De Londensche Potpourri De slotzitting te Londen Successen en tegenslagen Ontwapening in 't Hoogerhuis Het nieuws van heden FENG CONTRA NANKING Boschbranden in Frankrijk MACDONALD PLEIT VOOR SAMENWERKING DE BAROMETER VEREEN IGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 JULI 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Onteigening van den Ooster-spoorweg DE GROOTE RAZZIA MacDonald moet niets voorberei den, loopt altijd verkeerd af De graanbesprekïngen Ook onderhandelingen met Moskou Oogst in Palestina mislukt Spanje erkent Sovjet- Rusland Het Weer|||I|"|'|'i|»|||||||n|||||||||||||,|||||||II||||l BEZOEK AAN DE TRIERSCHE KAISERTHERMEN Het vuur dreigt een catastrophalen omvang aan te nemen MacDonald voor de radio DE DAV1SCUP De slotredevoeringen van Cordell Huil en Bonnet Rapporten aangenomen VOOR ROOSEVELT Moley belast met de kwestie der oorlogsschulden Stakingen aange kondigd De oorlogsschulden Wil Huil aftreden? Weer een verzet-geval Na de conferentie De gedelegeerden vertrekken Boodschap van Roosevelt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Balbo Zaterdag naar Ierland Nobile bouwt een luchtschip Voor de Unie der Sovjet republieken NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18435 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek O schutspatroon welgevallig wil zijn, de ver dagingszitting der economische wereld conferentie te Londen is een oratorische pot pourri ten gehoore gebracht, waarin men de onderlinge oneenigheid der delegaties over de verschillende vraagstukken alsmede over de waarde der conferentie zelf heeft kunnen be luisteren. De conferentie is niet mislukt, maar geeft toch ook geen reden tot gelukwenschen. Wij hebben elkanders standpunten duidelijk leeren kennen en gezien, dat zij niet vereenig- baar zijn, en ook dat is wat waard. Wij willen en moeten de valuta's stabiliseeren, maar wij kunnen niet. Eerst moet iedere natie zich zelf helpen, vóórdat de naties elkander kunnen helpen. De tarieven moeten omlaag en de prij zen omhoog, maar niemand doet den eersten stap. Een beslist tot spoedig weerziens, roept vader MacDonald en niemand is zoo onbe leefd om daarbij te lachen, ofschoon menigeen bü zichzelf gedacht moet hebben: „Ja wel, op St. Juttemis". Regionale verdragen a la Ouchy, dat is het eenig deugdelijke recept ter bestrijding van de wereldcrisis, zeggen velen, maar regionale verdragen kunnen alleen succes hebben, wanneer de meestbegunstigings-clausule uit de bestaande handelsovereenkomsten wordt gelicht. Immers zoolang deze clausule van kracht is, zouden anderen dan de regionaal contracteerenden mede profiteeren zonder zelf iets te profiteeren. De overeenkomst van Ouchy tusschen België, Nederland en Luxemburg is tot nu toe nog steeds niet in werking kun nen treden, omdat de meestbegunstigings- clausule nog altijd als een spaak in het wiel steekt. Wij hebben alle hoop nog niet ver loren, maar wij stellen de verwezenlijking van die hoop nog wat uit. Enz, enz. Is het niet om van te duizelen deze groote potpourri van niet op elkander afgestemde nationale instru menten, die ieder voor zich een eigen thema met vele kruisen en mollen laten hooren. Onze minister Colijn is van alle gedelegeerden nog de meest oprechte en ronduite geweest. Hjj sprak in het Engelsch op goed Hollandsche wijze en oogstte luiden bijval, ook van de ver bloemende diplomaten. Maar MacDonald kreeg óók een hartelijk applaus, al liet die een heel ander geluid hooren. Enfin, de heeren te Lon den hebben hun partij met ijver geblazen en daar het concert wat valsch klonk, kan men zich er eigenlijk alleen maar over verheugen, dat het althans voorloopig uit is. Trouwens in het Verre Oosten wordt nog steeds muziek gemaakt, die zeker niet minder waard is met Westersche ooren beluisterd te worden. De paukenroffels der kanonnen zijn sinds den wapenstilstand tus schen China en Japan wel-is-waar gestaakt, maar heel veel nationaal voelenden Chineezen is dit allerminst naar den zin. De Nankingregeering en haar meest zichtbare exponent Tsjang Kai Sjek hebben heel wat bittere verwijten moeten hooren over hun po gingen tot een compromispolitiek tegenover het imperialistische Japan. De christen-generaai Feng heeft zelfs besloten om met geweld van wapenen de Chineesche nationale eer hoog te houden, die volgens hem door Nanking is ver raden. De Japanners zullan nu tegen Feng oprukken, en Nanking vreest, dat zij deze gelegenheid zullen aangrijpen om een nieuw wingewest aan Mandsjoekwo en Jehol toe te voegen. Het heeft Feng dringend verzocht zijn actie te staken, maar Feng heeft daar geen ooren naar, vooral niet nu hij eenige militaire successen op de Japanners heeft weten te behalen. China's in wendige verdeeldheid versterkt de kracht van Japan, dat er langzamerhand aan gewend ge raakt is kwaadschiks te nemen, wat het goed schiks niet krijgen kan. Het verloop van de onderhandelingen over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg door Sovjeit-Rus- land aan Mandsjoekwo illustreert duidelijk, hoezeer Japan zich deze gewoonte al reeds heeft eigen gemaakt, want Mandsjoekwo's houding wordt uitsluitend bepaald door den wil en de bevelen van Japan, waaraan het zijn ontstaan heeft te danken. Zooals men weet, zijn de on derhandelingen te Tokio over den eventueelen TUTTI 'r Iiinf^rftin Ook Max Schmeling en zijn vrouw Anny Ondra moeten zich aan de controle onderwerken prijs van de Russische rechten op deze spoor lijn, thans totaal afgebroken, aangezien vraag en bod te ver uiteen bleven wijken. 2 2 Mandsjoekwo heet thans te overwegen, of het eenvoudig den spoorweg maar niet zal ont eigenen en eenzijdig zal vast stellen, wat het als schadeloosstelling den Russen geven wil. Volvoert de regeering van Mandsjoekwo dit plan, dan heeft Rusland zich daarbij neer te leggen, tenzij het een verklaarden of niet-ver- klaarden oorlog tegen Mandsjoekwo zou willen beginnen. Dit laatste lijkt echter hoogst.onwaar- schijnlijk, want Rusland, dat wegens zijn binnenlandschen toestand niets voor een oorlog, van welken aard ook, voelt, heeft alleen een slaatje willen slaan uit den verkoop van een bezit, dat aanleiding geeft tot allerlei gevaren en moeilijkheden en dat als het er op aan komt practisch nauwelijks te handhaven is. Het zou Rusland bloed en geld kosten inplaats van geld en goed inbrengen, wanneer het om den Oost- Chineeschen spoorweg met Mandsjoekwo en dus ook met Japan, dat zich contractueel ver plicht heeft om Mandsjoekwo bij te staan, zou gaan vechten. De Russen zullen daarom wel zoo zakelijk zijn hun verlies te nemen, wanneer er geen winst te maken valt. LONDEN, 28 Juli (V. D.) In het Hooger huis kwam gisteren tijdens de debatten o.a. de ontwapeningskwestie aan de orde. De leider der socialistische Hoogerhuis-fractie, lord Ponson- by, verklaarde, dat de toestand in Duitschland niet als verontschuldiging voor het uitstel der ontwapening mag worden gebruikt. De gealli eerde mogendheden zijn tegenover Duitschland verplicht, de ontwapeningsclausule van het Verdrag van Versailles uit te voeren. Hij sprak de hoop uit, dat MacDonald verhinderd zou zijn ergens heen te reizen om de „atmospheer voor te bereiden." Hij had dit te Genève en te Washington gedaan met vernietigende gevol gen. Lord Robert Cecil beklaagde zich er over, dat de Engelsche regeering te Genève bijna voort durend door een ambtenaar in plaats van door een verantwoordelijk minister vertegenwoordigd was. De voornaamste vraag was nog steeds, hoe men tegenover Duitschland de belofte van 8gelijkgerechtigdheid wilde vervullen. De Minister van Oorlog, Lord Hailsham, ant woordde, dat men hoopte dat bij het weder bijeenkomen der Hoofdcommissie te Genève alle leden zouden inzien, dat 't 'n algemeen b-e lang was de ontwerp-conventie zonder belang rijke wijzigingen aan te nemen. Ten aanzien van de veiligheidskwestie verklaarde hij, dat de Engelsche regeering erkent, dat veiligheid en ontwapening twee dingen zijn, doch dat zij zich niet kan vastleggen op bepaalde verplichtingen die zij niet zou kunnen uitvoeren. Wat Enge land reeds beloofd heeft, moet het natuurlijk nakomen. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering nog meer militaire verplich tingen op zich kan nemen. LONDEN, 28 Juli. (Reuter.) Een officieel communiqué met betrekking tot de graanbe- sprekingen zegt o.a., dat wel is waar nog geen overeenstemming kon worden bereikt tusschen de vertegenwoordigers der export- en import- anden, maar dat er een reaelyk vooruitzicht bestaat, dat men de bestaande moeilijkheden zal kunnen overwinnen als nadere besprekin gen worden gehouden. De onderhandelingen zullen derhalve op 21 Augustus worden hervat. Tusschen de vier overzeesche exportlanden werd overeenstemming verkregen om volgens het voorgestelde plan samen te werken, en ge noemde landen hebben zich met de vier Donau- landen verstaan over de wijze, waarop deze in het plan zullen worden ingeschakeld. De on derhandelingen, welke ten doel hebben ook Rus- lands medewerking te verkrijgen, duren nog voort. JERUZALEM, 28 Juli. (W. B.) Met goedkeu ring van den Engelschen minister van Kolo niën heeft generaal sir Arthur Wauchope, de Britsche Hooge Commissaris van Palestina, een groot plan opgesteld tot hulpverleening aan de landbouwers, die ernstige verliezen hebben ge leden door het mislukken van den graanoogst. Duizenden inwoners, zoowel Joden als Ara bieren, zullen te werk worden gesteld bij de uitvoering van groote openbare werken, zooals den aanleg van wegen, verbetering in de wa tervoorziening der dorpen en den bouw van nieuwe huizen. De werkzaamheden zullen terstond worden begonnen en de daartoe benoodigde middelen zullen worden geput uit het surplus van een millioen pond sterling, waarover de Palestijn- sche schatkist beschikt. MADRID, 27 Juli. In de heden gehouden zit ting van het kabinet, gepresideerd door Alcala Zamora, is besloten Sovjet-Rusland officieel te erkennen. (United Press) |l Verwachting: Meest matige S Westelijke tot Zuidelijken wind, aan van- kelijk meest half bewolkt, later weer toe- nemende bewolking. Aanvankelijk weinig of geen, later toenemende regenkans. Koeler des nachts, overdag iets warmer. Hoogste stand: 767.5 te Brest. Laagste stand: 751.5 te Lerwick. Zon op 5.15, onder 8.57. Licht j= op 9.23. 30 Juli Eerste Kwartier. 1 STOKM W A AR SCHUWING SDIENST I Geseind van De Bilt 28 Juli 9.15 uur aan s de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- S land: „Weest op uw hoede." illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllli MARSEILLE, 28 Juli. (Reuter.) Een hevige brand woedt op de nabij de stad gelegen be- boschte heuvels. De brand, die uitbrak in de bosschen van La Traille, woedde in korten tijd over een breedte van 15 kilometer. Alles wordt in het werk ge steld, om het vuur te beteugelen, dat een cata strophalen omvang dreigt aan te nemen. Ook in de heuvelen van Picardie was brand uitgebroken, maar gisterenavond 8 uur leek het of men het vuur meester was. Een derde boschbrand woedt in de nabijheid van Aubagne en breidt zich snel uit langs den spoorweg. LONDEN, 27 Juli. (Reuter.) Voor de radio zette MacDonald uiteen, hoe de monetaire kwestie de steen des aanstoots was geweest ter Economische Wereldconferentie. Hij hoop te, dat een internationale overeenkomst alsnog mogelijk was, niet haastig, maar zoodra de omstandigheden het veroorlooven. De leden van het Britsch Gemeenebest, met uitzondering van Ierland, hebben een verkla ring gepubliceerd, waarin zij hun voldoening uitspreken over de Ottawa-overeenkomsten. Zfj willen streven naar herstel der groot- handelsprijzen in samenwerking met andere naties, terwijl het doel der monetaire politiek moet zijn internationaal herstel van den gou den standaard. Voorts moet het doel zijn koersstabilisatie tusschen de landen van het Britsche wereldrijk. Verschillende excursies hebben de deelneers aan onze premie-reis naar Trier ge maakt. Hierboven ven groep bij de ruïnes van de Romeinsche keizerbaden. Op het einde van deze week worden in het Roland Garos-stadion de eindtenniswed- strijden gestreden om het houden van de Daviscup tusschen Engeland en Frankrijk. LONDEN, 27 Juli (Reuter) MacDonald, de voorzitter der Economische Wereldconferentie heeft de slot-zitting der conferentie hedenmor gen om 10 uur geopend. De Fransche rapporteur Bonnet gaf een overzicht over de moeilijkheden. Maar die moei lijkheden zijn niet voor niets ontstaan. Dit zal blijken bij het weer bijeenkomen van de con ferentie. De Amerikaansche gedelegeerde, Runciman, dankte het bureau, de voorzitters enz. Onder groot applaus eerde hij speciaal Minis ter-president Dr. Colijn als „groot voorzitter en als meest ervaren en meest hoffelijk gentle man". De voorzitter van de Economische Commis sie, dr. Colijn verklaarde, dat tr niet de minste oorzaak was, om elkander geluk te wenschen. Geen enkel lid der conferentie is wei bereid, om te bevestigen, dat er ook maar één prak tische overeenkomst is tot stand gekomen. De heer Colijn vestigde er de aandacht op dat verschillende landen zich gereserveerd hiel den in de hoop van niet mee te hoeven doen in den dwazen wedloop der verhoogde tarieven welke op het oogenblik den wereldhandel ver stikken. Ook al heeft de Conferentie geen tastbare resultaten bereikt aldus onze Minister-Pre sident. toch ben ik niet ir. alle opzichten pessimistisch gestemd. Want algemeener dan ooit is de eenstemmigheid waarmee naar een geleidelijke afschaffing der handelsbelemme ringen verlangd wordt. De President van de Reichsbank, dr. Schacht, WASHINGTON, 28 Juli. (Reuter). Vol gens de eerste rapporten, welke zijn binnenge komen, wordt de oproep van Roosevelt om meer arbeiders te werk te stellen volgens ontworpen voorwaarden, overal goed beantwoord. Uit Portland in Oregon wordt gemeld, dat reeds voor twaalf uur 's middags 150 patroons de overeenkomst hadden geteekend en dat de werklieden in lange rijen stonden in afwach ting van de gelegenheid om de overeenkomst te teekenen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat 3500 werkgevers hebben geteekend en in St. Louis 193. ANDERSON (Zuid Carolina). 27 Juli. (Reu ter). 850 Textielarbeiders alhier hebben den arbeid neergelegd, omdat hun eisch niet werd ingewilligd van een loon, uitgaande boven dat, vastgesteld in de code voor de textiel-nijver- heid. Dit is het tweede geval, waarin Roosevelt's schema niet wordt in acht genomen.» NEW-YORK, 28 Juli (Reuter). Moley is be last met de studie van de oorlogsschulden- kwestie. De New York Times en de Journal Commer ce schrijven, dat het mislukken van de Eco nomische conferentie voor een groot deel te wijten is aan de Vereenigde Staten, die succes sievelijk verschillende deelen van de dagorde deden verdwijnen. WASHINGTON, 28 Juli (Reuter). Aange moedigd door het antwoord van het geheele land op zijn beroep inzake werktijden- en loon- minimum heeft Roosevelt besloten zich mach tiging te verschaffen om degenen, die niet uit eigen beweging zijn voorstellen aannemen, hiertoe te dwingen. Na 8 Augustus zal de president zelf, na beide partijen te hebben gehoord, de loonen en werktijden vaststellen voor die industrieën, die zelf geen regeling hiervoor hebben ingediend. NEW-YORK, 28 Juli (Reuter). Roosevelt heeft Huil uitgenoodigd hem te Hydepark op te zoeken, zoodra hij terug is. Het gerucht gaat, dat Huil af wil treden, om dat hij niet tevreden is over de wijze, waarop Roosevelt hem heeft behandeld als leider van de Amerikaansche delegatie en omdat hij onte vreden is over de interventie van Moley op de conferentie. NEW-YORK, 28 Juli (Reuter). Eenige uren nadat de vereeniging van werkgevers in de zijde-industrie den minister van arbeid ver zocht had op te treden als bemiddelaar tus schen de werkgevers en werknemers, hebben de werknemers een staking aangekondigd. Door deze staking zullen 70.000 arbeiders worden getroffen. Zij verzetten zich tegen el- ken wettelijken maatregel. LONDEN, 28 Juli. (Reuter.) Hull is naar Amerika vertrokken. Ook de meeste andere Amerikaansche gedelegeerden hebben Londen verlaten. De meeste overige gedelegeerden zijn voornemens heden te vertrekken. Colijn ver trekt eveneens 28 Juli per vliegtuig. Eenige gedelegeerden blijven tot de volgende week. gaf als zijn meening te kennen dat de Confe rentie tot geen enkel werkelijk besluit gekomen is. De resoluties der verschillende commissies bevatten slechts algemeenheden. De fout ligt in het systeem Met een aantal aanbevelingen de situatie te verbeteren der 64 aan de Conferentie deelnemende landen is een onmogelijkheid gebleken. Zoo lang niet alle naties ieder voor zich tot een zeker evenwicht binnen de eigen grenzen probeeren te komen, blijft het nut eener dergelijke Conferentie aan twijfel onderhevig- Een der meest dringende problemen is het dat de geldschietende landen voldoening krij gen in een mate die oeccnomisch en moreel verantwoord is. Want zooals een al te licht zinnig opnemen van crediet r.iet te verdedigen valt. zoo is ook elke verleening van het crediet niet economisch en moreel juist. De Duitsche regeering zal in de toekomst gaarne haar steun verleenen aan elke interna tionale samenwerking. Zij gelooft echter dat deze samenwerking slechts vruchten zal kunnen afwerpen wanneer eerst de landen afzonderlijk binnen de eigen grenzen en met de nabuur- staten den eersten steen leggen voor het groote doel: de wereld bevrijden van crisis dat is van voren af aan beginnen voor een betere toe komst. Minder pessimistisch was de Italiaansch? afgevaardigde Jung die als zijn meening te kennen gaf dat er in de afgeloopen weken een groote stap vooruit was gezet op den weg naar de internationale samenwerking. Hij verklaarde zich tegen de „valuta-controle". Landen met een rijkdom aan natuurlijke hulp bronnen kunnen zich de weelde van dergelijke experimenten veroorloven, maar een land als Italië moet vasthouden aan den gouden stan daard of aan de bestaande pariteit. De Engelsche Minister van Financiën Ne ville Chamberlain verklaarde eveneens, dat hij zeer teleurgesteld was dat zoo weinig bereikt was van het doel. dat de Conferentie beoogde. De omstandigheden in Amerika waren de oorzaak, dat het doel niet werd bereikt. Toch zot* het onrechtvaardig zijn, aan eén land de mislukking toe te schrijven. Men moet betere tijden afwachten. Tijdens de onderbreking zou de Engelsche legatie de Amerikaansche voor stellen bestudeeren. Cordell Huil overhandigde MacDonald een boodschap van president Roosevelt, waarin deze den moed en het geduld van den presi dent ten zeerste prijst. Door het toedoen van MacDonald kunnen de naties over en weer met frischheid en zonder rancune de discussies voortzetten. De resultaten zijn niet altijd in overeenstemming met een formeel accoord. want iedere natie heeft eigen methoden en behoeften. Wij in Amerika begrijpen de pro blemen der andere naties beter dan vóór de conferentie en wij hopen, dat deze de onze be ter zullen verstaan en de Amerikaansche po litiek zullen begrijpen, die gedicteerd wordt door een situatie zonder precedent in het ver leden. De uitwisseling van gedachten geeft hoop voor de toekomst. En daarom is de con ferentie niet mislukt. Aan den tact van Mac Donald is het te danken, dat de problemen verder kunnen worden bestudeerd. Men mag rekenen op de verdere medewerking van Ame rika, om te komen door samenwerking tot een goed einde in de toekomst. De boodschap van Roosevelt was zelfs voor MacDonald een volkomen verrassing. De ver wachting van eenige sensationeele verklaring zooals bijvoorbeeld de garantie voor een spoe dige hervatting der werkzaamheden van de conferentie werd niet verwezenlijkt en de bood schap werd dan ook nog koeler ontvangen dan de woorden van 'erschilTnde redenaars. LONDEN, 27 Juli. (Reuter) In de voltallige slotzitting der Economische en Monetaire We reldconferentie verklaarde Cordell Hull (V S.) na voorlezing van Roosevelt's boodschap, dat den naties tijd moet worden gegeven, oru naar economische plannen uit te breiden en ze te coordineeren. De omvangrijkste militaire bewapeningen van het verleden vormden nauwelijks een grooter gevaar dan de huidige dwaze wedloop, nu de meeste naties economische bewapeningen in de hand werken, welke overal aan het volk kolos sale schade berokkenen De naties moeten een minder extremistische politiek nastreven en kunstmatige uitwegen vermijden. Elk land zou vooreerst een binnenlandsch program moeten hebben. Nochtans is interna tionale samenwerking noodig. om een breede ba sis te leggen voor een stabiel binnenlandsch economisch bouwwerk. De korte verklaring van Issis (Japan) werd toegejuicht, met name toen Issis zijn instem ming betuigde met Amerika's voorstel voor uit breiding der douanetarieven. Met schitterende oogen en energieke gebaren verdedigde Bonnet Frankrijks goudpolitiek het betreurend, dat men geen eind had gemaakt aan de over het algemeen zoo schadelijke koers fluctuaties. Verder zeide hij: Zonder buiten- ucessen en tegenslag voor Roosevelt. Ontwapeningsdebat in het Hoogerhuis. 'aïbo vertrekt Zaterdag naar Ierland. De slotzitting der wereldconferentie. Begrafenis der drie slachtoffers van het doode- lijk ongeval bij Bameveld. Rijksuitkeering aan Didam stopgezet. Tragisch ongeval te Utrecht. Internationale wielerwedstrijden op de Stadion- baan. Drie noodwoningen te Venlo afgebrand. Merwedebrug vrij van de pontons. Zweefvlieger doodgevallen te Grjjpskerk. De moeilijkheden te Zaandam; voorstellen van B. en W. sporig optimisme kunnen wü binnenkort con crete resultaten verwachten, welke net herstel der wereldwelvaart daadwerkelijk zullen verge makkelijken. Vervolgeng werden de rapporten der econo mische en financieele commissie eenstemmig aangenomen. MacDonald verklaarde, dat de conferentie thans verdaagd was. doch niet ge ëindigd. De oorspronkelijke verwachtingen zijn niet verwoest. Reeds zijn er aanwijzingen voor een hervatting van den wereldhandel, ofschoon de hinderpalen voor een terugkeer naar de wel vaart nog steeds aanwezig zijn De naties heb ben getracht haar problemen op te lassen door een politiek van economische bewapening zoo dat economische ontwapening de eenige op lossing is voor de aldus ontstane impasse- De monetaire moeilijkheden zetten den ar beid stil. Een tijdelijke regeling hiervan -chijnt onmogelijk, verdaging wordt daarom wensche- Hjk geacht. Ik beveel alle delegaties aan. tijdens de ver daging rapport over den arbeid uit te brenger, aan haar regeeringen, opdat de conferentie la ter met succes worde bekroond. Het zoeken naar een nietszeggende formule zou een dwaling zijn. Wat wij kunnen doen is tot een accoord komen voor samenwerking, waarbij de naties bij het dienen harer eigen be langen niets zouden doen. om andere naties, die haar best doen. te schaden. Na aanneming van een motie-Cox werd de conferentie om 4.38 uur gesloten. In het verloop der heden gehouden redevoe ringen verklaarde Marsky. dat de Sovjet-Unie onfeilbaar haar vredespolitiek zal voortzetten ongeacht den loop der gebeurtenissen. NEW-YORK, 27 Juli (V.D.). Naar uit Shoal Harbor wordt gemeld, is het vliegtuig van Bal- bo's eskader, de I-novi, dat op het Prins Ed- ward-eiland een noodlanding had verricht, na reparatie van de waterpomp te Shoal Harbor aangekomen. SHOAL HARBOUR, 28 Juli. (V. D.) Generaal Balbo is voornemens Zaterdagmorgen om half acht M.E.T. met zijn eskader naar Valentia (Ierland) te starten. De definitieve beslissing hangt af van de weerberichten, die op het oogenblik nog ongunstig zijn. ST. JOHNS, 28 Juli (V.D.). Nu het luchtes kader van generaal Balbo te Shoal Harbour weer compleet is, is alles gereed voor den start. Naar verluidt zou generaal Balbo echter beslo ten hebben heden niet meer te vertrekken, doch den start uit te stellen tot Zondag, om dan naar Valentia, aan de westkust van Ier land, te vertrekken. MOSKOU, 28 Juli (V.D.) De Italiaansche generaal Nobile heeft een nieuw contract met de Sovjet-regeering onderteekend als construc teur bij den bouw van Russische luchtschepen. Het contract loopt tot 1936. Nobile heeft voor gesteld een nieuw luchtschip te bouwen met een inhoud van 20.000 kubieke meter en een actie-radius van ongeveer 7500 K.M. Dit lucht- fchip zal bestemd worden voor een vasten dienst tusschen Moskou en Wladiwostok. Ir-) tv2. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur v.m.: 756 Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1