Invloed der nazi's in Limburg De Kaagweek Levend verbrand GEEN IMPORT NOODIG RADIO-PROGRAMMA Groote spanning DINSDAG 25 JULI Belangrijke vergadering te Kerkrade Méér Rijkswegenpolitie Woensdag 26 Juli 1933 Onze premie-reis naar Trier Werkloosheidscijfers Het Nationaal-socialisme en de stands- en vakorganisatie Rede Jos. Maenen Quadragesimo Anno Aantal auto's van acht tot zestien opgevoerd LONDENSCHE CONFERENTIE Nieuwe afgevaardigden VERSCHE GROENTEN NAAR SCHOTLAND HET LOONVRAAGSTUK Het gezelschap in uitstekenden welstand aangekomen Vermindering in de eerste week van Juli tot stilstand gekomen Twee menschen zaten in veronge lukten auto beklemd HET GRUWELIJK ONGELUK BIJ BARNEVELD Herdenking ds. B. Tichelman IN EEN SLOOT GERAAKT Onmiddellijke redding kwam nog te laat Loosdrecht wint den teamwedstrijd der 12 M2. Sharpie-jollen Wissel uw tientje niet.... HET MEESTER-TOURNOOI OM DE DAVIS CUP IerlandDuitschland 14 VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCH Ontvangst der deelnemers RELLETJE TE AALSMEER Moeilijkheden bij den opbouw van een circus Notarieel examen Zondag werd te BleijerheideKerkrade een druk bezochte en belangrijke vergadering ge houden, een gecombineerde ledenvergadering van stands- en vakorganisatie. R K. Werk lieden vereeniging en BK. Mijnwerkersbond. Tal van Duitschers, ook niet-leden waren aan wezig. Deze vergadering was speciaal belegd om een inzicht te geven van het wezen en den invloed van het nationaal-socialisme jegens de stands- en vakorganisatie en om „Aufklarung" te brengen. De vergadering werd geopend en geleid door den heer Jac. Goebbels, die wees op de belang rijkheid der vergadering. De nieuwe politieke strooming kunnen we niet dulden en als stands- en vakorganisatie zullen we daartegen stelling nemen. Wil men elders de democratie met voeten treden, wij zullen ons dat nooit laten welgevallen, zoolang we kunnen. Deze aufklarungs-vergadering is voornamelijk voor de hier wonende Duitschers. We hebben geen voorpost noodig van een politieke strooming. De gisterenavond gehouden Federatie-vergade ring heeft besloten om leden, die lid zijn van de nat.-soc. partij, Duitsche of Hollandsche, te royeeren. Wij zijn niet anti-Duitsch; steeds heb ben we gewerkt in het belang van den arbei dersstand, van welke nationaliteit ook. Laat men zich verleiden of dwingen tot het lidmaat schap van een andere beweging, dan moet men ook de consequenties aanvaarden. Wij achten het tot onzen plicht, aldus spreker, om elemen ten te verwijderen, die bij ons niet thuishooren. Wij weten beslist, dat het aantal leden der nat.-soc. partij in Bleijerheide alleen ongeveer 80 bedraagt. Na deze vergadering zullen die maatregelen getroffen worden, welke genomen moeten worden, al kost het onze afdeeling ook 200 leden. Wij moeten en zullen onze afdeeling zuiveren. De heer Jos. Maenen, voorzitter van den Limb. R.K. Werkliedenbond, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wees er op, dat er Duitsche kameraden zijn, die meenen dat de kath. organisatie een Deutsch-feindliche houding heeft aangenomen. Onder de leiders der kath. beweging is niemand, die de Duit schers als staatsgevaarlijke menschen be schouwt. Spreker kon begrijpen, dat er onder vele Duitschers een groot misverstand is ge komen, dat velen op een dwaalspoor zijn ge bracht. Op den jongsten katho liekendag te Heerlen is geenszins het bewijs geleverd, dat wij jegens de Duitschers een vijandige houding aanna men. De Duit schers weten maar al te goed, hoe we tal van jaren hier in eendracht sa menwoonden, samen hebben geleefd en ge streden voor de verheffing van het arbeidende Kaiser, vogelvrij. Hij wierp ze eenvoudig op straat. Het is geen wonder, dat wij ons ver zetten tegen dit nationaal-socialisme en wij ongewenschte elementen verwijderen. Dit alles zegt spr. niet om onaangenaamheden te zeggen, maar om Aufklarung te geven. Er zijn ook nog andere redenen, die ons als Katholieken stelling doen nemen tegen het na_ tionaal-socialisme. In Duitschland streeft meii voor een nieuwen organischen opbouw: den corporatieven staat. Wij staan op het stand punt van de Quadragesimo Anno. De bedrijfs organisatie moet groeien uit de vrije beweging der individuen. In Q. A. vindt men critiek op de organisaties in Italië. De staat decreteert Minister Verschuur diene spoedig te begrijpen, dat de bedrijfsorganisatie dringt: dat de con tact-commissie voor het mijnbedrijf, ondanks haar verdienstelijk werk, in een bedrijfsorgani satie dient te worden omgezet. We willen in ons land een corporatieven opbouw van de werkgemeenschap. De vrijheid van den arbei der moet meer geëerbiedigd worden. Het nat.- soc. ziet den opbouw slechts van den kant der staatsgedachte. De arbeider wordt er een slaaf van den staat. Wij willen de arbeiders niet brengen in het tuchthuis van den staat. De Paus verdedigt het recht der organisaties. En zich goed-katholiek noemende personen zeg gen, dat ze maar moeten verdwijnen. Dat be grijpt spr. niet. Wij kunnen in ons land de be drijfsorganisatie krijgen zonder revolutie: in ons land marcheert de idee der bedrijfsorga nisatie, aan haar de bevoegdheid gevende ver ordeningen te maken. Uit Duitschland komen allerlei mededeelin- gen, die geheel en al tegen de katholieke be ginselen indruischen. Nieuwe wetten worden aangekondigd op de echtscheiding, men hoort van verminkingen van individuen enz. Het zijn zuiver bolsjewistische ideeën. Wij wenschen in Nederland de democratie niet te laten ver moorden; wij onderschrijven niet de meening, dat de democratie in haar plichten is te kort geschoten. De wereldslachting 1914-1918 is toen niet de schuld van de democratie. Er zullen nog heel wat jaren heengaan, voor de toestand van 1913 terugkeert. De democratie is ver knoeid door de reactie en conservatieven. Oor om principieele redenen zullen we ons tegen het nat.-soc. moeten verzetten. Wij moeten in onze katholieke vereenigingen zorgen voor de aankweeking van goede katholieke gedach ten. De soc.-democratische partij in Nederland is voor een groot deel de schuld, dat de extrem. partijen thans zoo'n goede kans maken. Steeds weigerde ze om de verantwoordelijkheid te dragen. Ook door de democratie kunnen we de waarachtige belangen van heel het volk die nen. Het christuskruis blijft het symbool der verlossing, ook van de arbeidende klasse, niet het hakenkruis. Christus is ook op sociaal ge bied de Verlosser der menschheid. De rede van den heer Maenen werd met groote aandacht gevolgd en warm toegejuicht Ten slotte werden enkele vragen gesteld. Uit de beantwoording stippen we aan: de Duitsche kolonie is niets anders dan een zuiver nat.-socL beweging; betwijfeld werd, dat de Duitsche regeering 'n wet zal maken, waarbij den Duit schers wordt voorgeschreven, zich te organi- seeren bij de N.S.D.A.P. op straffe van 't ver liezen der nationaliteit. Het is voor de Duit schers beter lid te blijven van den Kath. Mijn werkersbond, dan zich te organiseeren in de Duitsche kolonie. Droevig wordt het genoemd, dat Duitsche invalide mijnwerkers, hier woon achtig, in Duitschland verkregen rechten zou den verbeuren, tenzij toetreding tot de N.S.D. A.P. Dit druischt in tegen de moraal. Deze zaak zal zoo noodig bij de regeering worden ter spra ke gebracht. Tegen de agitatie van N.S.D.A.P.- agenten zal worden opgetreden, zonder aanzien des persoons. JOS. MAENEN volk. Ook in en na den oorlog hebben we veel leed gedeeld met het Duitsche volk. Hoevele Duitsche kinderen werden niet opgenomen, óók in onze arbeidersfamilies. We deden daarbij niets anders dan onzen plicht van christelijke naastenliefde. Menige goede eigenschap van het Duitsche volk hebben we kunnen waardeeren. Wat heeft zich in de mentaliteit der kath. arbeiders gewijzigd, dat we tegenover sommige Duitschers een andere houding moeten gaan aannemen? Wat we deden op den katholieken dag te Heerlen was niets anders dan hier in Nederland verdedigen de vrijheid der Duit sche katholieken, in ons land woonachtig. Even schonk de heer Maenen aandacht aan de oprichting van den katholieken Ketteler- bund: een vereeniging van kath. Duitschers, die zich principieel wilden organiseeren. De R.K. Werkliedenbond, die zijn instellingen be schikbaar stelde, nam een breed standpunt in jegens den Kettelerbund. In Januari kwam in Duitschland de revolutie, die veel deed veran deren. Kort vóór den kath.dag vernamen we, dat de Kettelerbund was opgeheven en veree- nigd in een Deutsche kolonie: een z.g. neutrale vereeniging. Een afd. katholieken zou aan den katholiekendag deelnemen. Dat ging niet en mocht niet. Ons is gebleken, dat men de Duit schers heel eenvoudig om den tuin heeft ge leid. Onder verschillende bedreigingen werd de Kath. Ketteler Bond opgelost. Er zou in Berlijn een wet gereed zijn, met betrekking tot het verliezen van de nationaliteit van Duitschers. Maar die wetten zijn nog niet gekomen en zul len wellicht nooit komen. Tyfker was zijn boek je te buiten gegaan; hij is reeds over de gren zen gezet. Wij wonen in een souverein land en kunnen niet dulden dat vreemdelingen hier een politieke terreur uitoefenen. De Ned. Re geering laat dezulken over de grens zetten om de goed-gezinde Duitschers te beschermen te gen dwingelandij van sommige hunner land- genooten, die hier misbruik maken van hun gastvrijheid. Vooral in deze bewogen tijden dient men als buitenlander een zekere mate van bescheidenheid te betrachten, te meer waar in Duitschland b.v. de pers is gemuilkorfd, men geen recht heeft om te vergaderen enz. enz. Het Nederlandsche gezag moet zich krachtig handhaven. Wat wij op den kath.dag deden, was een bewijs, dat we in Nederland zoo lang mogelijk willen opkomen voor de vrij heid van de Duitsche katholieken in Limburg en heel ons land. De Kettelerbund mag nu weer worden opgericht. De NSDAP zegt: we zijn geen partij meer, er is geen partij meer in Duitschland. Wij kunnen niet dulden, dat we in Nederland den staat Duitschland zouden krijgen. Niet alleen Nederland, maar schier ge heel de wereld neemt stelling tegen het fas cisme of het nationaal-socialisme, dat de dood beteekent tegen de vrije arbeidersbeweging. Het I.V.C. te Straatsburg heeft zich er tegen uit gesproken. In Duitschland heeft men de chris telijke vakbeweging opgeheven. Dat heeft ons allen veel verdriet gedaan vooral de wijze waar op zulks is geschied. De heer Maenen besprak vervolgens het bekende incident met dr. Ley te Genève; na zijn vertrek verklaarde hij Het Rijkspolitietoezicht op het verkeer zal binnenkort worden uitgebreid. Het wagenpark van rijksveldwacht en marechaussee, dat thans acht inspectie-auto's omvat, zal, volgens het „Volk" worden opgevoerd tot zestien. Het per soneel zal overeenkomstige uitbreiding onder gaan. De scheiding tusschen rijksveldwacht en ma rechaussee, weinig bevorderlijk voor een goed functionneeren van een rijksverkeersoverzfcni, blijft gehandhaafd. Vier auto's zullen ten dienste komen van de rijksveldwacht; vier andere zullen aan de ma rechaussee ter beschikking worden gesteld. De rijksveldwacht zal deze wagens in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland in gebruik stellen. Bij K. B. zijn tot afgevaardigden van de Ne derlandsche Regeering ter Economische en Mo netaire Conferentie te Londen benoemd Prof. Mr. G. W. J. Bruins, Koninklijk Commissaris van de Nederlandsche Bank en Mr. J. W. Beyen, Directeur van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, thans plaatsvervangend afgevaardigde, In verband met het bovenstaande vernemen wij, dat aangezien Minister Colijn en de presi dent van de Nederlandsche Bank, Mr. Trip, niet meer in de gelegenheid zullen zijn, de bij eenkomsten van de Londensche conferentie ge regeld bij te wonen, de Nederlandsche delegatie uitgebreid is met prof. Bruins. Ook is in ver band hiermee Mr. Beyen thans plaatsvervan gend gedelegeerde, benoemd tot gedelegeerde. De Minister van Economische Zaken heeft het Uitvoer Contróle Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, Javastraat 80 te 's-Gra- venhage aangewezen als de organisatie belast met afgifte van de certificaten van oorsprong, welke bij invoer van versche groenten uit Ne derland in Schotland moeten worden overge legd. HUIZEN, 296 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. H. Moolhuizen KRO 11.00 Gramofoon- muziek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politie berichten 12.15 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer NCRV 2.00 Kwartet van 2 violen, cello, piano of orgel o. 1. v. Luise Lauenroth 3.00 Chr. lectuur: „Over Joden en Jodengenooten" van W. J. J. Velders 3.30 Uurtje voor zang- en muziekver. Jeugdkoor der Chr. Oratorium- ver. „Oefening en stichting" te Den Haag o. 1. v. H. D. Baank, 4.45 Zenderver zorging 5.00 Kinderuurtje door J. E. Kok. Mej. F. v. d. Zwaai, zang 6.00 Kristlik Frysk Selskip. M. Polet van Stiens leest voor uit den roman van mej. S. Kloosterman: „It Jubeljier" 6.30 On derwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 D. Pereboom: „Laatste mededeelingen aan de bezoekers van den landdag" 7.45 A. Stapelkamp, secr. v. h. Chr. Nat, Vakverb. in Ned. 8.00 Orgel door J. Zwart uit de Luth. Kerk te Am sterdam (Bachprogr.) 9.00 C. L. Tom- son: „Het tot bloei en welvaart brengen van Suriname" 9.30 Weesper mannen koor o. 1. v. J. Boon. J. Boon, bariton. L. G. de Vries, piano 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Mor genwijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Fr. Nienhuls draagt voor. Vara-klein- orkest o. 1. v. H. de Groot 12.00 De Notenkrakers 12.45 Orgelspel door Joh. Jong 1.15 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje. Mevr. A. C. J. de Vries Bruins: „De strijd tegen de T.B.C.". Mevr. M. Wlbaut Berdenis van Berlekom: „Ons nieuwe huis" -3.00 Voor de kinde ren. Vara-tooneel o. 1. v. W. Capellen. De vier vroolijke Franschen, piano, viool, fluit en luit. Gramofoonmuziek 4.30 Orgel door C. Steyn 4.50 Gramofoon muziek 5.00 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst RVU 6.30 Dr. R. Miedema: „Het Oostersch Christendom van dezen tijd" VARA 7.00 S.D.A.P.-kwartiertje. Weekoverzicht door J. Oudegeest 7.15 Gramofoonmuziek 7.20 Drs. S. Kleere- koper: „Plantmatige productie en sociali satie" 7.40 Dubbel-mannenkwartet „Bel Canto" o. 1. V. W. H. Lehman de Lehns- veld 8.00 Herhaling SOS-berichten 8.02 Vaz Dias en varia 8.15 Vara-orkest 0. 1. v. H. de Groot 8.45 Dubbel-man nenkwartet 9.00 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot. Marie Vos, coloratuur-sopraan 9.40 „De moderne dienstbode", hoor spelletje door R. Elton. Vara-tooneel o. 1. V. W. v. Capellen 10.00 Vara-orkest o. I. v. H. de Groot. Marie Vos, zang 10.30 Zang-piano-clarinet door Marie Vos, Daaf Wins, Peter Renes 10.45 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 11.15 Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M, 12.20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Arthur Meule- mans 6.35 M. Gason speelt saxophoon 8.35 Gramofoonmuziek. Eine kleine Nachtmusik, Mozart 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende 11.00 Dansmu ziek uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Het strijkorkest van restaurant „Wivex" o. 1. v. A. Bendix 3.50 Het'' omroeporkest o. 1. v. Walter MeyerRadon 8.20 Ween- sche operettemuziek o. 1. v. Walter Meyer Radon 11.30 Dansmuziek door Erik Tuxen en zijn orkest. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuws berichten in het Duitsch 9.55 Dansmu ziek en gevarieerd programma (in de pau zes koersen en sportberichten). BERLIJN, 419 M. - 4.50 Populair con cert o. 1. v. Paul Miiller 6.35 Lotte Theil, sopraan, zingt 8.35 Muziek van München 11.20 Dansmuziek door de Waldemar-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.30 Gramo foonmuziek, operette-fragmenten 4.20 Populair concert o. 1. v. Fredo Niemann 6.20 Gevarieerd programma 9.30 Oude militaire muziek door een militaire kapel o. 1. v. Otto Schilling. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 7.20 Symphonie-concert door het ver sterkte omroeporkest o. 1. v. dr. Wilhelm Buschkötter 11.20 Dansmuziek door de Prasch-kapel. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Wolf 1.20 Concert door het West- Duitsche kamerorkest o. 1. v. Breuer 9.55 Hans Haasse speelt vroolijke piano muziek 11.20 Dansmuziek. DAVENXRY, 1554 M. 12.20 Concert door het Western Studio-orkest o. 1. v. Frank Thomas 3.55 Concert door het Bournemouth Stedelijk Orkest o. 1. v. Sir Dan Godfrey 9.40 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. E) o. 1. v. Victor Hely Hutchinson 11.00 Roy Fox en zijn band in het Kit-Cat-restaurant. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.20 „Die Walkure", Richard Wagner. PARIJS (Radio}, 1724 M. 12.35 Gra mofoonmuziek 1.25 idem 9,50 Russi sche muziek (gr.pl,). MILAAN, 331 M. 7.20 Gramofoonmu ziek 8.00 idem 9.00 „Maggiolata Veneziana", opera van Selvaggi. Leiding: de componist. ROME, 441 M. 8.20 Gramofoonmu ziek 9.05 Concert. WEENEN, 517 M. 5.30 Solistenconcert 7.20 Oude en nieuwe Weensche volks muziek 9.55 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1412 M. 5.35 Solisten concert 6.20 Gramofoonmuziek 7.25 idem 9.30 Solistenconcert 11.00 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. foonmuziek. 5.50 Gramo- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Naar de „Volkskrant" verneemt, verkeert 't rapport der z.g. Commissie Gezinspolitiek, waarvan mr. Romme voorzitter is, in een vér- yooraanstaande mannen als Stegermann, Otten, gevorderd stadium. Men seint ons uit Trier d.d. Maandagavond: Zoo juist zijn de deelnemers en deelneem sters aan onze premie-reis in uitstekenden wel stand op de plaats van bestemming aangeko men. De reis werd gemaakt per extra trein, welke omstreeks elf uur 's ochtends van het C. S. te Utrecht was vertrokken onder begunstiging van prachtig zomerweer. Tot gemak van de derde-klas-reizigers had de Directie der Spoorwegen blijkbaar bij wijze van attentie den trein uitsluitend uit eerste en tweede klasse rijtuigen doen samenstellen, het geen natuurlijk buitengewoon op prijs werd ge steld. Gedurende de geheele reis heerschte er onder de 265 pelgrims een opgewekte stemming.. De reis ging over Zevenaar en Emmerich naar Keulen en vervolgens langs de schilder achtige Rijnoevers naar Coblenz. Tijdens den verderen duur der reis door het Moesel-dal ge noten de pelgrims volop van het schouwspel, dat de zon-overgoten wijhbergen boden. Omstreeks zes uur stoomde de trein het sta tion van Trier binnen, waar de directie van de Reichsbahn de Nederlandsche bezoekers door middel van vier luidsprekers een hartelijk wel kom toeriep. Op het station waren ter begroeting aan wezig Dom-kapitular Fuchs, voorzitter van het bedevaartcomité, Dr. Frengs, leider, en de heer Miiller, secretaris van het Verkeers- en Pers bureau. Voorts waren aanwezig twee vertegenwoordi gers van de directie der Duitsche Spoorwegen. De Dom-kapitular Fuchs spóak eenige harte lijke begroetingswoorden, waarbij hij erop wees, dat dit de eerste van de 900 extra buiten- landsche pelgrimstreinen is, welke in dezen tijd in Trier zullen aankomen. Namens de bezoekers dankte de algemeene leider, de heer Leo Speet, voor de hartelijke ontvangst. In de stad bleek alles voor een feestelijke ontvangst bereid te zijn. Onder groote belangstelling van de zijde van de bewoners, die in dichte rijen om het sta tion stonden geschaard, trokken de deelnemers naar hun hotels. Onder de talrijke vlaggen prijkte ook de Ne derlandsche driekleur. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 607.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 3 tot en met 8 Juli 1933 heeft bedragen 24 pCt.; zij is in vergelijking met de week 19 t. m. 24 Juni niet gedaald. De werkloosheid is regel matig gedaald van de week 23 t. m. 28 Januari af, toen zij het hoogste was en 40 pet. bedroeg; de totale daling bedraagt dus 16 pCt. In het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid in den aanvang van Juli 26 pCt. dus 2 pCt. meer dan thans. In dat jaar was het hoogste punt bereikt in de week 8 t. m. 13 Februari, toen het percentage 30 bedroeg. De daling was toen dus 4 pCt., waar bij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de werkloosheid eerst was gedaald tot een minimum van 23 pet., in den aanvang van April en van die week af geregeld steeg. Het vorige, jaar was dus in Juli de werkloosheid niet alleen grooter dan thans; zij verkeerde toen in een toestand van toeneming, terwijl zij thans geregeld is afgenomen, zij het ook, dat op het oogenblik daarin stilstand is gekomen. Bij 1056 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 8 Juli 1933 in totaal 302.407 werkzoekenden ingeschreven, waaron der 288.080 mannen. In totaal waren werkloos 275.925 personen, waaronder 266.909 mannen. Op 24 Juni 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een vrijwel gelijk aantal or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 301.351, hiervan waren werkloos 275.585 personen, waar onder 266.499 mannen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden is derhalve sedert 24 Juni gestegen met 1056, het aantal werkloozen met 340. Zondagmorgen is op de Heerdterstraat te Venlo een ernstig auto-ongeluk gebeurd dat aan twee personen het leven kostte. De bestuurder van een vrachtauto meende met zeer groote snelheid een bestelauto te pas- seeren. De vrachtauto raakte daarbij, volgens „Het Volk", den trottoirband en sloeg over den kop, botste daarna met kracht tegen een boom, zoodat beide inzittenden tusschen boom en auto vastgeklemd zaten. Het was hun niet mogelijk zich te bevrijden. Door de botsing vloog de auto in brand. Po gingen, ingesteld door voorbijgangers om de in zittenden uit hun benarde positie te bevrijden, gelukten niet. Beiden verbrandden Het is nog niet gelukt, de identiteit der slachtoffers vast te stellen. Het ontstellend bericht over het gruwelijk ongèluk, dat den Scheveningschen predikant ds. B. Tichelman en zijn familie getroffen heeft, veroorzaakte te Scheveningen groote droefenis. De kerken waren Zondag overvol en in alle is de geliefde predikant herdacht. In de Julianakerk in Duinoord, welker stich ting grootendeels het werk van ds. Tichelman is geweest, werd een voordienst gehouden. Ds. A. J. Wormgoor, predikant te 's-Gravenhage, trad als voorganger op. Nadat hij had voorge lezen Psalm 90, wees hij op het groote verlies, dat in 't bijzonder de Scheveningsche gemeen te heeft geleden. Ditzelfde kerkgebouw getuigt van zijn onverdroten ijver voor de Schevening sche gemeente, die hij lief had en voor welker ontwikkeling hij veel heeft gedaan. Het moet een voorrecht geweest zijn, de vriendshap van dezen goeden mensch te genieten. De gemeente zong psal ml03: 8 en 9. De begrafenis van de stoffelijke resten der drie slachtoffers heeft plaats Donderdag op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. De stoet gaat om 2 uur van het sterfhuis aan de Doornstraat. Zaterdagavond is de zeventigjarige J. B., ver pleegde in het St. Josephgesticht te Alphen a.d. Rijn, terwijl hij in den tuin van deze inrichting wandelde, vermoedelijk doordat hij uitgleed, in een sloot geraakt. Op zijn hulpgeroep snelden onmiddellijk eenige andere verpleegden toe. Hoewel hij spoedig op het droge kon worden gebracht, bleek hij reeds bewusteloos te zijn. De geneesheer heeft nog geruimen tijd getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch dit bleef zonder resultaat. De vijfde Kaagdag moge slagen of niet, men zal toch niet kunnen zeggen, dat het een slech te Kaagweek is geweest, want ook de vierde dag was buitengewoon goed. Eigenlijk eenigs- zins buiten de verwachtingen, want toen de lucht 's morgens om half negen begon te wer ken, kon er heusch wel regen komen, 't Werd gelukkig winden daar was dezen morgen hard gebrek aan. 't Was eerst nagenoeg wind stil. Slechts af en toe voelde men 'n zuchtje over het water, maar 't was toch te weinig om voor de ochtendwedstrijden veel strijd te ver wachten. Toch is het 'n mooie zeildag geworden, even wel zonder zooveel belangstelling als Zondag. Duizenden Zondag-bezoekers waren weer van de Kaag weggetrokken en 't leek er stil ge worden. Desniettemin, de zeilers waren present en den geheelen dag op het water, terwijl de stuurlieden thans veel gemakkelijker werk had den dan op den overvollen Zondag. Eén belangrijke beslissing werd reeds ver kregen, n.l. in den team-wedstrijd der 12 M2. Eenheidsklasse, waar Loosdrecht na de twee eerste dagen al 'n heel goede kans maakte met 29 pnt., terwijl de Kaag, de R.Y.C.B. en de Koninklijke er resp. 22, 25 en 8 hadden behaald. Door de bezetting van de tweede en zesde plaats in de laatste race kreeg Loosdrecht er 10 punten bij. De eindstand werd: Loosdrecht 39 pnt., de Kaag 26, R.Y.C.B. 26 en de Konink lijke 18 pnt. In den team-wedstrijd der Regenboogklasse bleef de Braassemermeer aan den kop gaan door opnieuw het grootste aantal punten te veroveren. De stand is: Braassemermeer 20 pnt., De Kaag 11 pnt., Sneek 10 pnt. De strijd in den teamwedstrijd der 12 Voets- jollen was gisteren bijzonder interessant en voor den laatsten dag belooft de spanning nog grooter te zijn. De voorsprong van de Rotter damsche Zeilvereeniging op de Kaag bedraagt 4 punten, op de Zaanlandsche slechts één punt. Er kan dus nog van alles gebeuren. De stand is hier: Rotterdam 21 pnt., Zaanlandsche 20 pnt., De Kaag 17 pnt. en Loosdrecht 15 pnt. Na de teamwedstrijden ving de afwerking van het gewone dagelijksche programma weer aan en met steeds dezelfde regelmaat vielen de waarschuwingsschoten voor het tien-, het vijf- minutenschot en den start en blies de toren wachter Chris Kiewit telkens opnieuw, wan neer weer een schip de finishlijn passeerde. Dat zijn de onveranderlijke dingen in de Kaagweek, die thans weer ten einde spoedt. Nog 'n laatste opleving en het is gebeurd. Dan is de Kaagweek weer achter den rug, een Kaag week, die bij de zeilers vele aangename herin neringen zal achterlaten. De uitslagen van den vierden dag luiden als volgt: Regenboogklasse C: 1. Pieterke, stuurm. G. de Vries Lentsch, in 2 uur 21 min. 58 sec.; 2. Bruintje Beer, stuurm. D. van Drecht, in 2 uur 25 min.; 3. Titia, stuurm. J. N. Maas, in 2 uur 26 min. 35 sec. B.M.-klasse: 1. Adri, stuurm. P. Leeuwis, in 2 uur 39 min. 20 sec.; 2. Mop, stuurm. H. Bol- lemeijer, in 2 uur 41 min. 17 sec.. 3. Margo-tje, stuurm. J. Broeders, in 2 uur 43 min. 40 sec.; 4. Ouistiti, stuurm. A. B. Kreuger, in 2 uur 44 min. 26 sec. 12 Voetsjollen-klasse voor dames, A: 1. Ide aal, stuurvr. mej. E: L. Karreman, in 1 uur 19 min. 31 sec.; 2. Schuif, stuurvr. mej. M. J. van de Stadt, in 1 uur 22 min. 33 sec.; 3. A 2, stuur- vrouw mej. L. Molenaar, in 1 uur 23 min. 13 sec. Idem klasse B: 1. Waterhoen, stuurvr. mej. A. de Vries, in 1 uur 26 min. 29 sec.; 2. Wee- tiekep, stuurvr. mej. Q. van Dijk, in 1 uur 26 min. 41 sec. Sterklasse: 1. Perseus, stuurm. G. J. E. Scheepens, in 1 uur 26 min. 43 sec.; 2. Sirius, stuurm. D. C. v. d. Heuvel, in 1 uur 29 min. 20 sec. Teamwedstrijd Regenboogklasse: 1. Hennie, stuurm. G. Hofstra (Sneek), in 2 uur 26 min. 43 sec.; 2. Lies n, stuurm. P. Schieffer iBraas semermeer), in 2 uur 28 min. 31 sec.- 3. Steur II, stuurm. L. van der Steur (De Kaag), in 2 uur 34 min. 40 sec.; 4. Holland II, stuurm. F. P. Bos (Braassemermeer), in 2 uur 39 min. 52 sec. Windekind en Leede III uitgesloten. 12 M2. Eenheidsklasse, B: 1. Mieke II, stuur man H. J. Scholtz, in 2 uur 27 min. 43 sec.; 2. Glazenmaker, stuurm. J. Broere, in 2 uur 28 min. 45 sec.; 3. Wielewaal, stuurm. B. Aten, in 2 uur 29 min. 4 sec.; 4. Peet, stuurm. J. Marlet, in 2 uur 31 min. 8 sec.; 5. Twente, stuurvr. mej. van der Kwast, in 2 uur 31 min. Regenboogklasse B: 1. Saenden, stuurm. L. de Wit, in 2 uur 2 min. 18 sec.; 2. Snip, stuur man H. J. Swart, in 2 uur 9 min. 1 sec.; 3. Elf, stuurm. H. J. W. Brouwer, in 2 uur 11 min. 16 sec. Regenboogklasse A: 1. Waterrot, stuurm. S. Kuipers, in 1 uur 59 min. 13 sec.; 2. De Leede III, stuurm. W. Z. van der Mey, in 2 uur 0 min. 8 sec.. 3. Braassemermeer, stuurm. J. Heynen, in 2 uur 1 min. 14 sec.; 4. Steur II. stuurm. L. van der Steur, in 2 uur 1 min. 57 sec. Teamwedstrijd 12 Voetsjollenklasse1. Glip- per, stuurm. D. J. Kagchelland (Rotterdam), in 1 uur 36 min. 15 sec.; 2. Ree, stuurm. F. A. F. Gallé (Loosdrecht), in 1 uur 37 min. 35 sec.; 3. Schuif, stuurm. E. G. van de Stadt (Zaan landsche), in 1 uur 38 min. 31 sec.; 4. Meteoor, stuurm. Jac. Barzilay (Rotterdam), in 1 uur 38 min. 32 sec.; 6. Daphnia, .stuurm. P. H. R. Borgerhoff Mulder (De Kaag), in 1 uur 38 min. 51 sec.; 7. Bem, stuurm. B. Maas (Loosdrecht), in 1 uur 39 min. 34 sec.; 8. Vagebond, stuurm. Th. van Helvert (De Kaag), in 1 uur 46 min. 50 sec. Teamwedstrijd 12 M2. Eenheidsklasse: 1. Kamp, stuurm. Lud. Franck (R.Y.C.B.), in 2 uur 37 min. 14 sec.; 2. Duitsche Ribbe, stuurm. Th. Leegstra (Loosdrecht), in 2 uur 39 min. 13 sec.; 3. Motketel, stuurm. H. F. Baerselman (Koninklijke), in 2 uur 39 min. 50 sec.; 4. Din ges, stuurm. W. Nauta (De Kaag), in 2 uur 39 min. 58 sec.; 5. Joy, stuurm. A. E. Dudok van Heel (Koninklijke), in 2 uur 40 min. 9 sec.; 6. Aay, stuurm. O. Huisken (Loosdrecht), in 2 uur 46 min. 24 sec.; 7. Eversharp, stuurm. L. Huy- brechts (R.Y.C.B.), in 2 uur 46 min. 37 sec. 45 M2. Kruiserklasse: 1. Benati II, stuurm. B. Fenega, in 2 uur 18 min. 47 sec.; 2. Walta, stuurm. C. A. Vermaat, in 2 uur 20 min. 47 sec.; 3. Boekanier, stuurm. A. Warners, in 2 uur 22 min. 40 sec. Vrijbuitersklasse A: 1. Jan Brass, stuurm. J. Dorsman, in 1 uur 57 min. 17 sec.; 2. Simon de Danser, stuurm. J. Kranenburg, in 1 uur 57 min. 58 sec. 12 M2. Eenheidsklasse A: 1. Motketel, stuur man H. F. Baerselman? in 2 uur 5 min. 31 sec.; 2. Kamp, stuurm. L. Franck, in 2 uur 7 min. 19 sec.; 3. Kwakelpad, stuurm. W. Beekhuis, in 2 uur 7 min. 33 sec.; 4. Aeolus, stuurm. G. Vis ser, in 2 uur 8 min. 41 sec.; 5. Dinges, stuurm. W. Nauta, in 2 uur 9 min. 46 sec. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Bem, stuurm. B. Maas, in 1 uur 14 min. 33 sec.; 2. Nelly III, stuurm. J. J. van t Hogerhuis, in 1 uur 15 min. 25 sec.; 3. Isis, stuurm. J. W. van den Berg Jr., in 1 uur 15 min. 38 sec.; 4. De Glipper, stuurm. D. Kagchelland, in 1 uur 18 min. 20 sec.; 5. Vagebond, stuurm. Th, van Helvert, in 1 uur 18 min. 21 sec. t' I Zoo'n enkelen keer och ja, waar om niet sit er in den raad van een oudere weieens iets behartigens waard, al is 't niet voor de volle honderd procent. Niet alleen de jeugd heeft de wijs heid gepacht. Zoo had een oude va der de gewoonte zijn kinderen den raad te geven: „wissel nooit, tenzij bij noodzaak, een tientje." Er zit wat in. Ga zelf maar eens uw eigene ondervinding na. Een gewis seld tientje is als een uitgegeven tientje. Narwelijks heeft men het „klein" gemaakt of het geld „loopt" u door de vingers. Het eene dubbeltje rolt het andere na. Zoolang men het tientje „heel" in z'n zak heeft voelt men zich een man „in bonis." Men is spaarzaam, men vindt 't zonde 't groote geld aan te spreken. Men be perkt vanzelf z'n uitgaven. Maar nauwelijks is het zilvergeld in de beurs of het geld vliegt weg. Wees voorzichtig met het wisselen van uw tientje 12 Voetsjollenklasse B. 1. Zomerweelde, stuurm. J. H. H. J. de Jong, in 1 uur 16 min. 5 sec.; 2. Cupido, stuurm. K. H. Pott, in 1 uur 16 min. 30 sec.; 3. Dobbertje, stuurvr. mej. G. Oudshoorn, in 1 uur 17 min. 20 sec.; 4. d'Ar- tagnan, stuurm. W. van der Valk Jr., in 1 uur 17 min. 21 sec.; 5, Cheerio rio, stuurm. C. Quispel, in 1 uur 17 min. 31 sec. Handicapklasse D: 1. Amcarthine, stuurm. D. van Wijk, in 1 uur 57 min. 7 sec.; 2. C. 15, stuurm. J. Mulder, in 1 uur 57 min. 35 sec., ber. tijd. 12 Voetsjollenklasse C: 1. Hans, stuurm. A. H. van Vliet, in 1 uur 17 min. 36 sec.; 2. Lucky Rascal, stuurm. L. van Eek, in 1 uur 20 min. 25 sec.; 3. Waterhoen, stuurm. Joh. de Vries, in 1 uur 20 min. 33 sec.; 4. Windekind, stuurm. B. J. Moret, in 1 uur 22 min. 7 sec.; 5. Good Luck, stuurm. C. Schuddeboom, in 1 uur 22 min. 28 sec. Aan het meestertoumooi, dat Woensdag a.s. aanvangt in de casino-zaal van het Oranje hotel te Scheveningen, zullen Euwe en v. d. Bosch niet deelnemen. De loting die reeds heeft plaats gehad gaf het volgende resultaat: 1. Felderhof, 2, Landau, 3 Bogoljubow, 4 Hamming, 5 Mulder, 6 Maroc- zy, 7 Flohr, 8 v. Hoorn. DUBLIN, 24 Juli. De Davis-Cup-wedstrtjd IerlandDuitschland voor de voorronde van het Davis Cup-tournooi 1934 is geëindigd met een 41-overwinning van Duitschland. De beide laatste enkelspelen hadden tot re sultaat: Von Cramm (D.) sl. Mc. Guire (Ierl.) 6—4, 6—4, 6—2. Mc. Veagh (Ierl.) sl. Frenz (D.) 64, 63, 6—4. Maandagmiddag is op het Molenveld een vlaggenparade gehouden ter opening van de Vierdaagsche afstandmarschen te Nijmegen, welke zijn begonnen. Duizenden personen waren hierbij aanwezig. De plechtigheia werd opgeluisterd door de muziek der Koninklijke Militaire Kapel der Grenadiers en Jagers, die de nationale hymnen speelde, toen achtereen volgens de Engelsche, de Oostenrijksche, de Zwitsersche, de Noorsche, de Fransche en de Nederlandsche vlaggen in top werden gehe- schen. Na deze parade werd de gepens adjudant onderofficier Boezemkool voor het front geroe pen en werd hem medegedeeld, dat hü onder scheiden was met de zilveren eere-medaille in de orde van Oranje-Nassau. Jhr. Mr. von Weiier, voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, complimenteerde hem met deze onderscheiding, welke op den zilveren jubileumsdag van den Bond een eer volle waardeering was voor het werk door Boe zemkool als administrateur voor de afstands- marschen gedaan. Vervolgens hielden de manschappen van grenadiers en jagers een eere-defilé voor den onderscheiden adjudant. Des avonds werd een speciaal concert gege ven van de Grenadiers in de „Vereeniging". Waarschijnlijk zullen 2500 2600 deelnemers aan den start verschijnen. Bij den opbouw van het circus Amanda Ro- berti op een terrein onder Aalsmeer is het Maandagmiddag tot ernstige relletjes gekomen tusschen de circusmenschen en de Rijkspolitie. Hoewel het circus vergunning had om zijn ten ten op te slaan op een terrein in deze plaats, meende de eigenaresse van het stuk land op het laatste oogenblik bezwaar tegen het op treden van het circus te moeten maken, waar op zij de Rijkspolitie verzocht het circus te ver wijderen. Dit ging niet zoo gemakkelijk en op een gegeven moment zag de majoor van de Rijksveldwacht zich genoodzaakt van de blan ke sabel gebruik te maken. Bij de charge, wel ke hierop volgde, liep de eigenaresse van het circus, mevr. Amanda Roberti, een drietal ver wondingen op. Voorts kreeg een tweetal man nen eenige sabelhouwen; zij moesten zich on der geneeskundige behandeling laten stellen. Nadat de burgemeester van Haarlemmer meer, Mr. A. Slob, in wiens gemeente het rel letje zich voordeed, eraan was te pas gekomen en ook de Officier van Justitie had ingegrepen, werd het conflict bijgelegd, zoodat de eerste voorstelling Maandagavond kon doorgaan, en ook de verdere voorstellingen zullen kunnen plaats vinden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel II J. A. M. Rottier, J. A. Ringeling, bieden te 's Gra- venhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6