De wereld wil bedrogen zijn Wereldconferentie nog bijeen Amerika los van Europa Het nieuws van heden Koerswijziging in Amerika? EXAMINANDI u VOORSTEL MACDONALD AANGENOMEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 7 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 HET LEVENDE LIJK De valuta-goochelaar HILDE HOLOVSKY f Het Centrum blijft in het Saargebied Held en Schaeffer leggen hun mandaat neer Het Weer Pater F. Stratmann O.P. gearresteerd De „Kölnische Zeitung In het Saargebied verboden Op bevel van de politieke politie te Berlijn HET VOLKENBONDSPALEIS TE GENèVE Bovenstaande vliegtuigopname laat duidelijk zienwelke vorderingen het geweldige bouwwerk gemaakt heeft Het zou zich van Europa keer en naar Zuid-Amerika, Rusland en Japan Regeeringscrisis in Chili „Geduld met Europa ten einde" Subcommissies zullen een lijst opstellen van alsnog te behandelen kwesties Maandag nieuwe zitting Schacht contra Roosevelt Drie Shylocks Resolutie van het bureau Levensmiddelen stijgen Onderhandelingen van Litwinof DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Te Parijs Balbo's eskader 200 K.M. blindgevlogen Sir Eric Drummond Benoemd tot Britsch gezant te Rome Berlijn en de H. Stoel Gevolmachtigde te Rome Huis ingestort te Kairo Acht vrouwen gedood Bijeenkomst der goud landen te Parijs Brand te Danzig Zoo gij slaagt, 'k vraag U één ding: Geeft Uw fuif bij WESSELING Gr. Houtstr. 155 Telefoon 10737 WAFELS POFFERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18421 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De economische wereldconferentie te Lon den is morsdood. Daar helpt geen moedertje-lieve meer aan. Maar dat mag niet gezegd worden. Stel je voor. De Londen- sche conferentie, die plechtiglijk door den Engelschen koning in hoogst eigen persoon geopend werd, die door den goeden Ramsay MacDonald zoo ontroerend schoon bespeecht werd bij haar aanvang, de conferentie, waarvan gezegd werd, dat zij slagen moest, omdat an ders de wereld in een chaos zou ondergaan, deze grootste aller groote internationale con ferenties zou overleden en falikant mislukt zijn? Dat kan, dat mag immers niet waar zijn? En toch is het zoo. Zij is zelfs niet kalm en zacht ontslaDen, maar brutaal vermoord. Door wie? Door niemand of door allen tezamen, want geen der mogendheden wenscht zulk een odium op zich te nemen. De goudlanden be schuldigen Amerika van deze misdaad, om dat Roosevelt voorloopig principieel geweigerd heeft den dollar te stabiliseeren, waardoor het primaire kernprobleem, zonder hetwelk alle andere problemen niet tot een bevredigende en definitieve oplossing kunnen worden gebracht, uit de besprekingen is uitgeschakeld. Amerika tracht echter de goudlanden verantwoordelijk te stellen door hun te verwijten, dat zij geen heil meer zien in een voortzetten der confe rentie. nu de stabilisatie-kwestie, welke, vol gens Roosevelt, eigenlijk niet tot de compe tentie van de conferentie zou behooren, han gende blijft. Volgens een Wolff-bericht, zou Duitschland zich aan de zijde van Amerika heb ben geschaard en de goudlanden vergeleken hebben met den vurigen geldgierigen Shylock. Stelen mag blijkbaar geen stelen meer genoemd worden en wie een dief een dief noemt, begaat blijkbaar een zeer vreemde zonde. Het is wel vroolijk gesteld met de internationale moraal. Xntusschen is er weer, zooals tegenwoordig wel meer gebeurd, een correctie gekomen op dit Wolffbericht, waaruit te kennelijk de Duitsche woede sprak over het voor Duitschland onaan gename feit, dat het als niet geheel bona-fide goudland niet in de groepeering der bona-fide goudlanden werd geduid. Gezien de wonderlijke handelwijze van Amerika, dat vóór de conferentie be weerde, dat valuta-stabilisatie een der voornaamste taken van de Londensche confe rentie zou moeten zijn, toen hij zijn dollar liet zakken, misschien wel om het stabilisatie-werk nog wat uit te breiden, en tenslotte van valuta stabilisatie niet meer wilde hooren, lag voor de goudlanden de consequentie voor de hand Amerika Amerika te laten en de volgens hun heilig inzicht totaal nutteloos geworden confe rentie vaarwel te zeggen. Deze consequentie hebben zij echter blijkbaar niet openlijk aan gedurfd, vooral niet toen Amerika op voort zetting van de conferentie aandrong, omdat er nog zooveel andere zaken besproken zouden kunnen worden, zij het ook met niet meer dan uiterst problematisch nut. Daar niemand zich ook niet ten onrechte voor den moordenaar van de conferentie wil laten uitmaken, zal men nu waarschijnlijk de doode conferentie als een le vend lijk boyen aarde laten staan, in de hoop dat zü op den duur slechts een schijndoode zal blijken te zijn. Daardoor wordt de schijn gered. De wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn, en derhalve worde zij bedrogen. Op deze wijze wordt het mogelijk te ontkennen, dat nu de voorspelde periode van den chaos aanbreekt, want de mislukking van de Londensche conferentie neemt niet den vorm aan van een officieel erkend feit. De practijk van oorlog voeren zonder oorlog te ver klaren maakt school op economisch gebied. Men houdt een doode conferentie in leven door ze eenvoudig niet dood te verklaren. Wie geen lust heeft om te huilen, mag erom lachen. Intusschen gaat president Roosevelt, die het ■De bekende jonge Weensche kunstrijdster op de schaats, Hilde Holovsky, die de tweede Plaats bezette bij de ivereldkampioenschap- nen, is aan de gevolgen van een blinde darmoperatie overleden. zoowel met zijn delegatie te Londen als met zichzelf moeilijk eens kon worden, voort, zich tot een verbazing en ontstelling wekkenden va luta-goochelaar te ontwikkelen. Zijn nieuwste vinding heet nu „valuta-dollar". Wat dit betee- kent, zal voor de niet-ingewijden in finan- tiëele trucs wel hokus-pokus blijven. Hij schijnt de bedoeling te hebben den dollar zoover te laten zakken, totdat hij in Amerika dezelfde koopzwakte heeft als in 1926, om dan zijn koop- waarde kunstmatig op dat peil te houden. Hij moet niet minder dan zes of zeven manieren kennen, waarop dit kunststuk theoretisch vol bracht kan worden. Als de eene manier prac- tisch niet lukt, zal hij successievelijk de andere probeeren. Veel meer dan een leerling-gooche laar is hij dus blijkbaar toch niet. Als hij nu maar niet tenslotte tot de ontdekking moet ko men, dat hij in plaats van de wereld zichzelf heeft beetgenomen. Want dat zal hem niet worden vergeven, te meer daar hij van te vo ren ernstig gewaarschuwd is. SAARBRUCKEN, 6 Juli. (V. D.) Het bestuur van het Centrum in het Saargebied heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd: Hoe ook de politieke ontwikkeling in het Rijk moge zijn, wij blijven wat wij zijn. Alle Cen trumfracties in gemeenteraden en districhts- trumfracties blijven door de ontbinding van 't Duitsche Centrum onaangetast. MüNCHEN, 6 Juli. (W. B.) Ex-minister-pre- sident Held en de vroegere voorzitter van de B. V. P., Schaeffer, hebben hun mandaat als lid van dén Landdag neergelegd. Ten aanzien van de arrestatie van ex-minister Schweyer deelt de politie mede, dat hij werd gearresteerd wegens een brief aan ex-minister president Held, waarin hij de huidige toestan den in Duitschland scherp hekelt. Tijdens zijn verhoor heeft hij den Rijkskan selier wederom op grove wijze beleedigd. Schweyer zal hiervoor gerechtelijk worden vervolgd. BERLIJN, 6 Juli. De Pruisische minister van Onderwijs heeft verordend, dat alle studenten aan de Pruisische universiteiten, die de laatste jaren communistische actie bedreven hebben, terstond van de studie moeten worden uitge sloten. j| zwakken Oostelijke tot Zuidelijken wind, |l licht tot half bewolkt, droog weer, be- j| houdens geringe kans op onweer, warm. Hoogste stand: 771.8 te Haparanda. j=j Laagste stand: 752.6 te Valencia. Zon op 4.48, onder 9.20. Licht j§ E= op 9.50. Volle Maan 1.11 namiddag. EE illlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllli WASHINGTON, 6 Juli. (V.D.). Naar verluidt is Amerika vastbesloten om zich na afloop van het Londensche vlootverdrag aan het eind van 1935 uit dit verdrag terug te trekken. President Roosevelt is van plan om dan de Amerikaansche vloot naar eigen goeddunken te vergrooten. De Amerikaansche regeering is overtuigd van de hopeloosheid van de vloot- onderhandelingen, nu Japan besloten heeft zich terug te trekken uit het Londensche verdrag, ingeval dit land niet volledige vlootpariteit wordt toegestaan. Verder zal Norman Davis niet verschijnen op de eerstvolgende zitting der ontwapenings conferentie. De regeering te Washington is overtuigd, dat de toestand in Genève hopeloos is. Amerika is niet geïnteresseerd bij een be spreking der ontwapening te land. Roosevelt is buitengewoon verstoord over het verkeerde op nemen van zijn ontwapeningsvoorstel. Het be kende Amerikaansche vlootprogram wordt mid delerwijl op grond van een speciaal bevel van Roosevelt verder uitgewerkt. SAARBRüCKEN, 7 JuU. (W. B.) De regee- ringscommissie voor het Saargebied heeft de „Kölnische Zeitung" en de „Südwestdeut- sche Bauemzeitung" voor onbepaalden tijd ver boden. BERLIJN, 7 Juli. (W. B.) Naar het katholieke blad „De Germania" mededeelt, is Pater Franciscus Strat mann O.P., de over de geheele wereld bekende leider van den pas ont bonden Vredesbond van Duitsche ka tholieken, Woens dag op bevel der politieke politie in hechtenis genomen. Nadere bijzonderheden omtrent de aanlei ding tot deze arrestatie ontbreken nog. SANTIAGO DE CHILI, 6 Juli (Reuter). De president van dê republiek heeft het ontslag aan drie liberale ministers geweigerd. Ten gevolge van den politieken toestand zijn de leden van Kamer en Senaat afgetreden. WASHINGTON, 6 Juli (V.D.). Terwijl president Roosevelt alle pogingen aanwendt het geweldige Amerikaansche economische program ten uitvoer te leggen, wordt, naar verluidt onder invloed van de gebeurte nissen te Londen, overgegaan tot een vol komen koerswijziging in de Amerikaansche buitenlandsche politiek. Washington zou besloten zijn zich vrij te maken van Europa en zijn politiek geheel te richten op Zuid-Amerika en de landen rond den Stillen Oceaan, in het bijzonder Japan en Rusland. De nieuwe Amerikaansche politiek tegenover Europa zou een volkomen verandering bren gen in de politiek der laatste twintig jaren. Verklaard wordt, dat de internationale con ferenties niets hebben opgeleverd, en dat Amerika daarbij steeds aan het kortste einde heeft getrokken. Van de Ontwapeningsconfe rentie zou men niets meer verwachten, terwijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het pact van Kellogg en de procedures van sche idsgerechten Het geduld van Amerika tegenover Europa zou ten einde zijn. Reeds daarom zou het geen verrassing behoeven te baren dat Washington LONDEN, 6 Juli. (Reuter.) In de ochtend zitting van het bureau der Economische Wereld conferentie, welke drie uur duurde, heeft de Amerikaansche minister Huil een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor het voortzetten der conferentie. Hij drong er op aan, dat de ge delegeerden zich rekensaliap zouden geven van de verantwoordelijkheid, welke op hun schou ders rust. Mogen wij ons gewonnen geven, zoo vroeg hij, als gevolg van een enkelen hinder paal, terwijl de hoop der geheele wereld op ons is gevestigd? De woorden van Huil misten hun uitwerking op de vergadering niet. Hij kreeg onmiddellijk steun van Japan, Zweden en de Britsche do minions. Alle gedelegeerden, zelfs die der goud landen, beijveren zich een breuk te vermijden. In het geheel voerden tien sprekers het woord, o.w. dr. Colijn, Chamberlain en Bonnet. De woordvoerders der Scandinavische landen, Engeland en de Britsche dominions drongen aan op definitieve voortzetting der conferentie met behoud van het volledig program. Andere sprekers waren slechts voor voort zetting der voornaamste werkzaamheden. Het bloc der goudlanden achtte een verdaging bij gedeelten onmogelijk. Alle gedelegeerden hadden na afloop der zit ting een buitengewoon ernstig gezicht. 's Middags bood de Amerikaansche ambas sade een afscheidsmaaltijd aan ter eere van Roosevelt's vertrouwensman Moley, tijdens welken de besprekingen werden voortgezet. O m. zaten aan dr. Colijn, MacDonald, Simon, Schacht, Bonnet en Huil. Van 4 tot 5 uur had een nieuwe zitting van het bureau plaats. Hierna ging men uiteen tot 6 uur, omdat de commissie, die belast is met het voorbereiden van voorstellen aangaande de soort van voort te zetten economische werk zaamheden, haar taak nog niet beëindigd had. MacDonald maakte van de gelegenheid ge bruik, om de leiders der voornaamste delega ties op te zoeken. NEW YORK, 6 Juli. (Reuter.) In opdracht van Roosevelt heeft Steinhardt zich aan boord van de „Ile de France" ingescheept met be stemming naar Londen. Steinhardt ontkent „bijzonder gezant" te zijn van Roosevelt. Wel geeft hij toe, waar schijnlijk de Amerikaansche gedelegeerden tij dens zijn kortstondig oponthoud te Londen te zullen ontmoeten, alvorens naar zijn gezant- schapspost te Stockholm te reizen. LONDEN, 6 Juli. (Reuter.) In het Lagerhuis kondigde Baldwin aan, dat Maandag een debat zal plaats vinden over de economische wereld conferentie. LONDEN, 6 Juli. (W. B.) Onder het opschrift „Waarom ik geloof, dat Roosevelt ongelijk heeft" publiceert de „Evening Standard" een interview met dr. Schacht over de devalorisatie- politiek van Amerika en Engeland. Schacht acht stabiliseering der valuta voor de tegenwoordige wereld van essentieel belang. Hij gelooft vast aan den gouden standaard. Roo sevelt en Engeland hadden er verkeerd aan ge daan, hun stabiele valuta's op te geven. De eerste stap naar herstel der economische sta biliteit is voor elk land, zijn eigen huis in orde te brengen. Het was beter geweest, wanneer Amerika, Scandinavië en Engeland aan den gouden standaard hadden vastgehouden. Ofschoon dit een zware schuldenlast voor Duitschland be- teekend zou hebben, was in elk geval zijn winst mogelijkheid onaangeroerd gebleven. LONDEN, 6 Juli. (Reuter.) De vertegenwoor diger van de Vrije Stad Danzig op de Economi sche Conferentie, Schoenberg, heeft heden namens de regeering van Danzig medegedeeld, dat de Vrije Stad zich aansluit bij de verkla ring van de goudlanden, Nederland, Frankrijk, België, Italië, Zwitserland en Polen van 3 Juli. De Vrije Stad verlangt van haar centrale bank, dat deze in nauw contact treedt met de centrale banken van de goudlanden, teneinde met hen samen te werken. BERLIJN, 6 Juli. Het officieuze Wolffbureau geeft den goudlanden dez schuld aan het mis lukken der economische wereldconferentie en kiest de zijde van Roosevelt. Duitschland heeft bij zijn onderhandelingen over het transfer-moratorium genoeg moeten merken van het Shylock-standpunt van Frank rijk, Zwitserland en Nederland. Deze drie lan den missen elk begrip voor de levensbehoeften der volken en voor den onvoorwaardelijk te er kennen levenswil van dertig millioen werkloo- zen, welke toch den voorrang moeten hebben boven schulden, die onder volkomen andere omstandigheden tot stand kwamen. In dit pro bleem ligt de sleutel voor Roosevelt's houding. In het feit, dat de goudlanden tegenover dit probleem hebben gefaald, is de oorzaak van het mislukken der economische conferentie ge legen. LONDEN, 6 Juli. (Reuter). Na afloop van de middagzitting van het bureau der Economische Wereldconferentie werd de volgende officiëele verklaring gegeven: Het bureau der Economische Wereldconfe rentie nam hedenmiddag, bij de hervatting der besprekingen over den huidigen stand van den conferentie-arbeid, eenstemmig de volgende resolutie aan, die'door MacDonald na overleg met een aantal collega's was ingediend: „Terwijl het bureau vastbesloten is, met den conferentie-arbeid in zoo groot mogelijken om vang en zoo snel mogelijk voort te gaan, en ter wijl op grond der zich kortelings voorgedaan hebbende omstandigheden de gouden-standaard- landen zich verplicht gevoelen te verklaren, dat het voor hen voorloopig onmogelijk is aan een of andere bespreking over monetaire kwesties deel te nemen, is het bureau eenstemmig over eengekomen: a alle subcommissies aan te sporen tot een zoo spoedig mogelijke bijeenkomst, om een lijst op te stellen van de kwesties, die onder deze om standigheden met succes door de commissies onderzocht kunnen worden; b voorzoover de rapporten der subcommissies binnengekomen zijn bijeen te komen, om voor stellen te doen betreffende de verdere rege lingen voor den verderen arbeid der con ferentie." Het bureau zal Maandag bijeenkomen, om de van de subcommissies verlangde rapporten in ontvangst te nemen. de voortijdige stabiliseering van den dollar heeft geweigerd. De mislukking van Wilson die zich met Europa heeft ingelaten zou Roosevelt die in het kabinet-Wilson onderstaatssecretaris van marine was, een waarschuwing zijn. NEW YORK, 6 Juli (V.D.). De invloed der inflatie is reeds merkbaar voor de Amerikaan sche huisvrouwen. De kleinhandelprijzen voor levensmiddelen zijn met 30 tot 60 pet. gestegen De staatssecretaris voor landbouw, Wallace, heeft bekend gemaakt, dat tegen woeker op levensmiddelen zeer scherp zal worden opge treden. MOSKOU, 6 Juli. (V. D.) De Volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Litwinof, zal binnenkort naar Londen terugkeeren ten einde zijn onderhandelingen met de Amerikaansche delegatie voort te zetten betreffende de hervatting der diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet Unie en de Vel- eenigde Staten. Van Russische zijde wordt gewezen op den voor Rusland gunstigen keer der betrekkingen en een erkenning de Jure of de facto door Amerika verwacht. De Russische regeering streeft er naar met Amerika normale betrekkingen te onderhou den om den politieken vrede in het Verre Oos ten te verzekeren. S ir Eric Drummond benoemd tot Britsch ge zant te Rome. Goudlanden beleggen een tweede conferentie te Bazel. De bekende Dominicaner Pater Stratmann te Berlijn in hechtenis genomen. Koerswijziging in Amerika? Oriëntatie naar Zuid-Amerika, Rusland en Japan. Onderhan delingen met Litwinof. De economische wereldconferentie. Voorstel van MacDonald aangenomen. Maandag nieuwe zit ting van het bureau. Wat gaat Zaandam doen? Onze zuivel-export naar Frankrijk. De door dc aardbeving op Sumatra aangerichte schade bedraagt 350.000. De staking te IJmuiden loopt ten einde. Werkverschaffing in Drente. Twintigduizend valsche rentezegels in omloop; arrestaties te Rotterdam en Vlissingen. Felle brand te Gemert. Een oplichtingszaak voor de Rotterdamsche rechtbank; tijdens de zitting werden drie per sonen gearresteerd. Bezoek aan het Marine-Bondsgebouw te Den Helder verboden voor militairen. PARIJS, 5 Juli. (Reuter). Litwinov werd heden ontvangen door minister-president Da- ladier en vervolgens door Paui-Boncour. die hem gelukwenschte met het aandeel, dat hy genomen had by de te Londen gesloten over eenkomsten betreffende de omschryving van het begrip „aanvaller". KOPENHAGEN, 6 Juli. (V.D.). Naar van IJsland wordt bericht, heeft generaal Balbo tegenover persvertegenwoordigers te Reykjavik verklaard, dat het eskader de laatste 200 K.M. volkomen blind gevlogen heeft. Slechts gedu rende de eerste twee uur was het zicht goed Daarna raakte men in een nevelzóne van 350 K.M. breedte. Terwyi in het begin boven de wolken werd gevlogen, was het tenslotte slechts mogeiyk geweest zich met het compas te oriën- teeren. Onder deze moeiiyke omstandigheden moet het als een buzonder goede prestatie wor den beschouwd, dat het eskader in staat was het verband te bewaren en een snelheid van gemiddeld 145 K.M. per uur te ontwikkelen. Over zyn verdere plannen heeft Balbo zich nog niet geuit. LONDEN, 7 Juli. (Reuter) Sir Eric Drum mond, die onlangs is afgetreden als secretaris generaal van den Volkenbond, is thans be noemd tot Britsch gezant te Rome, in welke functie hij sir Ronald Graham, die binnenkort zal aftreden, opvolgt. ROME, 6 Juli. (Reuter). De gevolmachtigde Duitsche gezant Burckmann arriveerde hier heden per vliegtuig, waarna hij zich terstond naar de Duitsche ambassade by den H. Stoel begaf. Het Duitsche antwoord betreffende de con cordaatsonderhandelingen zou heden gepubli ceerd worden. KAïRO, 6 Juli. (Reuter) Bij het instorten van een huis zyn acht vrouwen om het loven gekomen er. zes ernstig gewond. Op het oogenblik van het ongeluk waren de vrouwen bezig met een geestenbezwering. PARIJS, 7 Juli (V.D.) Zooals gemeld, komen de directeuren van de circulatiebanken van de landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben Frankrijk, België, Italië, Neder land, Polen en Zwitserland heden te Parijs bijeen niet alleen om een eenheidsfront te vor men tegen de landen met gedeprecieerde va luta, doch ook ter bestudeering van den tegen- woordigen toestand en van de maatregelen, wel ke geschikt schijnen valuta-speculaties tegen te gaan of althans te verminderen. Daar de di recteuren der banken evenwel niet bevoegd zijn in deze conferentie bindende besluiten te ne men, is thans reeds een tweede conferentie te Bazel vastgesteld, op welke dan het ontwerp voor een definitieve overeenkomst zal worden vastgesteld. DANZIG, 6 Juli. (Reuter.) In de haven van Danzig is vanmiddag een gevaariyke brand uitgebroken, waar de geheele brandweer der stad by te pas moest komen. Een petroleumraffina- derij werd volkomen verwoest. De schade is aan zienlek. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1