Het Duitsche transfermoratorium Over de grens Prins Nicolaas in ons land ns-= RADIO-PROGRAMMA DE BESPREKINGEN TE BERLIJN EN LONDEN SOCIALE VERZEKERING DONDERDAG 13 JULI Vrijdag 14 Juli 1933 Een vlotte landing Prinses Juliana terug „Het Anker" verboden Het communiqué van de Reichsbank Verlies aan invloed der betrokkenen De nazi-leider Tykfer op last der Regeering Limburg uitgeleid De vorstelijke bezoeker hartelijk op Schiphol verwelkomd ONRUSTIG IJMUIDEN Maatregelen tegen terreur K. R. van Staal uit de O.S.P. De uitvoer van rugspek HET RECHT DER FRIEZEN! Hun eigen taal in de rechtszalen van Friesland HET BURGERPAK VERBODEN? Beroeps-onderofficieren moesten allen op inspectie De aankomst van den Prins Ontvangst in Den Haag Reclame NED. R.K. POLITIEBOND Congres te Heerlen UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Mededeelingen van deVereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam Bezwaren tegen de beoogde vereenvoud iging HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverzorging 2.00 Gramofoon- muziek 2.30 Solistenconcert. Elsa Nol- thenius, piano. Jan van Helden, viool. Luc Louman, bariton 4.00 Orgelconcert door Alphons Dreissen op Cinema-orgel 5.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje door Th. Arts: „Terugblik op de landbouwweek" 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Max K. Ge- risch: „Duitschland" 6.15 Gramofoon muziek 6.30 Het KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen 7.00 Politieberichten 7.15 G. J. Paulides: „Het beleg en ontzet van Weenen" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Het KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen -8.00 Vaz Dias 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Het KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerrit sen 9.30 De KRO-Boys o. 1. v. P. Lus tenhouwer 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 11.00 „Onze keuken" door P. J. Kers Jr. 11.30 Orgelspel door Joh. Jong AVRO 12.00 Gramofoonmu ziek 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest (Bob Scholte). Intermezzo van zang door een dameskoortje, bestaande uit leerlingen van Jans Bierma en Stans le Cosquino de Bussy. Pianobegel. All Baartscheer 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Accordeonmu- ziek door The Columbia Three 3.30 Gramofoonmuziek VARA 4.00 Jazz programma (gramofoonpl.) 4.30 Na schooltijd. Rolien Numan vertelt 5.00 Orgel door Cor Steyn 5.30 Vara-klein- orkest o. 1. v. H. de Groot 6.40 Mr. M Mendels: „Radio-recht" 7.00 De Flie refluiters o. 1. v. J. v. d. Horst VPRO 8.00 Lezing. „De kunst van reizen". Dr J. P. A. Ernstman 9.00 In de pauze van het Kurhausconcert, cursus Kerkdiensten in het buitenland. In en om de Vlaamsche Kathedraal, ds. E. v. Ruytenberg 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau 10.15 Declama tie door Albert van Dalsum 10.45 Gra mofoonmuziek VARA 11.00 Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramo- foonplaten 8.30 Causerie over een ac tueel onderwerp in het Nederlandsch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmu ziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in div. pau zes: sportberichten en koersen). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN BRUSSEL, 509 M. 12.00 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 idem 5.20 Concert door het omroep- symphonie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Concert door het kleine orkest o. 1. v. P. Leemans 8.20 Concert door het radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 9.20 Concert uit Ostende 11.00 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. foonmuziek 6.05 idem - foonmuzlek. 5.50 Gramo- 8.10 Gramo- KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Andersen 3.20 Mogens Hansen's orkest 8.20 Johan Strauss- concert 10.20 Omroeporkest o. 1. v. Wal- ther Meyer Radon 11.05 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 8.30 Volksliederen 9.05 Plano 10.20 Berichten en een populair concert door de Willfried Krtiger- kapel. HAMBURG, 372 M. 11.50 Populair concert o. 1. v. Fredo Nieman 1.35 Gra mofoonmuziek 2.30 idem 4.20 Con cert 5.20 Nederduitsch schrijversuurtje 9.35 Concert 10.50 Populair concert. KÖNÏGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 4.20 Concert 5.45 Cellorecital 6.25 Pianorecital 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Popu lair concert door een omroeporkest o. 1. v. List 1.20 Populair concert 4.50 Ves perconcert 11.00 Concert o. 1. v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert 2.05 Concert door het Western Studio orkest o. 1. v. Guy Daines 4.35 Concert door het Metropole orkest o. 1. v. Emile Colombo 7.50 Gramofoonmuziek 8.20 Concert door het B.B.C.-orkest o. 1. v. Hut chinson 11.20 The Savoy Hotel Orphe- nans. PARIJS (Elfel), 1446 M. 8.50 Optre den van verschillende artisten. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.50 idem 7.40 Gra mofoonmuziek 10.20 Dansmuziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.50 Radiotooneel. ROME 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 10.05 Concert m. m. v. Mario Ceccarelli, piano. WEENEN, 517 M. 7.40 Operaconcert door het Volksopera-orkest o. 1. v. Weirich. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Solisten concert 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Fransch concert 10.20 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS bestuur der Bank, terwijl dan het tegenwoordige bestuur zou optreden als dagelijksch bestuur. Dit laatste zou in dat geval de noodige bevoegd heden moeten verkrijgen om in spoedeischende gevallen te beslissen. De bevoegdheden van het uitgebreide en die van het dagelijksch bestuur zouden in de wet geregeld dienen te worden. Blijft echter de Raad van_ Toezicht als zoo danig bestaan, dan zouden' de hier aan het woord zijnde leden dezen Raad in ieder geval de volgende bevoegdheden willen zien toege kend: 1. de Raad zou het volledig budgetrecht moe ten hebben ten aanzien van de begrootingen van de Bank en de Raden van Arbeid; 2. de Raden van Arbeid zouden aan hem rekening en verantwoording moeten doen; 3. hij zou het recht moeten hebben, inlich tingen te vragen aan en onderzoekingen in te stellen bij de Raden van Arbeid; 4. hij zou het recht moeten hebben, aan wijzingen te geven omtrent de uitvoering der sociale verzekering. Naar wij vernemen is de heer Tykfer, leider van de Duitsche nationaal-socialisten in Lim burg, Woensdag op last van de Nederlandsche regeering over de Duitsche grens gezet. Deze man is den laatsten tijd herhaaldelijk in openbare vergaderingen van de Nazi's in Zuid-Limburg opgetreden, o.a. te Heerlen, Kerkrade en Vaals. Een zeer groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten had zich Woensdag in den namid dag naar Schiphol begeven, ter ontvangst van den broeder van koning Carol van Roemenië, Prins Nicolaas, die, zooals bekend, met zijn eigen vliegtuig een studiereis maakt ter be studeering van de burgerlijke en militaire luchtvaart van enkele landen en in dit ver band te 4 uur 38 van Brussel naar de Amster- damsche luchthaven was afgereisd. Terwijl een straffe wind dikke regenwolken door het luchtruim joeg en, vóór het Schiphol- restaurant, de Roemeensche vlag mèt de daar naast geheschen nationale driekleur klappe rend deed wapperen, bewoog het meerendeel der bij de ontvangst geïnteresseerden zich op het betonnen platform, waar gelukkige ge dachte van de directie der K. L. M. de fiere Fokkervogel „Kwartel", die hedenmorgen onder leiding van piloot Hondong de verre reis naar Insulinde is begonnen, stond opge steld, om door den hoogen bezoeker te worden bezichtigd. Overigens bood de luchthaven, door een handige opstelling van verscheidene andere machines der K. L. M., een beeld, dat zelfs den vluchtigen bezoeker een machtigen indruk van haar beteekenis moest geven. Onder de officieele belangstellenden ook van niet-officieele zijde was er, onder toezicht der politie, vrij veel bekijks merkten wij op luitenant ter zee le klasse Rost van Tonnin gen, adjudant van Hare Majesteit de Ko ningin, de heer D. Geblesco, zaakgelastigde van Roemenië te 's Gravenhage, luit.-gen. Seyf- fardt, chef van de generale staf, luit.-kolonel W. F. Sillevis, chef van de afdeeling Lucht vaart van de generale staf, kolonel van Reede, onder-commandant van de Marine te Amster dam, den heer E. Th. de Veer, chef der afdee ling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat, dr. W. de Vlugt, burgemeester der hoofdstad, de heeren E. J. Abrahams, wethou der voor de Handelsinrichtingen van Amster dam, A. Plesman, directeur der Kon. Lucht vaart Mij, de consuls-generaal van Roemenië te Rotterdam en Den Haag, resp. de heeren Breunis Klaare en R. E. Verbeek, den Roemeen- schen consul te Amsterdam, den heer Jac. Gas ter, den heer U. F. M. Dellaert, havenmeester -van Schiphol, den heer A. S. Thomson, stations chef der K. L. M., den heer L. Boogerd, direc teur der Handelsinrichtingen te Amsterdam, en mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmer meer. En zóó contrasteerde het kwistige goud der vele uniformen met het deftige zwart van de kleeding der overige autoriteiten, bij wie zich, kort vóór de aankomst van het vliegtuig met den Roemeenschen prins, het drietal hooge functionarissen van het gevolg van Z. K. H. kwam voegen, dat met een andere Roemeen sche machine was gearriveerd. Het waren ko lonel Stoïcesko, adjudant van koning Carol en ter beschikking van Prins Nicolaas, kapitein ingenieur Nicolau en kapitein Opris, alle drie in de uniform van het Roemeensche leger, donkerblauw met roode biezen op de broek. De Reichsbank heeft medegedeeld, dat de overmaking van de helft der op 1 Juli vervallen coupons en rentetermijnen zal geschieden, zoo- dra de scrips voor het niet getransfereerde ge deelte gereed zullen zijn. Hiermede zullen nog wel eenige weken gemoeid zijn. Zal de Bank ook voorschriften kunnen geven, zoo vroegen eenige leden, inzake de uitvoering der Ziektewet? Gevraagd werd of het inderdaad de bedoeling is, dat alle geschillen zullen worden beslist door de Kroon, dus langs den weg eener administra tieve procedure. Men vreesde, dat deze weg zeer omslachtig zal blijken. Met den boottrein uit Vlissingen, welke te 9.01 uur aan het Holl. Spoorstation aankomt, is gisteravond Prinses Juliana van Haar ver blijf in Engeland in de residentie teruggekeerd. De Prinses werd op het perron verwelkomd door Koningin Wilhelmina, die vergezeld was door freule Schimmelpenninck van der Oye en door jhr. de Jonge van Ellemeet. Het op het perron aanwezige publiek hief het „Wilhelmus" aan, en riep „Leve de Ko ningin" en „Leve de Prinses". Nadat de Vorstelijke personen het station door den hoofdingang hadden verlaten, ver trokken zij per auto naar het landhuis de Ruigenhoek te Sfcheveningen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ame- link betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege ter zake van het optreden door de IJmulder Federatie van arbeiders in het visscherij- en transportbedrijf tegenover de in het visscherijbedrijf te IJmuiden werkzaam zijnde leden van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en tegenover andere personen, heeft de minister president thans o.m. het volgende geantwoord: Het is de Regeering bekend, dat verschillende feiten, van den aard als in deze vraag ge noemd, zich hebben voorgedaan. Maatregelen tegen terreur kunnen worden genomen ingevolge de artt. 217220 der Ge meentewet. Door den burgemeester is dit be reids niet zonder gevolg gedaan. Door dezen uitgevaardigde algemeene voorschriften van po litie zijn door den gemeenteraad bekrachtigd. Indien noodig kan worden overwogen, of naast de reeds bestaande mogelijkheden nadere wettelijke voorziening wenscheltjk moet worden geacht. Naar men ons bericht, heeft de heer K. R. van Staal, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, bedankt als lid van de O.S.P. De uitgetredene zal zich voorloopig bij geen andere partij aansluiten. Of hij zijn Staten- zetel ter beschikking zal stellen, is nog .niet bekend. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van Maandag 17 Juli 1933, de uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitschland, door haar zal geschieden. Belanghebbenden bij den export van dit ar tikel naar andere landen dan Duitschland kun nen zich nu reeds om inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Varkenscentrale, Bij Ministerieele beschikking van den Minis ter van Defensie is aan de lijst van verboden geschriften toegevoegd „Het Anker", weekblad gewijd aan de belangen van het mindere ma rine-personeel. Het Tweede Kamerlid Van Houten heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de politie rechter, mr. Meihuizen te Leeuwarden op Zater dag 10 Juni den Frieschen student H. P. te Utrecht, die v -'gtrde anders dan in de Friesche taal te spreken, onverhoord uit de rechtszaal heeft doen verwijderen en toen hij „Fryslan oerein!" riep, zelfs voor den duur der behande ling van deze zaak in een cel heeft doen op sluiten? 2. Is de Minister niet van meening, dat zelfs als men aanneemt, dat het uitlokken van een beslissing over de vraag, of het gebruik der Friesche taal in de rechtszaal in Friesland al dan niet geoorloofd is, op te demonstratieve wijze door den student P. geschiedde, hier toch niet van ordeverstoring sprake was en de poli tierechter de objectieve sfeer van het recht ver stoorde en zich zelf schuldig maakte aan een voor het Friesche volk kwetsende demonstratie tegen het Friesch in de rechtszaal, door de be handeling dezen verdachte aangedaan? 3. Is de Minister niet van meening, dat het in het belang eener zuivere rechtspraak is, in Frisland aan verdachten en getuigen toe te staan de eigen taal, waarin men denkt en zich het beste uit, te gebruiken? 4. Is de Minister bereid te overwegen, door wetswijziging en -aanvulling, het recht der Friezen, in de rechtszalen van Friesland de eigen taal te mogen gebruiken, duidelijk en afdoende te regelen, daarbij uitgaande van de eeuwenoude rechten der Friesche taal naast de Nederland sche, in onderscheid met de dialecten, gesproken in de overige deelen van het Rijk. de eigen cultuur van het Friese" e volk en het sterk- levend nationaal besef der Friezen? Dinsdag zijn in verschillende garnizoenen van ons land inspecties gehouden, waarbij al het kader moest aantreden. Oorzaak van een en ander zou een minis terieel schrijven zijn, waarin wordt gezegd dat het is opgevallen dat vele beroepsonderofficieren onvolledig en onverzorgd waren uitgerust. Indien hierin geen verandering komt. zou worden overwogen de bepaling, dat onder-offi cieren na diensttijd in burger gekleed mogen zijn. in te trekken. Men gelooft, algemeen, dat zelfs wanneer de inspectie zou uitwijzen dat dit verwijt on gegrond is toch maatregelen zullen volgen om de onderofficieren te verplichten na dienst tijd in uniform gekleed te zijn. Een en ander zou de politieke controle tevens bevorderen. „Het Volk" Te half zes kondigde sirenengeloei aan, dat het verbeide vliegtuig in zicht was. Een minuut daarna maakte een kleine, open, één-motorige tweedekker, op den onderkant van welker vleu gels duidelijk de letters C.V.N.I.C. zichtbaar waren, zich uit het grauwe wolkendak los, om snel omlaag te schieten. Te 5 uur 35 geschiedde de vlotte landing en klom Prins Nicolaas, die de machine zelf be stuurd had slanke, sportieve figuur in lee- ren vliegpak gevolgd door zijn eveneens in een vliegpak gestoken piloot uit den cockpit van het toestel. Nadat hij uiterst vlug het zware vliegpak had uitgetrokken en zich in de keurige vlieger uniform van het Roemeensche leger vertoonde, werd hij, bij het voor de eerste maal betreden van Neerland's grondgebied, welkom geheeten' door den Roemeenschen zaakgelastigde, den adjudant van H. M. de Koningin Wilhelmina en door den hoogsten functionaris van zijn eigen gevolg, kolonel Stoïcesco. Prins Nicolaas inspecteerde onmiddellijk daarop de vóór het restaurant opgestelde eere- wacht van het corps mariniers, die onder com mando van luitenant ter zee tweede klasse O. C. J. Schalkwijk in stramme houding het ge weer presenteerden. De Roemeensche zaakge lastigde stelde den hoogen bezoeker hierna voor aan de burgerlijke en militaire autoritei ten, die in een lange rij op het platform ge schaard stonden .Vervolgens begaf het gezel schap zich naar het restaurant, waar Prins Nicolaas zich slechts korten tijd ophield. Of schoon hij Schiphol Vrijdag met een langdurig bezoek zal vereeren, stelde Z. K. H. het zeer op prijs, dat hem de gelegenheid geboden werd, den „Kwartel" te bezichtigen. De inspectie van dit toestel geschiedde, terwijl de heer Ples man uitleg gaf, zoowel in- als uitwendig. Het was reeds tien minuten na zessen, toen de prins den Fokkervogel verliet en in een der uit Den Haag gearriveerde hofauto's stapte, waarmede de reis naar Den Haag werd aan vaard. Woensdagavond is Z. K. H. Prins Nicolaas van Roemenië per auto tegen zeven uur van Schiphol in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel des Indes. De Prins was vergezeld van den Roemeen schen zaakgelastigde te Den Haag den heer Dan Geblesco, terwijl ook medekwam de lui tenant-kolonel Sillevis, die aan Prins Nicolaas tijdens zijn verblijf hier te lande is toegevoegd. Voor Hotel des Indes was vrij veel belang stelling; van het balcon wapperden de Roe meensche en de Nederlandsche vlaggen. Voordat de vorstelijke bezoeker naar het hotel reed, stopte de auto eenige oogenblikken voor het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, en betrad Prins Nicolaas het paleis om zijn handteekening in het register te plaatsen. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Hotel des Indes, waar de Prins zich dadelijk naar zijn appartementen begaf. De Roemeensche zaakgelastigde heeft des avonds een diner gegeven ter eere van het be zoek van den Prins. In de feestzaal van het Hotel was de tafel aangericht, gesierd met een schat van donker roode rozen. Een speciaal Roemeensch orkest, dat dezer dagen in het Carltonhotel te Am sterdam speelt, was voor deze bijzondere ge legenheid overgekomen en luisterde den feest maaltijd op. Het stond onder leiding van Cor nelius Codolban, die ook reeds, jaren geleden, voor den vader van den Prins had gespeeld. Z. K. H. Prins Hendrik, die ook aan het diner zou deelnemen, werd door Prins Nico laas in een der receptie-salons ontvangen. Wie in dezen vacantietijd Amster dam bezoekt en wie wil niet eens met zijn eigen hoofdstad kennis ma ken! krijgt „op" de tram allerlei slag-zinnen onder de oogen als „Pak de tram" enz. Het blijkt met de eertijds popu laire tram der hoofdstad slecht te gaan en er schijnen gerechtklach ten te zijn bij het publiek. Bij den achteruitgang van het bedrijf begint men reclame te maken: „pak de tram"De andere middelen in het laatste jaar aangewend, hebben niet geholpen. Eigenaardig. Het is een meer voor komend verschijnsel dat men pas de macht der reclame gaat inzien wan neer de zaak niet floreert. Reclame kan dan zeer zeker véél verbeteren. Maar de goede zakenman zorgt dat zijn zaak populair blijft bij het pu bliek en gaat niet de reclame han- teeren als een wondermiddel doch aanvaart ze als een normalen factor in het bedrijf. Reclame is noodzaak. „Goede waar behoeft geen krans." Zeer zeker. Dwaze ophemelarij schaadt Maar het publiek moet weten, dat de goede waar er is! Verwaarloos de gezonde reclame niet. „Pak de tram." Te Heerlen wordt het congres gehouden van den Ned. R. K. Politiebond St. Michaël. Tege lijkertijd herdenkt de afdeeling Heerlen het derde lustrum. Na de receptie welke zeer druk bezocht was trokken de congressisten met muziek naar het gemeentehuis, waar zij officieel door het col lege van B. en W. werden ontvangen en toe gesproken door burgemeester van Grunsven. Na afloop trok de stoet naar het Tempsplein en werd voor het H. Hartbeeld met begelei ding van de muziek „Aan U o Koning der Eeuwen" gezongen. 's Middags werd het congres gehouden in de groote zaal van „Ons Volkshuis". Nadat de voorzitter van de afdeeling Heer len de heer P. Janssens het woord van welkom had gesproken, hield de waarnemende voorzit ter de heer Kruijk de openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen. Bij de opening van het 19e congres past het op de eerste plaats te gedenken den priester die ons kort geleden zoo plotseling is ontval len. Pastoor Mersel is niet meer. Zijn lang en vruchtbaar priesterleven is geëindigd. In hem verloren wij een geestelijken adviseur, die de belangen van den Bond en diens leden kende en deze ook vaak in stilte met klem heeft ver dedigd. Zijn nagedachtenis zal steeds bij ons in eere blijven. De voorzitter verzocht voor de zielerust een Onze Vader te bidden. Na uiteengezet te hebben, dat de bond zijn principe getrouw blijft, doch naarnaast onver zwakt en eensgezind zal blijven «veren voor de belangen der leden memoreerde spreker nog enkele interne aangelegenheden. In het ledental is een geringe daling te be speuren ook doordat door de z.g. bezuinigingen de vacatures niet worden aangevuld en door het besluit waarbij het den marechaussee en militaire politie verboden is lid te zijn van een organisatie. Was er voorheen bij benoemingen groote achterstelling van katholieken te bespeu ren, eenige verbetering is waar te nemen al zal nog heel wat moeten geschieden vooraleer w« ons rechtmatig deel hebben verkregen. Tenslotte herinnerde spreker aan den strijd welke in Noord en Zuid gevoerd wordt. Laten wij, katholieke politiemannen een voorbeeld nemen aan dr. Poels die zijn meening niet onder stoelen of banken steekt en steeds ook een gewillig oor voor de R. K. politiemannen heeft. Telegrammen werden gezonden aan H. M. de Koningin en Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bis schop van Roermond. Nadat Mgr. dr. Poels een kort woord ge sproken had, sprak de voorzitter een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen bonds- adviseur kapelaan Goossens, die in zijn dank woord den steun van allen vroeg en er krachtig op aandrong, de beginselen hoog te houden en eindigde met: geef den koning wat des konings is en God wat Gode is. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden onder dank goedge keurd. Tot leden van het bestuur werden bij accla matie herkozen de heeren Kruijk (Amsterdam) en Leenders (Nijmegen) en in de vacature Walstra werd gekozen de heer Korner (Utrecht) in de vacature van Duin de heer Giesler (Rot terdam). De begrooting voor 1934 werd na eenige op merkingen goedgekeurd. Vervolgens werd het beleid van het hoofdbe stuur besproken. Eenige amendementen wer den op verzoek van het hoofdbestuur ingetrok ken. Aan de besprekingen werd deelgenomen door de afgevaardigden van Haarlem, Den Bosch, Rotterdam, Maastricht, Roosendaal en Apel doorn. Namens het hoofdbestuur bracht de voorzit ter de heeren v. Duin en Klein dank voor het vele werk en deelde mede, dat door het bestuur een concept schrijven is samengesteld naar worden. Het zou mooi zijn, wanneer een pro gram van actie werd samengesteld, maar wij moeten rekening houden met de tijdsomstan digheden. Verschillende wenschen hebben de volle aandacht van het bestuur. De heer Klein beantwoordde eenige bemer kingen en dankte voor de hem gebrachte hulde. De redacteur van het orgaan de heer Ger ritsen nam aan, dat degenen, die geen critiek hebben geleverd, tevreden zijn met zijn be leid en zal gaarne rekening houden met de geuite wenschen. De waarnemende voorzitter de heer Kruijk werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Voorlezing werd gedaan van een danktele- gram van Z. H. Exc. den Bisschop van Roer mond, waarna het congres verdaagd werd tot Woensdag. De firma Blijdehstein en Co. te Enschede heeft besloten aan het verzoek van de arbei dersorganisaties te voldoen, zoodat de 10 pCt. loonsverlaging van de spinners niet direct in haar geheel zal worden uitgevoerd, maar in dien zin, dat thans 5 pCt. en over vier weken nog eens 5 pCt. zal worden gekort. Ook de N. V. Gerhard Jannink en Zonen heeft, naar de „Volkskrant" meedeelt, loons verlaging aangekondigd, voor loonen beneden 10 5 pCt. en voor die boven de 10 voor enkele afdeelingen 5 pCt., voor de spinners 10 pCt. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam deelt in aansluiting aan haar vori ge mededeelingen inzake het Duitsche transfer- matorium in overleg met de Amsterdamsche Bankiersvereeniging het volgende mede: Bij de besprekingen welke sinds 29 Mei j. 1. In de afgeloopen weken te Berlijn en Londen worden gehouden, zijn de belangen der houders van vorderingen op langen termijn behartigd door deskundige vertegenwoordigers uit Ameri ka, Engeland, Nederland, Zweden en Zwit serland. Tegen de voornemens, welke door de Reichs bank tot uiting werden gebracht met betrek king tot den dienst der leeningen op langen termijn, werd met krachtige argumenten door de gedelegeerden van de schuldeischers stelling genomen. De maatregelen, welke krachtens het „Gesetz betreffend Zahlungsverbindlichkeiten gegenue- ber dem Ausland vom 9. Juni 1933" zijn vastge steld en waarvan de nadere uitvoering door de Reichsbank op 1 Juli werd gepubliceerd, zijn, zooals reeds door de Vereeniging voor den Ef fectenhandel in haar communiqué van 1 Juli werd medegedeeld, niet genomen op grond van een overeenkomst tusschen de Reichsbank en de vertegenwoordigers der houders, doch deze zfjn eenzijdig door de Duitsche regeering en de Reichsbank vastgesteld, waarbij met verschil lende, met klem van redenen aangevoerde be zwaren geen rekening is gehouden. Bij de laatst gehouden besprekingen omtrent de nadere uitvoering der transferbepalingen, welke door een sub-commissie der vertegen woordigers van de voornaamste crediteur-lan den te Berlijn werden gevoerd, werden die vraagstukken uitvoerig besproken, welke zich met betrekking tot de betaling van rente en aflossing der Duitsche buitenlandsche schulden voordoen ingevolge de „wet betreffende beta lingsverplichtingen ten opzichte van het bui tenland van 9 Juni 1933". De Reichsbank kon er niet in toestemmen het in genoemde wet vastgelegde principe los te laten, dat de debi teur door betaling van bedragen in Reichsmar- ken van zijn verbintenis tot betaling van vreem de valuta wordt ontslagen, doch heeft met het oog op de ongunstige uitwerking van deze be paling en met het doel, haar te verzachten, de navolgende regeling getroffen: De Reichsbank verklaart, dat deze regeling slechts voorloopig tot 31 December 1933 zal gelden en in geen enkel opzicht verbindend zal zijn voor de toekomstige onderhandelingen tus schen de crediteuren en de Reichsbank. De leden van het sub-comité hebben ten sterkste geprotesteerd tegen het in de Duitsche Transferuitstel-wet neergelegde principe, dat een betaling in Rijksmarken een debiteur kan ontslaan van zijn verplichting uit hoofde van een oorspronkelijk in buitenlandsche valuta aangegane schuldbekentenis. Het communiqué door de Reichsbank opge steld na de laatst gehouden besprekingen te Berlijn luidt in de vertaling, die de Vereeniging voor den Effectenhandel S. E. en O. geeft, als volgt: Amortisatie: 1. Voor zoover overeenkomstig de leenings- verdragen de amortisatie door uitloting van stukken moet geschieden, zal de Reichsbank voor dit doel een dienovereenkomstig bedrag in vreemde valuta reserveeren en zal de „Kon- versionskasse" zorg dragen voor de voortzetting van den rente-dienst tot het overeenkom stig het transfer-uitstel bepaalde percentage van de niet uitgelote stukken, waarvan de te genwaarde in Rijksmarken door den Debiteur zal z«n gestort. 2. Voor zoover de leeningsovereenkomsten een amortisatie door middel van inkoop van obligatiën voorschrijven of zoodanige aflossing toelaten, zal de amortisatie door middel van ter beschikbaarstelling van obligatiën worden voort gezet, uitgaande van de veronderstelling dat het aantal af te lossen obligatiën althans in de eerstvolgende zes maanden verkregen, zal kunnen worden. 2. Voor zoover individueele schuldverbinte nissen tusschen crediteuren en debiteuren be staan, wordt het aan partijen overgelaten, aan gaande een voortzetting van de credietrelatie tot overeenstemming te geraken. Indien een zoodanige overeenstemming niet tot stand komt, zal de crediteur gerechtigd zijn het door de storting van den debiteur aan de .Konvsrsionskasse" ontstane tegoed in Rijks marken in Duitschland opnieuw te beleggen. Voor de belegging komen in aanmerking: a. Het verstrekken van valuta-leeningen op langen termijn, welke door de Reichsbank moe ten worden goedgekeurd. b. Aankoop van op Duitsche beurzen genoteerde en in Duitsche valuta luidende obligatiën en aandeelen. c. Aankoop van de in art. 10 lid 6 van het „Deutsche Kreditabkommen von 1933" bedoelde 4 pCt. valuta-obligatiën van het Duitsche Rijk. d. Andere beleggingsmogelijkheden, voor zoo ver de Reichsbank daartoe toestemming ver leent. De Reichsbank verklaart echter, dat ge zien de transfer-moeilijkheden deze bepaling 6lechls in zeer beperkten omvang toepasselijk zal zfjn. Rentedienst. Voor het niet-getransfereerde deel van de rentebetalingen zullen in Rijksmarken luidende rentelooze schuldbewijzen der „Konversions- kasse" ter beschikking van de crediteuren wor den gesteld. Ter vergemakkelijking van de ver handelbaarheid dier schuldbewijzen werd het noodzakelijk geacht daarvoor een markt in de crediteurlanden te scheppen. De Reichsbank verklaarde, dat zij zooveel als in haar vermogen is aan het totstandkomen van zoodanige markt zal medewerken. Onder de vorengenoemde omstandigheden zal de Vereeniging voor den Effectenhandel er zich van onthouden eenige aanbeveling aan de hou ders te doen, omtrent de door Duitschland ten opzichte van zijn schulden genomen maatrege len, het daarbij aan de houders overlatend of zii de gedeeltelijke betaling al dan niet wen schen te aanvaarden. Bij de Duitsche fondsen, waarop de bepalingen van het transfer-uitstel betrekking hebben, zal in de prijscourant der Vereeniging voor den Effectenhandel een .ster retje" aanduidend dat deze fondsen noodlijdend z«n, worden geplaatst. De handel zal, tot dat de gelegenheid tot in ontvangstneming van de gedeeltelijke betaling en van de scrips voor het onbetaald gebleven gedeelte zal zijn opengesteld, blijven geschieden inclusief de coupons per 1 Juli e.v. en zonder bijberekening van rente. Na die openstelling zal de handel geschieden exclusief de betreffende coupons en eveneens zonder bij berekening van rente. Het volgende overzicht kan dienen ter be schouwing van de verschillende gevallen der rente- en amortisatiediensten: A, Coupons van obligatieleeningen en renten van andere vorderingen (in vreemde valuta en in Reichsmarken). Hierop ontvangen buitenlandsche houders vol gens de mededeelingen van de Reichsbank de helft, doch hoogstens 4 pCt. per jaar in de ccntractueele valuta; de andere helft in Mar kenscrips. Omtrent de aanwending dezer scrips zie hier boven sub II. Uit de ontvangen mededeelingen blijkt, dat de bepaling omtrent transfer van de halve rente beteekent, dat de helft van het verschuldigde rentebedrag wordt betaald, doch dat niet meer wordt betaald, dan hoogstens vier procent per jaar. Dit beteekent, dat b.v. voor zes procents obligatiën ieder half jaar de coupon wordt be taald met anderhalf procent, dus in totaal per jaar drie procent. Voor acht procents obligatiën wordt ieder half jaar de coupon betaald met 3 pCt., dus in totaal 4pCt. per jaar. Daar dit het minimum is, worden derhalve obligatiën, welke meer dan 8pCt. rente dragen, behandeld, alsof zjj acht procents obligatiën waren. Voor leeningen die niet in den vorm van obligatiën zijn uitgegeven, geldt hetzelfde ten aanzien van de rente. De bepaling omtrent transfer van de helft, heeft ook betrekking op de huren en pachten, verschuldigd door Duitschers aan bui tenlandsche eigenaren. D. Aflossing van andere leeningen in vreemde valuta. a. indien de voorwaarden verplichte uitloting voorschrijven: hiervoor gelden de bepalingen hierboven genoemd onder punt I sub. I. b. indien de voorwaarden aflossing door uit loting of inkoop voorschrijven: hiervoor gelden de bepalingen hierboven genoemd onder punt I sub. 2. C. Aflossing van obligatieieening in Reichs marken. a. bij verplichte uitloting: hiervoor zijn nog geen afzonderlijke bepalingen vastgesteld. b^bjj aflossing door uitloting of inkoop: hier voor gelden de bepalingen hierboven genoemd onder punt I sub. 2. D. Aflossing van ander leeningen in vreemde valuta of in marken, welke niet in den vorm van obligatiën zijn uitgegeven en waarbij dus geen loting of inkoop van stukken kan voor komen. Hiervoor gelden de bepalingen hier boven genoemd onder punt I sub. 3. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp organisatie van de openbare or ganen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Ontleend is daaraan: Bij het afdeelingsonderzoek verklaarden vele leden, dat zij de indiening van dit wetsontwerp waardeerden. Sommige leden waren van mee ning, dat het wetsontwerp lijdt aan een zekere halfslachtigheid. Nu de ontwikkeling der sociale verzekering geheel anders verloopt dan men b« de tot stand koming der Radenwet verwachtte, zouden deze leden verre de voorkeur geven aan een verwezenlijking van de aanwijzingen der Commissie-van IJselstein. In ieder geval be twijfelden deze leden, of het hechtere verband tusschen de Bank en de Raden van Arbeid, dat door dit ontwerp heet te zullen worden ge legd, in werkelijkheid daardoor wel zal worden bevorderd. Sommige andere leden waren in tegenstel ling tot de vorige groep van oordeel, dat een vermindering van de zelfstandigheid der Raden van Arbeid (gesproken werd zelfs van ontzieling) een groot verlies voor onze sociale verzekering zal blijken te zijn. Van de voorge stelde opheffing van den Verzekeringsraad en de machtsconcentratie bij de Rijksverzekerings bank, welke daaruit voortvloeit, verwachtten deze leden voor de toekomst van de Raden van Arbeid weinig goeds. Verscheidene leden juichten het toe. dat het in de bedoeling der regeering ligt, aan de Raden van Arbeid meer zelfstandigheid te geven in zake de uitvoering der artt. 99 en 100 van de Invaliditeitswet en inzake de toekenning van renten. Andere leden vreesden dat uitvoering van dit voornemen zou leiden tot zeer ui teen - loopende toepassingen van de verzekeringswet ten in de verschillende gebieden. Vele leden, die zich in het algemeen met het wetsontwerp konden vereenigen, hadden tegen de beoogde vereenvoudiging in de organisatie der openbare uitvoeringsorganen toch één be langrijke principieele bedenking. Zoowel de ver mindering van het aantal leden der Raden van Arbeid als de opheffing van den Verzekerings raad zullen tot gevolg hebben, dat de invloed der belanghebbenden op de functionneering der openbare organen, belast met de uitvoering der sociale verzekering, zeer zal worden verzwakt. Deze leden waren van oordeel, dat dit zóózeer ingaat tegen de lijn, waarin de sociale verzeke ring zich van den aanvang af en vooral later heeft ontwikkeld, n.l. die van toenemende mede werking der georganiseerde werkgevers en werk nemers, dat zij wijzigingen in het wetsontwerp noodig achtten ten einde hun bezwaren op dit punt te ondervangen. In de tweede plaats werd erop gewezen, dat tegenover het groote verlies aan invloed, het welk de georganiseerde werkgevers en arbeiders zullen lijden door de opheffing van den Ver zekeringsraad, geen enkele compensatie staat. In den Verzekeringsraad hadden de vertegen woordigers der organisaties voortdurend contact met elkaar en met de bezoldigde leden van dien Raad en oefenden zij rechtstreeks invloed op de gestie der Raden van Arbeid; zij hadden daarmede een taak bij het toezicht op de uit voering der sociale verzekering. Deze taak ver valt. Dit achtten vele leden een ernstig tekort in het wetsontwerp, waarin naar hun meening alsnog zal moeten worden voorzien. Tegen op heffing van den Verzekeringsraad hadden z« op zich zelf overigens geen bezwaar. Naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden zou het gemis van invloed der ge organiseerde belanghebbenden kunnen worden goedgemaakt door de bevoegdheden van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank uit te breiden. Eenige dezer leden deden, ten einde de vereenvoudiging zoo ver mogelijk door te trekken, als oplossing aan de hand, dat de Raad van Toezicht zou worden omgezet in het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6