t ét strekking Wielrennen op de Stadionbaan De vierdaagsche i.RADIO-PR ÖGRA MM A HEERENMC 'betSekkingem I kleine advertenties OUDERWETSCH PROGRAM VRIJDAG 28 JULI De warmte was op den derden dag minder hinderlijk Mariniers lastig gevallen door communisten Het moreel blijft goed De Mariniers De aankomst Incidenten Gratis rijwiel-merken Thans ook verkrijgbaar gesteld voor werkloozen Uitvallers Koppige wethouders Rijksuitkeering aan Didam stopgezet KWEEKSCHOOL-OPLEIDING Landbouwcrisiswet De wijziging door de Eerste Kamer met instemming begroet Negenjarige jongen doodgedrukt Zaterdag 29 Juli 1933 AANGEBODEN AANKOMEND NET M II Aan één simpel „Omroê- pertje" in de Vereenigde Ka tholieke Pers! Is dat even wat? Een maand werkloos en nu weer een baantje! Doe, als ik: zoek het geluk niet ver, waar het dicht bij ligt! Het geluk ligt in een „Omroepertje"! Het publiek liet zich voor dit extra-programma niet onbetuigd De Graaf goed in vorm De stayers in de baan A>lf% De hitte Ernstig motor-ongeval Eén doode eti één zwaar gewonde Felle brand te Oss Machinekamer vernield Acht gezinnen dakloos Drie noodwoningen afgebrand Merwedebrug vrij van de pontons Scheepvaartverkeer in het kanaal hersteld Zweefvlieger gedood 'Bij demonstratie te Grijpskerk WIELRIJDER DOODGEREDEN De eerste onderwijs-examens in volksdansen Na den critieken tweeden dag brak de derde met geen gunstiger perspectief aan voor de energieke ondernemers van den der den wandeldag. Om den tippelaar ter wille te zijn, was de start een half uur vervroegd, zoodat om haif vijf de poorten al open gingen. Woensdagavond waren er 53 deelnemers uit gevallen. Donderdagmorgen bleven er slechts weinigen thuis. Wanneer de derde dag er is, zijn de meest geroutineerde wandelaars over de grootste moeilijkheden heen en nemen met frisschen moed den wandelstok weer op. De leiding der marsehen, waarvan kapitein Breunesse de alom-tegenwoordige aanvoerder is, had ook nu aan de „bepakte militairen" toegestaan met lichter ransels uit te trekken voor de 40 en 50 K.M. Er heerschte Donderdagmorgen op het bin nenplein van de Prins Hendrikkazerne weer de gewone bedrijvigheid al stemde het feit, dat de internationale vlaggen halfstok hingen als teeken van rouw over het overlijden van den Engelschen manager mr. Wallis tot eeni- gen ernst. De Engelschen trokken welgemoed maar toch in ernstige stemming uit. Zij vormen de eenige groote buitenlandsche ploeg, welke nog geen uitvallers telt, wijl de Noren en Fran- schen Woensdag ieder een uitvaller kregen. De route leidde Donderdag naar het Maas gebied over Cuyck naar Grave. Het is een prachtige wandelweg van Cuyck over Beers, Gasselt naar Grave. Maar men moet hem kunnen gaan met eenigszins be dekte lucht. Nu werden de deelnemers al even erg geplaagd door de zon als Woensdag in Maas-Waal, toen sommige tippelaars het zoo benauwd kregen, dat zij pardoes in de sloot sprongen om even daarna weer droog gestoofd te worden door den „brander", welke boven hun hoofden een gloed van bijna 100 graden wekte. Donderdag legden de deelnemers het er op aan, om in den voormiddag thuis te komen en moesten daarvoor binnen zeven uur 40 tot 50 K.M. afleggen. Dit gelukte sommigen, maar zonder veel rust. De meesten namen lange rusten en rekenden weer op verlating van het sluitingsuur van 5 tot 8 uur, wanneer de zon minder fel brandt. Opvallend is, hoe het moreel der deelnemers goed blijft, zoo van eigen landgenooten als buitenlanders, die het zeer waardeeren dat de bewoners langs de wandelwegen weer overal water klaar zetten, zelfs limonade schenken. In Grave heerscht weder een montere stem ming. Het grijze Maasstadje bood opnieuw lustige tafereeltjes en de burgerij sloofde zich uit om het den eendaagschen gast aange naam te maken. De intocht der honderden van den Maas dijk uit Gasselt naar Grave was weder inte ressant. De meesten trotseerden zonnestralen en genoten van het gladde wegdek. Het liep daar makkelijker dan 's morgens. Op Berg en Dal, waar wegwerkers juist nog scherpe bazalt gestrooid hadden, was de wegverbetering maar tot ergernis der tippelaars. Zelfs op dén schaduwloozen, maar in na tuurschoon gelegen weg van Cuyck naar Gra ve door de Maasvallei werd in tempo gemar cheerd. En in Grave kwamen de meesten firt aan en die even wankelden werden gesteund door vrienden. die bij dezen marsch zeker zoo'n uitmuntenden indruk maken als de Noren, kwamen fluitend Grave binnen zetten, lustig en leutig als slechts een Hollandsch zeesoldaat kan zijn. Zij houden de eer der natie van de zeevaar ders-soldaten hoog en behoeven voor geen buitenlanders onder te doen. De genie en de grenadiers zetten zich ook kranig door allen zonnegloed heen en de eigenlijke tippelaars, de infanteristen, zijn van een moreel, dat de grootste moeilijkheden overwint. De manschappen van het elfde, het vijftiende en die van de Koloniale Reserve waren reeds voor het middaguur op weg naar Nijmegen en waren reeds vroegtijdig binnen voor de hitte hen zou kunnen verrassen. Een infanterie-af- deeling liet een raar geluid in Grave hooren. Nederlandsche soldaten die Duitsche marsch- liederen zingen loopen nu juist niet van natio nalisme over. Zingt Nederlandsch! Deze uitroep deed den leidenden luitenant even opschrikken, maar toch doorjubelen van de Heimat. Van Grave ging het over de brug naar Overasselt. In de Zon was daar verzamelplaats. Koffiehuis en daarachter gelegen tooneelzaal leek een groot militair- en burgertehuis. Overal lagen en zaten er de Vierdaagschen die hier de eer hadden van het bezoek van eenige mili taire autoriteiten. De legerautoriteiten lieten het geheele par cours van den dag de revue passeeren. Om één uur waren we in de Prins Hendrik kazerne bij de contróleposten waar de deel nemers geleidelijk aankwamen. De algemeene meening was dat de warmte niet geringer dan Woensdag er Donderdag minder hinderlijk was. Er stond een verkoelend windje en boven dien was men beter ingeloopen. De Franschen waren opgewekter dan Woens dag; zij hadden geen uitvallers. En of de warm te hun taak verzwaarde? Och neen, bij hen in Parijs, nog meer naar het Zuiden, was het zomers altijd zoo warm. En zou het bij deze temperatuur nog veel erger zijn. Hier hielden zij het wel uit, als echte Par ij zenaren, die Nij megen nog niet zoo onaardig vinden. De contróle ging nu oogenschijnlijk rustig haar gang, nu de deelnemers stuk voor stuk binnenkomen. Maar als men achter de scher men kijkt en constateert wat er allemaal uitge zocht moet worden na sluiting der contróle, om uit te maken wie uitvielen, krijgt men respect voor de werkers op het controlebureau, die dag en naeht in touw zijn. De deelnemers die de 55 K.M. loopen en al meerdere jaren meetippelen, zijn over het alge meen het eerste thuis en hebben zelden een uitvaller. Zij zijn doorgetraind! Donderdagnamiddag om vijf uur werd het stoffelijk overschot van den aan een beroerte overleden Engelschen leider Mr. Wallis op Rustoord aan den schoot der aarde toever trouwd. Tusschen Cuyk en Grave reed Donderdag ochtend een vrachtauto in de groep der kranig marcheerende Amsterdamsche burgerwacht. De commandant meende dat hier opzet in het spel was. Gelukkig is er niemand gewond. Het num mer van den aanrijdenden vrachtauto in geno teerd, zoodat deze zaak onderzocht kan wor den. Donderdagnamiddag is nog een ernstig inci dent voorgevallen. Toen de mariniers de Groe- De Minister van Financiën heeft aan de di recteuren der belastingen een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat naar zijn meening ruimte is voor de opvatting, dat een werkloos arbeider nog wel een beroep heeft, al kan hij dat noodgedwongen tijdelijk niet uitoefenen. Indien hij een rijwiel gebruikt om werk te zoeken, opdat hij zijn beroep daadwerkelijk we der zal kunnen uitoefenen, gebruikt hij, naar het oordeel van den tyfinister, het rijwiel voor zijn beroep. Hetzelfde kan gezegd worden, Indien hij zich krachtens de voorschriften van de werkloozen- steunregeling eens of meermalen per dag aan een bepaald bureau moet vervoegen en hij met het oog op den af te leggen afstand (ten minste een half uur gaans) gebruik maakt van een rijwiel. Voorts is Minister Oud van meening, dat een los arbeider, die op het tijdstip van aanvrage van een kosteloos merk. geen werk heeft, doch een rijwiel gebruikt om werk te zoeken, dat rijwiel voor zijn beroep noodig heeft. De minister heeft daarom bepaald, dat van 1 Augustus a.s. af, aan werkloozen, die kunnen aantoonen, dat zij hun rijwiel noodig hebben in verband met de steunregeling en aan werk loozen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werk, evenals aan losse arbeiders, die een rijwiel ge bruiken voor het zoeken van werk. een koste loos rijwielbelastingmerk kan worden uitgereikt. Echter geldt dit alles alleen, als de werklooze geen belasting behoeft te betalen. „Heil Moskou!" en zij staken de gebalde vuist in de lucht. De commandant der mariniers gebood halt te houden en sommeerde de communisten te verklaren, wie „Heil Moskou" had geroepen. De heeren namen toen een dreigende houding aan, waarop eenige mariniers zoo verbolgen werden, dat zij de onruststokers' met de kolf van hun geweer te lijf gangen en een geduchte afstraffing gaven. Van dit geval is procesverbaal opgemaakt Even later werden de leden van de Nijmeeg- sche burgerwacht, die ook aan de marsehen deelnemen, door communisten uitgejouwd, doch de burgerwachters namen er geen notitie van Ook door fascisten wordt tijdens de marsehen propaganda gemaakt en herhaaldelijk klinkt de roep „Houdt zee, zwart front!" Deze heeren gaan gelukkig niet tot hand tastelijkheden over. Donderdag zijn 23 deelnemers uitgevallen, on der wie 4 dames. Het totaal der uitvallers is dus tot 159 gestegen. Heden kunnen 2417 deelnemers aan den start verschijnen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de rijksuitkeering voor de werkverschaffing in Didam stopgezet, waardoor de gemeentekas da gelijks een schadepost heeft van f 150. De oor zaak hiervan is, volgens de „Telegraaf", dat tot vijfmaal toe de wethouders niet medewerkten om de kaarten der werkloozen te behandelen. Deze kaarten moesten aan de Inspectie te Zwolle worden ingeleverd. Naar verluidt zal de aangekondigde reorgani satie in de opleiding voor onderwijzer en onder wijzeres, beoogende de kweekscholen van vier- in driejarige te veranderen, tot het volgend jaar worden verschoven. Verschenen is het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de landbouwcrisiswet-1933. Er wordt aan ontleend, dat het wetsontwerp vrij algemeen met instemming werd begroet. Enkele leden verklaarden, overwegend be zwaar te hebben gehad tegen het wetsontwerp in zijn oorspronkelijken vorm. maar zich daar mee te vereenigen, nu de minister in de Twee de Kamer het amendement-Joekes heeft over genomen, waardoor is verzekerd, dat de staten- generaal regelmatig op de hoogte zullen worden gehouden van de uitvoering der wet. Eenige leden hadden op zichzelf geen bewon dering voor wetsontwerpen als het onderhavige Maar zij konden niet ontkennen, dat, als in tal van landen de meest dwaze maatregelen op economische gebied worden genomen, ook lan den. die zich tot nu toe daaraan niet schuldig maakten, gedwongen worden tot stappen, waar aan zij in normale omstandigheden niet zou den hebben gedacht en die in het algemeen afkeuring verdienen. Eenige leden verklaarden, volstrekt geen be zwaar te hebben, dat het bedrag der heffing op een bepaald landbouwproduct als steun ten bate van een anderen tak van landbouw wordt aangewend, mits dit den landbouw tn zijn ge heel ten goede kome. Andere leden hadden daartegen wel bezwaar, omdat de contróle der staten-generaal zoo wel heel klein wordt. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de productie op allerlei gebied dient te wor den beperkt. Alleen aan den verbouw van gra nen kan door belemmering van den invoer uit breiding worden gegeven. Deze uitbreiding zal echter niet goed kunnen maken de noodzakelijke, groote beperking van de veeteelt (met inbegrip van de varkensteelt), van den verbouw van groenten, aardappelen, enz. Daarom is het van overwegend belang voor den landbouw, de koopkracht der industrieele bevolking te versterken. In die richting is de laatste jaren zoo goed als niets gedaan. Men laat kalm in de industrieele bedrijven de werk loosheid toenemen door invoer van velerlei ar tikelen. die zeer wel hier te lande kunnen wor den vervaardigd. De weg van de autarkie van den Nederlandschen landbouw is geheel onmo gelijk en moet leiden tot volkomen mislukking, als de nijverheid haar koopkracht verliest. Deze leden waarschuwden daarom tegen een zijdige gesloten huishouding van den Neder landschen landbouw, zonder dat tevens even redig de nijverheid door bescherming wordt gesteund. Een der leden miste tot zijn leedwezen onder de als crisisproduct genoemde artikelen het artikel turf. Eenige leden betreurden, dat de regeering niet tevens heeft voorgesteld bepalingen, waar door belanghebbenden zich kunnen verdedigen tegen administratieve willekeur of ongemoti veerde benadeeling. Deze bepalingen zullen nog noodiger zijn. als dit wetsontwerp wet is geworden. Want de regeering zal dan een nog meer ongelimiteerde bevoegdheid tot handelen krij gen, dan zij nu al heeft. Donderdagmiddag omstreeks half vier heeft op de Wittevrouwensingel nabij de Vaaltbrug te Utrecht een tragisch ongeval plaatsgehad. Terwijl deze brug werd opgedraaid, geraakte de negen-jarige B. uit de Frederikastraat bekneld tusschen een op het brughoofd staanden paal en de brugleuning met het droevig gevolg, dat het knaapje werd doodgedrukt. Dit ongeval speelde zich af voor de oogen der moeder, die haar zoontje nog even tevoren had gewaarschuwd van den paal af te komen. Het ongeval verwekte bij de omstaanders, die totaal machteloos waren om den jongen uit zijn vreeselijke positie te redden, groote conster natie. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. HUIZEN, 296 M.: KRO: 8.— Morgencon cert, 10.Gramofoonmuzlek, 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quin, 12.Politieberichten, 12.15 Het Kro- sextet onder leiding van Piet Lustenhou- wer, 1.45 Gramofoonmuzlek, 2.— Halfuur tje voor de ritpere Jeugd, 2.30 Kinderuur- t'je, 4.Gramofoonmuziek, 5.Stafmu ziekcorps 6e regiment Infanterie te Bre da onder leiding van Louis de Morée, 7. Politieberichten, 7.15 Jhr. Dr. J. C. Molle- rus: „Ervaringen od een luchtreis naar N. O. Indië." 7.45 Gramofoonmuziek, 8. Avondprogramma met medewerking van Tholen en van Lier, Jo Koopman, de Kro- boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, pl.m. 8.30 en pl.m. 10.30 Vaz Dias, 11. Gramofoonmuziek, 12.Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: VARA: 8— Gra mofoonmuziek, 10.VPRO; Morgenwij ding, 10.15 VARA: Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven met mede werking van het Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot, het Vara-tooneel onder leiding van Willem van Canpellen en Het ty Beck, voordracht, 12.Vroolijke gra- mofoonplaten, 1.Vara-klein-orkest on der leiding van Paul Duchant, 2.Ver zorging van den zender, 2.15 Gramofoon muziek, 2.50 Uitzending voor de Gerefor meerde Vereeniging voor daadwerkelijke Vredesactle, H. S. van Houten: „Principieel voor nationale ontwapening", H. L. van Bruggen: „In den wettigen weg", 3.10 Va ra-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 3.Panait Istrati en A. M. de Jong spre ken, 4.De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins, 6.— Kinderuurtje, 7. Zang en pisno door Yvonne Fabré en Daaf Wins, 7.30 Uitzending voor het platte land J. J. Emmens: „Het is niet al goud, wat er blinkt, 8.Herhaling S.O.S.-berichten, 8.02 „Feijenoord Jubileert". Oorspronkelijke feest-revüe in een proloog in twee bedrij ven door Lou de Groot, op te voeren ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan van de R. V. en A. V. „Feijenoord." 9.30 Pauze: Vaz Dias en varia. 9.45 Vervolg uitzending „Feijenoord jubileert." 11.15 Gramofoon muziek, 12.Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.— Lichte gra mofoonmuziek, 7.45 Weeroverzicht, 7.50 Symphonisch concert van gramofoonpla- tén, 8.30 Causerie in het Fransch. 8.40 Lichte gramofoonmuziek, 9.Nieuwsbe richten in het Fransch, 9.10 Lichte gra mofoonmuzlek. 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch, 9.55 Dansmuziek en gevari eerd programma. (In de pauzes koersen en sportberichten). BRUSSEL. 509 M.: 12.30 Populair con cert door het Radio-orkest onder leiding van K. Walpot, 1.30 Concert door het om- roep-symphonie-orkest onder leiding van A. Meulemans, 5.20 Populair concert door het radio-orkest onder leiding van K. Wal pot, 6.50 Concert door het kleln-orkest van het N. I. R. onder leiding van P. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Leemans, 9.20 en 11.Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende. BERLIJN, 419 M.: 5.Populair concert, 6.20 Maria Peschken, alt, zingt, 11.05 Be richten, daarna dansmuziek door de Egon Kaiser-kapel. HAMBURG, 372 M.: 6.40 Populair con cert onder leiding van W. Hering, 7.40 id., 11.50 Concert door het orkest van de Koningsberger Opera onder leiding van G. Wöllner, 4.20 Concert door het Norag- orlrest onder leiding van Josef Eiben- schütz, gevarieerd programma, 8.30 Dans muziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M.: 12.20 Berichten, daarna gramofoonmuzik, 5. Concert, 6.25 Vroolijke gramofoonmuziek, 6.25 idem, 11.20 Concert. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Populair concert door het Westfaalsche Omroepor kest'onder leiding van Wolf. 1.35 Concert door het orkest van den West-Duitschen Omroep, onder leiding van Kühn. H. Roolf, tenor, 4.50 Vesperconcert, 8.25 Uit slot Horst, een vrooliJken avond onder leiding van K. G. Treumer. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Concert, 1.35 Concert door het Commodore Grand or kest/ onder leiding van J. Muscant, 3.50 Concert door het Schatsch studio-orkest onder leiding van Guy Daines, 7.05 Concert in de taal van Wales. A. Thomas, sopraan, R. James, harp, 9.40 Concert door Fred. Hartley en ziin Novelty Kwintet met Ca- van O'Conner, 10.55 Ambrose en zijn or kest. PARIJS (Radio), 1724 M.: 8.05 Gramo foonmuziek, 12.20 idem, 7.30 idem, 8.20 id., 9.lm Weiszen Róssl, operette van Bentz- ky, onder leiding van Diot. MILAAN, 331 M.: 8.Gramofoonmu ziek, 9.05 gevarieerd programma. ROME, 441 M.: 8.35 Gramofoonmuziek, 8.50 Idem, 9.50 Concert door Auguste-or- kest. WEENEN, 517 M.: 7.20 Fidelio, opera van Beethoven onder leiding van R. Strauss, 10.30 Dansmuziek door Gustav Rohn en zijn orkest, E. Petroff, zang, W. Swoboda, piano. WARSCHAU, 1412 M.: 5.35 Solistencon cert, 6.55 Mevr. A. Dudlcz, sopraan, 8.20 Concert onder leiding van S. Nawrot, E. Dubrowin, balalaika, 9.50 Plano door Mr. Z. Drzewiecki, 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M.: 7.40 Gramo foonmuziek, 8.50 Pianoconcert, 10.35 Dans muziek. VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS gpvr&atoov* *ax v/ft&r Ui Sxst %7ïiClv<, ZI'S. t-.xr/./Si Z'VmjAZ/i Va Jbazxainhiit y.i «S&2ZL 2 '4 'A. Z/a/A/a y'/.'/A UO 'AA V:'(i zxx 22. OW: AVTO EüïdiVU'fU, yy/y'<- y,J.y,.y,,xZ/, v/y/A. Z ty/y.w//X-2x-. Vvïb 4 t* O wnwAffli w/s/y/y.: ikU/AA?, ÖW C/.-/A Een interessant program was voor Donder dagavond vastgesteld voor de Stadionbaan. Wel was er meer publiek dan in den laatsten tijd het geval was, doch een toeschouwersaantal van naar schatting achtduizend personen bleef toch beneden de verwachting. Als een der hoofd nummers stond op het programma vermeld een internationale sprintwedstrijd in 15 ritten, waarin uitkwamen de Fransche profs Michard en Gerardin, de Belg Scherens, de Deen Falck Hansen en de beide Nederlanders van Egmond en v. d. Heuvel. De Nederlandsche wielren Unie had speciaal voor dezen wedstrijd, mede met het oog op de a.s. wereldkampioenschappen te Parijs toestemming gegeven voor het uitkomen van Van Egmond als amateur tegen de buiten landsche beroepsrijders. Van den Heuvel is on afhankelijke. In den eersten rit klopte Gerardin zijn land genoot Michard met wiellengte, een revanche voor de finale van het Fransche kampioenschap van twee weken geleden te Parijs. 1. Gerardin, tijd laatste 200 Meter 131/5 sec; 2. Michard. Tweede rit: 1. Scherens, tijd laatste 200 Meter 13 1/5 sec; 2. v. d. Heuvel. Derde rit: Van Egmond tegen Falck Hansen. Van Egmond nam onmiddellijk den kop, doch hoewel zeer snel op de laatste 200 Meter, haalde onze landgenoot op het laatste rechte eind er niet genoeg uit en met een flinke trap passeerde de Deen hem op de laatste meters. 1. Falck Hansen; 2. van Egmond. Tijd laatste 200 Meter 12 4/5 sec. Vierde rit: Gerardin tegen v. d. Heuvel. 1. Gerardin, tijd laatste 200 Meter 12 4/5 sec; 2. v. d. Heuvel. Vijfde rit: Scherens tegen Falck Hansen. Een fraaie strijd. Scherens had de leiding. Zeer snel de laatste 200 Meter. Falck Hansen reed schitterend en evenals bij Van Egmond klopte hij den wereldkampioen op de laatste meters. 1. Falck Hansen, tijd 12 3/5 sec; 2. Scherens. Zesde rit: Michard tegen Van Egmond. Van Egmond nam, evenals tegen Falck Han sen onmiddellijk den kop. Het werd, Van Egmond eigen, een lange spurt. Ditmaal haalde hü er op de laatste 10 Meter voldoende uit en klopte Michard met een half wiel. Van Egmond maakte tevens den snelsten tijd. 1. Van Egmond, tijd laatste 200 Meter 12 1/5 sec; 2. Michard. De nationale sprintwedstrijd tusschen Van Dijk en v. d. Linden had het volgend resultaat. lste rit: 1. Van Dijk; 2. Sliphorst (prof.) tijd laatste 200 M. 13 2/5 sec. 2e rit: 1. Van der Linden; 2. Van Dijk, laat ste 200 Meter 13 sec. 3e Rit: 1. v. d. Linden; 2. Sliphorst. Totaal 1. v. d. Linden. Een wedstrijd voor amateurs over 8 K.M. met 4 klassementen werd gewonnen door Moerkerk met 15 punten; 2. Dieterman 10 punten. Voor de eerste manche over 50 K.M. van den stayerswedstrijd verschenen in deze volgorde aan den start: De Graaf, Lacquehaye, Giorgetti, Möller, Paillard en v. d. Wulp. Door het voortdurend jagen van Möller, die zijn door motorpech verkregen achterstand ge heel had ingeloopen, zag De Graaf kans na 42 ronden van der Wulp zijn eersten lap te be zorgen. Giorgetti en Möller passeerden van der Wulp eveneens. Intusschen was de strijd uiterst spannend en er was in het eerste gedeelte van deze manche reeds meer te genieten geweest als alle stayerswedstrijden van dit seizoen bij elkaar. Na 25 K.M. dus op de helft van den af stand luidde de stand: 1. De Graaf, 2. Giorgetti, op 10 Meter, 3. Möller op 20 Meter, 4. Paillard halve ronde, 5. Lacquehaye, 6. v. d. Wulp. Twaalf ronden voor het einde probeert Möller De Graaf te passeeren, doch de aanval werd beslist afgewezen. Nog 10, nog 9, nog 8, nog 7 ronden, De Graaf houdt het. Onder groote spanning verliepen de laatste ronden. Drie ron den voor het einde wederom een felle aanval van den Duitscher op De Graaf, doch weer haalt Möller het niet. De laatste ronde, de bel luidde. Enorm zwoegen de beide renners. De Graaf raakt 400 Mëter voor dé finisch even los Möller loopt hard in, zou hij het halen. Hoog gaat Kaser de laatste bocht in. Möller raakt eveneens even los, de strijd is beslist. De Graaf won met 30 Meter verschil op Möller in den nieuwen baanrecordtijd van 38 min. 261/5 sec. Het baanrecord dateerde van 16 uli 1931 met een tijd van 39 min. 49 2/5 sec. op naam van Lacquehaye. Hartelijk toege juicht verliet de Amsterdammer de baan. De uitslag van de eerste manche luidde: 1. De Graaf, tijd 38 min. 26 1/5 sec; 2. Möller op 30 Meter; 3. Paillard 400 Meter; 4-Lacque- haye 450 Meter; 5. Van der Wulp 10 ronden; 6. Giorgetti op 11 ronden. De laatste was zoo veel ronden achter geraakt door defect aan den motor, waarvoor geen reservemotor in de baan kwam. Voo de pauze werden nog drie ritten verreden van den internationalen sprintwedstrijd. 7e rit: Michard tegen Falck Hansen. De Deen toonde zich wederom in uitsteken den vorm en sloeg den Franschman op de streep. 1. Falck Hansen, tijd laatste 200 Meter 13 sec; 2. Michard. 8e rit: Van Egmond tegen v- d. Heuvel. De meest onsportieve rit van den avond en door sterk hinderen van v. d. Heuvel besliste de jury, dat deze rit aan het eind van den avond zou worden overgereden, v. d. Heuvel had gewonnen. 3e rit: Scherens tegen Gerardin. 1. Gerardin, tijd laatste 200 Meter 12 4/5 sec; 2. Scherens. 10e rit: Michard tegen van der Heuvel. De verrassing als eerste match na de pauze. Michard kreeg een flinken voorsprong bjj het ingaan van den laatsten bocht, v. d. Heuvel haalde zijn achterstand fraai in en klopte Michard op de streep, welke overwinning echter door velen werd betwijfeld. 1. Van den Heuvel, tijd laatste 200 Meter 12 3/5 sec; 2. Michard. 11e rit: Gerardin tegen Falck Hansen. Beide renners hadden tot nu toe drie ritten gewonnen. Een scherpe strijd met Falck Hansen als de sterkste met 1 lengte verschil. 1. Falck Hansen, tijd laatste 200 Meter 12 4/5 sec; 2. Gerardin. 12e rit: Scherens tegen Van Egmond. Van Egmond nam den kop, en ondanks wan hopige pogingen van den wereldkampioen sloeg Van Egmond, de Olympische kampioen, hem met banddikte. 1. Van Egmond, 2. Scherens. Tijd laatste 200 Meter 12 3/5 sec. Hierna ving de tweede manche aan van den stayerswedstrijd over 50 K.M. In den loop van den wedstrijd heeft De Graaf zich eenige malen moeten verdedigen om op de derde plaats te blijven. De -uitslag van de tweede manche luidt: 1. Giorgetti 39 min. 30 4/5 sec; 2. Möller 20 M.; 3. Paillard 495 M; 4. Lacquehaye 600 M; 5. De Graaf 1460 M; 6. Van der Wulp (den strijd gestaakt). De einduitslag van den stayerswedstrijd is; 1. Möller 4 p; 2. Paillard 6 p; 3. De Graaf 6 p; 4. Giorgetti 7 p; 5. Lacquehaye 8 p. Hierna werden de sprintwedstrijden voortge zet. Dertiende rit: 1. Falck Hansen (laatste 200 M. in 13 1/5)2. v. d. Heuvel. Veertiende rit: 1. Van Egmond, gemakkelijk (121/5); 2. Gerardin. Vijftiende rit: 1. Scherens (13 1/3), 2. Michard De achtste rit, die werd overgereden, leverde het volgende resultaat op: 1. Van Egmond; 2. Van der Heuvel. De totaal-uitslag der sprintwedstrijden luidt: 1. Falck Hansen (Denemarken) 5 p; 2. Van Egmond (Nederland) 6 p; 3. Gerardin (Frank rijk) 7 p; 4. Scherens (België) 8 p; 5. v.d. Heuvel (Nederland) 9 p; 6. Michard (Frank rijk 10 p. De hitte Een prachtig onderwerp voor een schoolopstel. „Het" gesprek van den dag. Ieder klaagt over de hittegolf. Het is opvallend hoe gaarne de menschen klagen. We hebben nu eens een mooien zomer, een zonnigen zomer, een warmen zomer ende men schen klagen nog. De een zegt niet te kunnen werken. Een ander meent dat z'n hersens pap zijn. geworden. Een derde vreest hee- lemaal weg te zullen smelten. Wat er tegen te doen? Wilt ge het beste middel weten? Kalm blijven voortwerken! De ergste lijders van de hitte zijn de vacantiegangers die niets crm handen hebben. Wilt ge niet onder de warmte lijden, blijf dan kalm-aan voortarbeiden. Probeert 't maar. Woensdagavond te zeven uur heeft op den Rijksweg te Amerongen een ernstig ongeluk plaats gehad. De motorrijder G. H. H. K., uit Zeist nam met vrij groote snelheid een bocht, waarbij hü de macht over zijn stuur kwijt raakte. De motor sloeg tegen een paal. De duo-rijder, de 22-jarige C. van V., eveneens uit Zeist, werd van den motor geslingerd en bleef doodelijk gewond op den weg liggen. Dr. Benders uit Amerongen verleende de eerste hulp, doch spoedig na het ongeval is de jongeman overleden. G. H. H. K. werd ernstig gewond naar het Johanniter- hospitaal te Amerongen overgebracht, waar hii ter verpleging is opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond gistermorgen te ongeveer kwart over zes, toen het bedrijf reeds in vollen gang was, brand in de machinekamer van de N.V. Houthandel Kamphuis Loosbroek op den Heuvel te Oss. In deze machinekamer bevonden zich een groote Wolff-locomobiel en generators. De brandweer was spoedig met twee motorspuiten aanwezig. Zij bestreed het vuur met 4 stralen en was het spoedig meester. De brandweer slaagde erin uit breiding van het vuur, waarvoor groot gevaar bestond daar de machinekamer aan twee zij den omringd is door een ongeveer 80 Meter lange houten loods, te voorkomen. Tijdens den brand stortte de op de machinekamer staande exhauster naar beneden. Doordat nog een aan tal vaten olie in brand vloog, waren tot ver in den omtrek zware rookwolken waar te nemen. De brand bleef beperkt tot de machinekamer, welke geheel uitbrandde. De schade wordt döcr verzekering gedekt. J Donderdagmiddag brandde bij de Kleine Hei den te Venlo een drietal groote houten nood woningen af, welke bewoond werden door acht gezinnen, welke hierdoor dakloos zijn geworden. De brandweren uit Venlo en Blerick slaagden erin de aangrenzende perceelen, welke even eens van hout waren opgetrokken, te behouden. Voor de slachtoffers van dezen brand heeft de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis een nachtleger beschikbaar gesteld. In den loop van den middag zijn Donder dag de twee pontons vrijgekomen van de nieuwe brug over het Merwedekanaal bij den Muiderstraatweg, waarmede het scheepvaart verkeer weer als gewoon in beide richtingen kan plaats hebben. Beide pontons zijn na elkaar naar Amsterdam versleept- De bekende sportvlieger A. Stoll, die Donder dagavond te Grijpskerk een demonstratie gaf met een zweefvliegtuig, is van geringe hoogte neergestort en op een muur terechtgekomen. In zorgwekkenden toestand werd hi) overge bracht naar het Diaconessenhuis te Groningen, waar hij is overleden. Donderdagavond werd de heer G. Knoops, toen hij op zijn fiets op den Rijksweg nabij Echten een hooiwagen wilde passeeren, door een uit de richting Roermond komende autobus aangereden en op slag gedood. Dezer dagen zijn door het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volksdansen op „De Mei hof" te Oosterbeek de eerste onderwijs-examens in volksdansen afgenomen. Mej. B. van Wermeskerken te Noorden slaag de voor het diploma A gediplomeerd danser van het NCBV en mej. C. Witte te Arnhem behaal de diploma B, rechtgevend de contradansen in Nederland te onderrichten en zich te noemen gediplomeerd voordanser van het NCBV.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6