Londen bracht geen uitkomst m m De toenadering tusschen Frankrijk en Italië St. Willibrordus IP Het nieuws van heden DE SPELBREKER HEET AMERIKA Het Concordaat MACHTSVERSCHUIVING IN EUROPA AARDBEVING IN TURKIJE Attila's doodkist opgegraven DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PER§ ZATERDAG 22 JULI 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18434 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN. Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering De wereldconferentie toonde wel de geschilpunten aan, maar niet den weg naar samen werking Uitstel, maar geen afstel? Blauwhemden in Ierland Fascistische organisatie opgericht Geweldige stadsbrand BLACK AND WHITE' Het Weer Voorstellen der V.S. Voor onderhandsche besprekingen en verlenging van het tolbestand Dr. Colijn gehuldigd ALS DE ZON MET FELHEID BRANDT Een kijkje op het strand te Los Angeles Het ongeluk met de patronaatskinderen Duitschland in het net Geheimzinnige zitting Onder leiding van Goering; S.S. en S.A.-leiders bijeengeroepen Graanbeurzen gesloten In verschillende Amerikaansche steden De Rijksdagbrand Bij het proces geen buitenlandsche verdedigers toegelaten Twintig dooden en vele gewonden Spoorwegongeluk in Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Post geland Hitier voor de radio Over de verkiezingen voor de Evangelische Kerk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Londen, 20 Juli De Oeconomische Wereld-Conferentie wordt de volgende week verdaagd en tijdens haar eerste zitting was zy gelukkiger in het vaststellen der verschillende geschilpunten tusschen de staten, dan in het uitwerken van een plan voor samenwerking tusschen de na ties. De drie Groote Mogendheden waarom te Londen alles draaide, hebben zich beijverd om ieder op haar beurt alle voorstellen te ketsen waarin de kiem van eenige overeenkomst ge legen was. President Roosevelt was er zélfs niet toe te bewegen, het voorstel dat de goudlanden en Engeland hem deden om tot een tijdelijke sta bilisatie over te gaan, in overweging te nemen. In zijn antwoord drong hij er óp aan dat de conferentie zich zou bezig houden met de andere punten van haar agenda. Naar Amerikaansche opvatting waren er twee mogelijkheden om daadwerkelijk iets tot stand te brengen. De eerste was de bevrijding van den internationalen handel van de beper kingen waaraan deze onderworpen is. De tweede welke in nauw verband stond met de huishoudelijke agenda waaraan de voorzitter der Conferentie zijn hart verpand heeft, lag in het voorstel om een gemeenschappelijk pro gramma op te stellen van binnenlandsche ex pansie. Het eerste dezer twee. plannen werd getorpe deerd door Frankrijk. De goudlanden verklaar den zich bereid om zeer ver te gaan ir het verminderen der tarieven, maar onder voor waarde dat de valuta's die thans schommelend zijn en vooral de dollar! eerst gestabili seerd zouden worden. Zoo lang zij bloot gesteld zijn aan het gevaar van depreciatie, kunnen zij er niet aan denken de maatregelen welke zij te hunner verdediging genomen hebben, op te geven. Wat het tweede plan betreft: het leek niet heelemaal buiten gesloten dat in dit opzicht iets te bereiken viel. Frankrijk en Engeland vertoonden niet de minste neiging om de Ver- eenigde Staten in hun inflatie-avonturen na te volgen. Daarbij kwam nog dat Frankrijk open lijk te kennen gaf, wel iets te voelen voor een programma van openbare werken waardoor de nijverheid geprikkeld en de oeconomische sterk te vergroot zou worden, en dat er toe zou kun nen meewerken om den deflationistischen druk waartegen de Fransche politiek zich verzet, te Verlichten. Om vele redenen zou ook Engeland welwil lend tegenover een gemeenschappelijk plan voor openbare werken gestaan hebben. De Britsche regeering heeft dikwijls genoeg haar verlan gen geopenbaard van de prijzen te zien stijgen; zij wil echter niet overgaan tot inflatie om dit te bereiken. Het doen uitvoeren van openbare werken is een der manieren waarmee men de prijzen doet oploopen en den ondernemings geest prikkelt, zonder wetens en willens over te gaan tot depreciatie der valuta. Bovendien, wanneer op die wijze in de goudlanden de vraag grooter zou worden, zou het mogelijk zijn de prijzen op te voeren zonder dat de waarde van het goud nog verder zakt ten opzichte van de gouden valuta's. Niettemin was het de Britsche regeering die hier haar veto uitsprak. Bij monde van den heer Runciman gaf zij Woensdag als haar mee ning te kennen dat aan een plan voor open bare werken groote moeilijkheden verbonden zijn en dat zij een dergelijk plan daarom niet aanbevelen kon; voor het uitwerken van een internationaal ontwerp viel dan ook niet op de deelneming van Engeland te rekenen, ter wijl tevens geen zitting gewenscht werd in een eventueel comité voor de bespreking van dit onderwerp. Ofschoon de eerste minister later verklaarde dat dit alles alleen maar betrek king had op een voorstel voor openbare wer ken in Midden-Europa welke Engeland zou fi nancieren, nam zijn rede toch den indruk niet weg dat er niet in ernst aan gedacht wordt wer kelijk stappen te doen om de prijzen te verhoo- gen of de vraag te verlevendigen. Deze rede deed het laatste beetje hoop dat ten minste eenig resultaat zou voortvloeien uit de huidige zitting der Conferentie, in rook opgaan. Zoo zal de Oeconomische Wereld-Conferentie dus verdaagd worden zonder dat zij in staat bleek op meer dan eenige niet noemenswaar dige onderdeelen tot overeenstemming te ko men. Ten opzichte van het politiek eenheids front tegen de inzinking, hetwelk het doel was waarvoor de Conferentie te zamen geroe pen werd, zijn de besprekingen vast geloopen in een eindeloozen cirkel van negatie Elke re geering is bereid om drie-vierde van de agenda te aanvaarden, maar juist het verworpen vierde is telkens het voornaamste bestanddeel van de politiek eener andere regeering. Deze stand van zaken is grootendeels een gevolg van den tijd waarin de Conferentie bij een kwam. De oeconomische loop der dingen wordt op het oogenblik in heel de wereld over schaduwd door het geweldige Amerikaansche experiment. Zoo lang de kern en de methoden van dit experiment niet scherp o ïlijnd zijn, zal het voor de Amerikanen onmogelijk blijken hun daadwerkelyken steun te geven aan de in ternationale samenwerking. Ter zelf der tijd achten de goudlanden hun stabiliteit bedreigd door de depreciatie van den dollar en op hun beurt zijn zij niet bij machte de noodzakelijke concessies te doen voor een internationale over eenkomst, zoo lang aan den val van de Ameri kaansche valuta geen paal en perk is gesteld. In zijn eigenaardige positie zal het Engeland moeilijk vallen zijn politiek te bepalen, zoo lang het onbekend is hoe ver aan gene zijde van den Oceaan de inflatie, en hoe ver aan gene zijde van het Kanaal de deflatie gaan zal. Om kort te gaan, de politiek van President Roosevelt heeft in Amerika de verwachtingen zoo hoog gespannen, verspreidde in Frankrijk een panischen schrik en doet Engeland zoo zeer tusschen hoop en vrees leven, dat niets gedaan kan worden voor het eerste oogenblik van groote onzekerheid voorbij is. Hierop moeten wij wachten en zoodra de na ties een helder overzicht hebben van wat de President der Vereenigde Staten gedaan heeft en doet, kan de Conferentie weer te zamen komen met een veel grootere kans op succes. Intusschen is het van het grootste belang niet uit het oog te verliezen dat de poging om tot een internationaal programma van her stel te komen, uitgesteld maar niet afgesteld is. Alleen is het feit onomstootelijk vastgesteld dat noch de wereld, noch eenig land het moge zoo rijk en zoo overvloedig bedeeld zijn met natuurlijke hulpbronnen als maar denk baar is den levensstandaard zal kunnen handhaven of herstellen welke voor het intre den der oeconomische inzinking een oogenblik heerschte. Sir WALTER LAYTON (United Press Nadruk verboden) BUBLIN, 21 Juli (V.D.) Gisteren kwamen te Dublin ongeveer 300 vertegenwoordigers bij een van de door den voormaligen politiechef Generaal O'Duffy geleide oud-frontstrijders-, organisatie, die zich den laatsten tijd in steeds reactionnairder richting heeft ontwikkeld. Er werd besloten van de organisatie een zuiver fascistische vereeniging te maken onder den naam van Nationale Garde. De leden zullen een blauw hemd als uniform dragen en O'Duffy werd tot leider gekozen. De Nationale Garde stelt zich ten doel de afschaffing van het par lementaire stelsel, bestrijding van het commu nisme, opheffing van stakingen en uitsluitin gen en het instellen van scheidsgerechten ,ot regeling van arbeidsconflicten, organisatie van den landbouw en bestrijding der werkloos heid door bijzondere maatregelen. De organi satie wil zich voorloopig beperken tot een le dental van 25.000. In de graafschappen Cork, Limmerick en Tipperary zou zij reeds een zeer grooten aanhang hebben. Reeds dadelijk na de vergadering kwam het tot een botsing met linksche elementen, die met de blauwgehemde fascisten slaags raakten. Naar verluidt zou de regeering-De Valera niet voornemens zijn de organisatie der Nationale Garde ongehinderd revolutionnaire actie te laten voeren en zal zij zoo noodig maatregelen tegen de nieuwe beweging nemen. CALGARY (Canada), 21 Juli. (Reuter.) Een groep huizen en verscheidene groote magazij nen der stad zijn door brand totaal vernield. 99 wmmrnm Een zeldzaam geval van kleurverwissëling van de huid vertoont zich hij George Smith, een neger, die woont in Milwaukee Wis consinDe kleurwisseling begon aan een vinger en strekte zich dan uit over heel het lichaam. Het laatst kwam het ge zicht aan de beurt. Thans is Smith voor circa 90 pCt. wit. Slechts op het boven lichaam en in het gezicht vertoonen zich nog een paar donkere plekken. Amerikaan sche dokters bestudeeren dit uniek verschijnsel. Verwachting: meest zwakke wind ui1 westelijke richtingen, gedeeltelijk be- wolkt, aanvankelijk nog eenige onweers- kans, koeler. Verdere vooruitzichten: aanvankelijk nog warm. H Zon op 5.06, onder 9.05. Licht j= op 9.35. Nieuwe Maan 4.23 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii LONDEN. 21 Juli. (Reuter.) In de plenaire zitting van de economische commissie der Lon- densche conferentie, welke hedenmiddag om 4.15 onder voorzitterschap van dr. Colyn be gon, las deze een Amerikaansch voorstel voor. Hierin wordt de hoop uitgesproken, dat de ver schillende regeeringen tijdens de verdaging der conferentie langs diplomatieken of anderen weg levensvatbare voorstellen zouden doen ter bereiking van de doeleinden, waarvoor de con ferentie oorspronkelijk bijeen was geroepen. Verder geeft Amerika in overweging, om den bestaanden tolwapenstilstand te verlengen on der nauwkeuriger omschreven bepalingen dan thans het geval is. Nadat dr. Colijn de commissie een tot weer ziens had gewenscht en de zitting gesloten had verklaard, was hjj het middelpunt van een merkwaardige huldebetuiging. Alle commissie leden rezen op van hun zetel en applaudis seerden, om dr. Colijn hun waardeering te uiten voor zyn krachtige maar hoffelijke uit oefening zijner voorzittersplichten. Nader wordt gemeld, dat dr. Coly'n de zit ting in dezer voege sloot: Wat het lot der conferentie zal zyn, weet niemand, maar laat mij, om de hoop niet te doen verliezen, eindigen met een „Tot weer ziens!" Men acht het waarschijnlijk, dat het bureau der conferentie in September te Genève zal bijeenkomen, tegelijk met den Volkenbonds raad. Waarschijnlijk zal ook een datum wor den voorgesteld voor het weer-bijeenkomen van de conferentie zelf. De „Köhn. Volksz." meldt, dat de tekst van het concordaat waarschijnlijk hedenavond in het Italiaansch in de „Osservatore" en in het Duitsch te Berlijn zal verschijnen. BO URGES, 21 Juli (Reuter). De vijftien kin deren uit een internaat te Gieu, die ondej ge leide van een geestelijke een uitstapje gemaakt hadden, zijn op vier na verongelukt. Ge komen bij den zeer diepen Etang du Puit in de nabijheid van Argent-sur-Sauldre, besteeg het gezelschap een roeibootje, dat daar aan ten oever lag gemeerd, ten einde naar den over kant te varen. Het bootje was echter veel te klein om er allen tegelijk mee te kunnen overzetten en mid- 0 De Fransch-Italiaansche toenadering, be zegeld en bevorderd door de ondertee- kening van het van Mussolini uitge gane en door Frankrijk „gecorrigeerde" vier- mogendhedenpact, heeft een einde gemaakt aan de onaangename spanning, welke sinds het sluiten der Parijsche vredesverdragen tus schen de beide belangrijke Middellandsche- Zeemogendheden heeft geheerscht. Henri de Jou venei, die met de speciale opdracht deze toenadering te bewerken door Parijs naar Ro me werd gezonden, heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten en hij kon dat doen, omdat hij by Mussolini een gewillig oor vond. Henri de Jouvenel, die reeds by de totstand koming der Vredesverdragen begrip had ge toond voor Italië's miskende wenschen, bleek de rechte man op de rechte plaats. Italië voelde zich by de vredesverdragen door de andere geallieerden te kort gedaan, omdat het een grooter aandeel in de overwinning ge had meende te hebben, dan zyn bondgenoo- ten wilden erkennen. Dat Mussolini in 1922 by zyn opmarsch naar Rome zoo'n succes had, is dan ook niet alleen te danken geweest aan de zwakte der regeeringen van Giolitti en Facta op binnenlandsch politiek gebied, maar ook aan haar slappe houding op het gebied der buitenlandsche politiek, waar zy zich, vol gens de meening van een groot deel van het Italiaansche volk, by het verdeelen van den oorlogsbuit leelyk de kaas van het brood had den laten eten. Daar Frankryk by de vredes verdragen een doorslaggevende rol had ge speeld, richtte de Italiaansche ontstemming zich ook in hoofdzaak tegen Frankryk. Men verwachtte, dat Mussolini het „onrecht" het zegevierende Italië aangedaan, zou weten te herstellen. Deze verwachting heeft de Duce niet beschaamd, want Italië heeft zich on der zyn leiding weten op te werken tot een Europeesche mogendheid van den eersten rang. De na-oorlogsche internationale politieke constellatie is voor hem gunstig ge weest. De Oostenryksch-Hongaarscne dubbelmonarchie, Italië's grootste tegenstan der, had als groote mogendheid afgedaan en was in stukken gehouwen. De successiesta- ten konden natuuriyk de open gekomen plaats niet op gelyke wyze bezetten. Dr. Benesj, de minister van buitenlandsche zaken van Tsje- cho-Slowakije, heeft door de consolidatie en de vaste aaneensluiting van de Kleine Enten te wel getracht, de successiestaten tot uni verseel erfgenaam te maken van den politieken invloed van het geëxecuteerde Oostenryk- Hongarye, maar, wanneer Mussolini thans de kleine Entente als een nieuwe groote mogend heid qualificeert, klinkt daarin toch nog de noodige ironie door. Wat echter niet is, kan nog wbrden. En door het sluiten van het viermogendheden-verdrag is er via Frankrijk ook een meer welwillende gezindheid tusschen Italië en de staten van de Kleine Entente tot stand gekomen. Frankrijk en Italië zijn thans de groot-machten gewor den, die de Europeesche politiek beheerschen, doch het zwaartepunt der wereldpolitiek ligt niet meer in Europa. De Vereenigde Staten en Japan hebben sinds den wereldoorlog beduidend aan politieke beteekenis gewonnen, in het Brit sche wereldryk doet de invloed der steeds meer zelfstandig geworden dominions zich aldoor sterker gevoelen, en de Sovjet-Unie is zoo goed als een Aziatische mogendheid geworden. Duitschland, dat langzaam maar zeker zijn verloren prestige in Europa begon terug te win nen, is thans door het optreden van het na- tionaal-socialistische régime weer in een vol komen isolement geraakt. Het heeft aan het viermogendheden-verdrag mee mogen doen ten koste van concessies, welke geen der voorgaan de regeeringen zouden hebben willen toestaan. Duitschland heeft van de Anschlusz-gedachte afstand moeten doen en de bepalingen der vre desverdragen betreffende den Poolschen Corridor moeten bekrachtigen. Ook de nieuwe nationaal- socialistische regeering in Dantzig zag zich ge dwongen de politieke geloofsbelijdenis van Ver sailles te onderschryven. Van al deze omstandigheden heeft Italië party weten te trekken, en Mussolini's adelaarsblik reikt verder dan de nabye Adria. Albanië, Rhodes, de oase Dsjeraboeb Dsjoebaland en Jemen, al deze namen beteeke- nen successen voor de Italiaansche buitenland sche politiek. Na Groot-Brittannië, Frankryk. de Sovjet-Unie en Turkye is Italië de vyfde mohammedaansche grootmacht geworden. Welke gevolgen de toenadering van Frankryk en Italië, welke thans ook als goud-landen tegenover de angelsaksische mogendheden één lyn trekken, nog voor de Europeesche en koloniale politiek zullen hebben, valt thans moeilyk te overzien Het pact van vier, waarin Duitschland zich ais in een net heeft laten/ vangen door de ver zoende Latijnsche zusters, schijnt een volkomen wijziging der Europeesche machtsverhoudingen in te luiden. den op het meer viel dan ook een der kinderen overboord. De anderen trachtten den drenke ling weer binnenboord te trekken, doch doordat allen zich toen aan denzelfden kant van het bootje bevonden, werd dit natuurlijk aan dien kant te zwaar, met het noodlottige gevolg dat het omsloeg en alle inzittenden in het water terecht kwamen. Slechts vier kinderen slaagden er in den oever te bereiken, de overige 11 en de geeste- lyke kwamen, zooals gezegd, om het leven. Doordat de Etatjg du Puit zeer eenzaam is gelegen, was er niemand by de hand om hulp te verleenen. De lyken der slachtoffers waren hedenavond nog niet geborgen. Alle kinderen waren tusschen 8 en 12 jaar oud. BERLIJN, 21 Juli De Pruisische minister president Goering hield heden met minister Kerll en eenige hooge Pruisische ambtenaren een geheime zitting op het voor de kust van Sieeswyk-Holstein gelegen eiland Sylt. Na af loop keerde hij met alle deelnemers naar Ber lijn terug. Morgenmiddag komt een buitengewone ver gadering van alle S.S. en S.A. oppergroeplei- ders en groepleiders bijeen, waarvoor alle reeds met verlof zijnde leiders teruggeroepen zyn. CHICAGO, 21 Juli (Reuter) De termyn- handel in granen werd te Chicago, Kansas, Minneapolis, St. Louis en Duluth voor heden stopgezet, als gevolg van de buitengewone pa niek, die gisteren heeft plaats gehad en welke een daling van de graanprijzen tot het laagste peil van dit jaar heeft veroorzaakt. Nader wordt gemeld, dat het bestuur van de Board of Trade te Chicago later op den dag heeft besloten om de beperking gedurende onbepaalden tijd toe te passen, met het oog op den paniek- toestand. STRAATSBURG, 21 Juli. (Reuter). De Fran sche advocaten, die zich hebben aangeboden voor de verdediging van de beschuldigden in het proces in zake den Rijksdagbrand, hebben van den president van het rijksgerechtshof te Leipzig een brief gekregen, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche wet niet toelaat, dat buitenlandsche verdedigers worden aangewe zen. STAMBOEL, 21 Juli. (Reuter). Te Denizli ten Zuid-Westen van Smyrna werden tydens een hevige aardbeving hedenmorgen 20 men- schen gedood en velen gewond. Een aantal hui zen is verwoest. De aardschokken houden aan. Een panische schrik heeft zich van de bevolking meester ge maakt. NAPELS 21 Juli (Reuter) Volgens nadere berichten uit Benevento zyn er by het spoor wegongeluk. dat daar plaats had en dat ver oorzaakt werd door een verkeerde manoeuvre, zes personen gedood en 25 gewond. Fascistische organisatie in Ierland opgericht. Geheimzinnige zitting onder leiding van Goe ring op het eiland Sylt. Voorstellen van Amerika te Londen, o.a. tot verlenging van het tolbestand. Spontane hulde aan dr. Colyn. Sluiting van de graanbeurs te Chicago en in andere Amerikaansche steden. De Tweede Kamer aanvaardde het wetsont- werp-Marchant. In de avondvergadering der Tweede Kamer werd de behandeling van het ontwerp tot wij ziging der Landbouwwet voortgezet. Een jacht op de Waal gezonken; de opvaren den gered. De berging van het Lutine-goud; de kegel op den bodem der zee. PRAAG, 21 Juli. (Reuter.) Nabij Budweis aan den Moldau is een yzeren doodkist opgegraven, waarin een geraamte lag, dat het hoofd naar het Oosten gekeerd had. De kist dateert uit de vijfde eeuw na Chris tus en was omringd van wapenrustingen, gou den platen en ringen, schilden en munten van Byzantijnsch maaksel, terwijl sommige stuk ken het kenmerk dragen door Hunnen te zijn vervaardigd. By de kist werd ook een schitterend gedre ven gouden bokaal gevonden. Deze vondst komt overeen met de beschrij ving in een oude kerkelijke kroniek, waarin mel ding wordt gemaakt van het graf van Attila, de Hunnen-koning, die omstreeks 450 regeerde en den stoot gaf aan de Groote Volksverhuizing. Volgens de kronieken werd het stoffelijk over schot van Attila in een ijzeren kist met vele schatten in den bodem van den Moldau begra ven, nadat eerst de loop van de rivier tijdelyk was omgelegd. Na de begrafenis werden de meesten die aan het graf hadden gewerkt vermoord en liet men de rivier haar ouden loop hernemen, opdat het graf niet gevonden en geplunderd zou worden. Sindsdien heeft de Moldau evenwel zyn loop gewyzigd. FAIRBANKS, (Alaska) 21 Juli. (V. D.) De wereldvlieger Wiley Post is alhier geland om 22 uur 03 Amsterdamsche tyd. BERLIJN, 21 Juli (W.B.) Rykskanselier Hit- Ier zal morgenavond van 23.30 uur tot 23.45 uur via alle Duitsche zenders over de Evan gelische kerkverkiezingen spreken. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 756 Vorige Stand 755.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1