De rijksmiddelen in Juni Prikkeldraad Nog steeds lager ontvangsten Missie op Bali? Schaaktournooi De Rijnvaart-acte VALSCHE OOR-MERKEN WOENSDAG 19 JULI Ned. R.K. Blindenbond St. Odilia Zonderlinge adviezen Dr. Euwe leidt Het been stijf houden? Het slachtoffer Men zij gewaarschuwd! CRISIS-W ERKLOOZEN Dezer dagen zal een eigen orgaan verschijnen en een film uitkomen Jaarvergadering te Nijmegen Een Braille-Radiogids De christelijke godsdienst gelijk waardig geacht aan het communisme! Technische Hoogeschool PATER LOOYAARDS O.F.M. Te Leiden overleden H. WIJDING In het Bisdom Haarlem Een R.K. tehuis te Batavia De strijd om het kampioenschap van Nederland De tweede ronde De derde ronde DE LITAVSCHE VLIEGERS Het heet, dat het ontwerptrac taat bij onze Regeering geen schijn van kans heeft Geen raadsel voor Zuid- Beveland Rijkstuinbouwscholen Overtredingen van het Crisis-Var kensbesluit 1932 zullen zeer streng worden bestraft STADIONBAAN Clubkampioenschap van Nederland Crisis-rundvee-centrale Ern ue laatste jaren meer dan in normale tijden belangstelling voor den maandelijksehen staat der rijks ontvangsten. Ook bij het gewone, d.w.z. bij 't niet deskundig publiek. Ongetwijfeld, wijl men beseft, dat het wel en wee van vele volksgenooten voor een goed deel afhangt van het meer of minder mild vloeien der rijksmiddelen. Maar óók wijl men terecht in dezen middelenstaat 'n barometer ziet, die den stand van ons eeonomisch leven vrij nauwkeurig registreert. Zeer in het bijzonder interesseert men zich voor de December- en Juni-staten, daar met deze als 't ware een half-jaarsbalans wordt afgesloten. Al zal men hierbij in het oog moeten houden, dat door belasting technische oorzaken beide jaarhelften niet geheel gelijk zijn. Na den niet geheel ongunstigen Mei-staat, welke aangaf, dat de ontvangsten over 5 maanden nog maar 1ton bleven beneden de raming over dat tijdvak, geeft de Juni- staat wel eenige teleurstelling. Immers tegenover 191 millioen als 6/12 der raming staan slechts een kleine 188 millioen aan ontvangsten, alzoo een tekort van ruim 3 millioen. Vergeleken met de ontvangst van het eerste halfjaar 1932 is het nadeelig verschil natuurlijk veel groo- ter; ruim 20 millioen gulden. En dan te bedenken, dat er toen öök al een déficit was ten opzichte van 1931 van maar liefst 24 millioen! Aan den anderen kant echter is er toch ook geen reden om speciaal over dezen Juni- staat een heel somber gezicht te trekken. De val ten opzichte van de raming is immers voor een goed deel te wijten aan toevallige omstandigheden (successie-belasting) en aan belasting-technische invloeden (inkom sten- en vermogensbelasting, waarop de oude aanslagen in de afgeloopen maanden betaald zijn en van de nieuwe nog weinig binnenkomt). Daartegenover staan zelfs enkele midde len, welke in Juni van dit jaar méér op brachten dan in de overeenkomstige maand van 1932, o.a. de accijnzen op zout, geslacht, gedistilleerd en suiker, zegel- en registratie rechten, domeinen en loodsgelden. Interessanter dan een bespreking der af zonderlijke Juni-cijfers achten wij ditmaal een korte beschouwing der half-jaar resul taten. De grondbelasting bracht bijna evenveel op als vorig jaar, ruim 3y, millioen. Vorig jaar echter was de opbrengst ongeveer ge halveerd, zoodat waarschijnlijk toen reeds het laagtepunt bereikt werd. De raming voor een half jaar is 2.9 millioen, een „batig saldo" dus van 6 ton. De inkomstenbelasting maakt een heel wat droeviger figuur. Was vorig jaar op 30 Juni nog 47 millioen ontvangen (in 1931 was het maar 51 millioen) dit jaar kon niet meer dan 36 millioen gehaald worden. Wel is dit nog 11 millioen meer dan geraamd was, maar in ons Mei-overzicht hebben wij becijferd, dat dit resultaat mooier schijnt dan het in werkelijkheid is. Ook de vermogensbelasting is met 614 millioen ontvangsten nog meer dan 1!4 mil lioen boven de raming. We vreezen echter, dat het tweede halfjaar nog niet zoo heel oud zal zijn, als de raming aan den ver keerden kant gapasseerd zal zijn. Droevig is het met de dividend- en tan tième-belasting. Tegenover een raming van 514 millioen, staat een opbrengst van slechts 3.4 millioen. We vreezen. dat het nog erger zal worden, want zoo ergens, dan zullen zich vooral hier de slechte bedrijfsresultaten der vaderlandsche en overzeesche ondernemin gen demonstreeren. De invoerrechten blijven met 32.2 millioen ruim 5.7 millioen beneden de verwachting. Daartegenover staat, dat de opcenten op deze rechten tot nu toe bijna 3 millioen méér opbrachten dan geraamd was. Zoodat per saldo deze post nog niet tot de slechtste mag gerekend worden. Wat de accijnzen betreft, die op zout kwam zoo ongeveer aan de raming. Geslacht kwam daar zelfs een 70 mille boven, waar schijnlijk als gevolg van den door contingen- teering getroffen invoer van bevroren vleesch. Zeer slecht hield zich de wijn: nauwelijks 6/10 deel der raming werd gehaald. Het blijkt wel, dat de crisis zeer in het bijzonder ook het wijn-drinkend publiek getroffen heeft. Trouwens een zelfde verschijnsel is waar te nemen bij gedistilleerd en bier, al is hier de daling, wijl het volksdranken be treffen, niet zóó groot: gedistilleerd heeft 'n achterstand van 2.8 millioen op de 16.8 millioen, en bier van 1)4 millioen op de 6 millioen. Doordat er veel bier is veraccijnsd vóór de nieuwe opcenten in werking traden, brachten deze nog niet veel op. Suiker hield zich betrekkelijk goed met een ontvangst van 24.2 millioen tegen een raming van 26.5 millioen. Maar ook hier geven de opcenten nog niet, wat er van verwacht werd. Dat er misschien niet minder, maar dan toch wel goedkooper gerookt wordt, bewijst de opbrengst van den tabakaccijns, Met 11/ï millioen blijft dit halfjaar 2.2 millioen bene den de raming. Een zéér behoorlijk figuur maken de zegelrechten, ruim een millioen meer dan geraamd was. Tot dit accrès hebben vooral de laatste maanden bijgedragen, toen de bedrijvigheid ook aan onze beurs door de Amerikaansche gebeurtenissen plotseling gestimuleerd werd. Ook de registratie-rechten zijn een 6 ton boven de raming uitgekomen en blijven nu nog nauwelijks een ton onder vorig jaar. Successierechten, met een opbrengst van bijna 16 millioen, toonen een inzinking van 2 millioen. 't Moge waar zijn, dat bij dit middel toevallige factoren altijd een groote rol spelen, de scherp gedaalde waarde der vermogens moet tenslotte ook hier tot uiting komen. Verheugend is het te mogen constateeren, dat de laatste maanden de loodsgelden om hoog gaan. Wel is de raming nog niet ten volle gehaald, maar de half-jaar opbrengst is toch al boven die van 1932 geklommen. Het eenige middel uit den geheelen staat waarvan dit gezegd kan worden! Na deze vluchtige belichting der gewone middelen willen we ten slotte zonder com mentaar nog even naast elkaar zetten de half-jaar opbrengst der buitengewone hef fingen over 1933 en 1932. Leeningsfonds 1914 28.4 millioen (v.j. 32 millioen); Wegenfonds 8.6 millioen (v.j. 8.4 mill.); Gemeentefonds 41.3 millioen (v.j. 49.8 millioen). Alles bij elkaar bracht het Nederlandsche volk in de eerste helft van het crisisjaar 1933 behalve allerlei plaatselijke heffin gen aan belastinggeld op de kapitale som van 266.277.252 tegen vorig jaar t 298.495.633. Dinsdag werd in het R. K. Vereenigingsge- bouw Unitas te Nijmegen de jaarvergadering gehouden van den Ned. R. K. Blindenbond St. Odilia. De belangstelling was groot. De voorzitter de heer G. J. van den Berg uit Rotterdam opende de bijeenkomst met christe- lijken groet en liet een opgewekten toon over den Bond hooren in weerwil van economi- schen druk welke ook op deze organisatie neer kwam. Er waren twee lichtpunten: het ver schijnen van een eigen orgaan en het uitko men van een film over blindenzorg. Er is veel en hard gewerkt in goeden geest en in veler belang. Spr. vroeg veler sympathie voor den bond. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Robert Coppes uit Voorburg, gelezen door den geestelijken adviseur den weleerw. heer Brandehof uit Amsterdam, bleek, dat ook de Bond de nadeelige gevolgen van de crisis moest ondervinden de verschillende blinden- inrichtingen leden daaronder. Toch bleven vele blindenvrienden den Bond en zijn instituten trouw. De propaganda bleef standvastig en wierp vruchten af. Het ledental groeide tot 345. Het bondsbestuur bleef als volgt samenge steld: de weleerw. heer Brandehof te Amster dam, geestelijk adviseur, de heeren G. J. v. d. Berg, Rotterdam ,voorz., M. de Jong te Maas tricht, vice-voorz., R. Coppes te Voorburg, secretaris, C. Veenboer, Amsterdam, penning meester, mej. P. Ligtenberg, Winterswijk, 2e secretaris, mej. V. Esser te Weert, de heer Jos. De Schutter te Dinteloord, commissarissen. De Bond werkt veel op sociaal-philantro- pisch gebied in het belang der blinde leden, o.a. zal een commissie een nadere studie ma ken van het loon, belooningstelsel voor blin den. Ter gelegenheid van zijn 12)4-jarig bestaan werd aan den Bond een film aangeboden waarvan de vervaardiging geschiedt door de firma Jan Hin te Utrecht, welke film nu ge reed is. Opgericht werd de afdeeling Gelderland Overijsel met als zetel Arnhem. Bijzondere propaganda werd gevoerd voor het Brailleschrift waarmee het orgaan wordt uitgegeven. Met den K.R.O. werd contact gevonden voor de propaganda. Een commissie werd benoemd over espe- rantostudie onder de leden. De financiën van den Bond zijn niet on gunstig, ondanks de vele acties. Het lezerstal van het Bondsorgaan steeg tot 1750. De commissie kon nog niet gereed komen met de uitvoering van de Frater Adrianus ge denkplaat. De drie Ned. Blindenbonden zetten hun actie ijverig voort tot een gezamenlijke uitgave van een braille radio-program. Samenwerking tusschen verschillende in stellingen op Katholiek Blindengebied, om te komen tot meer blindenzorg, had ten deele succes. In de provincie Utrecht werd opgericht een werkinrichting voor R. K. Blinden St. Franciscus van Assisië. In Schiedam is een werkinrichting in wor ding, een beroep zal gedaan worden op de geestelijkheid van heel het land, om deze blin denzorg te helpen bevorderen. De samenwerking met den Ned. Blindenbond werd verbroken in verband met de kwestie van uitgave van het Radioprogram in brailleschrift. Medegedeeld werd dat de K.R.O. zich be reid verklaarde eenige uitzendkwartieren open te laten voor R. K. Blindenzorg. De Bond zal in samenwerking met andere vereenigingen beproeven meer geleidehonden, ook voor onvermogende blinden beschikbaar te krijgen. Als verkeersteeken werd voorkeur gegeven aan rood-witten band. De vergadering had geen bezwaar tegen cen tralisatie op het gebied van braille-propaganda en blindenorganisatie. Maar allen wilden ge lijk de zienden, in hun organisaties principieel blijven. Zoo zou de Bond St. Odilia nimmer mede werken tot oprichting van een neutrale braille bibliotheek; ook de Odilia-leden geven voor keur aan goede geestelijke lectuur. Om een uur werd het congres even gesloten en vereenigden de leden zich aan een geza- menlijken maaltijd. 's Middags werd de vergadering voortgezet. Lang werd beraadslaagd over het voorstel tot uitgifte van een Braille-Radiogids. De meening sprak sterk, dat met den inhoud van de gids wel degelijk rekening moet gehouden worden met de overtuiging der blinden. In ieder geval moet ook rekening gehouden worden met het feit, dat de gids moet uitgevoerd worden on der gunstige arbeidsvoorwaarden. Tenslotte werd het voorstel aangenomen, om samen met de andere bonden een stichting in het leven te roepen, welke het radioprogram in brailleschrift zal uitgeven, terwijl de gids daar gedrukt zal worden, waar dit het goed koopst kan geschieden, zonder eventueel een gestichtsdrukkerij uit te sluiten. Het rapport van de studie-commissie der loonregeling, welke een menschwaardig loon moet garandeeren, ook voor blinden, werd goed gekeurd. Amsterdam maakte bezwaar tegen te laag vastgestelde provisie. Het rapport zal mettertijd gepubliceerd en gepropageerd worden. Gehoord het rapport der esperanto-commissie verklaart de vergadering zich niet tegen espe ranto, maar zag geen groot heil tot het ge bruik van esperanto als volkstaal op de inter nationale blindencongressen. Over deze esperanto-kwesties kan in de af- deelingen verder beraadslaagd worden. Van verschillende zijden, vooral van Limburg, werd medegedeeld, dat de Katholieke blinden zich niet kunnen vereenigen met het rapport van de staatscommissie inzake de centralisatie op braillegebied. Velen waren met het bestuur van oordeel, dat deze commissie te veel in neutrale richting gaat. De minderheidsopvatting van Katholie ken en Christelijken komt hier te weinig tot uitdrukking. De principieele blinden willen eigen lectuur en kunnen zich niet vereenigen met louter neutrale lectuur. De vergadering besloot, dat het bondsbestuur contact zou zoeken met het Kath. Tweede Ka merlid, Annie Meijer, en zoo aan de Katholieke Kamerfractie het standpunt van den R. K. Blindenbond te kunnen kenbaar maken in zake centralisatie van het Braille-schrift. Inzake leerplicht werd de wenschelijkheid uitgesproken voor invoering van leerplicht ook voor het blinde kind. De vergadering werd vervolgens gesloten. De leden genoten van een gezamenlijken maaltijd en 's avonds van een feestbüeenkomst. Bij K.B. is tot lid van het curatorium der Technische Hoogeschool benoemd Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister van koloniën. BATAVIA, 18 Juli. (Aneta) Tijdens de behan deling in den Volksraad van de afdeeling On derwijs en Eeredienst der begrooting voor het dienstjaar 1934, behandelde de heer Soekawati de toelating van zending en missie op Bali. Hü adviseerde krachtig daartegen, niet uit chauvi nisme of gebrek aan verdraagzaamheid, doch omdat hetgeen het hart is van de Balische cul tuur zou worden verdrongen door den Christe lijken godsdienst. Spreker meende dat alleen reeds de kwestie van Openbare rust en orde bü de toelatings- vraag van groot belang is. De geheele ordening der Balische maatschappij wordt beheerscht door godsdienstige opvattin gen. Het Hindoeïsme is de opeprste en uiteinde lijke vorm der Balische ordening, alsook het fundament en de bovenbouw der maatschappe lijke structuur. Spreker verklaarde dat godsdienst en maat schappelijk leven bijeenbehooren op Bali. Hij wees er op, dat de Regeering hier toch ook het communisme niet toelaat, omdat orde en rust erdoor zou worden verstoord. Spreker verklaarde dat hetzelfde op Bali het geval zou zijn wanneer een met de bestaande volksin stellingen in strijd zijnd geloof werd toegelaten. Hij deelde mede, dat reeds thans ongeregeld heden plaats vonden bij begrafenissen van Chris tenen op gewijde Hindoe-Balische begraafplaat sen. Spreker zette uiteen, dat de Baliër verdraag zaam, loyaal en vredelievend is, doch weet te strijden voor het heiligste wat hij bezit. Spreker dringt met klem aan deze adviezen niet in den wind te slaan. In den ouderdom van bijna 77 jaar is in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden overleden pater Modestus Looyaards O.F.M. Pater Looyaards werd geboren 24 September 1856 te Rotterdam. Hij trad den derden Octo ber 1874 in de orde der Paters Minderbroeders in het klooster te Maastricht. In 1880 werd hij priester gewijd te Roermond door mgr. J. A. Paredis, waarna hij werd belast met het onderwijs in de exegese van het Nieuwe Tes tament aan de scholastieken te Weert en later gedurende twee jaar aan het internationale college van den H. Antonius te Rome. Na zijn terugkeer in het vaderland was hij achtereen volgens kapelaan te Ammerzode, Bolsward en Leiden, om daarna in Juli 1905 te worden be noemd tot pastoor te Woerden. Wegens zijn zwakke gezondheid werd hij daarna belast met het rectoraat van het St. Annagesticht te Delft, totdat hij in den zomer van 1926 naar Luiden kon terugkeeren, om aldaar in het klooster van den H. Leonardus a, Porto Mau- ritio de hem wel toekomende rust te gaan ge nieten. In deze laatste jaren was pater L. veel ziek, totdat Dinsdag het einde kwam. De Met ten voor den overleden priester zullen worden gehouden Donderdagavond te zeven uur in de kloosterkerk aan den Haagweg te Leiden. Vrij dagmorgen te 10 uur volgen de Lauden en daarna de H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op het kerkhof van het Missie college te Katwijk aan den Rijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft gisteren in de kapel van het Philosophicum te Warmond de tonsuur toegediend aan de vol gende eerw. heeren: L. J. Beugelsdijk, J. P. Th. Deroy, A. H. Duij- vestijn, J. G. van Dijk, G. M. Franken, G. J. M. ten Have, E. R. C. M. Klaver, F. L. Kok, F. J. C. Langelaan, P. W. van Leeuwen, J. C. van der Meer, C. A. J. Netten, A. G. A. Paap. A. P. Schalke, J. A. Solleveld, J. van der Stap, Th. J. Steenland, W. J. A. Switzar, H. G. Tuin, J. J. Tulp, A. L. Umans, F. C. Verheul, C. Vis ser, A. J. J. M. van Vliet, J. H. M. van der Vliet, L. Voets, P. M. Vogelezang, C. A. van d,er Voort, H. G. C. Wensveen, H. E. H. J. J. Zon, P. J. Zoutenbier. BATAVIA, 18 Juli. (Aneta). Zondagmorgen vond onder groote belangstelling de officieele oening plaats van het eerste tehuis van de Centrale Stichting voor R.K. Tehuizen voor crisiswerkloozen. Het woord werd gevoerd door de heeren mr. Batta, pastoor Wubbe, resident Van der Hoek, drs. Braun, mr. Akkerman en mr. Volten. Zaterdag j.l. is in het Nationaal Schaakge bouw te 'sGravenhage de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland begonnen. Men speelt in de groote zaal van het gebouw. Iedere partij wordt aan een afzonderlijke tafel gespeeld, hetgeen zoowel voor de spelers als voor de toeschouwers prettig is. De eerste twee ronden was er zeer veel belangstelling; o.a. de Hongaarsche kampioen Maroczy, die in het meestertournooi zal meespelen en die hier bij Haagsche schaakvrienden logeert, volgde met aandacht de partijen van zijn toekomstige te genstanders. Vooral de partij Euwe—Mulder was omgeven door een haag van toeschouwers, overigens wel een gewoon verschijnsel als de Nederlandsche kampioen, speelt. De partij was echter spoedig afgeloopen. Mulder liet n.l in een damegambiet zijn tegenpartij te vroeg tot e2e4 komen. Euwe kon hierdoor nog vóór de zwarte rochade het centrum openbreken, en won reeds op den 20en zet. v. d. Bosch trok in een d4-opening tegen Rassers reeds zeer vroeg ten aanval. Rassers verdedigde zich echter uitstekend en kon dame- ruil afdwingen. In tijdnood overzag hij echter een voo de hand liggenden zet, waardoor hij een gelijkstaand eindspel had kunnen bereiken. Nu werd de koning door allerlei schaken uit zijn vesting gehaald en op g4 mat gezet. Een zeer mooie partij! Wolthuis speelde tegen van Hoorn te bange lijk. Zoodoende behaalde de Groninger in de opening geen voordeel en kwam in het midden spel geleidelijk minder te staan. v. Hoorn won een pion, waardoor hij op correcte wijze winst wist af te dwingen. Spinhoven bouwde in een damegambiet tegen dr. Olland een machtigen aanval op. Hoewel de Utrechtsche veteraan zich goed verdedigde zag het er toch naar uit dat de Amsterdammer snel zou winnen. Hij zette echter niet op zijn sterkst voort en moest zich met een remiseachtig eind- eindspel vergenoegen. Toen ging Olland pogin gen in het werk stellen om nog te winnen met het gevolg dat hij na een zeer langdurig eind spel, juist één tempo te kort kwam en verloor. Felderhof—Hamming tenslotte, was een Span jaard, waarin Hamming twee pionnen won en na een lang toreneindspel de partij. Ook deze ronde kenmerkte zich door uiterst scherp spel, met het gevolg dat wederom geen enkele partij remise werd. Euwe speelde ook thans geweldig. Zijn tegen stander v. Hoom, probeerde in een Caro-Kann- opening eens iets nieuws. Het bekwam hem echter slecht. Euwe beheerschte spoedig het geheele bord, waartegen v. Hoom vrijwel mach teloos was. Toen, deze dan ook op den 23en zet een kwaliteit verloor, gaf hij het op. Mulder—v. d. Bosch was tot nu toe de mooi ste partij. In een weinig gespeelde variant van het geweigerde damegambiet kreeg Mulder op den damesvleugel mooi spel en kon zonder veei risico een pion winnen. Zijn paard op c7 werd echter de terugtocht afgesneden, waardoor hij paard en looper tegen toren en twee pionnen moest geven. De partij werd nu buitengewoon spannend, daar Mulder niet tot de rochade kon komen. Tijdnood aan weerszijden sprak een woordje mee en bij het afbreken stond v. d. Bosch gewonnen. In een zeer ingewikkelde stel ling maakte hij echter een fout, waardoor Mul der remise door eeuwig schaak had kunnen be reiken. Deze zag echter de diep verborgen voort zetting niet, zoodat de Hagenaar het door een mooi dameoffer kon uitmaken. Rassers kwam in een Cambridge-Springs variant tegen Hamming spoedig in het nadeel en toen hij nog een kwaliteit verloor moest hü de wapens neerleggen. Olland—Wolthuis was een Siciliaan, waarin Wolthuis een pion verloor. Olland wist dit voor deel tot het einde toe te behouden en zijn tegen stander kreeg in het eindspel geen kans meer. De partij FelderhofSpinhoven werd reeds eenige weken geleden gespeeld en door Felder hof na een strijd met wisselende kansen ge wonnen. Deze ronde, die evenals de volgende te Leiden in ,.de Vergulde Turk" gespeeld wordt, leverde de eerste sensatie. v. d. Bosch kon in een geweigerd damegambiet met een weinig gespeelde variant tegen v. Hoom, geen voordeel bereiken, kwam zelfs iets in 't nadeel, v. Hoorn bracht een fraai paard- offer, gevolgd door een tegenoffer van wit. De aprtij werd toen zeer combinatierijk en de mo gelijkheden schier niet te overzien. In een voor hem verloren stelling overschreed v. d. Bosch toen op den 32sten zet, dus met nog 4 zetten voor den boeg, den tijd en verloor reglementair. Overigens een mooie prestatie van v. Hoom. Euwe ontmoette veel tegenstand van dr. Olland, die een dame-looper eindspel wist te bereiken, zij het dan ook met een pion minder. Het positioneel overwicht van Euwe was echter groot en na een lang eindspel won deze zijn derde partij. Wolthuis speelde tegen Felderhof In een tamme Italiaansche opening weer veel te pas sief. Felderhof kreeg 'n machtigen koningsaan- val. Deze leverde hem twee pionnen op, zoodat zij gemakkelijk won en Wolthuis zijn derde nul moest incasseeren. De partij Hamming—Spinhoven gaf in een Cambridge-Springs-variant een interessante schermutseling te zien in het centrum. Spin hoven rocheerde lang, won een pion en na ruil in het eindspel de partij. Rassers—Mulder was de eerste remise tot nu toe. Rassers opende c4. Zwart kwam goed uit de opening, terwijl in het middenspel beide spelers kansen hadden. In het eindspel was Mulder in het voordeel, doch wat deze ook probeerde, alles stuitte op de hardnekkige ver dediging van Rassers, met als gevolg tenslotte remise. Opmerkelijk in alle partijen van deze ronde was de hevige tijdnood, waarmee de meeste spelers te kampen hadden. 20 zetten in 3 minu ten en 10 zetten, ongeveer tempo waren geen zeldzaamheden. De stand na de derde ronde is thans: Euwe 3 pt; v. d Bosch, Felderhof, Hamming, v. Hoom en Spinhoven, ieder 2 pt; Olland 1 pt; Mulder en Rassers, elk pt; Wolthuis 0 pt Darius (links) en Girenas voor hun vlieg tuig, waarmee zij de zoo droevig geëindigde Oceaanvlucht, begonnen. Naar aanleiding van de ook door ons uit het .Dagblad van Noord-Brabant" overgenomen beschouwing over de nieuwe Rijnvaart-acte heeft de N. Rott. Crt. inlichtingen ingewonnen op het ministerie van buitenlandsche zaken. Daar legde men er den nadruk op, dat het bedoelde stuk andere beteekenis heeft dan die van een ontwerp. Wat den commentaar van het Dagblad van Noord-Brabant betreft, hierin behoort de na druk te vallen niet op de inleidende beschou wingen over de positie van ons land in de Rijn' vaartcommisie enz., maar op het tweede ge deelte, daar waar verwezen wordt naar de voetnoten in het ontwerp, welke doen blijken, dat onze huidige vertegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie geweigerd hebben deel te nemen aan de bespreking en de stemming over het ontwerp. Van te voren, dit kunnen wij er aan toevoegen, hadden zij ten duidelijkste doen blijken, dat het ontwerp in dezen vorm als volkomen onaannemelijk voor ons land moest worden beschouwd. De voorzitter onzer delegatie, dr. A. G. Kröller, heeft daarna, toen de bespreking aan de orde kwam, medege öeeld, dat hij de vergadering zou verlaten om ten duidelijkste te doen uitkomen dat Neder land met de nieuwe redactie niets te doen wil de hebben. Hij is, onder aandrang van den voorzitter der commissie, gebleven als toehoor der. Onjuist is, dat de Franschen zich bij de besprekingen als handlangers van de Belgen zouden hebben gedragen. Waar het vooral op aankomt is, dat de Nederlandsche delegatie in haar gedragslijn volkomen de instructies van onze regeering heeft gevolgd. Het standpunt, door de Nederlandsche ver tegenwoordigers in de Rijnvaartcommissie in genomen, is het standpunt van de regeering, zooals men trouwens reeds, na de eenige jaren geleden door minister Beelaerts van Blokland met betrekking tot het nieuwe régime op den Rijn afgelegde verklaring, kan weten. Men verzekerde ons, dat de regeering in het minst niet van plan is op dit punt ook maar eenigszins toe te geven, wat beteekent dat het ontwerp, dat onzerzijds door een tractaat be krachtigd zou moeten worden, in dezen vorm nimmer van kracht zal kunnen worden. Aldus was ook het standpunt van de vorige regeering geweest tegenover de reeds xgeruimen tijd in gang zijnde pogingen om het Rijnré gime in den zin van uitbreiding van den z.g. conventioneelen Rijn buiten zijn tegenwoordig gebied te verwringen. De voorstelling van zaken, die het „Dagblad van Noord-Brabant" geeft, alsof door de „grootscheepsche ontwerpen voor Zuid-Beve land" achterom reeds gepoogd zou zijn het nieuwe régime bij ons volk te introduceeren, moet als volstrekt onjuist worden verworpen. De verbeteringen in het kanaal van Hansweert en aan de brug te Vlake hebben met deze zaak niets te maken, maar zijn geheel los daarvan voorbereid, omdat zij in overeenstemming onder andere met het advies van de desbetref fende subcommissie uit de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam voor het verkeer van en naar de Nederlandsche havens, dus voor de Nederlandsche scheepvaart van belang geacht werden. In Noord-Brabant wil men blijkbaar uit voorliefde voor het bekende plan Bongaerts met de zeehaven Bergen op Zoom aan deze plannen een draai geven, om het te doen voorkomen alsof ze een gevaar voor de vrijheid van handelen voor ons land ten opzichte van het Rijnvaartrégime zouden vor men, maar objectief gesproken bestaat dit verband niet. Het is onjuist, het ontwerp als „het nieuwe tractaat" aan te duiden en, wat onze regeering betreft, heeft het ook nimmer eenige kans dit te worden. Men is bij ons vastbesloten het been stijf te houden, zooals in de Rijnvaart-commis sie reeds is gebleken. De waarnemend Directeur-Generaal van den Landbouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 19331934 van een der Rijkstuin- bouw(winter)scholen wenschen te worden toe gelaten, dat de data van aanmelding voor de toelatingsexamens aan die inrichtingen als volgt zijn vastgesteld: Rijkstuinbouwwinterschool te Nijmegen vóór of uiterlijk op 12 September 1933. Rijkstuinbouwwinterschool te Naaldwijk vóór of uiterlijk op 9 September 1933; Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer vóór of uiter lijk op 8 September 1933; Rijkstuinbouwwinterschool te Hoom vóór of uiterlijk op 16 September 1933; Rijkstuinbouwschool te Boscoop vóór of uiter lijk op 4 September 1933; Rijkstuinbouwschool te Lisse vóór of uiterlijk op 9 September 1933. De aanmelding moet geschieden bü den Di recteur der school, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Toen prof. Veraart nog een groot man was, streed hü in de gedaante van den aarts engel Michaël, verzamelde hij jongeren om zich heen en liet hü zich huldigen als den man, die 't alléén wist. Hü is er sinds die roemrijke jaren wel een beetje op veranderd, dank zij de échecs, welke hij zichzelf keer op keer bezorgde, maar hü heeft toch nog niet genoeg schadelü'ke en pijnlüke ondervinding opgedaan om niet weer opnieuw een.... politieke partij te stichten. Thans tezamen met den heer Wesseling van de R.K. Volkspartü, die den heer Wesseling bü de Kamerverkiezingen zoo'n schande-strop be reidde. Les beaux esprit se rencontrent! Schoone geesten ontmoeten elkaar! Het échec zal natuurlijk in formidabiliteit voor de vele vorige niet onderdoen, maar.... de heer Veraart kan 't nu eenmaal niet leeren. Misschien dat zün allernieuwste ervaring hem even aan 't denken zet: Het tijdschrift „Roeping", waarin prof. Veraart geregeld „parlementair-demokratische" kronie ken pleegde, heeft hem uit de redactie gezet, omdat deze de (in ieder geval nog „parlemen taire") denkbeelden van den prof. niet langer radicaal genoeg vindt. „De jaren tusschen Veraarts eerste artikel in Roeping en heden, hebben voor de redactie en de om haar staande geïnteresseerden het parlementarisme in zijn huidigen vorm als „unzeitgemasz" gedemonstreerd: het beant woordt in vrü'wel geen enkel opzicht meer, ook in ons land, aan de diepere staatkundige uiterlijkheid van heden en de komende jaren. Een beschouwingswüze van de politieke vraagstukken van af dit standpunt heeft, naar onze meening, dan ook alleen voor de bij het parlementarisme geïnteresseerden waarde, en als zoodanig bekennen we ons niet.... Waar thans de principieele kwestie overweegt, moet tot onze groote spüt het andere wüken." Alzoo: prof. Veraart vliegt eruit. Hij heeft met zün gescheld op het parlement en de volksvertegenwoordigers zün trouwe leer lingen tot zulk een radicalisme opgevoed, dat zü van zün parlementaire praatjes niet langer gediend zün. 't Is alweer prof. Veraart zelf, die prof. Veraart tot slachtoffer gemaakt heeft. Het Regeeringsbureau Crisisvarkenswet 1932 acht het noodig bekend te maken, dat het op treden tegen het valschelü'k aanbrengen van de volgens het Crisisvarkensbesluit 1932 ver- eischte oor-merken er reeds toe heeft geleid, dat door de Rechtbank te Utrecht een aan brenger van valsche merken werd veroordeeld tot vüf maanden gevangenisstraf, terwijl mede plichtigen hieraan werden veroordeeld tot f200 boete. Meer dergelijke vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche merken in ver zekerde bewaring zün gesteld. Aan alle varkens houders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden, zich stipt te houden aan de ten aanzien van het doen merken van hun varkens gegeven voorschriften en mitsdien nimmer op eenigerlei wüze aan het valsch merken van biggen mede te werken. Na de wedstrijden om de verschillende Neder landsche kampioenschappen was het te voor zien, dat voor het eerstvolgend programma, de Stadion-directie uitsluitend nationale renners zou engageeren. Van de wedstrijden op Donderdagavond is ongetwüfeld het belangrijkste nummer de revanche wedstrijd tusschen v. d. Heuvel en Crooimans. Naar men zich zal herinneren, kwam bü den strijd om het kampioenschap voor onafhankelijken, Crooimans in de finale, ter wijl hü aan den kop reed, ongelukkigerwüze te vallen, zoodat v. d. Heuvel den kampioenstitel wist te behalen. Het lijdt dus geen twijfel, of in dezen Sprintwedstrijd zal het aan spanning niet ontbreken. Verder zullen Donderdagavond op de Stadionbaan de clubkampioenschappen der N. W. U. verreden worden. Niet minder dan elf wielerclubs hebben voor de wedstrijden, die uit sprint- en achtervolgingsrennen, eventueel ook afvalwedstrijden zullen bestaan, ingeschreven. Dat bü deze wedstrijden, waarbü het nu eens niet om persoonlüke overwinning, doch om de eer van de „club" gaat, felle strüd te zien zal zijn, kan voorshands wel worden aangenomen. Ook de stayer-wedstrüden beloven voldoende sensatie. Ook hier nu eens niet de sterren, die elkaar zullen bekampen, maar de B-stayers, de jongeren die zich nog naam en reputatie hebben te verwerven. In den wedstrijd over 2 X 40 K.M. waarin aan den start zullen verschenen: Korf, Lorié, Woldendorp, v. d. Valk en Domhof, zullen Korf en de jonge Groninger Woldendorp die tijdens de voorwed strijden der kampioenschappen op zoo spre kende wüze de aandacht op zich wisten te ves tigen, en wiens rijden voor de toekomst groote beloften schünt in te houden, elkaar niet veel toegeven. Donderdagavond belooft een interessante gebeurtenis in het wielerseizoen te worden. De prijzen op het Stadion zün voor deze gelegen heid met de helft of meer verlaagd. In verband met het K.B. van 12 Juli 1933 wordt belanghebbenden bü den import van de daarin genoemde vleeschsoorten, schapen en slachtpaarden verzocht zich schriftelük te wen den tot de Crisis-rundvee-centrale, Tweede v. d. Boschstraat 2 te 'sGravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5