De tuinbouwtentoonstelling te Hannover r Onze vacantie-fotowedstrijd De SIX- 20 KODAK, ltd BIJZONDER, GROOTSCH EN KARAKTERISTIEK HET ZOMERT ZATERDAG 22 JULI Gebruikt steeds Een lust voor het oog Derde prijs: Vierde prijs: Vijfde prijs: TARGET HAWK EYE Zon in overvloed Eerste prijs: Tweede prijs: Alles is bijeengebracht, tvat op tuinbouwgebied maar te bedenken valt Een hoekje in het park van Bad Pyrmont Luchtfoto van Hannover. In het midden het nieuwe Raadhuis D'N DRE EN ZN TRUI Ingezonden door J. W. A. Beving Jr. Amsterdam WANDELSPORT DE DERDE KRING-TWENTE- TOCHT Nationale D. U. A. C.-tocht EEN VROOLIJKE SNUIT Nu is het de tijd voor een mooie vacantie-kiek Brievenmalen voor Hr. Ms. „Van Nes" De voorwaarden EEN FRAAI BROKJE NATUUR Ingezonden door Mej. R. Dopleide, Amsterdam Waar het om gaat? Ingezonden door P. C. van Eyk, Enschede Een „Kodak" is nog altijd de aristo craat onder de camera's en met de introductie van de nieuwe modellen kan men nu een „Kodak" koopen tegen dezelfde prijzen als die van gewone rolfilmcamera's. De „Kodak"- Six-20 is de modernste, meest elegante en daarenboven de kleinste rolfilm camera voor foto's 6X9 cM. De nieuwe modellen Six-20 en Six-16 zijn te zien en verkrijgbaar bij eiken vooraanstaanden „Kodak" -handelaar De „Kodak" Six-20 met haar sierlijke lijn, fijne optiek en modernen sluiter is een camera om trotsch op te zijn, die foto's maakt, waar U ook trotsch op kunt zijn. .«(5 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Van einde Juni tot begin October wordt te Hannover een Jahresschau Deutscher Gartenkultur (de Judega) gehouden, een tuinbouwtentoonstelling, welke tienduizenden bezoekers naar de mooiste stad van Noord- West Duitschland trekt en haar tevens plaatst in het middelpunt der belangstelling van de buitenlandsche toeristen, die zich door hetgeen de laatste maanden in Duitschland is voorge vallen, niet laten weerhouden om voet op Duit- schen grond te zetten. Inderdaad is de „Jadega" iets bizonders, iets grootsch en karakteristieks, Duitsche organi satie en Duitsche grondigheid hebben op een elf Hectaren groot terrein achter de monumen tale Stadthalle bijeengebracht en gerangschikt al wat op tuinbouwgebied maar te bedenken valt. Een uitnoodiging van de stad Hannover, welke ons met een der groote driemotofige vliegtuigen van de Lufthansa van Schiphol haalde en weer thuisbracht, stelde ons in de ge legenheid de tentoonstelling te bezoeken en we kunnen slechts onze bewondering uitdrukken over wat de directeur der stedelijke beplantin gen, de heer Herman Kube. die zich behalve tuinarchitect van ongemeene bekwaamheid, te vens een charmant causeur en gids betoonde, uit en op den grond te tooveren wist. Doel van de tentoonstelling is, de beteekenis van den tuinbouw in economisch, sociaal en cultureel opzicht in het volle daglicht te plaat sen en het aandeel, dat de tuinbouw in het ge heel der volkshuishoudkunde inneemt, aan schouwelijk voor te stellen. De tentoonstelling omvat zoowel groenteteelt als bloem- en boomkweekerij met al wat daar aan in industrieel opzicht annex is De groote blijvende tentoonstellingshal is één bloemen perk, waar honderden nieuwe producten van verfijnde cultuur de aandacht van den bloemen liefhebber en van den kweeker trekken. Ook op het open terrein zijn duizenden vierkante me ters met bloemen beplant in de meest bekende fontein, of wilt ge met bescheiden middelen een kinderspeeltuin aanleggen, of houdt ge van een rotspartij, of van planten en bloemen die 't liefst tusschen steenen gedijen; houdt ge van kippen of trekt uw hart u naar een konijnenfokkerij, geef uw oogen dan den kost en het wordt u in gegoten, hoe ge 't meest van uw liefhebberij profiteeren zult. Een kerkbestuur vindt er zelfs specimina van een voorbeeldig kerkhof. 't Spreekt vanzelf dat van welken kant men de tentoonstelling beziet, ze steeds een lust is voor de oogen. De tuinarchitect Hübotter die het plan ontwierp, en directeur Kube, die in een half jaar tijds een stuk onvruchtbaren grond tot een feeënpark herschiep, hebben op het gebied der tuinarchitectuur hun sporen verdiend. De laatste trouwens gaat er trotsch op, en eigenlijk ook iedere Hannoveraan, dat Hannover de stad is, waar de meeste vierkanv. meters park en bosch en wei per hoofd der bevolking ter beschikking staan in heel het Duitsche rijk. We kregen dat te zien aan de hand van statistieken, kaarten, tabelleh en roowel als in de edelste soorten. En van de Duitsche grondigheid, die niet altijd even aan trekkelijk is, hebben we hier niet anders dan respect. Bent u vrijgezel, en wilt u uw woonstee met een aardig voortuintje opvroolijken? Nummer C7, mijnheer; het schema wijst u den weg; een dertig vierkante meters; verlustig uw oogen aan het met groote zorg bedachte voorbeeld en ge hebt uw tuinier slechts opdracht te geven, des- gewenscht of zoo noodig met een aantal wijzi gingen, uw stukje grond naar dat voorbeeld te bewerken. Zijt u wellicht werkloos, of bent u de helft van een ..gehuwd paar op leeftijd", of het hoofd van een kinderrijke familie, of hebt u een buitentje op de magere hei, of zoudt u wat planten en een bloempje willen hebben in het van zon verstoken plekje met de zware eiken of kastanjes waar ge zoo trotsch op bent, of zoudt ge maanden lang van de boomen op uw eigen bescheiden lapje gronds het kostelijkste fruit willen plukken of wilt ge dagelijks groen te oogsten voor uw eigen tafel, noem het maar op en zoek maar uit; van alles vindt ge er in t volkomen uitgewerkte voorbeeld en in de grootste verscheidenheid en ge staat verbluft niet alleen, maar ge léért tegelijk bij dit prach tig en prettig aanschouwelijk onderwijs. Zoekt ge een rustig zitje aan een vijver met bewonderden tegelijk het stedelijk bouwplan, dat stergewijze park en bosch voert tot in t hart der stad. Onze gulle gastvrouwe had den leider van de persafdeeling van het gemeentebestuur, den heer Arends. en den directeur van het verkeers wezen, dr. Laugemann, te onzen dienste ge steld en onder hun geleide brachten we een bezoek aan het prachtige, in 1913 voltooide Raadhuis Hannover telt niet minder dan vier stadhuizen bezichtigden we een groot deel van het middeleeuwsche kwartier met de be kende „Fachwerk"-gebouwen, waaronder het beroemde Leibnitshuis,. ondernamen we een wandeltocht in het grootsche park Herren- hausen met zijn imitatie van de tuinen van Versailles, en werd ons een indruk gegeven van den uitbouw der stad in de laatste jaren. Ter loops kregen we te hooren, dat Hannover er in financieel opzicht beter voorstaat dan eenige andere Duitsche stad van beteekenis. En we konden dat veilig aannemen, toen ons verteld werd, dat bijvoorbeeld het nieuwe stadhuis, dat acht millioen had gekost, betaald was uit den verkoop van een miniem gedeelte van het reus achtige grondgebied, dat Hannovers eigendom is, en dat de stad bij voorkeur tot woonplaats werd uitgekozen door gepensionneerde ambte naren en onderwijzers, die hun laatste levens jaren in de stad van groen en bloemen wensch- ten door te brengen. Nevenbedoeling van de uitnoodiging aan de Hollandsche journalisten om naar Hannover te komen was, nog weer eens te laten zien en te vertellen, hoe rustig het in Duitschland toch is, hoe ordelijk alles er aan toe gaat, hoe ieder ongemoeid zijn werk ct, hoe niemana ook de Jood niet v It lastig gevallen, hoe men er leeft in vrijhei^ en blijheid, hoe onnoozel het is van Duitsche gruwelen te spre ken die immers niet bestaan, of van een oor logspsychose waar Duitschland in de hechtste vriendschap met al zijn buren leven wil, en dat het een dwaasheid is op grond van niet- bestaande moeilijkheden of ongeregeldheden, Duitschland van het toerisme uit te sluiten. We hebben inderdaad alles rustig en ordelijk bevonden; we hebben geen gruwelen zien ple gen, niemand lastig zien vallen; in het enkele café dat we bezochten heerscnte een goedmoe dige stemming en de vlaggenrijkdom overal gaf een indrulc van opgewektheid. Maar overtuigend was dat alles niet; en juist het feit dat men het noodig vond te pas en te onpas met een om haal van woorden, welke vervelend werd en met eer. nadrukkelijkheid welke geforceerd aan deed, op de paradijselijke toestanden m Duitsch land té roemen, moest tot twijfel wekken. Trouwens bij alle wederzijdsche hoffelijkheid, welke geen oogenblik te wenschen overliet, werd onzen gastheeren bij wie zich gedurende den officieelen maaltijd de heer Tiefers. Neder- laudsch consul te Hannover, en de heer Ihde, voorzitter van de Nedersachsische Journalisten- vereeniging, hadden aangesloten onze visie op het huidige Duitschland niet onthouden. Met name werd hun in particuliere gesprekken beduid, dat wij over de toekomst der Katholieke Kerk in Duitschland, bijzonderlijk over de op voeding der jeugd, ondanks het Concordaat, niet gerust zijn, en werd in de openlijke toasten waaraan nu eenmaal niet te ontkomen valt, onomwonden gezegd, dat de Duitsche econo mische en financieele maatregelen tegenover het buitenland, nu juist niet geëigend zijn, om de vriendschappelijke gevoelens voor hun land te versterken. Den nuchteren Hollander doet het ook wel wat komisch aan, bij de kennismaking met een of andere officieele autoriteit den eenvoudigen handdruk met het „heil Hitier" te hooren ge volgd, waaraan dan telkens het bekende gebaer met de rechterhand wordt toegevoegd, 't Lijkt alles te weinig spontaan, te weinig echt, veeleer opgelegd, zoo niet, wat nog ergei zou zijn, in gegeven door de vrees, dat men als niet acht tienkaraats-nazi" zou kunnen worden be schouwd. Al dat getuigen we moesten het later, te Hildesheim ook nog een keer en in nog heviger mate ondergaan stemde eer wrevelig dan dat het overtuiging schonk. Intusschen, dit critisch intermezzo zou over zijn werkelijke beteekenis heenreiken. als men er uit lezen mocht, dat we ons in iets over de ontvangst zouden beklagen. Die liet niets te wenschen over, in Hannover niet, waar de mooiste kamers in het Ernst August-hotel ter onzer dispositie stonden, noch in het lustoord Bad Pyrmont, waar wij de vertroetelde gasten waren van de directie van het Kurhotel met zijn onovertroffen tweehonderd Hectaren groote park, waar wij het slechts betreurden, dat ons de uren zoo krap waren toegemeten; noch ook in Hildesheim waar de leider van het bureau voor vreemdelingenverkeer, de heer Küsthardt, ondanks zijn gevorderden leeftijd ons een voor beeld gaf van onvermoeidheid, toen hij ons rondleidde door den heerlijken Dom, ons da merkwaardigheden toonde van de in ouden luister herrezen Michaelskerk.-door den kunst- zinnigen Bisschop Bernward rond het jaar 1000 gesticht; toen hij in het stadhuis aan de hand der schilderstukken in de majestueuze hal de groote momenten uit Hildesheim geschiedenis voor ons deed herleven of ons voerde langs de oude gildehuizen met hun rijke beeldhouwwerk, als het Knocherhaueramthaus, en langs het Pachwerkgebouw, welke in sommige straten van de stadskwartier ons naar de middel- verplaatste. Een kort bezoek nog aan het Egyptologisch museum en met een luncn in den Hildesheimer Ratskeller werd de al te korte trip besloten. Al te kort, omdat er zooveel nog te genieten viel wat niet in het programma kon worden opgenomen; al te kort ook om alles te verwer ken, wat men ons in loffelijk verlangen om geen minuut voor ons te laten verloren gaan, haast overdadig ons te bewonderen gegeven had. Onze gastheeren, die tot het oogenblik van instappen in den driemotorigen luchtreus welke ons weer naar Amsterdam terugvoeren zou, hun zorgen aan ons bleven besteden, hadden dat trouwens wel begrepen. Met een vracht lectuur, foto's en kaarten deels zelfs nagezonden werden we voorzien. Het zal in ons de leèrzame en ge notvolle uren doen herleven, welke Duitsche gastvrijheid ons in Hannover, in de lustwaranda van Bad Pyrmont en in Hildesheim bereid heeft. het eeuwi Op 6 Augustus zal vanuit Almelo gestart worden voor den sluitingsmarsch, althans in dit seizoen, van de Krong-Twente-tochten. Het is een bijzondere onderscheiding, dat het Diocesaan Utrechtsch Athletiek Comité hier aan heeft willen verbinden de eerste nationale D.U.C.A.-tocht, waardoor dezen marsch bedui dend aan belangrijkheid zal winnen. Aan degenen, die dan de drie tochten zul len hebben volbracht, zal het Kring-Twente- Kruis met oorkonde worden uitgereikt. Door het D.U.A.C. is voor hen in uitzicht gesteld 't D.U.C.A.-eerelint als draaglint voor 't kruis. Ongeveer 500 Twentenaren, leden van sport en wandelclubs, van J. W., K. J. C., K. J. M. V. en R. K. Verkenners, van Werkliedenvereeni- ging en Vrouwenorganisaties komen thans in aanmerking voor dit eervolle kruis. Voor de anderen, die niet aan alle tochten hebben kunnen deelnemen, is de D.U.A.C.-her inneringsmedaille beschikbaar gesteld, speciaal voor deze gelegenheid geslagen, volgens een zeer expressief ontwerp. Gezien de massale deelname en het schitte rend verloop van de eerste tochten, worden thans nog vele honderden deelnemers en deel neemsters verwacht uit alle oorden van Ne, derland, die zullen optrekken langs de onver getelijke Twentsche dreven en door de lanen van „Hollandsch Schwarzwald". Gij allen, die aan wandelsport doet, komt, zoo het eenigszins mogelijk is, Zondag 6 Aug. naar Almelo, om deel te nemen aan den Na- tionalen D.U.A.C.-tocht, welke gelegd is door een der prachtigste gedeelten van ons dier bare Twente. „Katholiek Nederland,, op naar Almelo!" Programma en formulieren zijn verkrijgbaar by het Kringbureau: Meeuwenweg 58, Hen gelo (O.), waar tot 29 Juli (laatste post; in schrijvingen worden ingewacht. Kodak No. 1, serie 3. Solide uitvoering, prima leerbekleeding, anastigm. lens, 'n prima toestel, formaat 6x9 cM., TER WAARDE VAN VEERTIG GUL DEN. 1 Kodak Six 16. De allernieuwste Kodak, form. 654x11. anastigm. lens, belichtingsopgave op den sluiter, het meest compacte toestel in dat for maat, TER WAARDE VAN ZEVENEN DERTIG GULDEN 50 ets. 1 Kodak Junior, uitspringmodel, met anastigm. lens, formaat 6x9; handig, makkelijk zakformaat, TER WAARDE VAN TWEEËNTWINTIG GULDEN 50 CTS. En verder niet minder dan vijftig troostprijzen. AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM .KODAK- SIX-20 model r model s DOUBLET-LENS f25.— K.A. 6 3 f37-50 K.A_ 6.3 f 30 U.i.5 145.— Ten gevolge van de allesbehalve zomersche weersomstandigheden is de stroom van inzen dingen voor onzen vacantie-fotowedstrijd regelmatig minder geworden. Thans hebben wy ons er dus weer op voor te bereiden, dat de toevloed sterk zal toenemen, want in de af- geloopen week is aan zomersch weer geen ge brek geweest en degenen, die thans hun va- cantiedagen genieten, boffen wel buitengewoon. Dat er nu weer lust is om vacantie-kiekjes te maken en vooral, dat er nu veel meer en beter gelegenheid wordt geboden behoeft geen be toog, wy kunnen ons dus schrap zetten en mogen onzen postzak wel even extra nazien of hy den grooten druk wel verdragen kan. Uit onzen voorraad is voor deze week onze keuze gevallen op de drie plaatjes, welke u op De correspondentie voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes", welke 14 Augustus van Curacao naar Den Helder vertrekt, zal nog tot en met 25 Juli a.s. uit Nederland naar Curacao verzonden worden. De volgende brievenmaal wordt verzonden naar Trinidad op 11 Augustus met het m.s. „Colum bia" van de Kon. Ned. Stoomboot My. De verzending na 11 Augustus zal nader worden bekend gemaakt. deze pagina vindt afgedrukt. D'n Dré met z'n Trui is een heel aardige vondst. Aan het ge zicht te oordeelen, zouden wij zeggen dat Dré over «en nieuwen brief zit te peinzen. Overigens kunnen wü verzekeren, dat de omvang van den echten Dré dusdanig is, dat wü het stoeltje op dit plaatje niet graag aan hem zouden willen wagen. De Melkbrug in Bergen is het object geweest voor een lezer uit Enschede. Dat hij er in ge slaagd is om een fraaie kiek te maken, zal men met ons eens zijn. De kleine baas op zijn drie wieler amuseert zich biykbaar best en ziet er naar uit, dat hy ook met regenachtige vacan- tiedagen wel bezig kan zün. Er werd ons van verschillende kanten ge vraagd wat de voorkeur heeft: glanzende of doffe afdrukken. Wij hebben in het geheel geen voorkeur. Wel is het dienstig nog even mede te deelen, dat wij geen inteajesse voor negatie ven hebben. Een scherpe, duideiyke afdruk is voldoende In verband met verschillende navragen, drukken wy hierby nog eens de voorwaar den af. 1. Deelnemers moeten abonné zijn van ons blad. 2. Alleen amateur-fotografen kunnen mede dingen naar de prüzen; beroepsfotografen zijn uitgesloten. 3. Door inzending staat men ons het repro ductierecht van de foto af. 4. Inzenders onderwerpen zich zonder voor behoud aan de beslissing van de Redactie. 5. Over de inzendingen kan geen correspon dentie worden gevoerd, afdrukken niet worden teruggezonden. 6. Op de enveloppe schrijve men naast het adres de vermelding: „Foto-vacantie-prUs-vraag" terwijl aan de achterzüde van de foto naam, straat en woon plaats duidelyk moeten zün geschreven. De schitterende nieuwe Kodak Six-20, De meest moderne, meest elegante en tevens de kleinste rolfilmcamera voor foto's 6X9, TER WAARDE VAN VIJFENZEVENTIG GULDEN. Een fraaie Zak-Kodak no. 1, licht en elegant, geheel van metaal vervaar digd, in compursluiter 6x9, met uit stekende anastigmatische lens TER WAARDE VAN ZESTIG GULDEN. 'n Prima Kodak doosvorm-camcra, formaat 6x9, beschermde lens, TER WAARDE VAN ZES GULDEN. Het Model S is uitgerust met een zelfontspanner en "is ook verkrijg baar met „Compur"-Sluiter en andere lenzen. MODEL R

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9