IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad DONDERDAG 6 JULI Wat 'n menschenliefde! De IJmuider Federatie HET REE ZENLUCHTSCHIP „MACON DE WEDEROPBOUW VAN „DE ADRIAAN" Benoodigde gelden nog niet DE ELSWOUTSLAAN Een fietspad zeer noodig H. O. V. CONCERT Te Aerdenhout DE IJMUIDER STAKING Voorzitter der IJmuider Federatie staat terecht VOOR DE NOORSCHE MISSIE Van Mgr. Snoeijs BAD-KWESTIE IN ALKMAAR Behandeling yoor Ged. Staten De veenmol VERKEERSONGEVALLEN Op den Wagenweg ONZE WINKELSTAND Model-vleeschhouwerij R. K. Lyceum Bestrijding van veenmollen bijeen VAN ONZE RECHTBANK Verduistering van f 5200 Diefstal en wederspannigheid Nachtcactus in bloei Brand aan boord van een botter Crisis Zuivel Centrale Zilveren Jubileum Gewetensgeld NATIONAAL ZWEMFEEST Stoop's tennis toumooi Personalia Te woest gereden Graalwachtnieuws VAN H. V. G. B. In het Noorderbad op Zondag a.s. iiiiiniiiiiiii - Interessante opname van de aankomst van het nieuwe Amerikaansche reuzen-lucht schip „Macon" aan zijn tekomstige luchtbasis Lakehurst, New Jersey. Bij deze gele genheid werd het luchtschip officieel door de regeering aanvaard. Deze foto is geno men vanaf het dak van de geweldige hangar Nu het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden zoo goed als ten einde is, mag met nadruk worden vastgelegd, dat de leiding der IJmuider Federatie in hooge mate gefaald heeft en absoluut ongeschikt blijkt te zijn voor den zeer verantwoordelijken post van arbeidersleiders. De schade, die deze roode machthebbers aan de gemeenschap IJmuiden hebben toegebracht, is moeilijk in cijfers uit te drukken, maar groo- ter nog is de schade, die zij, door de vakorga nisaties in miscrediet te brengen, aan de ar beiderszaak zelf hebben veroorzaakt. Jammer, dat de arbeidersbeweging geen middel bezit om lieden, die haar zoo ernstig benadeelen, ter verantwoording te roepen. In dat geval zou er aanleiding zijn voor de christelijke organi saties deze heeren voor de vierschaar te roe pen onder beschuldiging van aanslag op de arbeidersbeweging. Niet dan in uiterste noodzaak toch dient van het middel van staking te worden gebruik ge maakt, maar zeker had dat wapen in de gege ven hachelijke tijdsomstandigheden voorzich tiger gehanteerd moeten worden. Het conflict te IJmuiden had gemakkelijk vermeden kunnen worden. De motieven, waar op tenslotte de staking werd doorgezet en vol gehouden, waren het sop in de kool niet waard en verdienden zeker den langen, bitteren strijd niet, dien wij hebben beleefd. Het conflict zou ook vermeden zijn, indien de bestuurders der IJmuider Federatie slechts met hun beide voe ten op den beganen grond waren blijven staan en een beter inzicht hadden gehad in de reali teit der dingen. Maar de machtswellust steeg hun naar het hoofd en zij wenschten blijkbaar eens te laten zien, wie er in IJmuiden baas zijn. Hun titel van Koning van IJmuiden wil den zij eer aandoen. Hun hoogmoed is nu voor den val gekomen en zij zullen voortaan een toontje lager moeten zingen. De schade, die deze gesalarieerde arbeiders leiders aan de arbeiderszaak hebben toege bracht, is groot. Meer dan zes maanden heeft de staking ge duurd. Niet minder dan een kleine 2500 man Waren er bij betrokken. Alléén aan steun is ruim. zeshonderdduizend gulden uitgekeerd. De schade, die in de nevenbedrfjven is geleden, valt niet onder cijfers te brengen, evenmin als de schade, die winkeliers en neringdoenden hebben geleden. Een ander koopje, dat de be stuurders der IJmuider Federatie hun vereem- gthg en him leden geleverd hebben, is, dat 400 stakers, leden der Federatie dus, geen werk meer zullen krijgen na de staking, omdat hun Plaatsen door anderen zijn ingenomen. Die 400 komen op straat te staan. Behalve het toebrengen van deze schade, is de IJmuider Federatie er in geslaagd de repu tatie van IJmuiden in het buitenland te ver nietigen. Aan den handel en den voorspoed Het bestuur van de Vereeniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" heeft zich tot den Baad der gemeente Bloemendaal gewend met het ver zoek, met de Erven Van der Vliet onderhande lingen aan te knoopen over het aanleggen van oen fiets- en een wandelpad langs de Elswouts- laan en den Bovenweg. De volgende motiveering wordt bij het ver zoek gegeven: De eenige directe verbindingsweg tusschen de ■wijk Aerdenhout en het centrum van de ge meente Bloemendaal v'ordt gevormd door de Elswoutslaan ei» den Bovenweg, wegen, die voor het steeds drukker wordende verkeer wel vele bezwaren bieden. Het allergrootste bezwaar is wel, dat de weg te smal is, al is er nog wel ruimte voor twee elkaar tegenkomende voer tuigen. Maar voetgangers en fietsrijders loopen er geregeld groot gevaar, vooral in en bij de bochten. En er is zeer levendig rijwielverkeer, o.a. van leerlingen van het Kennemer- en het R. K. Lyceum en andere onderwijsinrichtingen. Het ligt geenszins in de bedoeling van het bestuur der B. A. B. aan te sturen op een in grijpende verandering, die schending van het natuurschoon zou beteekenen, maar het zou het een groote verbetering achten, indien er een fietspad aangelegd werd naast den thans be- staanden rijweg en wel vlak buiten de boomen- rij aan de Oostzijde; dit fietspad zau dan kun nen aanvangen te Aerdenhout aan het einde van de Westerlaan en onafgebroken doorloo- Pen tot waar de Ramplaan in den weg uit mondt. Zoo'n fietspad zou maken, dat de wielrijders geen gevaar van het rijverkeer hebben en om gekeerd, dat het rijverkeer geen hinder onder vindt van de fietsrijders. Terwille van de wandelaars vindt het bestuur het gewenscht, dat ten westen van de boomen- rij (aan den westkant) een wandelpad wordt aangelegd, voor zoover dit nog niet aangelegd is en mogelijk is. Dit verzoek is werkelijk zeer gegrond. De toe stand op dezen drukken verkeersweg is inder daad zeer gevaarlijk, vooral in de bochten van de Elswoutslaan en op het hellende gedeelte van den Weg naast het huis van den rentmeester. Hoevele ongelukken zijn er al niet in deze be ruchte bochten gebeurd?!, werd ontketend, wat gemis aan verantwoor delijkheidsgevoel bij de leiding deed vermoe den, omdat de welvaart van een belangrijke tak van nationale nijverheid roekeloos werd gewaagd en ook omdat de strijd op soms weer zinwekkende wijze werd gevoerd. De terreur, waarmede de heeren zich de leiding in IJmuiden dachten te verzekeren, was onduldbaar. Gelukkig voor hen, dat zij door de scherpe, terechtertijd genomen maat regelen van den burgemeester van Velsen en het algemeen protest, dat overal in het land tot uiting kwam, in hun schulp zijn gekropen. Anders zouden zij en de heele IJmuider Fede ratie waarschijnlijk door de algemeene ver ontwaardiging zijn weggevaagd. Maar dat neemt niet weg, dat door dit con flict de zaak der arbeiders is geschaad. De heeren in IJmuiden hebben hun krach ten overschat, maar ook al zouden zij de macht hebben gehad het visscherijbedrijf naar hun hand te zetten, dan was de aangewende ma nier niet de beste om verbetering in maat schappelijke misstanden te brengen. De Nederlandsche Arbeidersbeweging mag van de S. D. A. P. eischen, dat zij dergelijke arbeidersleiders desavoueert en de kans ont neemt in de toekomst de gemeenschappelijke zaak der arbeiders nog ooit te benadeelen. Woensdagavond heeft Aerdenhout kunnen ge nieten van een keurig uitgevoerd concert, ge geven door de H. O. V. in een muziektent aan de Vondellaan. Was aanvankelijk de belang stelling niet groot, tijdens het concert vermeer derde het aantal bezoekers echter gestadig. In weerwil van het groot aantal jeugdige, woelige toeschouwers, was de orde tijdens het concert voorbeeldig. Maar de polilitie gedoogde ook niet de minste luidruchtigheid of verstoring der stilte. Alleen stond ze natuurlijk machteloos te gen het groot aantal passeerende auto's, dat vaak luid claxoneerend om passage vroeg. Het zou daarom wel gewenscht zijn bij een volgend concert de tent b.v. meer naar het midden van de Vondellaan te verplaatsten. En dan zou het geluid er zeer door winnen wanneer de tent (het podium) met drie zijschotten een afdekking kreeg. De „aether" is tegenwoordig zoo wèl voorzien van muziek, dat deze gerust voor de lagere regionen behouden mag, blijven. Ook stelden we ons de dames en heeren musici al voor in een algemeen „sauve qui peut", voor het geval er een flinke regenbui losbarstte! Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen terecht de 53-jarige voorzitter van de IJmuider Federatie, G. B. te IJmuiden. Hij zou te IJmuiden op 25 April den 30-jarige kellner Chr. de Vries, die samen met een vis- schersbaas woonde, met eenig misdrijf tegen het leven, althans met zware mishandeling hebben bedreigd, door hem de woorden toe te voegen ,,zorg maar dat je niet thuis bent, als hij bin nen komt, want dan ga je mede de lucht in." De Vries zeide, dat hij geen aangifte bij de politie had gedaan, maar de buren, waar rijks veldwachter in den kost waren. Officier van Justitie: Men heeft u toch niet geprest? De Vries: Dat niet. Maar de buren waren bang, dat hun ruiten er ook aan zouden gaan en daarom heb ik den veldwachters een juist procesverbaal laten opmaken. Verdachte ontkende de woorden gezegd te hebben. Men had De Vries aangeraden niet bij den werkwilligen visschersbaas te blijven wonen, om moeilijkheden te voorkomen. Toen was men weggegaan en had op eenige meters afstand wel scheldwoorden gebruikt, dat was alles. Twee jongens,, die bij het relletje waren ver klaarden, dat de woorden, als genoemd in de dagvaarding, wel degelijk gezegd waren. Als getuige a décharge werd gehoord de be zoldigd bestuurder der IJmuider Federatie, v. d. Veer. Deze getuigde, dat De Vries bij hem was gekomen om te vertellen, dat de visschersbaas in zee was gegaan. Hij hoopte daar geen last door te krijgen. Toen moest de bedreiging reeds geschied zijn, hij sprak er echter geen woord over tijdens het onderhoud. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Bij stakingsdelicten krijgt men menschen als verd., die anders nooit in het beklaagdenbankje zouden zijn verschenen. Als de hartstochten los komen zijn ze tot alles in staat en dus hoogst gevaarlijk. Of de staking nu al dam niet geëindigd is, doet niets aan den ernst van het feit af. Spr. eischte vier maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, betwistte den bewijsgrond, omdat twee jongens van 14 jaar 't bewijsmateriaal moeten vormen. Pleiter wees er op, dat De V. zelf niet eens aangifte had willen doen. Ernstig is de bedreiging dus niet. Het is moeilijk om uit een opwindend ge sprek eenige teksten letterlijk te reproduceeren. Is hier niet meer sprake van een waarschu wing? Verdachte is niet zoo laf om de verantwoor ding die hij als voorzitter van de IJmuider Fe deratie heeft, af te wentelen om straf te ont- loopen. Voorzichtigheid is geboden in deze zaak. Is, het bewijs wel geleverd, dam begrijpt pleiter niet, dat „bedreiging tegen het leven" is ten laste gelegd. De rechtbank! zal 20 Juli uitspraak doen. Van „Duifje" f 1. Vorige verantwoording 10.25 G. D« tif* Totaal f 12.25 De raad van Alkmaar besloot in zijn zitting van 30 Maart j.l. tot het aangaan van een overeenkomst met een op te richten N.V., welke het door de N. V. Nederlandsche Maat schappij voor Zwembadenbouw te stichten open zwembad nabij de Zuiderhoutlaan zal exploi- teeren. Deze overeenkomst hield in een gemeen telijke kapitaal-garantie van f 110.000 en het in erfpacht afstaan van 9800 M2. terrein te gen een gulden voor den tijd van vijftig jaar. Oorspronkelijk eischte de Maatschappij nog f 1500 voor de volksbaden, maar deze bepaling is tijdens de raadszitting ingetrokken. Tegen dit raadsbesluit diende de minderheid van het college een bezwaarschrift in bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Daarin werd ge zegd, dat de exploitatie van een overdekt zwem bad wel meer kost maar dat de resultaten naar evenredigheid beter zullen zijn. In de zomer maanden, wanneer het bad gebruikt wordt, lok ken de badplaatsen meer. De meerderheid zette de zaak daarna nog-» maals uiteen en wees er op, dat bij niet-be- krachtiging van het besluit waarschijnlijk geen zweminrichting gebouwd zal worden, omdat de kosten dan te hoog worden. Gisterenmiddag was er in het Gouverne mentsgebouw te Haarlem gelegenheid tot het toelichten en verdedigen van de bezwaren. Mr. Bierenbroodspot, secretaris van de N. V. Sportfondsenbad, sprak allereerst namens de protesteerende raadsleden. Spreker noemde een overdekte- of z.g. serre-inrichting van groot sociaal, financieel en hygiënisch nut. Nu de raad een open bad- en zweminrichting wilde, kan er maar een paar maanden in het jaar ge baad worden, de groote massa komt alleen op warme, zonnige dagen. Als men zegt, dat het bad vier a vijf maanden gebruikt kan worden, maakt men zichzelf wat wijs. Neemt men een overdekte inrichting dan kan daaraan een open bad gebouwd worden met de bestaande outillage van de binnen inrichting. De heer Carels sprak namens het gevormde Comité van Actie en wees er op, dat in andere plaatsen overdekte zweminrichtingen floreeren. Er zijn voldoende spaarders voor een Sport fondsenbad te vinden, zoodat het risico voor de gemeente zeer miniem zou zijn. Spreker vroeg Ged. Staten een besluit nog niet te nemen, maar te verdagen totdat de raad van de nieuwe plannen daaromtrent heeft kennis genomen. Mr. Zaal sloot zich daarbij aan en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat thans in Alk maar een overdekte zweminrichting gevraagd wordt. De burgemeester, Mr. Wendelaar sprak na mens de meerderheid in den raad en zeide, dat niet aan de orde is de vraag of er een open- of overdekte zweminrichting moet ko men, maar of Ged. Staten de garantie voor de open inrichting willen goedkeuren. Spreker heeft den indruk, dat het moeilijk zal zijn door middel van de burgerij tot een overdekte in richting te komen, terwijl verder de vraag overblijft hoe deze wijziging in den raad po litiek opgelost moet worden. Het adres van het Sportfondsenbad is om prae-advies naar het college van B. en W. gegaan. Er is geen enkel argument voor verdaging van de beslissing van Ged. Staten. Hoe de beslissing ook is, het goedgekeurde raadsbesluit zal niet in daden worden omgezet voor de raad over het bedoelde prae-advies een uitspraak gedaan zal hebben. Het is sprekers persoonlijke meening, dat het open bad zich de eerste jaren niet bedruipen zal, maar dat is niet erg, want er zit een groot gemeentebelang aan vast, zoodat de garantie wel voor een deel mag worden aangesproken. Gaat men echter een overdekt bad bouwen dan wordt die garantie niet aanvaardbaar, zoodat er dan practisch geen bad zal komen. Wethouder Bonsema behandelde eenige tech nische kwesties. Het open bad in Bergen zal geen concurrentie aandoen, dit is een natuur bad met de gevaren daaraan verbonden. Ver schillende deskundigen zijn ingenomen met het genomen raadsbesluit, ook de Nederlandsche Zwembond heeft zijn gelukwenschen openbaar gemaakt. Wanneer men opmerkt, dat de raad feitelijk overrompeld is met den bouw van het open bad er nu spijt van heeft, moet spreker daartegen opwerpen, dat reeds bij den aanleg van den Sportweg en het graven van een kuil daarbij als werkverschaffing, van een open inrichting gesproken werd. Waarom zou een open inrichting niet flo reeren? In Gouda zijn in 1932 niet minder dan 128.000 baden gebruikt in een open bad. De tarieven zijn ook veel lager dan die van het Sportfondsenbad. Ze zijn thans te betalen voor menschen van eiken stand en dat is een so ciaal belang. Spreker deelde tenslotte nog mee, dat bij gunstige exploitatie in overweging ge nomen kan worden een gedeelte van de 2000 M2. watervlakte te laten overdekken. Op verschillende plaat sen in ons land schij nen de veenmollen veel schade aan te richten. Gebleken is dat, als men rijst weekt in een liter water, daarna Parijsch Groen goed door de geweekte rijst mengt en dit over den grond uitstrooit, men de schadelijke dieren afdoende bestrijdt. Mr. Bierenbroodspot diende van repliek en noemde de cijfers van Gouda in een van de gunstigste jaren genomen. Een zomer zooals in 1932 krijgt men eens in de twaalf jaar. Het zou aardig geweest zijn, als de wethouder met de cijfers van dit jaar was gekomen, hij zou zien, dat er in de maand Juni haast geen gebruik van open baden is gemaakt. Ook voor het open bad heeft men in Alkmaar spaardersaandeelen, maar spreker kan zich niet indenken, dat er veel animo voor is, als de burgemeester nu al zegt, dat er de eerste jaren bijgepast zal moeten worden. Het is niet waar, dat de prijzen van 't Sportfondsenbad hooger zijn. Met vijf duizend gulden subsidie worden 50.000 baden van tien cent uitgegeven. Voelt de Alkmaarsche burgerij dan niet meer voor zulk een sociaal plan? De heer Carelsen bracht nog in het midden, dat schoolzwemmen het beste kan gebeuren in een overdekte inrichting. Dat moet men ook zeer zwaar tellen! De bedoeling van den kuil, in werkverschaf fing gegraven, is nooit een Alkmaarder duide lijk geworden. De heer Ringers heeft nog in den Raad gezegd „Wordt die kuil nu voor ons gegraven of voor een ander?" Op dit gezegde maakten burgemeester en wethouders zich zichtbaar kwaad en de heer Bonsema antwoordde dan ook bits: Dat is een pertinente leugen, pardon een onwaarheid. Dat is nooit in den raad gezegd en U kunt dit ook niet bewijzen. Grapjes op deze manier in deze vergadering maken getuigt van ongepastheid. Medegedeeld werd nog, dat aan het bestaan de zwembad ieder jaar duizend gulden bijge past moet worden; deze bijdrage vervalt na tuurlijk bij den nieuwbouw. Tenslotte werden nog twee vragen gesteld, die beide zonder helder antwoord bleven en die waarschijnlijk wel in de beslissing van Ged. Staten zullen komen. De voorzitter, Jhr. mr. dr. A. Röell vroeg of de geheele gemeente nu garant moet blijven voor een inrichting, die maar de sympathie heeft van de halve bevolking? Het lid van Ged. Staten, de heer Michels vroeg aan Mr. Bierenbroodspot of het Sport fondsenbad bij een gemeentelijke garantie van zes duizend gulden in zee zou durven gaan? De beslissing zal nader worden gepubliceerd. Woensdagmiddag om half 6 had een aanrijding plaats op den Wagenweg, vlak voor het „Huis met de witte beelden", tusschen een snel-taxi en motorfiets met het gevolg, dat beide ernstige schade bekwamen en zooals veelal bij dergelijke aanrijdingen gaf de een den ander de schuld van de aanrijding. Er was zeer veel publiek aan wezig. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De heer Coenraad Kenter is erin geslaagd in perceel Zijlweg 130 een model-vleeschhouwerij te stichten, die aan alle eischen, welke de mo derne tijd daaraan stelt, voldoet. Blank-geaderd marmer en hooge, witte tegel muren geven het ■geheel een verzorgd en frisch uiterlijk. Een groote ijskast weert de zomer- atmosfeer. Het lijdt geen twijfel of deze nieuwe Haar lemsche vleeschhouwerij zal klanten weten te trekken. Voor het eindexamen van de afd. gymnasium aan het R. K. Lyceum alhier gehouden op 3, 4 en 5 Juli, zijn geslaagd voor het diploma A: G. J. A. Bomans, L. J. R. Heirman, J. C. van Loenen en B. L. Meulenbroek. Voor diploma B: J. M. Castelein en T. G. Krouwels. Totaal zijn 8 candidaten geëxamineerd. Gedurende eenige jaren heeft de Planten- ziektenkundige Dienst proeven genomen om door het uitstrooien van een vergiftig mengsel tusschen de gewassen de veenmollen te dooden. Daar deze proeven een gunstig resultaat heb ben opgeleverd kan thans het moeilijker uit voerbare vangen van veenmollen met diverse hulpmiddelen, zooals in den grond ingegraven en afgedekte bloempotten, vervangen worden, door eenvoudig op den grond het vergiftmeng sel uit te strooien en licht onder te harken. Gebleken is, dat het navolgende middel af doende resultaat oplëvert. 4 K.G. rijst wordt geweekt gedurende een kwartier in een liter water. Daarna wordt 2 ons Parijsch Groen goed door de geweekte rijst gemengd. Waarschijnlijk kan in plaats van Parijsch Groen ook Kiezel- fluoorbarium gebruikt worden. Nadat het vergift gelijkmatig door de ge. weekte rijst gemengd is, strooit men deze over den grond uit. De bovengenoemde hoeveelheid is voldoende voor een oppervlakte van 2000 M2. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en door de op voorschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst, zoo mede bij de Rijksland- en Tuinbouwconsulen- ten. Aan het jaarverslag 1932-1933 van de Ver eeniging „De Hollandsche Molen" is het vol gende ontleend: Een groot verlies ondervond de vereeniging doordat haar eerst verworven bezit, „De Adriaan" te Haarlem, door brand werd ver nield, terwijl juist overwogen werd, het wind- maalbedrijf door toepassing van verschillende verbeteringen in eere te herstellen. Dat Haar lem hiermede een aantrekkelijk hoekje stads- schoon zag verdwijnen, lijdt geen twijfel en de stemmen uit Haarlem, die voor een nieuwe Adriaan pleitten, waren voor de vereeniging een prikkel om direct een actie hiervoor te beginnen. Met dankbaarheid vermeldt het ver slag veler medewerking. Des te meer betreurt het, dat nog niet tot wederopbouw kon worden overgegaan, doch de benoodigde gelden kwa men nog niet bijeen. Weliswaar was de molen voldoende verzekerd, doch de assurantiepen ningen moesten grootendeels worden aange wend voor het aflossen van de hypotheek, die op den molen was gevestigd. Bovendien weet ieder, dat de tijdsomstandigheden verre van gunstig waren om de beurzen te doen open gaan. Evenwel, de ingezamelde gelden werden tot een Adriaanfonds gemaakt en de vereeni ging blijft hopen, dat vroeg of laat een nieuwe Adriaan den thans zoo doodschen hoek aan het Spaame weer zal verlevendigen. Een 28-jarige depóthouder te Haarlem, ver duisterde ten nadeele van de Sinclair Petro leum Compagnie een bedrag van twee en vijf tig honderd gulden. Hij inde de kwitanties, hem door het hoofdkantoor gezonden, maar droeg het geld niet af. Verdachte en zijn ver dediger noemden slordigheid oorzaak van de vermissing van het geld. De Officier van Jus titie dacht er anders over en eischte een jaar gevangenistraf. Een 60-jarige los werkman te IJmuiden drong in den nacht van 11 op 12 Mei j.l. met een valschen sleutel een schuurtje binnen om daar verf en olie te stelen. Hij werd op hee- terdaad betrapt en verzette zich hevig bij zijn arrestatie. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf, de rechtbank maakte er hedenmorgen tien maanden van. De gemeentelijke kweekerijen van Bloeman- daal aan de Veldlaan te Aerdenhout, zullen he den, Donderdagavond, van half zeven af open gesteld zijn voor het bezichtigen der nachtcactus, waarvan elf bloemen in bloei staan. Gistermorgen zou de motorbotter UK 260, welke nabij de vischhal te IJmuiden lag, naar zee vertrekken. Men was bezig den motor aan te zetten toen plotseling na een hevigen knal de motorkamerruimte in lichte laaie stond. De zich daarin bevindende Kasperkamp baande zich een weg door de vlammen, welke eenige meters boven dek uitsloegen, en kreeg dienten gevolge hevige brandwonden aan gezicht en handen. De heer de Korte, lid van het Roode Kruis, verleende aan K. de eerste hulp, waarna deze overgebracht werd naar het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk. De brand op den botter werd door het haven personeel gebluscht. Omtrent de oorzaak van den brand wordt vermoed, dat zich in de machinekamers gassen hebben saamgezet, welke geëxplodeerd zijn. Maandag 10 Juli. 5.15 N. T. Cursus te Schagen voor aspirant-Graalwachtleidsters; deze is voor alle parochies van Dekenaat Schagen. 8.15 uur Cursus Den Helder voor aspirant-Graalwacht leidsters. Woensdag, 12 Juli 3 uur Cursus Wognum. Alle Graalwachtleidsters houden er toch reke ning mee, dat de Retraite op Hageveld begint Zaterdag 29 Juli te half vijf en eindigt Dinsdag 1 Augustus voormiddags, waarna 's middags de cursus begint, welke duurt tot Vrijdag 4 Aug. 's morgens. Kosten retraite en cursus 7.75. Voor den cursus alleen 3.50. De Noord-Hollandsche Centrale Crisis Melk- commissie verzoekt ons te willen mededeelen, dat de halfvrijwillige regeling van de C. Z. C. voor de consumptiemelk alleen zal kunnen worden ingevoerd voor die gemeenten, waar voor een desbetreffend verzoek bij de commissie wordt ingediend. Dit verzoek moet worden in gediend namens de beide groepen, welke er bij betrokken zijn, dus zoowel namens de con sumptie-melkveehouders, als namens de melk- sluiters in de betreffende gemeente, en wel uiterlijk vóór Woensdag 12 Juli as., aan bet adres van den Secretaris der N. H. C. M. C., Dr. Mol, gebouw van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar. Wat is de wereld toch rijk aan men schenliefde Waagden wij ons gisteren aan een stukje ironie bij de gedachte aan de consequen tie, welke het voorbeeld van Moskou (dat zonder pardon een derde deel der bevolking uit hon geren en uit sterven stuurt) voor de Nederland sche communisten zou beteekenen, indien de Nederlanders óók zoo onbarmhartig wilden en konden zijn, vandaag vragen wij even de aandacht voor 'n ander soort menschenliefde- maniakken. Vele fascistjes en imitatie-Hitlertjes hier te lande schijnen n.L bij gebrek aan een positief program, waarvoor geijverd zou kunnen worden, hun vaak al te onbezonnen energie niet anders te kunnen loozen dan door (volkomen on-Nederlandsch!) op de hatelijkste wijze rassenhaat te kweeken en een Jodenver volging voor te bereiden. Wij voorspellen den heertjes bij voorbaat niet veel succes; maar desniettemin moet oj. hun actie in de gaten gehouden worden; er dient tegen gewaakt, dat een handjevol onverant woordelijke, ten deele wellicht nog onvolwassen jongelui in Nederland een rassenhaat-stemming Wekken en individueele personen omdat zij van een bepaald ras zijn lastig vallen of gehaat trachten te maken. Het is met deze heertjes al heel ver gekomen; wat dezen b.v. in „De Bezem" durven schrijven, grenst aan het ongeloofelij ke; zoo wordt in ge noemd schendblaadje b.v. opgemerkt, dat Hitier „het roode, Joodsche, onheilstichtende tuig een kopje kleiner heeft weten te maken," en de Nederlandsche fascisten worden tot navolging aangespoord: „Aan u allen de daad". Op een andere plaats vertelt de redactie, waarin die „daad" moet be staan; zij verklaart zich „graag bereid een duim te drukken tegen een strottenhoofd van „anti-arische roetmoppen". Ergerlijker nog is het, dat een dominee, die toch de liefde tot God en den evenmensch pre diken moet, in „De Bezem" van 3 Juni li. durf de schrijven: „Ik dank God, dat Gij nu met Hitier front maakt tegen het rasvreemde om 't eigene tot ontwikkeling te brengen". „De Jood hoort in Juda, de Franschman in Gallië". „Wij willen geen mengelmoes, geen straathondentype, geen ontaarding". Ons dunkt, dat een dergelijke ophitsing in het vanouds zoo gastvrij Nederland onduldbaar is, en dat men de elementen, die zich daaraan schuldig maken, maar eens duidelijk desnoods onzacht moet laten voelen, dat Nederland van die mensch-onteerende, uit het buitenland geïmporteerde fratsen allerminst gediend is. Wat gy niet wilt, dat u geschiedt.... Dit spreekwoord kan ook op gevoelige wijze in praktijk worden gebracht. Laten de heeren dat wèl bedenken! De heer P. Kok, die vandaag 25 jaar in dienst is bij den heer W. Kok te Spaarndam kreeg behoudens vele andere blijken van be langstelling, van zijn patroon een roeiboot en van zijn collega's een fauteuil. Bij den ontvanger der directe belastingen is alhier aan gewetensgeld binnengekomen f 800. N. H. Courant Van de Woensdagavond gespeelde partijen trok het heeren dubbelspel van de heeren Dootjes en Mr. van NieropJ. Maas en E. v. d. Weiden de meeste belangstelling. Het werd een spannende partij waarbij eerstgenoemde heeren zich door een 64, 9—7 overwinning in den eindstrijd wisten te plaatsen. Voor de overige partijen kan verwezen worden naar de volgende uitslagen: Heeren enkelspel: 3e ronde: Giesberts sL Dr. Tiessens 61, 61. Dames enkelspel: 2e ronde: Mej. R. Hulshoff sl. Mej. W Duyff 6—2. 6—0. Heeren dubbelspel: Halve eindstrijd: F. J. H. Dootjes en Mr. Van Nierop sl. J. Maas en E. v. d. Weiden 64, 97. Dames dubbelspel: 2e ronde: Mej. R. Hulshoff en Mevr. Giesberts sL. Mevr. Spronk en Mej. Van Nop 63, 61. Gemengd dubbelspel: 2e ronde: Mevr. Gies berts en Giesberts sl. Mej. Kluitman en Mr. Bouman 64, 6—2; Mej. M. Wamsteeker en J. F. T. Klok sl. Mevr. Perk en Störman 62, 60; Mevr. A. Kamerbeek en D. Nieman sl. Mevr. Spronk en R. P. Smit 62, 62. 3e Ronde: Mevr. A. Kamerbeek en D. Nieman sl. Mej. Veenhoven en Dr. Ir. B. Bölger 63, 64. Troostronde Dames enkelspel: Mej. M. Wam steeker sl. Mej. Witkamp 61, 60. van IJmuiden is een knak toegebracht, waar van deskundigen verzekeren, dat hij onher stelbaar is. Met groote geraffineerdheid en een ausdauer, een betere zaak waardig, heeft -het bestuur der Federatie getracht IJmuiden in het buitenland zoo zwart mogelijk voor testel len en als een triomf gold het als weer een goede klant uit IJmuiden wegbleef en zijn aan- koopen in andere havens ging doen. Ook al zou landzamerhand de nering en de handel weer in IJmuiden terugkeeren, dan zullen daarvoor jaren van moeizamen arbeid noodig zijn. Al dien tijd zal de schade voor IJmuiden en ons land groot zijn. De IJmuider Federatie, waarvan de bestuurders alleen een grooten mond hebben, waarmede zij hun leden biologeeren, 'is er in geslaagd met één slag den noesten arbeid van honderden IJmuidenaren, die gedurende jartn aan den goeden naam en, Qen bloei van IJmuiden gewerkt hebben, te Vernietigen. Moedwillig. Om weinig meer dan rechthaberei, om een zoodje visch, neen om de macht, uit krachtpatserij, om de machtswel lust van één of twee personen. En dat in een tijd, dat ook de wereldcrisis een poel van ar moede in ons land veroorzaakte. Aan alle kanten is bij het einde van dit con flict verlies te constateeren. Verlies voor IJ muiden, verlies voor de stakers, verhes voor de arbeiderszaak. Wij kennen stakingen, ook uit den allerlaat- sten tijd, die gedragen werden door de sym pathie van zoo goed als het geheele Neder landsche volk. Wij behoeven geen feiten in herinnering te brengen, onze lezers kunnen zich de collectes, die daarvoor in kerken en op katholieke bijeenkomsten werden gehouden, hog best herinneren. Conflicten, waarbij de arbeidersorganisaties hand in hand streden. Bjj het visscherijconflict te IJmuiden is van een algemeene sympathie geen oogenblik spra ke geweest. Geen oogenblik. Dat kwam door de onbe kwaamheid van hen, die de staking moesten leiden. De staking had geen bijval, omdat de inzet te onbenullig was omdat de strijd en de werkeloosheid in een te ernstig tijdsgewricht Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte aan de Amsterdamsche Universiteit op proefschrift „Die Stellung der Frau bei den Indianern von den Vereinigten Staaten und von Canada" en stellingen onze stadgenoot de heer J. Tijm. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer C. W. Giltjes, alhier. De 16-jarige v. N. fietste om kwart over 10 in de Bromostraat in snelle vaart tegen een auto aan dien juist den hoek om kwam. Hij viel en brak zijn rechterbeen, terwijl zijn fiets vernield werd. Hij werd door den Ongevallendienst verbonden en met den zie kenauto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. Oorzaak was alleen het woeste rijden van den jongeman. Zondagmiddag te twee uur geeft de Haar lemsche Zwem- en Poloclub H.V.G.B. in het Noorderbad te Zandvoort een nationaal zwem feest. Aanvang 2 uur. Het programma is als volgt samengesteld: 1. 5 x 50 Meter vrije slag-estafette voor ad- spiranten. Nationaal. 2. 100 Meter vrije slag dames. Nationaal. 3. 3 x f0 Meter wisselslag-estafette heeren. Nationaal. 4. 5 x 50 Meter vrije slag-estafette dames. Nationaal 5. 100 Meter vrije slag heeren. Nationaal. 6. 3 x 50 M. wisselslag-estafette voor adspi- ranten. Nationaal. 7. 5 x 50 Meter vrije slag-estafette heeren. Nationaal. 8. Demonstratie schoonspringen. 9. Hinderniszwemmen voor HVGB-adspiran- ten. 10. Figuurzwemmen dames ZIGNEA. 11. Polowedstrijden. De nummers 3, 5 en 7 van het programma gelden tevens om het kampioenschap van den Kring Haarlem van den N.Z.B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5