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam over „De verzorging van den ouden dag van den middenstander", met de hierbij uitgebrachte rapporten. De conclusie van dezen prae-adviseur luidde, dat de verzorging van den ouden dag van den middenstander een sociaal-economische nood zakelijkheid is. De bestaande Vrijwillige Ouder- domsverzekering is niet in staat gebleken om in de leemte in onze wetgeving op afdoende wijze te voorzien. De middenstand dringe bij regeerings- en volksvertegenwoordiging onver wijld aan op invoering van „Verplichte ouder- domsverzekering van middenstanders". Staats pensioen worde niet aanvaard. Indien naar de meening der regeering het huidige tijdsgewricht onverhoopt als een finan cieel beletsel, om tot practische uitvoering over te gaan, zou worden aangemerkt, dan worde ten minste op een zoo kort mogelijken termijn het principe wettelijk vastgelegd, doch worde tevens uit billijkheidsoverwegingen tegen over de andere bevolkingsgroepen het ambte naren-pensioen verminderd tot die pensioenuit- keeringen, waarop hun premie-bijdragen hun het recht heeft gegeven. In ieder geval be hoort het euvel der „cumulatie van pensioenen" onafhankelijk van den stand der Rijksfinan ciën binnen den korst mogelijken tijd geheel te verdwijnen. Er behoort in ons land slechts één autoriteit tot het uitkeeren van pensioenen bevoegd te worden verklaard en wel uitsluitend .een instan tie als het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds of dergl., die uitgaat van de Regeering, zoodat het niet meer kan voorkomen, dat een ander autonoom lichaam als een gemeente b.v. nog zelfstandig pensioenen (aan wethouders, enz) kan toekennen. Zooals gemeld was de aan het congres voorafgaande algemeene vergadering te huis houdelijk. Uit een vanwege het bestuur ver strekt verslag blijkt, dat na lange discussie besloten is nog geen uitspraak te doen over het bijvullen van automaten. De meerderheid van 't bestuur wilde het bijvullen bij een wet telijke herziening vrijgelaten te zien, een kleine minderheid wilde het verboden hebben. Eerst zal nu een enquête worden ingesteld hoe de aangesloten organisaties over het bijvullen van automaten na sluitingstijd denken. Het bestuur van den Dioc. Bond van Kath. Radio-Vereenigingen deelt ons mede: Door onverwachte omstandigheden konden wij de propaganda voor de K.R.O.-vloot op 16 Juli niet zóó voeren als wij aanvankelijk gemeend hadden, 't Gevolg is, dat velen van onzen schit terenden K.R.O.-dag niet op de hoogte zijn. Mo gen wij alle K.R.O.-vrienden vragen om zooveel mogelijk propaganda te maken tot een glorie-dag voor den K.R.O. Heel ons diocees moet hier ver tegenwoordigd zijn naar elke stad en dorp en streek en provincie. Kantoor-personeel maakt deelnemers op uw kantoor. Winkel-personeel maakt deelnemers in uw winkel. Onderwijzers en onderwijzeressen neemt uw collega's mede. Helpt ons deze vloot bemannen. 't Is een echte Hollandsche gewoonte om rustig de kat uit den boom te kijken en dan nog op het laatste oogenblik mee te gaan; maar geeft u liever direct op, anders is het voor ons onmoge lijk de noodige regelingen te treffen, contracten af te sluiten. We moeten b ij t ij d s weten hoe veel booten er noodig zijn, etc. Uw plaatselijke agent weet alles wat noodig is. De tocht zelf is prachtig; de situatie iets heel nieuws; het schouwspel zal onvergelijkelijk zijn. Doet mee aan onzen foto-wedstrijd en maakt propaganda. Alle hens aan dek. In' de heden in het Gemeenlandshuis te Alk maar gehouden vergadering van het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier deelde de dijkgraaf, de heer C. Wijdenes Spaans mede, dat aan Ged. Staten van Noord- Holland nogmaals een schrijven was gericht, waarin met aandrang verzocht wordt de lasten van het Hoogheemraadschap te verminderen door de Watersnoodkosten (van 1916) geheel voor rekening van de Provincie te nemen, al thans de uit dien hoofde van het Hoogheem raadschap te vorderen bijdrage sterk te ver minderen en wel zóó tijdig, dat deze verlaging haar invloed nog in 1934 zal kunnen doen gel den. De penningmeester, de heer Groot, deelde mede, dat van de 62.889 aanslagen over '31 tot een bedrag van f 1.162,620.97 nog 159 aanslagen tot een bedrag van f 2.365,47 openstaan;van den dienst '32, omvattend 63.504 aanslagen tot een bedrag van f 1.101.197.78 staan nog 1399 aanslagen open tot een bedrag van f 20.659.16; van den dienst '33, omvattend 63.935 aanslagen tot een bedrag van f 966.719.99 zijn ontvangen 10475 aanslagen, tezamen f 88.030.86. Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met de gemeenten St. Pancras, Warmenhuizen, Egmond Binnen, en met de polders Harenkar spel, St. Pancras, Hensbroek en Obdam inzake overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van op het Prov. Wegenplan voorkomende we gen, welke het Hoogheemraadschap heeft ver beterd of zal verbeteren; de kosten hiervan bedragen in totaal f 183.700.—, de vroegere be heerders betalen jaarlijks een vast bedrag, ge lijkstaande aan het gemiddelde van hetgeen door hen tot nog toe over een aantal jaren werd uitgegeven. Met het Rijk werd een overeenkomst aange gaan tot grensregeling tusschen den Wieringer- meerpolder en den Westerdijk van De Vier Noorder Koggen. Besloten werd beroep in cassatie in te stellen tegen het arrest van het Amsterdamsch Ge rechtshof, waarbij het Hoogheemraadschap is veroordeeld, om aan den polder Oostzaan te be talen het bedrag der kosten enz..wegens inge voerde wegverbeteringen op den aan dien pol der behoorenden Oostzanerzeedijk. De rekening '32 werd voor den gewonen dienst vastgesteld op f 1.272.366.45 aan ontvangsten en f 1.115.811.35 aan uitgaven; buitengewonen dienst: ontvangsten f 481.527.92; uitgaven f 433.746.48. Besloten werd f 40.000 van het batig saldo over te schrijven op den dienst '33 en het restant van het saldo, groot 116.555.10 te verantwoorden op den gewonen dienst '34. Het saldo van den buitengewonen dienst, groot f 47.781.44 werd gedeeltelijk overgebracht naar den dienst '33 en gedeeltelijk naar den dienst '34. Zooals we dezer dagen berichtten, had in een herberg-danslokaal aan de overzijde der Nieuw- straat te Kerkrade, een moordaanslag plaats met een politieken ondergrond. De nationaal- socialist Weber, kreeg een schot in het onder lijf en werd levensgevaarlijk gewond. Als dader werd door de aanwezige nationaal-socialisten aangewezen en aan de politie overgeleverd de Duitscher S., wonende in Kerkrade. Hij ont kende van den beginne af en een revolver werd niet op hem gevonden. Later werd bekend, dat S. eveneens gewond was en dat hij, met W. naar een hospitaal was gebracht. Uit het door de politie ingestelde onderzoek zou nog ge bleken zijn, dat S. niet geschoten heeft, maar dat het schot is gelost door een nationaal- socialist op den vluchtenden S., waardoor ook W. werd getroffen. De verveelde: „En heb je 'em op 't droge gekregen?" De hengelaar: „O, dan heb je niet naar me geluisterd, ik had toch geen stoomkraan bij me, alleen een hengel. Weekly Telegraph, Sheffield In verband met de bij de P. T. T. plaats gehad hebbende ongeregeldheden, waarvan men vertakkingen over het heele land vermoed, hebben voornamelijk te Maastricht gedurende de laatste dagen belangrijke rijks-accountants onderzoekingen plaats gevonden. Tegen den gearresteerden bureel-ambtenaar J. C. S. heeft het hoofdbestuur der P. T. T. reeds disciplinaire maatregelen genomen. Verdachte bevindt zich nog steeds in arrest. De zaak schijnt te zijn aan het licht gekomen door uitlatingen van een bij het aannemers complot betrokken aannemer uit Echt. We lezen in „Spoor- en Tramwegen": Reizigerstreinen der- N.S., samengesteld uit vierassig personenmaterieel genummerd 5000 en hooger moeten op ondergenoemde baanvakken met een snelheid van 100 km/h vervoerd wor den met inachtneming van de voorgeschreven snelheidsbeperkingen en voor zooverre de grootst toegestane snelheid van de voor het ver voer aangewezen locomotief 100 km/h bedraagt: a. Amsterdam C.S.Rotterdam D.P.; b. uitsluitend om vertraging in te halen: Am sterdam W.P.Utrechtgrens bij Zevenaar; Utrecht C.S.Gouda; Utrecht C.S.Eindhoven Venlo; Utrasht C.S.—Zwolle; Zwolle—Gro ningen; Amsterdam C. S.AmersfoortApel doorn; Deventergrens bij Oldenzaal. De machinisten moeten bij vertraging van bovenbedoelde treinen zoo noodig de snelheid tot 100 km/h opvoeren. De grootst toegestane snelheid voor bestel- en ijlgoederentreinen, sedert 1 Mei 1.1. snelgoede- rentreinen genoemd en voor treinen uitsluitend bestemd voor het vervoer van goederen of vee bedraagt 75 km/h, mits deze treinen zijn voor zien van doorgaand remwerk en zijn samenge steld uit materieel, dat met een snelheid van 80 km/h en hooger vervoerd mag worden. Treinen vervoerd door electrische motorvoer tuigen: Personentreinen op het baanvak Am sterdam C.S.Rotterdam D.P. mogen vervoerd worden met een grootste snelheid van: a. 100 km/h, indien zü zijn samengesteld uit electrisch materieel, al of niet gekoppeld aan het vierassige personenmaterieel bovengenoemd. b. 95 km/h, indien zij zijn samengesteld uit electrisch materieel, al of niet gekoppeld aan drieassige post- of bagagewagens genummerd 4000 en hooger en bestelgoederenwagens genum merd 3000 en hooger. De grootst toegestane snelheid bedraagt voor treinen op de baanvakken: a. Rotterdam HofpleinDen Haag H.S./ Sche- veningen Kurhaus 80 km/. b. Amsterdam C. S.Alkmaar, Haarlem IJmuiden en UitgeestVelsen/IJmuiden Oost 90 km/h. In verband met gestelde vragen en ter ver mijding van misverstand omtrent de rentebe taling op Duitsche leeningen, heeft het Be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel zich om nadere inlichtingen gewend tot de Directie der Reichsbank. Uit de ontvangen mededeelingen blijkt, dat de bepaling omtrent transfer van de halve ren te beteekent, dat de helft van het op de coupon vermelde bedrag wordt betaald, doch dat niet meer wordt betaald dan hoogstens vier procent per jaar. Dit beteekent, dat bijvoorbeeld voor zes procent's obligatiën ieder half jaar de cou pon wordt betaald met anderhalf procent,' dus in totaal per jaar drie procent. Voor acht pro cent's obligatiën wordt ieder half jaar de cou pon betaald met twee procent, dus in totaal vier procent per jaar. Daar dit het maximum is, worden derhalve obligatiën, welke meer dan acht procent rente dragen, behandeld alsof zij acht procent obligaties waren. Voor leeningen, die niet in den vorm van obligatiën zijn uitge geven, geldt hetzelfde ten aanzien van de ren te. De bepaling omtrent transfer van de helft heeft ook betrekking op huren en pachten, ver schuldigd door Duitschers aan buitenlandsche eigenaren. Hedennacht omstreeks drie uur brak brand uit in de sigarenzaak van B. ter Steege aan de Markt te Oldenzaal. Spoedig stond het perceel in lichter laaie. De inwoners moesten door een zijraampje de woning verlaten, daar de rook de gang versperde. De brandweer, welke zeer spoedig mot de motorspuit aanwezig was, nad 'n harden strijd met de hoog oplaaiende vlam men. Het aangrenzende café van den heer J. ter Steege was ook spoedig, ondanks het vele wa ter, een prooi der vlammen. Aan de andere zijde van deze beide perceelen breidde het vuur zich ook uit en moest het filiaal met woonhuis van de stoomerij Hoeksema, bewoond door Sanderman. het ontgelden en verder de dames- kapzaak met hoedenzaak- van den heer Vlas kamp, van welk gebouw de kap verbrandde. Dit percee. heeft enorme waterschade beko men. Er werd met acht stralen water gegeven. De brandweer rukte om zes uur in. De schade van alle perceelen wordt door verzekering gedekt. Het Haagsch Gerechtshof heeft heden ver nietigd het vonnis van de Haagsche Recht bank, waarbij de varensgezel J. D. te Leiden ter zake van poging tot moord op zijn ge wezen meisje werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde D. thans tot twee jaar gevangenisstraf. Met de snelle vliegtuig- of scheepsverbinding is een tochtje over de Noordzee naar Groot- Brittanje en Ierland thans maar een kleins sprong. Velen, getrokken door den lageren pon- denkoers, richten bij het maken van vacantie- plannen begeerige blikken naar de om hun natuurschoonheid bekends eilanden. De travel and industrial development associa tion of Great Britain Ireland heeft nu een goed geïllustreerd boekje uitgegeven, dat de be doeling heeft het reizend publiek op te wekken tot een bezoek. In voge'vlucht gaan we van Londen naar Windsor en Oxford, langs Engelands zuidkust naar het v/esten, vandaar naar de graafschap pen Essen. Suffolk en Norfolk, vooral aantrek kelijk door hun meren, de badplaatsen aan de kust enz. Ook worden inlichtingen verstrekt over het Noorden van het land, Wales, Schot land, om ten slotte te belanden in het groene Erin, Ierland en den Ierschen Vrijstaat. Het is een aantrekkelijk werkje, dat zijn weg wel zal vinden en, naar we gelooven, ook wel succes zal hebben. Een week-end doorbrengen in Düsseldorf, eens genieten aan den mooien Rijn, is een ver langen, dat velen hopen te kunnen verwezen lijken, zonder daarbij genoodzaakt te zijn een groot bedrag aan geld uit te geven. Wanneer men Zaterdagsmet den trein van 16.20 uur uit Arnhem vertrekt, dan is Düssel dorf reeds om 18.12 bereikt. De stad Düsseldorf zelfbiedt elck wat wils. Hollanders kunnen het in den regel al zeer spoedig vinden met de goedgehumeurde, een voudige bevolking van het Rijnland, zoodat het niet moeilijk zal vallen zich daar te amusee ren. Naast natuurschoon is Düsseldorf ook vele historische bezienswaardigheden rijk. Interes sant is ook het „Wirtschaftsmuseum." Prachtige salonbooten varen geregeld naar het oude „Kaiserswerth" met zijn ruinen uit de elfde eeuw, of naar het middeleeuwsche Zons met zijn romantiek onder de eiken van het veemgerecht. Dichtbij liggen ook Neuss, Benrath en Grafenberg. Er is veel te zien en veel te genieten. Overvoldaan vertrekt men dan 's avonds niet te vroeg na een dergelijk week-end weer naar huis terug. Hedenochtend had op het Departement van Koloniën de uitloting plaats van de 4/2 pCt. leening Nederlandsch Indië 1929. Uitgeloot werden de volgende nummers: Stukken van f 1000.20521 22800. Stukken van f 500.72773 73080. Stukken van f 100.82791 83100. van de heden aan den Rij ksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Poolzee 270 manden 1570.Vios III 40 manden 700.Hoop 140 manden 1150.Raaf 55 manden 1000.Timor 315 manden 2130.—. Loggers: Sch. 89 692.—, KW 104 861.—, KW 130 474.—, KW 68 620.—, KW 49 653.—, KW 24 463.—. Steur aangevoerd De stoomtrawler Poolzee bracht een steur aan van 102 kg., die f 81.60 opbracht. IJMUIDEN, 66 Juli 1933 Rij ksvischaf slag Tarbot per kg. 0.60 tot 0.85, griet per 50 kg. 18.— tot 33.—, tong per kg. 0.65 tot 1.40, groote schol per 50 kg. 37.—, middel schol 27.50 tot 33.—, zetschol 21.50 tot 27.—, kleine schol 5.— tot 23.schar 1.75 tot 8.50, tongschar 28.tot 30.—, vleet per stuk 1.— ot 2.20, pieterman en poon 5.tot 7.middel schelvisch 21.tot 24.kleine middel schelvisch 12.50 tot 23. kleine schelvisch 3.— tot 12.—, kabeljauw per 125 kg. 35.tot 64.gullen 4.20 tot 15.per 50 kg., leng 0.67 tot 1.07 per stuk, heilbot 0.85 tot 1.— per kg., wijting 1.60 tot 2.80 per 50 kg., koolvisch 0.44 tot 0.67 per stuk, steur 0.80 per kg. is de beste tijd om ons Uwe matrassen geheel in orde te laten brengen. Uitsluitend vakkundige bewerking, tegen lage prijzen. HEEFT IN VOORRAAD: DUNLOP GOOD-YEAR FIRESTONE MICHELIN BERGOU GNAN ENGLEBERT, enz. MOBILOIL BEVEROL OLIE PENSYLVANY VARTA Accu's DOMINIT Accu's BOSCH Bougies enz. enz. enz. KINDERHUISVEST 43 en 45 ïz. CA U 4) CA 4) £3 HH 4) 4) O TELEFOON 13039 Pok GOEDE gebruikte banden voorradig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10