STADSNIEUWS Onze excursie Mmtofoijftatói Een misverstand Contingenteering Haarlem, 14 Juli BEURS VAN AMSTERDAM MEIJER Wisselkoersen VRIJDAG 14 JULI DE BISSCHOPSHULDE Groote deelname uit alle kringen Samenstelling van den stoet Deelnemende vereenigingen Verdeeling der groepen Toestemming verleend MUZIEK VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Elsa Nolthenius, piano LEGER DES HEILS Nieuw gebouw VERBOD VENTEN MET GEDRUKTE STUKKEN Een wijze maatregel Mulo-examens T oelatingsexamen Examen nuttige handwerken FRAUDE VAN ONDER STEUNDEN VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Donderdag 13 Juli WEEKNIEUWS VAN GROOTE HOUTSTR. 16 ERNSTIGE AANRIJDING Door met electrische zaklantaarns verlichten auto VOOR DE NOORSCHE MISSIE Van Mgr. Snoeys N. N Jubileum P. van Niel De heer Bijvoet en de klein-taxi's Goedkoope trein Personalia VER. KON. PAPIERFABRIEKEN Werkt bijna op volle kracht BO-BAR-KEI Feestelijke jaarvergadering NOORD-HOLLANDS STATEN EN DE ZAANLAND Ged. Staten van Noord-Holland aanvaarden geen arbitrage of rechterlijke uitspraak BURGERLIJKE STAND Vol goeden moed gaan wij morgen op reis Invoer van rund-, kalfs-, schapen en paardenvleesch voor den tijd van zes maanden De prijzen moeten stijgen AGENDA 15 Juli UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN VRIJDAG 14 JUU 1933 Het uitvoerend comité tot huldiging van Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent bi) gelegenheid van zijn eerste bisschops-lustrum, hield gisteren avond onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum een vergadering, waaraan alle katholieke vereenigingen van Haarlem en Om streken deelnamen. Uit de opkomst mag men de conclusie trekken, dat op 8 Augustus een grootsche manifestatie gehouden zal worden. De voorzitter besprak dan het doel en de sa menstelling van de te houden manifestatie, naar aanleiding van de twee gezonden circulaires. Van de volgende vereenigingen was reeds een 6ympathie-betuiglng tot deelname binnengeko men. R. K. Volksbond Haarlem, R. K. Vrouwen bond Haarlem, R. K. Volksbond Heemstede (6 afdeelingen)R. K. Volksbond Overveen met afd., R. K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel, R. K. Handels- en Kantoorbedien den, R. K. Landarbeiders Heemstede, R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Haar lem, R. K. Bond Overheidspersoneel Bloemen- daal, R. K. Ambtenaarsvereeniging, R. K. Bouwvakbond „St. Joseph", R. K. Grafische Bond, R. K. Metaalbewerkersbond, Haarlemsche Graal, R. K. Fabrieksarbeidersbond, R. K. Mannenkoor „St. Caecilia", R. K. Bond Trans portarbeiders, Dekenale Jeugdraad, St. Martha- vereeniging, R. K. Bond Politie-personeel, R.K. Melkhandelaren, St. Franciscus Liefdewerk. De stoet zal bestaan uit vijf groepen. Groep I: Mannelijke jeugd, met aan den kop de „Spaame-bazuin". Groep II: Graal, Vrouwenbond en Martha- vereeniging. Groep III: Militairen, politie, propaganda- clubs, leden van den Raad, Eerste en Tweede Kamerleden, ambtenaren, onderwijzers, handels reizigers, Comité van Kath. Actie, kerk- en armbesturen, verder alle Katholieken, die er aan willen deelnemen. Groep IV: R. K. Middenstand met zijn on deraf deelingen. Groep VR. K. Volksbond Overveen, R. K. Volksbond Heemstede met 6 onderafdeelingen, R. K. Volksbond Haarlem met al zijn onder afdeelingen. De volgende muziekcorpsen zullen den stoet met muziek opluisteren: „Euphonia", Overveen, „St. Michael", Heemstede, „Utile Dulci", Haar lem, „St. Caecilia', Schoten, Spaame-bazuin, 2 Jeugd-Mondorgelmuziekvereenigingen. Met een enkele zal nog in onderhandeling worden ge treden. De opstelling zal plaats vinden op de Kathe draalterreinen en de optocht zal ontbonden worden op den Koudenhom. De burgemeester heeft reeds welwillend toe stemming verleend tot het houden van deze grootsche manifestatie. De voorzitter wekte allen nog eens op tot pro paganda en deelname en het moet en zal ook worden een manifestatie, waaraan heel Katho liek Haarlem zal deelnemen. Nadat nog enkele opmerkingen waren ge maakt en besprekingen geveerd over deelname en samenstelling van den stoet, waarmede re kening zal worden gehouden, sloot de voor zitter deze goed geslaagde bijeenkomst. Een talrijk publiek luisterde gisterenavond in de Gemeentelijke Concertzaal naar de ver tolking van het tweede piano-concert van Saint Saëns, door Elsa Nolthenius. Dit piano-concert vormde met de ouverture „Le Roi d'Ys" van Ed. Lalo de eerste helft van het afgewerkte programma, waarvan de Vijfde Symphonie van Beethoven de tweede helft besloeg. Wanneer we eerlijk onze meening zeggen, dan kon de keuze van de eerste programmahelft ons niet in t minst bekoren. De Ouverture van Lalo bevat naar onzen smaak te veel Wagner- reminiscenties om de enkele origineele en mo derner geschreven pasages te kunnen compen- seeren, en het Tweede Piano-Concert van Saint Saëns is een muzikaal rhetorisch werk zonóer veel diepgang en zonder Saint Saëns' gewone geestigheid. Want zelfs in het door dezen Fran- schen meester zoo bijzonder beheerschte Scherzo-genre tweede deel vervalt hij te gen het slot in 'n vrij groote banaliteit. „Four épater le bourgeois" is dit evenwel de geschikte muziek: ze heeft bravour en licht aansprekend rhythme, ze is ontegenzeglijk handig ge- ensceneerd en de violist ziet zich een stevige portie virtuoos werk toegewezen. En Elsa Nol thenius is gisterenavond hierin dan ook won derwel geslaagd. Haar bewonderenswaardige techniek, haar mannelijk forsche aanslag, haar temperamentvolle interpretatie, ze zijn een betere zaak waardig. Wat niet wegneemt dat we van haar spel op zichzelf genoten heb ben, al zou dit ongetwijfeld nog meer het geval zijn geweest bij de keuze van een ander num mer. De bloemen en het daverend en herhaald applaus waren daarom welverdiend. Het or kest en di-:'gent Adam werden zoowel door de soliste als door de zaal in de hulde betrokken. Ook zij verdienen deze om de accuratesse, waar mee ze de rhythmisch vaak moeilijke partituur vertolkten Na de pauze op verzoek, zooals gezegd, Beet- hovens Vijfde, de z.g. „Schicksal-Symphonie" (1808). Op enkele ongelijkheden na kreeg ook deze heerlijke partituur een goed verzorgde vertolking, al hadden we enkele bijzonder frap pante passages in Allegro (le deel) en in het Andante gaarne wat sterker onderstreept gezien. De bezoekers waren unaniem enthousiast over het gehoorde, wat dan ook wel bleek uit de slot-ovatie, dirigent Adam en zijn musici ge bracht. J. S. leening, dat van alle verdiensten, zoowel van den steuntrekker als van de gezinsleden, als mede van andere inkomsten, opgave moet wor den gedaan. Evenzoo dikwijls komt het voor, dat de opgegeven verdiensten lager zijn dan het werkelijk bedrag en ook gebeurt het dat een ondersteunde, die inmiddels werk heeft, niette min een middel te baat neemt om toch te komen stempelen, om op die manier nog steun te ont vangen. Het spreekt van zelf dat bij het constateeren van fraude, onmiddellijk de noodige maatregelen worden getroffen, door geheele of gedeeltelijke inhouding van den steun en indien daartoe aan- leidin gbestaat door aangifte bij den Officier van Justitie. Verscheidene ondersteunden heb ben op deze wijze reeds tot hun schade onder vonden hoe dom en gevaarlijk het is om zich niet te houden aan de voorschriften. Dom, om dat het bedrog vandaag of morgen toch ontdekt wordt en de tijdelijk ten onrechte genoten steun gelden terugbetaald moeten worden worden; gevaarlijk, omdat men zich blootstelt aan ge vangenisstraf. Ook uit moreel oogpunt is, het verzwijgen of verstrekken van onjuiste opgaven nimmer te verdedigen. De verleiding moge groot zijn om te trachten naast andere inkomsten meer dan den geoorloofden steun te behouden, omdat daaraan in vele gevallen behoefte blijft bestaan, niettemin pleegt men bedrog en probeert men zich boven anderen te bevoordeelen. Behalve de reeds hiervoren genoemde gevol gen, krijgen voor het vervolg de opgaven van de betrokkenen een stempel van mindere betrouw baarheid, hetgeen zich onwillekeurig in de be oordeeling wreeken kan. Wij meenen daarom er in het algemeen nog eens de aandacht op te moeten vestigen, dat een juiste opgave van verdiensten en andere inkomsten, in het belang is van de betrokkenen zelve en voorts ook het algemeen belang dient, omdat daardoor een billijke en rechtvaardige toepassing der voorschriften voor de steunver- leening in de hand wordt gewerkt. Omdat de „Toevlucht" van het Leger des Heils aan het Spaame 92, waar 50 bedden waren, te klein werd, is dit onderdeel van het Leger overgebracht naar perceel Spaame 106, waar 90 bedden zijn geplaatst. Donderdagmiddag is het gebouw geopend. Het woord werd gevoerd door de heeren J. Wijkhuizen, secretaris van het maatschappelijk werk, F. Stankuweit, chef-secretaris, S. C. de Haas van Dorsser, directeur van den gemeen telijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon, mr. W. M. Paardekoper Overman, substi tuut-officier van justitie en M. Visser, finan- cieelen secretaris. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben gebruik makende van de bevoegdheid, hun toegekend bij artikel 85 der Algemeene Po litieverordening voor Haarlem, bepaald, dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid met ingang van 15 Juli 1933 ongeoorloofd is om des Zaterdags van 6 uur namiddag tot 11 uur namiddag op de navolgende openbare wegen in de gemeente Haarlem te venten met gedruk te stukken: t.w. de straten en wegen gelegen in de binnenstad nJ. tusschen Zuider Buiten Spaame, Heerensingel, Oostvest, Papentorens- vest, Harmenjansweg, Spaame, Kloppersingei, Schotersingel, Kinderhuissingel, Leidschevaart, Raamsingel, Gasthuissingel en Kampersingel, benevens het Plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Generaal Cronjéstraat, Soendaplein en Rijks straatweg. Voor het diploma M.U.L.O. A zijn te Amster dam alle tien leerlingen van de R. K. Mulo- school, Ged. Oude Gracht, geslaagd, n.l.: J. Bartelsman, L. Bonsel. C. Bilars, C. Hurts, C. v. d. Laarschot, J. Holt, W. de Mey, G. Knip, Tlr. Korthout, P. Kamp, en voor diploma B: de beide leerlingen T. Putman en H. van Meurs. (Herplaatsing wegens misstelling) Voorts zijn nog de volgende 7 leerlingen van genoemde school voor het Mulo-diploma A ge slaagd, n.l.: A. Vermandei, J. Spronk, G. Vlekke, A de Lucht, J. Verkaart, J. v. d. Vlugt en H. Mulder. Aan dg Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. te Haarlem zijn toegelaten tot de le klas: L. Artz, T. v. der Berg, H. J. Bieschel, M. M. Bom, A. M. Botman, F. G. J. Bruce, H. Brouwer, C. J. Crombouw, L. W. F. Dekker, H. E. Dieters, G. C. A. Doyer, B. Fiegen, M. J. Gerbrands, E. v. der Graaf, T. v. der Graaf. J. G. Graper, M. Granpré Molière; A. I. v. Hardenbroek v. Ammerstol; E. R. Hennis; L. Kisjes; Ch. W. Kits v. Heijningen; L. S. Kroon, J. H. M. Kroes, E. G. v. d. Laaken, A. E. de Lange, E. v. Lennep, M. Luikinga, E. N. v. Man- sum, C. E. Meilink, A. H. L. Meijer, E. G. P. J. Paardekooper Overman, M. Piek, W. Pleging, B. Polak, M. v. Rassel, A. Ritsema, M. E. Slag ter, A. Specht-Grijp, F. P. Stroman, T. Valstar, S. v. Vliet, H. C. van der Waa, H. de Wilde, G. M. Zaalberg. HAARLEM, 13 Juli. (Nutskweekschool). Geex. 5 candidaten. Geslaagd de dames: J. van den Berg, N. de Heer Kloots, A. de Jong, J. Koning en H. A G. Grevenstuk. Het komt volgens berichten in ons blad nog herhaaldelijk voor, dat ondersteunden van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en van den Gem. Dienst voor Werkloosheidsbestrijding, niet voldoen aan de verplichting om opgave van verdiensten te doen en zich daardoor schuldig maken aan een strafbaar feit. Te bevoegder plaatse heeft men ons hierom trent nader ingelicht en volgens de verkregen gegevens voorden inderdaad herhaaldelijk door de contröle gevallen geconstateerd, waarin niet voldaan is aan de voorschriften der steunver- De Haarlemsche Rechtbank heeft Donderdag 13 Juli de volgende uitspraken gedaan M. G. B., havenarbeider, wonende te Umuiden, gem. Velsen. „Appèl overtr. art. 443 W. v. Str.". H. B„ kippenkoopman, wonende te Haarlem mermeer. „Diefstal van vee uit de weide", zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. I. R. K„ boerenarbeider, wonende te Beemster, 2. H. M. K„ arbeider, wonende te Beemtser. „Diefstal in vereeniging, meermalen gepeegd", ieder zes maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. E. A„ wonende te Lisse. „Appèl overtr. Mo tor- en Rijwielwet", 14 dagen hecht, met ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden o. v. G. D., grossier, wonende te Beverwijk. „Be drieglijke bankbreuk" een jaar gev.straf o. v. A. I. M, P., werkster, wonende te Zaandijk. „Overtr. art. 132 W. v. Str.", een maand gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. L. F. J. B„ winkelier, wonende te Haarlem. U kunt de zomer goeder en die wij nu geheel opruimen nog zeker drie maanden gebruiken. Ze komen U in de vacantie-dagen uitstekend te pas. De prijzen zijn zeer laag, de kwaliteit is uitstekend. In jurken, japonnen, blazers, pull overs, dames- en heer en-onder goede ren, kousen en sokken, geweldige koopjes. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet". Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. Chr. J. S., koopman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd P. P. S„ koopman, wonende te Haarlem, „Ap pèl overtr. Alg. Poliiteverordening van Haarlem". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. J. L. W„ los werkman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. Donderdagavond om tien minuten over 10 reed de 42-jarige wielrijder v. H. links van zijn vrouw zoo uiterst rechts mogelijk op den rijweg van de Amsterdamsche Vaart in de richting Haarlem. Een hem achteroprijdende bestelauto, be stuurd door den eigenaar S. uit Rotterdam, greep het rijwiel en kwam eerst 42 M. na de botsing tot stilstand. Ofschoon de chauffeur beweerde, dat hij slechts 25 a 30 K.M. vaart had, heeft de rem proef aangetoond, dat hieraan twijfel mogelijk is daar bij een vaart van 30 K.M. de auto bin nen 8 Meter stilstond. Wat echter bij de bestelauto heelemaal man keerde, was een voldoende verlichting. Het voer tuig was niet in het bezit van lantaarns. De verlichting werd bediend door den chauffeur en een naast hem zittend persoon, die elk een zaklantaarn in de hand hielden. Hieruit volgt vanzelfsprekend, dat de chauf feur dus eigenlijk het stuur met één hand be dienen kon. De wielrijder kreeg bij het ongeval bloedende hoofdwonden en vermoedelijk een hersen schudding. Hij werd door den Ongevallendienst behandeld en met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Zijn toestand was van dien aard, dat hij door de politie nog niet gehoord kon worden. Het rijwiel, dat ernstig beschadigd was, is evenals de bestelauto in beslag genomen. De chauffeur .en zijn begeleider zijn naar het politiebureau overgebracht en hebben daar, aangezien ze hun reis naar Rotterdam niet konden voortzetten nachtlogies gekregen. Zij zijn hedenmorgen vrijgelaten. Het onderzoek naar de getuigen van het on geval wordt voortgezet. Vorige verantwooding 23.28 Totaal 24.28 Donderdag herdacht de heer P. v. Niel den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Café-Restaurant, Gebr. Brinkmann. Des morgens werd de jubilaris gehuldigd door den heer J. F. C. Brinkmann, directeur van de vennootschap, die hem op waardeerende wijze toesprak en een schilderstuk, voorstellende het stadhuis te Zwolle, aanbood. De chef van het personeel, de heer P. v. d. Bergh, dankte den jubilaris namens het per soneel voor de prettige samenwerking en bood een schilderstuk, voorstellende een zeegezicht, aan den jubilaris aan en aan diens echtgenqpte een bloemstuk en een fruitmand. Namens eenige leveranciers sprak de heer J. v. Eden Jr. op humoritische wijze den jubi laris toe en bood dezen een fraaie dressoir aan. Vervolgens voerden nog het woord de heer Beekman, die een schemerlamp overhandigde, de heer Wesseling, namens het garageperso- neel en de heer Bakker Jr., namens zijn vader, directeur van het Rembrandt-theater, die ver hinderd was. De heer Bakker overhandigde een bloemstuk als bewijs van erkentelijkheid. Vele blijken van belangstelling, o.a. in den vorm van bloemstukken en geschenken, mocht de jubilaris voorts nog in ontvangst nemen. De heer v. Niel dankte ten slotte mede namens zijn echtgenoote voor de hem gebrachte hulde en aangeboden geschenken. De heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet, lid van den Haarlemschen gemeenteraad, maakt er ons op merkzaam op, dat de bedoeling van het voor stel. hetwelk hij Donderdagavond bij de be handeling van een nieuwe regeling voor de taxi's deed, in ons nummer van gisteren niet geheel juist is weergegeven. Hij stelde n.l. voor aan de juridische commissie op te dragen een bepaling te ontwerpen, waarbij het verboden wordt met auto's, tenzij deze voldoen aan na der door B. en W. te stellen voorwaarden, op den openbaren weg te rijden, wanneer op die auto's eenig kenteeken is aangebracht, waar uit blijkt dat het de bedoeling is passagiers te vervoeren. De heer Bijvoet wenschte dus niet het gewone vergunningsstelsel in te voeren voor de taxi's, maar een veel ruimere regeling. Hy wenschte, dat alle taxi's, die aan de door B. en W. te stellen voorwaarden voldoen, vergunning zullen krijgen, een vrije ontwikkeling van het be drijf dus. Door de Ned. Spoorwegen is een goedkoopo trein ingelegd van Alkmaar, Beverwijk, Velsen- IJmuiden (O.), IJmuiden, Zaandam; Amsterdam, Haarlem t./m. Rotterdam naar Breda, Liesbosch, Middelburg, Goes en Vlissingen op Vrijdag 21 Juli. Als opvolger van den hoofdagent-rechercheur J. Brunt, die met pensioen gaat, is benoemd Th. Spoor, thans rechercheur. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het Staats examen akte onderwijzeres de dames E. Talsma (Krommenie), W. N. de Vletter (Bloemendaal) en E. H. Walters (Haarlem). Aan de Willem Barentsz.- school te Terschel ling is voor diploma B. van het Zeevaart-exa men geslaagd onze stadgenoot J. v. d. Pol. In „De Morgen" van Donderdag wordt de „Nieuwe Haarlemsche Courant" bekapittelt, omdat wij in een artikeltje insinuaties gericht zouden hebben aan het adres van minister Marchant, die door zijn Onderwijs-wetsontwerp „op sluwe wijze" zou trachten het bijzonder on derwijs by het openbare ten achter te stellen, en meer van dat fraais. V/ij stellen er prijs op, te verklaren, dat in ons blad een artikel met dergelijke, ook o. i. zeer ongelukkige insinuaties, niet is opge nomen. Hier moet een misverstand in het spel zijn. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal bin nen enkele dagen de fabriek der Ver. Kon. Papierfabrieken te Velsen weer bijna op volle kracht kunnen werken. In het gebouw van de H. K. B. had Donder dagavond een feestelijke jaarvergadering plaats van de buurtvereeniging „Bo-Bar-Kei" ter ge legenheid van haar eerste lustrum. De voorzitter, de heer Jac. Maris, opende met een woord van welkom en gaf een overzicht van het vereenigingsleven in de afgeloopen 5 jaar. Spreker wees op hetgeen de vereeniging gepresteerd heeft en eindigde met een opwek king tot steun aan de vereeniging. Het jaarverslag van den secretaris den heer C. Uitendaal, vermeldde de gehouden winkel week, die een groot succes voor de vereeniging was en velerlei omtrent het wel en wee der vereeniging. Het ledental is in 1932 met 3 ver meerderd. Het financieel verslag van den penningmees ter, den heer W. Brakel Jr., sluit met een batig saldo van 224.21. De geldelijke toestand van de vereeniging is dus uitstekend. Beide verslagen werden met een hartelijk woord van dank van den voorzit ter onder acclamatie der vergadering goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Bra kel en van Putten werden met nagenoeg alge meene stemmen herkozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren H. Willemsen, J. Pel en M. van Nik kelen Kuyjer. Vervolgens waren aan de orde verschillende voorstellen betreffende de viering van het 5-jarig bestaan in de maand October. Behalve de bestuursvoorstellen werden nog andere voorstellen naar voren gebracht, maar een de finitief besluit omtrent de viering zal eerst op een volgende vergadering genomen worden. Bij de rondvraag stelde de heer C. Booy voor aan den commissaris van politie te verzoeken het éénrichtingsverkeer in de Barrevoetestraat en Keizerstraat in te voeren. Na 'n uitgebreide discussie waarbij bleek dat ?r zoowel voor- als tegenstanders, van het plan waren, werd de beslissing hierover eveneens tot een volgende vergadering uitgesteld. N,a de vergadering werd door bestuur en le den tesamen feestelijk gesoupeerd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de door de Mij. „Zaanland" voorgestelde arbitrage niet aanvaard. In hun schriftelijke afwijzing zeggen Ged. Staten, zooals het „Handelsblad" meldt, o.a.: „Wij namen kennis van het besluit van ge delegeerden en aandeelhoudsters uwer Maat schappij om ons alternatief voorstel, dat d.d. 20 April 1933 door de directie van het P.E.N. te uwer kennis werd gebracht, niet te aan vaarden. Door deze weigering, alsook door het verloop van den termijn, gedurende welken dit voorstel m handen gegeven werd, is het thans vervallen. Wij meenen dit nadrukkelijk te moeten constateeren. De gevolgen van de wei gering van ons onverplicht aanbod, dat verder ging dan naar billijkheid mocht worden ge vorderd, blijven dan ook voor rekening van ge delegeerden en aandeelhoudsters, die op ons voorstel meenden niet te moeten ingaan. „Zij willen intusschen „en uiterste poging doen om in aller belang tot een minnelijke re geling te geraken" en komen daarom terug op het schrijven van 23 Mei j.l„ waarin werd voorgesteld een volgens u bestaande „rechts vraag" aan den rechter, eventueel aan scheids rechters te onderwerpen. Opgemerkt wordt daarbij, dat dit voorstel zonder eenige moti veering door ons werd van de hand gewezen. Hoezeer het Ged. Staten voorkomt, dat deze afwijzing geen motiveering behoefde, noemen zij thans in dezen brief enkele der redenen, die hun standpunt hebben bepaald. Ged. Staten kunnen dan ook geen vrijheid vinden alsnog op dat voorstel in te gaan en zeggen tenslotte: „Doch ook al kleefden deze bedenkingen aan dat voorstel niet, dan nog zou bij ons college tegen arbitrage of het uitlokken van een rech terlijke uitspraak het onoverkomelijke princi- Pieele bezwaar blijven bestaan, dat de onder- werpelijke materie overwegend een vraag be treft van doelmatigheid van overheidsbeheer, die zich naar haar natuur dus geenszins leent voor een beslissing van den burgerlijken rech ter of van scheidslieden." (Ongecorrigeerd) Ondertrouwd 13 Juli: L. S, Molhoek en E. Smit; P. G. Kersten en J. Kaspers; A. C. Vroo men B. v. Schaik; W. A. H. Kerkhoff en A. H. Paardekoper; H. J. J. Roest en J. v. Maas; D. de Zaaijer en J. E. Kruiver; IJ. A. Dooijes en G. Brander; J. Groot en G. v. d. Haak; M. v. Driel en L. M. F. H. Abels; F. v. Tongeren en E. G. Zeylemaker. Getrouwd 13 Juli: L. L. Schreur en J. C. Voorting; J. Kuin en j. Polderman. Geboren 10 Juli: M. M. J. v. d. Colkde Leeuw z. 11 Juli: G. M. M. Sikkemav. Roon z.; M. E. Breugelmans-i-Schwarzer d. 12 Juli: A. H. WentinkPeters z.; O. M. Steiner —Visser d.; M. C. Prinsen—Zaagsma z.; M. T. Koelemeijer—Lichtenberg d. MC. M. v. d. ZwetMesman d. Overleden 11 Juli: P. v. d. Zalm 70 j., Hage- straat. Wij moeten eerlijk bekennen, dat wij ten aanzien van het weer een klein beetje pessi mistisch dreigen te worden. Toch moeten wij den moed er in houden, Nóg is het niet uitge sloten, dat de natuur ons morgen niet in den steek laat en dat wij op onzen tocht naar het feestvierende Arnhem mooi weer hebben. In tusschen spreken wij in elk geval nu vast met de deelnemers af, dat het eventueel minder gunstige weer geen invloed behoeft uit te oefenen op onze stemming. Wij brengen mor gen ons beste humeur mede en de leiders van onzen tocht garandeeren, dat u een pleizieri- gen dag zult hebben. Om de orde te handhaven is het noodzake lijk, dat de deelnemers zich neerleggen bij de aanwijzingen van de leiders. In Haarlem rijdt de wagen om kwart over zeven voor. De Haarlemsche deelnemers wor den verzocht om op dit tijdstip voor ons bureau aan de Nassaulaan aanwezig te zijn, want klokke half acht moeten wij vertrekken. De gene die zich verlaat doet dit geheel voor eigen risico. In Amsterdam staan om half acht de wagens gereed voor het Kasteel op den N.Z. Voorburg wal. Hier vertrekken wij te acht uur. In Utrecht worden de deelnemers te half tien opgehaald aan ons bureau Steenweg 37. De Utrechtsche deelnemers dienen dus even voor half tien daar aanwezig te zijn. Iedere deelnemer behoudt gedurende de ge heele reis dezelfde plaats. Tot morgen en bij voorbaat: veel pleizier. Naar wij vernemen zal de Staatscourant van hedenavond een K. B. bevatten, waarbij de in voer van: versch, gekoeld, bevroren, gezouten, gerookt en/of gedroogd en/of op andere wijze bewerkt of geconserveerd rund- en kalfsvleesch, versch, gekoeld, bevroren, gezouten, gerookt en/of gedroogd en/of op andere wijze bewerkt of geconserveerd schapen- en paardenvleesch, alsmede van levende schapen en slachtpaarden, voor den tijd van 6 maanden wordt gecontin- genteerd (16en Juli '33 tot 16en Januari 1934). Het percentage van den toegestanen invoer is vastgesteld op 100 van de gemiddeld inge voerde hoeveelheden in de tijdvakken van 16 Juli '31 tot den 16en Jan. '32, en den 16en Juli 1932 tot den 16en Januari 1933, behalve voor den invoer van versch gekoeld of bevro ren rund- en kalfsvleesch, welke gecontingen- teerd blijft op 60 pet. van den gemiddelden in voer per 6 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. De invoer van de genoemde artikelen zal met ingang van den 16en Juli slechts zijn toe gestaan aan een door den Minister van Eco nomische Zaken aan te wijzen centrale. Als zoodanig zal worden aangewezen de crisis- rundvee-centrale, gevestigd te Den Haag, 2e van den Boschstraat no. 2. De reden Naar wij in verband met bovenstaande mede- deelingen nog vernemen, was de centralisatie van den invoer van vleesch noodzakelijk om te voorkomen, dat de toepassing van de Land- bouwcrisiswet op rundvee aan effect zou inboe ten. Krachtens deze Landbouwcrisiswet kan men een heffing op te slachten vee leggen, waardoor de vleeschprijzen zullen stijgen. Dit zou echter ten gevolge hebben, dat de invoer van vee en vleesch aangetrokken werd. Nu kan men dezen invoer, wat rundvee betreft, met de landbouwcrisiswet regelen. Voor dien van vleesch moet men echter de crisis-invoerwet gebruiken. Dit geschiedt thans door deze con tingenteering. Door deze centralisatie en monopoliseering van den invoer is de rundveecentrale thans in staat ook voor het geïmporteerde vleesch prijs- regelend op te treden. Gebouw „St. Bavo" Woningbouw „De Spaar- nestad' 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rem branat- Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Cinema - Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 915 uur. Luxor-Soundtheater Bioscoopvoorstelling en variété, 8 15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur ge wone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-th eater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor- Sound-theater Bioscoopvoorstellin gen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Verlaging van vakonderwijs. Nu het aantal leerlingen der openbare lagere school E te Vo gelenzang vry constant ongeveer 30 blijft bedra gen, wil het B. en W. voorkomen, dat een aantal van uren van vier, gedurende hetwelk door een vakonderwijzer les in lichamelijke oefening wordt gegeven, tamelijk hoog is te achten in verge lijking met andere scholen. Zij hebben daarom trent het oordeel ingewonnen zoowel van het hoofd der school als van de Plaatselijke Commis sie van Toezicht op het L. O. Beide zijn van meening, dat dit aantal uren zonder bezwaar van vier tot drie kan worden teruggebracht. In de eerste twee leerjaren wordt geen onderwijs in lichamelijke oefening door den vakonderwijzer gegeven. De jongens en meisjes van de klassen 3 en 4 kunnen zonder bezwaar gezamenlijk on derricht ontvangen, terwijl dan de jongens en meisjes van de klassen 5, 6 en 7 afzonderlijk on derwijs kunnen genieten, In verband hiermede stellen B. en W. voor, 't aantal uren, gedurende hetwelk aan de open bare lagere school E vakonderwijs wordt gegeven, met ingang van I September a.s. te verminderen tot drie. Schilderij in bruikleen. Door den heer mr. A, J. Enschedé is een door Vaerzon Morel ge maakt schilderij aan de gemeente in bruikleen aangeboden. Den schenker is door B. en W. hierbij h.i. handelende in den geest van den raad schriftelijk dank gebracht. Het schilderij heeft een plaats gekregen in de raadzaal van het nieuwe raadhuis. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: Huntelaar, Kastanjelaan 1, Bloemendaal, een kanarievogel; J. Sleute, Kleverlaan 17, Bloemendaal, een silpover; J. Kunst, Iepenstr- 2, IJmuiden-Oost, een blauw zwempak en een handdoek; Kennel Haarlem, een klein bruin hondje met riempje; Manpadslaan 4, Heem stede, een Ford draadspaak reservewiel met nieuwe buitenband. Aan het bureau te Overveen: een bruine ceintuur; een rijwielbelastingmerk in etui; een bruin lederen portemonnaie met inhoud; en bij J. D. Koopman, Korte Heerenstraat 2 rood te Haarlem, een oud zilveren broche. Zangconcours Op het te Vianen gehouden zangconcours behaalde de Heemsteedsche Ora- toriumvereeniging H. O. V. een tweeden prijs. Burgerlijke Stand. Geboren: A. van Mftf- delkoop—v. d. Roemer, d;. A. E. Roos—Verhóèï? z; W. de Looff—Sijmons, z; A. M. Braamvan Ombergen, z. en d; J. Nederlof—Mijzen, d; H. J. StoopHoedt, z; A. SpoelstraGuijt, z; E. P. C. van der KolkVersteeg, z; E. Uijten- daalHilbers, z; C. PuntSmit, d; R. Klein Korte, z; A. M. SchoorlHeeremans, z; M. Stap perKolle, z; A. P. DijkhuizenEngelhart, z; A. GoosBakker, d. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN „JANSKAMER" JANSSTRAAT 38 rd. Ja, 't is zomer, zonneschijn, Beter door te komen dan den winter. Maar brood en kleeren moeten er zijn. Helpt ons toch steeds, om dat te kunnen geven. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 1544.7 VRUDAG, 14 Juli. Vorige koersen Heden Londen 8.26 H 8.27 Berltln 59.17X 59.10 °ari1s 9-70 9 69# Brussel 34.5 J 34.55 Zwitserland 48.03 48.00 Weenen Kopenhagen 36.95 37.00 Stockholm 42.70 42.75 Oslo 41.60 41.50 New Vork (cable) 1.73)4 1.72X Rome 13*12)4 13*17)4 Praag 7.35 7,35 Madrid 70.75 20.75 Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 GA Nederland 1916 4(A Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4V, N Ind 1926 AB 5% Yotmgleen 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU Industrieën Onliever Calvé Delft Alg KunstzUde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Steel O. S. Leather Intern Nickel Stand Brands vi (Inhouw Boeton MUnbouw Hg Exploratie Redlang Lebong Petroleum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Vorige koersen Heden 101 100X 101 101 101 101 97)4 97# 101 101)4 88 87 39)4 395t 74 73 65 X 68 65 65X lOW 101X 69% 6) 30 30X 21 21 172 171X 1)4 1)4 144 143X 13»Xi 13# 31%, 3154 445* )4'5f4 10 9H 1354 1354 21 21% 13 13 127 9§ 128 98 1554 16 179% 98 179% 100% 6 6 12 56 12% 7)4 7%. Vorige koersen Heder Rubber A'dam Rubber 94 Bandai 70 □ell Batavia Rubber 40 Serbadjadl 26 x Sllau 26 V. I. G. O. 42)4 Allied 42 Interconttn. Rubber 454 Scheepvaart Java Ch Japan 35 HoU. Amerika Lltn 22 □Ito Gem. Elgend 22 Kon. Ned. Stoomb 17)4 "rheepvaart-Unle 64)4 Suiker H. V. A Jav. Cultuur N. I. S U. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem I'abak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab 223 130 95 554 4554 30.00 146 144 24 151 Spoorwegen Union Pacific 86X Wabasb 4 Erie 13 Kansas City South Jg Aouth Rallw ""ff Chic. Milw. -t* MaxweU L. Gr. 21 96* 74 43 28 27 44 42 3 35X 21 21 17 63# 226)4 132 96 5X 47)4 31.00 148 144 25 155 87 4# 14 15 21X 454 20X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2