Huiduitslag. Verandering in de handelspolitiek De Evangelische Kerk GEEN BEZWAREN TEGEN RETORSIE RADIOPROGRAMMA, ZATERDAG 15 JULI Heeft Nederland principieel en doelbewust een andere han delspolitieke richting ingeslagen Verwachting niet hoog gespannen Deskundige voorlichting Ook tegen dumping? Lage temperaturen Een nieuw koude-record bereikt Het dreigend conflict in de steenindustrie Maandag a.s. waarschijnlijk staking HOOGTE-RECORD VLIEGEN Jhr. J. M. van Asch van Wyck Zondag 16 Juli 1933 Maandag 17 Juli 1933 Wethouderscrisis te Amsterdam HET AANGESPOELDE LIJK HERKEND EEN FLAUWE GRAP Loonsverlaging bij de Hoogovens Door de organisaties verworpen Studiedagen te Bergen Massa-mensch of christen-mensch ERNSTIG ONGELUK TE ZUTFEN Arbeider zwaar gewond CRISIS-BOT ERMERK De uitwijzing van Tykfer Drie andere Duitschers moeten eveneens ons land verlaten Hartelijkheid is maar alles. „Hartelijkheid is maar alles", smaalt men vaak wanneer men een hatelijk heid aan zijn adres opvangt. In dat opzicht moet men het meermalen „van z'n vrinden hebben!" Onder een glimp van joviale grappigheid zeggen die zoogenaamde vrienden je dikwijls veel onaangenaams- En wanneer men juist eens behoef te heeft in moeilijke omstandigheden aan een geestelijken steun, een opbeu rend woord, een welgemeenden hand druk, een prettigen brief of een harte lijke ontmoeting, dan blijven de „goe de vrienden" verre, laten niets van zich hooren, laten zich niet zien, houden zich schuil ofkomen je nog met bedekte verwijten en sma lende opmerkingen aan boord. „Hartelijkheid is maar alles!" De toon van sarcasme moet er uit. Deze woorden moeten een leuze worden voor het leven: breng wat meer har telijkheid in onze samenleving. De Duitsche landskerken onder één rijksbisschop Het Engelsche schip op de Schelde De kwestie in orde gebracht 23 Juli verkiezingen Twee mljndirecteuren gevonnist Wegens onwettig stopzetten van het bedrijf Göring-orgaan in West- Duitschland GANDHI NAAR WILLINGDON? Verschenen is het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot verleening van enkele re torsiebevoegdheden. Hieraan wordt het volgende ontleend: Vrijwel algemeen erkende men, dat het nood zakelijk is, aan de regeering de bij dit wetsont werp gevraagde bevoegdheden te verleenen, hoe ingrijpend deze ook zijn. Tegen het verleenen dezer bevoegdheden op zich zelf werden dan ook weinig bezwaren ingebracht. Intusschen meenden vele leden een ernstig woord van waarschuwing te moeten laten hoo- ren tegen de reeds hier en daar verkondigde meening. alsof met dit wetsontwerp definitief het beginsel van den vrijhandel zou worden prijsgegeven. Men kon de vrees niet onderdrukken, dat sommigen in ons volk de Regeering zullen trach ten te bewegen van de eenmaal noodgedwongen aanvaarde retorsiebevoegdheden een gebruik te maken, alsof Nederland inderdaad principieel en doelbewust een andere handelspolitieke rich ting had ingeslagen. Krachtig drong men daar om bij de regeering aan op de handhaving van de bedoeling, welke bij de indiening van het ontwerp heeft voorgezeten. Slechts in gevallen van uiterste noodzaak mag overgegaan worden tot het opzeggen van be staande handelsverdragen, ten einde retorsie maatregelen te kunnen toepassen. Immers der gelijke maatregelen, welke genomen worden ter bescherming van bepaalde bedrijfsgroepen, gaan steeds ten koste van andere groepen en kun nen daarom voor ons bedrijfsleven zeer ern stige gevolgen hebben. Eenige leden drongen er op aan, dat de re geering zich voor de toepassing van dergelijke maatregelen zal laten voorlichten door deskun digen uit het bedrijfsleven en dat zij eveneens te voren het advies zal inwinnen van de door de Kamer ingestelde commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangele genheden van handelspolitieken aard. Aan deze beschouwing werd evenwel toege voegd, dat het beleid van den tegenwoordigen Minister van Economische Zaken het vertrou wen schenkt, dat de thans aangevraagde be voegdheden niet roekeloos zullen worden gehan teerd. Andere leden wezen erop, dat reeds in 1922 de Staatscommissie voor de Economische poli tiek retorsiemaatregelen onmisbaar genoemd heeft. Zij betreurden dan ook, dat de Regeering het nemen van zulke maatregelen niet eerder mogelijk gemaakt heeft. Herhaaldelijk is de Ka mer gewezen op de gebrekkigheid van onze handelspolitieke onthullingen. De grief, welke tegen het vorige Kabinet werd aangevoerd dat de economische politiek niet werd bezien in een algemeen kader, zouden de hier aan het woord zijnde leden thans opnieuw naar voren willen brengen. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, zoo betoogden deze leden verder, dat het onge- wenscht ware, zoolang de Londensche confe rentie niet is afgeloopen, een principieele ver andering te brengen in onze handelspolitiek. Thans echter schijnt het lot dezer conferentie vrijwel beslist. Laat de regeering daarom nu ver klaren, zoo was hun verzoek, in welke richting zij ons land wil leiden, en op welke wijze zij de belangen van ons economisch leven, o.a. die van den export, verder wil bevorderen. Blijft de Regeering de onvoorwaardelijke meestbe- gunstiging nog steeds als voornaamsten pijler van de handelstractatenpolitiek handhaven? De indiening van dit ontwerp doet, naar de mee ning dezer leden welke echter van andere zijde werd weersproken zien, dat thans ook het vertrouwen der Regeering In de doeltref fendheid van deze clausule geschokt is. Dezelfde leden waren van oordeel, dat met dezer Retorsiewet, welker totstandkoming zij overigens zouden toejuichen, niet heel veel kan worden bereikt. Zij kan alleen dienst doen, wan. neer andere landen ons reeds kwaad gedaan hebben. De Regeering spreekt min of meer ge ringschattend over de reciprositeitsgedachte en over „loven en bieden" bij do onderhandelingen met andere mogendheden. Intusschen heeft ons land tegenover Duitsch- land dat systeem nog onlangs in toepassing gebracht; het resultaat was toen echter niet schitterend, omdat ons land over geen ander ruilobject beschikte dan over de renteverlaging van het crediet. Daarom werd de vraag ge steld, waarom de regeering niet voorstelt, een onderhandelingstarief in te voeren; waarom de Crisisinvoerwet niet zou kunnen worden gewij zigd in dien zin, dat wij niet aan alle landen een even hoog contingent behoeven toe te staan; waarom niet van overheidswege, zooals in Zwitserland geschiedt, het systeem van goe- derenruil wordt toegepast? Deze leden konden niet begrijpen, waarom de regeering begint met het meest straffe middel om onze handels politieke betrekkingen te regelen: retorsie. Deze leden stelden voorts de vraag, of dit wetsontwerp ook gebruikt kan worden tegen landen, met welke wy geen handelstractaat heb ben en die op onze markt dumping toepassen? Of zal het alleen worden gebruikt ter bevor dering van onzen export? Is de regeering voor nemens, maatregelen te nemen tegen dumping, speciaal tegen valuta-dumping (o.a. met behulp van Sperrmarken) Is de regeering van plan, handelsverdragen op te zeggen, met het doel, het wapen, dat deze wet zal geven, te gebrui ken bij de onderhandelingen over een nieuw verdrag? Zoo ja, zal dan bijv. het verdrag met Duitschland. dat een opzeggingstermijn van een Jaar inhoudt, worden opgezegd? Sommige andere leden hadden geen bezwaar tegen dergelijke maatregelen in het geval, dat Nederland ongunstiger wordt behandeld dan andere landen; zij konden zich echter niet ver eenigen met de mogelijkheid van toepassing in het andere in art. 1 genoemde geval (behan deling op een wijze, die in strijd is te achten met de levensbelangen des lands). De beoor deeling van dit laatste is immers geheel sub jectief; zij maakten daarom bezwaar tegen ver leening van een zoo groote bevoegdheid aan de regeering ook voor dit geval. Eenige leden vonden echter de medewerking van de Staten-Generaal, welke gevorderd wordt, voldoenden waarborg. Er waren echter ook leden, die deze medewerking in het geheel niet op prijs stelden en van oordeel waren, dat deze bepaling als een fout moet worden beschouwd; zij zal h.i. aanleiding geven tot oponthoud en de positie der regeering tegenover het buiten land verzwakken. De vraag wordt gesteld, of de bij art. 1 aan de regeering te verleenen bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten, waarmede geen verdrag met meestbe- gunstigingsclausule is gesloten. Is dit het geval, dan zullen de te verleenen bevoegdheden van geringe beteekenis zijn. Voorts wordt gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, het ontwerp aan te vullen in dien zin, dat eveneens maatregelen genomen kunnen worden tegen ongunstige behandeling van Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao. Voorts werd nog opgemerkt, dat tot de maat regelen, welke na de totstandkoming van deze wet genomen zullen kunnen worden, ook de heffing van een bijzonder invoerrecht behoort. Sommige leden achtten dit een gevaarlijke be paling; bovendien betwijfelden zij, of de regee ring hiertoe grondwettelijk wel bevoegd is bui ten medewerking der Staten-Generaal. Andere leden meenden, dat de Grondwet hier geen be letsel oplevert. Enkele leden stelden de vraag, waarom de door de regeering gevraagde bevoegdheden in een afzonderlijk wetsvoorstel zijn neergelegd. Deze bevoegdheden komen neer op scherpere contingenteering en hoogere tarieven; waarom konden zij dan niet worden neergelegd in de verschillende contingenteeringswetten en in de Tariefwet? Het gevolg zal zijn, dat de han teering van ons tarief, welke tot dusverre door den minister van Financiën geschiedde, thans in bepaalde gevallen naar een anderen minister wordt overgebracht. Van andere zijde werd hiertegen aangevoerd, dat een afzonderlijk wetsontwerp gewenscht is, omdat het hier gaat om in wezen andere bevoegdheden dan de al- gemeene tariefs- en contingenteeringsmaat- regelen. In verband met deze opmerkingen werd de vraag gesteld, of in het wetsontwerp wel vol doende rekening is gehouden met de contingen- teeringsmaatregelen. Nadat op 15 Mei kon worden medegedeeld dat een temperatuur van 0.27 graden boven het Absolute nulpunt was bereikt, zijn in het Kamerlingh Onnes-Laboratorium door prof. dr. W. J. de Haas, directeur van dit labora torium, dr. E. C. Wiersma, conservator en prof. dr. H. A. Kramers uit Utrecht, de proe ven ter verkrijging van zeer lage temperaturen voortgezet. Eerst werden de proeven verder doorgezet met hetzelfde zout ceriumfluoride als waar mede reeds vroeger gewerkt werd. Er werden daarmede lagere temperaturen bereikt door grootere massa's stof te nemen en de ontmag- netisatie tot lagere velden voort te zetten. Hoewel zekere temperaturen beneden twee- ttiende graad boven het absolute nulpunt be reikt werden, werd het wenschelijk geacht an dere zouten te onderzoeken, daar de verande ring van de susceptibiliteit met de temperatu ren van cerium-fluoride een eigenaardige functie was, welke extrapolatie vry moeilijk maakte. Eerst werd toen gewerkt met een kristal van dysprosiumethylsulfaat, waarmee tempe raturen beneden 14 honderdste van een graad boven het absolute nulpunt werden verkregen, aannemende dat het moment ervan niet met de temperaturen veranderde, wat volgens de metingen bij hoogere temperaturen aanneme lijk was. Hetzelfde bleek te gelden voor ceriumethylsulfaat doch bij dit zout leverden de ontmagnetiseerlngsproeven nog betere re sultaten op, waardoor de extrapolatie aangaf dat er temperaturen beneden 8lA honderdste van een graad boven het absolute nulpunt be reikt waren. Het schrijven d.d. 8 Juli betreffende de voor stellen van de patroonsorganisaties met betrek king tot een steenzetterscontract is in een gisteravond gehouden gecombineerde vergade ring van de arbeidersorganisaties '.Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, Federatie van Bouwvakar beiders, R. K. Bond van Transportarbeiders en Christelijke Bond van Transportarbeiders) be sproken. De gezamenlijke besturen kwamen tot de conclusie dat de voorstellen der patroons zóó niet kunnen worden aanvaard. Besloten is aan de leden steenzetters het ad vies te geven van Maandag as. af, op de voor waarden in het schrijven van de patroons ge noemd. geen steen te lossen. De besturen zijn overtuigd, dat dit advies zal worden aanvaard, zoodat er Maandag geen steen zal worden ver werkt door de leden dezer arbeidersbonden. Gemeld wordt, dat de door den reserve eerste luitenant-vlieger, jhr. J. M. van Asch van Wijck, tijdens zijn vlucht op 8 Juni j.l. bereikte hoogte van 9.587 M. door de commissie voor Sportzaken van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging van Luchtvaart in haar op 10 Juli j.l. gehouden vergadering gehomologeerd is als officieel Nederlandsch hoogte-record. HUIZEN, 296 M. KRO. 8.30 Morgenw. door pastoor L. H. Perquln O. P. 9.30 NCRV Orgelspel door Jan Zwart 10.30 Kerkdienst uit de Herst. Evang. Luth. Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam 12.15 KRO KRO-sextet o.l.v. P. Lus- tenhouwer 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont 2.30 Oogge- tuigeverslag van het voorbijvaren van de KRO-Vloot, die een propagandatocht maakt van Leiden naar de Kagerplassen, door P. de Waart 2.45 KRO-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen 4.25 Ziekenlol uit de There- siakapel, Carmelberg, Nijmegen 5.00 NCRV Gewijde muziek 5.50 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te De Bilt 7.45 KRO Gram. muz. 8.05 Voetbal uitslagen van de RK.F. 8.10 KRO-or kest o.l.v. Dr. H. Swoboda. Llzza Frank, zang 10.30 Gramoloonmuzlek 10.40 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. Pickers 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA. 9.00 TuinbouwhalfujirtJe door S.S. Lantinga 9.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 10.15 Gramofoonmuziek 10.45 Van het witte doek. Filmkwartiertje door M. Sluy- 3er 10.30 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 11.30 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek 12.00 AVRO. Lunchconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep, afgewisseld door gramofoonmuziek 2.00 Boekenhalfuurtje door Dr. P. H. Ritter Jr. „Herman Gorter" van H. Roland Holstv. d. Schalk 2.30 Zang d. h. Kon. 's-Her- togenbosch' Mannenkoor o.l.v. P. Kallen- bach 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Soliste: Ida Rosen - heimer, plano 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 VARA. Dilettantén-uitzending. Arb.- Muziekver. „Tot steun in den strijd" Rot terdam, o.l.v. D. Jongbloed 6.00 VPRO. Boekenhalfuur. Mary Webb: ,De vos duikt weg".. Spr. Ds. A. Vorster 6.45 Wijdingsuur in de studio. Spreekster: mej. Ds. A. M. L. Frevel. Anny Lambrechts, alt. J. Rodrigues Lopes, piano 8.00 AVRO. Vaz Dias 8.15 Kovacs Lajos en zijn or kest (Bob Scholte9.10 AVRO-Tooneel. „Verboden te wedden". Hoorspel door J. H. Neebe. Vert. G. Zopp, leiding Kommer Klein 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep Jacques van Kempen, Tenor 10.15 Gra mofoonmuziek. Het Scala koor 10.30 Omroeporkest 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BLOEMENDAAL, 246 M. 10.00 Kerk dienst uit de Geref. Kerk 5.00 Idem. LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch Gramofoónplatencon- cert 8.30 Engelsche causerie 8.40 Gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberich ten in het Fransch 9.10 Lichte gramo foonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in 't Duitsch 9.55 Dansmuziek. (In de pauze koersen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 10.20 Concert door het kleine orkest van het NIR, o.l.v. P. Leemans 12.20 Populair concert door het radio-orkest o.l.v. Karei Walpot 1.30 Concert door het omroeporkest o.l.v. A. Meulemans 5.20 Dansmuziek uit Casi no, Knocke 8.20 Concert door het radio orkest o.l.v. K. Walpot 11.00 Dansmu ziek uit Casino, Knocke. KALUNDBORG, 1154 M. 4.20 Tuin- concert door het harmonie-orkest o.i.v. F. Hemme 7.50 Louis Preil's orkest 11.20 Dansmuziek door de band van restaurant Wivex onder leiding van T. Petersen. BERLIJN, 419 M. 12.20 Concert door het Kurorkest te Zoppot onder leiding van van K. Tutein 3.50 Gram.-muziek 4.20 Militair Concert 10.45 Populair concert door de Wllfried Krüger-kapel 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 12.35 Concert door Norag-orkest onder leiding van A. Seeker 4.20 Idem onder leiding van Otto Ebel. von Sosen 6.20 Concert onder leiding van Krohme 10.45 Concert. KÖNIGSWUSTERHAÜSEN, 1635 M. 12.20 Concert 1.20 Concert 5.50 dr. O. Frederich speelt op de zingende zaag- LANGENBERG, 47» M. 12.30 Gramo foonmuziek 4.35 Vesperconcert 8.20 Concert door het orkest van den West- Duitschen Omroep onder leiding van Ktihn 11.20 Concert. D.4VENTRY, 1555 M. 12.50 Concert door het Schotsche Studio-orkest onder leiding van van Guy Daines 1.50 Viool- recital door Leon Zighera 4.35 Con cert door het B. B. C.-orkest onder leiding van V. Hely Hutchinson 9.25 Concert door het B. B. C.-Theater-orkest. PARIJS (Eiffel), 1446 M. foonmuziek. 8.50 Gramo- PARIJS (Radio), 1724 8.05 Gramo foonmuziek 12.40 Gewijde muziek 1.05 Gram.-muziek 5.50 Gram.-muz. 7.20 Concert 10.20 Gram.-muziek. MILAAN, 331 M. 8.50 Opera Don Pas- quale van Donizetti, onder leiding van Luigi Gerussi. ROME, 441 M. 9.05 Senterello, ope rette van Alfredo Cuscina. WEENEN, 517 M. 5.50 Concert door het Eduard Pfleger-orkest 8.20 Der letzte Walzer, operette van J. Brammer en A. Grünwald. Muziek O. Straus 10.35 Dansmuziek. WARSCHAU, 1412 M. 12.35 Concert door het omroeporkest onder leiding van St. Nawrot. A. Szlemlnska, sopraan 2.40 Vocaal concert 3.25 Populair con cert 8.20 Al. Michalowskl, bas, zingt 8.45 Pianorecital door W. Mlcewskl 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M. 5.50 Gram.- muziek 8.20 Concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Mor genconcert 10.30 Morgendienst door ds. A. C. Diederiks 11.00 Chr. lectuur 11.30 Populaire gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Louis van Tulder zingt (gramofoonplaten) 12.30 Orgel spel door J. Zwart uit de Luth. Kerk, Klo veniersburgwal, Amsterdam 2.00 Ri chard Strauss-programma 3.30 Zender verzorging -4.00 Zeemansuurtje door ds. D. L. Poot. Zans door J. H. Smit Duyzent- kunst. Begel.- H. Smit Duyzentkunst 5.00 Uurtje voor onze zang- en muziek- vereenigingen. Chr. gemengd koor „Ons Koortje" en de zangklasse der Christ, school te Driebergen-Rijsenburg o. 1. v. K. Hoogsteen 6.30 Vragenhalfuur 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Vragenuurtje 8.00 De Stafmuziek van het 6de regiment infante rie, Breda. Kapelmeester Louis de Mou- reé 10.00 Vaz Dias 10.30 Gramo foonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10 00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10,30 Or gelspel door P. v. Egmond Jr. Anny Lam brechts, zang 11.00 Mr. Ph. La Chapelle draagt voor 11,30 Orgelconcert 12.00 Gramofoonmuziek 12.30 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgewis seld door gramofoonmuziek 2.30 Piano recital door Maurice van Ijzer 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Zang door Bruno Ucko. A. d. vleugel Egbert Veen 4.30 Causerie door Max Tak 5.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. Afgewis seld door gramofoonmuziek 7.00 Boe kenhalfuur door Ina Boudier Bakker: „Het huis in de hitte" van Annie Salo mons 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Causerie door Ir. J. v. Stolk: „De Pan- Europa-gedachte" 8.00 Vaz Dias 8.05 Omroeporkest o. 1. v. Alb. v. Raalte 9.00 Zang door het Holl. vocaal kwartet, be staande uit Jo Vincent, sopraan. Suze Lu- ger, alt. Louis van Tulder, tenor en Willem Ravelli, bas 9.30 Omroeporkest o. 1. v. Alb. v. Raalte. Pierre Palla, piano 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 Vaz Dias 11.10 Aansluiting met Palais de Danse, Scheveningen. Dansmuziek door Fred Adison en his Collegians en het tango orkest van Juan Amalio en zijn Cubanen 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch gramofoonplatencon- cert 8.30 Causerie in het Italiaansch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuws berichten in het Duitsch 9.55 Dans muziek en gevarieerd programma (in de pauze koersen en sportberichten). BRUSSEL, 509 M. 12.20 Populair con cert door het Radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Concert door het omroep- symphonle-orkest o. 1. v. Arthur Meule mans 8.20 Populair concert door het Radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 11.00 Dansmuziek uit het Casino te Knocke. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Mo- gens Hansen's orkest 4.20 Tuinconcert door harmonie-orkest o. 1. v. F. Hemme 7.50 Louis Preil's dansorkest 11.20 Dansmuziek door de band van restaurant „Wivex" o. 1. v. Teddy Petersen. BERLIJN, 419 M. 12.20 Uit Zoppot: Concert door het Kurorkest o. 1. v. Karl Tutein 2.20 Gevarieerd programma 7.40 Vroolijk programma 10,45 Populair concert door de Wllfried Krüger-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.35 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Adolf Seeker 4.10 Populair concert door het Norag- orkest van Hannover o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 6.20 Populair concert o. 1. v. Krohme 10.45 Concert van Berlijn. KÖNIGSWUSTERHAÜSEN, 1635 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert van Hamburg 4.20 Concert van Frankfort 5.50 Dr. Otto Frederich speelt op de zin gende zaag. LANGENBERG, 472 M. 12.30 Gramo foonmuziek. Schubert-programma 4.35 Vesperconcert 7.20 Populair program ma 8.20 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Kühn. DAVEN'TRY, 1554 M. 1.05 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 7.20 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. D) o. 1. v. Arthur Cat- teral 9.40 Kamermuziekconcert 11.05 Het Grosvenor House Dance-orkest o. 1. v. Sydney Lipton. PARIJS (Elfel), 1446 M. 9.05 Concert van Straatsburg. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.20 Gra mofoonmuziek 5.05 Uitzending uit het Amerikaansch conservatorium 9.05 Pia norecital door mej. Wacksmann 9.50 Gramofoonmuziek en zang. MILAAN, 331 M. 8.35 Concert. Ver- zoek-programma 9.35 Kamermuziek 10.35 Mandoline-concert. ROME; 441 M. 8.25 Gramofoonmuziek 8.00 Concert 9.05 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Hol- zer 10.50 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 5.45 Solistencon cert 7.20 Concert door het Weensche symphonie-orkest o. 1. v. Anton Konrath 6.55 Gramofoonmuziek 10.20 Dans muziek WARSCHAU, 1412 M. 5.35 Solisten concert 9.05 Gevarieerd programma 10.20 Populaire muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 5.50 Gramo foonmuziek 8.20 Concert door het om roeporkest. VERWIJZEN WIJ RAAR DEN RADIOGIDS Het overleg tusschen de raadsfractie en de federatie Amsterdam der S. D. A. P. heeft Vrijdagavond geleid tot het navolgend advies aan de gedelegeerden-vergadering, bedoeld in artikel 45 van het Huishoudelijk Reglement: „Het ernstig verschil van meening omtrent de loonpolitiek bij de op 6 dezer In den gemeente raad behandelde voordracht tot uiting geko men, heeft de mogelijkheid eener vruchtdragen de samenwerking tusschen de sociaal-democra tische, roomsch katholieke en vrijzinnig demo cratische raadsfracties zoodanig verstoord, dat voortzetting hiervan niet wel mogelijk is. Bovendien beteekent de verklaring, afgelegd door wethouder Kropman in dezelfde raadszit ting, in antwoord op een vraag van den heer Bruinsma, „dat de meerderheid van het College van B. en W. de verantwoordelijkheid niet lan ger wenscht te dragen, wanneer de loonvoor- dracht wordt verworpen, m.a.w. dat zij dan haar ontslag zal nemen", een zoodanige inbreuk op de tusschen de sociaal democvatische, roomsch katholieke en vrijzinnig democratische raadsfracties gesloten overeenkomst, waarbij de verplichting werd aangegaan, „dat deze frac ties zich op een pogram voor de eerstvolgende zittingsperiode verbinden" dat daardoor deze overeenkomst als verbroken dient te worden be schouwd. Dientengevolge zullen, uitgaande van de over weging, dat. door verbreking van de overeen komst gesloten tusschen de hierboven genoem de fracties, de op grondslag van het program gekozen leden van het dagelijksch bestuur der Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. gemeente behooren af te treden, de drie sociaal democratische wethouders hun mandaten ter beschikking stellen." Het Vrijdagmiddag te Bergen aan Zee aan gespoelde lijk van een manspersoon, is thans herkend. Het vermoeden, dat dit het lijk zou zijn van den te Hoek van Holland verdronken kanovaarder, Rademaker uit Rotterdam, bleek juist te zijn. Op een der afdeelingen van de aardewerk fabriek de Sphinx te Maastricht zou een dezer dagen een der ateliermeisjes de fabriek ver laten en in het huwelijksbootje stappen. Besloten werd haar vooraf nog een poets te bakken. Toen aan den avond van haar vertrek het meisje zich naar haar kleedkamertje begaf schrok zij hevig. In de schemerende duisternis was een soort van doodsbaar opgesteld met kruis en kaarsen. Het meisjes viel bewusteloos. De vier gehuwde arbeiders welke een en ander hadden in elkander geslagen werden voor twee dagen geschorst en Zaterdag ontslagen. Zij hebben hun grap duur moeten betalen. Vrijdagavond hebben de arbeiders van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, georganiseerd in den modernen en den Katholieken Bond ver gaderd over de nieuwe voorstellen der directie tot verlaging der loonen. Naar wij vernemen hebben beide organisaties deze voorstellen met groote meerderheid ver worpen. De voorstellen betroffen een verlaging van de uurloonen van 29 tot 50 cent met 1 cent per uur, van 50 tot 60 cent met 2 cent per uur en boven de 60 cent met 3 cent per uur. De uurloonen beneden 29 cent bleven buiten beschouwing. Ook dit jaar worden te Bergen wederom so ciale studiedagen gehouden en wel van 7 tot 10 October a.s. De algemeene titel van de stof, die op deze dagen behandeld wordt, zal zijn„Massa-mensch of Christen-mensch". De bedoeling is om, nu in dezen tijd de per soonlijkheid van den mensch al meer en meer verloren dreigt te gaan, de menschen aan te toonen wie de menschelijke waardigheid ver zekert en of de persoonlijkheid der menschen noodzakelijk is. In een tiental lessen zal te Bergen aan de orde komen: I. De mensch en het Christendom. (Inleider Pastoor W. Nolet uit Amsterdam). II. De mensch los van God. (In te leiden door prof. P. J. M. Heskes van het Philosophicum uit Warmond). III. De massa-mensch. a. De mensch en de economie (door mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum). b. De mensch en de machine. (Inleider Max van Poll uit Helmond). c. Dé mensch en de staat (door pater dr. D. Beaufort O.F.M., Utrecht). d. De mensch en de cultuur. (Inleider Anton van Duinkerken, Amsterdam). e. De massa-mensch van communistische, nationalistische en fascistische stelsels (door Henri G. M. Hermans, Den Haag). IV. Reactie tegen den massa-mensch. (In te leiden door pater dr. C. van Gestel O.P. uit Leuven) V. Terug naar den mensch. (Inleider zal na der bekend gemaakt worden). VI. Onze eigen taak (door Rector J. F. A. Bots uit Amsterdam). Gisterenmiddag had te Hengelo (G.) een ernstig ongeval plaats. Eenige arbeiders waren bij een pannenfabriek bezig een tramwagen te lossen. Twee hunner schuildenvoor een harden regenbui een oogen- blik onder den tramwagen. Plotseling reed met een harden slag een personenauto uit Vorden tegen den tramwagen op. Een der arbeiders kon zich bijtijds in veiligheid stellen, doch dé arbeider L. kwam onder beide voertuigen. Ernstig gewond en met verbrijzeld been werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De inzittenden van den auto, W. en L. uit Vorden, bekwamen lichte verwondingen. Beiden verkeerden onder den invloed van sterken drank. Procesverbaal werd opgemaakt. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 16 Juli tot en met 22 Juli de prijs voor het crisisbotermerk op f 1.per Kg. en voor de vervoervergunning voor bui- tenlandsche boter op f 1.10 per Kg. is be paald. Over de uitwijzing van den leider der Duitsche Nationaal-socialisten, den heer Tykfer te Heer len, vernemen wij nog, dat hem door den Com missaris van Politie te Heerlen gelast is Neder land te verlaten, waarbii als termijn is gesteld hedenmorgen zeven uur. De heer Tykfer wordt beschouwd als ongewenscht vreem deling, waarom hem het verder verblijf in ons land is ontzegd. Donderdag hebben ook drie andere Duit schers, die met den heer Tykfer samenwerk ten, van den Commissaris van Politie last ge kregen ons land voor hedenmorgen te verlaten. Het zijn de Duitschers Stollenberg, Kramer en Martin. Bij Apoth. en Drogisten In verband met het bericht in eenige Neder landsche bladen, dat het Engelsche oorlogsschip „Exeter" de Schelde zou zijn opgevaren zonder antwoord te hebben afgewacht op een te dien einde tot de Nederlandsche regeering gerichte aanvrage, liet de gezagvoerder op een desbe treffende vraag door een officier antwoorden, dat hij hieromtrent geen mededeelingen kon doen en dat de aangelegenheid onder de be voegdheden valt van het Foreign Office. „De Maasbode" weet echter nog te melden, dat de kwestie thans in orde is gebracht. Het blijkt inderdaad, dat er van de zijde van den Engelschen commandant een vergissing in het spel is geweest. Er is intusschen te 's-Gravenhage alsnog een verzoek ingekomen om de Schelde te mogen bevaren, waarop onze regeering gunstig heeft beschikt. BERLIJN, 14 Juli (W.B.) De Rijksregee- ring heeft gisteren de constitueering van de Duitsche Evangelische Kerk afgehandeld. Het ontwerp telt zeven artikelen. Zij bepalen, dat de Kérk een openbare rechtspersoonlijkheid zal bezitten. De plichten en rechten van den Duit- scher. Evangelischen Kerkenbond gaan over op de Kerk. Indien de thans bestaande organen van een landskerk weigeren de belastingen der Duit sche Evangelische Kerk op haar begrooting te brengen, zullen de landsregeeringen op verzoek van de rijksregeering het recht hebben discipli naire maatregelen te nemen. De landskerken, die bij de Duitsche Evangeli sche Kerk zfjn aangesloten, zullen op 23 Juli nieuwe verkiezingen houden voor de verkiezing van de leden der organen, die door de lidmaten der Kerk rechtstreeks worden gekozen. De kiesgerechtigden zullen desnoods "door mid- del van volmachten aan de stemming kunnen deelnemen. Een door den rijksminister van Binnenland- sche Zaken aan te wijzen gevolmachtigde zal hebben zorg te dragen voor een juiste toepas sing van dit wetsartikel. De wet zal in werking treden op den dag harer afkondiging. De Rijksbisschop der Duitsche Evangelische Kerk wordt gekozen door de nationale synode, op voordracht van derzelver leden, de voorgan gers der Landskerken en de leden van het geestelijke ministerie. Dit geestelijk ministerie dat den Rijksbisschop terzijde staat, wordt door den bisschop zelf gekozen, bestaat uit drie theo logen en een rechtskundige. Het ministerie draagt tegenover den Rijksbisschop de verant woordelijkheid voor de eenheid der Kerk, waar door de Rijksbisschop op zijn beurt weer tegen over de buitenwreld verantwoordelijk is. De Nationale Synode wordt minstens éénmaal 's jaars door den Rijksbisschop bijeengeroepen. De kerkelijke wetten der evangelische gemeente worden opgesteld door de nationale synode, te zamen met het geestelijk ministerie of door dat laatste lichaam alleen, zij worden door den Rijksbisschop afgekondigd. RYBINK (Poolsch Silezië), 15 Juli (Reuter) Het Poolsch Telegraaf agentschap meldt: De Rechtbank te Rybink heeft de tw'ee mijn- directeuren Voigt en Buze veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en 20.000 zloty boete wegens het onwettig stopzetten van het bedrijf aan de Prins-Donnersmark-mijnen en het ont slaan van 1500 arbeiders. In verband met den hoogen leeftijd van Voigt werd de hem opgelegde straf voorwaardelijk ge steld. De veroordeelden zijn in hooger beroep gegaan. BERLIJN, 14 Juli. (W.B.) Minister-president Göring heeft heden een verordening gepubli ceerd, waarin hy de „Nationalzeitung" te Es sen tot zijn officieel orgaan maakt. Ter moti veering verklaart hij, dat ook in West-Pruisen behoefte bestond aan een courant, die de po litiek der regeering vertegenwoordigt. POONA, 15 Juli. (Reuter) Gandhi heeft aan den Britsch-Indischen onderkoning, LordWil- lingdon, het verzoek gericht om een onderhoud, einde de mogelijkheid van een vrede te onder zoeken. De wapenstilstand, die door den leider van het Congres na een bespreking van Dandhi in de gevangenis op 8 Mei j.l. was afgekondigd, loopt binnen twee weken af. Dandhi wil thans blijkbaar pogingen in het werk stellen, om met Lord Willingdon tot een ofandere overeenstemming te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10