SPORT EN WEDSTRIJDEN MERCURIUS HAVERMOUT Men ócfiujflt ons: I 't Was of de schepping volhong mee pèèrlen-snoeren ZATERDAG 15 JULI TENNIS De internationale kampioenschap pen van Noordwijk CRICKET BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP CADRE 71/2 Dedoncker wint het tournooi OM DEN „DE LOUW" BEKER WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE Aerts wint de 15e etappe ZEILEN ZOMERFEEST DER HAARL. ZEILVEREENIGING KANOSPORT HAARL. KANO-VEREEN1GING ZWEMMEN Twintigjarig bestaan Zignea huwhuiMiiiimiiiniimii3RABANTSCHE BRIEVEN De lach glee dik deur m'n longen VOETBAL D.K.N.K. EN H.K. District Noord-Holland van den D.H.V.B. Daar waren al veul verkouwen menschen VRAGENBUS UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT HAARLEMMERMEER De uitslagen van de voortgezette internatio nale kampioenschappen te Noordwijk luiden als volgt: Heerenenkelspel, tweede ronde: Imhoff w.o. Derde ronde: Leembrugge w.o.; Scheurleer sl. Marinkelle 75, 61, 64; Karsten sl. Imhoff 6—4. 6—4, 6—3. Kwarteindstrijd: Stefani sl. Leembrugge 10 8, 6—3, 64; Von Kehrling sl. Scheurleu/ 63. 64, 86; Timmer sl. Karster 63, 62, 62; Sertorio sl. Rogers 64, 16, 57, 63, 75. Damesenkelspel, derde ronde: Mej. Adamoff sl. Mevr Dralle 62, 62; Mevr. Disoh sl mej. Lindonk 57. 6*3, 63. Kwarteindstrijd: Mej. Adamoff sl. mej Bel zer 62. 62: Mrs. Burke sl. Mrs. Ingram 64, 62; Mej. Couquerque sl. Mej, Sander 63, 61; Mevr. Von Stuck sl. Mevr Dison 6—0, 6—3. Halve eindstrijd: Mevr. Von Stuck sl. Mej. Couquerque 57, 63, 75. Damesdubbelspel, le ronde: Adamoff en Mrs. Burke sl. mej. de Jonge en mevr. Schim v. d. Loeff 62, 61; mej. Belzer en mej Kerckhoff w.o.; mevr. Jonquière en mevr. Boutmy sl. mej. Terwindt en mej. Beeksma 64, 64; mevr. van Alphen en mevr. Ernst w.o.; mej. Ingram en mevr. Dison sl. mej. Kerckhoff en mej. Hefting 64, 6—2. Kwarteindstriid: Adamoff en Mrs. Burke sl. mej. Belzer en mej. Kerckhoff 6—1, 63; Mevr. von Stuck en mej. Sander sl. mej. Jonquière en mevr. Boutmy 79, 61, 63; mevr. Ingram en mevr. Dison sl. mevr. van Alfen en mevr. Ernst 62. 62; mej Couquerque en mevr. Dros w.o. Halve eindstrijd: Adamoff en Mrs. Burke sl. Von Stuck en Sanders 46, 62, 64; Mevr. Couquerque en mevr. Dros sl. mrs, Ingram en mevr. Dison 68, 61, 64. Heerendubbelspel, tweede ronde: Sigmond en Van Aardenne w.o. Derde ronde: Scheurleer en Castendijk sl. Lefrand en de Bruin Kops 97, 86, 6—2; Weber en Karsten w.o.; Marinkelle en Heynen sl. Sigmond en Von Aardennen 62, 62, 62; Jourde en Sertorio sl. Wisselink en Imhoff 62, 64, 60; Von Kehrling en Timmer w.o. Kwarteindstrijd: Stefani en Roger sl. Scheur- leur en Castendijk 7—5, 63, 61; Weber en Karsten sl. Marinkelle en Heynen 60, 62, 64; Hughan en Van Olst sl. Leembrugge en Fyzee 60, 64, 63; Von Kehrling en Tim mer sl. Jourde en Sertorio 62, 60, 64. Halve eindstrijd: Von Kehrling en Timmer sL Hughan en Van Olst 62, 3—6, 64, 62. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. Terwindt en Leembrugge w.o.; Mevr Jonquière en Van Olst sl. mej. De Jong en Marinkelle 75, 64; Mej. Kerckhoff en Scheurleer sl. mevr. de Bruin Kops en de Bruin Kops 63, 61; Mej. Ingram en Timmer sl. Mevr. Ross en Xenon 61, 62; Mevr. Wetselaar en Wet- selaar w.o. Derde ronde; Mrs. Burke en Von Kehrling sl. mevr. Fralle en Imhoff 64, 62; Mej. Lin donk en Hughan sl. mej. Adamoff en de Ste fani 75, 75; Mej. Couquerque en Casten dijk sl. mej. Terwindt en Leembruggen 60, 46, 6—0; Mej. Belzer en Karsten sl. Jonquière en Van Olst 60, 75; Miss Ingram en Timmer sl. Mej. Kerckhoff en Scheurleer 61, 61; de heer en mevrouw Wetselaar w.o.; Mevr. Dros en Roger sl. mej. Roos en Lefrand 6—1, 64. Kwarteindstriid: Mevr. Dros en Roger sl. de heer en mevr. Wetselaar 61, 63. 2e klasse Haarlem 2—Vleermuizen V. V. V. 2—U. V. V. Gisteren werd de laatste partij gespeeld in het tournooi om het wereldkampioenschap ca dre 71/2 tusschen den Belg Dedoncker en den Franschman Albert, welke door eerstgenoemde gewonnen werd, die hiermede tevens wereld kampioen werd. Onze landgenoot Sweering be zette op de ranglijst de zesde plaats. Het resul taat van de partij DedonckerAlbert was als volgt: Dedoncker 300 35 40 8.57 Albert Het eindresultaat is als volgt: alg. gew. verl. pnt. brt. moyenne Ils. 1. Dedoncker (B.) wereldkamp. 6 1 2024 173 11.69 82 2. Van Belle (B.) 5 2 1929 141 13.68 90 3. Albert (F.) 5 2 1930 149 10.84 93 4. Soussa -E.) 4 3 1988 149 13.34 77 5. Cote (F.) 3 4 1690 170 9.94 68 6. Sweering (N.) 3 4 1537 161 9.54 70 7. Foerster (D.) 1 6 1542 197 7.82 65 8. Ferraz (P.) 1 6 1173 158 7.42 47 Maandag- en Woensdagavond was de B. C. Haarlem-Noord" bij de B.V. „Haarlem" op be zoek voor den strijd om bovengenoemden beker. De totaal uitslag luidde: Haarlem-Noord 982 car., B.V. Haarlem 1074 car. B.V. Haarlem won alzoo met 92 car. Maandag en Dinsdag a.s. komt de B.V. „De Roemer" (Hilversum) den strijd voortzetten. Gisteren werd de 15 etappe van de Tour de France, een zeer zwaar traject van Perpignan naar Ax 'es Thermes, dat dwars door de Py reneeën loopt, verreden. Het is 158 K.M. lang. Het resultaat was als volgt: 1. Aerts, 5 uur 58 min. 55 sec.; 2. Cornez; 3. Speicher; 4. Stoepel. Totaalklassement: 1. Speicher, 97 uur 17 min. 27 sec.; 2 Aerts, 97.17.47; 3. Guerra, 97.4.28; 4. Martano, 97.25.07; 5. Archambaud, 97.27.43; 6. Stoepel, 97 41.09; 7. Level, 97.41.36; 8. Trueba; 9. Schepers: 10. Magne. Het resultaat van het landenklassement is thans: 1. Frankrijk, 292 uur 37 min. 14 sec.; 2. België. 293.00.16; 3. Duitschland. 294.01.26; 4. Zwitserland, 295.31.56; 5. Italië, 297.10.30. De commissie, belast met de samenstelling van een programma ter viering van het elfjarig bestaan, zal als de natuur wat milder wordt zeker succes hebben met de nummers, die 't programma bevat. Er zal op verschillende wijzen gevaren worden, we noemen hindernis- varen, vossenjacht, prijsvaren. Ook voor de kinderen is een attractief num mertje ingevoerd. Om tien uur moeten allen present wezen. Na afloop heeft de prijsuitreiking in het Clubhuis plaats. Zaterdagavond komt men gezellig bijeen, ook aan de haven. In verband met de kampioenschappen, geor ganiseerd door de „Viking", houdt de H.IC.V. een clubtocht naar Amsterdam. Zondagmorgen om 6 uur vertrekt de motor boot van het N. B. Spaarne, ligplaats bij het „Shell"-gebouw. Over den kringwedstrijd, dien de dameszwem- vereeniging Zignea a.s. Zondag in het Noorder- bad te Zandvoort geeft, vernemen wij nog het volgende: Voor de 50 M. vrije slag heeren-juniores heb ben alle Haarlemsche vereenigingen, dus D. W. R., Haarlem, H. P. C. en H. V. G. B. met haar beste zwemmers ingeschreven. Ongetwijfeld wordt dit een nummer, waarin nog heel wat strijd gevoerd zal worden en het is heel wel mogelijk, dat er nog verrassende resultaten be reikt worden. Na de 6 X 50 M. vrije slag-estafette volgt het nummer figuurzwemmen. De heer Venema heeft ditmaal voor buiten gewoon aardige figuren gezorgd, er is goed ge oefend, het zal dus zeker niet aan de meewer- Ulvenhout, 11 Juli 1933. Menier, Als ik giesteren, Zondagmer- gen wakker wier, dan rauschte- n-'t daarbuiten, teugen m'n huis aan, zoow zachtjes en zoow ritselend, da Tc er bekaanst weer van in slaap viel. 't Was al laat, haalf zes omtrent, maar as Trui nie had gezeed: „ocherrekes, wa-d-'n weer daarbuiten I" dan was ik zekers weer wegge- Boest. „Tc Docht da ge nog sliep!" „Kunde denken, 'k leg al 'n haalf uur wakker en 't hee nor me opgehouwen mee rengel en wind!" Effe zwegen me. De kamer was halfdüster, vanweges de blinden veur 't raam, maar in 't bovenlicht, boven de deur, blokte 'n stuk van d'n grijzen, triesten Zondagmergen. Regenpèèrls kleefden aan 't glas vast en rolden er nouw en dan af, as ballekes kwikzulver, zoow rap en zoow blank. Toen kwrm d'n slag aangedreven van m'n Stèèrtklok en Blek, die onder de plattebuis lee, geeuwde op z'n Zondags. Da beest, 'k heb 't oew al 's geschreven g'ad kent de dagen van de week net zoow goed as wij, amico. As ie ons in de week heurt wakker-worren, geleuft dan maar nie, dat ie liggen bhjft. Dan springt ie op, zet z'n veurpooten op de bedsteeplaank en wenscht goeienmèrgen, net zoowlaank tot Trui 'm over z'n kop aait. Dan zwijgt ie verders. Maar 's Zon dags blijft ie luieren en rekken onder de platte buis, z'n nachtelijke plotssinds de kwaaie tijen....! Vroeger lag ie buiten, in z'n hok. kenden liggen, als dit nummer geen daverend succes wordt. Het zou geen echt zwemfeest zijn, als er ook niet een polo-wedstrijd op het programma stond. De zwemvereenigingen Haarlem en D. J. K. (uit Amsterdam) zulen een vriendschappelijke water-polopartij tegen elkaar spelen. De jaarvergadering van het district wordt Zondag gehouden te Hoorn in het „Witte Paard" Keem no. 1. Aanvang om 2 uur zo mertijd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii As de klokkeslag was wegge dreven, zee Trui: „haalf zes". „Tijd." „Tijd," zee ik. De wind schoof d'n lagen tak van m'nen notenlèèr slissend aver ons dag. En zwaar vielen z'n druppen toen van z'n groote blad, kletsend op d'n erft. Me lüsterden en zwegen. „Gade soms laat vandaag?" vroeg Trui weer. Toen sprong ik overènd. „Och, neeë, waarveur ok; as ik rap ben, kan 'k de zesuren-Mis nog wel halen." „Alles lee klaar," riep Trui me na: „oew Zon- dagsch goed en schoone sokken hangt over d'n stoel in de veurkamer en oewen kerkboek mee de losse centen lee op tafel." Ja, amico, da's al meer dan vijfendartig jaren zoow; eiken Zaterdagavond lee Trui da-d-alle- maal gereed, veur ze naar bed gaat, maar eiken Zondagmergen weer, wijst ze me d'n weg! Be- haive as ze.... kwaad is! En nie teugen me sprikt, maar dan vraagt ze toch 's middags „of ik alles gevonden heb!" Ik denk daar nooit bij. Gij daarveur ok nie, misschien! Maar as da nouw zoow opschrijf, dan komt da-d-allegaar toch 'n bietje dwaas en.... 'n bietje ontroerend ok, in m'nen geest. En dan eh da's privee! Maar as ik me-n-eigen in 't achterhuis ge- wasschen had, m'n flenelleke weer over m'nen kop getrokken en n de deur opengooide, capperdemallemosterdpot, wa-d-'n wirke. Wat-d-'n pinneuzen, wa-d-'n pinneuzen! Aan de drooglijnen van Trui, aan de raam- Vraag 1: Hoe verwijdert men gebruikte sla olie uit een cocosmat? Warm water helpt niet. 2 Hoe krijg ik een witten vilthoed waar wa tervlekken op zitten weer schoon? Antw. I: Doop een schoone doek in tetra- chloorkoolstof en wrijf daarmede de vlekken goed af. Niet te nat om geen kringen te maken. 2. Het beste zal zijn den geheelen hoed met schoon water af te wrijven. Gebruik daarvoor een schoone spons. Vr. over loten. Antw.: Geen enkel is uitgeloot. Vraag: Ik ben voor dag en nacht in betrek king. Mevr. heeft mij nu opgezegd per 15 Juli of per 31 Juli. Ik heb nu per 15 Juli een nieu we betrekking, kan ik dan vertrekken? Heeft mevr. het recht mij een halve maand salaris in te houden? Antw.: Mevrouw moet u uitbetalen tot den 15en Juli, op welken dag u den dienst verlaat. Vraag: Mijn kanarie geeft dag en nacht een geluid alsof iemand een zaag aan het slijpen is Nu en dan vliegt hij wild door de kooi en geeft dan een geluid als een lijster. Hij zingt veel minder dan vroeger. Wat kan dat zijn? Antw.: Waarschijnlijk heeft uw vogel kou gevat. Geef het dier dagelijks een half snoep- bakje fijn gestampte beschuit met honig ver mengd tot deeg gemaakt. Vraag: 1. Wanneer trekken de Iersche Sweep- stakeloten? 2. Waar kan men deze koopen? (geen tus- schenpersoon). 3. Wat zijn de prijzen? 4. Kan men vanuit Holland rechtstreeks naar Ierland schrijven in het Hollandsch, wat is het adres? Antw.: U zult waarschijnlijk alle inlichtingen kunnen krijgen bij het Hoofdkantoor der Sweep- stake-loterij te Dublin. Of er op het kantoor menschen zijn, die Nederlandsch verstaan is ons onbekend. Vermoedelijk zal dit echter wel het geval zijn. Vraag 1. Wat is de kortste en voordeeligste weg van Velsen naar 's Hertogenbosch? 2. Hoeveel ponten en overzetveeren moet ik passé eren? Antw. 1; Velsen, Haarlem, Halfweg, Amster dam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe- nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culem- borg, Buurmalsen, Geldermalesen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Orthen, 's Hertogenbosch. Totaal 130 KM. 2.: De gierpont bij Culemborg kost per auto 0.33 en per persoon ƒ0.03. Bij Tuil het veer naar Zaltbommel. De prijs is per auto 0.44 en per persoon ƒ0.04. Vraag 1: Wat is de kortste weg van Heem stede naar Hilversum? 2: Wat is de kortste weg van Heemstede naar Utrecht? Antw. 1: Heemstede, Haarlem, Halfweg, Am sterdam, Duivendrechtsche brug, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, 'sGraveland, Hilversum. To taal 51 K.M. 2: Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht. Totaal 53 K.M. Vraag: Wat is de beste weg van Zevenaar naar Rotterdam? Hoeveel K.M.? Antw.: Zevenaar, Westervoort, Arnhem, Heel- sum, Wageningen, Eist, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Vreeswijk, Jaarsveld, Schoonhoven, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJsel, Rotter dam, 135.2 K.M. Vraag 1: Wat is de mooiste en kortste weg van Castricum naar Volendam? 2: Wat is mooiste en kortste weg van Cas tricum naar Lisse? Antwoord 1Castricum, Knollendam, Wormer- veer, Jisp, Purmerend, Edam, Volendam. 2: Castricum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse Vraag 1: Wat is de mooiste en kortste weg van Haarlem naar Valkenburg per auto? 2: Wat zijn de kosten aan ponten en tollen? Antw. 1: Haarlem, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's Hertogenbosch, Dungen- durpels, aan *t blad, leveraans hongen de drup pen te glinsteren en te drillen, 't Was of de schepping volhong mee pèèrlen-snoeren! Maar de lochtDie glee dik deur m'n longen. Ha! die eerste teugen buitenlocht, s mergens op oew nuchtere maag, die voelde loopen tot oew teenen, dèèr. Dan is 't, of ge 't leven zeivers indrinkt. En sjuust mee da natte weer, as de locht zoow vettig is, zoow smeuiïg, dan is da net zoow lekker as de eerste trekskes aan oew pepke! Dan krijgde honger! Maar Kriststoffers trok veur d'n tweeden keer al an de klokketouw, 't wier tijd da 'k weg kwam. En as ik de rest van m'n spullen had aangetrokken, m'nen boek en de centen in m'nen linkerzak gestoken had, toen op 'n drafke in de kamer kwam, riep Trui vanuit de bedstee: „daar lee ze!" en ze wees naar m'n PUÖ en tabaks doos, die op 't kleine kastje lagen, veur 't crusi- fiks: „en schiet nouw op, Stoffers hee al veur d'n tweeden keer geklept!" „Ja, ja ja, 'k ben al weg, seluu „Ouwdoe!" riep Trui 'k Stak buiten pijp en doos in m'nen rechter zak en 'k zag al gaau aan de kerkgangers, dat 'k laat was. De lesten gongen al over 't plein. Maar as ik eindelijk binnenkwam, gong sjuust ons pastorke d'n altaar op; 'k had 't dus per- sieskes gevangen! Wermen gloed sloeg in m'n natgerengelde bakkes. De kerk was düster as in 't verre najaar. Straf flakkerden de kèèrsen- vlammekes teugen d'n wit-gouwen altaar, waar zachtjes d'n lichtgloed af leek te druipen. En toen menier pastoor op d'n prikstoel kwam, toen moest ie werendig 'n lichtje maken, om de we- kelijksche missen af te kunnen lezen. Sjuust na jaar, amico! Sjuust najaar! Daar varen werendig al veul verkouwen men schen. D'r wier gehoest en gesnotterd, de stoel- pooten knoersten toeterend over de plavuizen van de vicht, da menier pastoor er mee z'n ouwe stemmeke nouw en dan nie boven uit kos komen. Net zoowlaank tot dieën goeien, braven mensch zeivers in d'n hoest schoot. Nouw, toen wier 't 'n bietje stiller.. Waan', ochirrekes, amico, ze houwen hier zoowveul van 'm, ee! Ze wieren nouw rustig; hoesten de jen ze onder d'r jaske en menier pastoor bedaankte-n-ons er veur, zonder da 'k zouw kunnen zeggen, hoe! Da's altijd zoow, mee hum. 't Is sjuust eender, schebrug, Helmond, Nederweerd, Keipen, Grat- hem, Panhel, Wessem, Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, De Kruisberg, Valken burg, totaal 247 K.M. 2: Pont bij Culemborg per auto ƒ0.33, per persoon 0.03. Pont bij Zaltbommel per auto ƒ0.44, per persoon ƒ0.04. Vr. 1.: Ik moet met twee rijwielen, nl. 1 tan dem en een rijwiel naar België. Moet ik voor de fietsen nog een garantie storten? Hoeveel be draagt dat? 2. Bestaat er ook een paspoort voor? Zoo ja, waar is die verkrijgbaar? Antw.: 1. Ja; de cautie hangt af van de waar de der fietsen. 2. Als u lid bent van den A.N.W. B. hebt u geen moeilijkheden, indien gij uw moeilijkheden tevoren laat behandelen door dien Bond. Vr.: Ik bewoon een huurhuis en heb daar aan volgens contract nog twee jaar huur. Nu wordt het huis verkocht wegens sterfgeval als behoorende tot een onverdeelden boedel. Is in dit geval het contract waardeloos geworden? De huurder gaat toch over aan den nieuwen kooper tot aan het einde van het contract. Een van de erven zegt: De dood maakt een einde aan alles, de kooper kan 't huis betrekken. Is dit inderdaad zoo? Antw.: Door overlijden van den huurder of verhuurder wordt de huurovereenkomst niet ontbonden. Vraag: Wanneer vertrekt de boot van Groningen naar Amsterdam, hoe laat is de afvaart en op welk uur de aankomst te Am sterdam? Antwoord: Vertrek Groningen eiken dag om 6.14 des middags (des Zondags om 6.01). Vertrek Lemmer om 12 uur des nachts. Aankomst te Amsterdam (De Ruyterkade, Steiger 5) om 5 uur des nachts. De reis ge schiedt met booten van de HollandFriesland Groningenlij n. Vraag 1: Wat is de kortste weg van Haar lem naar Harlingen over den afsluitdijk. Hoe veel K.M.? 2. Wat is de mooiste weg van Haarlem naar Rotterdam, hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Santpoort, Velsen, Bever wijk, Castricum Limmen, Heilo, Alkmaar, Schoorldam, Stolpervlotbrug, 't Zand, West einde, Anna Pauwlona, Van Ewijcksluis, Hypo- lytushoef, Den Oever, afsluitdijk, Zurich, Har lingen. Totaal 103 K.M. 2. Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deijl, 's Gravenhage, Rijswijk, Delft, Zweth, Overschie, Rotterdam. Totaal 83.5 K.M. Vraag 1: Wat is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Brugge (B.)? Hoeveel K.M.? 2: Moet men een pas hebben om de Belgische grens te passeeren? Zoo ja, waar kan men die krijgen? 3: Bestaat er in België rijwielbelasti>?? 4: Zoo ja, hoeveel moet ik dan voor een ver blijf van een week betalen? Antw. 1Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deyl, Den Haag, Rijswijk, Hoorn brug, Delft, Overschie, Rotterdam, Wevershoek. Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, Terheyden, Breda, Princenhage, Rijsbergen, Zundert, Wern- hount (Nederlandsche douane), Wuestwezel (Belgische douane), Achterbroek, Saftingen, Kieldrecht, Nieuwnamen, Hulst, Absdaele, Drie Schouwen, Zwartenhoek, Westdorpe, Sas van Gent, Assenede, Bassevelde, Vromboutstraat, Eeclo, Balgershoeck, Adegem, Maldeghem, Sys- seele, Brugge. Totaal 249.8 K.M. 2: Nee. Alleen een bewijs van Nederlander schap. 3Ja. 4. Nederlanders, die in Nederland rijwielbelas ting betaald hebben, behoeven dit in België niet te doen, mits aan hun fiets een daarvoor bestemde label bevestigd is, verkrijgbaar bij den A.N.W.B., Parkstraat 1820, Den Haag. Vraag 1: Wat is de kortste weg per fiets in Engeland van Harwich naar Salford-Priors, naar Eversham (graafschap Warwick)? 2: Wat is de kortste weg van Salford-Priors naar Londen? 3: Wat is de kortste weg van Londen naar Harwich? Antw.: Routes in Engeland worden niet op gegeven. Wend U tot een reisbureau. Vraag. Ik ben voor dag en nacht in be trekking. Is mevrouw verplicht mij in het Zie kenfonds te laten inschrijven? Antw.: Mevrouw is niet verplicht u in een ziekenfonds te laten inschrijven, maar mevrouw is wel verplicht, ingeval u ziek wordt, zes we ken voor geneeskundige hulp en verpleging te zorgen, waarvan zij dan de laatste twee weken op u mag verhalen. Vraag: Kunt u mü ook opgeven of de boot „De Tor" nog vaart van Rotterdam naar Geer- truidenberg (N.Br.)? Op welke dagen vertrekt deze uit Rotterdam en hoe laat? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: Mijn ongehuwde zuster is overleden. Zij is bij haar moeder thuis geweest. Zij had nu een spaarbankboekje waar een klein sommetje geld op stond. Krijgt nu haar moeder dit geld of krijgen de broers en zusters hier ook wat van? Antw. Laat iemand na: moeder en twee of meer broers of zusters, dan krijgt moeder één vierde en de overige drievierden verdeelen de broers en zusters. Laat iemand na: moeder en twee broers of zusters, dan erft ieder één derde. Laat iemand na: moeder en één broer of zuster, dan erft ieder de helft. of z'n gedachten uit z'n zijen krullen glaanzen. 'k Weet nie, wa-da-d-is! Zoow, as ie prikt, b.v. dan hebt ge 't gevoel, of ie teugen jouw persoonlijk staat te praten. Zachtjes, vaderlijk en dan is 't of ie lacht. Maar da 's enkel goeigheid, wat er op z'n rozig gezicht lee. 't Is toch zo'n vrimdsortig manneke. 't Is net eender, of alles wat ie aanrokt mee z'n porcelein-blaanke handjes, Ineens veraandert en wèèrdevoller Wordt. Zou ie heilig zijn, hè 'k al 's gedacht? Trui beweert van: „tuurlijk!" „As ie hier binnen is gewist", verklaart Trui: „is 't dan nie eender, of 't veul lichter is ge- worren in huis? Of alles veul schonder blinkt? En of de klok veul nadrukkelijker tikt?" „Jaa, nouw ge da zoow zegt, ja, 't is zoow." „Sjuust, da komt, omdat ie altij rechtstreeks van Onzenlieveneer af komt. Hij brengt lever aans 'n schamp licht van d'n hemel mee, wa-d- ik oew zeg!" Ik knikte, prakkiseerde en zweeg. „Wa-d-hee vrouw Nuiten me lest verteld?" "k Trok 'n schouwers omhoog. „Ge wit dat ze op d'r uiterste hee gelegen?" Weet ik, ja!" „Sjuust. Nouw en zij zee, Trui zeé ze: menier r .stoor hee me gered!" 'k Lachte „binnensmonds", za 'k maar zeggen. Maar Trui verstond *t. „Leg nouw nie te lachen, aanders vertel ik niks, verstade da! Da zijn gin dingen om mee te giechelen." „Lach ik? Giechel ik?" ,,'k Docht 't. Luister dan. Ge wit, 't mensch hee 'n zwaar huishouwen. Negen kinders!" „Negen?" „Bekaanst tien, zelfs!" Ik schudde m'nen kop: „en hee-t-ie nouw werk, d'n Sjarel?" „Ja, en goed ok. Vast werk op de timmer fabriek en z'nen oudste is daar ok al aan d'n slag. 't Tweede, 'n meske, dient en brengt ok al wa thuis en 't winkeltje loopt as 'nen kievit! Ze hebben 't daar bestig veur deuzen tijd! „Goddank." „Zoow is 't. Maar as ik dan lest in d'r zaakske was, ik gun ze teugeswoorig ok d'n klandizie natuurlijk „Natuurlijk!" „Dan hee ze 't mij verteld. Trui zee ze, ze zee ge kunt nie geleuven, zee ze, wa 'k allegaar Vraag. Wordt een huishoudster gelijk gesteld aan een dienstbode in de personeele belasting of staat een huishoudster daarbuiten? Antw. O.m. is vrijgesteld van personeele be lasting het volgende geval: een eenige vrouwe lijke dienstbode van een weduwnaar of iemand, wiens echtgenoote wegens ziekte elders wordt verpleegd, een en ander voorzoover hij geen andere dienstbode houdt. De Eschdoomlaan B. en W. stellen voor, de Eschdoornlaan aan het openbaar verkeer te onttrekken en te verklaren, dat zij niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn vanaf het oogenblik, dat genoemde goedkeuring is verworven. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot verkoop van de Eschdoomlaan voor 1. aan de provincie, deelt de commissie van bijstand voor publieke werken mede, dat zij zich met het voorstel kan vereenigen, indien aan het besluit het volgende wordt toegevoegd: „en voorts onder voorwaarde, dat het aan de Ignatius Bispincklaan te stichten administra tiegebouw, met het oog op het om niet afstaan van de negen meter breede Eschdoomlaan en in verband met het bepaalde bij artikel 8 sub d. der bouwverordening (dat voor dit gebouw een afstand van 25 meter uit den weg voor schrift), wordt gebouwd op een afstand van vier en dertig meter uit de grens van genoemde Ignatius Bispincklaan." Verlaging rentevoet Naar aanleiding van het verzoek der Woningbouwvereeniging „Bosch en Duin", d.d. 8 Juni 1933, om, teneinde tot huurverlaging te kunnen overgaan, het rente percentage der aan deze vereeniging onder hy pothecair verband verleende voorschotten te verminderen, deelen B. en W. mede, dat de bouwkosten per woning zonder den grond heb ben bedragen, pl.m. 14.405. en dat fonds perdu in den bouw is gestoken plus minus 46 J4 pCt. van de totale bouwkosten. Hoewel het de gemeente nog niet gelukt is 4j4 pCt. leeningen aan te gaan a pari of boven pari, zouden B. en W. „Bosch en Duin" thans in zooverre tegemoet willen komen, dat de rente voet der onder hypothecair verband voorge schoten gelden van 5 pCt. worde gebracht op 4 pCt., hetgeen een jaarlijksch verschil betee- kent van plus minus 1800. Renteloos voorschot B. en W. stellen voor aan de Woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang, ten behoeve van het vergrooten van de bestaande schuurtjes en het verleggen van het pad achter het complex van 22 wonin gen aan den Vogelenzangscheweg, een renteloos voorschot te verleenen van 1000. Verbetering brug In de raadsvergadering van 21 Juli 1932 is een crediet van 8000 toe gestaan voor verbetering van den Leidsche- vaartweg. Van dit crediet is in genoemd jaar slechts pl.m. 2000. verwerkt. Thans is bij on derzoek ter plaatse gebleken, dat de in genoem den weg liggende brug nabij het station Vogelen zang dringend reparatie behoeft. Verbetering en tevens verbouw, in verband met het nieuwe wegprofiel, brengt een uitgave met zich van ongeveer 5000. B. en W. verzoeken nu goed te keuren, dat van het restant van het nog ongebruikte crediet een bedrag van 5000. wordt aangewend voor verbetering van gemelde brug, ten laste van den dienst 1933. Besteding werkloosheid. Voor ophooging van bouwterrein aan de Willem de Zwijgerlaan 3500, en demping der sloot ten noorden van de Julianalaan 1900, stellen B. en W. voor, hiin een crediet van 5400 te verleenen en voorts ter asphalteering van wegen, die thans gerioleerd worden, n.l. den Aerdenhoutsduinweg 5555, Kortelaan 3435, en Nic. Beetslaan 7935, een crediet van 16.935. Daar voor uitvoering dezer werken voor een groot deel gebruik gemaakt wordt van werk- loozen, zullen de gevoteerde gelden derhalve mede tot bestrijding der werkloosheid strekken. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 20 Juli 1933 te 14 uur 's namiddags 2 uur in het raadhuis „De Nagtegaal" te Over- veen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomend raadslid. 3. Suppletoire begrooting en af- en over schrijving 1932 van het gasbedrijf. 4. Vaststelling balans en rekening 1932 van het gasbedrijf met voorstel tot bestemming van het winst-saldo. 5. Suppletoire begrooting en af- en over schrijving 1932 van het waterbedrijf. 6. Vaststelling balans en rekening 1932 van het waterbedrijf met voorstel tot bestemming van het winst-saldo. 7. Wijziging beheersverordeningen voor het gas- en waterbedrijf. 8. Onttrekking van de Eschdoomlaan aan den openbaren dienst en verkoop van dien weg aan de provincie. 9. Verhuur schuur en grond M. C. Maas. meegemokt heb. Toen begost ze te vertellen. Drie maanden plat op bed gelegen, Sjarel bui ten werk, negen bloeien van kinders, nie genogt van datte" en Trui laaide naar d'ren mond „ge begrept zee ze, hoe me d'r veur stongen. Ik wier erger en erger en eindelijk', op 'nen na middag, as d'n dokter nog 's was gewiest, dan kwam d'n Sjarel jankende naar m'n bed en hi) zee: Trees, zee 't-ie, me om oew ongerust te maken, meid, maar d'n dokter hee me gezeed, uit veurzurg, alleenig uit veurzurg horre, waant me kunnen allemaal dood gaan, zee-t-ie, maar 't was dan welLot menier pastoor dan maar dalijk waarschouwen, zee ze toen. Nouw, da-d- hoefde nie; menier d'n dokter was al naar de pastorie. Mr,ar as Sjarel mee de kinders naar t bed kwam," gong Trui deur, en ze veegde 'n traan uit d'r oog en d'n drup onder d'r neus weg, da gaat altijd samen bij heur: „dan wier ze toch opstaandig, zee ze, zoow ziek as ze dan ok was. As ik die negen bloeien daar zag, Trui, zee ze, van twee tot veftien Jaren, die gin van allen m'nen zurg nog konden missen, en ik dacht erover wat er van Sjarele terechte moest komen, welke vrouw pakt 'nen weduwnèèr mee negen kinders ran? dan zee ik teugen m'n eigen, zoow vol as ik was: „daar is ginnen Lieveneer! En as Sjarel de brakken bij me brocht, 't jongste bij m'n gezicht hield, Trui, dan was 't of daar binnen iets in me brak. En as Sjarel snotterde: zeg moeder nouw maar ge dag en ons Drieske lachte „tata boeke, tatta," dan neeë Trui, da motte as moeder meege mokt hebben, om daar iets van te begrijpen." 'Trui "'eegde weer twee „vliegen" in één klap en gong verder. „Toen kwam menier pastoor veur de leste sakkerementen. En toen, Dré, toen gebeurde-n- 't wonder, om zoo's te zeggen. As Ie me d'n heiligen olie had gegeven, zee Trees, dan wier alles, alles wit. Blaank, blaank zoo as 't alleenig in d'n hemel maar zijn kan. Ik voelde m'n bed as as ja, ik voelde nikske. 't Was of ik of op 'nen donzen wolk lag, zoow zacht. D'n muur van m'n bedstee week weg. 'k Zag allemaal blaanke ruimte in gouwen gloed. Ik heurde zuiver muziek. Maar zóó zacht, zoow zacht, of 't was van citers, gemokt uit gouwen spinrag, 'k Had nouw vrede mee alles. Mee doodgaan, mee blijven leven. Ik wist ineens, 10. Definitieve vaststelling van de bebou wingsvoorschriften. 11. Ontheffing bepaling der bouwverordening. 12. Reclame van J. G. Verbeek tegen de be schikking van burgemeester en wethouders op zijn bouwaanvrage. 13. Besteding gelden voor verbouw en ver betering van de brug in den Leidschevaartweg. 14. Verleening crediet voor opho9ging van terrein en demping sloot achter de Julianalaan en voor asphalteering van drie wegen in Aer- denhout. 15. Vernieuwing van de Julianalaan en vast stelling profiel van dien weg. 16. Verlaging rentepercentage der aan de woningbouwvereeniging „Bosch en Duin" ver leende voorschotten. 17. Verleening renteloos voorschot aan de woningbouwvereeniging „St. Jozef". 18. Medewerking ex art. 72 L.O.-wet 1920 ten behoeve der: a. St. Thereslaschool; b. R. K. School te Aerdenhout. 19. Beperking aantal uren vakonderwijs aan school E. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Adrians, d. v. W. J. Koeckhoven en Ph. M. P. Adriaanse; Cornelia Maria, d. v. J. Verbaas en M. van der Knijff; Maurits, z. v. M. van Tol en N. Marbus; Margaretha, d. v. G. Slinger en M. Markus; Margaretha d. v. M. M. Franken en G. Markus; Annie Jacoba d. v. D. Thomas sen en H. Mostert; Odina Janna Magdalena, d. v. A. J. Grootaert en E. Robijn; Metje, d. v. P. Boogaard én M. van Cuijlenborg. Ondertrouwd: Dirk Klapwijk 38 j. en E. van der Mast 35 j.; Gijsbert Emens 28 j. en Jantje Post 22 J.; Jaques Cornelis Imanse 22 J. en Agnes van der Veld 17 j.; Anno Enter 43 j. en Geertriuda Jacoba Knaap 32 j. Getrouwd: Petrus Schrama 24 j. en Johanna Petronella Braak 27 J.; Adrianus van den Broek 23 j. en Teuntje Maria Leenhouts 28 J., Cor nelis Booman 26 j. en Henderika Sophia Klaas- sen 24 j. Overleden: Johanna Koppenaal 65 J. geh. J. P. Grootenboer; Gerrit Blankere 't Hooft 93 j. wedr. v. S. Blankere. Over: Dubbeltjes.taxl-snelheid. Nu het dubbeltjes-taxi-bedrijf helaas een slachtoffer in onze stad heeft gevergd, li1kt het mij niet overbodig, dat de politie eens extra aandacht zal schenken aan den onzinnigen snel- gang waaraan de chauffeurs dezer wagentjes zich schuldig maken. Het is om te huiveren, zooals soms gereden wordt en bochten worden geno men. Een en ander zal wel geschieden onder drang der bedrijfsleiders, „het dubbeltje" moet natuur lijk zoo snel mogelijk verdiend worden!! Er is Juist in den Gemeenteraad nogal wat gesproken over het bestaan of niet bestaan der dubbel tjes taxi'smaar aan het te snelle rilden werd geen aandacht geschonken: Moge de Over. held er toch ernstig aandacht aan gaan schen ken en die taxi-koorts wat getemperd worden. Uw abonné W. Th. Over: Reddingsmiddelen bil provinciale bruggen. Na rijp beraad, vooral om de hooge aanschaf kosten en na gepleegd overleg met den Neder- iandschen Bond tot het Redden van Drenkelin gen is het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land er toe overgegaan, Dractische, moderne red. dingsmlddelen (als reddingshaken, boelen, red dingsgarnituren en dreggen) te plaatsen langs waterrijke wegen in Haarlemmermeer, in het Gooi en in de Zaanstreek. Als hoofdconsu! van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen wensch ik een zeer ernstig woord te richten tot de inwoners van die streken, waar dit nuttig reddingsmateriaal is geplaatst. Ik doe een dringend beroep op u allen de reddingsmiddelen zooveel als in uw vermogen ligt in bescherming te nemen. Het beschadigen, het onbruikbaar maken, het vernielen van bo vengenoemde nuttige voorwerpen kan vernieti ging van een menschenleven ten gevolge heb benen heeft helaas reeds menschenlevens gekost!!! Het vernielen en stelen van reddingsmateriaal wordt zeer streng gestraft. Laat me eindigen met een variant op een be kenden slagzin: „Behandel de reddingsmiddelen met zachtheid. Spaar de reddingshaken!" Over het gebruik van reddingsmiddelen geeft gaarne nadere inlichtingen: A. J. MEYERINK. Haarlem, Cruquiusstraat 10. Plaatselijke bladen in de genoemde streken worden beleefd verzocht bovenstaande regels in hun blad op te nemen, waarvoor dank wordt betuigd. A. j. M. dat Sjarel en de kinders toch goed terechte gongen komen. Toen voelde-n-ik Sjarel z'n haand om mijn gevouwen handen en toen Trui, toen wouw ik zoow gèren blijven leven. Menier pastoor, vroeg ik: menier pastoor, gaat nie weg, asteblieft. Dicht kwam ie bij me. ,,Kalm Trees, kalm," zee-t-ie: „ik ga nie weg, horre. Ik blijf hier bij oew bidden" en as ie toen z'n handjes op m'nen schouwer lee, Trui, licht, licht as 'n virke, dan was 't sjuust of m'nen leven teruggestroomd kwam. „Menier pastoor", zee ik na 'n uur: „ik blijf leven. Leven veur Sjarel en de kinders, bedaankt, bedaankt." Toen gaf ie me z'n kleine kruske van z'n paternoster in m'n handen en zee: „die motte daanken, Trees, willen me sa men „En as d'n dokter d'n aanderen dag kwam, Dré, dan zee-t-ie: „hier is 'n wonder gebeurd; da-d-heb ik nie durven hopen, Sjarel. Oew Trees is behouwen!" „Dan hee menier pastoor "t wonder binnen- gebrocht," zee Sjarel. „En wa zee d'n dokter toen, Trui?" „Da menier pastoor z'n gebed dikkels meer nut had, as heel zijn medicijnkast!" „Da's sterk, Trui!" O zoow! En vrouw Nuiten hee me ok nog ver teld da ze vroeger, in de zware zurgen, wel 's getwijfeld hee, aan t bestaan van hemel en veurzienigheid. Maar da ze ok heel dT leven spijt hebben zal en bidden, veur die fout." „Elke mensch twijfelt wel 's, Trui. 't Leven is vallen en opstaan, opstaan en vallen." „Maar ons pastorke is 'nen heiligen mensch," besloot ze. „En es ge mijn nie geleuft, gaat dan maar naar vrouw Nuiten." Wa 'k maar nie gedaan heb, amico! 'k Had veur de braafheid van hum gin extra- bewijzen noodig. Maar zo'nen mensch, neeë, zoow zijn d'r nie veul op de weareld! Ik schei er af, waant mee heel da verhaal van Trui is m'n vel boordevol geloopen! Tot de noste week, zullen me dus maar zeg gen. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder, van oewen toet a voe DRÓ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7