Crisis in de Sociaal-democratie Balbo volbrengt de koene vlucht Enorme prestatie van Wiley Post Het nieuws van heden De Evangelische Kerk WANDGEDIERTE HET CONGRES TE PARIJS GROOTE GEESTDRIFT IN CHICAGO NEW-YORK-BERLIJN IN RUIM 25 UUR DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 17 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Zal de Fransche partij een slagpen laten? NEW-YORK-BAGDAD Moordenaars gehuldigd De Fransche piloten Rossi (links) en Cados zijn van plan bij gunstig weer een non- siopvlucht New York—Bagdad te maken. Hitier generaals houden lofredenen Hitler-rede te Leipzig Rechten op reuzel en vet verhoogd Econ. raad ingesteld Het Weeruu'x'uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Als roode broeders kijven Scheuring in de Fransche soc. partij schijnt onvermijdelijk Breuk nog voorkomen Joodsch wereldcongres te Amsterdam Meer dan twee millioen menschen juichen enthousiast het Ita- liaansche eskader toe Gelukwensch van Z.H. den Paus CHICAGO, 15 Juli. Het Itali- aansche eskader onder leiding van generaal Balbo, heeft het einddoel van de trans-atlantische vlucht Orbetello-Chicago volbracht. De start uit Montreal Slechts twee uur rust te Berlijn De tocht Wiley Post Generaal Balbo Gelukwensch van den H. Vader Balbo Woensdag terug Gandhi afgewezen Frauenfeld dient een aanklacht in Tegen de stad Weenen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Duitsche landskerken onder één rijksbisschop 23 Juli verkiezingen HET JUBILEUM VAN LOURDES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18429 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het gaat de Tweede Internationale in de huidige wereld niet voor den wind. De Labourpartij in Engeland is sinds jaar en dag tengevolge van de overweldigende stem busoverwinning der conservatieven terugge drongen in een bescheiden parlementair hoekje, van waarin zij een totaal machtelooze oppositie voert. In Hitler's „Derde Rijk" is de roode bal lon der sociaal-democratie bij den eersten prik den besten futloos leeggeloopen. De Duitsche socialisten, die niet naar het veilige buitenland vluchten, leven in doodsangst voor de gevolgen, welke de door de wel gevluchte partijgenooten van over de grenzen gevoerde „Hetze" tegen de Nazi-regeering voor hen kan hebben. Er is een scheiding ontstaan tusschen de onder invloed van het Centrum meer gematigde en de fel agressief gebleven klassenstrijders. Duitschland is voor de Tweede Internationale voorloopig zoo goed als verloren evenals Italië dat reeds sinds lange jaren is. De fascistische stormvlagen, die over Europa waaien, hebben massa's roode bla deren van den boom van kennis van goed en kwaad van het Marxisme afgerukt, zoodat hij deerlijk gehavend den winter tegemoet gaat. In de landen, waar het nationale bewustzijn uit zijn loomen sluier begint te ontwaken zonder daarbij als elders gelijk een circusleeuw te brul len, wordt het socialisme gedwongen te retiree- ren. Zoo regeert in België een kabinet met uit gebreide volmachten, welke door een meerder heid in parlement zijn verleend. In ons eigen land heerscht er verdeeldheid in de S. D. A. P., een soortgelijke verdeeldheid als reeds sinds maanden in de S(ection) F(ranqaise) de l'Kn- temationale) O(uvrière) valt waar te nemen. Moeten de socialisten onder de huidige voor hen bijzonder ongunstige omstandigheden vol harden in een zich afzijdig houden van de re geering, of moeten zij trachten door deelname aan het regeeringswerk hun macht te bevesti gen? Ziedaar de kernkwestie, waarover het mee- ningsverschil onder de Fransche socialisten is ontbrand. Over deze principiële vraag zal het thans in het Palais de la Mutualité te Parijs bijeengekomen socialistische congres hebben te beslissen. Hoe deze beslissing ook moge uitvallen, het gevaar, dat de minderheid zich niet aan de meening van de meerderheid zal onderwerpen en er zoodoende een scheuring in de partij zal ontstaan, wordt door vele so cialisten gevreesd. De bestaande controverse is niet slechts van theoretischen aard, maar heeft in de practijk al tot heel wat ruzie aanleiding gegeven. Reeds eenmaal heeft Léon Blum, de leider der Fransche socialistische Kamerfractie, zijn functie neergelegd en een beroep op een partijcongres gedaan, toen verschillende zijner fractie-genooten tegen zijn uitdrukkelijk advies in vóór de radicaal-socialistische regeering stemden. Het partij-congres te Avignon stelde Léon Blum in het gelijk en den aanvoerder der onwillige fractie-genooten Renaudel in het on gelijk, doch Renaudel en de zijnen hebben zich aan de uitspraak van het congres weinig of niets laten gelegen liggen. Bij de jongste be grooting hebben zij tegen den wil van de partij in wederom hun steun en'stem gegeven aan de burgerlijke regeering. Dat deze toestand op den duur onhoudbaar is, daarover is men het in Fransche socialistische kringen eens. Scherp komen de drie verschillende standpunten, welke door verschillende groepen van socialisten wor den ingenomen, uit in de drie moties, welke op het partij-congres zijn ingediend. De motie van Renaudel en Marquet, die door hun tegenstanders voor hengelaars naar een minister-portefeuille worden uitgescholden, spreekt zich uit vóór deelneming aan een bur gerlijke regeering. Die van Paul Faure wil van geen compromis met de burgerlijke partijen weten, zoolang de partij niet sterk genoeg is om zelf het bewind te aanvaarden. De derde motie, welke door Vincent Auriol en Léon Blum is ingediend, wenscht een verzoening tot stand te brengen tusschen beide divergeerende ziens wijzen. Niettegenstaande het vlammend betoog dat de Belgische leider Vandervelde namens de Internationale op het congres heeft gehou den tot behoud van de eenheid en tot afzij digheid ten opzichte van de regeering, hebben zoowel Renaudel als Faure reeds verklaard hun ontslag te zullen nemen, wanneer hun moties zouden worden verworpen. Het lijdt nau welijks twijfel, dat het congres te Parijs het zelfde standpunt zal goedkeuren als van het congres te Avignon. De motie van Faure zal wel een groote meerderheid haien, en Renaudel met een groot gedeelte van de socialistische Kamergroep zal de consequentie daarvan waar schijnlijk aanvaarden en uit het partij-verband treden. Geschiedt dit werkelijk, zooals het thans reeds te voorzien is, dan zal de sinds lang dreigende scheming in de Fransche socialisti sche party een feit zijn geworden en het Marxisme wederom een slagpen moeten laten, dit keer niet in een gevecht met „rücksichts- lose" tegenstanders, maar tengevolge van ver deeldheid in zichzelf. HALLE, 16 Juli. (V. D.) Op den burcht Saa- leck is in den toren een gedenksteen onthuld ter herdenking van het feit, dat hier 11 jaar geleden de moordenaars van Rathenau, Fischer en Kern de hand aan zichzelve sloegen om niet in handen te vallen van hun achtervolgers. Kapitein Ehrhardt, de militaire leider van de Kapp-putsch, hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij bij deze herdenkings plechtigheid ook de familieleden van de beide kameraden welkom heette en hun medestrij ders, de gebroeders Teschow, begroette. De ge denksteen, die hierop door Ehrhardt werd ont huld, heeft het opschrift: „Hier stierven op 17 Juli 1922 in den strijd om Duitschland onze Kameraden eerste luitenant ter zee b. d. Kern en luitenant b. d. Hermann Fischer, Brigade Ehrhardt." Des middags werd op het kleine kerkhof van Saaleck bij het graf van Fischer en Kern een herdenkingsplechtigheid gehouden. Tegen 6 uur passeerden de Rijksleider der S.S., Himmler en stafchef Roehm, die van de S.S.-bijeenkomst ïn Leipzig kwamen, de revue van de aangetre den S.S.-Standarte 26. Himmler zette in een korte toespraak uiteen, dat zonder de daad der beide thans herdachten Duitschland nu onder het bolsjewisme had moeten leven. Men moet tot het inzicht komen, aldus Himmler, dat eigen en vreemd leven niet verschoond kan worden, wanneer het om het vaderland gaat. Roehm verklaarde, dat de beide dooden voor vechters der S.A. en S.S. zijn geweest. LEIPZIG, 16 Juli (V.D.) Hedenmiddag werd te Leipzig een groote Nationaal-Socialis- tische betooging gehouden, waaraan 140.000 S. A.- en S. S.-mannen, Hitier Jeugd en Stahl- helm-lieden deelnamen. Na een opmarsch van bijna 4 uur voor den Rijkskanselier, hield deze voor het Volkeren- Slag-monument een rede, waarin hij opwekte om thans de vruchten van de voltrokken natio- naal-socialistische revolutie te oogsten. Thons is de tweede phase dezer revolutie be gonnen. Thans staan niet meer 13 of 17 millioen. maar het geheele Duitsche volk achter de Nat.- Soc. vanen, om zich te wijden aan de taak, de millioenen, die innerlijk nog niet tot hen behoo- ren, op te voeden. Het Derde Rijk wil de klasse- scheidingen overwinnen en allen moeten leeren in de volksgenooten slechts kameraden en broe ders te zien. Allen moeten slechts bezield zijn van één idee, dat „Duitschland" heet. BERLIJN, 15 Juli (V.D.) Het Rijkskabinet heeft besloten tot een verhooging van de rech ten op reuzel, van 75 tot 100 Mark en van de invoerrechten op vet van 36 op 60 Mark. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de enorme stijging van den invoer van reuzel en vet se dert de depreciatie van den dollar. In dit ver band worden de volgende getallen gepubliceerd: In Januari van dit jaar bedroeg de reuzel- invoer 10.600.000 KG, in Februari 12.600.000 KG. Toen volgde de verhooging van invoer recht, waardoor de invoer in Maart 3.100.000 KG bedroeg, in April 4.400 000 KG. De depre ciatie van den dollar had ten gevolge, dat de invoer in Mei steeg tot 15.600.000 KG. Bij yet was de ontwikkeling hetzelfde. Indien niet tijdig maatregelen zouden zijn getroffen zou het geheele vetprogramma van de Rijksregee- ring overhoop kunnen worden geworpen. BERLIJN, 15 Juli (V.D.). De Rijksminister voor Economische Zaken maakt bekend, dat teneinde bij het werk der Rijksregeering gebruik te kunnen maken van de ervaringen der Econo mische kopstukken, de Rijkskanselier een gene- ralen Economischen Raad heeft ingesteld, welks leden tot taak hebben de Rijksregeering in alle economische kwesties te adviseenen. Deze Raad vergadert steeds na speciale bijeenroeping. H Verwachting: Meest matige S Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, ■E meest zwaar bewolkt tot betrokkken, j= waarschijnlijk eenige regen, weinig ver- andering in temperatuur. EE Hoogste stand: 769.5 te Toulouse. jj| Laagste stand: 752.7 te Isafjord. Zon op 4.59, onder 9.12. Licht EE EË op 9.42. 22 Juli Nieuwe Maan. j= PARIJS, 15 Juli. (Reuter) Het socialistisch congres nam met 3143 tegen 720 mandaten en 169 onthoudingen een motie-Bracke aan, welke ten doel heeft de eenheid der partij te bewaren door de verklaring, dat alle federaties zich zul len neerleggen bij de beslissing, die door de partij genomen zal worden. Een heftige discussie ontstond naar aanlei ding eener motie-Renaudel, welke bedoelde de vrijheid van handelen der fractie in het par lement te verzekeren. Deze motie werd verworpen met 2561 tegen 815 mandaten en 692 onthoudingen. In de namiddagzitting ging het er storm achtig aan toe. De algemeene indruk is, dat een scheuring niet vermeden zal kunnen worden. Een nieuwe motie-Bracke is aangenomen met 3337 tegen 22 stemmen en 662 onthoudingen. Deze motie houdt in, dat geen der federaties, welke bij het nationaal congres vertegenwoor digd zijn, in eenige door het congres in over eenstemming met de statuten der partij ge nomen beslissing, een aanleiding zal vinden om zich af te scheiden. PARIJS, 17 Juli (Reuter) Renaudel verklaar de op het Socialisten-Congres, dat hij niet ge looft, dat de bedreiging van uitsluiting zal wor den uitgevoerd. Leon Blum deed een beroep op de verzoe ningsgezindheid en diende een eenheids motie in. Een commissie werd ingesteld om de verschil lende moties te bestudeeren. In principe besloot de commissie de parlemen taire groep in het ongelijk te stellen en be spreekt thans in welken vorm dit zal geschieden. LONDEN, 16 Juli (Reuter) Samuel Unter- meyer, een 75 jaar oud bekend advocaat en lei der van de Joodsche Protectionistische Liga van Amerika is op het oogenblik in Londen, waar hij strijdt voor de rechten van 600.000 Duitsche Joden. Hij is voornemens een groote campagne tegen Hitier op touw te zetten. Tezamen met de Joodsche vertegenwoordigers van andere landen zal hij a.s. Donderdag het Joodsche Wereld Congres te Amsterdam bijwo nen. Hedenavond te 22.25 (Amster- damsche Tijd) is het eskader te Chicago aangekomen. Ongeveer twee millioen menschen die zich langs den kant van het Michigan-meer hadden opgesteld waren getuige van de aankomst en de daling der vliegtuigen. Een onbeschrijflijk enthousiasme maakte zich van de menschen meester, toen de eerste vliegtuigen aan den horizon verschenen. Generaal Balbo streek het eerst met zijn vliegtuig neer. Veertig vliegtuigen van de Amerikaansche luchtvloot waren Balbo's eskader reeds tegemoet gevlogen om de Italiaansche vliegers vanaf Detroit te begeleiden. De 24 Italiaansche vliegtuigen van het Balbo- eskader waren vanmorgen om 10.14 uur (plaat selijken tijd) te Montreal opgestegen voor de laatste etappe naar Chicago. Toen het Italiaan sche eskader startte braken de vijftigduizend, die den geheelen nacht aanwezig waren ge bleven, in een storm van geestdrift los. Om 11.09 uur waren alle vliegtuigen in de lucht. Op het traject TorontoBuffaloToledo- Chicago regent het hier en daar. Aan de spits vloog generaal Balbo, bij wien zich ook de Italiaansche gezant te Washington aan boord bevond. In overeenstemming met de Amerikaansche voorschriften vlogen de andere toestellen telkens met 7 minuten tusschentijd. Naar „United Press" ons nog nader seint, zal de officieele ontvangst op het zoogenaamde „soldiers field" plaats hebben, op weg waarheen de Italianen geëscorteerd zullen worden door de „Black Horses troops". Na de officieele ont vangst zal generaal Balbo zich met zijn man nen naar het' „Lake Front Hotel" begeven, waar de Italiaansche vliegers gedurende hun verblijf in Chicago zullen vertoeven. BERLIJN, 16 Juli (V.D.) De Amerikaan sche wereldvlieger Wiley Post is Zaterdag te New-York gestart en na 25% uur in de lucht te zijn geweest Zondagochtend om 11.56 uur (.M.E.T.) op het vliegveld Tempelhof geland. Na 2000 liter brandstof te hebben ingenomen startte Post om 14.10 uur opnieuw om in Oos telijke richting te vertrekken. Het eerstvolgend doel van zijn tocht is Nowosibirsk in West- Siberië. Post is de eerste vlieger, die er in is geslaagd den afstand Amerika—Berlijn zonder tusschen- landing af te leggen. Op het vliegveld vertelde Post aan journa listen seint de Berlijnsche correspondentie van het „Het Volk" dat hij regelmatig had gevlogen op een hoogte van 3500 M. Tot New foundland had hij tegenwind. Radioberichten uitzenden kon hij niet; in strijd met aanvanke lijke berichten had hij slechts de beschikking over een ontvangapparaat, uitgerust met een richtingzoeker. Hij heeft daar zeer veel profijt van gehad. Na Newfoundland kreeg de wind hem van achteren te pakken en dat bleef zoo gedurende den ganschen tocht boven den Oce aan, hetgeen zijn groote snelheid verklaart. Midden boven den Oceaan hoorde hij morse- teekens van Manchester, die weliswaar niet voor hem waren bedoeld maar die hij goed heeft kunnen gebruiken. Hij kon door zijn richting zoeker zoodoende recht op Manchester aanhou den. Veel beleefd heeft Post boven den Ocetan niet. Eenmaal klom hij zeer hoog om boven het wolkenpak uit te komen, maar het was daar zoo koud, dat hij het beter oordeelde maar weer in de „waschkeuken" (nevel en wolken) te gaan ook al, omdat zich ijs op de vleugels begon te vormen. Boven Ierland werd het zicht beter, zoodat hij zich ten minste weer door land kon oriëntee- ren. Inderdaad was hij regelrecht naar Man chester gevlogen. Boven Engeland was het zicht zeer behoorlijk. Nauwelijks aan den grond in Berlijn zei Post, dat hij niet langer dan twin tig minuten beneden wilde blijven. Het opont houd is echter twee uur geworden, daar de benzine uit yaten met handpompen moest wor den overgeheveld. Ofschoon zwaar belast was Post al na 400 M. van den grond om zeer snel naar het Oosten te verdwijnen. KONINGSBERGEN, 16 Juli (V.D.) Wiley Post is hedenavond te 7 uur Amst. zomertijd te Koningsbergen vlot geland. Aanvankelijk had Post van Berlijn willen doorvliegen naar Nowosibirsk in Siberië, doch het slechte weer boven Oost-Pruisen nood zaakte hem te landen. Een uitgestrekt onweer- gebied dwong hem, eenige omwegen te maken, waardoor hij zijn oriënteering kwijtraakte en eenigen tijd om en boven Koningsbergen bleef kruisen. Pas toen de luchtpolitie eenige licht- kogels afschoot, kon hij landen. Hij blijft van nacht te Koningsbergen en hoopt vroeg in den ochtend tegen drie uur reeds weer te vertrek ken. Post maakte van zijn gedwongen opont houd te Koningsbergen gebruikt om zijn voor raad olie en benzine aan te vullen. KONINGSBERGEN, 17 Juli (Reuter) De Amerikaansche wereldvlieger Wiley Post is he denochtend 6 uur 45, niettegenstaande den re gen vertrokken. Het doel is Moskou. De tusschenlanding te Koningsbergen was alleen het gevolg van over vermoeidheid van den vlieger. ROME, 16 Juli (V.D.) De berichten van de aankomst van het eskader van Generaal Balbo te Chicago zijn te Rome met groote geestdrift ontvangen. Bijna een uur lang loeiden de sire nes van tal van fabrieken en de klokken van het Kapitool bleven luiden tot 2 uur 's nachts. In alle café's en danslokalen onderbraken de orkesten en strijkjes hun gewone muzieknum mers om de Giovanezza en de Marcia Reale aan te heffen. Overal in de stad vormden zich groe pen, die zich in de richting van de Piazza Ve- nezia bewogen, in welker omgeving een fakkel optocht Werd gevormd, die naar het plein en langs het gebouw van het Ministerie voor Lucht vaart trok. De Zondagochtendbladen publlceeren uitvoe rige berichten uit Chicago, voorzien van lange commentaren en lijsten van personen en corpo raties, die uiting gaven van hun geestdrift over het slagen van dc vlucht door het zenden van gelukwenschen. ROME, 15 Juli (Reuter). Zijne Heiligheid de Paus droeg den Aartsbisschop van Chicago, Z. Em. Kardinaal G. W. Mundelein, telegrafisch op Zijn gelukwenschen en Zijn zegen te willen overbrengen aan generaal Balbo, wanneer deze met zijn eskader in Chicago aankomt. De H. Vader heeft groote belangstelling voor het verloop van de eskadervlucht, welker ver schillende étappes hij volgt op een groote landkaart, die het Italiaansche ministerie van Luchtvaart Zijne Heiligheid heeft toegezon den. In de Italiaansche pers nemen de artike len en berichten over de vlucht natuurlijk een groote ruimte in, en dagelijks worden vele fo to's gepubliceerd. De extra edities der avond bladen worden den verkoopers letterlijk uit de handen gerukt, en menschenmenigten trek ken onder het zingen van het fascistenlied door de straten. In Rome is het Piazza Venezia het middelpunt der bijeenkomsten, waar de Duce wordt gehuldigd. Te Ferrara en Florenz luiden lederen avond bij het binnenkomen van de berichten, die door luidsprekers worden uit gezonden, de klokken. CHICAGO, 17 Juli. (V.D. Generaal Balbo en zijn 95 vliegers zijn gisteren door de bewoners van Chicago en de tallooze bezoekers van de Wereldtentoonstelling stormachtig gehuldigd. Balbo bezocht in den loop van den dag de ten toonstelling en woonde later met de overige vliegers een Dankmis bij, die door Kardinaal Mundelein in de Cathedraal werd opgedragen. De Kardinaal zegende bij deze gelegenheid de Italiaansche vliegers namens den Paus en deed mededeeling van het felicitatie-telegram van Z. H. den Paus. Generaal Balbo is voornemens, bij gunstig weer Woensdag a.s. te starten voor den terug tocht, die over New York zal gaan. SIMLA, 17 Juli (Reuter) De onderkoning heeft Gandhi thans geantwoord, dat de regee ring niet met hem kan onderhandelen inzake de beëindiging van de ongehoorzaamheidscam pagne, aangezien deze geheel onwettig is. WEENEN, 15 Juli. (W. B.) De plaatsvervan gende landsinspecteur van de N.S.D.A.P. in Oos tenrijk, Frauenfeld, heeft een aanklacht inge diend tegen de stad Weenen. wegens de aan neming van een wet door den Weenscben Landdag, waarin de mandaten der vertegen woordigers van de N.S.D.A.P. niet meer worden erkend. INNSBRUCK, 15 Juli. (W. B.) Het gemeente raadslid van Innsbruck Pattiss is wegens deel neming aar. de actie der nationaal-socialisti- sche partij op staanden voet uit den lands dienst ontslagen. BALBO'S ESKADER BEHOUDEN TE CHICA GO GELAND. Algemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot bezuiniging op het L. O. Viermogendheden-pact Zaterdagmiddag te Rome onderteekend. Schrijven van dr. Colqn over de voortzetting van commissie-arbeid. Het concordaat tusschen Duitschland en het Vaticaan zal Donderdag te Rome onderteekend worden. Duitschland verhoogt de rechten op reuzel en vet wegens de toeneming van den invoer. Het socialisten-congres te Parijs; scheuring in de partfj schijnt onvermijdelijk. Oceaanvlucht van Wiley Post. In ruim 25 uur van New-York naar Berlijn. 75-jarig jubileum te Lourdes. De wet tot constitueering van de Duitsche Evangelische Kerk. Fusie tusschen Kath. Democratischen Bond en R.K. Volkspartij. O BERLIJN, 14 Juli (WH.) De Rijksregee ring heeft gisteren de constitueering van de Duitsche Evangelische Kerk afgehandeld. Het ontwerp telt zeven artikelen. Zij bepalen, dat de Kerk een openbare rechtspersoonlijkheid zal bezitten. De plichten en rechten van den Duit- scher. Evangelischen Kerkenbond gaan over op de Kerk. Indien de thans bestaande organen van een landskerk weigeren de belastingen der Duit sche Evangelische Kerk op haar begrooting te brengen, zullen de landsregeeringen op verzoek van de rijksregeering het recht hebben discipli naire maatregelen te nemen. De landskerken, die bij de Duitsche Evangeli sche Kerk zijn aangesloten, zu n op 23 Juli nieuwe verkiezingen houden voor de verkiezing van de leden der organen, die door de lidmaten der Kerk rechtstreeks worden gekozen. De kiesgerechtigden zullen desnoods door mid del van volmachten aan de stemming kunnen deelnemen. Een door den rijksminister van Binnenland- sche Zaken aan te wijzen gevolmachtigde zal hebben zorg te dragen voor een juiste toepas sing van dit wetsartikel. De wet zal in werking treden op den dag harer afkondiging. De Rijksbisschop der Duitsche Evangelische Kerk wordt gekozen door de nationale synode, op voordracht van derzelver leden, de voorgan gers der Landskerken en de leden van het geestelijke ministerie. Dit geestelijk ministerie dat den Rijksbisschop terzijde staat, wordt door den bisschop zelf gekozen, bestaat uit drie theo logen en een -echtskundige. Het ministerie draagt tegenover den Rijksbisschop de verant woordelijkheid voor de eenheid der Kerk, waar door de Rijksbisschop op zijn beurt weer tegen over de buitenv jld verantwoordelijk is. De Nationale Synode wordt minstens éénmaal 's jaars door den Rijksbisschop bijeengeroepen. De kerkelijke wetten der evangelische gemeente worden opgestel door de nationale synode, te zamen met het geestelijk ministerie of door dat laatste lichaam alleen, zij worden door den Rijksbisschop afgekondigd. LOURDES, 17 Juli (Reuter) 50.000 personen woonden gisteren de feesten ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van de verschijningen bij. wwwwwwwwwwww Wij garandeeren U afdoende verdel ging, zoo zelfs, dat wij schriftelijke garantie kunnen geven. Geheimhou ding verzekerd. Zuiveronderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstr. 135, tel. 11657, Haarlem Hoogste stand op Maandag 1 uur rum.: 757 Vorige Stand 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1