m Geld en politiek Een gezond volk Trawler gezonken RADIO-PROGRAMMA Olympische Spelen Het meester-tournooi DONDERDAG 27 JULI De vierdaagsche In totaal 119 deelnemers uitgevallen AUTO TEGEN EEN BOOM Nieuw frankeerzegel van 80 cent Vrijdag 28 Juli 1933 L= Groeiende belangstelling voor het werk der R.K. Charitatieve vereeniging voor geeste lijke volksgezondheid De nood der jeugd Vliegtuig neergestort Kwaadwilligheid de oorzaak? DE NATIONALE BEDEVAART NAARLOURDES ERNSTIGE VILLABRAND TE OEGSTGEEST Stakende landarbeiders Slachtoffer van de warmte CONTRACT OPGEZEGD Niets gedaan om het vaartuig te redden? Het onderzoek wordt voortgezet K.L.M.-contract met Palestina Natriumverlichting te Katwijk De voorbereidingen te Berlijn SCHAKEN Flohr favoriet voor de eerste plaats KANOSPORT NederlandWest-Duitschland Bestaansjubileum na 125 jaren i Wat de laatste maanden uit de Vereenigde Staten tot ons doordrong, vestigde weer eens de aandacht op het ietwat griezelige vraagstuk, dat men met de twee woorden: geld en poli tiek kan aanduiden. Uit de verhooren voor de Senaatscommissie bleek overtuigend, dat er tusschen den groot sten Amerikaanschen bankier en verschillende in het staatkundig leven op den voorgrond tre dende personen zeer nauwe relaties bestonden van bedenkelijken aard. Directe gevolgen daar van zijn niet gebleken, hetgeen echter niet be wijst, dat 'ze geheel afwezig zijn gebleven. Ge woonlijk zijn ze, tenzij er grove domheden be gaan worden, ook wel onnaspeurlijk. Van een der grootste Staatslieden, die in onze vaderlandsche historie worden aangetroffen, van den Raadpensionaris Johan de Witt, is bekend, dat hij, feitelijk de Minister van Bui- tenlandsche Zaken in de Staten van Holland, in naam slechts dezer secretaris, tot taak had de binnenkomende brieven, waaronder de rappor- enkele dagen onder zich. Zoo droeg hij kennis van gebeurtenissen, die ten onzent nog aan niemand bekend waren. Daaruit kon hij met tamelijk groote zekerheid het dalen of stijgen van bepaalde fondsen voorzien. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik, om ze haastig te koo- pen of te verkoopen. Naar onze hedendaagsche opvattingen althans in ons land een niet- oorbare handelwijze. Maar wie zal zeggen, welke invloed zooal niet bewust dan toch onbewust dit deelnemen in finantieele speculaties op de door hem gevoerde buitenlandsche politiek heeft gehad? Wij zullen nader zien dat een dergelijke, sterk af te keuren, handelwijze evenzeer gevolgd is door groote staatslieden van onzen tijd. Toch zou men het netelige vraagstuk: geld en politiek, veel te eng opvatten, wanneer men alleen dacht aan mogelijke beïnvloeding door geldmagnaten en aan het uitvoeren van beurs speculaties. Zelfs wanneer men daarbij betrekt het aannemen van steekpenningen en geschen ken door staatslieden en ambtenaren, helaas een evenzeer moeilijk te controleeren wanbe drijf, het begunstigen van bepaalde leveran ciers, het bekleeden van commissaris-posten in groote naamlooze vennootschappen, enz. heeft men nog niet volledig gewezen op den invloed, die het geld kan hebben op de politiek. Men zal ook aandacht moeten wijden aan de rol, door het geld gespeeld in de verschillende politieke partijen, daarbij bedenkende, dat hier onder „geld" ook en vooral verstaan moeten worden de verschillende economische belangen. Bekend is het, welk een belangrijke positie de Duitsche groot-industrie sinds jaren ingenomen heeft in het politieke leven van Duitschland. Evenzeer is bekend, dat de Fransche binnen- landsche politiek steeds sterk den invled on dervonden heeft van de economische belangen der boeren, der wijnboeren vooral niet te vergeten. Het optreden van arbeiders- en mid- denstandsgroepeeringen in het politieke leven kan mede voor een groot deel uit dit zelfde oog punt worden bekeken. Dat de liberalen ten on zent, aanvankelijk heftig gekant tegen het Staatspensioen, tenslotte overstag gingen, hoort feitelijk in deze zelfde rubriek thuis. De direc te omkooperij van kiezers, vroeger alom gebruik, is door het geheime kiesrecht vrijwel onmoge lijk gemaakt. Vrijwel, niet geheel. In Duitsch land kwam het nog na 1918 voor, dat groot grondbezitters aan hun pachters een premie uit loofden, wanneer in een bepaald dorp geen enkele stem op een bepaalde partij werd uit gebracht. Maar het beloven van kosteloos staatspensioen, waar men voorheen zoowel om principieele als om practtsch-finantieele be zwaren heftig tegen gekant was, stond het in wezen zoo ver van kiezers-omkooperij af? En nog hebben wij hiermee niet het gansche veld, door „geld en politiek" bestreken, over zien. Wij zwijgen nu over de geweldige sommen, welke de verkiezingscampagnes verslinden, en over de wijze, waarop in verschillende landen deze kosten worden gedekt. Wij zullen daarvan verschillende merkwaardige staaltjes zien. Maar men moet ook aan meer indirecte be ïnvloeding denken.^ En dan treedt daarbij op den voorgrond de dagbladpers. Zij heeft op de kiezers een ontzaglijken invloed, en kan de Re geering door bepaalde publicaties zeer dwars zitten. Die pers werkt met steeds grooter kapi talen. Uit louter winstbejag worden die kapita len in den regel niet verstrekt. Maar wel om invloed uit te oefenen, op finantieele gebied bijvoorbeeld, maar ook op politiek terrein. En omgekeerd hebben in verschillende lan den Regeeringen, door het verstrekken van geld, invloed op de pers trachten uit te oefenen. Zoo ziet men, dat men bij het vraagstuk: geld en politiek, volstrekt niet allereerst aan omkoo perij behoeft te denken. Bleef het daarbij, dan zou in een gezond land als het onze de rol van het geld in de politiek vrijwel van geen be lang zijn. Toen wü de berichten uit de Vereenigde Sta ten lazen, waarop we in den aanhef doelden, namen we nog eens uit onze boekenkast het in 1930 bij S. Fischer Verslag te Berlin ver schenen boek: „Das geld in der Politik", door Richard Lewinsohn (Morus). Daarin vindt men over Duitschland, Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Sovjet-Rusland een schat van gege vens bijeengegaard, die ons een kijk geven op de groote rol in de politiek gespeeld door het geld. Wij zullen op eenige van die feiten nader het licht laten vallen. nog een schedelbreuk bekomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De andere gewonden zijn mej. Van Elburg en haar ongeveer 19-jarige broe der. Deze laatsten zijn naar huis gebracht. Een vijftien-jarig broertje van de Van Elburg's be kwam geen letsel. De tweede dag van de vierdaagsche te Nijme gen is zeker niet een van de gemakkelijkste geweest. De hitte was bijna ondraaglijk, doch de deelnemers hebben zich kranig gehouden. Ofschoon men erop had gerekend, dat enkele honderden zouden uitvallen, hebben slechts 53 personen, den marsch opgegeven; onder hen was één Franschman en één Noor. Het totaal der uitvallers is thans gestegen tot 119. In verband met de warmte was het sluitings uur uitgesteld van vijf uur tot half negen. Het openingsuur is voor heden een half uur vroeger gezet, juist met het oog op de te ver wachten warmte. Omtrent het verloop van den tweeden dag der afstandsmarschen bericht onze correspon dent te Nijmegen nog het volgende: Woensdagmorgen om vier uur was het reeds reveille in het uitgestrekte tentenkamp van het Molenveld. Vier uur er uit en om kwart na vieren ont bijten, zoo luidt het algemeen voorschrift. Het keukenpersoneel in de kazerne van de Koloniale Reserve zorgt iederen morgen voor een kleine twee duizend ontbijten: koffie of thee met brood. De Noren gebruiken 's morgens havermouth van een bijzondere soort, welke zij zelf hebben medegebracht. Hun veldfleschen laten zij vul len met extra-citroensap van een extract naar eigen'recept. De Engelsche gasten gingen dezen morgen wat later uit. Er heerschte droefenis in hun kamp wegens het plotseling verscheiden van mr. Wallis, een der Engelsche officials. De tweede dag was werkelijk vermoeiend. En het was een weldaad voor de militaire deel nemers, dat de leiding van de Vierdaagsche had toegestaan, dat juist in verband met de hitte, de soldaten, die met militaire bepakking loopen, hun helm, hun reserve paar schoenen met verlichte rol op den ransel verder marchee- ren. Zij die de 50 K.M. liepen mochten boven dien hun karabijn thuis laten. Hoe de hitte ook hinderde, het was loffelijk, hoe alle deelnemen- den in de kleeding geen verandering brachten, zoodat ze er correct uitzagen. De dames maakten een uitmuntenden indruk en gingen vaak nog flinker over den weg dan de heeren. Wijchen was ook dit jaar weer middenpunt van bijzondere belangstelling op den tweeden marschdag. Het nieuwe raadhuis, het kasteel was in vlag- gentooi. Na de ververschingen in Wychen viel de deel nemers den langen strammen weg over den Teerdijk des te meer op. De laatste kilometers werden in veel langzamer tempo geloopen. De route voor den vierden en laatsten dag luidt: 50 K.M. Van de kazerne rechtsaf naar den Groesbeekschen weg, dezen weg oversteken en rechtuit tot den spoorweg NijmegenGroesbeek, even rechtsaf en genoemde spoorbaan ten N. van St. Anna oversteken. Even daarna bij hotel pension St. Anna rechtsaf, de Groenestraat en den Muntweg volgen tot aan spoorbaan Nijmegen den Bosch. Deze spoorbaan oversteken en linksaf, den weg GraveNijmegen over Luenen en Neder-Asselt volgen. Bij Grave over de brug de Maas oversteken. In Grave rechtsaf en over Vogelenzang den weg Grave Mill volgen. Van Mill over Voortschen dijk en Barendonkschen dijk naar Beers. Van hier naar het veer te Cuyk; de Maas oversteken en over Mook—Malden en St. Anna naar de kazerne. Woensdagavond omstreeks acht uur is op de Stationslaan te Nunspeet een auto, waarin een vijftal jongelui uit Apeldoorn waren gezeten, in de gevaarlijke bocht ter plaatse, in volle vaart tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. Twee der inzittenden werden zwaar, en twee minder ernstig gewond. De zwaargewonden zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De beide an deren zijn naar hun woning vervoerd. De vijfde inzittende bleef ongedeerd. De doktoren Plomp en van Loon verleenden de eerste geneeskun dige hulp. Nader vernemen wij, dat naar het ziekenhuis zijn vervoerd de 20-jarige van Kamp, die ach ter het stuur zat en de 20-jarige van Elburg, die naast hem zat. Beiden hebben inwendige kneuzingen, verschillende fracturen en hoofd wonden opgeloopen. Van Elburg heeft bovendien De markante fft- beteekent Mercedes. .Mercedes- Uw dagelijksche vriend en metgezel HUIZEN, 296 M. 8 uur KRO Gramo- foonmuziek 10 uur Kinderoperette. De sneeuwkoningin, door Heyplaat's kinder koor, o.l.v. C. v. d. Vaal. G. 't Hardt, a. d. vleugel 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12 uur Politieber. 12.15 KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 2 uur Orgelconcert door E. Haak in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Truus ter Steege, alt 3.15 Gramofoonmuziek 3.45 Voordracht door Pierre Balledux 4,45 Gramofoonmuziek 6 uur KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 6.45 Gramofoonmuziek 7 uur Politieberichten 7.15 C. D. Grijns „Kennis v. d. weidelijke jacht. 7.35 Gra mofoonmuziek 8 uur Stedelijk orkest van Maastricht o.l.v. H. Hermans 10.30 Vaz Dias 10.35 Schustow met zijn Balalaika- Kapel. HILVERSUM, 1875 M, - 8 uur VARA Gramafoonmuziek 10 uur VPRO Morgen wijding 10.15 VARA, Janny van Oogen draagt voor 10.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 11 uur Onze keuken. P. J. Kers Jr. 11.30 De Notenkrakers. 12 uur AVRO Gramofoonmuziek 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, afgewisseld door gra mofoonmuziek 2.15 Zang door Alice Franc. A. d. vleugel Egbert Veen 2.35 Gramofoonmuziek 3 uur Voordracht door Richard Flink „Boy" van J. W. Schotman 3.30 Gramofoonmuziek 4 uur VARA Orgelspel door Cor Steyn 4.30 Na school tijd. Janny van Oogen vertelt 5 uur VARA-Kleine orkest o.l.v. Paul Duchant 6.25 C. Sipkes „Natuurschennis" 6.45 Bont programma. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Albert de Booy. zang; P. Bresser, cello. P. Renes, klarinet. Daaf Wins, piano begeleiding. H. Stuurop, dito. P. Collin con ferencier en liedjes (gr.pl.) 8 uur VPRO „God's Glimlach", ds. S. H. N. Gorter 9 uur In de pauze van het Kurhausconcert „Kerkdiensten in het buitenland" Mevr. E. v. Volk-Wavre: Een kerkdienst in Zwit serland 10 uur Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias 10.15 Alb. v. Dalsum, declamatie 10.45 Gramofoonmuziek 11 uur VARA Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- plaaten 8.30 Causerie in het Neder- landsch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek en gevarieerd programma. In de pauzes koersen en sportberichten. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert door het Kleine orkest van het N. I. R„ onder leiding van P. Leemans 5.20 Populair concert door het radio-orkest onder lei ding van Fr. André 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende 11.02 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG, 1154 M. 12.20 Het VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN strijkorkest van Bellevue-Strandhotel on der leiding van H. Andersen 3.50 Strijk orkest van het restaurent Wivex, onder lei ding van Teddy Petersen 10.30 Oos- tersche muziek door het Omroeporkest onder leiding van E. Reesen 11.20 Dans muziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert door de Gebr. Rexeis-kapel. 9.20 Concert onder leiding van Dr. H. Helmuth, Thierfelde 10.20 Dansmuziek door de Georg Grüber-kapel. HAMBURG, 372 M 11.50 Populair con cert onder leiding van Fr. Niemann 1.35 Gram.muziek 2.30 Idem 8.20 „Die Dorpsmuzikanten" von Scheesel 10.50 Populair concert door het Harry Berndsen-orkest. Voor de frankeering van postpakketten van 910 K.G. bestaat behoefte aan een frankeer zegel van 80 cent. Binnenkort zal een zegel van deze waarde op de postkantoren worden ver krijgbaar gesteld. Voor het nieuwe zegel Is, evenals voor dat van 70 cent en 36 cent, gebruik gemaakt van fotomontage, gereproduceerd in koperdiepdruk. Het ontwerp is van den architect P. Zwart te Wassenaar. Overeenkomstig het voornemen om aan en kele zegels van hoogere waarden een illustratief element toe te voegen, ontleend aan handel en verkeer, werd door den ontwerper op het nieu we zegel een beeld van het verkeer ter zee aan gebracht: rechts de plecht van een vrachtboot, links een deel van een der grootste Nederland- sche passagiersbooten. Hierdoor wordt de be- teekenis van Nederland als zeevarende mogend heid gekenmerkt. Evenals bij het 70 cent-zegel is de beeltenis van H. M. de Koningin in een cirkelvormig me daillon links onderaan geplaatst. Daardoor is een karakteristieke overeenkomst tusschen bei de zegels bereikt. Door het verschil in kleur tegenover dat van 70 cent en vooral door den anderen vorm der fotomontage is niettemin ter wille van den postalen eisch van duidelijke on derkenbaarheid een sterk onderscheid met het zegel van 70 cent verkregen. De kleur van het nieuwe zegel is donkergroen voor de beelddeelen met roode letters en cijfers, de afmetingen zijn 21 bjj 30 m.M., beeldvlak 18 bij 27 m.M. De R.K. Charitatieve Vereeniging voor Gees telijke Volksgezondheid hield haar derde alge- meene Vergadering in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, die voorgezeten werd door prof. mr. W. Pompe. Na opening en goedkeuring der notulen bracht de secretaris het 3e jaarverslag uit. Het bleek, dat het aantal leden en begunstigers stijgende bleef en dat belangstelling bij Overheid en par ticulieren gewekt was. Na de gemaakte propa ganda door middel van spreekbeurten, artikelen in periodieken en dagbladen, K.R.O.-spreek- beurten en verzending van duizenden brochures om kennis in zake geestelijke volksgezondheid en harer organisatie te verspreiden, is dit jaar een begin gemaakt van gedecentraliseerde uit voering. In Noord-Brabant, Limburg, Zuid- en Noord-Holland zijn Provinciale Commissies sa mengesteld, onder voorzitterschap van een Wit- Gele Kruis leider. In de eerstkomende maanden zullen vanuit de provinciale commissies in de verschillende steden en dorpen plaatselijke com missies worden samengesteld; deze provinciale er plaatselijke commissies zijn organisatorisch commissies van 't Wit-Gele Kruis en tevens van de Charitatieve Vereeniging, wier bestuur de centrale deskundige leiding voert in de R. K. beweging voor geestelijke volksgezondheid, die gebruik maakt van den organisatievorm van 't Wit-Gele Kruis resp. R. K. Groene Kruis. Het contact met de Overheid van Rijk en Pro vincie is aanwezig. In Amsterdam, dat eenige andere eischen stelt als 't platteland, biedt de uitvoering goede perspectieven. Ook zullen de provinciale commissies zoo spoedig mogelijk op leidingscursussen voor geestelijke volkgezond heid organiseeren ten behoeve van alle wijk verpleegsters. Zeer noode ziet de Vereeniging haren voor zitter heengaan. De tegenwoordige minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, heeft door z'n bezonken beleid groote diensten bewezen in de zoo moeilijke eerste jaren van den op bouw der Charitatieve Vereeniging. Het aftredend bestuurslid, rector C. J. J.Ter- wisscha van Scheltinga, werd met algemeene stemmen herkozen. Op voorstel van het bestuur benoemde de vergadering den oud-voorzitter, Exc. Mr. J. v. Schaik, tot eerelid der Charitatieve-Vereeniging. Met algemeene stemmen verleende de vergade ring het bestuur machtiging een bepaalden voorzitter uit te noodigen. De middagvergadering was zeer druk be zocht. Prof. mr. Pompe sprak z'n verheugenis uit over de steeds stijgende belangstelling en bezoek, zoodat geen enkele plaats onbezet bleef. Nu een begin gemaakt is met de uitvoering,, zal er arbeidsverdeeling moeten plaats hebben. Tot nu toe is in hoofdzaak de secretaris, dr. Kortenhorst de stuwkracht geweest. Hij wil diens woord in herinnering brengen na 't uit stekend geslaagde Congres van 't Wit-Gele Kruis over Geestelijke Volksgezondheid: Dr. Kortenhorst had 't liefst niet uitsluitend zijn naam gehoord, maar liever nog tien anderen daarbij. Hierna kwam als onderwerp in be handeling: „De ontwikkeling der sexualiteit bij het kind in verband met opvoeding en onder wijs'.' Spreker was dr. Klessens, psychiater te Amsterdam. De zeereerw. heet J. Vlerick, lector van de R. K. Universiteit te Leuven, beschouwde hetzelfde nderwerp van zedeiyk-opvoedkundig standpunt. In vroegere jaren verwaarloosde men dat zoo uiterst belangrijke onderwerp der paedagogiek, maar de nood, waarin de huidige jeugd verkeert, de zoo gewijzigde maatschappelijke verhoudin gen eischen een nieuwe oriënteering. Ter- wille onzer jeugd is het gekozen onderwerp van groot belang. Na een korte uiteenzetting over de zedelijke beginselen kwam vooral de dagelijksche prac- tük aan 't woord. Hoe te handelen in 't huis gezin, op school, op 't internaat? Een zeer geanimeerde gedachtenwisseling volgde op deze met groote aandacht gevolgde inleidingen, waaraan huisvaders, onderwijzers, priesters, doctoren en professoren deelnamen. De afgevaardigde der onderwijzers der St. Wil- KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuziek 2.20 Idem 4.20 Concert van Leipzig 6.45 Vroolijk pro gramma .10 Dansmuziek door de Otto Urack-kapel 12.10 idem. LANGENBERG, 472 M 12.20 Populair concert door het orkest van den West- Duitschen Omroep onder leiding van O. J. Kühn 1.35 Concert door het Westfaal- sche Omroeporkest onder leiding van Wolff 10.40 Concert door die fröhliche Fünf. DAVENTRY, 1554 M. 2.05 Concert door van Fr. Thomas 3.20 Concert door het het Western Studio-orkest onder leiding Schotsche studio-orkest onder leiding van Guy Daines .40 Concert door het BBC-orkest, Afd. D, onder leiding van H. Walton O'DonnelI 11.10 Het Casaniclub- orkest onder leiding van Charles Kunz. PARIJS, Eifel, 1446 M. 8.30 Concert onder leiding van E. Flament Italiaansche muziek. PARIJS, Radio, 1724 M. 12.50 Gram. muziek 7.40 Idem 8.20 Idem. MILAAN, 331 M. 8.00 Gram.-muziek 8.50 „La fille .de madame Angot. Ope rette van Ch. Lecocq. ROME, 441 M. 8.20 Gram.muz. 9.20 „Les contes d'Hofman" van J. Offenbach. WARSCHAU, 1412 M. Solistenconcert 6.55 Piano dor mevrouw M. Jonas 8.20 Concert door het omroep-symphonie- orkest' onder leiding van A. Dozycki 9.25 Idem 10.20 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 7.45 „Anno dazumal", Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Joesef Holzer. 10.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.40 Gramo foonmuziek 8.50 Concert op twee pia no's 10.35 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS librordusfederatie, de heer Speller, achtte deze lezingen zoo leerrijk, dat hij verzocht beiden in brochurevorm te doen verschijnen. Het was reeds half zes toen de voorzitter beide inleiders, de andere sprekers en de vele aanwezigen dankte. Wetenschappelijk en prac- tisch is dit onderwerp als iets heiligs behan deld. De gebleken groote belangstelling, het aandachtig gehoor en veelzijdige gedachten- wisseling wijzen misschien de richting aan, om, waar nog zooveel onderwerpen het bespre ken waard zijn, een studiedag in overweging t-e nemen. Verleden week is op het vliegterrein te Soesterberg een vliegmachine gevallen en totaal vernield. De bestuurder de reserve-lui tenant B. bleef ongedeerd, maar werd direct in arrest gesteld, daar men, aldus bericht de „Utr. Crt.", kwaadwilligheid vermoedt. Men seint ons dd. 26 Juli uit Lourdes, dat de Nederlandsche pelgrims daar in goeden welstand zijn aangekomen. Het is erg warm weer. Woensdagavond te ongeveer zes uur is te Oegstgeest brand ontstaan in de villa Warmon- derweg 12, tot voor kort bewoond door prof. Gorter en die binnenkort zou worden betrokken door den heer J. W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad. De Oegstgeester brandspuit weigerde na vijf minuten dienst te doen, waar op de Leidsche brandweer werd gealarmeerd, die met eenige vertraging een motorspuit zond. Dadelijk werden er eenige stralen op het vuur gericht, maar de haard daarvan zat in het rie ten dak en bleek moeilijk te bereiken. Gedurende eenige uren werd met behulp van den Oegstgeester motorspuit, die inmiddels weer was gaan werken en een oude spuit van deze gemeente, een lawine van water op het dak ge smeten. Het vuur vrat echter voort en sloeg tenslotte uit, waarbij ook het inwendige van de villa werd aangetast. Het water had toen meer vat op de vlammenzee, maar omstreeks kwart voor tien was men het vuur nog steeds niet meester. De oorzaak ligt in het feit, dat bij het aanleggen van centrale verwarming in het huis een steekvlam te dicht bij het dak is gekomen. Woensdagavond om 11 uur was de villa na genoeg geheel uitgebrand. Om 10 uur moest de Leidsche motorspuit het terrein van den brand verlaten om assistentie te verleenen by de puinhoopen van de St. Pe- truskerk, waaruit het vuur opnieuw begon op te laaien. De vlammen konden echter spoedig worden gedoofd. Maandag zijn de landarbeiders te Wester- wolde in staking gegaan. De werkgevers heb ben het contract niet verlengd, aangezien er ach werkkrachten tegen minder loon aanbieden De negen-en-dertigjarige mevr. J. J. werd Dinsdagavond op het Pynackerplein te Rot terdam door de warmte bevangen. In het zie kenhuis aan den Bergweg is zy Woensdag nacht aan de gevolgen overleden. De vereeniging van stroocartonfabrikanten in de provincie Groningen heeft het tweejarig looncontract per 31 Augustus opgezegd. Op 12 Juli 1.1. is de stoomtrawler „Spaame- stroom" Ym. ,65 bij Hornrif aan de Deensche kust lek gewdrden en dientengevolge gezonken. Naar de oorzaak van dit ongeval heeft de Raad voor de Scheepvaart Woensdagmiddag een onderzoek ingesteld. Alvorens over het omgeval zelf te worden gehoord, werd de getuige de schipper van de „Spaarnestroom" door den voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, ondervraagd over de verzekering van het schip. Getuige verklaarde in dit verband dat hij den trawler, die 42 jaar oud is, in November van het vorige jaar met zijn broer gekocht had voor zestien duizend gulden. Het vaartuig werd met verzekering en al overgenomen; deze bedroeg voor schade ƒ30.000 en voor totaal verlies 20.000. Er moest hier voor een premie bestaald worden van 2250; de betaling daarvan was in termijnen geregeld. By het vertrek van de „Spaarnestroom", die De markante ST2- beteekent Mercedes. Mercedes- Uw dagelijksche vriend en metgezel geruimen tyd opgelegd was geweest, schatte getuige de waarde van het schip grooter dan de koopsom. Hiervan waren 5000 contant be taald. Op de eerste reis die getuige met den trawler gemaakt heeft, heeft hij nergens last van gehad. Hij had geen reden om aan de ma chine of aan de werktuigen te twüfelen. Over het eigenlijke ongeval verklaarde ge tuige verder dat er reeds enkele dagen moei lijkheden in de machinekamer waren. Op 10 Juni brak de stang van de circulatiepomp. De machinist repareerde deze, daarna voer men verder. Op 12 Juni, 5 uur n.m. werd het net gehieuwd omdat er iets niet in orde was. Er werd geankerd. Te 9.30 uur kwam de machinist vertellen, dat er gemanoeuvreerd kon worden. De schipper gaf order eerst maar eens wat met de machine te draaien en bleef voor anker liggen. De schipper zat achterin te lezen. Eens klaps hoorde hij een klap in de machine, ging kijken en zag in de machinekamer een grooten waterstraal achter de machine by de pompen. Hij zag water achter den grooten buitenboord afsluiter opspuiten. Noodseinen werden gegeven Dadelijk kwam de ,,KW. 158" in de nabyheid. Allen zyn op dat vaartuig overgegaan. De machinist, de stuurman, de oudste stoker en een matroos keerden later weer naar de „Spaarnestroom" terug. Toen zij het schip echter tot op ongeveer 100 Meter waren gena derd, zagen zij een vuurstraal uit de machine kamer komen en zijn teruggekeerd. Te 11.45 uur nam. begon de „Spaarnestroom" te zinken en bleef nog een kwartier met het voorschip omhoog drijven. Op de vraag van den voorzitter waarom men niet getracht had het gat, waardoor het water naar binnen drong, te stoppen, antwoordde de schipper, dat men er niet bij kon komen. In minder dan geen tyd stond de machinekamer vol water. De voorzitter: Het ging anders allemaal wel verschrikkelijk vlug! Het maakt geen prettigen indruk dat er niets gedaan is om het schip te redden! Getuige: Het gaat spoedig als er een gat in zit! De voorzitter: Hoe is het er in gekomen? Getuige: Dat weet ik niet. De voorzitter: Het was toch geen afspraakje? Getuige (kwaad) Welnee ik kende den ma chinist heelemaal niet. De voorzitter: Nu ja, ik vraag het maar! Op vragen betreffende de pompen verklaarde getuige dat de machinepomp verstopt was. De handpomp gaf niet genoeg water om het gat bij te houden. Nadat de schipper door een der buitengewone leden van den Raad over den technischen kant van het gebeurde scherp aan den tand was gevoeld en hem verweten was dat hij veel te vroeg van boord was gegaan „al hoefde hy dan ook niet te verz.. zooals genoemd lid het uitdrukte deelde de voorzitter mede dat het onderzoek in deze zaak, misschien heden reeds, zal worden voortgezet. De zitting is hierna gesloten. LONDEN, 26 Juli (Reuter). In het Lagerhuis werd namens de regeering bevestigd, dat de regeering van Palestina onlangs, voor wat brie ven betreft, haar luchtmailcontract heeft over gebracht van den Britschen op den Nederland- schen luchtdienst. Het was overigens geen ex clusief contract, daar voor dringende corres pondentie gebruik kan worden gemaakt van den dienst, welke op een gegeven oogenblik het beste uitkwam. Dinsdagavond is officieel de verlichting met Philips „Philora" natriumlampen op den nieu wen weg van Katwyk naar Katwijk aan Zee in gebruik genomen. Hierby worden toegepast 100 Watt geiyk- stroom Natriumlampen in armaturen, die zich 8,5 meter boven den weg bevinden, gemon teerd op masten, welke op een afstand van ca. 50 meter aan één zyde van den weg geplaatst zyn. Het dubbeltje Een man stond dezer dagen voor den rechter omdat hij valsche dub beltjes had uitgegeven. Zijn advocaat bestreed de dagvaarding als nietig, omdat de muntwet geen dubbeltjes kent maar alleen tien centstukken. We laten de beslissing over aan den rechter in de Augustusmaand, doch willen bij onze eigene beslissing niet veel tegenspraak ondervinden: dat de spraakmakende gemeente niet van tiencentstukken doch van dubbeltjes zal blijven gewagen. Het moge min der wettelijk zijn, doch het klinkt veel beter: op de dubbeltjes te letten. Verbeeld u dat we moesten zeggen: op de tiencentstukken! Er zijn nu eenmaal dingen, die men nooit zegt en daaronder is er veel wat ambtelijke taal is. We zijn geen ambtelijk volk en zelfs in een dag vaarding houdt de aanklager zich liever aan den volksmond dan aan de wet. Houden we het dubbeltje in eere! Ook in zooverre dat men het twee maal omkeere vóór het uit te geven. Op een dezer dagen te Berlijn gehouden persconferentie heeft dr. Diem eenige mede- deelingen verstrekt over de voorbereidingen, die worden getroffen voor de Olympische Spelen 1936. In het Organisatie-Comité is de bankier Kahmel nog gekozen. Het samenstellen der voorbereiding van de Duitsche ploeg geschiedt door het Duitsche Olympische Comité. Het is thans zeker, dat het Duitsche stadion in Grünewald zal worden verbouwd. Wat de financieele resultaten betreft, men neemt aan, dat op een omzet van 8 millioen mark gere kend mag worden. De spelen zullen in ieder geval worden ge organiseerd, zelfs wanneer onverhoopt geen voetbaltomooi kan worden gehouden. Hoofd zaak is de sportieve idee, terwijl financieele redenen geen doorslag mogen geven. Indien het mogelijk is wil men echter voet bal op het Olympische program plaatsen, echter onder voorwaarde, dat het amateuristisch standpunt bewaard blyft. Onderhandelingen hieromtrent worden nog gevoerd. Voor een Olympisch tennistornooi geldt het zelfde, ook hier speelt het amateursprobleem de belangrijkste rol. Het Olympische dorp te Döberitz zal uit stekend geschikt zyn. De deelnemers kunnen daar worden ondergebracht. Het is nog niet zeker, dat in het Stadion een wielerbaan zal worden gebouwd. Indien dit niet het geval is, zal een provisorische baan worden gemaakt op een van de Berlijnsche sportvelden of in de onmiddellijke nabijheid van het Stadion. Architect March van het Olympisch Stadion deelde nog mede, dat in totaal 85.000 toe schouwers in het Stadion zullen kunnen wor den ondergebracht. Hiervan zyn 25.000 zit plaatsen. Slechts de eeretribune met 5000 plaatsen zal worden overdekt. athliekbaan zal op de zelfde manier worden aangelegd als te Los Angeles. Het zwembad komt in het oostelyk deel. Op 1 Juli 1935 zal het Stadion gereed zijn. Thans staat het meestertoumooi voor de deur. De grootmeesters Bogoljubow, Flohr en Maroczy zullen hierin met de Nederlanders Felderhof, Hamming, Van Hoom, Landau en Mulder een groep van acht vormen, zoodat elk zeven partyen moet spelen. Het valt niet moeilyk te voorspellen, dat de drie grootmeesters bovenaan zullen komen. Fa voriet voor de eerste plaats is ongetwijfeld Flohr. Hy wordt door dr. Aljechin als een van zijn gevaarlijkste concurrenten beschouwd. De meeste Nederl. schakers zullen ook wel van zyn wonderbaarlyk simultaanspel genoten hebben, toen hij eenige maanden geleden een tournee maakte. Zyn styl is helder en klaar, buitenge woon precies. Bogoljubow, de goedmoedige Rus, tegenwoordig genaturaliseerd Duitscher, zal het hem wel het lastigst maken. Hy won een maand geleden on bedreigd te Aken het kampioenschap van Duitschland. Zijn spel is phantasierijk, en vol combinaties, geheel anders dan van Flohr. Maroczy, de sympathieke Hongaar, is hier ook wel bekend. Hij is reeds 63 jaar, doch hy speelt nog altyd hetzelfde frissche spel van zyn jonge jaren en blijft een zeer gevaarlijk tegen stander. De eenige Nederlander, die vermoedelyk een kleine kans maakt tegen de meesters, is Lan dau. Zyn mooist succes was wel in een vierkamp in Rotterdam vorig jaar. waar hy boven Tarta- kower, Rubinstein en Colle uitkwam. In den zeskamp te Rotterdam van eenige weken ge leden, speelde hy minder gelukkig en eindig de onder Tartakower en Oskam. Wat de overige deelnemers zullen presteeren is niet van te voren te zeggen. Zij zijn allen in staat no. 4 of no. 8 te worden. De wedstrijd wordt gespeeld in het Oranje hotel te Scheveningen van 26 Juli tot 2 Aug„ telkens van 1.30—5.30 uur en van 7.3011.30, Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Kanovereenigingen heeft aangevraagd om dezen bond te vertegenwoordigen in de Neder land-West Duitschlandwedstryden op a.s. Zondag te Amsterdam: J. Kraayer (Geuzen), J. Juck (Viking), E. SchrammG. van 't Hoff (Geuzen), F. Tromp en H. W. Tromp (Viking), Gebr. Wydekpp (Yster), D. Doevens (Geuzen) en N. Fates (Quo Vadis). Onder bovenstaanden titel heeft de N.V. Wol- lenstoffenfabriek Gebr. Diepen te Tilburg, een keurige uitgave het licht doen zien, waarin de heer A. J. A. C. van Delft, directeur der dis- tricts-arbeidsbeurs te Tilburg, de geschiedenis van het jubileerend bedrijf heeft geschreven. Ook maakt de lezer een rondgang door de fa briek, zooals ze thans is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6