STADSNIEUWS 1 Haarlem, 26 Juli BEURS VAN AMSTERDAM 0e Leidsche Courant j Wisselkoersen WOENSDAG 26 JULI 12V2 jaar bestuurslid mm -in SEPTEMBER A.S. OPENEN WIJ EEN MODERN AUTOMATISCH RESTAURANT IN HET PERCEEL GROOTE HOUTSTRAAT 21-23, HAARLEM. N.V. AUTOMATIEK „FLUKS" - ZANDVOORT Regeering tevreden Doodslag te Vlijmen AGENDA WOENSDAG 26 JULI 1933 I is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- j 1 gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN g Een stille werker gehuldigd CINEMA-PALACE Schoolgeld Personalia Voor de Noorsche missie 1— Een nieuwe geluidfilm-installatie Hotel- en Pensiongids Concert in Den Hout BRAND IN VARKENSSCHUREN De wind wakkerde het vuur snel aan Gemeentezaken Vele varkens verbrand en afgemaakt DE KOSTEN DER GEMEENTE Wat Maatschappelijk Hulpbetoon vergt Orgelbespeling VOOR DEN KANTONRECHTER Veilig verkeer en dronken achter stuur Diefstal van gereedschappen BRAND IN VARKENSFOKKERIJ mm Gasmeter ontploft BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT ZANDVOORT De verklaring van burgemeester Verstegen voldoende geacht Twist om een duif MEISJE BEWUSTELOOS AANGETROFFEN 27 Juli „VAN BOL TOT BLOEM' Naar Zuid-Amerika TANDARTS NEEMT WRAAK Hij liet zijn tegenstander met kiespijn zitten I VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Dinsdagavond had de maandelijksche leden vergadering plaats van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", welke goed bezocht was. Te acht uur opende voorzitter H. Leeuw de vergadering op de gebruikelijke wijze. Medegedeeld werd, dat het bestuur in begin sel had besloten, om ter gelegenheid van de viering van het Patroonsfeest der afd. „St. Wil- librordus" Zondag 11 November een H. Mis te laten lezen en dat de gezangen voor die gele genheid dit jaar voor het eerst zullen worden uitgevoerd door het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia". Besloten werd, om met een zoo groot moge lijk aantal leden deel te nemen aan het défilé, dat zal worden gehouden op 8 Augustus a.s. ter gelegenheid van het eerste lustrum ter her denking aan de Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Op Donderdag 27 Juli zal een vergadering plaats vinden van de commissie van Georgani seerd Overleg. Na voorlezing van eenige verzonden en inge komen stukken had huldiging plaats van den penningmeester der afdeeling, den heer S. Tes- selaar, die 12 jaar bestuurslid was. Te 9 uur werden de jubilaris en zijn echtge- noote door twee bestuursleden met een auto van huis gehaald. Toen zij aan de bestuursta fel hadden plaats genomen, sprak de voorzitter hen toe. Namens bestuur en afdeeling bracht hij har telijk dank aan den jubilaris voor het vele werk, dat voor de afdeeling door hem was ge daan. U heeft met de daad getoond, aldus spr., een goed werker voor de afdeeling te zijn en wel in het bijzonder een utistekend penningmees.- 12 Y, jaar toch maakt U deel uit van het be stuur, waarvan U ruim tien jaar als penning meester fungeerde. Als blijk van waardeering bood spr. namens de afdeeling den jubilaris een rooktafel aan. Daarna richtte de voorzitter zich tot de echtgenoote van den jubilaris, wie hartelijk dank werd gebracht voor de vele opofferingen, welke door haar waren gebracht en hij bood haar een bloemstuk aan. Hierna was het woord aan het lid van het hoofdbestuur van „St. Paulus", den heer Ferd Spit, die tot den jubilaris eenige hartelijke woorden namens het hoofdbestuur sprak. Vervolgens dankte de secretaris den jubilaris voor de aangename en prettige samenwerking, welke spr. zoo langen tijd mocht hebben met den penningmeester en hij hoopte, dat dit in lengte van dagen zoo mocht blijven. Hierna sprak de heer H. Leeuw namens het hoofdbestuur van den R. K. Volksbond en bood den jubilaris een kistje sigaren aan. Dan had aanbieding van een tractatie plaats, waarna de jubilaris dank bracht voor de har telijke woorden en de cadeaux welke waren aan geboden. Hij sprak den wenseh uit, dat het hem met Gods zegen mocht zijn gegeven, nog veel voor de afdeeling te mogen werken. Hiermede was deze huldiging ten einde en ging men weer over tot het afhandelen van de agenda. De heer Spit beantwoordde hierna eenige vragen, welke waren gesteld met betrekking op de uitvoering van de pensioenwet. Na de rondvraag werd de vergadering kwart over tien met gebed gesloten. te verschillende in de vergadering d.d. 29 Juni j.l. genomen besluiten, zijn in deze suppletoire be grooting verwerkt de wijzigingen van admini stratieven aard, in verband met de instelling van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon. B. en W. stellen voor, een verordening tot wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld: a. op de Gemeentelijke Avondschool voor handels onderwijs en b. op de Gemeentelijke Avondschool voor nij verheidsonderwijs, beide te Haarlem. Aan art. 7 wordt een nieuw tarief toegevoegd, luidende bij een gezinsinkomen voor het Han- van: delsavondonderw. beneden f 800 f 800.tot en met f 1000.f 3.75 f 1001.tot en met f 1300.f 7.50 f 1301.tot en met f 1600.f 15. f 1601.tot en met f 1900.f 20. f 1901,tot en met f 2200.f 30. f 22Ó1.tot en met f 25.00f 37.50 f 2501.tot en met f 3000.f 45.— f 3001.tot en met f 3500.f 52.50 f 3501.tot en met f 4000.f 60. f 4001.en hooger f 67.50 Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is, op zijn ver zoek, ingetrokken de benoeming van J. Z. Kan- negieter te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid van de commissie, welke in 1933 te Haarlem be last is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres en is als zoodanig benoemd mej. J. W. Ledeboer, leerares van de Nutskweekschool, alhier. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. N. C. Reiding te Haarlem. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het exa men fraaie handwerken de dames T. N. Vos te Haarlem en G. Bij te Heemstede. Voor het examen Liteh. Fransche Handels correspondentie slaagde de heer Jac. Duinho ven te Hillegom. Voor Engelsche Handelscorrespondentie Mer- curius, slaagden de heeren S. v. d. List en Seysener, allen te Hillegom. N. N. „Cinema Palace", dat zijn t«d begrijpt, heeit nu weer een verbetering aangebracht ter verdere moderniseering van het bedrijf. Men is namelijk overgegaan tot het aanschaffen van een „Philisonor" Blockpost, een geluid- film-installatie, welke er zijn mag. Tot nu toe werd bij de inrichting voor ge luidfilm de projector van een lichtgeluid-ap- paraat voorzien, terwijl voorts de benoodigde versterkers, gelijkrichters, potentiometers, schakelaars en soms zelfs nog batterijen, op een willekeurige plaats in de cabine werden opgesteld. De Philips' Laboratoria hebben nu, geba seerd op jarenlange ervaring en onder ge bruikmaking van de laatste vindingen op me chanisch en electro-acoustisch gebied, een geluidfilm-installatie ontwikkeld, die de meest moderne genoemd mag worden. Zij hebben daarbij de beste versterkerlampen en foto- electrische cellen toegepast. Een dergelijke Blockpost, thans in „Palace" aangebracht, bestaat uit een speciaal gecon- strueerden projectievoet, waarin de benoodig de versterkers en gelijkrichters zijn onderge bracht. De op dezen voet aangebrachte, ver stelbare bovenplaat is voorzien van één of twee projectoren met lichtgeluid-apparaten en een overeenkomstig aantal electro-motoren. In een dergelijke inrichting zijn alle samenstel lende deelen tot een logisch geheel vereenigd, zoodat zij uitmunt door een groote bedrijfs zekerheid, terwijl zij zeer eenvoudig te bedie nen is. Voorts zijn de onderdeelen zoo over zichtelijk opgesteld, dat zij bij eventueele de fecten door den operateur zelf kunnen wor den uitgewisseld, zoodat men in de meeste ge vallen de hulp van een vakman niet behoeft in te roepen. Het lichtgeluid-apparaat bevindt zich vóór aan den projector onder het objectief en be vat, behalve de inrichting voor de snelheids regeling, het belichtingslampje en de foto- electrische cel. Met behulp van een schakelaar kan de Phi lips automatische snelheidsregeling buiten be drijf worden gesteld, zoodat men den projector langzamer of sneller kan laten loopen. De ge- wenschte snelheid kan door middel van den regelknop aan den motor worden ingesteld. Voorts kan een gramofoonopnemer worden aan gesloten voor begeleiding van stomme films; voor gesproken reclame en mededeelingen aan het publiek kan een microfoon worden ge bruikt. Een groot voordeel van de in de „Philisonor" Blockpost-apparaten gebezigde versterkerin stallatie bestaat hierin, dat zij slechts 3 ver- sterkertrappen bevat, waardoor de bedrijfsze kerheid aanzienlijk wordt vergroot. De Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omgeving en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer heeft een Hotel- en Pen siongids uitgegeven. Een plattegrondje van het centrum van Haarlem is daarbij gevoegd. Deze documenten zijn bestemd voor gratis- afgifte aan hen, die mondeling of schriftelijk inlichtingen vragen voor korter of langer ver blijf te Haarlem, dan wel in de omgeving. Het ligt in de bedoeling elk jaar in April den Hotel- en Pensiongids te vernieuwen, ter wijl wijzigingen of aanvullingen naar behoefte tusschentijds zullen worden aangebracht. Alle hulde voor dit initiatief. Het boekje ziet er frisch en aantrekkelijk uit. Zondag 30 Juli zal de Harmoniekapel van de Koninklijke Papierfabrieken te Velsen „de Een dracht", onder leiding van den heer K. H. Kerk- hoff een concert geven in den Hout. Den Zondagmiddag van 13 Augustus geeft de Arbeidersmuzielcvereeniging „Excelsior" (onder. afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Haarlem) on der leiding van den heer J. M. Peeters even eens een uitvoering in den Hout. In overleg met het Bestuur der H. O. V. verleenen bovengenoemde vereenigingen geheel belangeloos hunne medewerking. B. en W. stellen voor, goed te keuren de ba lans met verlies- en winstrekening over het jaar 1932 betreffende het complex van 52 mid denstandswoningen van de Coöperatieve Wo ningvereenlging „Onder Dak". B. en W. bieden ter vaststelling aan: 1. de begrooting 1933 voor den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, welke behou dens enkele wijzigingen en aanvullingen als ge' volg van de verhouding, waarin de dienst tot de gemeente is komen te staan in overeen stemming is met de voor het voormalig Bur gerlijk Armbestuur samengestelde begrooting voor den dienst 1933; 2. eene eerste suppletoire begrooting voor den dienst 1933, met de daarbij behoorende begroo- tingswijzigingen ten behoeve van de takken van dienst, Jen aanzien waarvan art. 252 der Ge meentewet is toegepast. Naar de gevolgen, welke voortvloeien uit de Tien minuten over half twee werd Dinsdag middag brand gemeld op den Oudeweg 109. Het vuur woedde in een complex van var kenshokken en schuren, dat gedeeltelijk toe behoorde aan W. B., terwijl het andere ge deelte het eigendom was van J. B., slager al hier. De schuren van eerstgenoemden eigenaar waren niet verzekerd. Toen de brand ontstond, was er niemand op het terrein aanwezig. Het ontstaan is vermoedelijk te wijten aan het vallen van vuur uit een oven, die in een der schuren stond en waarin veevoeder gekookt was. In de schuren van J. B„ die tot den grond toe afgebrand zijn,, bevonden zich 106 varkens en een zeug met 6 biggen. Een tiental varkens is verbrand, terwijl en kele tientallen dusdanig verwond werden, dat ze afgemaakt moesten worden. De schuren en varkens toebehoorend aan J. B., waren voor 5000 verzekerd. Met drie stralen op de waterleiding heeft de brandweer he vuur gebluscht. De half verbrande beesten leverden een af grijselijk gezicht op. Omwonendenen, die spoe dig bij den brand waren, hebben de andere varkens uit de hokken gehaald en het land ingejaagd. Het was moeilijk voor de brandweer om spoe dig en afdoende op te treden, daar slechts geringe druk op de brandspuit stond stond en zeer lange slangen moesten uitgelegd worden om water te kunnen bereiken. Verschenen is de le suppletoire begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1933. B. en W. stellen daarin voor, de begrooting voor 1933 voor den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon vast te stellen op 1.392.856.21. Voorts bieden zij ter vaststelling aan wijzi gingen in de gemeentebegrooting 1933. De post jaarwedden en wedden der onder wijzers bij het openbaar L. O. wordt verlaagd met 8000, die der belooning van onderwij zers bij het openbaar vervolgonderwijs met 9470, die van bijdragen aan besturen van bijzondere scholen met 5000, die der kosten der H. B. Scholen met 17.000. De subsidie aan de Gemeente Instelling voor Kinderverzorging wordt verhoogd met 7700. De opbrengst uit 30150 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting is 18.000 hooger. De uitkeeringen van de bedrijven worden ook hooger: Electrieiteitsbedrijf 18.130,Gas bedrijf 18.575, Duinwaterleiding 6.055, Openbaar Slachthuis 3.870, Stads-Apotheek 355. De post voor den dienst Maatschappelijk Hulpbetoon moet met 358.975.08 verhoogd worden. Blijkens de begrooting 1933 voor dezen dienst voor 1933 bedraagt het nadeelig saldo 1.161.505.08, terwijl de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur een nadeelig saldo aan wijst van 1.150.000. De ondersteuning is 450.000 hooger. Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 27 Juli, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, is als volgt: 1. a. Das alte Jahr vergangen ist, b. Herr Gott, nun sei gepreiset, J. S. Bach. 2. Praeludium et Fuga G. gr. t„ J. S. Bach. 3. a. Deuil, b. Improvisation S. Dupuis. 4. Prélude et Fughetta, A. Roussel. 5. Choral II, H. Andriessen. t-v- <- t -"!■ rft. r Op den met prachtig zomerweer begiftigden Pinkstermaandag, waarop velen een zeebad in Zandvoort zochten, reed de 25-jarige J. B. met een vaart van 60 a 70 K.M. door het drukke ver keer, zelfs op de plaats waar de wielrijders den weg moeten oversteken. Hij was aangehouden en de politie had ge constateerd, dat hij naar sterken drank rook. De ontboden deskundige, dr. Bos, verklaarde, dat de man wel drank gebruikt had, maar dat het niet zeker was, dat hij onder den invloed verkeerde. De verd. verklaarde eerst, dat hij één borrel genoten had, die later weer één glas bier ge noemd werd. De eisch van den ambtenaar van het O. M. luidde voor het eerste ten laste gelegde het in gevaar brengen van het verkeer 50 boete en voor het onde^ invloed van sterken drank verkeeren 4 weken hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verd., mr. G. H. de Lange, kon zich met den eisch ten opzichte van het eerste tenlaste gelegde vereenigen; het tweede achtte hij niet wettig en overtuigend bewezen. Spr. drong daarom op de uiterste clementie aan. De kantonrechter, mr. Veenhoven, vonniste ten opzichte van het le tot het betalen van ƒ300 en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar, terwijl hij verd. van sub 2 vrijsprak. Dinsdagmorgen 10 uur is door de politie een 28-jarige schilder in zijn woning te dezer stede aangehouden. Hij heeft bekend, zich door mid del van braak toegang te hebben verschaft tot het schaftlokaal op het bouwwerk aan de Noor- mannenstraat en de daar vermiste gereedschap pen te hebben ontvreemd. Een gedeelte hiervan is teruggevonden in de woning van verdachte, een ander gedoelte op zijn aanwijzing in het struikgewas bij de Hilde- brandlaan, terwijl de rest in een portiek in de Bannesteeg verborgen was. Alle gereedschappen waren terecht met uit zondering van een slijpsteen, welke hij aan een opkooper, alhier, verkocht had. De gereedschappen zijn inbeslag genomen. De aangehoudene is in verzekerde bewaring gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. 8S «wMiam Dinsdagmiddag omstreeks half vier had in de modelkamer van den tandarts H. aan den Oosterduinweg 52 te Aerdenhout een gasontplof fing plaats. Wegens een defect aan den gas meter was een loodgieter bezig, dit euvel te verhelpen. Hij gebruikte hiervoor een zuurstof apparaat om de leiding door te persen, waarbij hij vergat den meter uit te schakelen. Daardoor werd de druk zoo hevig, dat de meter uit elkaar sprong en de stukken door de kamer vlogen. Eenige ruiten werden vernield, terwijl een be gin van brand ontstond, welke echter met eenige emmers water werd gebluscht. De dienstbode, die in de onmiddellijke nabijheid stond, schrok hevig doch er hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Ondertrouwd: 25 Juli. W. te Flierhaar en H. M. Veldwijk. Getrouwd: 25 Juli. H. J. v. Beem en C. B. v. Hasselt. Geboren: 23 Juli. S. HartSchouw, d.; 24 Juli. E. Klaje—Wittkamp, z.; C. J. W. Monné— v. d. Hom, za; M. H. v. d. BurgtBolkestein, d.; 25 Juli. C. BesLagendijk, z. Overleden: 23 Juli. C. Eggers, 86 jaar, Rip- perdapark; 24 Juli. J. Vring, 61 jaar, Bosch en Vaartstraat; G. J. Geertsema 45 jaar, Gast- huisvest; A. Rits, 73 jaar, M. v. Heemskerk straat; A.A. Coppens, 66 jaar, K. Zijlstraat; G. J. ter Horst, 81 jaar, M. v. Heemskerkstraat; A. J. H., 2 jaar, z. van J. B. Kion, Kampervest. Aan den' Oudeweg brak Dinsdagmiddag brand uit in een varkensfokkerij van den heer Braakman. Wegens gebrek aan water kon weinig tegen het vuur uitgericht worden. Een groot aantal varkens moest loorden afgemaakt omdat zij brandwonden hadden crpgelooven. In inzet', een verbrande krulstaart wordt uit het water getrokken. Een drukbezochte oefening der B. R. B. De B. R. B. had Maandagavond bij haar wekelijk- sche oefening aan 't Bloemendaalsche strand, een meer dan gewone belangsteling. van 't pu bliek en van de kampbewoners. Waarschijnlijk stond dit in verband met 't ongeluk, de vorige week aan 't Bloemendaalsche strand gebeurd. De leider der oefening, de heer J. Hassel- meijer vond hierin gereede aanleiding, den kampbewoners eenige wenken te geven, hoe zij, bij afwezigheid van de B. R. B., m soortgelijke gevallen als het jongste verdrinkingsgeval, met vrucht gebruik kunnen maken van een paal, voorzien van grijptouwen. Naar we vernemen, zullen op kosten der gemeente, eenige van zulke lange stokken, waaraan een lijn is beves tigd, op verschillende plaatsen in het tenten kamp worden gedeponeerd. De tentbewoners hebben van hun kant de toezegging gedaan, dat zij geregeld zullen zorgdragen voor het ver wijderen van het opgewaaide zand voor het brigadehuis. t Komt n.l. na een paar dagen van stevigen westenwind geregeld voor, dat de „Evaneha" niet uit kan rijden door de bergen opgewaaid zand. Wat de oefening van gisteravond ook nog aantrekkelijk maakte, was het bijkomstige, dat mej. Jenny Kastein, bekend Nederlandsch wem ster (die de 100 M. schoolslag blnrièh wereld- reecordtijd zwom) en haar broer, die momenteel in Zandvoort gelogeerd zijn, daadwerkelijk aan de oefening deelnamen. Personalia Door de vereeniging tot bevor dering van Industrieonderwijs voor meisjes „St. Anna" werd Maandag in ,,'t Huis te Velsen" examen gehouden in costuumnaaien en linge rie. De dames M. Heeremans, C. Baltus en A. v. d. Veldt slaagden voor costumière; de dames G. Bijwaard en B. v. Neste slaagden voor lin gerie. De opleiding geschiedde door de eerw. Zus ter Maria Magaalena van het gesticht „De Voorzienigheid", alhier. Excursie tuinlieden Dinsdag maakte de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." haar jaarlijksche groote excursie. Doel was dit jaar de buitenplaats „Schovenhorst" te Futten en het Loo bij Apeldoorn. Om 6 uur vertrokken de deelnemers in een groote luxetouringcar van de firma Kors. Op „Schovenhorst" werd bijzonder genoten van de geweldige verscheidenheid dennen. In den middag werd een bezoek gebracht aan het Loo, waar de oud-voorzitter van de ver eeniging, de heer Radstake, de excursisten rondleidde, waarmede 3'A uur gemoeid was. Zeer voldaan keerden de excursisten over Arnhem terug, dat zeer voorspoedig ging tot Bussum. Daar werd den chauffeur door de militaire politie gelast over 's-Graveland te rijden. Maar de wagen bleek te breed voor het bruggetje nabij Weesp, waar ook nog een bus uit Aals meer stond met een 30-tal meisjes uit de om geving van Leiden. Dit stond in .verband met de werkzaamheden aan de Merwedebrug. Na eenige uren van tobben werden de groote wagens weer teruggereden naar Bussum, dat, deels achteruitrijden, in den donkeren avond veel tijd vorderde. Tenslotte was de Muiderstraatweg weer vrij en konden de wagens den gewonen weg over Muiden nemen. Tegen 2 uur in den nacht werd Heemstede bereikt. Deze opstopping van stellig eenige honderden auto's was o.i. het gevolg van de verkeerde verkeersregeling, omdat men toch moest we ten, dat zulke groote touringcars dezen weg niet kunnen passeeren. Het ongeluk op den Hagelingerweg Me juffrouw H„ die Woensdag op den Hagelinger weg gevallen is, is weer zoo oed als hersteld. Zij had een lichte hersenschudding bekomen en haar bril was even boven haar oog in het vleesch gedrongen. De schuld is hoofdzakelijk te wijten aan het te smalle fietspad. Daar dit nog wel eens meer voorkomt, zou ook hier een verbetering op z"n plaats zijn. Een driewielige fiets mag niet op den ver keersweg rijden, mag wel en moet zelfs op het fietspad rijden, zoodat de menschen, die ach ter dit rijwiel rijden, geduldig moeten achter blijven tot zij kunnen passeeren. Als men tracht te passeeren zal men in het gras moeten rijden en dan de kans loopen te gen het fietspad, dat iets hooger ligt, te slip pen. Wanneer de gemeente Velsen een of twee tegelbreedtes naast het fietspad legt, dan zou ook dit een verbetering zijn en geen sprake meer van slippen. Tuinconcert Prov. Ziekenhuis In den tuin van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zullen het Fanfarecorps „Oefening Kweekt Kunst" en het mannenkoor „Proza en Poëzie" een concert geven op Donderdagavond 27 juli om 7 uur. Bewaking De commissaris van politie der gemeente Velsen deelt mede, dat met ingang van 29 Juli de bewaking der afdeeling Sant poort (dorp) is opgedragen aan den agent van politie J. van der Heijden, wonende Hagelinger weg no. 103, telefoon no. 209 (locale telefoon net). Draaimolen Nu het Lunapark niet door gaat, stellen B. en W. aan den raad voor, aan den heer H. van Leeuwen te Schalkwijk ver gunning te verleenen tot het exploiteeren van een draaimolen op het terrein aan de Heere- straat, gedurende een tijdvak in Augustus. De pachtprijs zal twintig gulden per dag bedragen. Naar aanleiding van de openlijke verklaring afgelegd door den burgemeester van Koog aan de Zaan, waarbij deze zijn onderteekening van het artikel in „Het Anker" van 7 Juli j.l. on der het opschrift „Alle hens aan dek" terug neemt, vernemen wij, dat de Regeering met deze afdoende verklaring genoegen heeft ge nomen en ook geen verdere stappen terzake tegen den burgemeester zullen volgen. Dinsdagavond is te Vlijmen na een twist de 26-jarige J. v. Heesbeen overleden. Inzake den doodslag te Vlijmen, waarbij de 26-jarige mandenmaker J. v. Heesbeen werd gedood, kunnen wij nader melden, dat op den akker twist ontstond over een duif tusschen Van Heesbeen en zekeren M. Liebregts. Toen v. H. een geit, die L. bij zich had, een trap gaf, maakte L. zich hierover zoo kwaad, dat hij v. H. te lijf ging. Deze trok tijdens de vecht partij een mes, waarop een vriend van L., de mandenmaker L. van Esch, zijn kameraad te hulp schoot. Op hetzelfde oogenblik kreeg Van Esch van Van H. een diepe snede over den linker-onderarm. Van Esch ging daarop v. H. te lijf. Even later bleek, dat v. H. een ernstige steek ontvangen had in den schouder ter hoog te van den linker-long. Hij liep hevig bloedend weg in de richting van zijn woning in de Ak kerstraat. Eenige meters voor de woning zakte hij in elkaar en bloedde, nog vóór geneeskun dige hulp aanwezig was, dood. De gemeentepolitie arresteerde de beide deel nemers ,£ian de vechtpartij.. Na verhoor-, liet zy Liebregts gaan. Van Esch evenwel, die ervan verdacht wordt den doodssteek te hebben toe gebracht, is in verzekerde bewaring genomen. Hij ontkende een mes te hebben gebruikt en verklaarde v. H. alleen met een klomp te heb ben geslagen. Nog Dinsdagavond arriveerde het parket uit Den Bosch tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. Het stoffelijk overschot van v. Heesbeen, die gehuwd is en vader van drie kinderen, is over gebracht naar het ziekenhuis te Vlijmen. De verdachte v. Esch staat als een oppassen de jongeman bekend. Nabij den Rijksweg te Zundert is Maandag avond het tien-jarig dochtertje van de familie van H. in bewusteloozen toestand aangetroffen. Het kind was Dinsdagavond nog steeds niet bij kennis. De politie heeft een onderzoek inge steld of het meisje slachtoffer is geworden van een aanranding, dan wel van een aanrijding. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9 Vacantieleidsters Groote Gezinnen, 8 uur Fabrieksarbeiders, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen, en variété, 2.30, 7 en 9.1F uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur Palace. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" „Arbeid Adelt", 8 uur Loodgieters, 7 uur Grossiers, 8 uur Hoofdbestuur R. K. Groentenhandel, 7 uur Uitbetaling vacantiebonnen R. K. Bouw vakarbeiders, 7 uur. Groote Kerk Orgelbespeling van 34 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Heemstede Raadhuis, Gemeenteraad, 8 uur. Naar wij vernemen, zal een copie van de be kende film „Van Bol tot Bloem" worden ver zonden naar Buenos Aires, waar vertooningen zullen worden gehouden in den loop van de maand Augustus. Er bestaan plannen, de film te vertoonen in een vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging te Buenos Aires, te houden op den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Voor dat doel is een bioscooptheater afgehuurd en worden op ruime schaal uitnoo- digingen verzonden aan autoriteiten en tuin- bezitters in de omgeving der hoofdstad. Hieruit blijkt wel, dat men in het bloembol lenvak steeds bezig is, nieuwe afzetgebieden te krijgen of reeds bestaande uit te breiden. De verwikkelingen te Hellevoetsluis ontstaan na het besluit van den gemeenteraad van 26 Juni j.l. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Rotterdam in zake de levering van electriciteit voor kookdoeleinden, in verband waarmede aan de N.V. „Gasfabriek Hellevoet- sluis" de gelegenheid is ontnomen om van 1 October a.s. af gas binnen de gemeente te leve ren, zijn aanleiding geweest voor een eigenaardig voorval. Woensdagmiddag vervoegde zich, zoo vertelt de „Telegraaf", bij.een tandarts, aanhanger van het gas, een lid van den gemeenteraad, dat aan hanger is van de electriciteit en dan ook zijn stem aan het bovengenoemde besluit heeft ge geven. Het raadslid had hevige kiespijn en kwam de medische hulp van den tandarts in roepen, hoewel deze reeds eerder had te kennen gegeven, dat hij niemand van de pro-electrici- teiters hulp zou verleenen. Dit dreigement heeft dé tandarts Maandag inderdaad ten uitvoer gebracht. Hij weigerde het raadslid te behan.-. .delen en ontzegde hem het verblijf in zijn huis,^ Het raadslid wilde hieraan aanvankelijk nieT voldoen, doch toen de tandarts weigerachtig bleef, is hij in arren moede maar vertrokken. Buiten gekomen, gaf hij zijn toorn lucht als een raadslid, dat kiespijn heeft. WOENSDAG, 26 Juli. Vorige Koersen Heden Londen 8.29 8.27 Berlijn 59.06 59.05 Parijs 9.7014 9.70 Brussel 34.58 34.5714 Zwitserland 47.9214 47.9IH Weenen Kopenhagen 37.10 37 00 Stockholm 42.80 42.75 Oslo 41.70 41.75 New York (cable) 1.7714 I.77J4 Rome 13.01H 13.0714 Praag 7 35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige koersen Heden Staatsleeningen 5 Ntderland 1919 4'/2 Nederland 1910 1C0J4 101 101 4i/2 Nederland 1917 A or. NToH„rlnr»H 1931 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 41/2 N. Xnd. 1926 AB 51/2 Youngleen. 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mtj 101'4 8 i% 38)4 75 6514 65 Industrieën Unilever Si* Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat 20 17414 Nieuwe Philips Küch Accoustiek ,fu Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. 8. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand Brands 12% 2:H 39,H 9% 131-4 20)4 Milnbouw Boeton Milnbouw „'214 Alg. Exploratie '2° Redjang Lebong lw> Petroleum Oaboes 15 Kon. Olie17414 Perlak 99 Peudawa 5)4 Continental OU 'W* Shell Union OilWt 100)4 101 101 91H IOIJ4 8614 38)4 75J4 67 65 97)4 68 29 19)4 174 2K« 142)4 12*; 2c)(i 3c H» tb 13 19b 1214 128 106 15 17314 99 6 IOC. bis Vorige koersen Heden Rubber A'dam Rubber 1C814 Bandar 89 Dell Batavia Rubber 45 Serbadjadi 57 Silau f; V. f. O. 055 Allied Intercontln. RubberJ>» Scheepvaart Java Ch. Japan 35 Holl. Amerika Lijn 20 Dito Gem. Eigend20 Kon. Ned. Stoomta1514 Scheepvaart-Unie 62)4 Suiker H. V. A22714 Jav. Cultuur U8 N. 1. S. U97 Poerwored jo 6)4 Vorstenlanden 4714 Actions Idem 30.00 Tabak Dell Batavia 147 Oude Dell 145 Oostkust 2914 Senembah 154 Spoorwegen Union Pacific 82 Wabasb 3)4 Erie 1514 Kansas City South '514 South Railw'914 Chic. Milw6* Maxwell L. Gr'U 106 88 49)4 38 36 57 45 3 34 20 18 1514 6214 22614 140 95 6b 4714 30 00 14514 14714 29 b 154)4 8214 4 15b 14 18)4 bH 20 mllllllllllllllllllllllllllllll»lllllllll^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^Illlllll!lllllllllll^»»l|ll|lllllml|l|1,lllllll,,l|lllll»|l,1l,|ll,lll^l|l"'l'Illlllllll,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2