Eindelijk krijgt Oostenrijk geld St. Willibrordus Balbo nadert het eindpunt Het nieuws van heden Na de ramp met de „Georges Philippar" DOLLFUSS' BELEID WEKT VERTROUWEN DE VERZEKERINGSSOM TERUGGEEISCHT VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18428 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 15 JULI 1933 DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering HET EINDPUNT VAN BALBO'S ESKADER-VLUCHT Zoo zullen de Italiaansche vliegers Chicago zien als zij met hun machines in de bocht bij de pier in het water dalen Benito Mussolini als beschermheer SPELEN TE BAYREUTH Centrumsafgevaardig den en N.S.D.A.P. Voor 1 Sept. zal de fractieloosheid worden geregeld De yvereldconferentie Na 27 Juli voor goed verdaagd? Zitting van het Rijks kabinet Een reeks wetsontwerpen afgehandeld TYPHUS IN SANTIAGO DE CHILI Het WeerimnixiiiiiiiiKiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het geheele eskader te Montreal vlot geland Nederlandsch Disconto Verlaging op alle linies Ontslag van commissa rissen Prins Philipp v. Hessen staatsraad Dodd maakt kennis met de pers Pan-Indisch congres Factor vertelt van zijn ontvoering Zwak en uitgeput teruggekeerd Darré steunt den tuin bouw Maatregelen tegen den z.g. wilden handel DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Het vermogen der S.P.D. Voor goed onttrokken aan staats- vijandig gebruik „Noodweer" Viermogendheden-pact Verzekeringsbedrag van 115 millioen frs. j ONZE VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bankpapier en buitenlandsche chèques, tegen de scherpste noteeringen HAARLEMSCHE COURANT ■"WW*?; mm,juihi.i mum y.<u.; Na een jaar lang tevergeefs gewacht te hebben, schijnt Oostenrijk thans einde lijk toch de bij herhaling toegezegde, maar nimmer verstrekte internationale hulp verleeningen te zullen krijgen. Toen Dollfuss in Juni van het vorige jaar op de conferentie van Lausanne de desbetreffende toezegging ontving, omdat hy aan alle adviezen en voorwaarden van den Volkenbond had voldaan, heeft men hem vooral van nationalistische Duitsche zijde verketterd. Immers hij had elke gedachte aan een of anderen „Anschlusz" bij Duitschland moe ten afzweren. Die eed viel hem gemakkelijk, omdat hij niets van het Groot-Duitsche aanslui ting-denkbeeld weten wilde, en dat was het juist, wat men hem van bepaalde zijde zoozeer kwalijk nam. Na tal van minderwaardige aan vallen tijdens de discussies in den Nationalen raad, waarbij hem door zijn tegenstanders ver weten werd de „onafhankelijkheid" van Oos tenrijk ter wille van Frankrijks vriendschap ce hebben verkwanseld, doorstaan te hebben, be haalde hij een minimale parlementaire overwin ning voor zijn politiek. Hoe onrechtvaardig deze verwijten waren, heeft Dollfuss sindsdien op bewonderenswaardige wijze bewezen. Als een kleine, maar moedige leeuw heeft hij Oostenrijks zelfstandigheid verdedigd en zich zelfs schrap gezet tegen den onbedwingbaar lijkenden bruinen vloed, die vanuit het gelijkgeschakelde Beieren zijn vaderland wilde verzwelgen. Trouwens nu Duitschland door zijn toetreden tot het vier- mogendheden-pact officieel zwart-op-wit van den „Anschlusz" heeft afgezien, gaat het niet medt aan, dat Dollfuss van die zijde wordt las tig gevallen over zijn aanvaarden van de poli tieke voorwaarden van het Lausanner-protocol. Door het lange aarzelen der mogendheden om hun te Lausanne aan Dollfuss gegeven woord practisch gestand te doen, is de strijd tegen hen, die slechts heil in een aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland zagen, voor hem uiter mate verzwaard. Maar Dollfuss versaagde niet, overtuigd ais hij was, dat de aanhouder op den duur winnen moet. Wetend wat er voor Oos tenrijk op het spel stond, ontdeed hij zich van het te groote risico's en te veel belemmeringen met zich meebrengende parlement, dat tot een spotbeeld geworden was van wat het diende te zijn. Het parlement zelf gaf hem daartoe de kans. Zoodra hij zijn handen vrij had, bond hij op twee fronten tegelijk den strijd aan. De ha- neveer, waarmee de Heimwehren, die zijn re geering steunen, zich tooien, is symbolisch ge werden ook voor den persoon van Dollfuss zelf. Want als een echte kemphaan heeft hij zich zoowel tegen het marxisme als tegen het na- tionaal-socialisme verweerd. Dat hij tot nu toe dezen hachelijken strijd heeft kunnen volhouden, heeft hij voor een groot deel te danken aan het poli tieke- en moreele beschermheerschap, dat de machtige Mussolini, die het nationaal-socialis- tische Duitschland slechts op een behoorlijken afstand en dan nog slechts tot op zekere hoog te kan waardeeren, over Oostenrijk op zich heeft genomen. Men beweert zelfs, dat de Hongaar- sche minister-president Gömbös na zijn on rustwekkend bezoek aan het internationaal ge ïsoleerde Berlijn op uitdrukkelijk bevel van den Duce hals over kop naar Weenen moest rei zen om den onaangenamen indruk van zijn Berlijnsch uitstapje weg te nemen. Maar beter dan alle internationale sympathie en moreele en politieke steun, welke Dollfuss, de kampioen van Oostenrijks integrale zelfstandigheid, thans in ruime mate deelachtig wordt, is de finan- tieele en economische hulp, die hem nu werke lijk gegeven gaat worden. De economische ont reddering van het verminkte Oostenrijk is tot nu toe de beste bondgenoot geweest van de poli tieke desperado's, die Dollfuss' gezag trachtten te ondermijnen. Met de economische en finan- Winifried Wagner, Karl Elmendorff en Rudolf Bockelmann tijdens een "bespreking van de Richard Wagner-feestspelen, welke den 21en Juli te Bayrenth beginnen tieele saneering van Oostenrijk wordt ook de positie van den kordaten bondskanselier aan zienlijk versterkt. Het is een geluk, dat de Europeesche mogendheden, die niet het minste vertrouwen in de min of meer geheime bedoe lingen van het Derde Rijk hebben, dit eindelijk blijken te hebben ingezien. En het is een groot succes voor Dollfuss, dat hij door zijn krachtig bewind het vertrouwen dier mo gendheden heeft weten te winnen. Naar ver luidt, zal Frankrijk binnenkort zijn tranche van de internationale Oostenrijksche leening vol doen, ook Engeland, Italië, en Zwitserland zul len eerlang hun deel betalen. Daardoor zal Oostenrijk de beschikking krijgen over 238 mil- lioen goudschilling, waarmee het op de eerste plaats de uiterst bezwaarlijke op korten termijn verleende credieten zal kunnen aflossen. Indi rect zal de economische positie van Oostenrijk daardoor aanmerkelijk verbeteren, zoodat het weer met meer vertrouwen de nog geenszins rooskleurige toekomst tegemoet zal kunnen zien. BERLIJN, 14 Juli (V.D.). Vóór 1 September zal de kwestie der „fractieloosheid" der vroegere Centrumsafgevaardigden in Rijksdag en de Landdagen worden geregeld. Het is zoo goed als zeker, dat alle vrouwelijke leden der voor malige Centrumsfractie van hun mandaten zul len moeten afzien, evenals de afgevaardigden, die uit vakvereenigingskringen stammen. Het zelfde zal waarschijnlijk ook gelden voor alle afgevaardigden boven de 60 jaren. Zij zullen door anderen worden vervangen. Verwacht kan worden, dat daarbij geen rekening zal worden gehouden met de oorspronkelijke volgorde van de candidatenlijsten. LONDEN, 14 Juli (Reuter). De beslissing om 27 Juli een plenaire zitting en 25 Juli een zit ting van de economische commissie te houden, is genomen op de zitting van het klein-bureau, hedenochtend onder voorzitterschap van Mac Donald. Tengevolge van het algemeene gevoelen van onvoldaanheid achtte men het beter dat de tot niets voerende besprekingen beëindigd werden. Men acht het waarschijnlijk, dat de plenaire zitting aan het bureau overlaat te beslissen wanneer de conferentie weer bijeen komt na de verdaging. Het bureau zal dan worden belast met het bijeenroepen van de gedelegeerden zoodra de wereld-toestand meer geschikt is om de vraag stukken, welke op het oorspronkelijke program ma voorkomen, te bespreken. Volgens sommige gedelegeerden beteekent dit besluit van het klein-bureau het einde der con ferentie aangezien hun regeering het waren voornamelijk de gedelegeerden van verafgelegen landen, die dit zeiden hen geen tweeden keer naar Londen zou laten gaan. Dr. Colijn is vanavond om 7 uur per vlieg tuig naar Den Haag teruggekeerd. BERLIJN, 14 Juli. Officieel wordt medege deeld: Het Rtjkskabinet is hedenmorgen reeds om 11 uur met zijn zitting begonnen. Afgehan deld werd een wetsontwerp betreffende de in trekking van volks- en staatsvijandige vermo gens, een wetsontwerp betreffende de herroeping van naturalisatie, voorts een wetsontwerp, waar bij de oprichting van politieke partijen strafbaar wordt gesteld, zoomede een wetsontwerp betref fende de toelating van openbare speelbanken. Zulk een speelbank is voorloopig slechts voor Baden-Baden te verwachten. De ontvangsten dezer speelbanken zullen slechts mogen worden besteed ten algemeenen nutte. Het Rijkskabinet heeft voorts een voorstel van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd, volgens hetwelk nieuwe wettelijke bepalingen kunnen worden uitgevaardigd na petitionnement. Het Rijkskabinet heeft om half vijf vanmid dag zijn zitting hervat. Deze zitting zal wel tot vannacht duren. O.m. behandelde het kabinet het wetsontwerp inzake het Rijksconcordaat, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Vice-kanselier von Papen werd dank gebracht voor zijn onderhandelingen. De inhoud van het concordaat zal pas na de onderteekening worden gepubliceerd. Voorts handelde het Rijkskabinet het ontwerp af van de wet op de Duitsche evangelische kerk; bovendien wetsontwerpen be treffende de beperking van het gebruik van machines in de sigarenindustrie, de woningen, wijzigingen op de kartelverordening, betreffende de taak en bevoegdheden van den Rijkscommis saris voor de prijzencontröle, een wet tot aan vulling van de wet ter bescherming van den kleinhandel, openbare werken, zoomede maat regelen voor den tarweverbouw, een verordening inzake de toelating van advocaten en octrooi bezorgers en een wet inzake arbeidsrechtspraak. SANTIAGO (Chili), 14 Juli. (Reuter.) Alhiei is een typhus-epidemie uitgebroken. De regeering heeft den staat van belegd af gekondigd. Matige, later toenemende Zuid-Westelijke s tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be- trokken, later waarschijnlijk weer regen, iets warmer. H Verdere vooruitz.: weinig verandering. Zon op 4.57, onder 9.14. Licht 11 op 9.44. 22 Juli Nieuwe Maan. MONTREAL, 14 Juli (Reuter) Het eskader van generaal Balbo is hier hedenmiddag op de St. Lau- rens-rivier geland. Het eerste vlieg tuig streek neer om 18.45 uur. Hedenochtend om 9.47 uur was het vliegtuig eskader te Shediac gestart. Nader meldt V.D. dat de belangstelling voor de aankomst van Balbo's eskader zeer groot was. Op het oogenblik van de daling van het eskader zonk evenwel een tankschip Of daar bij personen om het leven zijn gekomen, is nog niet bekend. Dit schip zou overbelast zijn geweest. Volgens .United Press" zal het eskader heden morgen vroeg de vlucht naar Chicago voort zetten. Professor William E. Dodd, vriend van president Roosevelt, is benoemd tot gezant bij de Duitsche regeering. De rentestand is door de directie van de Ne- derlandsche Bank N.V. als volgt vastgesteld: Wisseldisconto, verlaagd tot 4 pCt. Promessen- disconto, verlaagd tot 4% pCt. De leening van Effecten, verlaagd tot 4pCt. Beleening van goederen, verlaagd tot 4% pCt. Voorschotten in rekening-courant, verlaagd tot 4% pCt. De dis contoverlaging gaat 15 Juli in. BERLIJN, 14 Juli (W.B.). Het rijksministerie van economische zaken deelt mede, dat. aange zien volgens order van den rijkskanselier op het gebied van het bedrijfsleven geen commissaris sen meer noodig zijn, de rijksminister de be noemingen van de rijkscommissarissen dr. Wag ner en Moeller heeft herroepen. Daarmede ver vallen alle door deze rijkscommissarissen ver strekte volmachten. De Oberprasident van Hessen-Nassau, prins Philipp von Hessen is benoemd tot lid van den Pruisischen Staatsraad. De gisteren te Berlijn aangekomen nieuwe ambassadeur in Duitschland, Dodd, had heden een persconferentie georganiseerd om kennis te maken met de Duitsche pers. Dodd herinnerde er aan dat hij van 1897 tot 1900 oan de Universit. van Leipzig geschiedenis had gestudeerd en de Duitsche cultuur indertijd een diepen in druk op hem had gemaakt. Dodd antwoordde op eenige hem gestelde vra gen, dat de berichten over de gebeurtenissen in Duitschland zoo talrijk en onderling afwijkend waren, dat hij zich daarover nog geen oordeel had kunnen vormen. POENA, 14 Juli (Reuter). Het pan-Indisch partijcongres heeft met overweldigende meer derheid een motie aangenomen, waarbij wordt afgezien van de burgerlijke ongehoorzaamheid, mits tusschen den onderkoning en Gandhi een waardige overeenkomst tot stand komt. LONDEN, 14 Juli. (V. D.) De „Daily Express" had een onderhoud met den door de bandieten ontvoerden millionnair uit Chicago, James Fac tor, bekend als „Jake the Barber," die gisteren zwak en uitgeput door de doorgestane emoties in zijn woning te Chicago is teruggekeerd. Factor vertelde o.a.: „Toen ik uit den auto stapje, waarin mijn ontvoerders mij hadden ge zet, werd ik geblinddoekt, doordat over mijn oogen stukken linnen met pleisters werden vastgeplakt. Ik werd in een kelder gebracht en mij werd gezegd, dat ik het beste deed te pro- beeren het geld te krijgen. Ik moest den heelen nacht in een stoel zitten en kon mij niet bewe gen omdat mijn handen aan elkaar waren ge bonden. Den volgenden nacht werd ik naar een boer derij gebracht. Een der ontvoerders zei me dat ik een ritje zou maken. Ik dacht dat alles ge daan was, vooral toen mij twee revolvers in mijn nek werden geduwd en mij gevraagd werd „Hoe voelt dat?" Zij wilden dat ik brieven aan mijn familie zou schrijven. Ik weigerde. Zij probeerden mij ertoe te dwingen en urenlang stond een man tegenover me met een ongela den revolver, waarvan hij voortdurend de haan spande en dan weer aftrok. Als ik ging slapen, werden mij meestal weer de oogen dichtgeplakt en mijif handen gebonden. De laatste vijf da gen heb ik niets te eten gehad. Gisteren was er een groot aantal menschen bijeen in mijn kamer. De bandieten dronken veel. Zij bespot ten me en lachten mij uit om m;jn zichtbaren angst. Mijn oogen deden verschrikkelijk pijn door de pleisters en mijn armen waren bijna verlamd. Gisterenavond werd ik plotseling naar bui ten gebracht in een auto en toen werd ik er uit gezet, waarna zij me zeiden een minuut lang stil te blijven staan en dan de pleisters van mijn oogen te verwijderen. Zij reden weg en ik was vrij." Naar een zoon van James Factor mededeelde, heeft de familie veertigduizend dollar aan de bandieten betaald voor de invrijheidstelling van zijn vader. BERLIJN, 14 Juli (V.D.). De Rijksregeering heeft op voorstel van den Rijksminister van Landbouw Darré haar goedkeuring gehecht aan een wet tot bevordering van den afzet van tuinbouwproducten. De z.g. wilde handel zal daardoor onmogelijk worden en de verkoop van fruit en groente zal worden geregeld, o.a. door een z.g. bescherming van de markt in bepaalde plaatsen en streken, waar bijzondere inrich tingen voor den handel in tuinbouwproducten bestaan. De handel buiten deze inrichtingen en buiten de weekmarkten kan verboden of tot bepaalde uren beperkt worden. De landsautori- teiten, die de plaatselijke behoeften kennen, kunnen deze zaken verder regelen. Het venten met bloemen en groentezaden en de handel in gewassen en heesters op weekmarkten wordt verboden aangezien het op deze wijze koopen van deze producten een vertrouwenszaak is en in den regel veel minderwaardige producten op die manier worden verkocht. BALBO IS VRIJDAGOCHTEND TE SHEDIAC GESTART EN VRIJDAGMIDDAG BEHOUDEN MET ZIJN ESKADER TE MONTREAL GE DAALD. Al-Indisch congres heeft besloten de ongehoor zaamheids-campagne voort te zetten. Staat van beleg in Santiago de Chili in verband met typhus-epidemie. Britsche assuradeurs vragen de assurantiesom terug, die ze na den ondergang van de „Georges Philippar" hebben uitbetaald. Voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verleening van retorsie-bevoegdheden aan de Regeering Verlaging van het disconto der Nederlandsche Bank. Prins Nicolaas van Roemenië naar Parijs ver trokken. Gemeentebegrooting van Zaandam niet goed gekeurd. Moordaanslag te Haarlem. Het Nederlandsch hoogte-record vliegen werd behaald door jhr. J. M. van Asch van Wück. Maandag a-s. waarschijnlijk staking in de steenindustrie. Nieuw koude-record bereikt in het Kamerlingh Onnes-Laboratorium te Leiden. O BERLIJN, 14 Juli. In de motiveering van de wet inzake „staatsvijandige" vermogens wordt o.m. gezegd, dat het niet voldoende is wanneer het sociaal-democratische vermogen tijdelijk door de politie in beslag genomen wordt. Het moet veeleer voor goed onttrokken worden aan staats- vijandig gebruik. Het vermogen van alle orga nisaties welker leden in het buitenland opruien tegen Duitschland of die in het binnenland werken tegen de belangen van de rijksregee ring en het vermogen van particulieren, die zich aan deze dingen schuldig maken kan worden „ingetrokken". BERLIJN, 14 juli (W.B.) Wegens landver- raderlijke hetze, door den soc. dem. oudrijks kanselier in het buitenland bedreven, heeft de staatspolitie uit noodweer vijf verwanten van den oud-kanselier in een concentratiekamp on dergebracht. ROME, 14 Juli (V.D.) Het Viermogendhe- den-Pact zal morgen, Zaterdag, officieel te Ro me onderteekend worden. Voor Italië zal de Italiaansche dictator, Mussolini, die tevens het initiatief tot het sluiten van dit pact heeft ge nomen, het protocol onderteekenen, terwijl voor Engeland, Frankrijk en Duitschland de ambassadeurs van deze landen te Rome hun handteekening zullen plaatsen. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v-m.: 750 .Vorige stand: 746 De Britsche assuradeurs hebben, naar de „Telegraaf" aan de „Times" ontleent, tot een actie besloten, die uiterst zeldzaam is in de ge schiedenis van het verzekering-wezen, zy heb ben zich nameiyk gewend tot de Messageries Maritimes, met verzoek om terugbetaling van het geweldige bedrag, door hen uitbetaald in verband met den ondergang van de „Georges Philippar' het 17.000 ton groote schip van ge noemde maatschappij, dat verleden jaar Mei in de Golf van Aden door brand werd vernield Bij de uitbetaling van de verzekerde som was de, op zichzelf reeds uitzonderiyke regeling ge maakt. dat de assuradeurs een afschrift zouden ontvangen van het volledige rapport, uitge bracht door de commissie, welke een rapport moest uitbrengen over de oorzaken van de ramp De bedoeling hiervan was duideiyk: In dien de assuradeurs by bestudeering van het rapport tot de conclusie kwamen, dat het ver loren gaan van het schip te wyten was aan oor zaken. welke door de verzekerings-overeenkomst niet werden gedekt, zouden zij hun houding herzien, m.a.w. terugbetaling eischen van het bedrag, dat. zy zoo prompt hadden uitbetaald. Het rapport van de commissie van oncer- zoek werd op 6 Augustus 1932 geteekend; de assuradeurs wachtten geduldig maandenlang, maar tot hun groeiende verbazing kregen zy geen afschrift. In Maart van dit jaar kwam een blad te Parijs met mededeelingen, die. zoo werd beweerd, ontleend waren aan het rapport, maar de verzekeraars hoorden nog altyd maar niets. Op 11 April besloten zii eindelük. zich tot de Fransche regeering te wenden, met verzoek om toezending van het beloofde afschrift. Op 15 Mei ontvingen zy een document, dat het volledige rapport heette te zyn, van het ministerie van Scheepvaart. Dat was toevallig juist de laatste dag, waarop de eigenaars van de lading zich krachtens hun cognossementen tot de reeders konden wenden om schadeloos stelling te vragen voor de door hen geleden ver liezen; vele van die verzoeken om schadeloos stelling waren uiteraard reeds voor dien 15den Mei ingediend. By bestudeering van het rapport bleek den assuradeurs, dat vele van de documenten, waar op de conclusies waren gebaseerd, waren ach tergehouden; en zy richtten zich in dit verband opnieuw tot het Fransche Scheepvaart-minis terie. In verband met de moeiiykheden, welke de verzekeraars hebben ondervonden in het geval van de „Georges Philippar" hebben zy besloten geen verzekeringssommen uit te keeren met be trekking tot de „Atlantique", die j.l. Januari door bran-.l verloren ging, zoolang de omstan digheden van deze ramp niet volkomen vast staan. RIME IMK i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1