Stadsnieuws INCASSO-BANK n.v. De dienstweigering op de „Evertsen" Md leed van eiken Kath. filmliga BEDORVEN ATMOSFEER Handelscredieten ZATERDAG 22 JULI Allen betuigden spijt De IJselbrug te Zwolle Congres te Antwerpen Verklaringen der beklaagden: deels uit angst, deels uit kameraadschap, deels uit protest Angst Solidariteit Een nieuw plan gemaakt GEVAARLIJK KOOLZUUR EEN INTERESSANTE SCHILDERIJEN-EXPOSITIE Bij de fa. Reeker, Wagenweg ALLERLEI OVER PASSEN EN VISA Waar die papieren noodig zijn Paspoorten Geen visum De kosten der visa Afstanden van Amsterdam naar Kinderfeest Kantoor: HAARLEM - Kruisweg 59 - Telefoon 13843 VAN ONZE RECHTBANK GRAAL-AGENDA Comité van Katholieke Actie Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding Goedkoope trein Gevonden dieren en voorwerpen STEUN AAN DE GRIEND- CULTUUR FAILLISSEMENTEN NA DE NATUURRAMP IN ZUID-SUMATRA BATAVIA, 21 4ali (Aneta) De behandeling troor het Hoog Militair Gerechtshof van de dienstweigering aan boord van Hr. Ms. „Evert sen bqirof 24 beklaagden, waarvan de mees ten nauwelijks 20 jaar oud waren en de oud- Sfcen 20 30 jaar. Allen, zonder onderscheid, betuigden hun spijt erover dat zij dienst had den geweigerd. De kwartiermeester M. K. bekende zijn schuld tenvolle. Dat hij hooger beroep aanteekende was ook niet gericht tegen de hem opgelegde straf, doch om zijn gezinslasten. De kwartiermeester T. de V. had hooger be roep aangeteekend wegens de bijkomende straf Hij verklaarde zijn optreden uit de ontactische wijze waarop de salariskorting werd bekend gemaakt, n.l. vlak voor vier vrije dagen. De kwartiermeester A. van de K. verklaarde dat hij veel omgang had gehad met den aan stoker P. De korporaal-machinist A. B. van der P. gaf als reden voor zijn dienstweigering op. dat hij zijn kameraden niet in den steek wilde laten De korporaal-machinist P. J. E. verklaarde dat hy in hooger beroep was gegaan wijl hij na zijn onts'ag uit den dienst geen tehuis meer zou hebben. Beklaagde bekende volmondig fout te zijn geweest. De korporaal-machinist A. J. P. N. heeft dienst geweigerd wijl „de atmosfeer aan boord verpest was". De torpedomaker O. F. L. verklaarde niet accoord te kunnen gaan met de door den Zee krijgsraad opgelegde straf. Hij verklaarde dat, toen de commandant hem het bevel gaf aan het werk te gaan, hij hoorde fluisteren: „Wie het doet krijgt een mes tusschen de ribben" weshalve hij antwoordde: „Commandant, als ik het doe. ben ik er geweest". De salariskor ting was voor beklaagde geen aanleiding tot zijn optreden. De matroos N. L. teekende hooger beroep aan omdat hij zijn straf onrechtvaardig achtte in vergelijking met die. welke aan zijn colle ga's werden opgelegd. Hij verklaarde dat hij met de groote hoop meeliep. De matrozen Jj E. N. en C. de W. verklaar den onder massa-hypnose te hebben gehan deld. De korporaal Van Dijk zou tegen laatstge noemden hebben gezegd: „Je moet gaan loo- pen naar het secretariaat, dat staat beter", hetgeen betrekking had. op het voornemen van beklaagde om per motorfiets te gaan, hetgeen in dezen tijd als een weeldeartikel zou zijn op gevat. Beklaagde bevestigde dat hij een jaar lang zonder gage zou wiTen doordienen indien hy daardoor alles ongedaan kon maken. De matrozen P. van L., F. W. J. C. T„ J. H. de W„ H. L„ H. B„ J. H. K.. W. B. verklaar den nog niet te weten waarom zij dienst had den geweigerd dan wel dat zij hadden nage daan wat anderen deden. De matroos W. B. staakte als protest tegen de salariskorting, hetgeen ook het geval was met den matroos J. H. K.. die zeide zijn straf volkomen verdiend te achten. De matroos L. J. R. verklaarde gehandeld te hebben onder den indruk van de toespraken van P. en S., die. hoewel op de „Java" thuisbehoorende. de „Evertsen" herhaaldelijk een bezoek brachten. De matroos H. G. handelde uit solidariteit. Hij verklaarde dat G. met hem sprak over de mogelijkheid van dienst te weigeren, waarbij G iets zou hebben gezegd als „die niet meedoet knuppelen wij". De matroos L. P. R. verklaarde eveneens dienst te hebben geweigerd uit solidariteit. Be klaagde kon er met zijn gage wel komen. De matroos-telegrafist J. H. achtte zich. in vergelijking met zijn collega's, te zwaar ge straft. P. had hem en zijn maats aangespoord het werk neer te leggen, waarbij beklaagde zou sijn bedreigd met maatregelen, Indien hij niet mee zou doen De seinersmaat K. M. T, verklaarde zijn dienstweigering uit een samenloop van om standigheden De stoker-olieman A. R. zeide dat hij niet Onlangs verscheen in een der groote bladen een schets van de nieuwe IJselbrug bij Zwolle, die over eenige maanden zal worden aanbe steed. Naar wij vernemen, is er thans een ander plan gemaakt, dat aanmerkelijk van het oor spronkelijke afwijkt, althans wat het uiterlijk aanzien van de brug betreft. Mede ten gerieve der reizigers, voor wat het uitzicht aangaat, is men op het denkbeeld ge komen de brug zooveel mogelijk open te bou wen, d.w.z. vrij van opstaande steunwanden, terwijl de bogen, ook ter wille van het uit zicht, slechts voorzien zullen worden van recht opstaande steunbalken, op zoo groot mogelijken afstand van elkaar, dus niet van gekruiste bal ken, zoodat de doorkijk vrij blijft. Komende van de richting Zwolle, krijgt men eerst vier geheel open bruggen, ieder van 40 M. lengte, daarna twee bruggen met bogen ieder van ongeveer 73 M lengte, vervolgens de hefbrug, die ongeveer 40 M. lang wordt en daarna weder twee open bruggen, ieder van 49 meter. Bij deze brug zullen de reizigers in de treinen dus geen last hebben van het gewirwar voor de oogen, zooals op de tegenwoordige brug, ver oorzaakt door de langs de geheele brug kruise lings aangebrachte steunbalken. Terwijl te Halsteren (N.-Br.) een herbergier in den bierkelder bezig was een nieuw vat te gereedheid te brengen, verzuimde hij het kool zuur af te sluiten. De man geraakte hierdoor in een toestand van bedwelming. Toen zijn lang wegblijven bij de huisgenooten onrust begon te baren, vond men den herbergier in neteligcn toestand in den kelder. Terstond en langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling bracht ten slotte het resultaat, dat de bewustelooze weer bijkwam en op het nippertje van een wissen dood werd gered. gestaakt had om de salariskorting. Hij had thans bijzonder veel spijt van het gebeulde, wijl zijn vader een oud-ambtenaar is. die hem steeds het goede voor oogen heeft gehouden. Ook de stoker-olieman P. van G. heeft be rouw wegens de schande die hü hiermede zijn ouders heeft aangedaan. De stokers-olieman E. W. H. P. en A. F C. beriepen zich op financieele moeilijkheden. De stokers-olieman M. van H. en H. G V. verklaarden dat zij hun kameraden niet in den steek hadden willen laten. De stoker M. M. protesteerde tegen de kor ting. De stoker J. J. D., de marinier W. K. en de tamboer H. H. V. handelden uit kameraad schap. Bij Reeker aan den Wagenweg 102 exposeeren thans de Rotterdamsche, moderne schilders H. P. Bieling en H. C. Mac Lean. (Van B. is er ook een verdienstelijke plastiek). Bieling arrangeerde zijn werken in de boven zaal, terwijl Mac Lean tentoonstelt in de zaal, die achter den winkel is gelegen. Als wij de trappen hebben bestegen en ons voor een keur van werken bevinden van den schilder Bieling, zijn wij verrast om dit zoo on gewone en sterk oorspronkelijke werk. Dit werk is zeer attractievol, daar het nieuw is. Het lijkt ons voort te komen uit een merkwaardige, een eendere geestesgesteldheid en heeft dan ook meer spiritueele dan picturale of coloristische prononcatie. In elk geval is het buitengemeen interessant en mooi. De schilder Bieling is in zijn hart een kind gebleven. („Zoo gij niet wordt als dezul kenDaarbij is hij in absoluten zin een dichter. Dit komt uit in toon en kleuren, in opzet en ook in structuur, die mischien den oppervlakkigen beschouwer wat zwak toe moge schijnen. In werkelijkheid lijkt ons die teedere bouw bewust en noodwendig zelfs bij des schil ders opvattingen Bieling schilderde veel landschap, merkwaar dig mooi, als realistische sprookjes (20, Het Bocthuis), maar er is ook een knap en sterk zelfportret (5). Voorts willen we zeker niet onvermeld laten de kerkinterieurs uit Frankrijk en sommige Heiligenbeelden (S.nte Marguérite). Welk een sfeer en aangename kleurrijkheid! Schilder Bieling, dit willen we nog opmerken, is een blijmoedige en dat is goed in dezen tijd. Zijn werk schenkt ons ook vreugde om de schoonheid ervan. Voor het werk van Mac Lean hebben we geen mindere, wel een andere appreciatie. Mac Lean is knap en als hij wil kan hij zeer veel. Merkwaardig zuiver is zijn stofuitdruk king. (Stillevens met eieren en vooral die kluif!). Ja, dat Paardedijbeen (5) is een loffelijke prestatie, die den schilder in zijn kundig mé tier doet zien, evenals dit bij het schilderijtje no. 27: Karbonade het geval is. Eerstgenoemd werk lijkt ons echter het best van de twee. Men behoeft den schilder om deze typische onderwerpen niet van ongewoon culinaire nei gingen te verdenken! Hij volgt hiermee het spoor van niemand minder dan van Rem brandt, die r dergelijke objecten op verbijsterend prachtige -tfijze heeft geschilderd. Mac Lean moet o.i. ook geprezen worden in zijn portret ten. Er zijn er te bewonderen van zijn vrouw, van mevr. A. S., die frisch en vitaal genoemd mogen worden. Bijzonder gelukkig is de jonge schilder geweest in het oude-heer-portret, vooral wat de vrije pose betreft. Het is een mooi en zuiver schilderij, al zou het wat ster ker kunnen geschilderd zijn. Als bloemenschilder heeft M. Leaneen ver diende waardeering geoogst. Zijn latere werken overtreffen wat diepzinnigheid aangaat zijn vroegere, op te prijzen wijze. (7 en 9). Van de landschappen noemen we met respect het Sneeuwlandschap (15), dat suggestief is en aardig aandoet met even die accentjes der roo- den en gelen. Mac Lean is een werker, die de diepe kleur lief heeft, die houdt van een for- schen opzet, maar die toch óók in een bepaald onderwerp teeder en lieftallig kan zijn. Steeds is hij met hart en ziel schilder. Wij bevelen deze expositie dringend aan in aller belangstelling. K. de H. De tijden van voor den oorlog, toen men naar de meeste landen kon reizen zonder persoonlijke paperassen noodig te hebben, zijn nog lang niet teruggekeerd. Ten behoeve van toeristen; die dezen zomer een kijkje buiten de grenzen gaan nemen, zond de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland ons de volgende lijst, van gegevens voor alle Europeesche landen (bijgewerkt tot 22 Juli 1933). moeten worden aangevraagd bij het gemeente bestuur der woonplaats. De kosten voor het Rijk bedragen ca. 5. In Haarlem 8. Bij de aanvrage, welke persoonlijk moet ge schieden, dient men 2 onopgeplakte fotos over te leggen. Een pas is twee jaar geldig en kan binnen 6 maanden na afloop verlengd worden voor twee jaar. Een familiepaspoort geldt voor man, vrouw en kinderen, die niet ouder dan 15 jaar zijn. Voor Duitschland bestaan speciale „Kinderaus- weise" (Nadere inlichtingen b. d. A.N.W^B. of het gemeentebestuur). Bewijzen van Nederlandschap zijn 5 jaren geldig in België en Luxemburg. Bij de aanvrage1 (b. h. Gemeentebestuur) 1 foto overleggen. In deze landen is een paspoort dus niet noodzake lijk. Ko6ten in Haarlem 2.15. is noodig (voor hen, die de Nederlandsche natio naliteit bezitten) in de navolgende landen: België, Monaco, Denemarken, Noorwegen, Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Schotland en Nd. Ierland, Portugal, Saargebied, Estland, San Marino, Finland, Spanje, Frankrijk, Ierland (Vrijstaat, Tsjecho-Slowakije, Vaticaanstad, Italië, Zweden, Liechtenstein, Zwitserland, Luxemburg. loopen in de overige landen sterk uiteen. Achter den naam van het land vindt men in onder staande lijst het adres (en het telefoonnummer) vermeld, waar het visum verstrekt wordt. (Na dere inlichtingen verstrekt de A.N.W.B.). ALBANIË: (aan de eerste grensplaats). Kos ten 5. BULGARIJE: (Keizersgracht 198, Amsterdam 44966). Verblijfsvisum 5.60. Transitvisum heen en terug 4. Id. (heenreis) 2. Deze visa zijn 45 dagen geldig. Visum voor meerdere reizen ged. 3 maanden 18.60. Id. ged. 6 maanden 37.10. Faciliteiten voor bepaalde reizigers. GRIEKENLAND: (Zalmhaven 45, Rotterdam 55143). Verblijfsvisum 7.60. Transitvisum 60 ei? HONGARIJE: (Heerengracht 214, Amsterdam 33870 en 44033); (Wijnhaven 39 b, Rotterdam 56832); Oranjestraat 8, Den Haag 110135) Visum voor enkele reis met verblijf (3 mnd. geldig) 3.44, verlenging kosteloos b. d. politie. Transitvisum voor één doorreis 0.95, voor 2 reizen 1.90 (2 mnd. geldig)In den Haag (b. d. Legatie) worden bovendien visa voor meer dere reizen gedurende één jaar verstrekt a 6.45. LETLAND: (Keizersgracht 382, Amsterdam 3jl564). Visum voor heen- en terugreis met ver blijf ged. 30 dagen 6; meerdere reizen per jaar 12. Visum voor een onbeperkt aantal door reizen 1. LITHAUEN: (Consulaat te Londen, Parijs of Berlijn). Kosten 6. Transitvisum 0.60. POLEN: (Vondelstraat 27, Amsterdam 80040). Visum voor één reis 5, voor langer verblijf dan 3 maanden 10, voor doorreis in één rich ting, heen en terug 1; transitvisum 50 ct. ROEMENIE: (v. Eeghenstraat 88, Amsterdam 90472; Oudehoofdplein 4, Rotterdam 28008. Alexanderstraat 7, Den Haag 111274). Kosten circa 6.50. RUSLAND: (Legatie te Berlijn). TURKIJE.; (Javastraat 86, Den Haag 114761). Gewoon visum 7. Transitvisum 2.80. Facili teiten voor bepaalde reizigers. ZUID-SLA VIE: Binnenkant 46, Amsterdam 41645; Korte Wijnbrugstraat 5, Rotterdam 20740) Visum voor verschillende in- en uitreizen ged. 6 maanden 6: voor één in- en uitreis 3 maan den 3; Transitvisum 1 en 50 ct. Faciliteiten voor bepaalde reizigers. K.M. Abazia 1606 Adenau 342 Aix-les-Bains 1000 Aken 236 Ander matt 891 Antwerpen 160 Athene 3265 Baden-Baden 608 Barcelona 1603 Bazel 706 Bayreuth 704 Berlijn 685 Belfort 633 Bern 813 Biarritz 1239 Boekarest2360 Bonn 287 Bolzano 1116 Bordeaux 1056 Brunswijk 447 Bremen 376 Breslau 1015 Brindisi 2226 Brugge 260 Brussel 207 Boedapest1431 Chemnitz 686 Chermont-Ferrand 905 Cortina d'Ampezzo 1230 Klagenfurt Koblenz Koningsbergen Konstanz Kopenhagen K.M. 1199 346 1262 817 953 Landeck 994 Lausane814 Leipzig 636 Leningrad 2128 Lindau 823 Lissabon 2467 Locarno998 Lugano 1011 Luik Luxemburg Luzern Lyon Maagdenburg 227 379 802 922 534 Chur 216 Danzig 1145 Darmstadt Davos Dortmund Dresden Duisburg Düsseldorf 467 952 242 745 197 224 Madrid 1760 Mainz433 Mannheim 512 Marseille 1247 Metz 439 Milaan 1085 Monte Carlo 1447 Moscou 2478 Mtinchen 822 Münster i/W 228 Namen 267 Nancy 496 Napels 2008 Neurenberg 665 Nice 1425 Dijon 728 Oostende Oilcans Oslo Osnabriick Eisenach 476 Paderbom Elberfeld 232 ParÜs Engelberg 838 Plauen Erfurt530 p°sen (Poznan) Praag Florence1410 Frankfurt a/M Freiburg i./B. Freudenstadt 444 715 659 862 214 Genua 1241 Gerard mer 582 Gibraltar 2461 Göttingen 446 Gothenburg 1026 Granada 2193 Ragusa Rome Genève Gent Graz 1236 Saarbriicken Salzburg San Remo Sassnitz Sevilla Sofia Spa Stockholm Straatsburg Stuttgart Grenoble 1010 Halle 601 Hamburg 492 Hannover Havre (Le) Harzburg Heidelberg Helsingborg 383 588 479 523 997 989 864 739 580 395 259 590 Kissingen 579 Thun Toulouse Tours Trier Triëst Turijn Ulm Innsbruck Interlaken Karlsbad Karlsruhe Kassei Keulen Kiel Venetië Verona Warschau Weenen Wiesbaden Würzburg Zagreb Zürich 280 616 1335 253 317 503 678 972 868 2068 1776 485 956 1388 791 2305 2210 286 1546 610 626 841 1182 731 396 1389 1090 716 1405 1324 1276 1438 425 562 1450 701 Begunstigd door het heerlijkste zomerweer had Donderdag het jaarlijksche kinderfeest plaats, dat den leerlingen der hoogste klassen van openbare lagere scholen door de Schuurman- Schimmel-van Outeren-Stichting wordt aange boden. Reeds voor acht uur had zich een 400-tal kin deren verzameld op de ruime speelplaats van de scholen 15 en 16 aan de Linschotenstraat. Te kwart over acht ging het in optocht, met de muziek voorop, naar het Spaame, waar tegenover de Bakkerstraat twee keurig bevlagde booten gereed lagen, om het jonge volkje te ontvangen en te vervoeren voor een genotvollen dag op het water. Onder vroolijk gejuich en gewuif en opge wekte muziek nam de tocht een aanvang. Al lereerst ging het'door het Zuider Buitenspaarne en de Ringvaart naar de prachtige Kagerplas- sen. Tal van kleinere en grootere vaartuigen passeerde men of werden ingehaald en met ge juich of gewuif begroet. Vervolgens voeren de kinderen over den Ouden Rijn met zijn welige, dichtbevolkte en nijvere oevers langs Rembrandt's molen naar Alphen, waar zij om half een aankwamen. Een korte maar warme wandeling bracht een aan gename en gaarne aanvaarde afwisseling in den heerlijken tocht. Het was voor de jongens en meisjes een werkelijk genot de beenen weer eens flink te kunnen strekken onder de tonen van vroolijke marschmuziek. Om één urn- scheepte het geheele gezelschap zich weer in voor den terugtocht, die nu ging langs Heimanswetering, Brasemermeer, Ring vaart en Spaame. De muziek aan boord hield er lustig den moed in van het varende gezel schap, dat zich den tijd kortte met zingen, jui chen en wuiven, al naar de omstandigheden het vroegen. En natuurlijk werd er alle aandacht geschonken aan eten, drinken en versnaperin gen. Het bleek duidelijk, dat het water honge rig maakt. Om vijf uur kwamen de beide booten met haar talrijke passagiers in opgewekte stemming weer in Haarlem aan. Bij het van boord gaan werden de kinderen verrast door de firma Dros te met een reep chocolade. Het „Gerdessenfeest" behoort dus weer tot het verledene. Allereerst namens de feestcom missie een woord van grooten dank aan de erf laters, die dit jaarlijksche feest hebben moge- Kap. 30.000.000.— Reserve 9.300.000— lijk gemaakt en vervolgens aan de geleiders, de bediening, het dekpersoneel en de muzikanten, die zich allen hebben beijverd het feest te doen slagen. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donderdag 20 Juli 1933 de volgende uitspraken gedaan: G. B„ wonende te IJmuiden, gem. Velsen, „bedreiging," vrijgesproken. J. H. v. E., ijscoventer, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, „overtr. art. 249, W. v. Str.", een jaar en drie maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis o.v. J. K„ monteur, wonende te 's Gravenhage, „veroorzaken van dood door schuld", drie maan den hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. G. M., bloembollenkweeker, won. te Uitgeest, „appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", 14 dagen hecht, met ontzetting van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden o.v. H. J. N., schilder, wonende te Haarlem, „over treding art. 239 W. v. Str." zes maanden gev. straf o.v. B. J. W. v. d. A„ zonder beroep, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd, „diefstal", een jaar gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. W. G. E„ vertegenwoordiger, wonende te Zaan dam, „verduistering in dienstbetrekking", acht maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. W. H. B„ melkrijder, wonende te Schelling- woude, gem. Amsterdam, „appèl overtr. Motor en Rijwielreglement," 3 boete subs. 3 dagen hechtenis o.v. A. v. E., los werkman, wonende te Zaandam, „appèl overtr. Alg. Politieverordening van Zaan dam," 5 boete subs. 2 dagen hechtenis o.v. M. B„ vervoerder, wonende te Volendam, „ap pèl overtr. Motor- en Rijwielreglement," vrij gesproken. J. T., chauffeur, wonende te Volendam, „appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement", vrijgespr. VOOR DE WEEK VAN ZATERDAG 22 TOT 29 JULI Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24. Zondag 12 uur inkleedingscursus en daden- club voor de Justa's. Zaterdag en Maandag geen club wegens fancy-fair. Graalhuis „Stanislaus Kostka", Middenweg 116. Zondag vervallen alle clubs. Er is tentoonstel ling in het Graalhuis van het werk der clubs. Vrij entree voor belangstellenden. Deze tentoon stelling is geopend van na de Hoogmis tot des avonds 9.30 uur. Maandag 7.30 uur Wandelclub. Dinsdag geen dadenclub. Donderdag korfballen. Vrijdagavond begint er een nieuwe reidans club om kwart voor 8. Graalleden van den Middenweg! Er wacht jullie een groote en heerlijke verrassing. Vraag eens aan je leidster! ZONDA.G 23 Juli, 10 uur: Autotocht \oor de Ned. Reisvereniging voor Katholieken. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 25 Juli, 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in het ge bouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St;. Franciscus" in het Militairengebouw Zoetestraat 14. WOENSDAG 26 Juli, 7.45 uur: Interlocal Voetbalwedstrijd K.J.M.V. HeemstedeHaarlem, op het terein H.B.C. DONDERDAG 27 Juli, 8 uur: Bureauvergade- ring R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Praatavond Esperantisten-vereeniging „Abbé Richardson" in gebouw „St. Bavo". VRIJDAG 28 Juli, 8 uur: Vergadering van het Armbestuur parochie H. Antonlus van Pa dua. 8 uur Repetitie Mandolineclub „Santa Lucia" in „Centraal". ZATERDAG 29 en ZONDAG 30 Juli, 1.50 uur: Tweedaagsch uitstapje naar Brussel, Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. Vereenigin- gen verzocht vooral overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverpark 187 telefoon 12791, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. In het tijdvak 115 Juli zijn in de gemeente lijke zweminrichtingen 50066 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart mannen vrouwen Abonné's 3301 3124 35 ets. baden 199 190 10 ets. baden 2313 2538 Vereenigingsbaden 388 241 Schoolbaden 1734 1430 Kostelooze baden 6272 6252 Totaal 14207 13775 Delft mannen vrouwen Abonné's 6711 6988 35 ets. baden 202 221 10 ets. baden 1744 1955 Vereenigingsbaden 187 55 Schoolbaden 2615 1406 Totaal 11459 10625 Door de Ned. Spoorwegen is een goedkoope trein ingelegd van Enkhuizen, Hoorn, Purmer- end, Alkmaar, Zaandam, Haarlem, Amsterdam, N.-Bussum, Hilversum en Utrecht naar Arn hem en Nijmegen op Zondag 30 Juli. Veko, Zijlstraat 98, R. K. boek, bril in étui; v. d. Horst, Kinderhuissingel 6, boek; Suyk Schermerstraat 26, boek; Koning, Raamgracht 4, broche; v. Houten, Baljuwslaan 16, idem; v. d. Meer, Mr. Joostenlaan 5, ceintuur; Kruis bergen, Slamatstraat 5, étui met teekenbehoef ten; Hart, Garenkokerskade 6, gewicht; Len zen, Atjehstraat 9, idem; Asyl, Ridderstraat 11, hond, 2 katten; Kennel Van 't Hofstraat 93, 2 honden; Verkooy, Luitesteeg, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje, 2 katten; Zuster Overste, Zijlsingel 2, muntstuk; Bur. v. Pol., Smedestraat 9, portemonnaieJonker, Sout- manstraat 38, idem; v. Eijk, Ridderstraat 12, pullover; Groot, Spaarne 61, postduif; Hoffies, Borneostraat 37, rijw.belast.p'aatjeJeuken. Tulpensraat 44, regenjas; Ten Have, IJsco- wagen Leidschevaart (Munterslaan) idem; v. d. Putten, Spaanschevaartstraat 14, bosje koperen roeden; v. d. Sluis, Jacob Catslaan 4, trekwagentje; De Ridder, Je'gersmastraat 20, vulpotlood; Sluitemaker, Zijlweg 109, vulpen. Ockhuis, Badhuisstraat 36 rd., kinderarm bandje; Zwart, Lorentzkade 152, beursje; Tol, Spaarne 15 a rd., broche; De Vries, K. Wijn gaardstraat 10, badpak met handdoek; Kooij- man, Klein Heiligland 52, beursje; Roode, Pijls laan 122, ceintuur; Bur. van politie, Smedestr. 9, ceintuur, kinderschoentje; De Ridder, Blee- kenbergstraat 37, doos met sleutels; De Wit, Lange Wijngaardstraat 17, etui met schrijf behoeften; Den Ouden, K. Vlamingstraat 4, regenjas; Hoekstra, L. Margarethastraat 18, id.; Glas, Rustenburgerlaan 79, jas; Wetering, Van Oosten de Bruynstraat 201, regenjas; Kennel Fauna, Parklaan 119, 4 katten; Boo gaard, Schalkwijkerweg 15, kano; Munk, Zijl- weg 54,. lorgnet; Smit, Leidschevaart 138, hon denpenning;* v. Aken, Teylerplein 53, porte monnaie; -Huizing, Ursulastraat 11, rijwiel pomp; De Weerd, Kleverparkweg 156, Lips. sleutel; Van Straaten, Olycanstraat 27, gymn. schoen; Dekker, Kennemerstraat 35, slipover; Horselenberg, Cederstraat 30, schoen; Heyne, Saracenenstraat 11, taschje. Turien, Teslastraat 17, armbandhorloge; Wit kamp, Ampzingstraat 2, bril in etui; V. Zande, J. Nieuwenhuizenstraat 14, broche: Bur. van Politie, Smedestraat 9, handschoen, rijwielbe- lastingplaatje; Telgen, Delftstraat 8 rood, regenjas; Blanket, Kleverlaan 80, portemon naie; Bosman, Kerkhofstraat 20, idem; Klas horst, v. Oosten de Bruynstraat 212, jongens pet: Stalvoort, Wilgenstraat 71, 3 damesportret ten in enveloppe; Nachtveiligheidsdienst Raaks 13, rijwiel- en zwemkaart; Vreenegoor, Kruis tochtstraat 34, rozenkrans in etui: Bur. v. Poli tie, Smedestraat 9, zwemgoed, heerenschoen en huissleutel; Flooren, Houtvaartpad 186, werk- schort; Boon, Santpoorterstraat 54, jongens schoen; Roosma, Spijkermanslaan 17, zwem kaart. De regeeringscommissaris inzake steun aan de griendcultuur deelt namens den Minister van Economische Zaken mede, dat voor het schoonhouden van eenjarige griend- en teen gewassen, gegroeid op gronden welke in den winter 1932-1933 blootstruik zijn geweest, gel den beschikbaar worden gesteld onder de vol gende bepalingen: 1. de bijdrage in de kosten van het schoon houden per H.A. eenjarig teen of griendhout, gewied, zal bedragen ten hoogste ƒ12.50; 2. de bijdrage in de kosten van het schoon houden per H.A. eenjarig teen of griendhout, gehakt, zal bedragen ten hoogste ƒ25; 3. belanghebbenden, die voor eene bijdrage als bovenbedoeld in aanmerking wenschen te komen, behooren daarvan voor 1 Augustus a.s. mededeeling te doen aan het adres van den regeeringscommissaris Nieuwe Weg 10 te Wer kendam, onder opgave van: a. het aantal H.A. eenjarige gewas, hetwelk in den zomer 1933 wordt gewied of gehakt; b. de juiste plaats waar deze griendlanden zijn gelegen, alsmede hunne benaming en ka dastrale grootte; c. naam en volledig adres van den belang hebbende. 4. De grienden behooren op het tijdstip van de controle, die zal aanvangen vanaf 15 Augus tus 1933, behoorlijk gewied, casu quo gehakt te zijn; 5. voor grienden, welke naar het oordeel van de Centrale Commissie' inzake steun aan de griendcultuur, niet voldoen aan den sub 4 ge stelden eisch, worden geen bijdragen als be doeld sub. 1 en 2 verstrekt. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) 19 Juli: A. C. Reurings, stoffeerder, Graaf van Bloisstraat 101, Gouda. H. A. van Kuijk, Vlaardingerdijk, Schie dam. J. Jelier, koopman, Dirksland, Jullana- laan 751. A. v. d. Meiracker, loodgieter, Zaagmolen straat 191, Rotterdam. H. Budding, rijwielhandelaar, Aleidisstraat 8a, Rotterdam. W. H. Schulze, machine-ingenieur, Weizicht straat 13a, Rotterdam. N. B. Olman, koopman, Hendrik Sorch- straat 37, Rotterdam. J. van Dorp, Oranjeboomstraat 174 b, Rot terdam. P. J. de Visser, Beyerlandschelaan 1, Rot terdam. H. C. Geys, Mathenesserdijk 191, Rotter dam. H. G. van Unnik, Polderlaan 24, Rotter dam. 20 Juli: N. Jonker, houder van een benzine depót, Anna-Paulowna. S. Lobe, Helmond. Vernietigd door het Gerechtshof te Arnhem, het faillissement van H. de Rooy, grossier in tabaks waren, Nijkerk. Vernietigd door het Gerechtshof te Leeuwarden, het faillissement van M. van der Dong, landbou wer, Lettelbert Gem. Leeg. De 35-jarige J. Sluiter uit de Zoutziederstraat te Rotterdam is bij het zwemmen in de Schie nabij den Bergpolder verdronken Zijn lijk is opgehaald en naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. In de Waalhaven te Rotterdam is drijvende gevonden het lijk van den 20-jarige J. de Bont ridder, gewoond hebbende in de Vervoorstraat, die op 18 dezer werd vermist en wiens kleeren men aan den oever van de Waalhaven had ge vonden. De jongeman is bij het zwem men verdronken. Vrijdagmorgen kwam de 14-jarige jonge werkman J. Jurg, werkzaam op de meubelfa briek van de N.V. firma Gebroeders van Rooyen, te IJsselstein, in aanraking met een schuurmachine. In bewusteloozen toestand werd hij naar het R.K. Ziekenhuis te IJsselstein ver voerd, alwaar dr. de Morrée de eerste hulp ver leende. Vrijdagmiddag is in de Eemnesservaart bij het zwemmen verdronken de 35-jarige land bouwersknecht M. v. d. Veer, woonachtig te Nijkerk. Het stoffelijk overschot is later door zwemmers opgehaald. Antwerpen, 20 Juli. In het Berchmanscollege werd heden het Filmcongres der Vlaamsche Katholieken ge opend, waar ook talrijke deelnemers uit Hol land, Duitschland en Frankrijk tegenwoordig waren. Opvallend was de talrijke opkomst van geestelijke zijde, onder welke ongeveer alle Or den en Congregaties vertegenwoordigd waren. Onder de Nederlandsche Congressisten merk ten we o.m. op Pater Welter O.P. en Mr. Tepe, voorzitter en secretaris van de K. F. C„ Rector Broekman en Mr. J. Mutsaers van de N. V. Eidophon. Nadat om 10 uur een plechtige H. Mis was opgedragen door den Zeereerw. heer H. Cartuy- vels, algemeen bestuurder der Katholieke Film liga, hield Pater P. Morlion een toespraak over: Het geweten tegenover de Film, waarin de ge wijde spreker uitvoerig betoogde, dat ons ge weten ook onze houding tegenover de film moet bepalen. Het is een dure gewetensplicht van alle Katholieken om de goede films te bevor deren en de slechte films te veroordeelen en te bestrijden. Om elf uur hield de filmcriticus, A. van Domburg, uit Amsterdam, een belangrijke lezing over den strijd tegen de huidige film productie. Het groote bezwaar, dat we tegen de hedendaagsche filmproductie moeten heb ben (met uitzondering van een zich baanbre kende verdieping in Amerika) is niet zoozeer de immoraliteit van de film, maar de a-mora liteit, die ons tegenkomt uit de doorsnee-Ame- rikaansche film en de Duitsche operette-film. Bovendien de leugenachtige voorstellingen van het leven, waarin de levenswaarden op hun kop worden gezet en van het leven en de wereld een totaal verkeerd beeld wordt gegeven. Deze leugenachtige houding spruit voort uit de zucht der fabrikanten, wien het niet te doen is om zooveel mogelijk een cultuur te bevorde ren, maar om zooveel mogelijk films te maken, die verdiensten afwerpen en het dividend de hoogte indrijven. Vandaar dat de Amerikaansche opper-censor William Hays, onlangs verklaarde, dat Ameri ka voortaan maar zedelijk goede films moest gaan makenomdat met onzedelijke film3 op dit oogenblik toch geen geld te verdienen is. De ware mentaliteit van de Amerikaansche filmproducers, welke jarenlang in de praktijk tot uiting kwam, wordt eindelijk in deze uit spraak van Hays duidelijk geformuleerd. De beste manier om deze a-moreele produc ten te bestrijden is genadeloos met zulke films afrekenen, ook wanneer deze films strikt mo reel door den beugel kunnen. In het algemeen kan men zeggen, dat de critiek en ook de keu ringsinstituten geen rekening houden met deze a-moraliteit, omdat ze keuren naar den maat staf der strikte zedelijkheid in engeren zin. Een ander middel is het vervaardigen van eigen katholieke films, die niet liegen over het leven en die, in eerwaardigen vorm vertoond, het leven aandurven in al zijn verscheidenheid, maar met de waarheid als tegenhanger. Deze films kunnen op den duur den invloed der an dere, der a-moreele films neutraliseeren. Zij behoeven daarvoor niet groot in aantal te zijn, maar wel gespannen en boeiend van vorm en inhoud. Als tweede inleider trad op de heer R. Muckermann, hoofdredacteur van den Kath, Film-Persdienst in Duitschland, met als on derwerp: Persactie en Film. Spr. zette helder en duidelijk uiteen de taak, welke de pers heeft ten overstaan van de film, alsmede de houding welke de filmproducenten tegenover de film moeten aannemen. Critiek is noodig, want ze is de barometer waarop weder zijds kan vastgesteld worden of iemands be handeling juist of onjuist is. Wil men echter critiseeren, dan dient men een vaste basis te hebben, anders valt het oordeel ongerecht uit. Daarom wordt van de filmcritici gevraagd, dat hun werk niet zuiver negatief zij, doch opbou wend en scheppend, m.a.w. bijdragend tot het verkrijgen van een goede filmproductie. De cri tiek wil ze praktisch zijn en doelmatig moet van het volk uitgaan, want het volk reageert heel anders dan de filmcriticus, is veel eenvou diger in zijn opvattingen. Eenzijdige critiek die louter steunt op de artistieke waardebepaling is evenzeer uit den booze. De pers moet een bondgenoot worden van den filmproducent, eerst dan zullen goede resultaten van haar werk te verwachten zijn. Het laatste doel van ons werk aldus eindigde spreker zijn belang wekkend betoog, is niet de film, is evenmin de pers, doch is de redding van de zielen. Naar aanleiding van beide lezingen ontspon zich een levendige gedachtenwisseling, waarin vooral met nadruk werd betoogd, dat het nood zakelijk is om op dit gebied internationaal samen te werken. In den namiddag werden verschillende interressante Nederlandsche films vertoond van de bekende cineasten der Avantgarde-groep in Nederland Mannus Francken, Ottg van Neyen- hof, G. Aalfs, Dick Laan en Jan Hin. Deze films uit artistiek oogpunt zeer waardevol, vonden den algemeenen bijval der congressisten, Eenige proeven van sprekende smalfilms wer den op het witte' doek vertoond waarbij de technische vooruitgang op dit gebied zeer op viel. De Ria-Rago missiefilm als documentaire film van niet te onderschatten waarde oogstte eveneens, een groot succes. Filmisch niet onver dienstelijk was o.m. het nieuwste product van de Eidophon, een film uit de Graalbeweging, getiteld: „Rorate coeli", vooral de geluids weergave van het schoon liturgische lied viel zeer te prijzen. 's Avonds om half acht had de groote feest- vergadering plaats die werd ingeleid door de vertooning van eenige Vlaamsche Avantgarde- filmen, o.m. de Yserbedevaart, Lourdes en Nooit meer Oorlog van de Keukeleire en Vermeulen. Een diepgaande inleiding hield prof. dr. Fran sen over „Nederlandsche Cultuur en film". Als afwisseling volgden eenige fragmenten uit twee Nederlandsche geluidsfilmen „De Trekschuit" en „De Steeg", alsmede van de Japansche film „Nippon', een werk van ouderen datum, doch een projectie op dit Congres stellig waard. Ten slotte had voorlezing plaats door den Eerw. Heer Cartuyvels over de resoluties van het Congres, die tevens een werkprogram be helsden voor het komende jaar. Na een interessante en vruchtbare discussie werd door Pater Morlion OP. dit welgeslaagde Congres gesloten. BUITENZORG, 21 Juli (Aneta) Blijkens 'n telegram van den Resident van Benkoelen, d.d. 20 Juli, meldde de uit Soewoh teruggekeerde de tachementscommandant van Kroe, dat te Soe woh geen huizen zijn ingestort als gevolg van de explosie op het solfatorenveld aan de Noord- Westzijde van de Soewoh-vlakte. Zestig gezinnen of circa driekwart der bevol king is weggetrokken naar Kota-Agoeng. De sawahs zijn gedeeltelijk onder water, ge deeltelijk onder modder geloopen. De Wai Semanglia is opgeslipt. Het stroombed verplaatst zich in Noordelijke richting. Van de marga Soewoh is nog slechts de soe- soen Antatai bewoond. Circa twintig gezinnen zijn hier overgebleven. Er is gebrek aan voerfseL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14