Von Papen's opdracht vervuld L Een accoord der goudlanden Concordaat met Duitschland I De Theisz buiten haar oevers D.-trein ontspoord bij Erfurt Het nieuws van heden Om evenwicht in de begrooting eersr kijk en FRANKEN'S BROODFABRIEKEN GENOEG REVOLUTIE, NU EVOLUTIE REGELINGEN OPGESTELD TE PARIJS GISTEREN TEN VATICANE GEPARAFEERD ZWARE WERVELSTORM IN NOORD-MEXICO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG ÏO JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 W aar schuwende stemmen België handhaaft den gouden standaard Jaspar verdedigt de bezuinigings maatregelen In Beregszasz worden 50 personen vermist; 2000 menschen op de vlucht Russisch-Italiaansch pact Nobelprijs voor Litwinof? 250.000 S.A.-mannen te Dortmund Défilé voor Hitier De drankverbodswet Het WeerxiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zes wagens ontspoord en van den dijk gestort Vier dooden; vele ge wonden Vechtpartijen te Glas gow en Liverpool VLUCHT OVER DEN OCEAAN UITGESTELD teil Het echtpaar Mollison had reeds afscheid genomen, toen door de plotseling veranderde weersgesteldheid de start moest worden uitgesteld Voor de handhaving van den gouden standaard op de bestaande pariteiten Terstond in toepassing Het is vermoedelijk geïnspireerd door het Verdrag van Lateranen Vermoedelijke inhoud ROME, 8 Juli. (W. B.). Vice- kanselier von Papen deelde heden het volgende mede: Het concordaat tusschen het Rijk en den H. Stoel is vanmiddag geparafeerd. Verordening van Hitier Zestien dooden; ruim 30 gewonden Autobus-ongeluk bij Luik Twee dooden, 7 gewonden Kuip aan Mattern Met schepen en vliegtuigen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Daladier kondigt „versperrings'*- maatregelen aan; handhaving van den franc Parlement op vacantie En 't brood van Franken, Zal 't beste lijken. HAARLEM HEEMSTEDE - BLOEMENDAAL !L NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 4 ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18423 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De vice-Rijkskanselier von Papen, die naar Rome reisde om een concordaat tusschen het Duitsehe Rijk en het Va- tikaan tot stand te brengen, heeft zijn opdracht tot tevredenheid van Hitier vervuld. Zoodra het thans door den kardinaal-staatssecretaris Pa- celli en von Papen geparafeerde concordaat officieel geteekend is, zal de inhoud daarvan bekend worden gemaakt. Om een oordeel over dien inhoud en de beteekenis en de gevolgen daarvan te kunnen geven, zullen wij eerst den letterlijken tekst dienen af te wachten. Want al zijn de vermoedens omtrent dien inhoud reeds vrij stellig en al is het ook hoogst waar schijnlijk, dat de Paus zich bij de formuleering van dit concordaat geïnspireerd heeft op het verdrag van Lateranen, waardoor de vrede tusschen Mussolini en het Vatikaan na het conflict over de Katholieke Actie in Italië werd bezegeld, volkomen zekerheid omtrent verschil lende hoogst belangrijke aangelegenheden en regelingen biedt dit alles toch niet. Door het tot stand komen van dit concordaat met geheel het Duitsehe Rijk zal in ieder geval een geheel nieuwe toestand ontstaan. Immers tot nog toe bestonden er slechts concordaten tusschen het Vatikaan en enkele Duitsehe landen afzonder lijk. Dat een algemeen voor geheel het Duit sehe Rijk geldende uniforme regeling van de verhouding tusschen de Katholieke Kerk en den staat op zich zelf reeds onbetwistbare voor- deelen biedt, behoeft geen betoog. De gelijk schakeling der Duitsehe landen, die ten behoeve van de éénheid van het Duitsehe Rijk sterk in hun onafhankelijkheid werden beknot, is ten minste in dit opzicht nuttig gebleken. Op het besluit van de Centrumpartij m zichzelf te ontbinden zal het vooruitzicht van een concor daat wel grooten invloed hebben gehad. Het Centrum immers heeft zich zoo lang mogelijk Staande trachten te houden, omdat het de spe ciale katholieke belangen in het huidige Duitschland niet voldoende beveiligd achtte. I Indien echter de H. Vader zelf met een ge- fust hart de ontwikkeling der verhoudingen in Duitschland tegemoet ziet, kon het zijn be zorgdheid te gemakkelijker laten varen. Er zijn trouwens teekenen, dat die ont wikkeling zich geleidelijk aan in kal mer banen zal gaan bewegen. Den Jaatsten tijd zijn er herhaaldelijk ernstig waar schuwende stemmen opgegaan om de Nazi- regeering te wijzen op de gevaren, welke uit al te onbezonnen uitingen en excessieve han delwijzen van met verantwoordelijkheid be- kleede politici kunnen voortvloeien. De brief» welken rijkspresident von Hindenburg aan Hitier schreef naar aanleiding van de pogingen tot een geforceerde gelijkschakeling der protestan ten in één Evangelische Rijkskerk, leverde niet alleen het bewijs, dat de oude generaai- veldmaarschalk in tegenstelling met de van Marxistische zijde verspreide geruchten op be paalde punten er nog wel degelijk een eigen meening op na houdt, maar ook dat hij deze durft uiten, wanneer hij dat noodig oordeelt. Eenzelfden moed hebben verschillende domi nees getoond, die zich verzetten tegen den op hen uitgeoefenden dwang, en thans voor 't ge recht zich zullen hebben te verantwoorden. In het steeds luider wordende koor der waar- schuwers hebben zich nu ook Hitler's persoon lijke vriend en medestander graaf Reventlow en zelfs de dolle generaal Ludendorff, die sinds het mislukte Münchener putsch-avontuur in 1923 het met Hitier onhartelijk oneens is, krach tig laten hooren. Al blijken de souschefs van den „grooten leider" soms ook erg hardhoorsch, Hitier zelf begrijpt, dat men met doovemans- ooren niet den volkswil kan beweren te beluis teren. Tegenover zijn Rijksstadhouders heeft hij er met nadruk op gewezen, dat revolutie geen permanente toestand kan zijn en dat de vrij gekomen stroom der revolutie geleid moet wor- BRUSSEL, 10 Juli. (Reuter). De minister van financiën, Jaspar, heeft gisteren in een radiorede de maatregelen gerechtvaardigd, door de regeering getroffen tot het herstel van het begrootingsevenwicht en wel door 1450 millioen francs nieuwe belastingen en door het verminderen van salarissen, pensioenen en toe lagen. Het tekort voor 1933 was meer dan 2500 mil lioen francs, doch de minister verklaarde, dat het evenwicht verkregen zal worden, indien de buitenlandsche gebeurtenissen geen nieuwe misrekeningen brengen. Dank zij een voorzichtige politiek behoort België nog tot de landen met een gouden stan daard. De Belgische franc blijft op het goud door eigen kracht en door een gouddekking van 13 Vs milliard. Derhalve kan met stelligheid verklaard wor den, dat België den gouden standaard zal handhaven en met voldoening constateert de minister, dat alle partijen het op dit punt eens zijn. den in de veilige bedding der evolutie. Er zijn meer revoluties geweest, die in haar eersten aan val slaagden dan dat er revoluties waren die later zijn ingedamd en behouden, aldus ver klaarde hij met opmerkelijk veel historischen zin. Als nu de onderbevelhebbers maar naar hem willen luisteren. Het nationaal-socialisme heeft nu in het geheele Duitsehe Rijk de macht in handen, maar het bezitten van de macht brengt ipso facto de verplichting met zich mee deze aan te wenden ter bescherming en handhaving van het recht en de vervulling en erkenning van deze verplichting heeft tot nu toe in Duitsch land méér te wenschen overgelaten dan voor de stabilisatie van het Derde Rijk, zoowel in ternationaal als nationaal gezien, dienstig was. Indien echter thans een bezonnen, maar sterk beleid in het Duitsehe nationalisme de overhand krijgt, kan er nog veel hersteld worden van wat in het eerste élan even roekeloos als dom is stukgeslagen. PRAAG, 10 Juli. (V. D.). Tengevolge van den dagenlangen regenval heeft de rivier de Theis in het oostelijk deel van Tsjecho-Slowa- kije, het vroegere Karpathen-Rusland, hevige overstroomingen veroorzaakt. In het district Beregszasz, waar het water zeven meter boven den normalen stand is ge stegen, zijn in een dorp van 547 huizen slechts 8C overeind blijven staan. Tot nog toe werden twee dooden geborgen en worden nog vijftig personen vermist. Men vreest, dat zij door het plotseling bin nendringen van het water in de huizen ver dronken zijn. Douane-beambten verklaren ver scheidene lijken in het water te hebben zien ronddrijven. Twee duizend menschen moesten in allerijl uit hun woningen vluchten met ach terlating van al hun have en goed. Twee re gimenten zijn gisteren naar het overstroo- mingsgebied vertrokken. Met de meeste plaatsen zijn de verbindingen verbroken. ROME, 10 Juli (V. D.) Naar van goed inge lichte zijde gisteren te Rome werd medege deeld kan de totstandkoming van een non agressie-pact tusschen Italië en Sovjet-Rusland thans elk oogenblik verwacht worden. LONDEN, 10 Juli (V. D.) De „Daily Ex press" verklaart, dat een vooraanstaande Sov jet-autoriteit heeft medegedeeld, dat hij van uiterst bevoegde zijde had vernomen dat zal worden voorgesteld den Nobelprijs voor den vrede voor het jaar 1933 toe te kennen aan den Russischen Volkscommissaris voor Buiten landsche Zaken Litwinof. DORTMUND, 10 Juli. Niet minder dan 250.000 S.A.-mannen defileerden hier gisteren voor Adolf Hitler. Voor den Rijkskanselier was een tienmeter hoog spreekgestoelte opgericht, dat geheel met sparrengroen was versierd. De Rijkskanselier wees er in een redevoering op dat de NSDAP als eenige partij een zeer groote verantwoorde lijkheid jegens het nageslacht draagt. Toen Hitier het stadion verliet, liep een klein kind in den weg. Toen SS-lieden het kind wilden verwijderen, weerde Hitler hen met de hand af en greep het kind vast. Vervolgens stapte hij in zijn aut«. BEUTHEN, 9 Juli. (V. D.) Vandaag is hier het achtjarig bestaan van den ondergouw Op- persilezië van de NSDAP herdacht; 60.000 na- tionaal-socialisten waren opgekomen. WASHINGTON, 10 Juli (Reuter). President Roosevelt heeft een openbaar beroep gedaan tot intrekking van het 18e amendement betref fende het drankverbod, dat reeds door het Congres is ingetrokken, doch nog moet worden goedgekeurd door drievierden van de 48 sta ten, voordat ze wet wordt. In een telegram aan den leider der Demo cratische partij in Alabama, waar binhenkort een verkiezing over de intrekking zal worden gehouden, zeide de president: Ik meen, dat ik meer dan duidelijk heb gemaakt, dat het ver kiezingsprogram der Democratische partij dat het vorig jaar werd aangenomen, dient te worden uitgevoerd voor zooveel dit in onze macht ligt. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar EE EE bewolkt of betrokken met kans op regen S of onweer. Later opklarend, weinig ver- EE andering in temperatuur. S Hoogste stand: 768.8 te Rochefort. S Laagste stand: 747.5 te Stomoway. S z°n op 4.51, onder 9.18. Licht op 9.48. 14 Juli Laatste Kwartier. EE ERFURT, 10 Juli. (W. B.). De spoorweg directie deelt mede, dat Zondagmiddag om 3.10 uur voor het station Niedertrebra de D- trein 15 StuttgartBerlijn, is ontspoord, waar schijnlijk door een verkeerden wisselstand. Zes wagens ontspoorden en stortten van den dijk. Men telt tot dusver drie dooden en twaalf gewonden, terwijl nog verscheidene personen licht werden gewond, wier namen op het oogenblik nog niet bekend zijn. De licht ge wonden hebben hun reis voortgezet: de zwaar gewonden worden op het oogenblik verpleegd in een ziekenhuis. Om zes uur was het verkeer weer normaal. Om half negen gisteravond was het aantal dooden tot vier gestegen; twee mannen en twee vrouwen lieten bij de ramp het leven. De dooden zijn naar het lijkenhuis van Apolda overgebracht. Er ligt nog een doode onder de puinhoopen. Onder de slachtoffers bevinden zich volgens het „N. v. d. D." geen Nederlanders. LONDEN, 10 Juli. (V.D.7 Te Glasgow en te Liverpool kwam het tot hevige vechtpartijen op straat tusschen aanhangers van de prote- stantsche Oranje Orde en politieke tegenstan ders. Te Glasgow werd gevochten met messen en knuppels en 15 personen, waaronaer ver schillende die niets met de zaak te maken hadden, werden gewond. Ongeveer 50 personen werden gearresteerd. Bij de vechtpartij te Liverpool werden twee personen gewond en zes gearresteerd. De menigte gooide naar de politie met alle moge lijke voorwerpen, zoodat de politie ten slotte met de gummistok optrad. Er werden verschei dene ruiten ingeworpen. PARIJS, 8 Juli. (Reuter). Hedenochtend half elf is in het gebouw van de Banque de France, onder voorzitterschap van den president van die Bank, de conferentie van de vertegenwoor digers van de centrale banken van de landen, welke den gouden standaard handhaafden, be gonnen. Na afloop werd 'n communiqué verstrekt, waarin werd medegedeeld dat de gedach- tenwisselingen hadden geleid tot volledige overeenstemming aangaande de middelen om volledige werking te verleenen aan de verklaring van de regeeringen, die voor de onbeperkte handhaving van den gouden standaard zijn op de bestaande pariteiten. Er zijn technische regelingen opgesteld, welke de betrokken bankinstellingen ter stond in toepassing zullen brengen. Het afsluiten van dit concordaat is van his torische beteekenis. omdat het de eerste maal is, dat het Rijk zijn rechtsbetrekkingen met den H. Stoel regelt, wat tot dusver gereser veerd was aan de afzonderlijke landen Van niet minder beteekenis is dat beide hooge autoriteiten, van wier samenwerken het wel zijn der volkeren afhangt, in dit verdrag bei den, door God gewilde invloedssferen veilig stellen en in de juiste mate vaststellen, om in de grootste harmonie de geestelijke, cultureele belangen van staat en Kerk te dienen. De hel derheid van het concordaat zal in de toe komst iederen strijd tusschen Kerk en Staat voorkomen. Ik ben overtuigd, dat het concor daat voordeelig is voor de geestelijke zending der Kerk en tegelijk nuttig is op uitnemende wijze voor den binnenlandschen vrede van het Duitsehe volk en voor het worden en groeien van den nieuwen staat. Het concordaat werd Zaterdagmiddag gepa rafeerd. De eigenlijke onderteeksning volgt na korten tijd. Over twee weken gaat von Papen weer naar Rome. De tekst wordt dan pas ge publiceerd. De onderhandelingen geschiedden in de beste harmonie. Het Vaticaan is over het resultaat zeer tevreden. ROME, 8 Juli. Aan een Reuterbericht over den inhoud van het concordaat met het Duit sehe rijk ontleenen wij nog het volgende: Priesters en godsdienstige bonden onthouden ;ich geheel van politiek. Godsdienstige bonden i geestelijken of leeken zijn toee »an voor zoover hun actie strikt godsdienstig is. In het concordaat is geen lijst van toegestane bonden opgenomen; omtrent de samenstelling van deze lijst zal waarschijnlijk nog voor de onderteekening worden onderhandeld. Katholiek godsdienstonderricht op de scholen zal verplichtend zijn in districten met een ka tholieke meerderheid. Z. H. de Paus behoudt volledige vrijheid in zake de bisschopsbenoemingen, welke aan de regeering zullen worden medegedeeld. Het bur gerlijk huwelijk zal voorafgaan aan de reli gieuze plechtigheid. Rijkskanselier Hitier heeft het volgende tele gram aan vice-kanselier Von Papen gericht: „Ontvang, Mijnheer de vice-kanselier, ter ge legenheid van het succesvolle sluiten van het Nieuwe Verdrag tusschen het Duitsehe Rijk en de Katholieke Kerk mijn oprechten gelukwensch en mijn dank." BERLIJN, 8 Juli (W.B.). Tegelijkertijd met de sluiting van het concordaat vaardigt de rijkskanselier de volgende beschikking uit: „Door de sluiting van het concordaat tus schen den H. Stoel en de Duitsehe rijksregee- ring schijnt mij voldoende waarborg ervoor ge geven, dat de rijksonderdanen van de Roomsch- katholieke belijdenis zich van nu af onvoor waardelijk in den dienst van den nieuwen nat. soc. staat zullen stellen. Daarom verorden ik: 1. De ontbinding van die katholieke orga nisaties, welke door het onderhavige ver drag erkend zijn en welker ontbinding zonder aanwijzing der rijksregeering ge schied is, moet terstond ongedaan worden gemaakt. 2. Alle dwangmaatregelen tegen geeste lijken en andere leiders dezer katholieke organisaties moeten worden opgeheven. Een herhaling van dergelijke maatregelen is voor de toekomst ontoelaatbaar en wordt overeenkomstig de bestaande wetten be straft. Ik ben gelukkig in de overtuiging, dat thans een tijdperk afgesloten is, waarin helaas maar al te vaak godsdienstige en politieke belangen in een schijnbaar onoplosbare tegenstelling waren geraakt. Het tusschen het rijk en de Katholieke Kerk gesloten verdrag zal ook op dit gebied dienen voor het herstel van den vrede, waaraan wij allen behoefte hebben. Ik heb de hoop. dat de regeling met betrek king tot de Evangelische belijdenis binnenkort eveneens gelukkig zal zijn opgelost." LONDEN, 8 Juli. (Reuter). De Nederland- sche minister-president dr. Colijn heeft heden met een vertegenwoordiger van Reuter gewei gerd een bepaalde meening te uiten met be trekking tot het huidig stadium der conferentie en de mogelijke ontwikkeling van den toestand. Toen men hem echter vroeg, of het waarschijn lijk is, dat het bureau der conferentie, zijn be voegdheden te buiten gaand, de een of andere commissie zou gelasten haar werk voort te zet ten ook nadat zulk een commissie zou hebben gerapporteerd, dat die voortzetting niet raad zaam is. haalde dr. Colijn de schouders op en zeide veelbeteekenend: „Laten ze dat maar eens probeeren". De Amerikaansche minister van Euitenland- sche Zaken, Cordell Huil, heeft heden met de leiders van verscheiden delegaties geconfereerd over de werkzaamheden van het bureau op ajs. Maandag. Het bericht dat de conferentie besloten heeft zich eind Juli te verdagen tot October as. is op geen enkelen grond gebaseerd. Op het oogenblik valt nog volstrekt niet te voorzien wat precies het resultaat zal zijn van de beslissende bijeenkomst van het bureau op a.s. Maandag. De Poolsche delegatie heeft heden een ont- werp-resolutie ingediend ten gunste van een betere ordening van de wereld-botermarkt. In deze resolutie wordt gevraagd, dat de regeerin gen van de boter exporteerende landen onver wijld een internationalen melkraad zullen bij eenroepen om de middelen te bestudeeren ter beperking van de concurrentie, zoodat nog in den loop van dit jaar een betere distributie kan worden verkregen; de melkraad zou ook de mo gelijkheden van een betere internationale boter- standaardisatie moeten bestudeeren. De Fransche delegatie heeft voorgesteld een subcommissie te benoemen voor openbare wer ken en andere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. MEXICO CITY, 9 Juli (V. D.). Het Noord- Oostelijke deel van den Mexicaanschen staat Tamaulipas werd Zaterdag geteisterd door een vernietigenden wervelstorm, waarbij 16 perso nen werden gedood en meer dan 30 gewond. Verscheidene dorpen werden geheel van den aardbodem weggevaagd, terwijl in tal van plaatsen vele huizen zijn vernield. De regeering heeft een vliegtuigeskader uit gezonden om in het geteisterde gebied hulp te verleenen. MEXICO-CITY, 10 Juli.. (Reuter). De cycloon in den staat Tamaulipas, is van ongekende hevigheid geweest. Honderden menschen zijn dakloos en in aller ijl wordt per vliegtuigen hulp geboden. STAVELOT, 9 Juli. (Reuter). Bij het af rijden van een hellenden weg is een autobus, doordat de remmen weigerden te werken, ver ongelukt. Van de omstreeks 25 inzittenden zijn er twee om het leven gekomen, terwijl zeven passa giers zóó ernstig werden gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De overige inzittenden zetten de reis per trein voort. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur den wagen tot stilstand trachtte te brengen, door den auto langszij tegen een muur aan te drin gen. Alle passagiers waren afkomstig uit Ber- chem by Antwerpen. MOSKOU, 9 Juli. (Reuter.) Twee krachtige Sovjet-Russische vliegtuigen met ervaren meca niciens zijn naar Anadir vertrokken, om den Amerikaanschen wereldvlieger Mattern alle noo- dige hulp te verleenen. Vier stoomschepen, die onlangs vanuit Wladi- wostock naar de Behring-zee zijn vertrokken hebben eveneens opdracht gekregen alle moge- ijjke hulp aan Mattern te bieden. CONCORDAAT MET DUITSCHLAND GISTE REN TEN VATICANE GEPARAFEERD. Britsche mijnwerkers vóór algemeene staking in geval van oorlog. Vliegongelukken in Polen. De nationale banken der goudlanden hebben te Parijs technische regelingen opgesteld voor handhaving van den gouden standaard. Daladier kondigt een voorstel aan ten behoeve van het begrootingsevenwicht. Wolkbreuk in Colorado. Twintig dooden. De Pruisische staatsraad hervormd; thans adviseerend orgaan. In de omgeving van Padang is een autobus In een ravijn gestort. Er zijn vijf dooden en tien gewonden. Twintig koelies te Soerabaja gegrepen door een benzinevlari. Door een fabrieksbrand te Glanerbrug worden zeventig arbeiders werkloos. Tengevolge van een brand bü Bemmel werden twee boerderijen en een woning vernield. Algemeene jaarvergadering van Heemschut te 's-Gravenhage. Voorloopige conclusies van het Observatorium te Batavia over de aardbeving in Zuid-Sumatra. Onthulling van het Van Hensz-monument te Coevorden. De massa-houttransport uit Zweden behouden in ons land; précaire situatie te IJmuiden. IJzeren groentepraam te Amsterdam omgesla gen. Vader en zoon verdronken. De Nederlandsche Wielrenkampioenschappen. Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden. Geen voetbal op de Olympische Spelen te Ber lijn? O PARIJS, 8 Juli. (Reuter.). Minister-president Daladier verlangde hedenmorgen in den Senaat stemming over het voorstel tot vereffening van den achterstand bij de subsidies, toegekend aan de departementen en gemeenten ten behoeve der uitvoering van openbare werken. Namens de financieele Senaatscommissie werd de ver zekering geëischt, dat deze stemming niet het evenwicht in de begrooting in gevaar zou bren gen. Luide toegejuicht interrumpeerde Daladier, dat de regeering reeds in October aan het par lement een kort voorstel tot financieel herstel zou voorleggen, hetwelk het vestigen van een volmaakte financieele regelmaat zou be oogen door middel van onmisbare „versper- rings"maatregelen, die uitbreiding der uitga ven verhinderden. ">K. De Senaat nam hierop het voorstel met 276 van de 279 stemmen aan en sprak daarmee zijn vertrouwen in de regeering uit. In de Kamer las Daladier om 5 uur het ont bindingsdecreet voor; de parlementaire periode wordt in October hervat. (Adv. Ingez. Me*.) v wwwwwuwww u 1111 r s Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 7.57. Vorige stand 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1