Pacificatie van Britsch-Indië m t O ïtatéea's AumIucmh F Het nieuws van heden Order van Frick Dr. Goebbels over onze taak" HOOP OP ENGELANDS GENADE Conferentie ver daagd VIJF DOODSTRAFFEN TE MOSKOU mmm KORTE ZITTING IN HET VREDESPALEIS s DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 12 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Staking der burgerlijke ongehoorzaamheid Op 26 Juli a.s. WEDERZIEN Wegens sabotage in de openbare gaarkeukens Tegen verhooging van den broodprijs Von Neurath in het Bruine huis Het Weeruiuxiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji mm Balbo zet zijn tocht voort DE DEUTSCHE WEERMACHT OEFENT Sb*» M Mmm r Tegen onbevoegd ingrijpen in de economische verhoudingen Commissarissen moeten verdwijnen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De partij staat op het punt een innerlijke reorganisatie te voltrekken Wat reeds bereikt werd Nieuwe plannen van Roopevelt Ter bestrijding der werkloosheid Münchens gemeente raad Leden der Beiersche V. P. moeten hun mandaten neerleggen 18.000 politieke gevangenen Muiterij op Chineesche oorlogsschepen maar tusschen 12 en 2 uur rustig genieten, en een goed geserveerde lunch in Henderson's tournée NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 18425 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Toen de Engelsche onderkoning van Br.- Indië Lord Willingdon aan zijn prestige en dat van het gezag, dat hi) vertegen woordigde, verplicht meende te zijn hardhan dig op te treden tegen de nationalistische ter roristen, gingen er ook in Engeland zelve stem men op, die beweerden, dat de methode van geweld te keeren met geweld de onrust eerder zou aanwakkeren dan verminderen. De scherpe ordonnanties, welke hij afkondigde om paal en perk te stellen aan de sluipmoordcampagne tegen zijn ambtenaren, het verbod en de on wettig verklaring van de Britsch-Indische Congrespartij, het gevangen zetten van haar voornaamste leiders, het met kracht onderdruk ken van elke poging tot wetsovertreding, dit alles kenmerkte een onverzettelijken wil om Britsch-Indië zoo noodig kwaadschiks te paci- ficeeren Willingdon's voorganger Irving had den weg van overleg bewandeld, Willingdon zelf koos dien van imperiaal machtsvertoon. Ofschoon Irving's methode in principe sympa thieker dan die van Willingdon moet geacht worden, dient men niet uit het oog te verliezen, dat Willingdon door de steeds talrijker worden de aanslagen op de Britsche gezagdragers in het binnenland en door de niet buigen willen de opstandigheid van de revolutionnair agee- rende congrespartij tot op zekere hoogte uit zelfverdediging tot zijn keuze gedwongen werd. Terwijl de Engelsche regeeringsleden met de vertegenwoordigers van Britsch-Indië te Lon den rondom de ronde tafel zaten om te be raadslagen over de mogelijkheden van een ge leidelijke verleening van zelfbestuur aan Br.- Indië, speelde Lord Willingdon in het land van den Ganges Jan Pieterszoon Coen. Het is niet te verwonderen, dat velen deze tegenstel ling met bezorgdheid gadesloegen en de toe komst donker inzagen. Men verweet Willingdon, dat hij martelaars maakte en dat hij door het neerslaan van het openlijke Britsch-Indische verzet een oncontroleerbaren en daardoor des te gevaarlijkeren geheimen tegenstand in het leven zou roepen. Bovendien vroeg men zich af, hoe de Br.-Indiërs ooit vertrouwen zouden kunnen krijgen in de eerlijkheid van de bedoe lingen der Engelsche regeering te hunnen op zichte, zoolang er met Willingdon alleen maar te vechten en niet te praten leek. Lord Willingdon wilde echter'wel praten, maar uitsluitend op voorwaarde, dat de terreur der Britsch-Indische nationalis ten, die onmiddellijke verleening van volledig zelfbestuur eischten, en hun campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, waarvan de Mahatma Gandhi de ziel was, zonder voorbe houd zouden worden gestaakt. Doch deze voor waarden wenschten de Britsch-Indische agita toren niet te aanvaarden. Bovendien maakte hun eisch tot vfclledig zelfbestuur een wel zon derling effect, toen op de ronde-tafelconferen ties bleek, hoe weinig rijp de Britsch-Indische bevolking voor zelfbeschikkingsrecht was en hoe onderling verdeeld zij was op de belang rijkste en meest principieele punten. Is het door deze onderlinge verdeeldheid of door de kracht van Willingdon's bestuur, of door het samenvallen van deze twee factoren geweest, dat degenen, die de somberste voorspellingen omtrent de toekomst van Britsch-Indië deden, geen gelijk schijnen te zullen krijgen? De laatste veronderstelling lijkt ons de meest waarschijn lijke. Volgens de jongste berichten, verwacht men algemeen, dat de binnenlandsche vrede in Britsch-Indië weldra zal worden hersteld en het Pan-Indisch Congres zal be sluiten tot het opgeven van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Gandhi, die sinds zijn jongste groote vasten ten behoeve van de bevrijding der paria's uit hun staat van „onaanraakbaarheid" op vrije voeten is ge steld, schijnt van de opheffing der burgerlijke ongehoorzaamheid een ruilobject te hebben willen maken, waarmee hü de vrijlating van de politieke gevangenen had willen koopen. Op een dergelijk aanbod kon Lord Willingdon ech ter niet ingaan, omdat het staken van een als illegaal gebrandmerkte actie zonder eenig voor behoud dient te geschieden. De belofte geen misdaad meer te zullen bedrijven, geeft geen recht op belooning, omdat misdaden nu een maal ongeoorloofd zijn. Trouwens sinds de vorige maand zijn er al 1800 politieke gevange nen in vrijheid gesteld. Van de invloedrijke vroegere leiders der Congrespartij zitten alleen Jawaharlah Nehroe en Vallabhai Patel nog in de gevangenis. Indien het wezenlijk tot een staken van de burgerlijke ongehoorzaamheid zal komen, zal de atmosfeer aanzienlijk gezuiverd en gepacificeerd worden, mits de onderkoning dan genade voor recht laat gelden en de nog overgebleven politieke gevangenen vrij laat. De tegenstelling tusschen Mohammedanen en Hin does, de minderheden-kwestie, en het paria probleem in het Hindoeïsme zelf leveren nog zooveel moeilijkheden op, dat bevredigende op lossingen alleen bereikt zullen kunnen worden, wanneer het nationalistische Britsch-Indië vertrouwen krijgt in den goeden wil der Engel sche regeering om aan zijn wenschen tegemoet te komen, voorzoover het op dit oogenblik wenschelijk en nuttig mag blijken. f LONDEN, 11 Juli (V.D.). Het Bureau der Economische Wereld conferentie heeft in zijn heden onder voorzitterschap van MacDonald ge houden vergadering besloten 26 Juli a.s. vast te stellen als voorloopigen datum voor de slotzitting der Con ferentie, die dan tot nader aankon diging zal worden verdaagd. LONDEN, 11 Juli. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat het bureau der wereldconfe rentie de aanbeveling der monetaire redactie commissie r.eeft goedgekeurd, volgens welke de eerste sub-commissie zou voortgaan met de beraadslagingen over de schuldverplichtingen, de tweede over de resolutie in zake de samen werking dnr centrale banken, zoomede de kwes- j tie van het zilver en andere aangelegenheden, waaromtrent overeenstemming bestaat. Ernst Udet (links) met zijn voormaligen tegenstander majoor Alfred A. Grant. Beide vliegers hebben voor 15 jaar, tijdens den wereldoorlog, gedurende 35 minuten een luchtstrijd op leven en dood gevoerd MOSKOU, 12 Juli (Reuter). Het stedelijk ge rechtshof van Moskou heeft gisteren in open bare zitting de zaak behandeld tegen twaalf personen, die onder verdenking staan sabotage te hebben gepleegd in de openbare gaarkeu kens. Vijf der verdachten werden tot den dood door den kogel veroordeeld. De anderen kregen gevangenisstraffen van 18 maanden tot acht jaar. Over den inhoud van de aanklacht deelt het Telegraaf-Agentschap der Sovjet-Unie nog het volgende mede: Het onderzoek heeft uitgewezen, dat sinds het midden van het vorig jaar in een aantal openbare gaarkeukens glassplinters, zand, na gels, haren en stukken ijzerdraad in het eten werd gevonden. Men heeft kunnen constatee- ren, dat een groep anti-Sovjet-elementen, on der leiding van den vroegeren Tsaren-officier Stephan Oschkin, hiervan de daders zijn. WASHINGTON, 11 Juli. (Reuter) De minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters van 49 steden in de 25 staten een telegram ge zonden, waarin vermeld wordt, dat de regee ring al haar macht, indien noodzakelijk, zal aanwenden om een-niet-gerechtvaardigde ver hooging van den broodprijs te verhinderen. MÜNCHEN, 11 Juli (V.D.). De Rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt mede, dat de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, v. Neurath, Dins dagmiddag een bezoek heeft gebracht aan den Rijkskanselier in het Bruine Huis en later het gebouw heeft bezichtigd. Ook eenige Italiaansche studenten van de politieke faculteit der universiteit van Perugia hebben onder leiding van professor Caper een bezoek aan het Bruine Huis gebracht. Er wer den bij deze .gelegenheid toespraken gehouden door prof. Caper en Hitier. =j Verwachting: Meest matige Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, Ej Ej aanvankelijk zwaarbewolkt, waarschijn- lijk nog met regenbuien, later opklarend Ei en iets koeler. jj| Hoogste stand: 765.6 te Toulouse. Laagste stand: 746.9 te Thorshavn. j= H Zon op 4.53, onder 9.16. Licht Ëj ■E op 9-46. 14 Juli Laatste Kwartier REYKJAVIK, 12 Juli. (Reuter). De Italiaan sche vliegers van het Balbo-eskader zijn heden morgen om 4 50 uur bij hun toestellen aan gekomen. Zij zijn thans bezig de motoren aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. REYKJAVIK, 12 Juli. (Reuter). Het eskader van generaal Balbo is hedenochtend 6 uur gestart. De vierde étappe van de Oceaanvlucht van Orbetello naar Chicago bedraagt 1500 mijl. Zij wordt in verband met de aan de kust van Labrador meestal heerschende mist als de moeilijkste van de Noordelijke route over den Oceaan beschouwd. ORBETELLO, 12 Juli. (Reuter). Kapitein Baldini, luitenant Novelli en sergeant Jori, leden van de bemanning der te Schellingwoude verongelukte vliegmachine, zijn alhier aange komen. Luitenant Sandi, die niet gewond werd, stond er op, om bij zijn kameraden te blijven. Het Engelsche Koningspaar toonde groote belangstelling voor de landbouwtentoon stelling te Derby. s„. Mm Aan de Duitsche kust heeft de Duitsche weermacht landingsoefeningen gehouden waarbij van gummibooten werd gebruik gemaakt. Het Balbo-eskader te Reykjavik gestart. Vijf doodstraffen te Moskou in een sabotage- proces. Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" een ar tikel over „Onze taak." Slotzitting der wereldconferentie zal op 26 Juli a.s. plaats hebben: daarna wordt de conferentie verdaagd. Nieuwe maatregelen van Roosevelt ter bestrij ding der werkloosheid te wachten. Een eigenaardige zitting van het Permanente Hof van Intern. Justitie; Poolsche vertegenwoor diger verschijnt niet. Muiterij op Chineesche oorlogsschepen. H. K. H. Prinses Juliana keert heden terug naar Nederland. De roofoverval te Mijdrecht. Verdachten staan terecht. Het cassatieberoep inzake den moord te Zen deren verworpen. BERLIJN, 11 Juli. Blijkens een W.B.- bericht hi-eft de rijksministetr van Binnen landsche Zaken, dr. Frick, een rondschrijven gericht aan alle rijksstadhouders en alle landsregeeringen, tegen onbevoegd ingrij pen in de economische verhoudingen en niet-nakoming van verordeningen der dra gers van het staatsgezag. Deze lingen moeten zoo streng mogelijk worden gestraft, op zijn minst met „be schermingsarrest". Frick onderstreept de verklaring van Adolf Hitler, dat de nationale revolutie thans in het stadium der evolutie is gekomen. Uitlatingen over een nieuwe revolutie betee- kenen eer. onmiddellijke sabotage der nationale revolutie. Ingrijpen in de economische verhoudingen mag vooraan nog slechts plaats vinden onder uitsluitende verantwoordelijkheid van de dragers van het staasgezag. De stadhouders en landsre geeringen moeten met alle middelen verhinde ren, dat onverschillig welke organisaties of partij-instanties zich in de toekomst nog re- geeringsbevoegdheden aanmatigen. Zij moeien elke poging, om het staatsgezag te doen wankelen of ook maar in twijfel te trekken, tegengaan. Rekening moet ook wor den gehouden met het -evaar. dat marxisten in de nat. soc. organisatie insluipen. In de toekomst moet ook afstand worden ge daan van de etot dusver gebruikte methode, om commissarissen en gevolmachtigden aan te stel len, omdat het onder uitsluitend nat.-soc. lei ding ssaande staatsapparaat in staat is, de ge stelde opgaven alleen ten uitvoer t brengen. De nog bestaande commissariaten verzoekt Frick zoo spoedig mogelijk op *e heffen of in het ge wone staatsapparaat op te nemen. Elke soort nevenregeering is immers onvereenigbaar met de autoriteit van den totalen staat. Uiterlijk 1 October verzoekt Frick om opgaven van gevallen, waarin het handhaven van com missarissen noodzakelijk schijnt. 99 BERLIJN, 11 Juli. Rijksminister Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" een vrij lang artikel, waarin hij verklaart: De regeering Hitler is nog geen zes maanden aan het bewind. Niettemin heeft zij door maatregelen van princip eelen aard op ieder gebied van het openbare leven ingrijpende hervormingen ingevoerd. Deze her vormingen werden ontworpen volgens een op langen termijn opgesteld plan en zij beteeker.en in hun geheel een algemeen project voor de redding van Du.tschland. Het volk heeft in al zijn lagen de historische waarde van den opbouwarbeid, welke door de regeering Hitier wordt gepresteerd, in vollen omvang erkend. De breede massa's weten zeer wel, dat de vreeselijke resultaten van een veer tienjarige bankroetierspolitiek niet van van daag op morgen kunnen worden weggewerkt. Datgene wat wij, toen wij aan het bew.nd kwa men aantroffen, aldus Goebbels, was zoo af schuwwekkend, dat zelfs wij daarvoor een oogenblik zijn teruggeschrokken. Niettemin heb ben wij ons niet van onzen plicht en onze ver antwoordelijkheid laten afbrengen. Hoe groot de wanbegrippen in het buitenland ook mogen zijn, welke thans nog Duitschland en zijn binnenlandsche politiek van andere staten en volken scheiden, langzamerhand neemt toch ook over de wereld de erkenning toe, dat de om wenteling, welke in Duitschland is voltrokken, slechts volgens historischen maatstaf kan wor den beoordeeld en dat haar uitwerking mis- sch'en voor de geheele wereld zegenrijk kan worden. 'Buiten de nationaal socialistische beweging bestaat thans in Duitschland geen enkele soort organisatie of partij meer, welke in het spel der krachten van belang zou kunnen zijn. De macht berust bij ons en wel zoo uitsluitend, dat zij buiten ieder gevaar om van ons is. Achter Hitier en zijn mannen staat het sta len front der nationaal-social stische party-or ganisatie: haar avant-garde is de in de revolutie geharde SA en SS In een bewonderenswaardi ge trouw heeft zij zich aan den leider verplxht. Heeft men ooit een revolutie aanschouwd van dezen omvang, een revolutie, welke zoo zeer het geheele volk omvatte, welke zoo hartstochtelijk door de jeugd werd gedragen en doorgezet? De ze jeugd is onze toekomst. De partij staat op het punt een innerlijke re organisatie te voltrekken. Van de vele honderd duizenden, die sedert wij het bewind overna men tot ons kwamen, zal het bruikbare gedeeite geleidelijk aan in het partijlichaam worden overgebracht, het andere deel, voor zoover het onbruikbaar is, zal weer moeten uittreden. Onze nationaal-socialistische bedrijfscellen- organisatie, aldus Dr. Goebbels, heeft een groote historische taak op zich genomen. Zij moet de Duitsche arbeiders inschakelen in het organisme van den staat en wel zoo vast, dat het daar nimmer meer kan worden uit gebroken. Men zal er op moeten letten, dat het Marxisme, van zijn organisa torische moge lijkheden beroofd, hier n.et een nieuw ideologi- schen puinhoop mag vinden Ook hier moet meer waarde worden toegekend aan de kwaliteit dan aan de kwantiteit. Niet ieder die een NSBO-insig- ne draagt, is daardoor 'n trouw Hitler-soldaat. Er te meenen, dat het Marx smena het einde der SPD en KPD thans ook geheel zou zijn uitge roeid, mag men van anderenver wachten, maar niet van ons oude nationaal-soc alisten. Bereidheid en waakzaamheid is het hoog ste gebod voor allen, die de Duitsche toekomst dienen. De groote problemen van den tijd, het op gang brengen van het bedrijfsle ven. de opheffing van de werkloosheid kunnen ten slotte slechts worden overwonnen door een nationaal-socialist sche leiding, welke een geheel voik achter zich weet. Zij zijn moeilijk en liggen buiten iedere sentimentaliteit. Zij moeten du'delijk worden gezien en hard en flink worden aangepakt. Slechts hij wordt ze baas, die moed heeft en die de offervaardige en krachtige medehulp van het geheele volk in al zijn lagen kan verwachten. Dat is het geval bij Adolf Hitler De leider is, sinds hij tegelijk kanselier van het volk is, dezelfde gebleven, die hij steeds was. Hij zal het klaar spelen, wanneer wij allen als een man achter hem staan en hem daarbij helpen de natie weer vrijheid en brood te ge ven Wij hebben geen reden terug te schrik ken voor de grootte van onze taak Slechts moeten wij de deugden behouden, waardoor wij ons steeds onderscheiden: standvastigheid, trouw en bestendigheid. NEW-YORK, 11 Juli (V.D.) Naar verluidt, is te verwachten, dat een tweede beslissende maat regel ter bestrijding van de werkloosheid zeer spoedig zal worden afgekondigd. Het betreft in dit geval de kolennijverheid. Ook voor deze in dustrie zal een verkorting van den werktijd worden ingevoerd en een minimumloon worden vastgesteld. WASHINGTON, 11 Juli (Reuter). President Roosevelt heeft vandaag een sensationeelen maatregel getroffen, om den strijd aan te bin den tegen den economischen nood. Hij heeft de kabinetsleden en alle andere hooge ambte naren georganiseerd in een „raad van hendel", om de moeilijkheden waaronder het land ge bukt gaat af te weren. WASHINGTON, 11 Juli (V.D.). Het op voor stel van president Roosevelt ingestelde „super kabinet" is onder voorzitterschap van Roosevelt bijeengekomen in een constitueerende vergade ring tefieinde te beraadslagen over een onmid dellijk ten uitvoer te leggen program. Dit program betreft in de eerste plaats de invoering van een beperkte arbeidsweek en een nieuwe regeling van de loontarieven in ver schillende industrieën, daar op deze gebieden een snelle beslissing absoluut noodzakelijk is geworden. Het superkabinet zal bovendien zeer spoedig een groot program van openbare werk verschaffing aan werkloozen behandelen. Woens dag zal dit program, naar verwacht wordt, wor den bekend gemaakt. Gisterochtend om 10 uur zou voor het per manente Hof van Internationale Justitie 'een aanvang worden gemaakt met de behandeling van de aanvraag der Duitsche regeering om aan wijzing van conservatoire maatregelen in de zaak betreffende de toepassing van de agrarische hervorming door de Poolsche regeering ten aan- z'en van de Duitsche minderheid in Posen en Pommerellen (het gebied van den Poolschen corridor) met aanverwante vraagstukken. Tegen het vastgestelde aanvangsuur waren vele belang stellenden verschenen. Tegen elf uur verscheen het Hof in de rechtzaal. De president, de heer Adatsji, deelde mede, dat de Poolsche regeering nog geen vertegenwoordiger had gevonden aan gezien men niet tijdig voor de behandeling van de zaak gereed had kunnen zijn en dat onder deze omstandigheden de behandeling van de zaak werd uitgesteld tot Woensdag 19 dezer. De Duitsche vertegenwoordiger dr. Bruns vroeg het woord. Hij wees op de uiterste urgentie van de conservatoire maatregelen, om welker aanwij zing de Duitsche regeering had gevraagd. Hij verklaarde, dat elke dag verlies een benadeeling te meer was van de Duitsche belangen, welke hier in het geding waren. Namens Duitschland wees hij de verantwoordelijkheid voor het uit stellen van de behandeling der zaak af. Hierna werd de zitting gesloten. GOEBBELS MÜNCHEN, 11 Juli (W.B.). De drie leden van de raadsfractie van de voormalige D.-natio- nale Volkspartij zijn als hospitanten in de nat.- soc. fractie opgenomen. Aan de leden van de vroegere Beiersche Volks partij is de eisch gesteld, hun mandaten neer te leggen. BERLIJN, 11 Juli (W.B.). In tegenstelling met de berichten van een buitenlandsch tele- graafagentschap, volgens welke het aantal poli tieke gevangenen in Duitschland meer dan 100.000 zou bedragen, wordt van officieele Duit sche zijde medegedeeld, dat zich momenteel 18.000 personen in arrest bevinden. In Pruisen bedraagt het aantal politieke ge vangenen volgens de geheime staatspolitie rond 12.000. NANKING, 11 Juli (Reuter). De Britsche tor- pedobootjager „Wishart" houdt thans nauwlet tend oog op de mogelijkheid, dat het tot een botsing komt tusschen de Chineesche oorlogs schepen „Yatsen" en „Haiyung", die de drie oorlogsschepen „Haitsji", „Sjatsje" en „Haisjen" achtervolgen, welke onlangs uit Tsingtau deser teerden. De muitende schepen naderen thans na melijk de Britsche territoriale wateren bij Castlepeak Baai. Zij hebben, volgens de laatste berichten ,de wijk genomen naar Whampoa, bij Canton. De „Yatsen" en de „Haiyung", alsmede de „Haitsjau". die zich bü de achtervolgers heeft geschaard, wachten thans af, wat de muiters nu zullen doen. Ook de marine-autoriteiten ne men een afwachtende houding aan. De gezag voerders van de „Haitsjau' en de „Haiyung" weigeren inlichtingen te verstrekken omtrent hun plannen. Deze beide schepen hebben in 1923 deel genomen aan de beschieting van Can ton als represaille tegen het verjagen van Soen Jat-sen. miös PARIJS, 11 Juli (V.D.). In het Fransche ministerie van Oorlog had de voorzitter der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson hedenmorgen van 11 uur tot kwart over één zijn eerste onderhoud met den Franschen minis ter-president. Henderson was vergezeld door den secretaris-generaal der Ontwapeningsconferentie Agnidis, terwijl van Fransche zijde ook de mi nister van Buitenlandsche Zaken Paul-Boncour en de ontwapeningsdeskundige Massigli aan de bespreking deelnamen. Naar verluidt heeft het eerste onderhoud voor namelijk betrekking gehad op de controle op de particuliere wapenindustrie en -handel, die voortdurend door de Fransche regeering is ge- eischt. Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.; 751 Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1