De plannen van minister Oud Werkverschaff ing KRASSE MAATREGELEN ZATERDAG 29 JULI Een zuur mensch Maandag 31 Juli 1933 Groote brand te Lobith Opbrengst der Omzetbelasting tenminste 85 millioen moeten zijn Vier huizen aangetast Naar een verminderd spoorwegtekort Eenmalige heffing De S.D.A.P.-raadsfractie tegen de voorstellen van B. en W. De Indische Marine Nieuwe salarisregeling in voorbereiding Heffing bij de bron Noodmaatregel TWEE GRONINGERS AANGEHOUDEN Te 's Gravenhage BURGEMEESTER VOSTERS Te water geraakt en aan de gevolgen overleden De Zuiderzee-drooglegging wordt voortgezet BRAND IN GARAGE Te Hypolitushoef Relletje onder de te werk gestelden bij het Twente-Rijnkanaal Goedkooper reizen naar Indië Uitgifte van retourbiljetten KRIJGSRAADSZAKEN Crisis-botcrmerk Groote gezinnen Geen audiëntie dus de heen- zoowel als de terugreis volbracht zijn. Deze retourreductie wordt verleend over het gemiddelde tarief van heen- en terugreis Bovenstaande bepaling wordt van kracht met ingang van de schepen, welke op of na 1 Augus tus a.s. uit Europa resp. Batavia vertrekken. BEROMÜNSTER, 460 M.t 5.20 populair concert door het omroeporkest ol.v. van Gilbert; 7.25 gramofoonmuzlek; 9.30 volks liederen. voorbereiding zal ter hand nemen van het wetsontwerp, dat de voortzetting der heffing in eventueel gewijzigden vorm van de tijdelijke op centen op de Inkomstenbelasting en de gemeen tefondsbelasting moet regelen. Een zuur mensch is geen benij denswaardig gezelschap. Zoo eene maakt het leven wrang. De kleine tegenslagen des leven weet hij niet te dragen. Inplaats van de onprettig heden met een glimlach tot een mi nimum terug te brengen vergroot hij deze tot ergernissen waarover hij graag „kankert." Bij alles ziekt zoo iemand „moei lijkheden" en een zeker vermaak wordt er als 't ware in gevonden om de zwarigheden van een onderne ming te voren heel breed uit te me ten. Alles is hem even zwaar. En ande ren maakt hij akelig mistroostig. Voor onze samenleving is zoo iemand een onprettig element en bo vendien een gevaar. Laten we zorgen geen „zure" men- schen te zijn. Wat lach in 't Leven! Met opgeruimdheid de zorgen dra gen. Levenskracht vinden we in een zekere blijmoedigheid, niet in wrang heid. De opbrengst der belasting op de weelde artikelen was bij de indiening van het ontwerp- weeldeverteringsbelasting geschat op 10 mil lioen. Inderdaad is daarna de tabel uitgebreid, doch daartegenover staat, dat inmiddels de prijzen der belaste artikelen aanmerkelijk zijn gedaald. Een opbrengst van meer dan 10 mil lioen zou dan ook bij de gewijzigde tabel niet zijn te verwachten. Het voor de omzetbelasting gekozen systeem van éénmalige heffing heen er toe geleid, dat de marge tusschen de belas ting der gewone en der weelde-artikelen, die na opneming der weeldeverteringsbelasting in dit ontwerp 9 percent bedroeg, thans is terugge bracht tot 6 percent. In verband daarmede mag omtrent de opbrengst der afzonderlijke weelde belasting thans geen hooger verwachting wor den gekoesterd dan die van een opbrengst van omstreeks 4 4 5 millioen. Het daardoor op de weeldebelasting te lijden verlies wordt goedge maakt door een iets hoogere hefifng van de overige artikelen. Gisterenmiddag te omstreeks twaalf uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een huis aan het Tuindorp te Lobith, bewoond door de familie Harmsen. Tengevolge van den -terken wind en mede door het feit, dat men slechts over beperkte bluschmiddelen beschikte, sloegen de vlammen in weinige oogenblikken over naar een drietal andere huizen, bewoond door de families Derk- sen, Nijenhuis en Schopman. De brand duurde te twee uur nog voort. De brand is ontstaan in de woning van den klompenmaker J. M. Harmsen, welke woning gelegen is in het Tuindorp, Lobith-Tolkamer. een complex van een tachtig-tal woningen. De woning van Harmsen brandde geheel uit. Voorts zijn de daarnaast gelegen woningen van J. Derksen en H. A. Verstege gedeeltelijk door het vuur verwoest. De brand werd bestreden door drie motor spuiten, waarbij water gegeven werd door de brandweer van Lobith en van Fannerden. Omstreeks drie uur was men den brand meester en bestond voor uitbreiding geen gevaar meer. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. Thans reeds staat onomstootelijk vast, dat bij handhaving van alle tijdelijke heffingen ongerekend de crisisdienst-uitgaven, reeds op een tekort van honderd millioen voor 1934 zal zijn te rekenen. In het thans verschenen verslag van de commissie van voorbereiding der Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp heffing van een omzetbelasting, betoogt de Minister van Fi nanciën verder o. m., dat een belangrijke ver sterking der inkomsten van het Rijk in de hoogste mate urgent is. Een volledig overzicht van hetgeen ter verbetering van den toestand dient te geschieden, kan nog niet worden ge geven. Bij het aan het oorspronkelijke ontwerp ten grondslag liggend systeem, waarbij iedere om zet werd belast, was er inderdaad aanleiding voor de k'acht, dat het invoerrecht van één percent, dat geheven zou worden, onafhanke" lijk van het aantal omzetten, dat vóór den invoer had plaats gehad, een onvoldoende compensatie vormde voor de belasting, die van het binn'enslands geproduceerd artikel zou worden geheven. Het door den Minister 'nader gekozen stelsel van eenmalige heffing doet dit verschil verdwijnen. Nu wordt zoowel de invoer uit het buiten land als de eenma'ige omzet in het binnenland met een gelijk percentage belast. De Minister verklaart zich bereid tot toe voeging van een nieuw lid aan artikel 1 der Tariefwet, waardoor bij den invoer van aan gewone omzetbelasting onderworpen goederen één percent en van aan verhoogde omzetbelas ting onderworpen weeldegoederen twee per cent extra zal worden geheven. 'r Het Doorzitten bij Wielrljden en een door de Zon Verbrand» Huid. verzacht en geneest men mei Zou nu echter moeten worden gewacht met de behandeling van het onderhavige ontwerp, dan zou dit een aanzienlijke vertraging be- teekenen. Een verschuiving van de inwerking treding naar een lateren datum dan 1 Januari 1334 zou de minister tot eiken prijs willen vermijden. In het plan van dekkingsmaatregelen, dat hij bij de indiening der begrooting voor 1934 aan de Staten-Generaal hoopt voor te leggen, kan de omzetbelasting niet worden gemist. De vorige minister van Financiën is er van uitgegaan, dat het tekort op de begrooting vcor 1934, vergeleken bij dat van 1933, on gerekend het vervallen der voor 1 Januari toe gestane heffing van opcenten op de invoer rechten, den bieraccijns, den suikeraccijns, de gemeenteiondsbelasting en de vermogensbe lasting een teruggang zou aanwijzen van bijna 50 millioen gulden, zijnde het over 1933 aanwezig te kort van 30 mil'ioen, vermeer derd met het bedrag 18 millioen, dat voor 1934 niet meer uit het reservefonds zal zijn te putten. Aan deze 50 millioen moet aan stonds worden toegevoegd 10 millioen als opbrengst der weeldeverteringsbelasting, waar op bij het opmaken der begroeting voor 1933 was gerekend, doch welke be'asting tot dus verre niet is tot stand gekomen. Dit tekort van 60 millioen zal echter nog aanzienlijk grooter worden. Na de indiening van het wetsontwerp toch zijn de financieele omstandigheden aanmerkelijk ongunstiger ge worden. De teruggang der middelen is op on geveer 30 millioen te stellen. Voorts is te rekenen met een stijging der uitgaven wegens toeneming en consolidatie van vlottende schuld van bijna 20 millioen. Wat de mogelijkheid eener vermindering van het spoorwegtekort betreft, deelt de Mi nister mede, dat de Regeering maatregelen overweegt om dit tekort zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Zij hoopt in haar voor nemen te zullen slagen, doch, ook als die hoop in vervulling gaat, zal voor 1934 nog op een bijdrage uit de algemeene middelen van om streeks 10 millioen voor dit doel zijn te reke nen. In het gunstigste geval zal de vermin dering van het spoorwegtekort, dat over het laatst verloopen jaar 26 millioen bedraagt, dus 15 millioen beloopen. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 gramofoonmu ziek; 1.30 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 5.20 con cert door het Omroepsymphonieorkest o. l.v. Arthur Meulemans; 8.20 concert door het omroepsymphonieorkest; 9.05 gramo foonmuziek; 9.20 concert. BATAVIA, 28 Juli. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op het Afdeelingsverslag van den Volksraad over de begrooting voor Marine over het dienstjaar 1934 wordt medegedeeld dat de uitzending naar Ned.-Indië van twee meer mo derne onderzeebooten werd verzocht, aangez en het noodzakelijk is de oudste hier aanwezige on derzeeërs te vervangen. Verder wordt medegedeeld dat de herstellin gen aan Hr. Ms. „Sumatra" nog niet zijn ge ëindigd. De „Sumatra" hoopt in November proef tochten te houden. Opzending naar Nederland voor verdere reparatie is niet noodig. Het omslaan van de „Krakatau" was niet het gevolg van bouwfouten doch van een samenloop van omstandigheden zooals het volloopen van het achterschip tengevolge van zware zuiging bü vermeerdering van de vaart op ondiep wa ter. Het onderzoek naar de schuldvraag berust bij het Hoog Militair Gerechtshof in Nederland. De „Krakatau" is intusschen weder geheel voor den dienst gereed. Voorts wordt in deze Memorie van Antwoord nog medegedeeld dat bevordering van het con tact tusschen officieren en schepelingen onoer de oogen zal worden gezien, al dan niet com missoriaal. De toekomstige officieren krijgen in Nederland les in de Maleische taal. Ook voor de Marine wordt een nieuwe sala risregeling voorbereid. De sluiting van de Kweekschaal te Makassar blijft als bezuinigingsmaatregel vooreerst ge handhaafd, terwijl de opleiding thans te Soera- ba ja wordt voortgezet. Aangezien nog steeds Inlandsche schepelingen worden ontslagen kan nog niet worden opgege- van met welke vermindering der sterkte van het Inlandsche personeel rekening moet worden gehouden. Er is geen grond om met verschillen in aanleg en geestesgesteldheid tusschen in Ne derland en in Ned.-Indië aangenomen jongelie den rekening te houden. Algeheele afschaffing der aannemingspremie en der premie bij re-en gagement zal worden overwogen. De concurrentie van de Japansche scheep vaart tegenover de Indische heeft de volle aan dacht der Regeering. Omtrent de partijvergadering van de S. D. A. P. die Donderdagavond in „Ons Huls" te Zaan dam is gehouden, wordt verder vernomen, dat de vergadering zich nadrukkelijk tegen de voor stellen van B. en W. heeft uitgesproken. De leden der S. D. A. P. raads-fractie. die Maan dag voor de voorstellen van B. en W. zouden stemmen, zouden daarmee handelen in strijd met de organisatorische beslissing van de par tij. Als gevolg hiervan staat vast. dat de leden dier fractie Maandag tegen de door B. en W. aan de hand gedane oplossing van net conflict zullen stemmen. Alleen de beide sociaal-demo cratische wethouders zullen bij hun houding, die zij in B. en W. heoben aangenomen, volharden, en voor de voordracht stemmen, tenzij de partij alsnog zooveel druk op hen zou kunnen oefenen, dat zij overstag gaan. Heei waarschijn lijk is dit echter niet, zoodat zij de kans loopen teruggeroepen te worden. Of zij hieraan gevolg zullen geven, zal de toekomst leeren. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 strijkor kest o.l.v. Skalka; 3.20 Louis Preii's en semble: 8.20 Deensche muziek door het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen; 10.35 mu ziek van Franz Schubert, omroepsympho nieorkest o.l.v. Emil Reesen. De Minister erkent, dat het afwentelen van de belasting op den verbruiker zeer wordt be moeilijkt door een ste'sel, waarbij van hetzelf de product in het eene geval meermalen de omzetbelasting zal zijn betaald, dan in het andere geval. Hij geeft ook toe, dat dezelfde moeilijkheid zich voordoet met betrekking tot de restitutie der belasting bij den uitvoer van producten. Evenmin kan hij tegenspreken, dat aldus de takken van bedrijf, waarin gespecialiseerde productie plaats heeft, zwaarder worden ge troffen. Grooten indruk maakt op hem ook het argument, dat het stelsel van telkens her haalde heffing de strekking heeft den tus- schenhandel uit te schakelen. Voorts heeft de Minister bij eenmalige hef fing gekozen de methode van de heffing bij de bron, niet omdat aan deze wijze van hef fing geen bezwaren zouden zijn verbonden, doch omdat het hem voorkomt dat hier de bezwaren verhoudingsgewijs de geringste zijn. KALUNDBORG, 1153 M.: 12.20 Carl Ry- rtahl's ensemble, 1.50 Mandolinemuziék, 10.30 Gramofoonmuzlek, 10.40 Muziek van Raman, 11.20 Moderne dansmuziek. BERLIJN. 419 M.: 4.50 concert o.l.v Schmöker; 6.30 populair concert; 12.20 dansmuziek. BERLIJN, 419 M.: 12.20 Concert door het symphonle-orkest van Leipzig, onder lei ding van Weber, 8.30 Populair concert on der leiding van Kauffmann. HAMBURG, 372 M.: 12.20 Populair con cert door het Noragorkest onder leiding v. Adolf Seckker, 3.50 populair concert o.l.v. Licht. HAMBURG, 372 M*11.50 populair con cert; 1.35 gramofoonmuzlek; 2.30 idem 10.50 populair concert door een orkest var werklooze musici te Kiel. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 12.20 gramofoonmuzlek; 2.20 idem; 11.20 zie pro gramma München. LANGENBERO, 472 M.: 12.30 populair concert door het stedelük orkest v. Baden- Baden; 4.50 vesperconcert; 11.05 concert. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 orgelconcert; 1.05 concert door het Western Studio- orkest o.l.v. Frank Thomas: 2.05 gramofoon muzlek: 3.20 concert; 5.05 gramofoonmu zlek; 7.20 concert; 8.20 concert; 10.40 vioolrecital. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M.: 8.20 dansmuziek door Hansheinrich Dransmann en zijn orkest; 11.20 zie programma Beriijn. Vrijdagavond heeft ten gemeentehuize te Zaandam de vergadering plaats gehad van het Georganiseerd Overleg, welke was bijeengeroe pen ter bespreking van het voorstel van B en W. betreffende de 2 pCt. pensioenspremie te ver halen op de ambtenaren en werklieden der ge meente, wolk voorstel een deel uitmaakt van het complex bezuinigingsmaatregelen op de begrooting 1933. Zonder het voorstel zelf te overwegen werd op aanstichting van den Modernen Bond be sloten geen, advies hieromtrent uit te brengen als protest tegen de wijze waarop dit voorstel bij het G. O. aanhangig is gemaakt; hierdoor immers is aan de leden de gelegenheid ontno men de zaak behoorlijk voor te bereiden Van den anderen kant was men zeer ontstemd over het feit dat B. en W. reeds waren overeengeko men de maatregel tot uitvoering te doen komen. UANGENBEBG, 472 M.: 1.20 pianorecital; 1.50 concert; 2.50 koorzang; 3.40 gramo foonmuzlek; 5.20 vesperconcert; 11.50 con cert door het Westduitsche kamerorkest O.I.V. Breuer. DAVENTRY, 1554 M.: 12.50 cellorecltal; 1.20 concert; 2.20 gramofoonmuziek; 3.05 concert; 5.50 pianorecital; 9.25 concert dor Albert Sandler; 10.50 epiloog. PARIJS EIFEL, 1446 M.! 1.50 populair concert door het Jean Ibos-orkest; 8.50 gramofoonmuziek. PARIJS RADIO, 1825 M.: 1.05 gramo foonmuziek; 7.20 populair concert; 10.50 idem. PARIJS EIFEL, 1446 M.: 9.05 orkest o.l.v. Bastide. De Minister heeft er geen bezwaar tegen, het karakter van het ontwerp als noodmaatregel te doefi uitkomen door het bepalen van een ter mijn, aan het einde waarvan de belasting, zoo niet voordien een nadere voorziening wordt ge troffen, zal komen te vervallen. Het wil hem voorkomen, dat deze termijn het best kan wor den bepaald op omstreeks vijf Jaren, zoodat de vervaldatum wordt gesteld op 1 Januari 1939 PARIJS RADIO, 1725 M.: 12.20 gramo. foonmuziek; 8.20 Idem; 9.05 kamermuziek MILAAN, 331 M.: 8.00 gramofoonmuziek; 8.35 idem; 9.35 operette van Lecocq. ROME, 441 M.: 8.25 gramofoonmuziek; MILAAN, 331 M.: 7.30 gramofoonmuziek; 905 populaire muziek; 10.20 dansmuziek 8.45 „Emiral", opera van Barilli. WEENEN, 517 M.: 5.45 solistenconcert.: ROME, 441 M.: 9.05 „Clo-clo", operette 7.20 populair concert door het omroep- van Lehar. orkest o.l.v. Joseph Holzer; 11.05 dans muziek. WEENEN, 517 M.: 5.15 populair concert door het omroeporkest o.l.v. Holzer; 8.20 WARSCHAU. 1411 M.: 4.20 populair con- operette in drie bedrijven; 10.35 dansmu- eert; 5.35 gramofoonmuzlek; 6.55 oianorecl- ®ek. tal; 8.20 operette van Gilbert: „l'Hotel lm- D©rial" WARSCHAU, 1411 M.: 11.20 Mozartcon- cert; 1.30 gramofoonmuziek; 4.50 popu- BEROMÜNSTER. 460 M.: 5.50 gramofoon- lair concert; 6.20 vocaalconcert; 10.20 muziek; 7.25 populair concert door het om- dansmuziek. roeporkest o.l.v. Neppach. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ LAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De vrijstelling wegens leveringen door pu bliekrechtelijke lichamen komt in het gewijzig de ontwerp niet meer voor. Vrijdagnacht heeft de recherche te 's-Gravenhage aangehouden een 19-jarigen te Groningen woonachtigen chauffeur, die ver dacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van 2000 in verband waar mede zijn aanhouding door de politie te Gro ningen was verzocht. Bfj zijn aanhouding was hij in gezelschap van een vijftienjarigen jongen, eveneens uit Groningen afkomstig, die van huis was weg- geloopen en wiens opsporing ook door de po litie te Groningen was verzocht. komen, dat van hetzelfde goed meer dan een maal belasting wordt geheven. De goederen die de fabrikanten als grondstoffen en half fabrikaten noodig hebben, zullen in den regel voor vrijstelling zijn aangewezen. Voor de goederen, die op zich zelf eindproducten zijn, doch door andere fabrikanten weder als grondstof worden gebruikt (b.v. suiker, ge bezigd door fabrikanten van suikerhoudende goederen, manufacturen gebezigd door confec- tiefabrikanten), ontstaat gevaar voor een tweede heffing. Dit bezwaar kan worden on dervangen door een verrekening in den vorm van teruggaaf, zooals in artikel 15 is gerege'd. Ten einde deze verrekeningen zooveel doenlijk te beperken, acht de minister het wenschelijk ook mogelijk te maken, dat vrijstelling wordt verleend ten aanzien van de ingeslagen goe deren. Met toepassing van deze maatregelen is een sluitend budget slechts te verkrijgen, indien naast een versterking der inkomsten door an dere middelen een omzetbelasting wordt in gevoerd, die met inbegrip van de daarin op genomen weeldeverteringbelasting ten min ste 85 millioen zal opleveren. De minister heeft daarom het percentage der belasting Vastge steld op een zoodanig cijfer, dat hij vertrouwt van het ontwerp in zijn geheel een opbrengst te mogen verwachten, die 15 millioen uitgaat boven de 70 millioen 60 millioen voor de om zetbelasting en 10 millioen voor de weeldever teringsbelasting. De Minister acht de tijdelijke heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting en op de vermogensbelasting naast de omzetbelasting voor het verkrijgen van een sluitend budget on misbaar. Wel staat voor hem nog niet vast in welken vorm deze heffingen moeten worden gecontinueerd, doch dat het bedrag, dat van het inkomen en het vermogen met inbegrip van deze tijdelijke heffingen wordt geheven, niet kan worden verminderd, is voor hem boven twijfel verheven. De burgemeester van Roelof Arendsveen, de heer L. H. M. J. Vosters, is Vrijdag op 48- jarigen leeftijd overleden. Hij is dertien jaar burgemeester van deze gemeente geweest. De overledene was door de hitte bevangen te water geraakt, hij kreeg hierbij waarschijnlijk water in de longen. Aanvankelijk was hij herstellende, doch hij overleed korten tijd daarna. Voor zijn vertrek uit Croydon heeft dr. Co- lijn, naar Reuter bericht, het volgende ver klaard „Nederland gelooft niet, dat maatregelen van de regeering in den vorm van openbare werken een oplossing van de huidige economische moei lijkheden kunnen opleveren. De Nederlandsche regeering is echter voornemens, voort te gaan met. het droogmaken van de Zuiderzee, als een onderdeel van haar program van productieve werkverschaffing van staatswege. Naar schatting, aldus dr. Colijn, zal er nog 90 millioen gulden noodig zijn, om dit plan ten uitvoer te brengen, waardoor de totale kosten stijgen tot bijna 40 millioen pond sterling." Gistermorgen is vermoedelijk door kortsluiting l rand uitgebroken in de auto-garage van den he r H. Smit, in huur bij den heer M. Geel te Hypolitushoef. De brand in de garage, die mid den in de bebouwd» kom van het dorp staat, liet zich zeer ernstig aanzien, vooral omdat er oen sterke Westenwind woei. Door het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer met de stoomst wist men de brand te blusschen. De schade in de garage was zeer aanzienlijk. In de garage stonden twee groote autobussen, twee luxe auto's en een motorfiets, benevens reparatie- gereedschappen. Op den zolder waren ongeveer 50 balen meel opgestapeld. Dit alles ging mede in de vlammen op. Er hadden geen persoonlijke ongevallen nlp."f- Verzekering dekt grooten- deels de schade. Onder de te werk gestelden bü het Twente- Rynkanaal nabij de Weldammerbrug te Goor, heerschte reeds de geheele week ontstemming over het loon. Vrijdagmiddag is het tot een uit barsting gekomen. De opzichter, de heer Der tien, werd mishandeld en in een diepen put ge slagen, zoodat hü bewusteloos werd opgenomen. Nadat hü door Dr. L was behandeld, is hü per auto naar zün huls vervoerd. Marechaussee, gemeente- en rijkspolitie wer den gewaarschuwd, waarna een der vermoede lijke daders, J. B. uit Enschede, in arrest werd gesteld. Hü zal naar Almelo worden overge bracht. In verband met deze onregelmatigheden is een vüft'.gtal te werk gestelden voorloopig ge schorst. Te Eist is Vrijdagmiddag de 14-jarige Schui- ting in den Rün bü het zwemmen ver dronken. Donderdagavond waren eenige 'jongens uit Valkenswaard in de Molenkolk in de Dommel achter den Venbergschen molen aan het zwemmen, toen plotseling de 13jarige A. Peel naar de diepte schoot. Zün vrienden doken hem na, doch konden hem eerst na geruimen tüd aan de oppervlakte brengen. Ijlings waar schuwden zü de politie, waarna een agent, geholpen door enkele padvinders, nog gerui men tijd bezig is geweest de levensgeesten op te wekken. De pogingen mochten niet baten. Het lük is naar de ouderiüke woning te Val kenswaard vervoerd. De Stoomvaart Maatschappü „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd deelen mede, dat zü besloten hebben over te gaan tot de uitgifte van retourbiljetten met een geldigheidsduur van twee jaar (uit- en thuisreis inbegrepen), van en naar Ceylon, Rangoon, de Straits, Bangkok cn het Verre Oosten, tegen 1% maal den enkele- reisprüs. Daarnaast zullen houders van enkele- reis biljetten recht hebben op retourreductie van 20 pCt. bü terugkeer binnen zes maan den en van 10 pCt. bü terugkeer binnen twaalf maanden na aankomst, berekend over het laag ste tarief van lieen- en terugreis. Naar en van Nederlandsch-Indlë worden geen retourbiljetten afgegeven, doch de bestaan de retourreductie van 20 pCt. bü terugkeer bin nen één jaar wordt gewüzigd in retourreductie van 25 pCt. voor terugkeer binnen twee Jaar, heen- en terugreis inbegrepen. Binnen den termün van twee jaren moeten SOERABAJA, 28 Juli (Aneta) Bij de be handeling voor den Zeekrügsraad werd tegen den korporaal-machinist wegens het aanzetten tot opzettelüke ongehoorzaamheid acht maan den gevangenisstraf geëischt met verlaging in rang. De Zeekrügsraad sprak beklaagde vrü. Een Inlandsche schepeling werd wegens op ruiing tot acht maanden ge var- '■'•af ver oordeeld, met ontslag uit den dienst. Twee an dere Inlandsche schepelingen werden veroor deeld wegens opruiing tot resp. tien en acht maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst De zaak-B. ».s de laatste zaak der Europee- sche arrestanten, welke door den Zeekrügsraad werd behandeld. Met spanning wordt thans de behandeling tegemoet gezien van de zaken in verband n>-- de muiterü aan boord van „De Zeven Provin ciën' De juiste datum is nog niet vastgesteld doch over de berechting te Soerabapa schünt thans zekerheid te zün verkregen. De 52-jarige B. nam Donderdagavond in de Hoornschevaart te Schipluiden een bad. Toen de man het water weer had verlaten, is hü vermoedelük door een hartver lamming getroffen; eenige voorbü- gangers vonden nJ. het lijn van den man op den graskant liggen. Vrijdagnacht is brand ontstaan door blikseminslag in de landbouwschuur van A. Poppe te Domburg. De schuur brandde totaal af, terwül zes stuks vee in de vlammen omkwamen. Het woonhuis kon worden behouden. Verzekering dekt de schade. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 30 Juli tot 5 Augustus de prüs van het crisis-botermerk op 1 per K.G. en van de vervoervergunning van buiteniand- sche boter op 1.10 per K.G. is bepaald. Op de vraag, of het mogelük Is door een be paalde wüzlglng van de inkomstenbelasting te gemoet te komen aan de groote gezinnen, ver klaart de Minister zich bereid aan dit vraagstuk zün ernstige aandacht te geven, wanneer hy de De heer M., wonende aan de Brusselsche- straat te Maastricht, kwafti Donderdag in zün werkplaats met de hand tusschen een machi ne. De verwonding was zoo ernstig, dat in het ziekenhuis vier vingertoppen moesten worden geamputeerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Donder dag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10