Tusschen Engeland en Japan D Paus Leo XIII Feng den wapenstilstand moede Het nieuws van heden WANDGEDIERTE VRIENDSCHAP VERKOELD HERVATTING VAN DEN STRIJD Concordaat onder teekend DE BAROMETER «lÉt VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Gandhi individueel ongehoorzaam SPANNING ROND POST Heden 30 jaar geleden gestorven 'Aldus volgt de echtgenoote van Wiley Post de vlucht van den koenen vlieger Slachtoffers van hun enthousiasme Het aftreden van de Centrumleden De wereldvlucht van Wiley Post Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuui11111111111!1111»!»!! Vermogen der S.D.A.P. in Duitschland Den nazi's vielen meer dan 40 millioen in handen DE VLUCHT OVER DEN OCEAAN Dr. Untermayer's boycot-actie Verzet van zekere Joodse he zijde „Het leger van Feng bestaat uit geharde en geoefende troe pen, niet van mate rieel ontbloot" China in een oorlogs stemming Damesclub met zelfingezamelde wapens Breuk tusschen Gandhi en Congres? Gandhi overijld vertrokken Groote ontroering te Kowno De doode vliegers gedecoreerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Strenge maatregelen in Amerika Rede van Von Epp Toestand aan de Boheemsche grens dreigend Een interview met de Jouvenel Mussolini's houding tegenover Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18432 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Japan en Engeland zijn langen tijd trouwe bondgenooten geweest. Maar toen de vloot- conferentie van Washington tot een over eenkomst tusschen de Vereenigde Stoten. Japan en Groot-Brittannië leidde, werd het bondge nootschapsverdrag tusschen Japan en Engeland niet geprolongeerd. Amerika achtte een derge lijke bondgenootschap van Groot-Britiannië met Amerika's grootste Pacific-concurrent overbodig geworden. Japan dacht daar anders over, maar Engeland wilde de Vereenigde Sta ten niet onwelgevallig zijn. Zoo kwam er ten gevolge van een nieuwen en losseren band een officiëel einde aan een bijzondere vriendschap, welke echter daarna nog langen tijd heeft na gewerkt. Japan hoopte, dat die nawerking zoo krachtdadig zou blijken, dat het in Engeland zoo al geen medestander dan toch een weiwil lenden neutraalblijver zou vinden bij het voe ren van zijn imperialistische politiek tegen China. Gedurende het Chineesch-Japansch con flict naar aanleiding van de bezetting van Mandsjoerije, verkeerde Engeland in een moei lijk parket. Moest het het oor leenen aan de stem uit het verleden, welke herinnerde aan het oude bondgenootschap, of aan den nieuwen vriend, met wien het economisch en politiek in steeds nauwere relatie was getreden? Enge land heeft in het Verre Oosten groote belangen. En om die belangen zoo min mogelijk te scha den en niet door den hond of door de kat ge beten te worden, trachtte het tusschen den hond en de kat te bemiddelen. Zonder noemens waardig succes evenwel. Japan week geen duimbreed af van den zgn. „keizerlijken" weg, en stapte over Kelloggpact, Volkenbondscon venant en negenmogendhedenverdrag heen zelfs het Chineesche grondgebied achter den Groo- ten Muur binnen. Toen overwon Engeland zijn aarzeling en verklaarde zich solidair met de overige Volkenbondsleden en met Amerika, die Japans gewelddadig optreden tegen China als een internationale wandaad brandmerkten. Te Tokio nam men dit Engeland zeer kwalijk en het gevolg daarvan was, dat er zich een anti- Britsche actie begon te ontwikkelen. eze actie is den laatsten tyd sterk toe genomen, mede tengevolge van de op zegging van het handelsverdrag van .Britsch-Indië met Japan. Want Japan wijt de ze opzegging rechtstreeks aan de Engelsche re geering en beweert, dat de Britsch-Indische re geering, indien zij eigenmachtig had kunnen handelen, het verdrag zeker zou hebben voort gezet. Dat de Engelsche regeering, die zich op de Rijksconferentie te Ottawa economisch aan handen en voeten door de dominions heeft la ten binden, inderdaad niets gevoeld heeft voor een verlenging van het Britsch-Indisch-Ja- pansch handelsverdrag, spreekt welhaast van zelf. De moordende Japansche concurrentie heeft de Engelsche textiel-inaustrie lamgesla gen, zoodat het voor Engeland hoog tijd werd de door het bewuste handelsverdrag gewaar borgde begunstiging van den Japanschen con current in Britsch-Indië te staken. Van den anderen kant voelt Britsch-Indië niet zóóveel sympathie voor Engeland, dat het ten behoeve van de Engelsche industrie begeesterd afstand doet van de Japansche katoentjes, die toch voordeeliger zijn. De ontwikkeling van de ver houding tusschen Britsch-Indië en Engeland is dus niet enkel van Britsch-imperiaal belang, maar ook van beteekenis voor gansch Azië. Im mers Japan, dat van een Aziatischen Volken bond onder zijn leiding droomt, houdt voor dit project ook het oog gericht op Britsch-Indië. Gandhi, die, nu het Indische Congres niet be- reid bleek de burgerlijke ongehoorzaamheids- campagne op 1 Aug. a.s. te hervatten, besloten heeft een individueele ongehoorzaamheidsactie te beginnen, speelt indirect dus door zijn actie voor volledige autonomie in de Japansche kaart. Het is echter mogelijk, dat Gandhi in een ge- isoleerde positie geraakt, aangezien de door hem zelf aangestelde Pan-Indische dictator Aney het al niet meer eens met hem blijkt te zijn. Gandhi, die als een kind blijft dwingen om wat de on derkoning van Indië hem niet geven kan en niet geven mag, indien deze het Engelsche prestige niet geheel wil ondergraven, hoopt nu weer gearresteerd te worden, opdat hij zijn martelaarsrol weer zal kunnen opnemen. Of hij echter daardoor de meerderheid van de Natio nalistische Congres-partij weer op zijn hand zou krijgen, staat nog te bezien. Er zijn teeke nen, die erop wijzen, dat de invloed van den ongekroonden hongerkoning gaat tanen, terwijl die van den Britschen onderkoning en het En gelsche gezag groeien. Heden is het dertig jaren geleden, dat de groote Paus, Leo XHI, op 93-jarigen leeftijd stierf. Hem was, evenals zijn voorganger, Pius IX, het voorrecht beschoren, de „jaren van den H. Petrus" te zien, dit wil zeggen, méér dan 25 jaren de H. Kerk te mogen besturen. Na den eersten Paus, den H. Petrus, was in de lange rij der Pausen dit niet voorgekomen. Als grijsaard van bijna 70 jaren was hij tot Paus gekozen. Maar in die kwarteeuw van zijn pon tificaat hadden zijn geest, zijn wil, zijn energie geen oogenblik iets, wat naar ouderdom zweem de. Integendeel, heel de wereld stond geslagen van bewondering van de ongelooflijk jeugdige bezieling, die van dezen Pontifex uitging. Zijn wereldinvloed was geweldig. Als Paus der „Re- rum Novarum" leeft hij in de historie van kerk en wereld glorierijk voort. Toen Leo XIII in het jaar 1810 in het kleine dorpje Carperieto bij Rome werd geboren, stond de Troon van Napoleon hoog verheven boven alle Tronen der wereld en de Kerk was diep vernederd en bijna geheel beroofd van macht en invloed op de menschen. Toen de dertiende Leo stierf was de Troon van Napo leon en hoevele andere tronen! verdwenen, maar de Kerk heerschte in het rijk der geesten als nooit tevoren. Het Pausdom was het moree- le middelpunt der wereld geworden en de Stoel van Petrus stond hooger en vaster dan alle tronen ter wereld. Niemand heeft aan dit we reldgebeuren méér aandeel gehad dan Leo XIII. BORDEAUX, 19 Juli (Reuter) Eenige tien duizenden personen zijn samengestroomd voor de poorten van het stadion, dat het eindpunt is van de „Töur de Prance". Onder den druk van het publiek Weken de deuren en de menigte stroomde naar binnen. Hierbij werden 28 personen gewond, waarvan 2 op sterven liggen. BERLIJN, 19 Juli (V.D.) De afgevaardigden Famey en dr. Florian Kloeckner, die op lijsten van de Centrumpartij gekozen waren, hebben him mandaat neergelegd. KHABAROVSK, 20 Juli. (Reuter). De Ame- rikaansche wereld-vlieger Wiley Post, is heden ochtend 5 uur 58 plaatselijken tijd vertrekker naar Nome in Alaska. VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen wind, meest uit Oostelijke richtin- jEE gen, meest licht tot half bewolkt, droog E warm weer, behoudens kans op onweer. Hoogste stand: 765.1 te Stettin. jj§ Laagste stand: 755.1 te Isafjord. Ej Zon op 5.03, onder 9.08. Licht s Zon op 5.03; onder 9.08. Licht iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het bestuur der S. P. D. heeft een verklaring gepubliceerd aldus wordt aan de N. R. Crt. uit Praag geseind waarin het positie neemt ten opzichte van de mededeeling der geheime staatspolitie te Berlijn, luidenas welke aanzien lijke deelen van het vroegere soc.-dem. partij vermogen naar het buitenland gebracht, of in het binnenland verstopt zouden zijn, om het op die wijze te vrijwaren voor inbeslagneming door den staat. Bij de inbeslagneming van het vermogen der S. P. D. alleen dus zonder vakbonden, sport organisaties, cultureele vereenigingen en Reichs- banner zijn den nationaal-socialisten meer dan veertig millioen Mark in handen gevallen. De S. P. D. bezat 160 dagbladen, die in 102 eigen drukkerijen en gebouwen werden vervaar digd. Deze bedrijven vertegenwoordigen een waarde van omstreeks 40 millioen Mark. Boven dien zijn bij de inbeslagneming ook aanzien lijke bedragen in contanten weggenomen: zij beliepen bij twaalf ondernemingen een millioen Mark. Het totaalbedrag is aanzienlijk hooger. Voorzoover men totnogtoe heeft kunnen nagaan, heeft men in de 33 districtsorganisaties op 300.000 Mark de hand gelegd. Ook hier zullen de eindbedragen veel hooger zijn. Hetzelfde geldt voor de plaatselijke organisaties. In de centrale kas was de oogst echter ge ringer: op acht rekeningen kon men slechts 2600 Mark in beslag nemen. De veertien verkie- zingscompagnes in 1932, groote bedragen voor de slachtoffers van den naderenden fascisti- schen storm, jarenlange werkioosneid ook van de offervaardigste aanhangers, hadden de kas sen uitgeput. De mogelijkheid om „millioenen m -veiligheid te brengen" bestond dus een voudig niet. De uitnoodiging van de geheime staatspolitie tot het doen van aangifte van verborgen sociaal-democratisch vermogen kan dan ook geen ander doel hebben dan de waarheid te verdoezelen, dat de nationaal-socialisten zich reeds in het bezit hebben gesteld van eenige tientallen millioenen vreemd eigendom, omtrent de aanwezigheid en het gebruik waarvan zij niemand rekenschap afleggen. Prchtopname van het vliegtuig van Lindbergh op weg naar Groenland. Een vertegenwoordiger van het persbureau V. D. had een kort onderhoud met den heer Untermayer. Hij zeide, dat de te Amsterdam te houden conferentie in geen enkel opzicht bedoelde te „concurreeren" met het congres, dat in October te Londen zal worden gehouden. Maar het staat daar niet los van. Dezelfde gedelegeer den, die thans bijeenkomen, hoopt men in Londen weer te zien. Dr. Untermayer hoopte, dat de bespreking te Amsterdam tot resultaat zou hebben, dat een permanent secretariaat tot stand zal komen, dat een band zal leggen tusschen de afweer - comité's in de verschillende landen. Nederland en België, die aanvankelijk de meeste vluchtelingen moesten opvangen, hebben, zeide hij, gedaan wat zij konden. Op den duur zullen zij het groot aantal vreemdelingen, dat niet in het bezit van een paspoort en zonder middelen van bestaan is, niet in hun midden kunnen houden. De Volkenbond zal voor deze vluchtelingen maatregelen moeten treffen en paspoorten voor hen moeten uitgeven, zooals de Bond indertijd de „Nansen-paspoorten" voor de uitgewekenen uit Rusland, Griekenland en Ar menië heeft ingesteld. Naar aanleiding van de verklaring van prof. dr. D. Cohen, die van den voorzitter van het (Van een bijzonderen correspondent uit Mandsjoekwo) Toen de wapenstilstand door de Nanking- regeering, die met het pistool op de borst geen anderen uitweg meer zag, geteekend werd, heeft dit in geheel China een storm van protesten ontketend. Vooral die Noorde lijke generaals, wier troepen nog niet geheel uitgeput waren, hebben zich in hooge mate ge ïrriteerd over de capitulatie der Nankingregee- ring, ofschoon die regeering met den wapen stilstand niet de minste rechten had prijsge geven. Met groote moeite is het tenslotte ge lukt de generaals van de Noordelijke legerfor- maties een tijdlang in bedwang te houden. Vooral in Zuid-China was echter ook de openbare meening van de burgerij zeer veront waardigd over den wapenstilstand. Tsjang Kai Tsjek, die in het Zuiden toch al nimmer per sona grata was, heeft in Zuid-China het laat ste restje populariteit verloren en de Kuomin- tang van Kwantoeng heeft zelfs bij de Nan- kingregeering aangedrongen op het aftreden van den maarschalk. Men heeft in het Zuiden meer dan genoeg gekregen van de voorzichtige angstvallig be dachtzame politiek van den generalissimus, die al sedert geruimen tijd, naar het schijnt de lucht van het front niet eer verdragen kan. Men verdenkt hem er van, dat hij geen ander ideaal heeft dan de vestiging van zijn per soonlijke macht in een desnoods zeer gecou peerd China. Reeds bij den eersten inval van de Japan ners in Centraal China namelijk voor Shang hai was het voor de Chineesche nationalisten een bittere ontgoocheling, dat Tsjang Kai Tsjek toen niet persoonlijk tegen de Japansche troepen is opgetrokken. Groot enthousiasme daarente gen verwekte de kordate manier, waarop de nog jonge generaal Tsai Tin Kai China's pres tige voor Shanghai wist te redden. Het is voor al deze generaal, de commandant van het te goeder faam bekende 19e leger, die het ver trouwen van de Chineesche nationalisten ge niet. Na den wapenstilstand werd in Zuid-China door de nationalisten onvermoeide propaganda voor voortzetting van den oorlog gevoerd. Het hoofdkwartier van de oorlogsparty bevindt zich in Canton, de hoofdstad van Kwantoeng. De oorlogsgedachte bezielt in Z.-China niet slechts de gemoederen van enkele kleinere geëxal teerde bevolkingsgroepen, doch is gemeengoed .eworden van de groote massa. Zelfs vrouwen en meisjesclubs maken propaganda voor her vatting van den oorlog en verzamelen gelden voor aanschaffing van oorlogsmaterieel. Be gaande foto toont eenige leden van een dames clubs, vol trots over de zelf byeengebrachte mitrailleurs en klewangs. De activiteit, die in het Zuiden ten gunste van hervatting van het krygsbedrijf werd ont wikkeld, was natuurlijk niet onopgemerkt voor bijgegaan aan de Noordelijke generaals. Deze generaals achten voortzetting van den stryd zonder den steun van de Centrale regeering te risquant. Wel waren zij bereid de operaties we der te beginnen, indien zij konden rekenen op de medewerking van het Zuiden. Over deze kwestie schijnen geheime onder handelingen te hebben plaats gehad en kenne lijk met zeer groot succes. Hun persoonlijke eerzucht opzy zettend hebben de Noordeiyke generaals Feng Yoe Sjang en Sung Tché Yuan het oppercommando over hun legercorpsen aan geboden aan den vorenvermelden generaal Tsai Tin Kai, die reeds zoovele biyken gegeven heeft van groote kunde en moed, dat de oudere be velvoerders het niet beneden zich achten on der hem te dienen. Tsai Tin Kai komt niet met leege handen aan het front. Hij brengt de troepen mee, die in Zuid-West-China tegen Japan zyn uitge rust. Toen de zaken er eenmaal zoo voorstonden, achtte generaal Feng het moment gekomen, om tot actie over te gaan. Nadat hij in de provincie Chahar de door Japan tegen het Chineesche regime verwekte opstanden had onderdrukt, rukte hy met zyn troepen uit Noord-Chahar op naar de Ooste- ïyke grenzen van de provincie Jehol, de legers van de Mandsjoekwo-regeering voor zich uit jagende. Hij veroverde de grensstad Dolon Nor en noodzaakte de Mandsjoekwo-troepen naar centraal Jehol te retireeren. Het leger van Feng bestaat uit geharde en geoefende troepen, die wel lang niet zoo mo dern zyn uitgerust als de Japanners, doch toch niet van materieel ontbloot zyn. Met de verovering van Dolon Nor zal waar- schyniyk de nog altyd niet verklaarde Ja- pansch-Chineesche oorlog hervat biyken te zyn. Omtrent de houding der Nankingregeering ver keert men op het oogenblik in het onzekere. Men zou echter mogen veronderstellen, dat zy wel binnen zeer kort den wapenstilstand zal moeten opgeven, die door de invloedrykste en actiefste elementen van het Chineesche volk niet gewenscht wordt. American Jewish Agency, dr. Wise, had ver nomen, dat dr. Untermayer niet namens deze of een soortgelijke Joodsche Amerikaansche organisatie optrad, doch geheel op eigen initia tief handelde, verklaarde de heer Untermayer, dat het hem bekend was, dat dr. Wise tegen stander van de boycot van Duitschland is, omdat deze vreest, dat als antwoord daarop de toestand der Joden in Duitschland nog slechter zal wor den. Erger dan het reeds is, kan het echter niet worden, meende dr. Untermayer. Dat hy geheel uit eigen initiatief handelde noemde hij onjuist. De door Wise geleide organisaties hebben wel is waar de invloedrykste en meest bekende Jood sche Amerikanen echter zich, doch deze voor aanstaande industrieelen en zakenlieden vormen, volgens dr. Untermayer, slechts een kleine groep. BOMBAY, 19 Juli (Reuter) Alles wijst er op, dat het tot een breuk zal komen tusschen Gandhi en Aney, den voorzitter van de Con gres-partij, die, naar men gelooft, niet wenscht, dat de burgerlyke ongehoorzaamheidscampagne, in welken vorm dan ook, hervat zal worden. POONA, 20 Juli (Reuter) Het doel van Gandhi's onveryid vertrek naar Ahmedabad is, naar men verondersteld, den wensch om zijn oude vrienden, de katoen-millionnairs te be zoeken, teneinde ook verder hun financieelen steun te krijgen voor zijn beweging. Intusschen is Mr. Aney, de voorzitter van het Congres van hier vertrokken, zonder een mededeeling te hebben uitgegeven over het sta ken der ongehoorzaamheidsbeweging en het opheffen van alle congres-organisaties, waar omtrent Gandhi eenige dagen geleden aan Reuter inlichtingen had verstrekt. Dit feit versterkt de opvatting dat de mee- ningsverschillen tusschen Gandhi en zekere leden van het Congres zullen leiden tot een definitieve breuk. KOWNO, 20 Juli (Reuter) Het vliegtuig met het stoffelyk overschot van de beide veronge lukte Lithausche Oceaanvliegers Darius en Girenas, is gistermiddag hier aangekomen. Het werd door verschillende autoriteiten, het corps diplomatique en verschillende organisa ties met hun vaandels ontvangen. De verongelukte vliegers werden na hun dood gedecoreerd, waarna het stoffelyk overschot naar de Domkerk werd overgebracht. De teraardebestelling vindt heden plaats. De „Germania" bericht, dat tusschen Polen en Rusland een geheim verdrag tegen Duitsch land is gesloten. Nazi-loterij voor werkverschaffing. Trotsky zou zich permanent in Frankrijk mo gen vestigen. Het Balbo-eskader in de Hudsonbaai te New York gedaald. Waarschuwing van de regeeringscommissie van het Saargebied. Wereldconferentie-voortzetting in October? Niagara-waterval bedwongen. Treinsplitsing tijdens den rit by de Fransche spoorwegen. Uitvaart der Lithausche vliegers. Rede van Von Epp. Breuk tusschen Gandhi en Congres verwacht. Joodsche boycot-actie tegen Duitschland. Het vermogen der Duitsche S.P.D., 40 millioen, in de zakken der Nazi's. Een oproep van de Stichting „Katholiek Ge meenschapsoord". Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging der Land- bouwcrisiswet. Roodvonkgevallen in de Menno van Coehoom- kazerne te Arnhem. De werkloosheidscijfers nog steeds dalende, O ROME, 20 Juli. (Reuter) Het concordaat tusschen het Vaticaan en Berlijn is heden plechtig onder teekend. WASHINGTON 20 Juli (Reuter). Senator Thomas, die als de voornaamste raadsman van Roosevelt wordt beschouwd, en voorstander is van inflatie, heeft aan de besturen van de New- Yorksche effectenbeurs en van de graanbeurs van Chicago getelegrafeerd, dat hy een cam pagne zal ondernemen om hen te doen afzetten of onder regeerings-contróle te doen stellen, in dien zy geen regeling treffen, waardoor de verliezen op een bepaald product gedurende een bepaalden tyd worden gelimiteerd. Hoewel dit de persoonlyke meening van Tho mas is, acht men het toch van belang in ver band met de betrekkingen tusschen Thomas en Roosevelt. HOF (Beieren) 19 Juli (V. D.) Ryksstadhou- der von Epp heeft heden een aanvang gemaakt met zyn reis naar de Beiersche Ostmark, op welke reis hy allereerst naar Hof ging. Von Epp hield een toespraak, waarin hy o.a. zeide: het volk van het grensland moet er zeker van zyn, dat een waakzaam oog gericht blyft op dit deel van Beieren. De toestand aan de Boheemsche grens is dreigend geworden. Deze toestand kan alleen veranderd worden, wanneer wy aldus spr. doelbewust werk doorzetten en het eens zyn om denken en gevoelen des volks te ver vormen. Men heeft echter goede hoop, want het volk in het grensland is zelfbewust. De regee ring en de verantwoordelyke instanties zyn het volkomen eens over wat gedaan moet worden. PARIJS, 19 Juli. (V. D.) In een interview dat hij een vertegenwoordiger van de radicaal- socialistische „République" toestond, verklaarde de afgetreden Fransche ambassadeur te Rome Henry de Jouvenel ten aanzien van de betrek kingen tusschen Mussolini en Adolf Hitler, dat Mussolini met verschillende handelingen der nationaal-socialisten niet accoord gaat en daar ook geen geheim van heeft gemaakt. Hij is echter van meening dat men wegens bepaalde fouten reeds bij den aanvang een geheel regime niet mag veroordeelen. Eenvoudiger acht hy het met Hitier als oud frontstrijder en ver tegenwoordiger van zijn natie te onderhande len, wat naar zijn meening nog altijd gemak kelijker is dan met een vertegenwoordiger van het oude Duitschland. De Jouvenel verklaarde voorts, dat wanneer in belangrijke kwesties de Fransche en Ita- liaansche politiek hand in hand zou kunnen gaan, men er toch nooit aan zou mogen denken Italië ertoe te willen brengen te zamen met Frankrijk een tegen Duitschland gerichte poli tiek te voeren. De Jouvenel zeide hieromtrent: „Wy hebben er integendeel belang by, gebruik te maken van Italië's invloed op Duitschland. Mussolini is overigens van meening dat men een land van 65 millioen menschen onmogelijk als 'n minderjarige of onmondige kan behan delen." Ten aanzien van de ontwapeningskwestie is Mussolini volgens De Jouvenel voorstander van internationale controle en vastberaden tegen stander van een Oostenrijksch-Duitschen „An schluss" en van de weder bewapening van Duitschland. Wij garandeeren U afdoende verdel ging, zoo zelfs, dat wij schriftelijke garantie kunnen geven. Geheimhou ding verzekerd. Zuiveronderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstr. 135, tel. 11657, Haarlem %WdWAWWAVk%WLWJVVVWVV Hoogste stand op Donderdag 1 Vorige stand 757. 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1