De Katholieke Kerk in Italië Het plan-Johnson goedgekeurd Wereldvlucht van Wiley Post Het nieuws van heden VOOR- EN NADEELEN VAN HET CONCORDAAT EEN OPROEP AAN DE BEVOLKING DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 „Veel wat in Italië eenvoudig is, wordt in een confessioneel gemengden staat pro blematisch" Het smalle boekje der Katholieke Actie SPANNING ROND POST Aldus volgt de echtgenoote van Wiley Post de vlucht van den koenen vlieger. Het Weer iliumminim HET NIEUWSTE SNUFJE UIT AMERIKA Hitier en Kemal Pasja Turkije heeft zijn beweging geïnspireerd Hoog er loon en verkorting van den arbeidstijd Controle op de beurs- manipulaties Nanking contra gene raal Feng Te Flat neergestort, maar ongedeerd Goed afgeloopen Balbo te Washington Henderson bij Hitier Furtwaengler Staats raad DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Brand Rijksdaggebouw Proces in September Christelijke employe's Balkanpact in voor bereiding Conferentie te Andora 1L NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18433 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Romeinschen correspondent) Rome, 16 Juli 1933. Bij de ontsteltenis, die de stille ondergang van het Duitsche Centrum bij de katho lieken van vele andere landen heeft ge wekt en de verwondering, die hier en daar tot uiting kwam over de zoo spoedig na de natio- naal-socialistische revolutie gevolgde sluiting van een concordaat met den H. Stoel, dat dezen ondergang scheen te bevestigen, heeft men op één ding te weinig acsht geslagen, één punt, dat van onmetelijke principieele beteekenis is. Het is dit: dat de nationaal-socialistische staat, die totalitair wil zijn, dat wil zeggen die geen hoo- ger gezag en geen andere openbaren wil of werk zaamheid dan de zijne wil erkennen, toch en zelfs in de volle glorie en in de eerste drift van zijn overwinning naar Rome gekomen is, om een verdrag te sluiten met een macht, die in wezen van eiken staat onafhankelijk is en wier werkzaamheid aan den greep van den staat ontgaat. De principieele erkenning, die hierin ligt op gesloten, heeft ongetwijfeld een niet te onder schatten waarde. „Realpolitiker", die recht en macht gelijkstellen, halen er wellicht de schou ders over op, skeptisch als. zij oordeelen over de kracht van een rechtsbeginsel, vergeleken bij die van een gebalde vuist. Maar dit kan nooit de houding der Kerk zijn. Zij, die den voorrang van den geest en de goddelijke kracht van het recht leert, kan niet anders dan haar die be ginselen handelen en zich, tegenover welke macht dan ook, vertrouwend verlaten op het Recht. Ofschoon de inhoud van het concordaat, dat de Heilige Stoel met de nieuwe Duitsche regee ring heeft gesloten, nog niet is bekend gemaakt geeft hetgeen er van verluidde aanleiding ge noeg om aan te nemen, dat het in vele opzich ten zal blijken overeen te stemmen met het concordaat, dat sinds 1929 tusschen den Hei ligen Stoel en Italië van kracht is. Zooals de nationaal-socialistische regeering op alle mogelijke gebied het fascistische voor beeld gevolgd is en tot in. details van staats inrichting toe bijv. dat de partijsecretaris als zoodanig zitting heeft in den ministerraad gemakshalve maar heeft overgenomen, wat het fascisme in den loop der jaren uitvond, zoo schijnt ook het Italiaansche concordaat van 1929 aan Hitler en Von Papen de richtlijn ge geven te hebben voor de regeling van de be trekkingen van staat en katholieke kerk in Duitschland. Terloops mag worden opgemerkt, dat de Ita lianen niet onverdeeld trotsch op hun navolgers zijn. De ruwe en haastige methoden van het Duitsche nationaal-socialisme, dat zich roemt in drie maanden zijn revolutie voltrokken te hebben, staan in een onmiskenbare tegenstel ling met het voorzichtige, vertraagde tempo, waarin Mussolini de fascistische revolutie wist te doen verloopen, die immers na den „Marsch naar Rome" nog drie volle jaren gebruikte om (misschien zelfs toen nog a contre-coeur) „totalitair" te worden. De Italianen, wier be schaving en karakter bij uitstek „gentile" zijn en die in dit woord zelf adeldom gelijkstellen met zachtzinnigheid, hebben vanouds een fijnen neus voor barbaarschheid en konden niet an ders dan vaststellen, dat sommige handelwijzen van Hitler's partijgenooten daar sterk naar rieken. De vriendschap tusschen de beide dicta turen is dan ook vooral officieel, en ook die officieele vriendschap heeft door de Oosten- rijksche aangelegenheden en door de onderhan delingen over het Pact van Vier reeds een aan zienlijke wijziging ondergaan. De gelijkenis, die er bestaat tusschen den fas- cistischen en den nationaal-socialistischen staatsopbouw en de veronderstelde gelijkenis tusschen de beide concordaten maakt, dat men met een zekere mate van waarschijnlijkheid in de huidige toestanden in Italië een antwoord kan zoeken op de vraag, welke morgen de posi tie der katholieken in Duitschland zal zijn. Nochtans is op te merken, dat de vergelijking in sommige opzichten mank gaat. Immers al vertoonen de oogenblikkelijke politieke toestan den een groote overeenkomst, de voorgeschiede nis is sterk verschillend. Het Italiaansche concordaat maakte een einde aan een zestigjarige vervreemding tusschen Kerk en Staat, een vervreem ding, die aan de positie der Kerk aanzienlijke schade had berokkend. Hoewel de katholieke godsdienst ook toen staatsgodsdienst was, ne geerde de Staat practisch de Kerk zooveel mo gelijk; bij kerkelijke plechtigheden schitterden de burgerlijke autoriteiten door afwezigheid, bij staatsplechtigheden kwam geen godsdienst te pas. Die toestand bleef uiteraard niet zonder invloed op het volk. Bovendien kon in het ge geven milieu de anticlericale propaganda ware orgiën vieren. En tenslotte ondervonden vader- landsch gezinde katholieken de vervreemding als een tweespalt in hun eigen persoonlijkheid, die hun activiteit noodwendig moest remmen. Op die wijze maakte het concordaat men mag reeds vroegere gebeurtenissen, zooals de weer- invoering van het godsdienstonderricht op de lagere scholen, als een voorbereiding ervan be schouwen niet alleen een einde aan veel, wat de Kerk bedreigde, maar maakte ook vele krachten los, die in hun toewijding aan de Kerk verdeeld geweest waren. Zonder in details op het verschil van deze voorgeschiedenis met de Duitsche omstandig heden in te gaan, moesten deze punten ver meld worden, alvorens wij zakelijk gaan Weer geven, hoe op heden de verhouding van Kerk en Staat in Italië aan den dag treedt. Met reden hebben wij boven deze beschouwing „de Kerk" en niet „de Katholieken in Italië" geschreven. De katholieken vormen in het fas cistische Italië geen afzonderlijke groep of ge meenschap meer, tenzij dan juist die diepste en bovennatuurlijke gemeenschap, die de Kerk is. Geen katholieke politieke partij, geen katho lieke sociale bonden of genootschappen, geen katholieke vakorganisaties, geen katholieke sportvereenigingen, geen katholieke ontspan ningsclubs. Heel die veelvoudigheid van het nevenkerkelijke organisatiewezen, die sedert de encyclieken van Leo XIII overal zoo weelderig was opgegroeid, is weggevaagd of heeft zich op gelost in de nationale fascistische bonden, die op elk gebied het monopolie houden. Voor den Nederlander, die als vergroeid is met het in honderd schakeeringen vrij levende organisatiewezen van zijn land, mag die toe stand op het eerste gezicht verbijsterend hee- ten en hij is geneigd te oordeelen, dat de ka tholieken hier in het geheel geen „positie" meer hebben. De positie, die de katholieken in Italië als katholieken hebben, is echter de positie van de Kerk, zooals die is vastgelegd in het Concordaat en in het openbare leven aan den dag treedt. Op de eerste plaats zien wij in het fascistische Italië een volledige officieele eerbiediging van de Kerk, haar eeredienst en haar bedienaren. Niet alleen wordt de ongestoorde uitoefening van den eeredienst zorgvuldig gewaarborgd, maar de burgerlijke overheden betuigen bij openbare gelegenheden hun respect aan de ker kelijke overheidspersonen en zijn officieel aan wezig bij vrijwel alle groote kerkelijke plechtig heden. Meer en meer nemen ook fascistische vereenigingen, met name jeugdvereenigingen, aan kerkelijke plechtigheden, als processies en dergelijke, deel. Vandaag nog zagen wij tien duizend Avanguardisten, onder leiding van den aalmoezenier-bisschop van de „Balilla" mgr. Giordani, e»n H. Mis in Sint Pieter bijwonen: ook Balbo's Amerikavliegers hebben, zooals men vernomen heeft, niet verzuimd bij den aanvang van hun vlucht den zegen van den Heiligen Vader te vragen. De groote fascistische Dopola- voro „Na den Arbeid" waarin heel de ontspannings- en ontwikkelingsorganisatie ver- eenigd is, verzorgt vaak de organisatie van volks feesten op religieuzen grondslag, zooals pa troonsfeesten en dergelijke. Hier vertoont zich een samenwerking, die weinig te wenschen over laat, een verwerkelijking van de staatserken- ning, die op het geheele openbare leven haar stempel drukt. Geldt dit den eeredienst en wat daarmede samenhangt, minder onverdeeld gunstig doet zich de toestand voor, waar het de twee andere uitingen van de zending der Kerk, de zedeleer en het dogma betreft. Een scherpzinnig Ita- liaansch katholiek deed ons inderdaad dezer dagen opmerken, dat van de geheele werkzaam heid der Kerk de eeredienst zich het gemakke lijkst met het karakter van den totalitairen staat laat vereenigen. Niet alleen treedt de Kerk hier op geen gebied, waarop ook de staat pre tenties heeft, maar de plechtigheden van den cultus geven vaak aan de handelingen van den staat zelf een hoogere wijding, waarvoor hij niet ongevoelig is. Bij de uitoefening van haar taak als leermees teres der waarheid en als leidster en bewaak ster van het zedelijk leven daarentegen stuit de Kerk op het monopolie van den staat. Het katholieke vereenigingswezen is zeker een der vruchtbaarste middelen, om de leer der Kerk op zedelijk gebied, vooral wat de maat schappelijke moraal aangaat, tot gelding te brengen. Maar deze werkzaamheid is in Italië beperkt tot de vereenigingen van Katholieke Actie, die slechts éen zeer beperkt program kun nen ontvouwen. Het bestaansrecht van de Katholieke Actie in den fascistisehen staat is geba seerd op haar kerkelijk karakter. Inder daad is de katholieke actie, volgens de definitie van Paus Pius XI, „de medewerking der lee- ken met het apostolaat der kerkelijke overheid" Zij is dus een orgaan van de Kerk en als zoo danig heeft de Paus dan ook haar bestaan met de bekende onverzettelijkheid verdedigd. Dezelfde formule brengt echter een beperking van haar werkgebied tot het kerkelijke aposto laat met zich mede, en hier ligt de stof tot aanzienlijke meeningsverschillen over de prac- tische toepassing. Ofschoon de sociale moraal ongetwijfeld deel uitmaakt van de taak der Kerk en dus ook tot het gebied van de Katholieke Actie behoort, is de werkzaamheid van deze laatste in dit op zicht zeer eng begrensd. Zij beperkt zich vrij wel geheel tot het zuiver godsdienstige leven en de individueele zedelijkheid, terwijl haar sociale belangstelling zich slechts aan zeer theoretische beschouwingen of aanvraagstukken als de Zon dagsrust en dergelijke kan wijden. Het bestaan van deze organisaties speelt zich dan ook groo- tendeels binnen de kerken af. Ietswat levendiger zijn de jeugdorganisaties derzelfde Katholieke Actie. Met name de vrou welijke jeugdvereenigingen vormen een organi satie van onmiskenbaren moreelen invloed. Ook de studenten ontplooien een zekere activiteit, die zich in cultureele en wijsgeerige studies en congressen uit. De staats- en partijorganen houden er nauw- Sjj Verwachting: Meest zwakke wind jE EE aanvankelijk veranderlijk, later uit Wes- EE telijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, EE EE aanvankelijk regen of onweer. Koeler. EE EE Hoogste stand: 766.0 te Danzig. Laagste stand: 759.0 te Reykjavik. EE Zon op 5.04, onder 9.07. Licht op 9.37. 22 Juli Nieuwe Maan. keurig toezicht op, dat de Katholieke Actie haar smalle boekje niet te buiten gaat. Lastig gevallen wordt zij echter niet; de atmosfeer van het Jubeljaar mag ook in dat opzicht niet alleen vredig maar vriendelijk heeten. Bij wijze van voorbeeld valt te vermelden, dat het studen tencongres het vorig jaar alle medewerking van de burgerlijke autoriteiten had wat spoorweg reducties en officieele deelname aangaat, en hetzelfde laat zich voor dit jaar reeds voorzien. Overigens maakt het groote meerendeel van de katholiek georganiseerde studenten tegelijk deel uit van de fascistische organisatie. Alles te zamen bemerkt men in het openbare leven van de Katholieke Actie maar Weinig. Doch zij bestaat en op haar engbegrensde gebied bereikt zij resultaten, waarover de paus her haaldelijk zijn voldoening heeft geuit. Het tweede gebied, waarop de Kerk met den Staat moet deelen, is de opvoeding en het on derwijs der jeugd, en ook hier eischt de staat het leeuwenaandeel voor zichzelf. Ook hier doet zich het vereenigingsmonopolie gelden, zoodat de katholieke jeugdorganisatie beperkt is tot de vereenigingen van Katholieke Actie met hun begrensd program. Heel de vrije jeugdopvoeding heeft de staat zichzelf voorbehouden; de gewel dige Balilla-organisatie geeft daaraan vooral een sportief karakter en vormt vooral de man nelijke jeugd de vrouwelijke jeugdorganisa tie is minder talrijk, maar vertoont eveneens een voortdurenden groei in fascistisehen zin, dat is in den geest van den autoritairen en totalitairen staat. Tegenover deze uitsluiting van een groot ge bied staan echter twee gunstige factoren, n.l. de toevoeging van aalmoezeniers aan de fascisti sche jeugdorganisaties en het verplichte gods dienstonderwijs in de scholen. De eerste factor heeft vooral beteekenis als openbare erkenning. De kapelaans, die aan de verschillende groepen zijn toegevoegd, hebben ongeveer dezelfde functie als aalmoezeniers bij het leger. Hun werkzaamheid bestaat vooral in de openbare godsdienstoefeningen; maar hun aanwezigheid blijft uiteraard niet zonder be teekenis voor de leiding der organisaties en kan ook op het leven van de leden van invloed zijn. Veel belangrijker is echter het verplichte gods dienstonderwijs, dat zich ook tot de middelbare scholen uitstrekt. Eén uur per week wordt aan alle lagere en middelbare scholen onderricht in den katholieken godsdienst gegeven; ouders, die hun kinderen daarvan Willen uitsluiten, moeten zulks schriftelijk te kennen geven, juist omgekeerd als vroeger het geval was. Hier ligt ongetwijfeld voor de Kerk een groote mogélijkheid open, den staat met haar waar heden en haar zedelijke beginselen te doordrin gen. Vooral het godsdienstonderwijs op de mid delbare scholen geeft aan de Kerk de gelegen heid, op de vorming van het volk diep in te werken. De fascistische opvoeding behoeft die religieuze en zedelijke Vorming niet in den weg te staan; het gaat bij de eerste ten slotte slechts om enkele autoritaire beginselen en overigens is de fascistische opvoeding vooral op lichaams oefening en sportieve en militaire discipline ge richt. Haar oppervlakkigheid zelf, waarover men wel hoort klagen, laat juist de plaats voor de inwerking van de katholieke leer or a. De weinige jaren geven nog geen materiaal genoeg, naar ons van welingelichte zijde gezegd werd, om reeds een oordeel over de vruchtbaarheid van het godsdienstonderwijs te kunnen vormen. Daarbij komt, dat het in het begin menigmaal ontbroken heeft aan volkomen geschikte krachten vooral voor de middelbare scholen, waar gezien ook het fascistische mi lieu, veel van den persoon van den leeraar af hangt. Het godsdienstonderricht, zooals het in de parochies gegeven werd en nog gegeven wordt, is bij gebrek aan priesterlijke werkkrachten veelal in handen van Vrouwelijke vereenigingen; vaak zijn het onderwijzeressen, die zich daar aan wijden. Op de scholen wordt het onderricht door priesters gegeven, maar vooral voor de mid- Op de wereldtentoonstelling te Chicago is bovenstaande trein tentoongesteld, die bij een snelheid van 150 KM. Amerika's Oost-kust met de Westkust in 31 uur zal verbinden. delbare scholen wordt daartoe, wil het waarlijk vruchtbaar zijn, een bijzondere voorbereiding vereischt, welke nu ook met zorg is ter hand genomen. Waar de fascistische onderwijswetgeving die wij binnenkort in een afzonderlijk artikel willen bespreken ook de katholieke wijsgee- ren en de kerkvaders op het program der mid delbare scholen heeft geplaatst, kan het gods dienstonderricht in gunstige gevallen een bij zonder vruchtbaren bodem vinden. Het is zeker, dat hier dan ook een van de grootste waarden ligt, die het concordaat aan de Kerk verzekert Hier laat de op zijn machtsvolkomenheid ja- loersche staat haar de gelegenheid, de ziel van het volk naar haar beginselen te vormen. Zoo zien wij de Kerk in Italië dus door den staat gerespecteerd, door het staatsmonopolie op verschillend gebied in de middelen van haar werkzaamheid beperkt, maar in de toepassing van de door den staat vrijgelaten middelen door dienzeifden staat erkend en bijgestaan. Een toestand, die verschillende gunstige trek ken vertoont. Voor een vergelijking met andere landen dient men echter één voornaam punt niet uit het oog te verliezen, n.l. dat in Italië geen verscheidenheid van confessies de gunstige ontwikkelingsmogelijkheden en de deelneming van staatsorganisaties aan het kerkelijk leven in den weg staat. Veel, Wat hier eenvoudig is, wordt in een confessioneel gemengden staat problematisch. ISTANBOEL, 20 Juli. (W.B.) Het Turk- sche blad „Milliyet" publiceert een gesprek, dat zijn hoofdredacteur, Mahmoet, die tevens voorzitter is van de commissie voor Buiten- landsche Zaken van de Turksche Nationale Vergadering, met Adolf Hitler heeft gehad. By dit onderhoud heeft de Duitsche rijks kanselier er op gewezen, dat de Duitsche na tionaal-socialistische beweging zich door den succesvollen strijd voor de vrijheid van Turkije door Moestafa Kemal Pasja heeft laten inspi- reeren. De Turken hebben ingezien, dat de wel vaart van hun land in de eerste plaats afhan kelijk is van een krachtigen boerenstand en zoo heeft ook het Duitsche hoerendom zijn voortdurende en volle aandacht. Ten slotte verklaarde Hitier nog, dat hij den president van de Turksche republiek als een der grootste staatslieden uit deze eeuw be schouwde. WASHINGTON, 21 Juli. (Eigen Tel.) Roose velt keurde heden de door Johnson voorge stelde eenheidsmaetregelen goed, die ten doel hebben loonsverhooging voor de geheele indu strie en verkorting van den arbeidstijd. (United Press). WASHINGTON, 21 Juli (V.D.) President Roosevelt heeft gisteravond de Blankett Code de noodverordening die hem bevoegdheid geeft tot verkorting van den arbeidstijd en verhoo ging van de grondloonen in alle industrieën, goedgekeurd. Tegelijkertijd heeft Roosevelt een oproep aan de bevolking gepubliceerd, waarin hij de grootst mogelijke ondersteuning voor het noodprogram vraagt. Uit de reusachtige transacties, die gisteren aan de New-Yorksche beurs hebben plaats ge vonden, concludeert de oppositioneele pers, dat het noodprogram in een beslissend stadium is getreden. Hoewel te Washington koortsachtig werd gewerkt, zou volgens deze bladen het pes simisme zijn toegenomen. De „New York Herald Tribune" publiceert op opvallende wijze een bericht uit Washington, waarin wordt beweerd dat lang niet alle mede werkers van Roosevelt het met hem eens zijn over de juistheid van den thans ingeslagen koers Een der medewerkers te Washington, Prof. Ro gers, zou bijv. ervan overtuigd zijn dat noch de industrieele, noch de landbouwwetten doeltref fend kunnen worden toegepast. Roosevelt zal gedwongen worden tot inflatie omdat de reus achtige uitgaven die voor de uitvoering der ge projecteerde openbare werken noodig zullen zijn, de beschikbare middelen verre zullen over schrijden. Naar verluidt heeft president Roosevelt de departementen van de Schatkist en van Justitie opdracht gegeven maatregelen te beramen ter controle van de beurze*.., teneinde alle beursbe- wegingen, die het herstelprogram in gevaar zouden kunnen brengen, te voorkomen. In de heden te houden kabinetszitting zullen maat regelen ter voorkoming van speculaties worden genomen. SJANGHAI, 20 Juli. (V. D.) De Chineesche centrale regeering heeft maarschalk Peng te Kalgan een radio-telegram doen toekomen, waarin zij van hem eischt, dat hij alle militaire maatregelen tegen Japan zal staken. De regee ring verklaarde, dat zij indien Feng daaraan geen gehoor zou geven gedwongen zou zijn, tegen hem op te treden. NOME, 20 Juli. Post is niet, zooals aanvan kelijk in zijn voornemen lag, te Nome gedaald, maar doorgevlogen naar Fairbanks, Hij wil trachten, na te Fairbanks opnieuw benzine te hebben ingenomen zonder verdere tusschenlan- dingen door te vliegen naar New-York, waar hij morgen hoopt aan te komen. Daarmede zou hij dan zijn wereldvlucht voltooid hebben. Volgens een nader bericht is Wiley Post om 5.30 n.m. gezien boven Ruby, een plaats, die op 200 mijlen ten Westen van Fairbanks is ge legen. (United Press) FLAT (Alaska), 21 Juli (Reuter) De Amerikaansche wereldvlieger Wiley Post, die gisteren Ruby over vloog, is hier met zijn vliegtuig omlaag gestort, maar bleef zelf ongedeerd. FLAT (Alaska), 21 Juli. (Reuter) Omtrent het ongeval van Wiley Post wordt nader ge meld, dat hij gedurende zeven uur in dichten regen en laag hangende wolken heeft gedwaald. Bij Flat aangekomen stak zijn vliegtuig den neus in den wind en tijdens het dalen werden het landingsgestel en de schroef ernstig be schadigd. Post heeft uit Fairbanks nieuwe onderdeelen laten zenden en hoopt nog in den ochtend zijn tocht te kunnen vervolgen. Hij kan het wereld record nog verbeteren. Zijn tocht over Oost-Siberië en de Behringzee naar Nome, welke twintig uur duurde, was één hardnekkige strijd tegen mist en regen. WASHINGTON, 20 Juli V.D.) Generaal Bal bo en 35 zijner officieren zijn te Washington geland, nadat eenige malen over het Kapitool en het Witte Huis was gevlogen. Zij werden verwelkomd door hooggeplaatste leger- en ma rine-autoriteiten. Na de ontvangst bij Roosevelt volgde een noenmaal in het Witte Huis. In den namiddag werden bezoeken gebracht aan verschillende regeeringsinstanties en vond een kranslegging plaats op het heldenkerkhof Arlington. Vrijdag zal naar New-York worden teruggevlogen. WASHINGTON, 20 Juli. (Reuter). Bij hun aankomst te Washington met Amerikaansche legervliegtuigen, werden Balbo en zijn tien oudste officieren, die door Roosevelt tot den lunch waren genoodigd, met 19 saluutschoten ontvangen. Balbo schudde Roosevelt krachtig de hand. MÜNCHEN, 20 Juli. (W.B.) Henderson had hedenavond om 8 uur in Hotel Reginapalast een onderhoud met rijkskanselier Hitier en minister von Neurath over de ontwapenings kwestie. MOSKOU, 20 Juli. (V.D.) Henderson zal begin Augustus te Moskou aankomen, waar hij naar verluidt drie dagen zal blijven. BERLIJN, 20 Juli Minister-presideni uo. ring heeft den eersten staatskapelmeester dr. Wilhelm Furtwaengler tot Pruisischen Staats raad benoemd. WILEY POST TE FLAT (ALASKA) GEVALLEN MAAR ONGEDEERD. Brand Rijksdaggebouw. Proces in September. Balkanpact in voorbereiding. Loonsverhooging en verkorting arbeidstijd in Amerika, Balbo met 35 zijner officieren te Washington. De onderteekening van het Concordaat met Duitschland. Wederzijdsche onderscheidingen. Uniformverbod in Zweden. Een priester en elf patronaatskinderen in Frankrijk verdronken. Onderhoud van Henderson met Hitler in Mün- chen. Het goud der „Lutine". De bergingswerk zaamheden heden begonnen. De Tweede Kamer aanvaardde de retorsiewet met 70 tegen 3 stemmen. Oud-minister Donner eerste op de voordracht voor de benoeming van een nieuwen raadsheer in den Hoogen Raad. Het Tweede Kamerlid Suring uitte gefundeerde bezwaren tegen het wetsontwerp-MarchanL Noodlanding van een Nederlandsch sportvlieg- tuig te Bonn. Bisschoppelijke bepalingen over het mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem. Uitbetaling der premie in verband met den diefstal bij dr. Philips. De Nederlandsehe Roeikampioenschappen. O ..BERLIJN, 21 Juli. (W. B.). Officieel wordt gemeld: Nadat het vooronderzoek tegen een deel der beklaagden reeds was gesloten, is thans het vooronderzoek tegen de overigen ten einde gebracht. Dit onderzoek vond ver traging, wegens den omvang van het mate riaal. De acten worden thans aan den Strafsenaat voorgelegd. De openbare be handeling zal vermoedelijk in de eerste helft van September plaats hebben. STRAATSBURG, 20 Juli. (Reuter). Het op stuur van de internationale federatie van Chris telijke bonden voor employé's constateerde, dat de organisaties in Duitschland niet meer tot de federatie konden behooren wegens het nieu we corporatieve statuut, dat in Duitschland wordt toegepast. Het volgende federatie-congres vindt in de lente van 1934 te Parijs plaats. PARIJS, 21 Juli. (Reuter.) Volgens een Ha- vasbericht uit Konstantinopel zullen in October van dit jaar verschillende staatslieden der Bal- kanstaten in Andora bijeenkomen, om bespre kingen te houden over de opstelling van een Balkan-pact. Het initiatief daartoe zou door Titoeleskoe zijn genomen. Ter voorbereiding der onderhandelingen te Andora zouden in de verschillende Balkan hoofdsteden besprekingen worden gehouden. Naar verzekerd wordt, zal Tewfik Roesjdi Bey zich in September naar Sofia begeven om met den Bulgaarschen minister-president be sprekingen te houden ten einde te komen tot een z.g. Balkan-Locarno. i v v v v i m 1111 li i V i#?. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 755 Yorige stand 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1