Plechtig opbaren van de sqhoone slaapster De groote razzia Het nieuws van heden Sprinkhanenplaag in China SLOTZITTING TE LONDEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 27 JULI 1933 BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN WEKKER WORDT OPGESTELD Zal hij ooit afloopen? HET CONCORDAAT m Millioenen menschen lijden honger Gömbös bij Mussolini Om de toenadering Weenen Boedapest Ruim ÏOOO arrestanten in Spanje Een fascistisch complot De handelspolitiek van Frankrijk Vrije hand voor accoorden, vooral met de goudlanden Het Weer Italianen gedaald te Shoal Harbor Een der vliegtuigen maakt een noodlanding 10 mijnwerkers gedood in Turkije HET VLIEGENDE ECHTPAAR Zeldzame plechtigheid Voor het eerst H. Mis op den top van den Mont Blanc Naar de stratosfeer Plannen te Chicago DE H. ROK TE TRIER =:ii! 1 Ê-:- „Een succesvolle slag tegen de vijanden van den Duit- schen staat" Opmerkelijk succes aan de grens Engelsche zorgen Tegen den „Gekken Fakir Roosevelt's strijd De arbeidscode in de scheepsbouw- industrie „Wanneer weten wij niet, móar wij komen terug" Reeks redevoeringen Het proces-v. d. Lubbe Aanvang eind November Mac Donald voor de radio DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De bedevaart naar Triei Terugkomst der reizigers Dr. Schacht naar ons land Bespreking met mr. Trip Herriot naar Rusland Een milliarden-leening Maarschalk Muto Hitler's cel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18437 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Sinds de economische wereldconferentie te Londen struikelde over het voorloopig on oplosbaar gebleken monetaire vraagstuk en plat op haar neus viel, hebben haar initiatief nemers zich beijverd dit ongeluk, zoo goed en zoo kwaad als het ging, te verbloemen. De goudlanden, die alle verdere besprekingen vrij wel nutteloos achtten, zoolang de wankele va luta's niet zouden worden gestabiliseerd, stel den vooral Amerika aansprakelijk voor dit on geval. En heelemaal ongelijk hadden zij zeker niet. Immers, hoe kim je nu serieus praten met iemand, die in een zweefmolen duizelingwek kend blijft rondtollen, omhoog en omlaag en omlaag en omhoog, terwijl je zelf met beide voeten op den ouden stabielen gouden bodem staat, en niet verkiest een halsbrekend toertje mee te maken? President Roosevelt met zijn professorale „brain-trust" en zijn wonderlijke, weinig eensgezinde delegatie vermaakte zich echter in zijn zweefmolen zoo goed, dat hij het verwijt, van de conferentie genekt te hebben, verontwaardigd terugkaatste naar de goudlan den, die hem op zijn experimenteele kometen- baan niet wilden volgen en zelfs geen applausje over hadden voor zijn stoutmoedigheid. Hij meende, dat goede verstaanders aan zijn halve en wisselende woorden genoeg hadden, en in derdaad hadden de goede verstaanders er ge noeg aan, zelfs meer dan genoeg. De Ameri- kaansche delegatie zelve kon echter uit Roose velt's instructies niet altijd wijs Worden, zoodat de heele houding der Vereenigde Staten op de conferentie nu niet bepaald een zeer imposanten aanblik bood. Engeland, dat graag de conferen tie wilde redden, maar met zijn dominions en zijn afgemagerd pond zich toch meer op Ame rika dan op het Europeesche vasteland moest instellen, hield zich als een eiland tusschen bei de drijvende. Daar niemand het odium van de mislukking der conferentie wilde dragen, be sloten allen den schijn te redden en haar in onderdeeleh een tijdje lang voort te zetten. De commissies en subcommissies bleven vergaderen en stelden vrome wenschen en onuitvoerbare, maar goedklinkende resoluties op. Er werd ge sproken over tarwe, tin, suiker, enz. om te ko men tot overeenkomsten betreffende prijsver- hooging, productie-beperking en afzetmogelijk heden, ofschoon voor dergelijke besprekingen een economische wereldconferentie allerminst van noode was. Ook deze besprekingen wierpen weinig resultaat af en men besloot den 27sten Juli de conferentie plechtiglijk te verdagen. Met een oratie van haar vader Ramsay MacDonald en een plenaire zitting wordt zij thans ter ruste gelegd op een bed van twee millioen gedrukte stukken, welke de gedelegeerden tijdens de 38 werkdagen hebben geproduceerd. De Engelsche regeering, die ruim een half millioen gulden aan haar zieketierig troetelkind heeft besteed en de stad Londen, die ongeveer een kwart millioen uit gaf om de gedelegeerden rijkelijk te ontvangen, te voederen en te amuseeren, zullen in hun hart wel blij zijn, dat zy in haar huishoudboeken nu een streep onder haar hooge onkostenrekening zullen kunnen zetten. Om de sombere pessimis ten, die beweren, dat de conferentie sinds lang overleden is en reeds wekenlang in een verge vorderden staat van ontbinding verkeert, te logenstraffen, zal zij officieel tot schoone slaapster worden verklaard. Men zal bij het ein de van het papieren bed, waarop haar bleeke hoofd rust, zelfs een wekker zetten in den vorm van een bureau, een wekker, die te gelegener tijd zal moeten afloopen om haar weer aan den slaap te ontrukken. Of die meer gelegen tijd ooit komen zal? De optimisten houden het harsstar- Deze heiligengroep van Meisner-porcelein werd aan Kardinaal Pacelli door de Duit- sehe regeering aangeboden bij het tot standkomen van het concordaat. De groep stelt de H. Maagd voor met St. Antonius van Padua en werd in 1732 door Kirchner gebeeldhouwd. rig vol. Maar het is nog de vraag of het wel wenschelijk is, dat zij ooit weer ontwaakt. De boven aardestaande conferenties, die men niet begraven durft, omdat men meent, dat er nog eenig leven jn zit, leegen 'n stil, maar wel sprekend getuigenis af van de hopeloosheid der illusies, welke de wereld heeft nagejaagd, toen zij deze bijeenriep. Mussolini heeft op de hem eigen resolute en ronduite manier verklaard, dat het woord conferentie uit het woordenboek der internationale politiek geschrapt dient te wor den, aangezien het daardoor aangeduide begrip geen practische waarde blijkt te bezitten. Voor zoover het wereldconferenties betreft, geven de ervaringen van Genève en Londen hem gelijk. Indien echter ooit de schoone slaapster van Londen uit haar doodelijke verlamming zal op staan, dan ?al dit wonder alleen kunnen wor den bewerkstelligd door een krachtigen stoot op een zuiver gouden klaroen en niet door den klank van een blikken Amerikaansche kinder trompet. SJANGHAI, 26 Juli. (V.D.) Naar het Chinee- sche ministerie van Binnenlandsche Zaken me dedeelt, heerscht in uitgestrekte gebieden van China, vooral in de streken langs de Gele Rivier die kort geleden door overstroomingen werden geteisterd, een ontzettende sprinkhanen plaag. De velden zijn verwoest, de oogst ver nield; 65 millioen boeren bezitten geen graan of andere levensmiddelen. De Chineesche re geering heeft uitgebreide maatregelen genomen, om de vele millioeneit boeren voor den honger dood te bewaren. ROME, 26 Juli. (Reuter.) De Hongaarsche minister-president Gömbös en Kanya, de mi nister van Buitenlandsche Zaken, zijn heden morgen door Mussolini in het Palazzo Venezia ontvangen. Later begaf Mussolini zich naar de Hon gaarsche legatie, om het bezoek te beantwoor den. De economische besprekingen worden door deskundigen gevoerd. Men meent, dat het voornaamste punt der besprekingen de toenadering is tusschen Oos tenrijk en Hongarije. MADRID, 26 Juli (Reuter). Meer dan duizend personen zijn reeds gearresteerd. Het door de Cortes goedgekeurde wetsvoorstel aangaande de openbare orde zal de regeering in staat stellen de zuiveringsactie nog intenser te voeren. Het ontdekte complot was van fascistisch karakter. Jongelieden, die gearresteerd zijn, of ferden aanzienlijke sommen aan hun beweging. Talrijke wapens zijn in beslag genomen. PARIJS, 26 Juli. (Reuter.) De nieuwe chef van de afdeeling Handelsovereenkomsten Bon- neton-Craponne heeft in een onderhoud met een medewerker van de „Intransigant" ver klaard, dat niets zal worden gewijzigd in de Fransche handelspolitiek, zooals zij ook door zijn voorgangers werd gevoerd. Wij hebben thans, zoo ging hij voort, in de betrekkingen met vrijwel alle landen onze vrijheid van ta rieven herkregen, en eerst tegen het einde van het jaar zal men weer tot nieuwe overeenkom sten kunnen komen. Dit is een kiesche en moeilijke taak, want bij de invoerbeperkingen, welke door tal van landen worden toegepast, en bij de verscherpte protectie, die de tolbar- rières onmatig verhoogt, komt nu nog de insta biliteit op monetair gebied. Niettemin hopen wij, aldus Bonneton-Cra- ponne, dat wij dank zij onze herwonnen tarief vrijheid met meer gemak zullen kunnen onder handelen over nieuwe accoorden. Dat zal vooral het geval zijn met de landen, die evenals wij den gouden standaard trouw zijn gebleven. Inmiddels kan worden medegedeeld, dat mor gen of overmorgen een overeenkomst met Tur kije zal worden geteekend, waardoor elke onder breking in de Fransch-Turksche handelstrans acties na 15 Augustus as. (wanneer 't bestaan de accoord afloopt) zal worden vermeden. j= Verwachting: Zwakke tot matigen veranderlijke wind, toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog, later toenemende kans op regen of onweer. Later waarschijnlijk koeler. Hoogste stand 767.8 te Weenen. Laagste stand: 751 te Thorshaven. on op 5.13, onder 8.58. Licht op 9.28 30 Juli Eerste Kwartier. SHEDIAC, 26 Juli (Reuter). Hedenochtend 7.40 uur plaatselijke tijd is Balbo met zijn es kader vertrokken naar Shoal Harbour op New foundland, waar besloten zal worden welke terugweg zal worden genomen. NEW-YORK, 26 Juli. Te 17 uur (Amsterd. tijd) is het Italiaansche eskader in Shoal Har bor op Newfoundland gedaald. De vliegers wer den geestdriftig ontvangen. Een van de watervliegtuigen heeft nabij Kaap Traverse op Prins Edward-Eiland een nood landing moeten maken. De aviateurs zijn onge deerd. SHOAL HARBOR, 26 Juli. (V. D.) Generaal Balbo heeft naar Rome geseind, dat hij met zijn eskader 4 of 5 dagen hier blijven zal Het Italiaansche vliegtuig, dat een noodlanding heeft moeten maken, kan, tengevolge van be schadiging van de waterpomp, niet voor Donderdag verder vliegen om zich bij het es kader te voegen. SHOAL HARBOUR, 27 Juli (Reuter) Balbo heeft aangekondigd, dat hij 28 Juli zal vertrek ken. Hij zal via Ierland vliegen. ANGORA, 26 Juli. (Reuter) Bij een mijn explosie nabij Songuldak werden 20 arbeiders gedood. Verder wordt gemeld, dat in de stad 'Tsjiwril 42 huizen door aardschokken vernield werden. Het echtpaar Mollison moest 100 KM. vóór New York na zijn Oceaanvlucht een nood landing maken SAINT GERVAIS (Haute Savoie) 26 Juli (Reuter) Voor 't eerst is op den top van den Mont Blanc een H. Mis opgedragen. De aalmoezenier van de padvinders van het college van de Oratorianen te Juilly is met een zestal van de oudsten van den troep naar boven geklommen. CHICAGO, 26 Juli (V.D.) Kapitein Settle heeft het plan Woensdagavond van het vliegveld Solöiersfield in den ballon „Century of Pro gress" alleen in de stratosfeer te stijgen, wan neer niet een verandering in de —windrichting of in den luchtdruk optreedt. De instrumenten, met behulp, waarvan wetenschappelijke proef nemingen zullen worden gedaan, zijn in den ballon aangebracht, onder toezicht van den New-Yorkschen natuurkundige dr. Arthus Compton. Dr. Jean Piccard, de broeder van den bekenden stratosfeeronderzoeker, zal de onder neming van af den beganen grond leiden. Settle hoopt een hoogte van meer dan 17.000 meter te kunnen bereiken, ten einde de kosmische stra len te kunnen bestudeeren. Boven het hoogaltaar van de eeuwenoude Domkerk is de H. Rok uitgesteld, dien vol gens de overlevering de Za ligmaker heejt gedragen en waarover onder het Kruis de soldaten het lot hebben ge worpen. De uitstelling is de eerste na 42 jaar. BERLIJN, 26 Juli. (W. B.) De verkeersrazzia van gisteren heeft, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, buitengewoon veel succes gehad. Het voorloopige vluchtige onderzoek van het in het geheele rijk in beslag genomen ma teriaal, waaronder zich groote hoeveelheden il legale geschriften, ontploffingsmiddelen, wapens munitie en geheime rapporten bevinden, heeft reeds aangetoond, dat dit optreden een nood zakelijke en succesvolle slag tegen den vijand van den staat was. Bij de razzia in de treinen werd in het gebied van Berlijn een tamelijk groot aantal staats- vijandige personen aangetroffen, van wie som mige in het bezit van wapens en illegale ge schriften of zonder identiteitspapieren bleken te zijn. In de afdeeling Dresden van de rijksspoor wegen werden wapens, legerpistolen en opruiend drukwerk in beslag genomen, terwijl een aantal verdachte personen zonder identiteitspapieren in hechtenis werden genomen. Er bevinden zich onder hen twee communistische koeriers, die brieven in geheimschrift en deviezen in hun zolen hadden verborgen. Op een van Nederland komenden trein zijn in het district Essen by den aanvang van het onderzoek groote pakketten ontploffings middelen in het naast de spoorlijn loopende wa ter geworpen. Verscheidene reizigers uit dezen trein, voor een deel buitenlanders, die op val- sche passen of zonder identiteitspapieren reis den, zijn gearresteerd. Opmerkelijk is, dat vooral in de grensstreken de razzia veel resultaat heeft opgeleverd. Te Trier zijn communistische functionarissen ge arresteerd, die uit het buitenland terugkeerden. Gebleken is, dat alle plaatsen in de omgeving van de grens worden overstroomd door perso nen, die den staat minder goed gezind zijn en die propaganda-materiaal naar Duitschland probeeren te smokkelen. Over de resultaten van de nasporingen bij het autoverkeer, kan gezien den grooten om vang van het onderzoek, nog niets naders wor den medegedeeld. BERLIJN, 26 Juli. (W. B.) Op last van de geheime staatspolitie zijn hedenmorgen in het noord-oosten van Berlijn huiszoekingen ver richt. Talrijke revolvers en illegale geschriften werden in beslag genomen. Vier arrestaties hadden plaats. BERLIJN, 26 Juli. (V. D.) De Pruisische minister van justitie heeft den ambtenaren van het openbaar ministerie verzocht, in alle ge vallen, waarin zij tegen vreemdelingen een vrijheidsstraf van minstens drie maanden eischen, ook uitwijzing uit het rijk te eischen. SIMLA, 16 Juli (Reuter) In verband met den gespannen toestand aan de noordwestelijke grens en de activiteit van den „Gekken Fakir" heeft de Britsch-Indische regeering besloten, vier battallions met twee batterijen naar deze streek te zenden. De troepen zullen de bevriende Halimzai-stam een bende Mohmands, welke door de 12-jarige zoon van een bekend grensroover werd geleid, af te slaan. WASHINGTON, 26 Juli. (Reuter.) President Roosevelt heeft de arbeidscode voor de vloot- bouwindustrie onderteekend. Hierdoor wordt de maximum-werktijd op 32 uur per week ge steld in geval van arbeid voor de regeering. Voor anderen arbeid is het maximum 40 uur. Het minimumloon bedraagt 45 dollarcent per uur in het Noorden en 35 in het Zuiden. Het verschil tusschen productie en consump tie, dat Roosevelt tracht weg te nemen, komt duidelijk uit in een rapport van de Board Re serve Federal. Volgens dit rapport bedroeg de productie der fabrieken eind Juni j.l. 89 pCt., de groothandelsprijzen 69 pCt., de tewerkstel ling in de industrie 65 pCt., de gezamenlijke loonen echter slechts 46 pCt. van de respec tieve gemiddelde cijfers gedurende 19231925. LONDEN, 27 Juli (Reuter) MacDonald, de voorzitter der Economische Wereldconferentie heeft de slot-zitting der conferentie hedenmor gen om 10 uur geopend. De zitting zal waarschijnlijk hedenmiddag om half zes geëindigd zijn. Bonnet, de financieele rapporteur, liet in het kort de werkzaamheden en de moeilijkheden der conferentie de revue voorbijgaan en hij sprak als zijn meening uit, dat de tot dusver verrichte werkzaamheden werkelijk van groote waarde waren. Hierop hield James Cose in zijn hoedanigheid van voorzitter der moniteure en financieele commissie een rede, waarin hij verklaarde, dat de conferentie resultaten heeft opgeleverd, welke in ieder geval de moeite waard zijn. De deelnemers aan de conferentie waren het erover eens, dat er geen sprake kan zijn van staken van de verdere onderhandelingen. De eerste poging om de nood der wereld op te heffen moet een verbetering van de goederen- prijzen zijn. Eenige belangrijke debiteur-staten hebben dui delijk doen blijken, dat zij hun betalingen zou den kunnen nakomen, indien normale verhou dingen zouden terugkeeren. Teneinde constructieve plannen van deze sta ten te steunen is de B. I. B. noodzakelijk voor het verleenen van credieten. Spreker verklaarde verder, dat men het na tionalistische streven van vele landen met ge duldig begrip moet beschouwen. Het is onaangenaam, dat binnenlandsche moeilijkheden de werkzaamheden van de confe rentie vertragen, doch deze moeilijkheden moe ten nu eenmaal ook opgelost Worden. Ten slotte verklaarde hij niet te weten wan neer de conferentie weer bijeen komt, doch vast staat, dat de conferentie weer bijeenkomt. MÜNCHEN, 26 Juli. (V. D.) Naar de rijks commissaris voor de justitie dr. Frank in een persconferentie heeft medegedeeld, kan ver wacht worden, dat het proces tegen Van der Lubbe eind November of begin December voor den senaat van het Reichsgericht zal bein- nen. De verdediging zal worden gevoerd door Duitsche advocaten. De senaat van het Reichsgericht weigert beslist, buitenlanders als verdediger te laten optreden. Gebleken is, dat Van der Lubbe onmogelijk de brandstichting in het Rijksdaggebouw al leen kan hebben gepleegd. Hij moet mede plichtigen hebben gehad. Hoewel hij verklaart, dat hij den brand alleen heeft aangestoken met behulp van een linnen doek, is gecon stateerd, dat dit niet juist kan zijn. LONDEN, 25 Juli (Reuter) Donderdag avond 9 uur 10 (vermoedelijk is in het telegram de Engelsche zomertijd bedoeld, dus 9.30 Am- sterdamsche zomertijd) zal MacDonald voor de radio spreken over de economische conferentie. Dr. Schacht zal eerstdaags een bespreking hon den met Mr. Trip. H. Mis op den top van den Mont Blanc. MacDonald houdt hedenavond een radio-rede. Maarschalk Muto overleden. Miliiardenleening in Amerika. De razzia op Duitschlands trein- en autowegen. Vooral veel succes aan de grens. De Hongaarsche premier Goemboes bij Mus solini. Tien mijnwerkers in Turkije om het leven ge komen. Sprinkhanenplaag in China. Millioenen men schen lijden honger. Frankrijk neemt eilanden in bezit. Het Balbo-eskader te Shoal Harbor. Een der vliegtuigen maakt een noodlanding. De Lourdes-pelgrims in goeden welstand aan gekomen. Een nieuwe frankeerzegel van 80 cent. De tweede dag der afstandsmarschen. De deelnemers aan de door de directie van de „Vereenigde Katholieke Pers" georganiseer de bedevaartsreis naar Trier worden heden avond om 7.12 uur te Utrecht verwacht. Naar de „Tel." verneemt, zal de volgende week de president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, uit Berlijn te Amsterdam aankomen, waar hij o.a. een financieele bespreking zal hebben met Mr. L. J. A. Trip, den president van de Nederlandsche Bank. PARIJS, 27 Juli. (Reuter.) De „Matin" be richt, dat Herriot, vergezeld van senator Serlin en afgevaardigde Bastid 3 Augustus te Mar seille scheep zal gaan voor Istanboel, vanwaar hij zich naar Rusland zal begeven. Vermoedelijk zal het gezelschap via Polen te rugkeeren. NEW YORK, 27 Juli. (Reuter). Naar de cor respondent van de New-York Times te Was hington verneemt is de regeering voornemens een leening van 2000 millioen dollar uit te schrijven op langen termijn. Roosevelt en Woodin zullen volgende week deze kwestie bespreken. TOKIO, 27 Juli. (Reuter). Maarschalk Nobu- yoshi Muto, de commandant van de Japansche troepen in Mandsjoekwo is overleden. LANDSBERG, 26 Juli (W.B.). Binnenkort zal de cel in de vesting alhier, waarin Hitier de hem in 1923 in verband met den Hitlerputsch opgelegde straf uitboette, ter openbare be zichtiging worden gesteld. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 755 ^orige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1