Uniformverbod voorgesteld Samenwerking Transpireerende Voeten, Met leed mn eiken dag UITTARTEND KARAKTER RADIO-PROGRAMMA f WOENSDAG 26 JULI Machtsontwikkeling van politieke richtingen naast het wettig ge zag kan niet worden geduld Aanvulling Wetboek van Strafrecht Objectieve sfeer EERSTE KAMER Regeling van den invoer Roep om nieuwe maatregelen Toepassing Clearingwet Communisten contra fascisten De Zaandamsche politie grijpt in BURGEMEESTER VERSTEGEN Donderdag 27 Juli 1933 Mgr. G. Brandsma Bisschopswijding waarschijnlijk op 7 November En „Het Anker" Fath. v. d. Muisenberg *f° Door den stroom meegesleurd en verdronken BURGEMEESTER BEDREIGD Op zijn leven gemunt De moeilijkheden van Zaandam Hulp dringend noodig Drukte in de Heilige Landstichting DE ROOFOVERVAL TE MIJDRECHT Verdachte tot drie jaar veroordeeld MEISJE DOODGEREDEN Aan hoede van zusje ontsnapt Militaire belangenvereeniging Contact tusschen algemeen en drankbestrijdersjeugdwerk Strijd tegen sociaal kwaad WIELRIJDER DOODGEREDEN Chauffeur van vrachtauto aangehouden Uitstapjes over de Veluwe Overheidspersoneel Meer gelijkheid in salarissen De katoenindustrie N ederlandsch-Engelsche besprekingen ONGEPAST OPTREDEN Korporaal-schrijver voor den Zeekrijgsraad Ingediend is een wetsontwerp aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met het oog op kleeding- stukken en onderscheidingsteekenen welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven. Aan de memorie van toelichting wordt ont kend, dat den laatsten tijd zich in toenemende mate het verschijnsel voordoet, dat aan staat kundig streven in het openbaar uitdrukking wordt gegeven door het dragen, of voeren, van kenmerkende kleedingstukken of onderschei dingsteekenen. Het verschijnsel is, gezien de ervaringen in verschillende midden-Europee- sche staten en ook hier te lande opgedaan, niet zonder bedenking. Het ostentatief dragen of voeren van klee dingstukken of onderscheidingsteekenen met staatkundige strekking werkt, in het bijzonder in tijden van spanning, op politieke tegenstan ders, uittartend. Voorbeelden daarvan vertoon den zich in den laatsten tijd helaas meermalen. Bij herhaling was in verband daarmee soms uitgebreid politie-optreden noodzakelijk tot handhaving van de openbare orde. Er is een tweede verbodsmotief. In het bij zonder uniforme of anderszins kenmerkende kleeding wordt, voor zoover niet enkel sprake is van een min of meer belachelijke zucht tot nabootsing van buitenlandsche methoden, veelal mede ten bate van een zekere machtsontwikke ling gekozen. Een machtsontwikkeling, zoowel inwendig, binnen het verband van hen, die de ze kleeding dragen, als uitwendig, tegenover het publiek. Binnen het verband van de dragenden doet de kenmerkende kleeding den enkelen drager terstond als medestander herkennen. Zij stelt hem daarmee onder controle van de groep. Zij vergemakkelijkt tevens discipline en eventueel het optreden in quasi-militair verband. Naar buiten werkt uniformkleeding, gekozen als teeken van bepaald staatkundig streven, op zichzelf, ook als van verdere organisatie wordt afgezien, imponeerend op het publiek. Deze werking pleegt ook allereerst beoogd te worden door wie de uniform invoeren. Men wil zijn aan hangers duidelijk doen onderkennen en door hun aantal indruk maken. Intusschen blijft het veelal niet hierbij en gaat men ook gezamen lijk, in organisatorisch verband, optreden, in den vorm van zgn. wachten, partijkorpsen en soortgelijke formaties. Het verschijnsel is uit het buitenland maar al te bekend. In ons land deed het zich b.v. eenigen tijd geleden voor in den vorm van optreden van zgn. rood-front strijders bij een begrafenis té Rotterdam en laatstelijk in den vorm van fascistische organi saties bij vergaderingen en op nationale feest dagen. Zulk een min of meer militaire machtsont wikkeling van politieke richtingen naast het gezag, al kleedt men haar, wellicht in den aan vang te goeder trouw, in den vorm van hulp verleening aan dit gezag, kan in een georden- den staat niet worden geduld. Zoodanige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voor dat zij ernstiger vormen aanneemt, te voorko men, is mede de strekking van het wetsontwerp. Het artikel beoogt de materie zooveel moge lijk in de objectieve sfeer te houden. Het geeft daartoe een algemeene norm, toe te passen door de rechterlijke macht. Zulks in tegenstel ling met b.v. een stelsel van bijzondere ver bodsbepalingen, uit te vaardigen door de regee ring. 1 Dit beteekent intusschen niet, dat voor de regeering in het bijzonder den eersten tijd niet een uitvoerende taak zou zijn weggelegd. Aan de politie en het openbaar ministerie zal in den beginne, reeds in het belang van een gelijk matige toepassing over het geheele land, bij den uitleg van de gestelde norm, wel een zekere leiding moeten worden gegeven. Intusschen zal door den gekozen opzet omtrent de interpreta tie van de regeering het laatste woord zijn aan de rechterlijke macht. Krachtens het eenig artikel van het wetsont werp wordt na art. 435 van het wetboek van strafrecht een nieuw artikel 435a ingevoegd, lui dende: „HU, die in het openbaar kleedingstuk ken of opzichtige onderscheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderdvijftig gul den." Aan de memorie van toelichting wordt nog ontleend, dat „kleedingstukken" zoo algemeen mogelijk is. Niet noodzakelijk is dus, dat uni formen of onderdeden van uniformen worden gedragen. Ook gewone kleedingstukken, zwarte of bruine overhemden, hooge hoeden bij ge legenheden, waarbij zij niet door het gebruik zijn voorgeschreven, of b.v. zelfs geheel gelijke costuums, kunnen kenmerk zijn van een be paald staatkundig streven en als zoodanig on der de strafbepaling vallen. „Opzichtige onderscheidingsteekenen" is in het artikel opgenomen, niet alleen omdat deze evenzeer uittartend kunnen zijn als kleeding stukken, doch mede omdat zij ook de mogelijk heid verschaffen tot het formeeren van quasi- militaire organisaties. Onderscheidingsteekenen, welke niet sterk in het oog vallen, bescheiden insignes e.d., zijn naar verhouding onschuldi ger. „Voeren" naast dragen ziet z.v. op vlaggetjes op fietsen, mascottes op auto's, enz. De woorden „uitdrukking zijn van" geven aan, dat het gaat om de beteekenis, welke de kleedingstukken en onderscheidingsteekenen in het algemeen als blijk van bepaald staat kundig streven bezitten, dus niet om de wel licht afwijkende, subjectieve bedoeling van hem, die de kleedingstukken of onderschei dingsteekenen draagt of voert. Een „haken- kreuz", een gekruiste sikkel en hamer of een fascistenhemd zijn algemeen bekend als sym bool van nationaal-socialistisch, communis tisch of fascistisch streven. Wie ze in het openbaar draagt, zal dus, tenzij het gaat om niet-opvallende insignes, door dit enkele dra gen onder de strafbepaling vallen, ook zou hij wellicht persoonlijk niet beoogen, van een be paald staatkundig streven te doen blijken of al zou hij hem, b.v. wegens jeugdigen leeftijd, van een politieke overtuiging en dus a fortiori van een bepaald staatkundig streven, nog niet wel sprake kunnen zijn. Tevens houden de bedoelde woorden in, dat de kleedingstukken of onderscheidingsteekenen als zoodanig sym bool of mede symbool moeten zijn van een bepaald staatkundig streven. Dit is van be lang b.v. met betrekking tot organisaties, aan welke, hoezeer zij wellicht behooren tot een bepaalde richting, toch staatkundige be moeiingen vreemd zijn; haar eventueele uni formen enz. zullen als zoodanig niet onder de 'omschrijving vallen. Ook de woorden „bepaald" en „streven" zijn voor de juiste begrenzing van datgene, wat geweerd moet worden, van beteekenis. Daar mede toch zijn uniformen enz. van overheids organen of van, met de overheid in verband staande, aan deze dienstige organisaties (offi cieel erkende weerbaarheidsvereenigingen, vrij willige burgerwachten) uitgeschakeld. Ook valt daarmee buiten het artikel het dragen van vaderlandsehe kleuren als uiting van gevoe lens van liefde voor het vaderland of aanhan kelijkheid aan het Koninklijke Huis. Dinsdagavond kwam de Eerste Kamer in vergadering bijeen ter behandeling van een groot aantal wetsontwerpen, o. a. betreffende regeling van den invoer van verscheidene artikelen. Bij het ontwerp betreffende den invoer van wollen en halfwollen stoffen, van tricot-goe deren en van bovenkleeding bepleit de heer DE JONG (R. K.) verlaging van het percen tage. Spr. wijst er op, dat de exporteurs slechts een gedeelte van de hun toekomende gelden kunnen ontvangen en dat zij voor de rest een schuldbewijs krijgen. Spr. vraagt, welke waar de aan zoo'n stuk kan worden toegekend. Vol gens spr. mag worden verwacht, dat deze be wijzen hier te lande zullen worden opgekocht, ten einde in Duitschland weder met winst te worden verkocht, en dat de daardoor gemaak te winst zal worden gebruikt om de prijzen der exportartikelen naar ons land te verlagen en aldus onze markt te dumpen. Spr. vraagt daartegen maatregelen, waarvoor hij aanbe veelt verlaging van het percentage en zoo noodig toepassing der Clearingwet. DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZA- ken geeft toe, dat in de algeheele verslech tering nog geen verbetering is ingetreden en hij achtte verklaarbaar den roep om nieuwe maatregelen. Bij dien roep worden echter fac toren genoemd, welke ook vroeger in denzelf den vorm aanwezig waren. Het eenige novum, dat wordt aangevoerd, is de opzetting van de valutagevaren, vooral van de zijde van Duitschland. Met die gevaren houdt de regee ring zich echter dagelijks bezig. Als maatregel tegen die gevaren wordt thans aangedrongen op toepassing van de Clearing wet. Ten aanzien hiervan merkt de minister op, dat de regeering eerst nog wel eenige keeren nadenkt, alvorens zij er toe zou be sluiten tegenover een land als Duitschland Je Clearingwet van toepassing te verklaren. Men dient hierbij niet uit het oog te verliezen, dat zoodanige van toepassing verklaring niet veel verschilt van een verklaring van den econo- mischen oorlog. De mogelijkheid van de toe passing blijft evenwel bestaan en daarin ziet de regeering wel degelijk een wapen. En van dit wapen maakt zij dan ook gebruik bij de verschillende onderhandelingen en spr. meent te kunnen zeggen, dat wij bij dit gebruik van dat wapen reeds veel hebben bereikt. Ten slotte deelde de minister ten aanzien van bezwaren over het huidige systeem van contingenteering mede, dat in ernstige over weging is, of een ander systeem van contin- geneering aan die bezwaren tegemoet zou kun nen komen en verbetering zal kunnen bren gen. Het wetsontwerp wordt hierop z. h. st. aan genomen. De overige ontwerpen werden zonder be raadslaging en stemming aangenomen. Na afloop van een vergadering van fascisten, die te Koog a. d. Zaan in de fabriek van de firma Kamphuis en Oly Dinsdagavond werd gehouden, is het te Zaandam, op de grens van deze gemeente en Koog aan de Zaan tot een botsing gekomen tusschen communisten, die de naar huis gaande fascisten achtervolgden en de politie. Zoodra de Zaandamsche fascisten de brug over het Mallegat waren gepasseerd, begonnen de communisten op te dringen. De politie som meerde hen achteruit te gaan en toen hieraan niet spoedig genoeg gevolg werd gegeven, heeft deze de sabel getrokken en werden eenige rake klappen uitgedeeld. Daarop werden de fascisten onder bescher ming van een aantal politie-mannen per rijwiel door de Westzijde geleid, steeds gevolgd door een aantal communisten, die hun tegenstanders allerlei scheldwoorden naar het hoofd slinger den. Op den Dam wilde toen de politie de Wil- helminasluis afzetten om verder volgen te keeren. Toen ook hier de communisten begon nen op te dringen, heeft de politie een waar schuwingsschot uit revolvers gelost. Hiermede liep het incident af. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor genconcert NCRV 10.00 Concert door het NCRV-harmonie-orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk en de Amsterdamsche Orkest- vereeniging o. 1. v. Frans van Diepenbeek 12.00 Politieberichten 12.30 Uitzen ding muziektournooi, te geven door de muziekvereenigingen 2.00 Eventueele mededeeling over het oplaten der ballons voor den ballonwedstrijd voor kinderen. N.R.C.V.-landdag op het landgoed „Berg en Bosch" te Apeldoorn 2.30 Heropening 4.00 Concert, te geven door het NCRV- harmonie-orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk en de Amsterdamsche Orkestvereenlging o. 1. v. Frans van Diepenbeek 5.00 Oog- getuigeverslag van de ofiicleele ontvangst ten stadhuize 6.00 Indrukken van den landdag, gramofoonmuziek 7.00 Concert door het stafmuziekkorps der Kon. Marine te Den Helder. Kapelmeester: L. H. F. Leistikow 8.00 Politieberichten -8.15 Concert door het NCRV-Harmonie-orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk 9.15 Vaz Dias 9.30 Concert door de Amsterdamsche Or kestvereenlging 10.15 Ooggetuigeverslag van het groote vuurwerk te Apeldoorn Pl.m. 10.45 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gramofoonmu ziek 10.01 Morgenwijding 10.30 Ochtendconcert door het ensemble Otto Hendriks 11.00 Cursus knippen van kinderkleeding door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 24e les 11.30 Voortzetting ochtendconcert 12.30 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Intermezzo: The 2 Hodlars (accordeon, zang en plano) 2.15 Verzorging zender 2.30 Engelsche muziek door het om roeporkest o. 1. v. Nico Treep 3.00 Voor dracht door Mieke Verstraete 3.30 Gra mofoonmuziek 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Voor groote kinderen. Radiotooneel „Op en top William" 5.40 Gramofoonmuziek 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Gramofoonmuziek 7.30 Kovacs La- jos en zijn orkest 8.00 Tijdsein Avro- klok 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. Irene Ambruss 9.00 Zang door het Dordtsch Mannenkoor „Caecilia" o. 1. v. D. W. van Leeuwen 9.20 Het omroepor kest o. 1. v. Nico Treep. Solist: Fernando Sepparoni, viool 10.00 Gramofoonmu ziek 10.15 Omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Aansluiting met het ge bouw „De Vereeniging" te Nijmegen. Con cert ter gelegenheid van den 4-daagschen afstandmarsch, concert door John van Briick and hls boys 12.00 Tijdsein en 6luiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie in het Fransch - 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten in het Dultsch 9.10 Lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuws berichten in het Duitsch 9.55 Dansmu ziek en gevarieerd programma (in de pau zes koersen en sportberichten) BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Concert door het Omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 6.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Concert door het omroep-sym phonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende 11.00 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Het strijkorkest van hotel ,,d' Angleterre" o. 1. v. Max Skalka 3.50 Louis Preii's or kest 8.20 Opera- en balletmuziek door het omroeporkest o. 1. v. Walter Meyer Radon 10.35 Het omroep-symphonie- orkest o. 1. v. Walter MeyerRadon. Men- delssohn-programma. BERLIJN, 419 M. 4.50 Helene Eszlin- ger, sopraan, zingt 5.10 Pianorecital 6.10 Hara Fratewa zingt Bulgaarsche volksliederen 8.30 Volksliederen 9.20 Dansmuziek door de Anton Goronzy- kapel. HAMBURG, 372 M. 12.30 Concert door het Sllezische Symphonie-orkest o. I. v. Herhard Ewald Rischka 1.35 Gra mofoonmuziek 2.30 idem 8.30 „Die beiden Schützen", opera-comique van Albert Lortziag 11.05 Populaire en dansmuziek door het Norag-orkest van Hannover o. 1. v. Otto Ebel von Sosen. KÖNIGSWUSTERHAÜSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 idem 6,25 Hermine Behn zingt volksliederen van Joh. Brahms 11.20 Populair con cert o. 1. v. Johann Fuhsel. LANGENBERG, 472 M. 1.20 Concert door het Westfaalsche omroeporkest o. 1. v. Wolf 5.50 Concert door .Die fröhliche Fünf" en het kamerkoor van den West- Duitschen omroep o. 1. v. Breuer 8.25 Gevarieerd programma 11.20 Dansmu ziek door het groote omroeporkest van den West-Duitschen omroep o. 1. v. Kiihn. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 2.35 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v. Guy Dai- nes 9.55 Concert door Norman Notley, bariton en mrs. Norman O'Neill, piano II.05 Het B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1724 M. 12.50 Gra mofoonmuziek 5.05 Uitzending uit het Amerikaansch conservatorium te Fon- talnebleau. Charles Marie Widor-concert 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 idem 9.05 idem (opera-fragmenten) 9.50 Dansmuziek (gr.pl.). MILAAN, 331 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.35 idem 8.55 „Emiral", opera van Bruno Barilli. Muzikale leiding: Ar mando la Rosa Parodi. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmu ziek 9.05 Orkestconcert o. 1. v. Andrea Marchesini 10.05 „La voce dell' illu- sione". WEENEN, 517 M. 7.20 Concert door het symphonie-orkest o. 1. v. Rudolf Ni- lius 9.05 Populair concert door een militair orkest o. 1. v. Morltz Thann 10.50 Populair co.ncert. WARSCHAU, 1412 M. 5.35 Populair concert door het opera-orkest o. 1. v. Poz- nan 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Kalman-concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Bisschopswijding van Mgr. G. Brandsma, onlangs benoemd tot Apostolisch Vicaris van Kisumu (Oeganda Afrika) zal geschieden door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, in de kerk van den H. Bonifacius te Leeuwarden, waarschijnlijk op den feestdag van den H. Willibrordus, den 7den November. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). Naar aanleiding van verschillende persuitin gen in den laatsten tijd, deelt de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Ver stegen, het volgende mede: Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede-onderteekening van het artikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli j.l. Heb ik mij bij die onderteekening niet voldoende reken schap gegeven van de beteekenis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instem ming met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te veree nigen is met de plichten, die op mij rusten als burgemeester eener Nederlandsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strekking van het artikel. Men bericht aan het „Dagblad v. N. B." uit Niederachdorf het droevig overlijden van father Adrian v. d. Muisenberg, afkomstig uit Breda. Deze verbleef sinds 2 jaar in Duitschland en was voor eenige weken ter ontspanning met' eenige collega's in Niederachdorf. Dinsdag ging hij met twee groepen van fra ters baden. Door den hoogen stand van 't wa ter was de stroom er nogal sterk. Plotseling werd hij meegezogen door den stroom. Alhoewel slechts enkele meters van den oever verwijderd, mochten reddingspogingen niet meer baten. Een collega, frater Tiggelman sprong nog naar hem toe en stak een hand uit. doch hij kon deze niet meer vatten. Een andere collega, een Duitscher zwom hem nog na, maar ook zijn pogingen hadden geen succes. Direct werd hulp ingeroepen en de politie ge waarschuwd. Een 3-tal visschers uit 't dorp zochten den geheelen oever af, zonder resultaat. Ook door de politieautoriteiten van de oeverstreek wordt naar den drenkeling gezocht. Tot op heden mocht men er niet in slagen het lijk van het slachtoffer van dit droevig ge beuren te vinden. Met den Basiliek-bouw is een begin gemaakt. Het plan er van is van de artistieke adviseurs der Stichting Jan Stuijt en Piet Gerrits. Wel te begrijpen, dat door de vermeerdering der belangrijke monumenten de drukte op de Stichting steeds toeneemt. Duizenden en duizenden bezoekers stroomen er heen. Zeer velen uit België, Duitschland, En geland en Amerika. Ook op verscheidene plaatsen is men van plan in plaats van naar Kevelaer dit jaar naar t H. Land te Nijmegen te gaan. Woensdag 23 Augustus a.s. komen eenige hon derden uit den Achterhoek van het Dekenaat Terborg. De Nederlandsche Spoorwegen geven ook voor gezelschappen in eens een biljet naar de Heilig- Land-Stichting. De wagens van de „A.T.O." staan dan voor de bezoekers op het perron ge reed. Te Maastricht bedreigde C op straat Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht. Voorgeleid voor het O. M., verklaarde C. het gemunt te hebben op het leven van burgemeester Van Oppen. O. is ingesloten. Teneinde het overleg tusschen de partijen te bevorderen, is besloten de op Donderdag as. uitgeschreven raadsvergadering van de gemeente Zaandam, waarvoor de leden de agenda reeds hadden ontvangen, niet te laten doorgaan. Vermoedelijk zal nu de eerstvolgende raads vergadering worden gehouden op Maandag as. Gistermiddag zijn B. en W. nog weer bijeen geweest ter bespreking van de moeilijkheden. Naar wij vernemen, is de toestand van dien aard, dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. Van burgerlijke zijde is, naast andere voor stellen tot dekking van het tekort van 101.000 op de begrooting voor 1933, voorgesteld van de ambtenaren en werklieden der gemeente 3% pCt. te heffen in de betaling van de pensioen premie voor hun weduwen en weezen. De opbrengst hiervan wordt geschat op ƒ35000. Tot nogtoe hadden de ambtenaren en werk lieden premie-vrij pensioen, zoowel voor zich zelf als hun weduwen en weezen. In groote lijn staat er het Pilatus-Paleis. Nu wordt het door Piet Gerrits, die hier een bui tengewone prestatie geleverd heeft, nog ge ënsceneerd. De Rechtbank te Utrecht deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den 33-jarigen schip per J. B. K. te Amsterdam en den 22-jarigen varensgezel H. R. te Zaandam, die Dinsdag 11 Juli terecht stonden voor het feit, dat zij in den nacht van 12 op 13 Maart zich door verbreking toegang hadden verschaft tot de woning van mej. C. H. te Mijdrecht. Een der inbrekers had mej. H. bij de keel ge grepen en haar dringend om geld gevraagd. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Rechtbank, vonnis wijzende, veroordeelde verdachten wegens diefstal door middel van braak met inklimming ieder tot drie jaar met aftrek van preventief. Dinsdagavond omstreeks acht uur liep op den Adm. de Ruyterweg te Amsterdam ter hoogte van de R. K. kerk een acht-jarig meisje met een ouder zusje achter een sproeiwagen der gemeente-reiniging. Het jongste kind rukte zich plotseling los en wilde den weg oversteken, toen juist uit de richting Sloterdijk een luxe auto naderde. De bestuurder remde onmiddellijk, doch kon een aanrijding niet voorkomen. De arme kleine kwam onder den wagen en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. De autobestuurder was geheel overstuur, doch hem treft geen schuld. De Minister van Defensie heeft voorloopig ais militaire belangenvereeniging toegelaten den Bond van Hoofdopzichters en Opzichter bij den Vliegdlenst van de Koninklijke Landmacht en de Vereeniging van Militair Technisch Perso neel bij den Luchtvaartdienst der Koninklijke Landmacht. In het St. Alphonsus retraitehuis te Amers foort heeft Zaterdag en Zondag j.l. een bijeen komst plaats gehad uitgeschreven door de na tionale federatie van diocesane Sobriëtas Jeugdbonden, waartoe behalve de leiders van plaatselijke Sobriëtasclubs ook waren uitgenoo- digd vooraanstaanden in het algemeen vormend jeugdwerk, zoowel van de rijpende als van de rijpere jeugd. De bijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer zeventig personen uit alle deelen der beide bis dommen en van velerlei vormen van jeugdwerk. Het doel van deze bijeenkomst was om het dronkbestrijdersjeugdwerk meer in te schakelen in het algemeen vormend jeugdwerk, zoowel in de K. J. C. als in de jeugdstandorganisaties: Jonge Werkman, Jonge Boer, Jonge Middenstan der en in de organisatie der Verkenners. Om de noodzakelijkheid van het wekken van belangstelling voor het drankbestrijderswerk bij de leidende figuren, diocesaan zoowel als plaat selijk van het algemeen vormend jeugdwerk aan te toonen, hield kapelaan M. A. v. Rooijen uit 's Heerenberg een inleiding -Waarin hij het huidige alcoholisme schetste, bezien zoowel van godsdienstig, als van moreel en sociaal stand punt. Dat in onze dagen, hoezeer het openbare drankmisbruik ook moge zijn verminderd, toch nog volkomen van een maatschappelijk kwaad het alcoholisme, kan gesproken worden, werd met tal van feiten uit het dagelijksch leven aan getoond. Ja in verfijnden vorm doet in onze dagen dit maatschappelijk kwaad, niet het minst jegens de jeugd, zich niet minder sterk gevoelen dan voorheen. Een zeer belangrijke studie is daarover juist in dit jaar verschenen, toen in het seminarie Hoeven het licht zag het werk „Alcoholisme en Drankbestrijding" wat een be langrijke aanwinst genoemd mag worden. Op deze algemeene uiteenzetting van het on derhavige onderwerp, zetten de beide andere inleiders uit de drankbestrijding, de zeereerw. heer Terwisscha v. Scheltinga uit Utrecht en G. P. Bon uit Den Haag hun inleidingen op, die bedoelden meer licht te brengen over het Sobriëtas-jeugdwerk. Evenals iedere andere vorm van jeugdwerk heeft ook Sobriëtas het hare aan een revisie onderworpen en het meer pasklaar gemaakt voor de eischen der moderne jeugdbeweging. De nieu we Sobriëtasclubs passen geheel in het raam der nieuwe vormen van jeugdwerk, zoowel voor de rijpende als voor de rijpere jeugd. De natio nale federatie van Sobriëtas-jeugdbonden vraagt dan ook niets minder dan de haar toekomende plaats in dit jeugdwerk te mogen innemen. Uitvoerig werd door directeur Scheltinga aan getoond hoe het algemeene jeugdwerk haar idealen niet zal kunnen bereiken, als het niet tevens een open oog heeft voor de ggvaren die vooral de rijpere jeugd van de zijde van den alcohol en het alcoholkapitaal dreigen en de door Sobriëtas toegestoken hand tot hulp om dit gevaar te keeren aanneemt, terwijl de heer Bon een uiteenzetting gaf van het speciale doel der Sobriëtasclubs, haar werkwijze verklaarde, haar inrichting openbaar maakte en aanwees hoe in de diverse jeugdvereenigingen speciale Sobriëtasclubs kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Was dus eenerzijds de bedoeling van deze bijeenkomst het drankbestrijderswerk meer be kend te malgen bij de leidende figuren der alge meene jeugdvereenigingen, anderzijds werd ge legenheid gegeven dit algemeene jeugdwerk in drankbestrijderskringen meer bekendheid te geven om daardoor *5 komen tot wederzijdsche waardeering en mogelijke samenwerking. De heer Jos. v. Seggelen uit Den Haag had de Jonge Werkman voor zijn rekening genomen, de heer J. Koopman uit Amsterdam secretaris der contactcommissie voor de R. K. Jonge Mid denstand sprak over de organisatie der jonge middenstanders, dr. L. Berger uit Den Haag de diocesaan-commissaris voor de Katholieke Ver kenners in het bisdom Haarlem besprak de Ver kennerij en de heer W. Boshouwers uit Arnhem, vertelde een en ander over de organisatie der Jonge Boeren. Bij ieder dezer sprekers bleek belangstelling voor het werk der katholieke drankbestrijding te bestaan en diverse wegen werden aangegeven en besproken, waarlangs beide vormen van jeugdwerk nader tot elkaar konden worden ge bracht. De Amersfoortsche bijeenkomst voor de beide noordelijke bisdommen mag dan ook, evenals die welke in April te Seppe gehouden is voor de drie zuidelijke bisdommen, volkomen geslaagd heeten, in dien zin, dat de weg geëffend is om in de hopelijk nabije toekomst tot een krachti ger samenwerking te komen dan in het verleden het geval geweest is. Een gedeelte der bijeenkomst werd ook bij gewoond door den directeur van het mannelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom, die eveneens voor wat de K. J. C. betreft de meest vriend schappelijke samenwerking met de drankbestrij ding in uitzicht stelde. Dinsdagavond heeft te 'sGravenhage een doodelijk ongeval plaats gevonden op de Laan van Meerdervoort hoek Pioenweg. Om onge veer zeven uur kwam daar van de hoogte van den Pioenweg de 25-jarige fietser M. v. d. S., wonende aan de Laan van Meerdervoort. Een vrachtauto reed hem aan, met het treurige gevolg, dat de fietser doodelijke verwondingen bekwam. Toen de gemeentelijke geneeskundige dienst arriveerde, was hij reeds overleden. De auto werd bestuurd door den 33-jarigen W. v. B„ uit Hoofddorp, in de Haarlemmer meer. Vermoedelijk is de oorzaak van het on geval, dat de vrachtauto te snel heeft gereden en dat de bestuurder geen voorrang heeft ver leend aan den fietser, wat hij wel had be hooren te doen, aangezien hij van de stad kwam, in de richting Loosduinen reed en den fietser dus aan zijn rechterhand had. De chauffeur is aangehouden en in bewa ring gesteld. Tot en met 31 Augustus a.s. zullen de N. S. verkrijgbaar stellen speciale eendaagsche re- tourkaarten tweede en derde klas vanaf Am sterdam geldig naar en van Harderwijk of Nun- speet of Apeldoorn, tegen verlaagde prijzen. Houders van deze biljetten mogen hun rijwie len van Amsterdam naar een der genoemde plaatsen doen bevrachten tegen de goedkoope rijwielprtjzen, ook al heeft het vervoer met snel treinen plaats. Men kan dus naar een van die plaatsen gaan, een fietstochtje maken naar een der andere en vandaar terugkeeren. Zelfcontrole Geen betere controle dan de zelf controle voor den mensch. Maar welk een verbluffende tevens voor ons. Hebt u wél eens werkelijk de zelf controle toegepast? Gij denkt heel wat te presteeren. Ge hebt den naam veel te doen. Maar controleer u zelf eens. En ge ontstelt, dat ge vaak den eenen dag leeft louter op roem van een vorigen. Ge zult bij ernstig na gaan schrikken van hetgeen ge deedt en hadt kunnen doen. Zelfcontrole moest meer toegepast. Dan kreeg weliswaar onze eigendunk een deuk maar we werden er voor ons zelf en voor de samenleving nut tiger door. We vleien ons zelf o zoo graag met een genoeglijke zelfverheerlijking Maar trachten we ons zelf te zien zooals anderen ons zien. Wat meer zelfcontrole. Handen en Oksels behandele men met Purol- poeder Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten Naar de „Tel." verneemt, zullen de weldra bij de Staten-Generaal in te dienen nieuwe wettelijke maatregelen met betrekking tot de salarissen van het personeel van provinciën, ge meenten, waterschappen, veenschappen en veen- polders bestaan in een aanvulling van de Amb tenarenwet, welke aan de Kroon grootere be voegdheden zal verzekeren dan zij tot dusver had. Evenals voor de provinciale ambtenaren reeds het geval is, zal zij namelijk het tot salarisregeling bevoegd gezag van gemeenten enz. kunnen uitnoodigen tot nieuwe salarisrege ling over te gaan, en indien dit daartoe met bereid blijkt te zijn zelf de regeling kunnen vaststellen. Aan de groote ongelijkheid van salarieering van het overheidspersoneel, thans in ons land bestaande, zal met gebruikmaking van deze nieuwe bevoegdheden dan een einde kunnen worden gemaakt. Te Londen zijn gisteren de besprekingen tus schen Nederlandsche en Engelsche katoenin- dustrieelen, welke in April van dit jaar te Man chester aanvingen, voortgezet. De besprekingen verliepen gunstig en hadden tot resultaat dat tusschen beide groepen toena dering werd verkregen en overeenstemming omtrent de voorstellen welke aan de respectie-' velijke regeeringen zullen dienen te worden ge daan. Het zal echter nog noodig zijn dat nadere besprekingen hetzij in Engeland, hetzij in Ne derland worden gehouden. De Nederlandsche gedelegeerden waren de heeren Gelderman, Steenberghe, Fentener van Vlissingen, Wisselink, Molenaar en v. d. Meu- len. SOERABAJA, 25 Juli. (Aneta.) By de be handeling door den Zeekrijgsraad van de zaak tegen den korporaal-schrijver J. van der L., wien behalve aanzetten tot opzetteiyke on gehoorzaamheid ten laste was gelegd het ge bruiken van de uitdrukkingen: „die snurkers in Batavia weten er geen bliksem van, ze moesten daar de tractementen maar eens naar beneden gooien" en „wij moeten niet meer verzoeken, wij moeten eischen. Eischen is wel wat scherp, maar ze eischen van ons den vollen mensch, de. laatste snee brood en de volle verdvoegde beklaagde nog aan zijn verdediging toe, en dat hij zoowel be stuurslid van den Marinebond als loyaal on derdaan der Koningin was. Beklaagde vertelde verder, dat hy had voorgesteld op 30 April te Den Helder de na tionale vlag te hüschen en op 1 Mei het hy- schen van de bondsvlag achterwege te laten, hetgeen hem zeer kwaiyk was genomen. Beklaagde zou als bestuurslid getracht heb ben een gunstigen invloed uit te oefenen op de schepelingen, waardoor hij voortdurend in conflict kwam met den burger-bestuurder Van K. Beklaagde zou op Kerstavond op Morokrem- bangan een feest voor de schepelingen heb- benij georganiseerd, waarbü de officieren en hunne dames tegenwoordig waren, hetgeen hem zoo kwaiyk genomen werd en zoo onge past werd gevonden, dat hij als bestuurslid moest bedanken. De Zeekrügsraad veroordeelde Van der L. conform den eisch, tot zes maanden gevan genisstraf onder aftrek van den tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Op den Rüksweg te Zundert is het elfjarig zoontje van den heer N. door een auto over reden en op slag gedood. Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur is de 22-jarige timmermansknecht J. C. door een uit de richting Zwijndrecht komende vrachtauto gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. Maandagavond is onder Best in het Wilhel- minakanaal verdronken de 27-jarige werk- looze Hagenaar, J. van Wiggen, die eenigen tyd te Eindhoven woonachtig was. Het lijk is naar Best vervoerd. Boven Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een zwaar onweer gewoed, dat op verscheidene plaatsen gepaard ging met heftigen regenval. Onder de gemeente St. Jansteen sloeg de bliksem op eenige plaatsen in. Het vuur nam dermate een uitbreiding, dat vyf schuren in vlammen opgingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6