KAREL I Auto-renbaan De aardbeving op Zuid-Sumatra EEN NIEUW LED GEUR EN KLEUR Ons vliegwezen DOOR HET GETEISTERD GEBIED RADIOPROGRAMMA - VRIJDAG 14 JULI Het opruimingswerk CENT in het keur corps Karei I Zaterdag 15 Juli 1933 Onze Indische handel Een moreel gevaar Groote bewondering Branden in Brabant De toestand is op vele plaatsen verschrikkelijk Op weg naar Ranau Het opruimingswerk DUITSCHE OBLIGATIËN Uitstel van betaling few w "Tj HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Begin September VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ MAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Sterke téruggang De speelgelegenheden in de groote steden en badplaatsen SIGARENFABRIEK IN ASCH Een gemeente zonder brandspuit! Men zü gewaarschuwd Prins Nicolaas van Roemenië be zichtigt den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en de Fokker-vliegtuigen- fabriek Ond er scheidingen DE PLUIMVEETEELT Verzoeken in verband met steun- verleening Als de rest Te Princenhage Te Someren LIJK AANGESPOELD Vermoedelijk van den vermisten kanovaarder MILITAIR AFGERANSELD Vreemde geschiedenis te Naarden K. R. VAN STAAL OOK UIT DE PROV. STATEN VECHTPARTIJ TE MISSIGIT De luchtpostbladen bevatten uitvoerige be richten over de aardbevingsramp in Zuid-Su matra. Aan de hand van verslagen van tochten door het geteisterde gebied, heeft „Het Handelsblad" thans het volgende relaas samengesteld. Het gete.sterde gebied is vlak tegen de kust aan gelegen. Bij het binnenrijden van de marga Kota- Agoeng echter nog kilometers verwijderd van de kota valt nog steeds niets te be speuren van de aardbeving. De huizen staan er evenals de woningen in die streek fleu rig en vroolijk bij, enkele vertoonen sierlijk ge sneden houten lijst-randen. Het dessaleven gaat gewoon zijn gang. Eerst dienter bij de kota heeft de aardbeving huisgehouden. Als wilde zij in haar uitwerking het meeste effect sorteerenDe scheef weg gezakte huizen nemen in aantal toe, en als we de breede hoofdstraat naar de passer inslaan, blijkt hce groot de schok moet zijn geweest, welke aan de beving gepaard is gegaan. Een dewang is bezig de schade op te nemen. In zijn uniform van bestuurs-ambtenaar met gouden knoopen lijkt hij wel een assistent-resi dent. Zijn bloemrijke naam luidt Ki Agoes Anang. Hij vertelt van de ervaringen van dien nood- lottigen Zondagochtend. De beving was plotseling en direct zeer hevig. Een week te voren ongeveer had men ook tril lingen in den bodem waargenomen. Maar hier op werd niet direct acht geslagen. Trouwens wat voor voorzorgen waren dan eventueel te nemen In een Chineesche toko lagen twee vrouwen in een bed te slapen, toen een brok muur van eenige vierkante meters oppervlakte met dave rend geweld neerstortte en alles verpletterde. De beide ongelukkigen werden op slag gedood. En het heeft heel veel moeite gekost om de lijken te bergen. De toko is nu een ruïne. Twee ijzeren hed ge ra amten steken uit een hoop puin en ver nield houtwerk uit. Bloedsporen geven de plaats aan, waar de beide vrouwen, verraderlijk in haar slaap overvallen, den dood vonden. Later vervolgt de verslaggever zijn tocht naar Bandar Soekaboemi, een onderdistrict van die zelfde marga, waar al evenzeer troostelooze ln- en door elkaar gesmeten hoopen huizenwrakken, verlaten door de bewoners aan elkaar gerijd, een uiterst triest beeld geven van de situatie, ontstaan tengevolge van de aardbeving. Hier nu is letterlijk geen enkel huis in zijn oorspronk'-lijken vorm blijven staan! In de gLeiende middagzon bouwt men zich met behulp van tentdoek, zink, atap en bam boe een beschutting voor den nacht en voor wie weet koevele en lange dagen nog! Verderop is het precies eender gesteld met den aJgemeenen toestand. Banding is het uiterste bereikbare punt. Een breede en diepe rivier, de Way Banding gehee- ten, belet hier het verder gaan. Aan den over kant ervan is tenslotte ook nog de marga Rad- jabasa met den grond gelijk gemaakt! Na een zeer vermoeienden doch uiterst be- langwekkeoden tocht keert de verslaggever dan naar Tandjong Karang terug om vandaar uit de Noordelijker gelegen gebieden om het Ra- naumeer te bezoeken, waar de schade nog heel veel grooter afmetingen heeft aangenomen. zijn zij vertrokken. In een diep ravijn van de hoogvlakte, waar als met een artistieke hand eenige tientallen huisjes zijn neergegooid, woont familie. Daar is het einddoel van deze Odyssee. Nog twee uren, zeggen zij, moeten zy loopen. Hoe zij er moeten komen is voor ons een raad sel. De huisjes lijken uit deze hoogte gezien onbereikbaar. Er schijnt toch een paadje naar toe te leiden. Terwijl de hadji ons van de wederwaardig heden der slachtoffers van deze geweldige ramp vertelt is zijn vrouw neergehurkt. Met groote, verschrikte oogen kijkt zij op naar haar man, naar ons, en prevelt met tusschenpoozen angstig wijzend naar den grond. Wat is er toch met haar, vragen wij. Zij voelt nog altijd schokken, en vestigt daar onze aandacht op. In hoofdzaak om haar ben ik dan ook mee weggetrokken uit Liwa, zegt de hadji. Zij was daar beslist gek geworden! Het zielige troepje zet dan zijn reis voort Wij wenschen hen geluk met deze oplossing, welke hen althans uit de hel van het aard- bevingsgebied heeft verlost. van de B.O.W. vordert naar wensch. Ir. Valken- burgh zet er vaart achter. Hij heeft gegaran deerd, dat vóór het invallen van de duisternis de weg weer vrijgemaakt zou zijn voor het doorgaande verkeer. Het duurt dan ook geen uur meer, of de laatste kilometer van de strem ming is provisorisch hersteld, en het transport om. van rijst, dat door de B.P.M. ter beschik king is gesteld, en thans in twee vrachtauto's uit Pladjoe is aangevoerd, kan ongehinderd plaats hebben. Alles wordt gedirigeerd naar de onderneming „Sapatoehoe" van het Zuid Sumatra Land Syndicaat, waar eerst onder de energieke en doortastende leiding van den hoofd-adminis- trateur, den heer G. E. Cath het reddingswerk geconcentreerd is. Deze twee menschen hebben den toestand gered door de chaos, welke in paniekstemming zich van de gansche omgeving van het Ranau- meer heeft meester gemaakt, te ordenen. Veer tig uren achtereen zonder zich op eenigerlei wijze rust te gunnen, heeft dit menschenpaar, bijgestaan door even nobele en plichtsgetrouwe zielen, gezwoegd, om redding en leniging in den nood te brengen. Op den weg naar Ranau heeft de aardbeving ook vreeseiijk huisgehouden. Circa 18 kilometer voorbij Moeara Doewa in het schitterend ruwe Sumatraansche berglandschap is de smalle kronkelende, langs peilloos diepe ravijnen slin gerende baan bedolven onder de van den me- tershoogen zijwand gestorte aarde over een afstand van 14 kilometer! zoodat er zeker een twintigtal stremmingspunten moeten wor den „genomen". Gelukkig is de B.O.W. onder de persoonlijke leiding van den eerstaanwezenden ingenieur van Palembang, den aimabelen heer Valken burg er reeds in geslaagd, met dwangarbei ders, het srootste aantal van deze hindernissen onschadelijk te maken, zoodat wij „nog maar" twee kilometer behoeven te loopen. Groote ongerustheid wordt gekoesterd ten aanzien var. het lot van de inwoners van Kroë en Liwa, nog meer naar den Westkust-kant ge legen. Bij aankomst in Martapoera vernemen wij, dat de wildste geruchten omtrent de nood lottige gevolgen van de aardbevingsramp in die plaats geen bevestiging kunnen vinden, wijl alle communicatie sedert eenige dagen is ver broken. Een paar uur later in Moeara Doea blijkt de onzekerheid geweken. Er is daar via Ranau een bericht ontvangen van den contro leur van Kroë met het ontstellende nieuws der verwoesting. Door de verwarring wordt een fou tief bericht aan ons doorgegeven. Het telegram vermeldde inderdaad, dat de controleur zelf 73 K.M. te voet had afgelegd, om het bericht van de ramp te brengen. Het blijkt echter later, dat het een rechercheur van politie is geweest, die deze heldendaad heeft verricht! Als bijzon derheid wordt erbij verteld, dat de boodschap per den volgenden morgen weer welgemoed op dezelfde manier den terugtocht heeft onder nomen....! Op de Ranau-hoogvlakte, als wij het ver dienstelijke opruimingswerk van de B.O.W. een poos gadeslaan, passeert ons een groepje inlan ders, gepakt en gezakt de „boengkoesans" op den rug torsend. Wij hooiden den oudste van het gezelschap een hadji staande. Het zijn vluchtelingen uit Liwa, die reeds den vorigen dag 's morgens 8 uur op stap gegaan zijn. De menschen blijken danig overstuur. Van vermoeienis geen spoor. Zij worden gedreven door de angst voor de grillen van moeder aarde. Hun instinctmatige zucht tot zelfbehoud geeft hun kracht en zweept hen op de toppen van hun zenuwen voort, alsmaar verder weg van de plaats des onheils. De oude hadji vertelt dat ze al dien tijd niets gegeten hebben. Een groezelige flesch waarin blijk baar water is geweest bungelt aan touw aan de „boengkoesan". Zij is leeg. Hij brengt ons dus de eerste berichten uit Liwa. De toestand is er volgens zijn schildering, verschrikkelijk. Alles ligt tegen de vlakte. Hoe veel dooden en gewonden er zijn, weet hij niet bij benadering op te geven. Maar het moeten er velen zijn. Zelf is dit groepje slachtoffers ongedeerd gebleven. Maar huis en hof zijn vernield. De menschen zijn na dien noodlotti- gen Zondagochtend nog twee dagen in hun doessoen gebleven, in de hoop. dat zij weer konden herstellen, wat met één geweldigen schok werd verwoest. Ten einde raad omdat het gesidder van den grond maar niet ophield De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft een circulaire uitgegeven be treffende de maatregelen inzake het Duitsche transferuitstel, zooals deze tot nu toe zijn vast gelegd, welke maatregelen nog tot velerlei vra gen aanleiding geven: Teneinde het stellen dier vragen en het over brengen daarvan aan de Reichsbank te ver gemakkelijken, verklaart de Vereeniging voor den Effectenhandel zich bereid om leden, als mede de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de pro vincie, in de gelegenheid te stellen de vragen, welke zich voor betaalkantoren, trustees of hou ders van vorderingen op Duitsche debiteuren mochten voordoen, tot haar te richten. De Ver eeniging zal deze vragen, voor zoover zij die niet uit de haar bij de verschillende besprekin gen met de Reichsbank verstrekte gegevens zelve kan ophelderen, aan de Reichsbank voorleggen en het antwoord aan de leden, die de informatie gevraagd hebben, overbrengen, terwijl, indien het punt het algemeen belang van alle betaal kantoren, trustees of houders betreft, hierom trent een publicatie door de Vereeniging zal kunnen worden gedaan. Ten opzichte van vra gen, welke zich voor betaalkantoren voordoen, zal de Vereeniging voor den Effectenhandel hieromtrent met de Amsterdamsche Bankiers- vereeniging overleg plegen. Voor zoover betreft vragen, welke zich voor doen ten aanzien van vorderingen, die niet in obligatiën zijn belichaamd, is de Vereeniging voor den Effectenhandel, in overleg met de Nederlandsche Bank, bereid om aan indivi- dueele houders gelegenheid te geven hun vragen ten opzichte van de transferbepalingen aan de De naam dezer nieuwe KAREI I houdt reeds een belofte in, die in alle op zichten vervuld wordt. Één en al Geur en Kleur voor slechts 6 cent. Het sierlijke model is geheel KARELI kwaliteit. Koop een fraaie doos met lOstuksvol Geuren Kleur en geniet er tien maal van voor slechts 60 cent. Standaardkwaliteit voor Nederland ■laun.iini.juii'injumMy—wi.a Vereeniging voor den Effectenhandel te stellen, welke daaromtrent de noodige informatiën bij de Reichsbank zal inwinnen en deze aan de houders zal overbrengen of daaromtrent publi- catiën zal doen. H. M. de Koningin zou voornemens zijn in September a.s. haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. H. M. zal vermoedelijk Dinsdag 5 Sept. a.s. arriveeren en tot en met Zaterdag 9 September hier vertoeven. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Morgen concert 10.00 Gramoloonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.45 Rustpoos voor den zender 2.00 Voor de rijpere jeugd door P. Pauwels 2.30 Kin deruurtje 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 Esperanto door P. Heilker 5.15 Gramo foonmuziek 5.30 Herdenking 700-jarig bestaan van Arnhem als stad 6.20 Journ. weekoverzicht 6.45 Gramofoon muziek 7.00 Politieberichten 7.15 J. Feltsma: „Het eiland Patmos" 7.35 Gra mofoonmuziek 7.45 R.K.F. 8.00 KRO- orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 9.00 Jo han Nleuwenhuls 9.15 KRO-Boys en de Bossche Revellers. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor ar beiders in de Continubedrijven: Vara- klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot, Louis Contran zingt liedjes 12.00 De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins 2.00 Rust poos voor het verzorgen van den zender 2.15 Gramofoonmuziek 2.45 I. Lessing: Ver. tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland: Augustus de oogstmaand, ook voor tuberculosen 3.00 Orgelspel door Johan Jong 3.10 Let terkundig overzicht door A. M. de Jong: „Dichter René dè Clercq" 3.30 Orgelspel door Johan Jong 3.45 Wladimir Plque- trlo 4.05 Vara-kinderkoor „De Rood borstjes" o. 1. v. Leida Hulscher 4.15 Wladimir Pique-trio 4.35 „De Rood borstjes" 4.45 Wladimir Pique-trio 5.00 Kinderuurtje. Op het booze eiland 6.00 Drie kwartier vacantieplannen met de Flierefluiters O. 1. v. Van der Horst 6.45 Straussprogramma door het Vara-orkest o. 1. v. Gebert 7.30 Uitzending voor het platteland: „Het landbouwprogramma van de SDA.P." 7.55 Herhaling SOS-be- richten 8.00 Liedjes bjj de lult door het Henny Ot ar Sprato 8.15 Het zomer feest ln Friesland 8.20 Persberichten van Vaz Dias en Varia 8.30 Muzikale wedrennen door het Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 9.00 Liedjes voor de lult 9.10 Rotterdamsch accordeon-orkest 9.30 „Uit de oude doos" door het Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.00 Gra mofoonmuziek 10.10 Platlor-bas-orkest o. 1. V. Carlquist 10.25 Caruso zingt 10.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.15 De Flierefluiters. BEROMUNSTER, 460 M. 5.50 Gramo foonmuziek 7.35 Idem 8.50 „Der fi dele Bauer", operette van Fall. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Ar thur Meulemans 1.30 Populair concert door het radio-orkest o. 1. v. Franz André 520 Dansmuziek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.50 Gramofoonmuziek 11.00 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest van „Wlvex" o. 1. v. Bendix 3.20 Symphonle-orkest 5.20 Gramofoonmu ziek 8.50 Dansmuziek. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsbe richten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en gramofoonmuziek (in de pauzes: slot- noteeringen der wisselkoersen van de voorn. Eur. beurzen; laatste goederen- prijzen en sportberichten; aankondiging hiervan ln 3 talen). I BERLIJN, 419 M. 4.20 Populair con cert 8.40 Programma van Hamburg 10.20 Berichten en dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 10.50 Populair concert o. 1. v. Hering 11.50 Populair concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 idem 4.20 Concert door het Norag- orkest o. 1. v. Gerhard Maasz 10.50 Concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 6.25 Vocaal concert 11.20 Concert, LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert o. 1. v. Wolf 1.20 Gramofoon muziek 1.50 Concert 4.50 Vesper concert 7.20 Opera-comique van Lort- zlng 11.05 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door een stedelijk orkest o. 1. v. Arthur Cole 1.35 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 2.35 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 5.05 Orgelconcert 7.05 Concert door het Western Studio-orkest 7.25 Concert 9.40 Concert door het B.B.C.-Theater orkest o. 1. v. Stanford Robinson 10.55 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (Eifel), 1446 M. 9.35 Con cert o. 1. v. Ed. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 12.20 Gra mofoonmuziek 7.30 Dansmuziek 8.20 Gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 9.05 Orkestconcert. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 „Turandot", opera van Puccini. WEENEN, 517 M. 5.30 Populair con cert 10.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Holzer. WARSCHAU, 1411 M. 6.35 Solisten concert 6.55 Populair concert door het opera-orkest 9.50 Planorecital 10,20 Dansmuziek. In de gisteren te Londen gehouden jaarlijk- sche vergadering van de Engelsche Kamer van Koophandel van Nederiandsch-Indië werd medegedeeld dat de cijfers voor den Neder- landsch-Indischen handel over 1932 vierhonderd millioen gulden lager zijn dan die over 1931. De voorzitter zeide, dat het jaar 1932 voor Ned. Indië niet zoo fataal was als 1931, maar dat desondanks nog altijd een teruggang in den handel valt waar te nemen. Nederland heeft van zijn aandeel op de im port-markt veertig procent verloren en is door Japan verdreven van zijn eerste plaats als in dividueel importeerend land. De voorzitter sprak tenslotte den wensch uit, dat men Indië in staat stellen zou zelf de mid delen tot genezing van haar economlschen toe stand ter hand te nemen, van welke genezing zich reeds symptomen voordoen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich gewend tot de burgemeesters van verschil lende groote steden en badplaatsen met de me- dedeeling, dat de Regeering meent te moeten wijzen op de groote moreele gevaren vooral voor de jeugd verbonden aan het toenemen van het aantal speelgelegenheden in den laatsten tijd. Den burgemeesters werd verzocht ernstig te willen nagaan, of het houden van deze speel banken zij het dat deze wellicht niet onder wettelijke verbodsbepalingen vallen waarom trent intusschen nog geenszins volledige zeker heid bestaat en een eventueele rechterlijke be slissing zal moeten worden afgewacht uit een moreel oogpunt door de plaatselijke over heden bevorderd moet worden. Te Aalst, gemeente Waalre, bij Eindhoven, ontstond Donderdagavond omstreeks 7 uur door onbekende oorzaak brand in de sigarenfabriek van de fa. P. v. Dijk. De fabriek met inventaris is een prooi der vlammen geworden. Ook de aangrenzende woning van den heer v. Dijk ging in vlammen op. De inboedel kon hier echter gered worden. De brandweer stond tegenover den brand wegens gebrek aan materiaal de gemeente heeft n.l. geen brandspuit! vol komen machteloos. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Er werkten op deze fabriek 18 personen. In het Alg. Politieblad ontraadt de burge meester van Weert belanghebbenden in relatie te treden met B. Bekkema, geboren te Leeu warden 3 Febr. 1903, gedomicilieerd te Weert. Deze persoon biedt onder den naam Recla mebureau Bevo tegen voorafgaande betaling de levering aan van diverse soorten progamma's en het plaatsen van advertiën, zonder evenwel zijn verplichtingen na te komen, Prins Nicolaas van Roemenië is Donderdag- hage te Amsterdam aangekomen, ten einde een bezoek te brengen aan de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker en aan de afdeelingen van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart te Amsterdam. Ofschoon het programma zoodanig geregeld was, dat de Fokkerfabriek vóór het sluitings uur zou worden bezocht, is dit bezoek, blijkbaar door een misverstand, in omgekeerde volgorde geschied en zoo reden de auto's van den prins en het gevolg te ongeveer kwart over vier het aan de Groote Kattenburgerstraat gelegen ter rein der Marine op, waar de Rijksstudiedienst is gevestigd. De vorstelijke bezoeker werd hier, bij afwezigheid van den directeur, dr. ir. E. B. Wolff, ontvangen door ir. C. Koning, onder wiens deskundig geleide de verschillende af deelingen werden bezocht, waarbij ook de andere ingenieurs van genoemde instelling aan Z. K. H. werden voorgesteld. Met groote be langstelling, die zich uitte in van goede tech nische kennis getuigende vragen, inspecteerde Prins Nicolaas in het bijzonder de aero-dyna- mische afdeeling, alsmede de afdeelingen ma teriaal- en vleugelonderzoek. Het bezoek nam ongeveer een half uur in beslag, waarna Z. K. H. zich met zijn gevolg per auto naar den Papaverweg aan de overzijde van het IJ be gaf, waar zich de Fokkerfabriek bevindt. Hier waren ter ontvangst van den hoogen bezoeker aanwezig de directeur, de heer A. H. G. Fok ker, de adjunct-directeur ir. B. Stephan en de bedrijfsleider ir. F. Hentzen, bij wie zich tevens gevoegd hadden de heeren E. Th. de Veer, directeur der Luchtvaartafdeeling van het Departement van Waterstaat, en Jac. Gaster, consul van Roemenië te Amsterdam. Ofschoon, wegens het late middaguur de ar beid in de fabriek beëindigd was, had dit het voordeel, dat de verschillende in bewerking zijnde onderdeelen des te rustiger konden wor den bezichtigd. Dadelijk na de ontvangst werd Z. K. H. naar de voor de Kon. Luchtvaart Mij in aanbouw zijnde romp van de F. 36 geleid en reeds het volgende oogenblik was de hooge be zoeker in de als model opgestelde cockpit van dit toestel geklommen, waarbij de heer Fokker de noodige toelichtingen gaf. Na den enormen vleugel van de F. 36 te hebben geïnspecteerd en nadat ook aan den overigen vleugelbouw de noodige aandacht was besteed, werd de thee geserveerd in het op ware grootte uitgevoerde model van den romp der F. 36, waardoor Z. K. H. en de leden van zijn gevolg een uitstekenden indruk kregen van de grootsche afmetingen, welke dit nieuwe toestel voor de HollandIndië lijn zal verkrijgen. Na de thee werd de bezichtiging der fabriek voortgezet en nam Z. K. H. met veel belang stelling kennis van de in aanbouw zijnde jacht vliegtuigen voor het Nederlandsche leger, als mede van de „op stapel staande" verkeers- machines voor de Spaansche maatschappij Lape. Even na half zes vertrok Z. K. H., na den heer Fokker zijn groote bewondering voor het hem getoonde te hebben betuigd, met het ge volg per auto naar Den Haag. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Gvaeff heeft Donderdagavond in het Palace Hotel te Scheveningen een diner aan geboden ter gelegenheid van het bezoek van Prins Nico) aas van Roemenië. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, luitenant-ter-zee le klasse Termijtelen, zat mede aan. Prins Nicolaas was vergezeld van den adju dant van Z. M. den Koning van Roemenië, kolonel Stuicesco, en van den kapitein-vliegenier Opris en den kapitein-ingenieur Nicolau. Onder de verdere gasten waren de Minister van Defensie, dr. Deckers, de Opperceremonie- meester van H. M. de Koningin, graaf Dumon- ceau, de zaakgelastigde van Roemenië, de heer Dan Geblescu, de secretaris-generaal van het Departemei.t van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. Snoucs Hurgronje, de chef van de Directie van het Protocol, Jhr. mr. Teixeira de Mattos, de heer De Veer, directeur van den Luchtvaart dienst van het Departement van Waterstaat, kolonel Oudendijk, directeur van den Lucht vaartdienst te Soesterberg, de kapitein-ter-zee Ferwerda, commandant van het vliegkamp De Kooy, kapitein-luitenant-ter-zee van Aller, commandant van het vliegkamp De Mok, lui tenant-kolonel van Santen, commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, luitenant kolonel Sülevis, toegevoegd aan Z. K. H. Prins Nicolaas, en de heer Antoni, handelsattaché van Roemenië. H. M. de Koningin heeft Donderdag tijdens het dejeuner ten Paleize Noordeinde, ter gele genheid van het bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië aan Z. K. H. het Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. H. M. de Koningin heeft kolonel Stoicesco, adjudant van Z. M. den Koning van Roemenië, die Prins Nicolaas vergezelt, benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts zijn de beide andere officieren, die den Prins op zijn reis vergezellen, kapitein-vliege nier Opris en kapitein-ingenieur Nicolau be noemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Morgenochtend om 8 uur zal de Prins van Roemenië Den Haag verlaten om een bezoek te brengen aan de Luchtvaartafdeeling te Soester berg. Vandaar gaat Z. K. H., zooals bekend, naar de vliegkampen de Mok en de Kooy. De Vereeniging van Broederijen- en Pluim- veefokbedrijven in Nederland (V.B.N.) heeft een request gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij dringend ver zoekt: 1. Te willen bevorderen, dat geen steungelden meer eenzijdig beschikbaar worden gesteld voor kleine eieren. 2. Voorschriften in het leven te roepen, waar bij verboden wordt né 1 Juni en vóór 1 Fe bruari uitgebroede kuikens te vervoeren, te verhandelen of te houden, terwijl zich n& 1 Juni en vóór 10 Januari geen eieren meer in de broedmachines mogen bevinden. De Mechel- sche Koekoeks, Noord-Hodandsche Blauwen, Sussex, Rhode Island Reds en de kruisingen van deze rassen hiervan echter uit te zonderen, daar deze rassen en kruisingen geheel of ten deele voor den piepkuikenfok worden gehou den, welke fok nog steeds loonend is en het geheele jaar door plaats vindt. ,,Och, die is ook al als de rest!...." zoo wordt vaak verzucht. Het betreft dan een desillusie, een teleurstelling in iemand, dien men hooger had aangeslagen. Ge komt eenige treden lager op de matschappelijke ladder terecht en ziet de vrienden van vroeger zich snel van u verwijderen Ze zijn als de rest. Ge hebt vriendschap gesloten met iemand dien ge dacht „anders" te zijn dan anderen, zonder lagere bereke ning of luchthartige oppervlakkig heid. Maar ge wordt ziek, of ge zijt lang afwezig en.... de vriendschap lost zich op als een droom na 't ont waken. Als de rest Die rest wordt dus bi; het oude ge zegde niet achttien-karaats veron dersteld. Laten wij zorgen niet bij de rest te worden ingedeeld. Laten we geen teleurstellingen wekken, laat men van ons nooit behoeven te zeggen als de rest. Ter bespreking van in Den Haag reeds sinds jaren gekoesterde plannen, om te komen tot de oprichting van een auto-renbaan annex sportpark, kwamen Woensdagmiddag j.i. een twintigtal belangstellenden uit Den Haag en andere plaatsen bijeen in het Koningin-Wilhel- mina-badhotel te Kijkduin (Loosduinen), on der leiding van den initiatiefnemer, den heer J. B. Goudriaan. Aan de hand van diverse teekeningen werd de doelmatigheid van enkele terreinen uitvoerig besproken, terwijl uit ingekomen schriftelijke toezeggingen uit velerlei ook financieele kringen mocht worden opgemakt, dat voor de totstandkoming momenteel in ons land groote belangstelling aanwezig is. De aanwezige heeren sloten zich aaneen tot een voorloopig syndicaat en wezen uit hun midden met algemeene stemmen als bestuur aan behalve bovengenoemde de heeren ir. J. E. Moltzer en C. D. Wesseling, journalist, welke laatste het secretariaat van het gevormde syn dicaat zal waarnemen. Woensdagavond omstreeks half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in een stal, gelegen achter café dé „Leeuwerik" te Prin cenhage. De vlammen sloegen spoedig over naar het café met aangebouwen slagerswinkel en wo ning, alles toebehoorende en bewoond door den heer P. de Raat. De brandweer van Princenhage stond macJiT teloos tegen het vuur. Het geheele perceel ging in de vlammen op. Ook de Inboedel ging ge heel verloren. Verzekering dekt de schade. Gisternacht te omstreeks 12 uur heeft aan sluis 11 van de Zuid-Willemsvaart te Someren een felle brand gewoed in het pakhuis van de Gebr. Maas. In het pakhuis was een groote voorraad graan en ander droog materiaal op geslagen. Het vuur greep zoo snel om zien heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Ook een aangebouwde arbeiderswoning werd door de vlammen aangetast en vernield. Van den inboedel kon niets gered worden. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Donderdagmiddag circa half drie is te Ber gen aan Zee aangespoeld het lijk van een naar schatting 25 30-jarig manspersoon. Het lijk, dat gekleed was in rood-bruine zwembroek, verkeerde reeds in staat van ontbinding en moet minstens acht dagen in het water gelegen hebben. Vermoedelijk betreft het hier den jon geman Rademaker uit Rotterdam, die de vorige week bij Hoek van Holland met een kano naar zee is afgedreven. Het haar van den jongeman is van een rood-bruine kleur. Woensdagavond is een milicien van het re giment motor-artillerie onder Naarden onver wachts aangevallen door enkele burgers, die hem van zijn fiets sleurden en tegen den grond gooiden, waar hij versuft is blijven liggen. De jongeman kon zich niet herinneren iets pro- voceerends te hebben gedaan. Blijkbaar was al leen het feit, dat hij militaire kleeding droeg voor de aanvallers voldoende reden om hem onder toevoeging van het predikaat „moorde naar" een pak slaag toe te dienen. De militaire politie heeft deze vreemde zaak in onderzoek. Naar „Het Volk" nader verneemt, zal de heer K. R. van Staal, die uit de O.S.P. is getreden, dezer dagen tevens zijn lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland neer leggen. MEDAN, 13 Juli. (Aneta) De „Deli Courant" verneemt uit Sipirok dat gisteren in de groote missigit aldaar een heftige vechtpartij plaats vond, waarbij verschillende personen werden gewond. De politie arresteerde twee personen, de aanleiding tot deze vechtpartij is nog niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6