SPORT EN WEDSTRIJDEN VELO STOFZUIGER ZATERDAG 22 JULI ROEIEN De kampioenschappen Triton wint den eindstrijd vier zonder stuurman ATHLETIEK Tournooi te Stockholm Berger tweede op de 100 yards CRICKET Haarlem comb.Roomsch Kath. Lyceum WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE Aerts wint etappe 21 UITVINDER GEëERD ZEILEN De Kaagweek begonnen Veelbelovende inzet Het program van heden BILJARTEN Om den „De Louw" beker EEN DEELNEMER AAN DE TOUR DE FRANCE - De aan den kop „liggende" Martona neemt de helling van de Aspin, een zeer moeilijk gedeelte, dat de deelnemers aan de Tour de France hadden te over win nen LAWNTENNIS OM DEN DAVISCUP Engeland en Duitschland winnen 170 VRAGENBUS R.K. HANDELSREIZIGERS Autozegening te Heemstede UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE MIJ. 1 Niemand zwijgt zoo 1 luidruchtig as Trui Inhui D'n Dré's broek met sjekladenpudding Vrijdag werden de Donderdag aangevangen wedstrijden om de Nederiandsche roeikam- pioenschappen op de Ringvaart bij Sloten voortgezet. Evenals Donderdag was Vrijdag het weer ook weer bijzonder mooi. Er stond echter iets meer wind, welke de roeiers schuin in den rug hadden. Des middags vond de le heat plaats tus- schen Nereus aan boei 1 en Laga aan boei 2 van het nummer achtriemsgieken. Deze heat werd na een mooien strijd gewonnen door Ne reus in den fraaien tijd van 6 min 17 4/5 sec., hetgeen slechts 1/5 sec. boven het Ned. record van Laga was. Des avonds werden de wedstrijden voortgezet met de le heat van het nummer skiff tusschen Arsa (Boerma) aan boei 2 en Het Spaame (De Vries) aan boei 1. De Amsterdammer heeft een slechte start, doch desondanks ligt hij direct iets voor en leidt met K lengte. Het verandert echter wel dra en bij 500 Meter is de Haarlemmer K lengte voor. Boerma gaat nu steeds» meer en meer afzakken en bij de 1000 Meter is het verschil reeds 3 lengten. Van strijd is nu geen sprake meer. Boerma raakt ver achter. De Haarlemmer De Vries wint aldus gemakkelijk met grooten voorsprong in 7 min. 48 3/5 sec. Hierop werd gestart voor de 2e heat van hetzelfde nummer, welke ging tusschen Laga (Van Dongen) aan boei 1 en Viking (Brom- met) aan boei 2. Brommet was zeer snel weg en na 500 Meter was hij reeds 1K lengte voor. Hij ging met een tempo van 28 slagen over de baan, dat van den Laga-man bedroeg 24. Dit bleef zoo geruimen tijd. Na 1300 Meter loopt de Delftenaar in en verkleint zijn achterstand tot op IK lengte. Bij de 1500 Meter is hij nog slechts K lengte achter. Brommet beantwoordt echter het spurten van Van Dongen. Dit geeft echter niets. Van Dongen loopt meer en meer bij en na 1000 Meter is hij reeds 1 taflengte voor. Na 1800 Meter heeft hij zijn voorsprong weten op t voeren tot 1 lengte hetgeen opge voerd wordt tot IK lengte. Het was een zeer mooie race, waarin beide roeiers nog een mooie eindspurt hadden. Uitslag: 1. Laga (Van Dongen) 8 min. 10 sec.; 2. Viking (Brommet) IK lengte. Hierna was aan de beurt de indstrijd van het nummer vier zonder stuurman. Aan de start verschen Laga aan boei 1 en Triton aan boei 2. De Utrechtenaren zijn het snelst weg en leiden reeds direct met ongeveer 1 lengte. Na 1000 Meter is dit opgevoerd tot IK lengte. Zij roeien zeer goed en vormen een mooi ge heel. Met een tempo van ongeveer 32 gaan zij over de baan. Het tempo van de Delftenaren bedroeg 34. Deze gaan tegen de 1500 Meter wat inloopen en verhoogen hun tempo tot 36. Dit wordt echter door de Utrechtenaren be antwoord die nu eveneens hun tempo verhoo gen. Zij winnen met 3 lengten in den tijd van 7 min. 20 sec. Door het terugtrekken van Het Spaame werd de derde heat van het nummer twee met stuurman niet verroeid, zoodat Die Leythe, zonder daarvoor strijd te behoeven leveren, in den eindstrijd komt. Het slptnummer van hedenavond werd nu gevormd door de 2e heat van hetzelfde num mer tusschen De Laak en Njord. De Leidena- ren gaan het best weg en liggen na het uit- lengen reeds direct 1 lengte voor. Bij de 500 Meter is dit opgevoerd tot IK lengte. De Ha genaars gaan met een tempo van 28 over de baan, terwijl dat van de Leidenaren iets hoo- ger is. Bij de 1000 Meter is het zoo geworden, dat beide ploegen gelijk liggen. De Hagenaren gaan nu meer en meer opzetten en als de 1500 Meter gepasseerd is, liggen zij 3 lengten voor. De strijd is nu beslist. Van een partijgevende race is geen sprake en met grooten voorsprong wint De Laak in 8 min. 17 1/5 sec. Bij Njord was het vooral James die slecht roeide. Hij miste vaak zijn inzet en ving daar door enkele malen een snoek. Heden vinden de eindstrijden plaats. Op den igatsten dag van de internationale atletiekwedstrijden van „Hellas" Stockholm er waren wederom 15.000 toeschouwers aanwe zig verloor Berger op de 100 yards van Met- calf met 0.2 sec. verschil. Berger liep voorts mee in den estafettewedstrijd 100, 200, 300 en 400 Meter en wel op de 100 Meter. De estafette wedstrijd ging tusschen de Amerikaansche en een Europeesche ploeg, waarbij de Amerikanen wonnen in 1 min. 53.5 sec. De belangrijkste resultaten waren: 110 Meter horden: 1. Morris 14.7 sec.. 2. Potterson 15.2 sec. Hoogspringen: Spitz (V.S.) 1.97 Meter. DiscuswerpenJ. Andersen (V. S.) 48.12 Me ter; 2. H. Anderssen Zweden 48 Meter; 3. La borde (V. S.) 47.27 Meter. 1500 Meter hardloopen: 1. Cunningham (V. S.) 3 min. 53 sec.; 2. Ny (Zweden) 3 minuten 56.4 sec. 100 yards: 1. Metcalfe (V. S.) 9.6 sec.; 2. Berger 9.8 sec.; 3. Hojduck (Ts. SI.) 10 sec. 3000 Meter hindernis1. Mac Cluskly (V. S.) 9 min. 29 sec.; 2. Nilssen (Zweden) 9 min. 45 sec. Polsstokhoogspringen. 1. Ljundberg 4 Meter; 2. Lindblad (Zweden) 4 Meter; 3. Nilsson (Zweden) 3.90 Meter. Hamerwerpen: 1. Skiveld 51.35 Meter; 2. Jansson 50 Meter. 1 Estafette 100, 200, 300 en 400 Meter: 1. Ame rikaansche ploeg met Morris, Metcalfe, Pu qua en Cunningham, tijd 1 min. 53.5 sec.; 2. Euro peesche ploeg met o.m. Berger, tijd 1 min. 57.7 sec.. Het R. K. Lyceum begint te batten. Het ope ningsbat F. Seveke staat goed te. spelen, doch ziet vele van zijn medespelers vertrekken. Wan neer v. Kranendonk hem echter goed komt steunen, doen beiden de score snel oploopen. Van Kranendonk slaat o.a. een zes op Van Gooi. Wanneer beide batsmen verdwenen zijn, is het spoedig afgeloopen. Slechts Seveke met 20 en van Kranenburg met 27 kwamen in de dubbele cijfers. Totaal 70 runs. A. de Winter bowlde 6—15, A. van Gooi 228, A. Hartogh 15 en Wessels 12. Bij Haarlem slaat J. Voogd snel 13 runs bij elkaar, waarna v. Gooi (18) en A. Preeken (11) de grondslag voor een Haarlem-overwinning leggen. Slechts C. v. Vreeden (10) bereikt nog de dubbele cijfers, doch de anderen dragen ieder bij, zoodat het totaal nog 90 wordt, waar van 14 byes. Haarlem wint dus met 20 runs. Bowlingcijfers R. K. Lyceum: F. Seveke 3 28, v. Elk 433, J. Bolle 3—11. Donderdagavond behaalde de H. S. V. „de Kampioen" het clubkampioenschap op de baan hetwelk verreden werd in het Stadion te Am sterdam. Zondag a.s. Kikkertbekerrit, samenkomst 8 uur Houtplein. De 21e etappe leidde van La Rochelle naar Rennes, een afstand van 266 K.M. Zooals te verwachten viel, spanden de renners zich niet bijzonder in. Het einde is in zicht en er moeten al heel bijzondere dingen gebeuren, wil er nog een belangrijke wijziging in den stand komen. Resten nog de etappes Rennes-Caen en ten slotte Caen-Parijs op Zondag. Het tempo was zoo langzaam dat het geheele peleton onge veer 45 minuten te laat aankwam. In den sprint won Legreves met op de tweede plaats Louyet. Guerra diende echter een protest in tegen deze beiden, welk protest werd toegewe zen. Het resultaat der etappe werd dus: 1. J. Aerts 9 uur 12 min. 4 sec. 2. Guerra. 3. Cornez. 4. Leducq. 5. Le Calvez, allen zelf den tijd als de winnaar. Vervolgens alle an dere renners met Legreves en Louyet. Het algemeen klassement was na heden als volgt: GedenJcteeken voor den uitvinder van het Duitsche kortschrift, Frans Xaverius Ga belsberger (17891849), dat te Schweinfurt onthuld is 1. Speicher 136. uur 3 min. 14 sec. 2. Martano 8 min. 22 sec. 3. Guerra 9 min. *15 sec. 4. Le- mair 18 min. 59 sec. 5. Archambaud 24 min. 36 sec. 6. Trueba 30 min. 41 sec. 7. Level 36 min. 33 sec. 8. Magne 39 min. 51 sec. 9. Aerts 45 min. 25 sec. 10. Stoepel 48 min. 42 sec. Het landenklassement: 1. Frankrijk 409 uur 7 min. 41 sec. 2. België 410 uur 29 min. 55 sec. 3. Duitschland 411 uur 40 min. 19 sec. 4. Zwitserland 413 uur 7 min 49 sec. 5. Italië 414 uur 24 min. 56 sec. Wanneer we het succes van de Kaagweek 1933 zullen mogen afmeten naar den eersten dag, dan zal zij ongetwijfeld een bijzonderen naam krijgen, want de inzet van het water- sportfeest, dat nu evenals reeds zoovele voor gaande jaren, is begonnen, mag uitstekend ge noemd worden. Wie 'n week geleden de Kagerplassen passeer de, zou ze nu niet meer herkennen, want de Kaag is in enkele dagen tijds omgetooverd tot een klein wereldje op zichzelf, waar al wat mee doet en belangstelt in de watersport in het al gemeen en in de zeilerij in het bijzonder, el kaar nu aantreft. Zooals de Kaag er op het dezen dag uitzag, hebben we haar wellicht nog niet medegemaakt. Zoo druk als het nu reeds was, is een inzet, die veel belooft voor de ko mende dagen. Geen wonder ook, als men weet welk een record aantal inschrijvingen dit jaar is binnen gekomen. Zoover het oog reikt ziet men zeilen, groote en kleine, jachten in allerlei vorm en grootte, motorbooten en woonschuiten, enz. enz. De Kaag-inzet wijkt, wat de wedstrijden be treft, niet veel af van die van voorgaande ja ren. Die inzet is als steeds ook nu zeer kalm geweest, zoodat het wedstrijdcomité gelegen heid heeft om zich wat in te werken, hetgeen voor de overladen programma's van de komen de wedstrijddagen ongetwijfeld wel noodig is Nationale en onderlinge motorbootwedstrijden wisselden elkander af met onderlinge zeilwed strijden. Behalve de traditioneele nummers voor de motorbooten, als regelmatigheidswedstrijd, flesschen spel en ringsteken, kregen we ditmaal ter afwisseling met de vroeger steeds gehou den vossenjacht een balspel met motorbooten, waarbij een bal met een diameter van anderhal- ven meter door een opgesteld doel moest wor den gedreven, hetgeen veel behendigheid van de deelnemers vereischte. De onderlinge zeilwedstrijden gaven aardige races te zien voor Regenbogen, bemand met slechts één zeiler, waarbij de bekende zeiler van der Steur, na aardigen kamp, op den eersten prijs beslag wist te leggen, 12 Voetsjollen voor jongelui niet ouder dan 17 jaar en voor open scherpe jachten. Met den vaardigheidswedstrijd voor 12 Voetsjollen werd de eerste wedstrijddag besloten. De uitslagén luiden als volgt: Onderlinge wedstrijden 12 Voetsjollenklasse jongelui: 1 De Glipper, stuurm. Rini Kachel- land in 1 uur 25 min. 50 sec., 2. Isis, stuurm. Ite v. d. Berg, in 1 uur, 26 min. 4 sec., 3. Wa terhoen, stuurm. J. de Vries,in 1 uur 26 min. 30 sec., 4. Tureluur, stuurm. J. H. van Dalen, in 1 uur 30 min. 53 sec. Onderlinge Regenboogwedstrijd: 1 De Steur II, stuurm. L. van der Steur, in 2 uur, 0 min. 3 sec., 2. Nymph, stuurm. F. E. Duerr, in 2 uur, 1 min. 51 sec., 3. Duke, stuurm. J. C. v. d. Vel de, in 2 uur 1 min. 53 sec. Balspel voor motorbooten: 1. Janny, stuurm. dr. J. Blomberg, 2. Vionan, stuurm. R. v. d. Veen, 3. Poseidon, stuurm. J. van Os. Ringsteken voor motorbooten: 1 Vionan, stuurman, R. v. d. Veen, 2. Poseidon, stuurm. J. van Os, 3. Rosemay, stuurm. H. van Essen. Behendigheidswedstrijd voor 12 Voetsjollen: 1. Daphnia, stuurman. H. Borgerhoff Mulder, 2 't Sweltsje II, stuurm. A. A. van Tienhoven. Het programma voor de eindwedstrijden der Nederiandsche roeikampioenschappen op Zater dag 22 Juli is als volgt samengesteld: 6.30 uur: Achtriemsgieken boei 1 Nereus. boei 2 Njord. 7.30 uur: Tweeriemsgieken met stuurman boei 1 Die Leythe: boei 2 Laak. 8 uur: Skiff boei 1 Laga; boei 2 Spaame. 8.30 uur: Double Sculls Spaarne (boei 2). 8.30 uur: Tweeriemsgieken zonder stuurman De Hoop (boei 1). 9 uur: Vierriemsgieken met stuurman boei 1 Nereus; boei 2 Njord. Maandag- en Dinsdagavond was de B.V. „De Roemer" (Hilversum) bij de B. V. Haarlem op bezoek voor den strijd om bovengenoemden beker. De totaal-uitslag luidde: De Roemer 972 car. B. V. Haarlem 1074 car. B. V. Haarlem won dus met 102 Car. Maandagavond a.s. komt, als laatste deelne mende vereeniging aan dit tournooi, de B. C. De resultaten van de Vrijdag te Parijs ge speelde interzonefinale tusschen Engeland en Amerika waren: Austin (Engeland) sloeg Vines (Vereenigde Staten) 61 61 64. Perry (Engeland) sloeg Allison (Vereenigde Staten) 6—1 7—5 6—4. Ierland speelde te Dublin tegen Duitschland. Duitschland won de beide eerste enkelspelen. Von Cramm (Duitschland) sloeg Rongers (Ierland) 6—1 6—4 6—4. Nourney (Duitschland) sloeg Mac Guire (Ierland) 6—1 1—6 6—4 6—3. Voor de voorronde Davisbekertournooi 1934 is Vrijdag te Brussel de landenwedstrijd Bel giëHongarije aangevangen. De resultaten hiervan waren: Lacroix (België) sloeg von Kehrling (Hon garije) 6—1 64 62. Gabrovitz (Hongarije) sloeg De Borman (België) 6—0 7—5 6—2. Stand na den eersten dag 11. Te Kopenhagen heeft Anker Jacobsen den Griek Xydis geslagen in drie sets, zoodat Grie kenland den wedstrijd reeds verloren heeft met 31. KOPENHAGEN, 21 Juli. (V.D.) Het dubbel spel is gisteren gewonnen door Denemarken. Jacobsen en Ulrich (Denemarken) sloegen Sta- lios en Xydis (Griekenland) 75, 63, 46, 75. De stand werd hiermede 21 voor Dene marken. (We vermeldden reeds elders de over winning van Jacobson heden op Xydis, zoodat Denemarken den wedstrijd reeds met 31 ge wonnen heeft.) „Juffrouw, wilt u niét wat mooie hoekjes van mij koopen?" „Neen, wij hebben lectuur genoeg. „Toe, juffrouw, kijk eens. Mooie traktaatjes over het geloof." „Mijn goeje man, ik heb een goed geloof en heb warempel geen tractaatjes r.ocdig." „De juffrouw is zeker Katholiek?" „Waarom denk je dat?" „Jullie zijn altijd zoo overtuigd...." „Jullie zijn altijd zoo overtuigd Dat noem ik een prachtig, ongezocht compli ment van dien protestantschen propagandist aan het adres van de katholieken: Geen zoeken, geen twijfel, maar volkomen gerustheid en zekerheid in het bezit van ons Roomsche geloof. Laten we in deze zorgelijke tijden bedenken dat ons geloof ook moet omvatten een vast ver trouwen in de helpende Voorzienigheid Gods. Als de zorgen steeds maar zwaarder worden, dan valt het wel eens een oogenblik moeilijk om die consequenties uit ons geloof te trekken en zouden wij met den psalmist willen uitroepen: Rijs op! Waarom slaapt Gij, o Heer? Rijs op en stoot niet af voor immer. Waarom wendt Gij uw aangezicht af, en vergeet GD onze ellende en onze kwelling? Laten wij ervan overtuigd zijn, vrienden, gij en ik, die in zware zorgen zitten, dat de Hemel- sche Vader Zijn kinderen niet vergeet en weet wat goed voor ons is. Hij kan uitkomst bren gen en Hij wil uitkomst brengen, als Zijn tijd gekomen is: Op U, o Heer heb ik gehoopt, en in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 FATHER LEFEBER Men wordt Stichter door ineens of bij ge deelten honderd gulden te schenken. Vraag: I. Als men per fiets naar België gaat vanuit Limburg, moet men dan nog betalen voor het een of ander? II. Zoo ja, hoeveel? III. Moet men over dezelfde grensplaats te rugkomen? IV. Waar is in Limburg een kampeerterrein in de buurt van Vaals, Welre, Eisden of Eper- heide? Antw.: I. Men moet, indien de douane dit eischt, een waarborgsom voor de fiets storten, die men bij zijn terugkeer terugontvangt. II. Afhangende van de waarde van de fiets. III. Als men aan de douane een bewijs vraagt, dat men een waarborgsom betaald heeft, mag men ook, als de betreffende douane dit goea vindt, aan een ander douanestation de grens passeeren, waar men op vertoon van het betaal bewijs, zijn waarborgsom terugontvangt. IV. Ons niet bekend. Voor deze en de vorige vragen kan men zich het beste wenden tot den A. N. W. B., Toeristenbond, Parkstraat 18-20, Den Haag, die ook 'n bepaald soort labels voor wielrijders naar België beschikbaar stelt. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Amsterdam naar Venlo? Hoeveel K.M.? Antw.: Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Crailoo, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Oud- en Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Bennelcom, Renkum, Heteren, Eist, Nijmegen, Malden, Mook, Piasmolen, Gennep, Heijen, Afferden, Arcen, Velden, Venlo. Totaal 185.1 K.M. Gisteravond hield de R. K. Handelsreizi- gersvereeniging „St. ChristoffeT' in hotel Ter Burg te Beverwijk een propaganda-vergade- ring, welke goed bezocht was. Nadt door den voorzitter enkele woorden waren gewijd aan de nagedachtenis van over leden leden, volgde een bespreking over de autozegening, welke op 10 September te Heem stede zal plaats hebben voor de R. K. kerk aan den Heerenweg. De kosten hiervan bedragen 2.per auto. Nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt, in de portalen van alle parochiekerken in het district Leiden en Uitgeest. Vervolgens, werd besloten om de afdeeling met haar vaandel te doen deelnemen aan de huldiging van den Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent op 8 Augustus. Van de rondvraag werd een dankbaar ge bruik gemaakt, waarna de vergadering met den Christelijken groet werd gesloten. RAADSVERGADERING Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Na opening met gebed deelt de voor zitter, burgemeester mr. A. Slob, mede, dat deze vergadering is belegd, wijl het nog niet gelukt is het aantal opcenten op de personeele belas ting en wegenbelasting goedgekeurd te krijgen. Van het Verbond van Nationaal Herstel is 't verzoek ingekomen om onderwijzend personeel, dat revolutionnaire beginselen is tóègedaan en propageert, te ontslaan en niet te benoemen bij vacatures. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. In antwoord op een vraag van den heer De Zeeuw (V.B.) waarom het raadsbesluit tot het in gebruik geven van het gemeentelijk sport terrein aan de voetbalvereeniging ETO zegt de VOORZITTER, dat Ged. Staten dat raadsbe sluit hebben goedgekeurd, doch de uitvoering op zich laat wachten daar B. en W. nog steeds in studie hebben de vraag welke houding de Overheid heeft aan te nemen ten aanzien van het gebruik geven van een terrein op Zondag, wijl in het raadsbesluit werd toegestaan om het terrein op Zondag te gebruiken, doch niet voor des namiddags 1 uul. B en W. beroepen zich daarbij op de Zondagswet van 1815. De heer DE ZEEUW zegt niet veel wijzer geworden te zijn en meent dat B. en W. het raadsbesluit hadden uit te voeren. Het raadslid de heer ASJES (V.B stelde eenige vragen ten aanzien van het in gebruik geven van de manege te Hoofddorp als dancing door de pachters van het manege-gebouw op 19 Juli. B. en W. achten dit in strijd met de bedoeling van het stichten van het manege gebouw en willen trachten in 't vervolg iets dergelijks te voorkomen. De heer Asjes zou er voor goed een einde aan willen maken en niet opnieuw onderhandelen. De heer GEHRELS (AR.) heeft vernomen, dat er veel kermisgedoe is geweest na afloop van het concours en dat het sluitingsuur is gesteld op 1 uur in plaats van op 11 uur. De heer VAN WIJK (A.R.) acht het ant woord op de vragen van den heer Asjes te zwak en zou willen verbieden, dat het manege- gebouw wordt gebruikt voor restauratie of ver lofzaak. De heer DE ZEEUW betreurt ook dat de Middenstand wordt beconcurreerd door hou ders van de manege. De heer ASJES vroeg of hem als raadslid in lichtingen mogen worden gegeven en of hij daar leges voor moet betalen. De VOORZITTER zegt dat de heer Asjes niet bij de ambtenaren had moeten ziin, maai bij den voorzitter van het college van B. en W. 't Is de vraag of de ambtenaar den heer Asjes heeft beschouwd als raadslid of als aandeel houder van Hotel De Landbouw. De heer ASJES: Dat is een insinuatie, dat is laf. Ik heb U ook niet genoemd hoofdaandeel houder van de manege. De VOORZITTER: Ik wou dat 't waar was. Maar als U zegt, dat is laf, dan spreek ik niet meer tegen U. De heer DE ZEEUW: U spreekt tegen mij en als U zonder bewijs insinueert, dan is dat laf. De heer F. BOS (A.R.) hoopt dat rekening zal worden gehouden met de bezwaren van den Raad. De heer P. BLOM (R.K.) acht het ook niet goed, dat de manege als drank lokaal de middenstand beconcurreerd» Hij hoopt dat dit niet meer zal plaats hebben. Nadat opnieuw dit incident een schermut seling had teweeg gebracht bepleit de heer VAN WIJK (A.R.) het recht van een raadslid om het algemeen belang te dienen en daarom het recht om inlichtingen in te winnen, ook reeds als burger, die toch zijn burgerrechten heeft. Hierna zegt de voorzitter toe, dat met de be sprekingen rekening zal worden gehouden. Aan mej. C. J. F. Rijken wordt op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare Julianaschool te Zwanenburg. Besloten wordt te bepalen dat van 125225 opcenten zullen worden geheven op de perso neele belasting. De wegenbelasting wordt voortaan straatbe lasting genoemd als bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud van straten en rioleeringen Hierna wordt de gemeentebegrooting 1933 gewijzigd De vaststelling van de bouwverordening wordt aangehouden. De heer GRIEKSPOOR (S.D.) spreekt zijn afkeuring uit over de wijze waarop de voorz. zich heeft bemoeid met arbëidsve'-frötidinv-n, waarvan de arbeiders de dupe zullen worden. Het betreft hier een circulaire aan de arbeiders die werken aan den primairen weg en nu in staking zijn gegaan, daar zij slechts 15 per week konden verdienen. De heer RANSDORP (R K.) is ook van mee ning dat van de arbeiders veel te veel werx wordt geëischt. De VOORZITTER wil de circulaire, door hem gezonden aan de arbeiders, wel aan de raads leden toezenden en in de volgende vergadering een toelichting geven. Er is op 't oogenblik een aannemer die 150 man kan gebruiken en die f 22f 28 per week loon wil betalen. Toen dit aan den voorzitter bekend werd heeft hij moeite gedaan dit niet door machines, maar door handeraroeid gedaan te krijgen. De aannemer is daartoe bereid, maar wil economisch werken en de hoogste prestatie tegen een hoog loon. De heer JOORE (SD.i Dat kunnen ze niet verdienen, ze kunnen geen 20 Meter erond ver werken. De VOORZITTER: ze willen niet. Verschil lende stemmen: Ze kunnen niet. De VOORZITTER zegt dat de aannemer met lof spreekt over arbeiders uit de gemeente. De heer TROOST (S. D.)Die wil hij niet hebben. De heer KONING (R K.) geeft ook 'n toe lichting en zegt dat B. en W. niets liever is. dan dat de arbeiders een goed loon verdienen. Bij het verwerken van 14 Meter grond a-am spreker aan ongeveer 22. De mogelijkheid is nu dat er vreemde arbeiders komen. De heer F. BOS heeft met genoegen kennis genomen van de mededeelingen en vertrouwt, dat het B. en W. gelukken zal, dat de arbei ders uit deze gemeente aan 't werk zullen komen. Hierna sluiting. E. 52 yjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii3RABANTSCHE BRIEVEN De propclub is in pleno naar d'n Aanvers gewiest j Ulvenhout, 18 Juli 1933 Menier, Ollee, da's 'nen gèèven Zor, dag gewiest. Ge mot weten, dat 'k mee de propclub naar d'n Aanvers ge wiest ben. Heel de Vereeniging! zouw onze Burgemeester zeggen. 't Bestuur was voltallig en de 't zelfde laken. 't Bestuur: Veurzitter, Sikkretaris, Penning meester en Commissarissen, da's allegaar: d'n Fielp, onze bakker. En de lejen: d'n Blaauwe, d'n Joep en ikke Dus mee z'n gevieren. „De kwestie is deze," zouw ons „Bestuur" zeggen: „da-d-onze kaartpot steeds hekselsior was gegaan, da me 'nen steuvigen pot bij mekaren hadden gekaart e% dat die öp-moest!" Ik kan 't oew nie allegaar vertellen, daar is heel veul „privaat" bij, ok alweer 'n stad huiswoord van ons „Bestuur", maar ditte mot ik oew wel zeggen, amico: Maandagavond zijn llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin In pleno", me weer thuisgekomen en 't erste woord mot ik van Trui nog krijgen. Wij hebben hier dus „Stille Week". Ze pakt nouw zwijgende teu gen me uit. Ge kunt nie geleu- ven, as Trui zwijgt, wa-d-'n lawijt of da gift! Om ennigte veurbeeldjes te noemen: as ze in zulke „stille" dagen de plattebuis 's oppookt, dan mokt da-d-'n leven of heel de plattebuis omrolt. As ze 'nen emmer opzij „zet", dan zou de zweren, dat er 'nen stoomtram deraljeert en as ze d'r neus 's opsnuft, dan lijkt 't of de melk overkookt en in 't vuur sist. Neeë, daar is ginmensch, op heel d'n èèrdbol nie, die zóów luidruchtig zwijgen kan, as mijn levensgezellin. Daar was Wullem d'n Zwijger, die ze d'n lesten tijd zoow kollesaal gevierd hebben, vast en zekers nog maar 'nen prutserd bij. Nouw, en die is al honderden jaren be roemd als Zwijger! Maar genogt daarover; 'k zit in 't schuitje en 'k mot varen! En ik mot oew zeggen: Trui hee wel 'n bietje gelijk. (Maar da bleft onder ons!) Witte waar ze zoow duuvelsch over is? Aan d'n bojem van m'n Zondagsche broek, waarin ik naar d'n Aanvers ben gewiest, hong 'nen volslagen sjekladen pudding! As 'n plaank zoow hard. Nouw zouwde misschient wel willen weten, net as Trui, hoe da ding er aan gekomen is. Nouw, kollesaal eenvoudig! Zoowas gezeed, me hadden 'nen steuvigen pot centen. Ruim over de honderd guldens, om 't persies te zeggen. Ons pastoorke hee-t-er 'n tientje van g'ad veur z'n erme procbiejanen en wij zijn mee zn gevieren mee de negentig pop naar d'n Belzjiek getrokken. Nouw zulae misschient zoow stiekum denken, amico, aan da reclame-zinneke„verteert oew geld in eigen laand", maar de kwepsie is, da wij Brabaantsche menschen altij meer plazier hebben in 't Zuijen, dan in 't Noorden. Wij kunnen nouw eenmaal beter „veuruit" in d'n Aanvers. dan in d'n Haag, om zoow te zeggen;, ze verstaan, ze snappen ons daar beter en 'k heb nouw heelegaar gin behoeftes, 'om daar doekskes om te windelen. Veur diepelmaat ben 'k nouw eenmaal niet in de wieg geleed en 'k heb de leste dagen al genogt motten liegen aan Trui, zoowda 'k me nouw veurloopig maar aan de nokte waarheid houw, anders wordt 't veur mijnen doen allegaar veuls te ingewik keld! Verders komt er nog bij, wa-d-onzen trek naar 't Zuijen aanbelaangt, dat daar 'n kom- meke koffie en 'n pintje bier gin kwartje kost, maar,,., 'n frangeske, da's zeuven spie; wa-d-ons veul beter uitkwam mee onzen bij- mekaar-gekaarten spaarpot. „Karjuu," zee 'r lest nog 'nen Belg teugen me: „in Ollaand meugen de menschen allegaar wel mieljenèèr zijn, maargong ie deur: „Dré, ze zijn 't nie, zulle!" Afijn, daar ga-g-et nouw nie over! 'k Draai heelegaar van m'n apprepoowke, m'n sjeklaa- den puddinkske, af. Da zat zoow. Me hadden mee ons negentig guldens, ruim duuzend fran- geskes omtrent, de ruimte. Dus, wa dejen me? Me fratten en me dron ken er 's lekker van! En toen me Zondag aan d'n diner zatten, mee 'n ordentelijk fleschke wijn, toen gebeur- de-n-et, dat 'k effe weg moest op 't end. Maar goed, terwijl ik dan 'n momentje naar d'n Cour was, wier 't dessert geserveerd deur d'n karson. Da mot bestaan hebben uit sjekla denpudding. Gezien hè 'k 't nieEn da's altij 't zelfste, amico, mee de propclub, as er pudding wordt gebrocht, gebeuren er altjj en eeuwig aardighedens. De heele vereeniging had de puddinkskes op mijnen stoel geleed 'n heel hartelijke atten tie, zekers, maar ik houw evenmin van pud ding as zuilie! Afijn, da weten die rattekoppen ok wel, maar zoow zijnwij! En 't is verstaampt, da ge 'r ooit iets van merkt op tijd. Gin krummel! Om dan verder te gaan, ik kwam netjes terug, in 'n stemming, 'n stemming, ollee, om iedereen 'n haand te geven, (waant, zoowas gezeed: de wijn is er nie duur!) en toen 'k aan ons tafeltje kwam, zatten de kameraads zóów droog te kijken, deur heel dikke rookwolken henen, da 'k effe twijfelde; ollee, is de stemming aan 't zakken? En in m'n haandjesgeefbui pakte-n-ik m'n glas op en probeerde, midden in d'n resteraant, 'n haartelijke, 'n kameraadschappelijke aan spraak te houwen! „Vrienden, amico's, kameraads!" riep ik spontaan: „op deuzen oogenblik", toen pakte- n-ik m'n glaas en hiew 't omhoog: „op deuzen moment mot 't er dan maar 's van komen!" (Kollfesale instemming van heel de vereeni ging!) „Ik heb 'n behoefte om hier 's getui genis af te leggen van alles da-d-ons al jaren aan mekaar doet plakken!" (reusachtig ap plaus. D'n Joep stikte-n-er tennostenbije in!) „Wa-d-hebben wij in onze Ulvenhoutsche „Gouwen Koei" al 'nen kollesalen berg potjes gepropt! Onder de emienente leiding van onzen veurzitter d'n Fielp. Menschen, wa leven me gelukkig!" (D'n Tiest pinkte 'n traan weg) „wa leven we toch plazaant onder malkander" (d'n Joep wrong z'nen zakdoek uit) „gelukkig zeg ik, op ons durpke waar me wieren geboren en waar me aan vastplakten!" (bulderend ap plaus). „Ik zeg da 'k behoefte voel om daarvan 's te getuigen! Ik zal 't kort maken" („Ge ziet er aanders nog best uit," troostte d'n Blaauwe) ,,'k Zal weinig woorden gebruiken. Maar veur ik weer gaai zitten" („let op 't springen van d'n lintwurm", riep d'n Fielp en stom genogt, toen ha'k nog niks in de gaten) „gaai zitten herhaal ik, hef ik deuzen roemer omhoog en ik roep: leve de Ulvenhoutsche propclub! Hie- piepiep(„Hoerah", riepen de ellende laars!) „Hiepiepiep „Hiepiepiep En toen viel ik, na 't glas in eenen fikschen teug te hebben uitgedronken, mee 'nen gèèven smak op m'nen stoelen de pudding spet terde deur heel de kroeg! D'n Fielp zat er heelegaar onder en d'n Blaauwe z'n test droop van d'n bruinen sloeber. Amico, de sjeklade zat tot in m'n ooren, maar gelachen, gelachen! tWas om nie te overleven. Alleen Trui kan er heelegaar nie mee lachen. Die hee-t-er over gezwegen, da 'k zoetjesaan kleurendoof geworren ben, van 't lawaai! Maar da ga-d-ok weer wel veurbij. Ollee, ik gaai er afscheien. Daar is veul te doen. 'k Mot nog 'nen dag inhalen, 't Is wel- lekes gewiest. Veul groeten van Trui, za 'k toch maar schrijven, en as altij, gin horke minder van oewen tout a voe DRË P.S. Kan juiliën redacteur van de vragen- •ïubriek mijn ok 'n recepke geven om harden sjekladen pudding uit 'n Zondagsche broek te halen. Trui wil 't nie doen en 't is wezenlijk nog 'n heel goeie broek. D'n Fielp zee „laten zitten, dan blustert 't er wel af." D'n Blaauwe zee: „heel de broek in d'n pudding zetten, dan wordt ie weer egaal" en d'n Joep zee: ,,'nen nuuwen bojem latten zetten." Ik vertrouw dieën derde van Schuppen-Boer nie, daarom vraag ik 't maar aan juiliën vlekken- en in- maak-redacteur. D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13