De H. Stoel en Duitschland Het Concordaat met Rome Henderson terug Reis om de wereld in acht dagen Het nieuws van heden Mollisons hebben pech HET CONCORDAAT GE PUBLICEERD m POST TE NEW-YORK GELAND EEN MISLEIDENDE NOTA Balbo start heden DL BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Behalve op politiek terrein, geniet de Katholieke Kerk in elk opzicht een volkomen vrijheid Bestaande concordaten gehandhaafd BERLIJN, 22 Juli (Wolff). De tekst van het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en het Duitsche Rijk is thans gepubliceerd. Het telt 34 artikelen, en de belangrijkste be palingen ervan zijn de volgende: Een officieuze nota De N.S.D.A.P. en het Concordaat Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiuii»iiiii|||||,|||||||,|||iM||iiii Hij toont geen groot enthousiasme ONDERTEEKENING VAN HET CONCORDAAT TE ROME Zilver-overeenkomst Gandhi halsstarrig Zijn eigen record, dat hij onlangs vestigde, met 22 uur verbeterd Geestdriftig ontvangen Waardevolle elementen Alweer uitgeslapen Balbo wenscht geluk Lindbergh op Groenland Route nog niet vast Nieuwe samenzwering in Spanje? Duitsche christenen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In het gezicht van de haven ge strand. Beiden licht gewond In 29 uur over den Oceaan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18435 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem' op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Duitsche rijk waarborgt de vrijheid van confessie en der openbare uitoefening van den katholieken godsdienst. Het erkent het recht van de Katholieke Kerk, om binnen de gren zen van de voor allen geldende wetten haar aangelegenheden zelfstandig te ordenen, en om binnen het kader van haar bevoegdheid voor haar leden bindende wetten en verordeningen uit te vaardigen. De met Beieren (1924), Pruisen (1929) en Baden (1932) gesloten concordaten blijven be staan, en de daarin erkende rechten en vrij heden der Katholieke Kerk blijven in de be treffende landen gehandhaafd. Voortaan zal het sluiten van concordaten met de landen slechts in overleg met de ryksregeering ge schieden. De H. Stoel behoudt in zijn verkeer en zijn correspondentie met de Bisschoppen, de Gees telijkheid en de andere onderhoorigen der Ka tholieke Kerk in Duitschland volledige vrij heid. Geestelijken kunnen door gerechtelijke auto riteiten niet gedwongen worden, inlichtingen te geven over feiten, die hun bij het uitoefenen van de zielzorg zijn toevertrouwd en die dus onder den plicht der geheimhouding vallen. De huidige organisatie en circomscriptie der Katholieke Kerk In het Duitsche rijk blijven bestaan. Bij een eventueele nieuwe staatsrech telijke indeeling van het rijk zal de rijksregee ring zich met betrekking tot de reorganisatie en de circomscriptie verstaan met den Heili gen Stoel. De Kerk is in beginsel gerechtigd alle ker kelijke ambten te bekleeden, zonder inmen ging van den staat of de burgerlijke autoritei ten. Oversten van geestelijke orden die hun zetel hebben binnen het rijk, moeten Duitsche staatsburgers zijn. Provincialen of Oversten van geestelijke or den wier zetel buiten Duitschland ligt, hebben, ook, wanneer zij geen Duitsche staatsburgers zijn, het visitatierecht voor de in Duitschland gevestigde nederzettingen hunner rede. Het eigendom en de andere rechten van wet telijk erkende genootschappen, stichtingen en bonden der Katholieke Kerk op hun vermo gen, worden volgens de algemeen geldende wet ten van den staat gewaarborgd. De katholiek-phylologische (philosofische?) faculteiten der rijks-universiteiten blijven be staan. De rijksregeering zal er naar streven voor alle daarvoor in aanmerking komende katho lieke faculteiten van Duitschland een unifor me regeling te treffen, welke met het gemid delde der thans geldende bepalingen in over eenstemming is. Het katholieke godsdienstonderwijs in de volksscholen en de middelbare en hoogere on derwijsinrichtingen, is een gewoon leervak en wordt gegeven in overeenstemming met de be ginselen der Katholieke Kerk. De benoeming van katholieke godsdienston derwijzers geschiedt in overleg tusschen den Bisschop en de landsregeering. De handhaving der katholieke scholen wordt gewaarborgd be nevens het recht tot het stichten van nieuwe scholen. Een bijzondere zielzorg wordt ingesteld ten behoeve van de Reichswehr en alle katholieke officieren, beambten en manschappen die daarvan afhankelijk zijn, alsook voor hunne gezinnen. De leiding in deze militaire zielzorg wordt opgedragen aan een Legerbisschop. De organisatie en activiteit van die katho lieke organisaties en vereenigingen, die uitslui tend religieuze cultureele doeleinden nastre ven en als zoodanig ondergeschikt zijn aan de kerkelijke autoriteiten, worden beschermd Voorzoover het rijk en de landen controle heb ben op de sportorganisatie van de jeugd, zal ervoor gezorgd worden, dat de leden regelma tig op Zon- en feestdagen de kerkelijke plich ten kunnen nakomen en dat zij tot niets wor den gedwongen, wat niet overeenkomstig hun godsdienstige en moreele overtuiging is. Op grond der in Duitschland bestaande oy- zondere omstandigheden en in verband met de door de bepalingen van dit concordaat gege ven waarborgen voor de vrijheid der Katholieke Kerk in het Reich en in de landen, vaardigt de H. Stoel verordeningen uit waardoor het aan de saeculiere en reguliere geestelijkheid verboden wordt lid te zijn van politieke par ty efï. Uit het slotprotocol verdient nog het volgen de vermelding: De Apostolische Nuntius bij het Duitsche Rijk te Berlijn is Deken van hetaldaar ge accrediteerde corps diplomatique. Men is overeengekomen dat het recht der Kerk erkend zal worden. Voorzoover gebouwen of terreinen, die den st.aa± tnehehnorp.n. bestemd ziin voor kerkelijke doeleinden, blijven zij aan de zorgen der Kerk toevertrouwd. Voorzoover particuliere instellin gen in staat zijn, aan de eischen, welke het Rijk stelt voor de opleiding van onderwijzers of onderwijzeressen te voldoen, zal ook reke ning worden gehouden met de bestaande in stituten der geestelijke orden. Nu de Duitsche regeering zich bereid ver klaard heeft tot een tegemoetkomende houding tegenover een minderheid, verklaart de Heilige Stoel, voortaan bij concordaatsovereenkomsten erop te zullen aandringen, dat, voorzoover het de zielszorg, het godsdienstonderwijs en het katholieke vereenigingsleven betreft, met de rechten der Duitsche minderheden rekening zal worden gehouden. BERLIJN, 22 Juli. Het Wolff-bureau pu bliceert naar aanleiding van het Concordaat tusschen Duitschland en den H. Stoel een offi cieuze nota waarvan wij hier eenige der be langrijkste passages laten volgen. Het Concordaat is het eerste tusschen Duitschland en den H. Stoel na een strijd van tien eeuwen. Het herstel van den gods dienstvrede is de eerste voorwaarde om tot een ware eenheid binnen het Rijk te komen. Het Concordaat ruimt de laatste resten van den „Kulturkampf" op. Nu de staat de rechten der Kerk waarborgt, is het niet meer noodig dat de Kerk politiek terrein betreedt om zelf die rechten te ver dedigen. Vandaar de bepaling dat het allen geestelijken verboden is lid te zijn van een politieke partij, terwijl allen vereenigingen en organisaties toegelaten zijn die een zuiver gods dienstig en cultureel doel nastreven. Het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken zal in sa menwerking met de kerkelijke overheid een lijst opstellen van de vereenigingen en orga nisaties welke krachtens het Concordaat kun nen blijven voortbestaan. De lands-concordaten welke reeds bestonden tusschen den H. Stoel aan de eene zijde en Pruisen, Beieren en Baden aan den anderen kant, blijven bestaan, omdat de tijd nog niet ryp was vo or het vervangen dier afzonderlijke overeenkomsten door een algemeen accoord voor het heele Duitsche Rijk. Het lijkt echter waarschijnlijk dat binnen afzienbaren tijd een Concordaat voor het geheele Rijk noodzakelijk zal blijken. BERLIJN, 22 Juli. Naar aanleiding van het Concordaat zendt „Wolff" ons een lange nota van het persbureau der N.S.D.A.P. Wy ontleenen er deze passage aan: „De beteekenis van het Rijksconcordaat ligt vooral hierin: Het feit dat het Vaticaan met het nieuwe Duitschland een verdrag sluit, is gelijk aan de erkenning van den nationaal- socialistischen staat door de Katholieke Kerk. Dit verdrag bewijst voor heel de wereld klaar en duidelijk dat de beschuldiging als zou het nationaal-socialisme vijandig tegenover de Kerk staan, slechts door de politieke hetze is uitgevonden. Dit vast te stellen heeft vooral zijn waarde in verband met wat er gebeurt in Oostenrijk waar de laster der Christelyk-Socialen als zou het nationaal-socialisme een tegen den gods dienst gerichte beweging zijn, nog altijd een beslissende rol speelt. Het Rijksconcordaat rukt den Christelijk- Socialen „Biedermannern" het masker af en ontzenuwt hun propaganda tegen de N. S. D. A. P. op onbarmhartige wijze". Verwachting: Zwakke tot j= E= matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Verdere vooruitzichten: warm. Hoogste stand: 769.9 te Le Havre. Laagste stand: 757.0 te Stockholm. Zon op 5.09, onder 9.03. Licht op 9.33. 30 Juli eerste Kwartier. iiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN, 23 Juli (Reuter) Henderson, de voorzitter van de Ontwapeningsconferentie, die hier gisteren is teruggekeerd,, verklaarde, dat hij met de hoofden der regeeringen en de mi nisters van buitenlandsche zaken, die hij be zocht had, de vijftien punten heeft besproken, ten opzichte waarvan de algemeene Commissie der Ontwapeningsconferentie hem gemachtigd had te onderhandelen. De besprekingen hebben in haar geheel een neiging getoond ten gunste van het tot stand brengen eener conventie, ofschoon zij bij hem eenigen twijfel hebben achtergelaten aangaande het onmiddellijk succes. Ten aanzien van de kwesties, als het niet-overgaan tot geweld, het definieeren van den aanvaller, de controle over de effectieven, de uniformeering der Europee- sche legers, de handel in wapenen, enz., geloof de Henderson, dat overeenstemming mogelijk is. De vraagstukken, die meer moeilijkheden op leverden, waren: de tijdsduur van de conven tie, de vernietiging van aanvalswapens en de vraag wat in de nieuwe conventie bepaald zou worden over de ontwapening ter zee. Het zal niet gemakkelijk zijn om de conven tie tot stand te brengen, zelfs na deze lange periode, behalve wanneer een vriendschappelijk accoord bereikt zou kunnen worden over den tijdsduur van het eerste deel der conventie, over de periode binnen welke de aanvalswape nen moeten worden afgeschaft,, zoowel als over de methode van vernieuwing er van. LONDEN, 23 Puli (V.D.) De vertegenwoor digers van acht aan de Economische Wereld conferentie deelnemende staten hebben gisteren te Londen een belangrijke internationale zil verovereenkomst geteekend, die is ontworpen door den Amerikaanschen senator Pittman. De inhoud der overeenkomst is tot heden nog niet gepubliceerd. De acht onderteekenende mogend heden zijn: Indië, Spanje, China, die een zil vervaluta hebben, en Canada, Mexico, de Ver- eenigde Staten, Australië en Peru als zilver- produceerende landen. De Boliviaansche verte genwoordiger, die aan de onderhandelingen deelnam, heeft de overeenkomst niet geteekend. Senator Pittman verklaarde in een interview, dat de overeenkomst een wijzigng in de valuta situatie beteekende en een stap voorwaarts op den weg der valuta-contröle was. AHMEDABAD, 23 Juli. (Reuter). Gandhi heeft besloten zijn school te Sabamati met ingang van 31 Juli te sluiten. Hij heeft de leerlingen van die school uitverkoren om individueele ongehoor zaamheid te bedrijven. Deze leerlingen vormen een deel van de honderd martelaren, die Gandhi wenscht aan te wijzen om de burgerlijke onge hoorzaamheidsbeweging, die op 1 Augustus a.s. zal beginnen, door te zetten. De onderteekening van het concordaat in de Pauselijke staatskanselarij. Zittende van links naar rechtsprelaat Kaas, vice-kanselier Von Papen, karlinaal Pacélli, ministe rial-director Brittmann en gezantschapsraad Klee. NEW-YORK, 23 Juli. (Reuter). De Ameri- kaansche wereldvlieger Wiley Post is hier he denmorgen om 4.19 uur (Nederl. tijd) geland. Hij heeft zyn eigen record, dat hij eenigen tijd geleden tezamen met den aviateur Gatty vestigde, met 22 uur verbeterd. Post werd bij zijn landing door een talrijke menigte hartelijk toegejuicht. Naar men weet was Post Zaterdag 15 Juli, des ochtends om 5.10 van het Floyd Bennett- vliegveld bij New-York opgestegen en heeft hü de vlucht New-York-Berlijn, een afstand van 6000 K.M. in 25 uur en 40 minuten volbracht. Dienzelfden dag is hij ondanks zijn vermoeid heid nog naar Moskou verder gevlogen. Ofschoon zijn tocht eenige malen vertraagd werd door slecht weer en motordefect, heeft hij niettemin het recormet 22 uur verbeterd. LONDEN, 23 Juli. (Reuter). Wiley Post heeft zijn wereldvlucht in 186 uur en 50 min. vol bracht. NEW-YORK, 23 Juli. (V. D.) Omtrent de aankomst van Wiley Post te New-York wordt nader gemeld, dat de politie uitgebreide afzet tingsmaatregelen op het vliegveld Bennetfield had genomen, doch later groote moeite had, het toestel van Post tegen beschadiging door de opdringende, enthousiaste menigte, te be- Het feit, dat het Vaticaan met de nationaal- socialistische regeering te Berlijn een voor geheel het Duitsche Rijk geldend concordaat heeft afgesloten, waarin de verhou ding van Kerk en Staat geregeld wordt, heeft bij vele katholieken, naar ons gebleken is, den indruk gewekt, als zouden daardoor de princi- pieele bezwaren, welke Rome heeft gemaakt en maken moest tegen enkele leerstellingen en de daaruit voortvloeiende practijken van het Duitsche nationaal-socialisme, geheel zijn ver vallen. Dit is echter volkomen onjuist. Een con cordaat is een verdrag, een compromis, waarbij van weerszijden gegeven en genomen wordt. Het is een regeling van de rechten en de plichten van Kerk en Staat tegenover elkaar, een rege ling, welke voor een deel door de omstandighe den noodzakelijk is geworden en ook werd ge dicteerd. Evenals twee partijen, die ten opzichte van een bepaalde aangelegenheid noodgedwon gen een contract sluiten, in alle andere aan gelegenheden de vrijheid behouden met elkan der hartgrondig van inzicht en meening te ver schillen, evenzoo bindt het thans gepubliceerde concorcaat de regeering te Berlijn en het Vati caan slechts in zooverre zij zich hebben willen laten binden. Het concordaat, dat Rome met Berlijn sloot, moet dan ook beschouwd worden als een poging van de pauselijke diplomatie on der de gegeven omstandigheden „to make the best of it." Het is met betrekking tot den huidi- gen toestand het beste, wat bereikt kon wor den, en anders niet. Dit vooropgesteld, moet het commentaar dat, volgens Wolff, het persbureau der N. S. D. A. P. heeft geleverd, bepaald als misleidend worden gequalificeerd. „Het feit, dat het Vaticaan met Duitschland een verdrag sluit," aldus dit commentaar „is gelijk aan de erkenning van den nationaal-sor.ialist.ischen staat door de Katholieke Kerk." Inderdaad, maar deze erkenning is niet meer dan de erkenning, dat de nationaal-socialistische staat bestaat en dus een realiteit is, waarmee rekening moet worden gehouden. „Dit verdrag" vervolgt het persbureau der N. S. D. A. P., „be wijst voor heel de Wereld klaar en duidelijk, dat de beschuldiging als zou het nationaal- socialisme vijandig tegenover de Kerk staan, slechts door politieke hetze is uitgevonden." Het nationaal-socialisme in zijn geheel is echter nimmer van vijandigheid tegenover de Kerk beschuldigd geworden, maar wel hebben enkele leidende figuren van de nationaal-socialistische partij in Duitschland zich bij herhaling woorden en daden veroorloofd, welke getuigden van een vijandige gezindheid tegenover de Kerk, terwijl in de Duitsche nationaal-socialistische leer. eenige stellingen worden gehuldigd, zooals b.v. betreffende de rassentheorie en de eugenetische gedachte, welke door de Katholieke Kerk nim mer zullen kunnen worden aanvaard. Het Rijks concordaat ontzenuwt dus in het geheel niet de argumenten, waarmee de Christelijk-socialen in Oostenrijk het nationaal-socialisme bestrijden om de onafhankelijkheid van hun land te ver dedigen, en het persbureau der N. S. D. A. P., dat zulke conclusie toch meent te mogen trek ken, doet daardoor een bewuste poging tot mis leiding, speculeerend op het gebrek aan onder scheidingsvermogen der massa. Ten Vaticane. waar men den kordaten en overtuigd katholie ken Oostenrijkschen bondskanselier Dr. Dollfuss zeer welgezind is, zal men dan ook weinig ge sticht zijn over de valsche politieke munt, welke het persbureau der N. S. D. A. P. in Duitschland uit de tot standkoming van het Concordaat tracht te slaan. De waarde van het concordaat staat of valt met de w'yze, waarop de concordee- rende partijen zich aan de bepalingen daarvan zullen houden. Op zich zelf zijn deze bepalingen, zooals zij in een door het Wolfbu- reau gegeven uittreksel worden gepubliceerd, voor de Katholieke Kerk niet ongunstig, maar hier en daar komen toch eenige restricties voor den dag, die in de toekomst bij kwade trouw ernstige gevaren voor de Kerk zouden kunnen opleveren. Zoo erkent het Duitsche Rijk het recht van de Katholieke Kerk om „binnen de grenzen der voor allen geldende wetten" hare aange legenheden zelfstandig te regelen en om „bin nen het kader van haar bevoegdheden" voor haar leden bindende wetten en voorschriften af te kondigen. De voor allen geldende wetten worden in Duitschland enkel en alleen door de huidige politieke machthebbers gedicteerd, zoo dat dezen indien zij zouden willen, door het uitvaardigen van algemeen geldende wetten de bevoegdheden van de Katholieke Kerk zouden kunnen inkrimpen. Wij mogen echter Ulet op voorhand veronderstellen, dat de nationaal- socialistische ïegeering in Duitschland een de loyaal gebruik van deze restricties zal maken, doch de voorzichtigheid gebiedt alle mogelijk heden onder het oog te zien. Overigens behelst het concordaat, voor zoover de onvolledige pu blicaties strekken, waardevolle elementen, waarover de katholieken zich evenals de H. Vader oprecht mogen verheugen. Zoo b.v. de bepaling, dat het katholieke godsdienstonder richt in de volksscholen en in de middelbare en hoogere onderwijs-inrichtingen een gewoon leervak is en in overeenstemming met de be ginselen der katholieke kerk zal worden ge geven. Heel belangrijk ook is het, dat in de jeugd-sportbewegingen gezorgd zal worden, dat de leden hun kerkelijke plichten zullen kun nen nakomen en hun niets zal worden opge dragen, dat onvereenigbaar is met hun gods dienstige en zedelijke overtuigingen. Dat van den anderen kant de H. Stoel aan priesters en ordesgeestelijken het lidmaatschap van politieke partijen heeft verboden, kan in Duitschland alleen maar het aanzien en het gezag van de Kerk verhoogen. Immers dit aanzien en gezag is in den politieken partij-strijd in Duitschland maar al te vaak in het gedrang gekomen, door dat velen niet personen van zaken wisten te onderscheiden en de Kerk en het Katholicisme verantwoordelijk stelden voor wat enkele harer bedienaren en belijders uitsluitend op eigen initiatief en voor hun persoonlijke verantwoor delijkheid hebben gezegd en gedaan. Indien het concordaat loyaal wordt nageleefd, zal het zeer zeker de vruchten afwerpen, welke de H. Vader zich daarvan heeft voorgesteld. schermen. Post maakte een afgematten indruk en moest uit den stuurstoel geholpen worden Door het urenlange geronk van den motor was hij bijna geheel doof. Toen men hem uit de cockpit hielp zeide hij „Well, I've done it", doch later voor de microfoon, die ten behoeve van de talloozt radioluisteraars, waaronder zijn vrouw en zijn ouders in Oklahoma, op het veld was geplaatst voor een radioreportage van zijn aankomst, kon hij slechts met zwakke stem zeggen „I'm mighty tired" (Ik ben allemachtig moe). Nadat zijn ene oog opnieuw verbonden was werd hij met een politie-auto naar zijn hotel overgebracht, waar hij weldra in een diepen, loodzwaren slaap viel. Toen Post was aangekomen, had hij geen kracht meer om de deur van zijn vliegtuig te openen. Dit moest zijn manager doen. Gattv was daarna de eerste om den vlieger te verwel komen. Post verklaarde, dat de Robot-constructie hem in staat heeft gesteld te rusten, d. w. z. half te slapen. De constructie heeft uitstekend gewerkt tusschen New-York en Berlijn en tusschen Edmonton en New-York, maar hij heeft altijd de hand op net controle-apparaat behad en zoodra deze daarvan afgleed, werd hij uit instinct met een schok wakker. De artsen, die Post onderzochten, voordat deze ging slapen, verklaarden, dat hy geen teekenen van oververmoeidheid of overspan ning vertoonde. Een menigte van 20.000 man verzamelde zich den volgenden dag op het vliegveld, ondanks de brandende zon -n de vreeselijke hitte om de Mollisons af te wachten. Intusschen was Post uitgeslapen en geheel frisch reed hij naar het vliegveld om zij toestel, de „Winnie Mae" te inspecteeren. Hij vertoonde geen teekenen van vermoeidheid. De menigte bracht hem opnieuw een ovatie. Generaal Balbo en verscheidene van zijn of ficieren hebben gisteravond urenlang op het Floyd Bennett-vliegveld gewacht, om den thuiskeerenden wereldvlieger mede te begroe. ten. Balbo bevond zich onder de eersten aldus de „Telegraaf" die hem met zijn prestatie op hartelijke wijze geluk wenschten. Ook Harold Gatty, met wien Post in 1931 zijn eerste vlucht om de wereld heeft gemaakt, was naar het vliegterrein gekomen, ten einde zijn oud-collega geluk te wenschen. GODTHAAB, 23 Juli (V D.) Lindbergh en zijn vrouw zijn op Groenland aangekomen, hartelijk verwelkomd door de bevolking. AUTO-ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ BARNEVELD EISCHT DRIE DOODEN. DE INHOUD DER NEDERLANDSCH-DUIT- SCHE VERDRAGEN VAN 27 APRIL 1933; WETSONTWERPEN TER GOEDKEURING INGEDIEND. Wiley Post in 8 dagen om de wereld. De Lindberghs in Groenland. Balbo start heden. Zilverovereenkomst tusschen acht staten ge teekend. Zegepraal der Duitsche christenen. Gandhi blijft halsstarrig Henderson te Londen terug. Niet optimistisch. Mutaties te Rome. Mussolini ook minister van oorlog. Balbo luchtmaarschalk? Goering wil S.S. en S-A. door een doodstraf wet tegen overvallen beschermen. Wet voor gratie- verleening aan nazi's. De financieele moeilijkheden van Zaandam Minister Slotemaker de Bruine te Heerlen. Doodelijk ongeluk op de Oranje-Nassau-mijn. Het gebeurde aan boord van de „Evertsen"; be vestiging van alle hoofdstraffen geëischt. Het warme weer eischt talrijke verdrinkings slachtoffers. Ernstig verkeersongeluk te Apeldoorn. Moeilijke plaatsing van de Merwedebrug. Conflict bij de „Sphinx" Ultimatum van de arbeiders? NEW YORK, 23 Juli. (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld, zal het eska der van generaal Balbo morgenochtend om 5 uur (Amerikaanschen tyd) starten voor de retourvlucht naar Europa. De te volgen route over den Oceaan zal eerst worden vastgesteld als de vliegtuigen New Foundland bereikt hebben. MADRID, 23 Juli. (Reuter). De Spaansche politie heeft in verscheidene steden buitenge wone veiligheidsmaatregelen gekomen. Men vermoedt, dat deze maatregelen in verband staan met de geruchten in de wandelgangen der Kamer omtrent de ontdekking van een nieuw complot tegen de regeering. De regeering heeft heden de bijeenkomst en het congres der communisten verboden. Tal rijke extremistische elementen zijn gearresteerd. In de bureaux der rechtsche bladen zijn huis zoekingen verricht. BERLIJN, 23 Juli Ofschoon de definitie ve uitslag der erkelije verkiezingen pas in den loop van Maandag vastgesteld kan worden aldus de Telegraaf valt uit de reeds be kende cijfers af te leiden, dat de „Duitsche Christenen" qveral een groote meerderheid hebben behaald. NEW-YORK, 23 Juli. (Reuter). Het vlieg tuig van het echtpaar Mollison is waargeno men, vliegende in de richting van St. John (N. Brunswijk). De lucht is bewolkt. Ook boven Halifax en New Glasgow (beide in N.-Schotland) heeft men het toestel meenen te zien. Zondagavond om half 7 werd de „Seafarer' waargenomen boven Bar Harbour (Maine). BRIDGEPORT, 24 Juli. (Reuter). Molli sons verongelukt by daling. Nader wordt gemeld: Omtrent het ongeluk van het echtpaar Mol lison wordt thans gemeld, dat beiden in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Mollison trachtte vyf keer vergeefs op het vliegterrein alhier te dalen, waarop hy op een terrein buiten het vliegveld neerstreek. Het toestel raakte echter vast in den dras- sigen bodem en sloeg over den kop. Mollison werd er uit geslingerd, waardoor hy aan hoofd en armen werd gewond. Ook zyn vrouw liep een aantal kwetsuren op, zoodat beiden naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Het toestel is ernstig beschadigd. BRIDGEPORT, 24 Juli (Reuter). De Mollisons zijn geen van beiden ernstig gewond. Mevrouw Mollison is gewond aan borst en rechterhand, Mollison zelf heeft wonden aan hoofd, arm en been. Zij wilden te Bridgeport dalen wegens ben zine-gebrek. Mollison verklaarde aan een vertegenwoordi ger van Reuter, dat hy zoo vermoeid was, dat hy niet meer zag waar hy ging. Zij waren nog slechts een half uur vliegen van New-York verwyderd, waar duizenden hen opwachtten. Zy zullen thans in het ziekenhuis enkele dagen uitrusten. Den overtocht over den Oceaan hebben ze in 29 uur volbfacht, terwyl zy 39 uur in de lucht zyn gebleven. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.j 760 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1