REVOLUTIE OF EVOLUTIE? Monument van naastenliefde Onwillig Zaandam „Berg en Bosch" te Bilthoven ZATERDAG 15 JULI Landbouw en handel Prins Nicolaas ver trokken Een instelling der R.K. Arbeidersbeweging Wat nu te doen? Conflict afgewend Valsche bankbiljetten LEEKEPREEKEN Vóór alles is noodig, dat men in het buitenland onze produc ten kent Gezicht op het hoofdgebouw Boschte van het Sanatorium Berg en Bilthoven REORGANISATIE DER H. A. L. Audiëntie INTERNATIONAAL MISSIE- STUDIECONGRES Van 25-27 Nov. a.s. te Amsterdam OPENBAAR VERVOER Het grootste en meest gedifferen- teerde sanatorium in ons land Hoe „Herwonnen Levens kracht" werkte 1®. Intérieur der lighallen van het Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven De inrichting van het sanatorium De paviljoens De arbeidskolonie Na de mislukte onderhandelingen hebben Ged. Staten de be grooting niet goed gekeurd Collectief contract onderteekend Twee buitenlanders gearresteerd INTERNATIONALE OPLICHTER GEPAKT CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Een regeling te verwachten GEVAARLIJK AMOKMAKER Bloembollenkweekerscentrale Bezoldiging Overheidspersoneel Onze beschouwing over „de vrijgezellin" van veertien dagen geleden is, blijkens ont vangen uitingen, door velen met instem ming gelezen. Op een dier brieven meenen wij ditmaal te moeten terugkomen, omdat de schrij ver naar onze wijze van zien een thans veel verbreide, zeer begrijpelijke en toch niet geheel juiste, zelfs min of meer gevaarlijke meening verkondigt. Dit staat intusschen wel vast, dat zijn woorden recht uit het hart komen en een diepe overtuiging inhouden. Nu kan het in dezen verwarden tijd zijn nut hebben om door wrijving van meeningen en door zakelijke discussies tot verheldering van heerschende begrippen te komen. Vandaar, dat wij de ietwat felle uitlatingen letterlijk citee- ren. Aan het betoog van bedoelden briefschrij ver ontleenen we dan de volgende kern: De door de Marxisten en liberalen zoo hoog geroemde emancipatie der vrouw blijkt thans in de practijk te zijn geworden een vloek voor de maatschappij. Op ontstellende wijze heeft de vrouw de plaats ingenomen van den man bij den vrijen arbeid; voeg daar nog bij het meer en meer om zich heen grijpend mechanisme, en wij weten dat er geen sprake van kan zijn, dat al die werklooze mannen bü een eventueel op leven van den handel (door een meer onderling vertrouwen der landen) weder hun plaats zul len innemen bij den arbeid, indien er geen meer practische, meer afdoende maatregelen genomen worden dan die Welke tot heden toe zijn gepro pageerd. Dag in, dag uit wordt er geschreven en gepraat enherhaald tot beu wordens toe, en niet in het minst door de voormannen op politiek gebied en de bestuurders der diverse vakbonden, die met groot armgezwaai en de noodige dikke woorden den „kapitalistischen" re geerders verwijten, dat zij niets doen tot verbe tering van den toestand, maar die zelf de meest onpractische lapmiddelen aanbevelen bij die re- geeringsmannen. Werkverschaffing en werkver ruiming? 't Is gelijk een zandkorrel in de woestijn voor die millioenenmassa en dan nog tijdelijk. Meerdere ontwikkeling van den arbeider, om sterk te staan in den strijd om het bestaan? Ook dit is, gezien de overproductie op alle ge bied, de grootste larie, die ooit verkocht is, of *t moet zijn om nieuwe leeraarbaantjes te schep pen ten laste van de toch al berooide Rijks- en gemeentekas. En op deze beide punten blijven de volkslei ders maar doorhameren. Is het daarom te ver wonderen, dat de massa, en in 't bijzonder de jongeren, beu worden van het gezwam dier hee- ren, wier eenig doel schijnt te zijn langs de rug gen der arbeiders op 't kussen te komen ter- wille van dat veel gesmade kapitaal. En als men het oor te luisteren legt dan valt het sterk op, dat het juist de jongeren zijft, die zich afwen den van het Marxisme en overhellen naar het fascisme, een zwenking zooals wij die bij onze oosterburen hebben waargenomen en waarvan ook daar de leiders der vak- en politieke ver- eehigingen de schuld dragen. Het volk krijgt genoeg van het gescherm met holle frasen, het wil eindelijk daden zien. Gel delijke steun aan al die duizenden is op den langen duur niet vol te houden en moet leiden tot een staatsbankroet, een chaos als nooit te voren. En er kunnen daden gesteld worden; vraag het aan den eenvoudigen werkman en hij zal U den weg wijzen. Alleen onze bonzen, zoowel Marxisten als katholieken, houden zich van den domme, waarom?? Welnu, wij moeten niet uitgaan van het standpunt „er is gebrek aan arbeid". En als wij dit laatste goed voor oogen houden, is er zeer zeker practisch werk te verrichten door plaatsen vrij te maken. En dat kan, al zal dan ook de nieuwe toestand voor sommigen minder voordeelig zijn, maar rechtvaardig. Ziehier voorloopig een vijftal maatregelen: le. de vrouw (gehuwd en ongehuwd) moet uit alle bedrijven, kantoren, instellingen, enz. zoo wel bij Rijk en Gemeente als particulieren bin nen den kortst mogelijken tijd (bev. een maand) zonder wachtgeld of toelage van Rijks of Ge meentewege, maar met teruggave van gestorte premies voor pensioen, verwijderd worden. 2e. verbod van meervouidge (betaalde) func ties. 3e. verbod voor behoorlijk gepensionneerden om betaalden arbeid te verrichten. 4e. korter werktijd. 5e. het record van sneller produceeren door het mechanisme, (zonder nut voor de mensch- heid in zijn geheel) aan banden leggen. Dit zijn wenschen zooals wij ze overal bij het publiek vernemen. Laten nu ook onze katholieke voormannen hiervoor ijveren vóór het te laat is (zie Duitsch- land!) 1 Tot zoover onze briefschrijver. Ziehier we mogen het gerust zeggen één stem uit duizenden. Wanneer wij goed luisteren, dan hooren wij hier den kreet: weg met bestaan de verhoudingen; weg met velerlei sociale rege lingen en economische dogma's; ruim al dat oude op en geef ons een nieuwe ordening! De kreet is begrijpelijk. De werkloosheid, het demoraliseerende steuntrekken door honderd duizenden, het zienderoogen afnemen van het voiksinkomen met de uitputting der openbare kassen, het ontbreken van een perspectief van nieuwe welvaartdat alles te samen maakt het dringende verlangen van afrekening met het oude en radicale vernieuwing zeer aannemelijk. Hoewel wij 't met den schrijver en allen die gelijk denken als hij, lang niet in alle opzichten eens zijn, moeten wij hem dit toegeven, dat het in ons officieele Nederland wel veelal den schijn heeft, alsof er sinds 1918 niet veel in de we reld veranderd is; althans, dat wij hier in deze lage landen aan de zee nog wel een eeuwtje rustig in de oude banen kunnen doorgaan. In gewijden weten wel, dat er door overheidsper sonen, economen en financiers hard wordt ge studeerd, geconfereerd en overleg gepleegd; dat ook een aantal maatregelen wordt bedacht, voor bereid en zelfs uitgevoerd om ons vaderland- sche scheepje door de branding heen te helpen: maar, aan volksvoorlichting, aan ook tot de verbeelding sprekende krachtige daden, aan 't openen van perspectieven, aan resoluut stelling nemen, aan voel- en tastbare leiding ontbreekt nagenoeg alles. En daar niet alleen economi sche en financieele, maar ook psychologische factoren vaak het lot van een volk bepalen, brengen wij bovenstaanden hartekreet niet het minst ook hierom naar buiten, opdat de leiders van ons volk aan den zielkundigen kant van de crisis eens wat meer aandacht zullen wijden. Tot onzen briefschrijver zelf en zijn gelijk gezinden zeggen wij dit: er is veel goeds in uw wenschen, maar, gij hebt te groote haast. Wat in een eeuw is bedorven en scheef gegroeid kan niet in enkele jaren worden recht gezet, tenzij met middelen, die erger zijn dan de kwaal. Dat er heel veel verkeerds is in onze maatschappe lijke verhoudingen zij U volmondig toegegeven. Maar wat ge wilt en zooals gij het wilt is niet veel minder dan een sociale revolutie. Konden wij daarmee in enkele maanden tot een gezon den toestand, tot nieuwe welvaart komen, er viel over te denken en te praten. Maar al wat in het verre en in het jongste verleden op dit ge bied vertoond is, lokt niet tot zulke proefnemin gen uit. Wij zullen langs geleidelijken weg tot beterschap moeten komen. Misschien is het tempo, dat thans in ons land gevolgd wordt, te langzaam; immers velen beweren, dat er in het geheel geen tempo is. Maar er is ook een spoed, die stukken maakt. Waar moeten wij heen en waar ligt de juiste middenweg? Eenige weken geleden hebben wij in een be schouwing over „overbevolking" reeds het een en ander aangaande de ons inziens noodzake lijke maatschappelijke evolutie gezegd. Het komt ons naar aanleiding van boven gepubli ceerd schrijven gewenscht voor op het toen ge schrevene een volgenden keer wat dieper in te gaan. HOMO SAPIENS. De Nederlandsche Landbouw Handelskamer heeft te Utrecht onder voorzitterschap van den heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard een goed bezochte algemeene vergadering gehouden. De voorzitter Opende deze vergadering met een rede, waarin hij o. m. er zijn vreugde over uitsprak, dat de werkzaamheden van de N. L. H. K. zeer zijn uitgebreid in verband met de intensieve pogingen, welke worden aangewend om aan onze veeteelt- en bodemproducten in het 'buitenland bekendheid te geven en ver bindingen (net buitenland! Jie afnemers te verkrijgen ter zake de bevordering van den af zet onzer producten. Door verschillende om standigheden is dit laatste niet gemakkelijk. De vraag naar een product is niet voldoende om den afzet loonend te maken. Daartoe wordt vereischt een zoo min mogelijk belemmerden invoer en een koopkrachtige bevolking. De pro ducent zal dan alleen kunnen leveren, wanneer de prijzen loonend zijn, d. w. z. dat de produc ten een prijs opbrengen, die aan den produ cent naast een vergoeding voor aangewend ka pitaal en voor arbeid een zekere winst ople vert. Bij een bepaalden prijs zal degene, die de geringste productiekosten heeft, de meest ge duchte concurrent zijn. De mogelijkheid van afzet wordt bij een zekeren prijs beheerscht door den productieprijs der producten, is deze te hoog, dan zal men moeten trachten daarop te besparen. Naast de bestudeering van de vraag en aan bod van producten zal men zich op de hoogte moeten stellen van de handelsgebruiken van elke plaats, waarheen men zijn producten wil zenden, de juiste wijze van verpakking, de kos ten van vervoer en extra-kosten die hierop mochten vallen door inkomende rechten enz. Elk land heeft zijn eigen handelswetgeving, elke buitenlandsche markt stelt haar bijzondere eischen. Deze te kennen is van groot gewicht voor den georganiseerden producent. Juist thans, nu onze export in velerlei opzicht zoo moeilijk is, zal de producent, die producten voor de wereldmarkt voortbrengt, moeten trachten door rationaliseering van zijn bedrijf en door organisatie zijn producten tegen de laagst mogelijke prijzen op de wereldmarkt te brengen om zijn eenmaal ingenomen plaats daarop te behouden dan wel om nieuwe afzet gebieden te veroveren of den afzet te trachten op te voeren. In dit opzicht, aldus spr., kan de N. L. H. K. voor den producent een krachtige steun zijn, mits deze producent de moeite doet om met onversaagde energie en vortvarendheid het mogelijke te doen zijn verbindingen met het buitenland te bevestigen. Voor alles is echter noodig, dat men onze producten in het buitenland kent, dat men weet welke producten men uit Nederland kan gaan betrekken. Spr. geeft daarop een kort overzicht van hetgeen de N. L. H. K. ten dezen opzichte doet en welke plannen in voorbereiding zijn en besluit met den wensch, dat door samenwerking van de leden-organisaties het werk van de N. L. H. K. nog meer vruchten moge afwerpen en een spoedige betere wending in de economische verhoudingen dit werk moge begunstigen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten een commissie van advies, bestaande uit ver tegenwoordigers van drie organisaties, waar van er ieder jaar één aftreedt, te benoemen en welker taak het is om op geregelde tijdstippen na te gaan, welke werkzaamheden de N. L. H. K. in het belang van den afzet onzer pro ducten zal kunnen ter hand nemen. Besloten wordt voor de eerste maal uit te noodigen een lid in deze commissie van advies te benoemen: de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw, De Coöp. Producenten Handelsver- eeniging te Gouda en de Ned. Federatie tot verbetering van den wolhandel. Voorts had een gedachtenwisseling plaats over het organiseeren van een zaaizaad- en pootaardappelweek in het Holland Huis te Brussel en werd de uitwerking van dit plan opgedragen aan het Bureau van de N. L. H. K. Foto WERNER CRONE, Utrecht Het syndicaat tot reorganisatie van de Hol landAmerika-Lijn is er in geslaagd aanzien lijke financieele middelen bijeen te brengen, ten einde de positie der maatschappij te rege len. Naar „De Telegraaf" verneemt, zal het syn dicaat aan de obligatiehouders der Holland— Amerika-Lijn de keus laten tusschen aflossing der obligaties met een bedrag van 28 pCt. van de hoofdsom, of conversie der obligaties in aandeelen van de gereorganiseerde maatschap pij- Hoewel van Amsterdamsche zijde tegen dit voorstel scherp is geopponeerd, neemt men te Rotterdam toch aan, dat het ten slotte zal worden goedgekeurd en dat dientengevolge de HollandAmerika-Lijn voor de haven van Rotterdam behouden zal blijven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal dé volgende week Maandag, Dinsdag en Donder dag géén audiëntie verleenen. Vrijdagmiddag te half vier, kort voor zijn vertrek naar Parijs, is Z. K. H. Prins Nicolaas van Roemenië in een vliegtuig van het Neder landsche leger, dat deel uitmaakte van een eskader van 4 Fokker-jagers, komende van het militaire vliegkamp De Kooy, op Schiphol ge arriveerd. De hooge bezoeker werd naar het restaurant geleid, waar hij zich eenigen tijd met de daar aanwezige autoriteiten nagenoeg dezelfden, die Woensdag j.l. bij de aankomst van Z. K. H. uit Brussel aanwezig waren heeft onder houden. Te kwart over vier is Prins Nicolaas aan boord van zijn eigen vliegtuig, dat door hem zelf bestuurd werd, in gezelschap van zijn piloot kapitein Opris, naar Parijs vertrokken. De adjudant van koning Carol van Roemenië, die den Prins op zijn reis vergezelt, is kort daar na met een vliegtuig van de Belgische maat schappij Sabena via Brussel naar Parijs afge reisd. Toen de Prins zich naar zijn vliegtuig begaf, bracht de voor het restaurant opgestelde eere- wacht van mariniers, de eerbewijzen. De Prins droeg weer zijn leeren vliegpak met op den rug een parachute. Drie vloegtuigen van het Nederlandsche mi litaire eskader hebben het toestel van Z. K. II. tot de grens uitgeleide gedaan. Z. K. H. heeft geen gelegenheid gehad de Amsterdamsche luchthaven te bezichtigen. Naar wij vernemen, organiseert de Amster damsche R. K. Studenten Missie-Actie van 2527 November a.s. te Amsterdam een inter nationaal Missie Studie Congres, ter gelegen heid van haar derde lustrum. De A.R.K.S.M.A. stelt zich voor gedurende die studiedagen de pauselijke encycliek „Rerum Ecclesiae", de mis sie-encycliek van Pius XI te doen behandelen. Zij was reeds zoo gelukkig ter verwezenlijking van deze plannen de toezegging te verkrijgen van een vijftal missiologen van naam, die ge durende dit congres een commentaar zullen le veren op dezen pauselijken oproep. 't Ligt in de bedoeling der A.R.K.S.M.A. in November a.s. zooveel mogelijk studenten, af gestudeerde regulieren, seculieren en belang stellenden in de Aula van het St. Ignatius- college te vereenigen, om de missie-belangstel ling onder hen te verlevendigen en te verdiepen. De A.R.K.S.M.A. verkreeg voor haar plannen de volledig instemming en medewerking van het Nederlandsch Episcopaat, den Priestermissie- bond, de "Vereenigde Missionarissen, het Am sterdamsche Priester Missie-Comité en het Ne- derlandsch Medisch Missie Comtié. Onder auspiciën van het laatste organiseert de A.R.K.S.M.A. gedurende de congresdagen een medische missie-tentoonstelling in het gebouw der R. K Studenten-Vereeniging „St. Thomas Aquinas". Prinsengracht 723, te Amsterdam. De Amsterdamsche studenten bedoelen met dezen grootschen opzet een waardige herden king te organiseeren van het 15-jarig bestaan hunner Missie-actie. Naar wij vernemen hebben het bestuur en andere organen van den Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland in den laatsten tijd op groote schaal besprekingen gevoerd met ver schillende officieele en particuliere lichamen en personen, die belang hebben bij het wetsont werp tot wijziging van de Wet op de openbare vervoermiddelen, dat minister Reymer nog kort voor zijn aftreden heeft ingediend en waarvan naar men weet, de hoofdbedoeling is het in voeren van een concessie-stelsel, ook voor vrachtautodiensten. Bij die besprekingen is duidelijk gebleken dat er tegen dat wetsontwerp in betrokken kringen zeer ernstige bezwaren bestaan. De Bond van Bedrijfsautohouders is thans, na het gevoerde overleg, van plan een krach tige openbare actie, in verschillende vormen en op verschillende wijzen, tegen het wetsont werp te gaan voeren. Aan de Gezichtslaan, een der fraaiste lanen van Bilthoven, in can boschrijke omgeving, waar een verrukkelijke dennengeur hangt, ligt het nieuwe ,,Berg en Bosch", het sanatorium van „Herwonnen Levenskracht". Een monu ment van naastenliefde, bekostigd van de gel den der katholiek georganiseerde arbeiders. Welk een heerlijke voldoening moet het voor hen zijn, dat ze nu zoo'n modePsanatorium hebben verkregen, het grootste in Nederland en het meest gedifferentieerd. Allerlei vormen van tbc worden hier behandeld en daarom is er ook een klinische afdeeling aan verbon den, terwijl men over de meest moderne hulp middelen beschikt. Dinsdagmorgen bij de opening zal Z. H. Exc. Mgr. de Aartsbisschop Gods zegen over dit gebouw afsmeeken en wordt de kroon gezet op zooveel en moeilijk werk. Tevoren waren reeds vele persvertegenwoordigers tot bezichtiging uitgenoodigd, waarbij we eveneens een en an der te hooren kregen over de organisatie van „Herwonnen Levenskracht". De heer J. Th. Nijkamp, voorzitter van „Her wonnen Levenskracht" deelde ons mede, dat deze vereeniging in 1913 werd gesticht. Spoedig zag men de noodzakelijkheid van een eigen sanatorium in en van de inkomsten van een cent per week en per lid van de aangesloten bonden, werd jaarlijks een bedrag voor den bouw van een nieuw sanatorium gereserveerd. 1919 had immers reeds een tijdelijke oplossing gebracht doordat de toenmalige regeering de gelegenheid gaf een noodsanatorium tq Apel doorn te bouwen. Het was alleen een nood- sanatorium in dien zin, dat de houten gebou wen, waaruit het was samengesteld op een vrij korten levensduur waren berekend. Behalve de vaste bijdrage van de bij de R. K. Arbeiders centrale aangesloten leden, ruim 200.000, dragen nog 19192 leden vrijwillig iedere week een stui ver bij. Verder werd nog een extra gave van meer dan 100.000 gulden voor een nieuw sanatorium Foto WERNER CRONE, Utrecht door de katholieke arbeiders gegeven, terwijl de aangesloten bonden hun steun verleenden. De financieele instellingen zooals „Concordia", de Centrale Volksbank en de Utrechtsche Spaarkas verleenden de noodige hypotheek. De totale bouw, en installatiekosten bedroegen rond 1.500.000. Onder leiding van den geneesheer-directeur dr. W. Bronkhorst, die reeds vanaf de oprich ting aan het sanatorium verbonden is hebben we vervolgens een rondwandeling over het ter rein gemaakt. Het geheele terrein is 46 H.A. groot, waarvan 10 a 12 H.A. voor den bouw benuttigd werd. Nu men zoo'n groot terrein heeft is men ervan verzekerd steeds een rustige en vrije omgeving te behouden. Allereerst iets over het uitwendige van de gebouwen, waarvan architecten waren de hee- ren Koldewey en van Moorsel. Meen niet hier een imposant gebouw aan te treffen, dat uit munt door fraaie lijnen. De stijl is met opzet zeer sober gehouden om in overeenstemming te blijven met de prachtige natuur, welke men hier vindt en daar is men goed in geslaagd, want nergens vindt men iets opdringerigs. Ver schillende gebouwen staan wijd uiteen en geven den indruk van een goed aangelegd dorp mede door den goed verzorgden grondaanleg (voor zoover deze nog noodig was) van den heer Schulz. Aan den rechterkant van de innjlaan be vindt zich de woning van den geneesheer-di recteur en aan de overzijde de woning van den administrateur. De ingang van het hoofdge bouw is versierd met een relief van Man An- driessen, dat de intrede en het blijde vertrek van den patient in beeld brengt. In de hal zien we een fraai glas-in-lood-raam van Henri Jonas. Het stelt Christus voor, Die de zieken zegent, terwijl zij zich smeekend naar Hem opheffen. Rechts en links van de hal loopen wij langs de vertrekken van de Administratie en Corres pondenten, de patientenbibliotheek en de por tiersloge met de automatische telefoon-instal latie en de radio-centrale. Boven ligt de afdeeling voor de vijf inwo nende assistenten en de woning van den rec tor, den Zeereerw. heer Naber. In den langen achterbouw recht tegenover den ingang zijn alle vertekken van den medischen dienst. De operatiekamer en de röntgenkamer zijn voor zien van de meest moderne instrumenten en de operatietafel is de nieuwste op dat gebied, waarbij vooral de schaduwlooze verlichting opvalt. Rechts en links en aan het Zuideinde van het hoofdgebouw liggen de drie groote pavil joens voor mannen, vrouwen en kinderen. Ze zijn door korte gangen met den centraalbouw verbonden. De patiënten-afdeelingen zijn alle beneden gelegen. Daar een kuur, die gemiddeld een jaar duurt, in drie phases is te verdeelen, heeft men voor de volwassen patiënten drie afdee- lingen. De eerste* afdeeling van elk volwassen-pa tiënten-paviljoen bestaat uit kleine zalen voor 6 bedden en één-persoons-kamers en is voor namelijk bedoeld voor de patiënten, die bij voorkeur, „binnen" worden verpleegd. De twee de afdeeling is een complex van drie groote lighallen voor de openlucht-bedverpleging. De derde afdeeling is bestemd voor de ambulante patiënten, die in de laatste phase van hun kuur gekomen zijn. Zij slapen op zalen van zestien bedden, die in afdeelingen van vier verdeeld zijn. Hun rusttijden brengen zij in de aangebouwde lighallen door. Tusschen deze afdeelingen liggen de gezellige conversatie zalen, de onderzoekkamer en de badafdeeling, de centrale dienkeuken en vele andere dienst vertrekken; zelfs de kapperssalon is niet ver geten. Het kinderpaviljoen vroeg weer een andere differentiatie. De gewenschte scheiding tus schen jongens en meisjes, kleine en grootere kinderen, besmettelijke en niet-besmettelijke patiëntjes, leidde tot een onderverdeeling van dt lighallen en de zalen in vele verschillende deelen. Ook hier vinden wij de mooie beschutte lig hallen en verder de noodige eet- en speelzalen, onderzoekkamers en badafdeelingen, bestra lingskamers en kinderbibliotheek. Op het dak en voor enkele groote zalen zijn heerlijke zon- terrassen. Vanuit Apeldoorn wordt nog een openluchtschool overgebracht. De wanden van de gangen in de verschillende paviljoens zijn met verschillende kleurschilde- ringen van Lode Sengers versierd, geheel pas send bij de omgeving. Zoo zien we in de vrou- wenafdeeling teekeningen van toepassing op het huishouden en in het kinderpaviljoen verschil lende voorstellingen, die echt op de fantasie der kinderen zullen inwerken. Van Ninaber van Eyben zijn verschillende glas-in-loodraampjes, terwijl enkele nisêen gevuld zijn met de beken de aarden beeldjes van Adam Winter. Zeer stemmingsvol is de kapel, waar we even eens ramen van Ninaber van Eyben aantref fen een raam van Jonas, voorstellende het H. Hart en Petrus in zijn scheepje. Andriessen heeft de kruiswegstaties in bewerking. De gevel van het klooster der zusters Domi nicanessen, die met de verzorging der patiën ten zijn belast, is versierd met een zeer expres sief beeld van den H. Dominicus naar ontwerp van Termooten, die ook in klei een Maria van Lourdes voor den kloosterhof boetseerde. Charles Vos maakte in den gevel van het economiegebouw een symbolisch gekleurd relief. Een merkwaardig deel van het sanatorium is de arbeidskolonie. Patiënten, die in het laat ste stadium van hun genezing verkeeren leeren hier weer werken, schilderen, timmeren enz. Keurig speelgoed wordt hier gemaakt, dat on der den naam Ado in den handel wordt ge bracht. Om het gezellige nazorghuis, waarin de ont spanningszalen voor deze verpleegden zijn on dergebracht, liggen de 40 hutjes en daartus- schen staan twee frissche waschgelegenheden. Voor de vrouwelijke patiënten wordt de Apeldoomsche werkplaats weer in gebruik ge nomen en het nazorghuis voor dezen biedt plaats voorloopig voor 7, later voor 15 nazorg- patiënten. Op het openveld bewonderen we tenslotte het pompstation en een vernuftige inrichting voor vuilwaterreiniging, waardoor alle kwade reuk vermeden wordt. Toen wij een bezoek aan het sanatorium brachten, was men reeds volkomen op dreef en de patiënten gevoelden zich er reeds geheel thuis. Een prachtige instelling is de R.K. Ar beidersbeweging met dit sanatorium rijker geworden, waarmee wij haar oprecht geluk- wenschen. Moge het voor velen een zegen zijn. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben besloten de begrooting voor het jaar 1933 der gemeente Zaandam niet goed te keuren. In hun besluit hebben zij overwogen, dat de begrooting slechts ten deele voldoet aan de terzake door hun college uitgesproken verlan gens, doch dat de raad intusschen, zonder af te wachten, welk standpunt door Gedeputeerde Staten zou worden ingenomen, in zijn vergade ring van 27 Juni heeft besloten aan Gedepu teerde Staten en aan de regeering te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is in de be grooting zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is verzekerd, zulks nadat een door enkele raadsleden voorgestelde motie was verworpen, waarin B. en W. werden uitge noodigd nader overleg met de regeering te ple gen inzake de maatregelen, welke zouden moeten worden genomen om de uitkeeringen uit het gemeentefonds regelmatig te doen plaats vinden. In een onderhoud, dat B. en W. van Zaandam op 5 Juli j.L met Gedeputeerde Staten hebben gehad, is nadrukkelijk de intrekking van bo vengenoemd besluit als voorwaarde gesteld voor het voeren van nader overleg. Op 10 Juli hebben B. en W. van Zaandam echter den Gedeputeerde Staten bericht, dat zij zelfs niet bereid zijn een voorstel tot intrekking van bedoeld besluit aan den raad te doen. Gedeputeerde Staten hebben daarop besloten de begrooting niet goed te keuren. Naar wij vernemen, hadden de besprekingen van de partijen, betrokken bij het dreigende conflict bij Van Wijk's Waalsteenfabrieken te Oosterbeqk met den Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta, tot resultaat, dat de directie der fabriek het collectieve contract ondertee- kende, waardoor het op handen zijnde conflict als afgewend kan worden beschouwd. De Haagsche recherche heeft aangehouden in hun respectievelijke woningen te Rotterdam en te Amsterdam als verdacht van medeplichtig heid aan den invoer van valsche Engelsche bankbiljetten van tien pond sterling den 54- jarigen E. M. M., geboren te Nagypolad en den 41-jarigen Oostenrijker H. E. Beide aangehoudenen bevinden zich thans te 's Gravenhage in politie-bewaring in afwachting van het verdere onderzoek, dat in samenwer king met Scotland Yard geschiedt. De recheiche te Nijmegen heeft Vrijdag aan gehouden A S. uit Amsterdam, die gesignaleerd was op twaalf plaatsen in het land wegens op lichting en bedreigingen. S. maakte er werk van bij particulieren te verzoeken om te mogen telefoneeren. Als hij dan in de kamer was, nam hij weg wat te grij pen was. Vrijdagmiddag werd hij in Nijmegen geattrap- peerd toen hij een kistje met driehonderd gul den wegnam. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. De man strekte zijn oplichtingen tot in Parijs uit en blijkt een internationale oplichter te zijn. Men deelt ons mede, dat de Regeering het voornemen heeft bij aanneming van de voorge stelde wijziging van de landbouwcrisiswet 1933 een regeling te treffen van de consumptie aardappelen. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 16 Juli as. voor den uitvoer van consumptie-aardappelen naar België en Luxemburg certificaten, als bedoeld in art. 2, van het Koninklijk Besluit tot rege ling van den uitvoer naar België en Luxem burg, zullen worden afgegeven. Met de afgifte van deze certificaten is be last mr. L. Niemöller te 's Gravenhage. Het bedrag ter bestrijding van de kosten is vastgesteld op 6 cent per 100 K.G. BIMA, 14 Juli. (Aneta) Een amokmakende gestrafte, Semai Oeba Arhama, rukte gister middag een lange parang van een kampong bewoner los. Hij verwondde een persoon zwaar en een licht en vluchtte daarna in de bergen. Tot heden is de amokmaker niet gevat. Het Binnenlandsch Bestuur en de bewoners van de nabijgelegen kampongs zijn gewaarschuwd. De man is zeer gevaarlijk. De Nederlandsche Bloembollenkweekerscen trale maakt bekend, dat de formulieren van aanmelding als lid van de Centrale zijn gede poneerd bij de gemeentebesturen, waar zij door betrokkenen afgehaald kunnen worden. Na in vulling moeten die formulieren voor 22 Juli aan de bloembollenkweekerscentrale worden ingezonden. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is benoemd tot lid van de commissie, belast met het vaststellen van nor men, welke, mede met het oog op de huidige bijzondere tijdsomstandigheden, door het cen traal gezag behooren te worden aangelegd bij de beoordeeling van de bezoldiging (in den ruimsten zin genomen) van het personeel, in dienst van provinciën, gemeenten, waterschap pen, veenschappen en veenpolders, de heer D. \K ooi man, lid van de Tweede Kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5