STADSNIEUWS MERCURIUS HAVERMOUT Een VELÖ wascht electrisch voor 6 ets. %lch wat wiU Boschbranden 0 ZATERDAG 29 JULI GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 29 Juli5 Augustus Voor de stille armen Aanbesteding woningbouw Concert in den Hout FILMNIEUWS LUXOR-THEATER Schitterend vacantie-programma CENT PER PONDSPAK NEDERLANDSCH FABRIKAAT REMBRANDT-THEATER Wereld-première van: Het Lied aan den Bosporus PALACE-BIOSCOOP Glück über Nacht Bisschoppelijke Nijverheidsschool Voorhout Poolsch-Russische handel? WIJZIGING DEPARTEMENTEN De meening der Tweede Kamer 170 HET OVERLIJDEN VAN MAX VON SCHILLINGS V Obligatieleening St. Bonaventura Crisis-Zuivel-Centrale TREKJES No. 801 Een verschil Clubhuis „St. Jeanne d'Arc", Spaarne 29 Zaterdag 29 Juli: Uiterlijk tot 8 uur contri butie betalen. Vrijdag 4 Augustus: Vanaf heden gaan alle clubs weer door. Clubhuis „St. Stanislaus Kostka", Middenweg 116 Zaterdag 5 en Zondag 6 Augustus: Week-end In het clubhuis voor alle ingekleeden, ingewij den en adspiranten boven de 15 jaar. GraalledenDit is een pracht-gelegenheid om het Graalideaal beter te leeren begrijpen en je taak in de Graalbeweging beter te leeren kennen. Zorg dus, dat er niemand ontbreekt. Vrijdagavond van 79.30 kun je je hiervoor opgeven bij de Walküre. Graalleden lezen jullie het Graalnieuws, dat je van de week ontvangt, goed door. Algemeen nieuws Alle clubhuizen zijn van Zaterdagavond 29 Juli tot Vrijdagavond 4 Augustus gesloten. Zondag 30 Juli: Tennissen gaat gewoon door. Woensdag 2 Augustus: Zwemmen gaat van daag ook door van 89. Excelsior! Alleluja! Vooruit! Met dank a. d. H. Maagd1. Vrijdagmiddag werd in café Brinkmann, al hier, aanbesteed het bouwen van 2 beneden-, 3 bovenwoningen en werkplaats, enz. aan de Kamperstraat alhier. Laagste inschrijver H. W, Pollé te Haarlem voor 17750. Het programma van het concert, te geven door de Harmoniekapel .,de Eendracht" van de Koninklijke Papierfabrieken te Velsen, direc teur de heer K. H. Kerkhoff, op Zondag 30 Juli, 's middags van half drie tot vier uur, is als volgt: 1 A l'Attaque! (Marche) H. L. Blanken burg. 2 Ouverture „Oberon" C. M. von WeberG. Wittman. 3 le gedeelte uit de „Onvoltooide Sympho- nie" P. SchubertEvans. 4 Souvenir de Chopin, L. H. Bekker. (met solo's voor Piston en Clarinet). 5 2e Hongaarsche Rhapsodie, Fr. Liszt— Kriens. 6 Fête de Charité, Suite, Ch. LecocqKriens. a Allegro giocoso, b Lamento (pour les Pauvres), c Grand Bal, Valse (Moderato). 7 „The Stars and Stripes Forever" Marsch, Sousa. ïn den vacantietijd mogen de kinderen van vader of moeder wel eens naar de bioscoop, daarom brengen de directeuren dan program ma's, toegankelijk voor iederen leeftijd. Ook het Luxor Theater heeft deze week de poorten open staan voor jong en oud en de kleine film ster Jackie Cooper vertelt aan een ieder zijn avonturen van vertroeteld kasplantje tot een edelen vechtersbaas. Voortreffelijk speelt de jongen de rol van „manke Eddie", die onge neeslijk verklaard is. Men staat er verbaasd van dat een kind zoo'n meesterlijke creatie van een gaaf en nobel type kan geven. In „The Champ" speelde Jackie met Wallace Beery, draaide alles om dit tweetal, dat lief en leed met elkander deelde. In „Kinderleed" geeft het wonderkind voortreffelijk samenspel met Char- le Chic-Sale, die voor den armen, eveneens manken oom Jonas speelt. Om deze twee figu ren speelt alles zich af en wij moeten erkennen, dat „The Champ" zeker niet beter is dan dit filmwerk. En „The Champ" trok uitverkochte zalen! Het voorprogramma is in licht genre gehou den. In kluchtige twee-acters verschijnen ach tereenvolgens ten tooneele Thelma Tod en Lasu Pitts, in een kermis-dwaasheidje; Stan Laurel en Oliver Hardy in „Als de kat van honk is". Ter geruststelling zij den lezer medegedeeld, dat een deftig heerenhuis systematisch tot op den grond wordt afgebroken, zoodat aan lach salvo's geen gebrek kan zijn. De intellect-film brengt mooie natuuropnamen naar "aanleiding van de melodie „Home sweet home". Het Orion-journaal is deze week bijzonder uitgebreid. Zwemwedstrijd met Willy den Ouden, de Rijswijksche Wielerwedstrijden, de Kaagweek, de tocht van de nieuwe Merwede- brug, de Vierdaagsche etc. etc. Alles bij elkaar een programma, dat klinkt als een klok en dat, bij verdere afwezigheid van een hittegolf, volle zalen zal trekken. Het mag werkelijk wel als een extra groote bijzonderheid worden aangeduid, dat hier in Haarlem deze week een wereldpremière gaat, d.w.z. dat deze film voor het eerst na haar ge boorte aan de Haarlemsche burgers te pronk wordt gesteld. Zooiets komt uit den aard der zaak niet dik wijls voor, want meestal hebben ae groote we reldsteden den voorrang en dan mag Haarlem blij zijn na een half jaar aan de beurt te komen. Nu is het andersom en weten de Haarlemmers eerder dan de Parijzenaars, Berlijners, Londe- naars of New-Yorkers hoe Gustav Fröhlich als eerste luitenant, achter het Bosporussche net vischt. Het is een bar vreemde geschiedenis, die niet eindigt zooals men dat van een film ge wend is. De heele geschiedenis speelt zich prac- tisch in goed twee dagen af en in die twee da gen zijn twee zeer lieftallige, deels Jonge, dames tot over hun ooren „smoor" geworden op den keurig netten Gustav. Bij die wee behoort ook de Tsjechische nachtegaal Jarmila Novotna en daarom zal het wel niemand verbazen dat men haar schoon stemgeluid in de film terdege uit buit. Het andere meisje is haar z.g. dochter (Chris- tiane Grautoff) en als ook deze het zwaar te pakken krijgt (blijkbaar zijn in het Oosten en meer speciaal in Stamboul, de harten van een snelwerkend apparaat voorzien) is het conflict gereed. Doch niet alleen zij, maar alle schepe lingen zijn in een minimum van tijd verBospo- rust en zijn in die tweemaal vierentwintig uur verliefd of verloofd. Inmiddels wordt het conflict in het moeder hart nog verscherpt, omdat er sedert geruimen tijd al een ander „op haar loopt" een consul, die met een bloedend hart den alles veroveren den Gustav met succes bezig ziet. Hoe dit alles eindigt? Het zou wreed zijn de heerlijke illusies van het publiek te verstoren door dat mee te deelen. Wij wollen dat, vooral niet bij een we reldpremière (want wij kunnen ons voorstellen, dat alle buitenlandsche bladen reikhalzend naar dit verslag uitzien) op ons geweten heb ben. Het zij voldoende op te merken, dat al deze vreugde, liefde en kunst zich oplost in een op rechten traan gestort vanwege een massa-dé raillement. De opnamen in deze film zijn verder buiten gewoon goed en zelfs zij, die nooit Stamboul gezien hebben zullen zich na het aanschouwen van deze film in die stad buitengewoon goed thuis voelen. De muziek van Robert Stolz werd onder de persoonlijke leiding van dezen componist ten gehoore gebracht. De teekenfilm van Max Fleischer is weer even geestig als altoos, terwijl het Fox en Polygoon nieuws als gebruikelijk het programma openen. Dat de „Erpe" Band, die de vorige week onder leiding van den heer Snoek het tooneel bezette zulk uitstekend werk leverde, hebben wü toen reeds geschreven, maar toch doet het Wiener tweetal dat thans optreedt zeker niet voor deze Rembrandt-Palace musici onder. Het is natuur lijk een ander genre maar men zal er zeker wel van genieten. Nog nummer tevoren hadden we twee vleugel-piano's tegelijk door een man zien bespelen. Nu hebben we dat wel en we hebben bewondering voor een dergelijke knappe presta tie. We gelooven dan ook wel dat dit zeer genoeg lijke, en uitermate gezellig programma in dezen vacantietijd door velen zal worden bekeken en gewaardeerd. de keuken, omdat hij, hoe de borden ook vallen en door de lucht vliegen, ze altijd weer, net als ze den vloer zouden raken, weer weet te pakken. Na dit voorprogramma de groote film: „Glück über Nacht," die eigenlijk al voldoende aanbe volen is, wanneer we zeggen, dat de hoofdrollen er in vertolkt worden door Magda Schneider, Szöke Szakall en Hermann Thimig. Dit drietal toch dat we al uit zooveel andere films kennen, is wel in staat een bioscoop-pu bliek een avond aangenaam bezig te houden en als daarbij dan nog komt, dat de film zelf een der aardigste operettefilms is die we ken nen, dan is reeds van te voren het succes ver zekerd. Edith Werner (Magda Schneider) wordt voortdurend lastig gevallen met telefonische aanvragen omtrent de opstijging van een door Robert Wenk (Hermann Thimig) uitgevonden nieuwe raket, doordat tengevolge van een druk fout op de reclamebiljetten haar telefoonnum mer daarop staat aangegeven als dat van den uitvinder. Zoo komt het, dat Robert Edith vraagt of hij bij haar telefoontoestel mog komen zitten, om de aanvragers te woord te staan. Van de kennis making die daar het gevolg van is, komt na tuurlijke Uefde, maar als dan de proef met de raket deerlijk mislukt, zitten ze belden in zak en asch, want Haase (Szöke Szakall) de geld schieter, wil niet verder helpen om een nieuwe raket te construeeren. Edith weet raad. Haase wordt een gefingeerde minnebrief in handen gespeeld die de dochter van den millionnair Schwab tot Robert heeft gericht en is dan dadelijk weer bereid te helpen. Dan komen de verwikkelingen. Robert komt werkelijk in aanraking met het meisje, dat zoo genaamd de brieven geschreven heeft, maar dat niets van hem wil weten en inmiddels is Haase met Schwab, die in plaats van millionnair iemand is die leelijk aan den grond zit, tot een aceoord gekomen. En het spelletje wordt voortgezet en de zoo genaamde verloofde, die er ook haar eigen plan nen op nahoudt, doet mee. Maar dan komt Edith met haar oom Schwab, den werkelijken millionnair op het tooneel alle Schwabs zijn namelijk in Locamo bijeenge komen om een familiefeest te vieren en zoo ontmoet zij daar Robert met zijn kwasi-ver- loofde. Zij ziet. alles voor echt aan en wil dus van Robert niets meer weten. Hoe ten slotte de nieuwe raket, zonder dat iemand het vermoedde, aanleiding wordt dat alles in het reine komt, vertellen we maar niet, om u zelf van de intrige te laten genieten. We ziden het reeds 't is een van de aardig ste operette-films die we nog gezien hebben en men kan ze bovendien zonder bezwaar aan iedereen laten zien, zoodat Palace deze week wel weer volle zalen zal trekken, nu we einde lijk de anti-bioscopisshe warmte weer kwijt schijnen te zijn. E 52 het Departement, waaronder ook het armwezen ressorteert. Tenslotte werd de vraag gesteld, of bij de op somming van de zaken welke aan het Ministerie van Sociale Zaken zijn toevertrouwd bij het K. B. van 8 Juni 1933, niet over het hoofd is gezien de uitvoering van de wet van 30 Oc tober 1930 tot regeling van het toegepast-na- tuurwetenschappelijk onderzoek. Na het binnen- en het buitenlandsche ge- luidsnieuws een niet schreeuwend aardige tee kenfilm en dan op het tooneel een Jongleur, die met „clubs," hoeden, zakdoeken, jassen en meer dergelijke dingen allerlei kunstjes uithaalt op zijn gebied en ten slotte, door de wijze waarop hij met porceleinen borden weet om te gaan bewijst, dat hij een goed figuur zou maken in Dezer dagen werd de cursus tot vooropleiding der M. T. S. gesloten. Reeds vroeger werd gemeld, dat de cursus aan bovengenoemde school ditmaal drie maanden verkort moest worden, als gevolg van een ver andering in den datum van aanvang. Ondanks dit werden eenigen voorbereid tot het toelatingsexamen der M. T. S. Allen slaag den hiervoor. Zelfs ontvingen twee hunner be richt dat zij zeer goed geslaagd waren. Zij deden examen voor de M. T. S. te Rotter dam, Haarlem en Heerlen. HELSINGFORS, 28 Juli (Reuter). Naar ver luidt heeft de Russische regeering 130.000 ton metaal-waren besteld bij Poolsche firma's. De kostprijs hiervan bedraagt ongeveer 30 millioen zloty (ruim 5 millioen gulden), waar voor een crediet van 18 maanden is verleend. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Polen thans zijn invoer uit Rusland zal vergrooten en meer Russisch bont, visch en caviaar zal im porteeren. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp, hou dende wettelijke voorziening naar aanleiding van het K. B. van 8 Juni 1933 tot instelling van een Departement van Algemeen Bestuur dat den naam zal dragen van Ministerie van So ciale Zaken en tot wijziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Ar beid. Aan het verslag wordt het volgende ontleend: Sommige leden achtten de instelling van het Departement van Sociale Zaken onnoodig. Zij waren van meening, dat deze instelling nieuwe kosten met zich meebrengt. Indien het Departe ment van Economische Zaken en Arbeid over belast was, dan had daaraan gevoeglijk tege moet gekomen kunnen worden door eenige af- deelingen over te brengen naar het Departement van Binnenlandsche Zaken. Eenige leden, die tegen Instelling van het Departement van Sociale Zaken op zich zelf geen bezwaar hebben, betwijfelden toch of het tijdstip om tot splitsing van het Departement van Economische Zaken en Arbeid over te gaan wel goed gekozen is. Vele andere leden konden zich met de in stelling van het nieuwe Departement ver eenigen. Sommige leden betreurden dat Posterijen, Te legrafie en Telefonie, Radio en in zekeren zin ook Luchtvaart van het Departement van Wa terstaat zijn afgenomen. Gaarne zouden zij van de Regeering vernemen, waarom dit is geschied, en of de nieuwe Minister van Waterstaat vóór zijn optreden in deze verandering is gekend. Verscheidene leden achtten het beter het Krankzinnigenwezen, als zijnde een onderwerp van bij uitstek socialen aard, naar het Depar tement van Sociale Zaken over te brengen. Van andere zijde werd hiertegen opgemerkt, dat de Krankzinnigenzorg de Regeering veel vuldig in aanraking brengt met de Armenzorg, zoodat er uit dien hoofde veel voor te zeggen valt, de krankzinnigenzorg op te dragen aan Alweer een studiejaar afgesloten. Vanmorgen zijn onze engelen weer vertrok ken, per trein, per bus, per fiets. Het achtste studiejaar is afgesloten. Weer zijn er een aantal studenten vanmorgen dit Missiehuis uitgegaan om in andere huizen hunne studies te gaan voltooien. Juli 1925 was het, toen ik hier naar een tij delijk verblijf begon te zoeken. Alweer acht jaar. En dit jaar gaan reeds onze eerste studenten hun Theologie in Mill Hill beginnen. Is het niet wonderlijk, vrienden. Twee der den van den tijd noodig om de eerste oud-stu denten priester te zien, zijn nu reeds verloo- pen. En dat allemaal onder Gods Voorzienigheid met uw steun, uw gebed, uw giften en gaven. Ik weet het: bij veler uwer zijn de bronnen uwer edelmoedigheid opgedroogd en opgestopt. Velen uwer zouden graag doorgaan met hel pen, maar zij kunnen niet. Vrienden, als ik zoo naga wat er in die acht jaar gebeurd is, dan worden voor een klein oogenblik de zorgen, de ware zorgen van het heden vergeten, en zijn het slechts gevoelens van dankbaarheid jegens God, van erkente- telfjkheid jegens u, die bij mij opkomen. Ja, gij allen die Pater Liefhebber in deze Jaren gesteund hebt, \tfeest gezegend. Weest ge zegend, die hem uw gebed schonkt. Weest gezegend, die hem uw giften zond. Weest ge zegend, die de zorg voor 'n armen student op u naamt. Weest gezegend, die dit Missiehuis in uw testament bedacht. Weest gezegend, die op andere wijze onze stoffelijke nooden hielpt ver lichten. En mogen de zielen onzer overleden weldoeners, mede door ons dankbaar gebed, het loon der barmhartigen ontvangen hebben of spoedig erlangen. En nu met Gods hulp en uwe medewerking maar weer een nieuw studiejaar voorbereid. St. Bonifaclus-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Father Lefeber. U kunt ons ook helpen door ons geld te ge ven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het gebruikt voor opleiding van arme jongens tot priester. Dit is de tijd der boschbranden. Als de aarde schroeit onder de felle stralen der zon, die eiken dag opnieuw rijst aan een wolkenloozen hemel, als het gras verkommert op de groene weiden, als de sappige boomen van het koele bosch worden tot één enorme verzameling, licht ontvlambaar brandhout. Eén enkele omgevallen benzinekoker van kampeer ders, één achteloos weggeworpen cigaret of lucifer, één enkele wegspringende vonk uit een voorbijsnellende locomotief en het onheil is er het bosch, de heide staan in brand. En wan neer niet snel hulp ter plaatse is zal niets dan een geschroeide vlakte overblijven, van wat eens bloeiende heidegrond was, niets dan ver koolde stammen en takken van het bosch, waarin nog kort tevoren het geheele geheime nisvolle leven zoemde, zong en tsjilpte, dat zoo eigen is aan het zomersche woud. Zulk een verkoold stuk bosch, met zijn geblakerde kro nen, zijn als in een laatsten kreet van doods angst verwrongen zwarte takken behoort tot de allerergste, allergruwelijkste dingen, die men zich maar denken kan. Het doode bosch, dat nog zijn armen uitstrekt naar de stralende zón, die het niet meer tot leven kan wekken. Het is zelfs in een klein land als het onze vaak reeds moeilijk, bosch- en heidebranden te blusschen, laat staan te voorkomen. In een land als de Vereenigde Stater, echter met zijn ontzaglijke uitgestrektheden tusschen oceaan en oceaan ziet de zaak er nog heel anders uit. Hoe zou men ooit in de tallooze eenzame wou den van dit enorme continent boschbranden kunnen blusschen, die misschien 'al weken lang hebben gelaaid of gesmeuld, alvorens iemand ze opmerkte? Een enkele houtskoolbrander, een eenzame jager zwerft er in rond en vaak zou het al een toeval zijn, wanneer hij in het einde- looze woud juist in het deel kwam, waar de brand woedt. De Amerikaansche regeering heeft dit natio nale gevaar, dat eiken zomer opnieuw dreigend op den loer ligt, op grootscheepsche wijze ge keerd. Zij heeft den „United States Forest Service", die tot taak heeft toezicht uit te oefenen op alle 149 natuurparken, niet enkel belast met de bestrijding van boschbranden, maar hem ook in staat gesteld, dit met de meest moderne middelen te kunnen doen. Het is waarlijk geen geringe verantwoordelijkheid, welke aldus op dezen dienst is gelegd, want de totale oppervlakte der 149 natuurparken be draagt niet minder dan 647.520 vierkante kilo meters, bijna 19 keer de oppervlakte van Ne derland Deze dienst, die in 1905 werd opgericht, is intusschen uitgegroeid tot een volkomen ge mechaniseerd leger, dat beschikt over alle hulpmiddelen van een moderne strijdmacht: vliegtuigen, enorme tractors, die er uitzien als tanks en die tot taak hebben, alles onder zich te verbrijzelen, teneinde aldus een open pad te scheppen, waar het vuur kan worden ge stuit, draagbare radio-ontvang- en zendtoe stellen, waardoor alle groepen in voortdurend contact met elkaar kunnen blijven, chemische Het stoffelijk overschot van -professor Max von Schillings, de intendant der Berlijnsche opera, die dezer dagen overleed, werd opgebaard in de Academie der Kunsten, waarvan de overledene president was. preparaten, een telefoonnet van 55.000 K.M. lengte, zich zig-zag uitstrekkend door alle na tuurparken en nog dagelijks groeiend, enorme uitkijktorens, van waaruit dag en nacht scherp oplettende wachters met kijkers spieden over het aan hun voeten zich uitstrekkende bosch. Want elke minuut is kostbaar, wanneer het gaat om de bestrijding van een boschbrand. Met razende snelheid springen de vlammen van den eenen boom naar den anderen, van Kroon naar kroon. In slechts drie en een half uur tijds werden enkele jaren geleden nog slechts bij een boschbrand in den staat Colorado niet minder dan 1000 hectare bosch een prooi der vlammen. Slechts moeizaam son men toen de benoodigde reddingsbrigaden te voet of te paard naar het terrein van den strijd over brengen, daar goede wegen grootendeels ont braken. Thans worden de natuurparken door 25.000 K.M. prima wegen doorkruist en waar eens met inspanning van alle krachten hijgend en doodaf de reddingsmanschappen zich een weg moesten banen, snellen nu de autocolonnes met 100 K.M. vaart per uur naar het tooneel van den brand. Het voornaamste strijdmiddel tegen bosch branden is in Amerika echter wel het vlieg tuig. want dit maakt net mogelijk, den strijd aan te binden, feitelijk nog vóór de brand goed en wel begonnen is. Aanvankelijk werden leger vliegtuigen gebruikt, doch tegenwoordig be schikt de dienst al over een eskader eigen toestellen. Geregeld patrouilleeren zij boven de bedreigde gebieden waar vooral na onweer de vlammen hun voedsel willen zoeken. Zoo dra zij een begin van brand ontwaren, wordt draadloos het hoofdkwartier van den dienst verwittigd en slechts een paar minuten nadien zijn de plaatselijke branöbestrijdingsafdeelingen al in volle actie, terwijl van de vliegtuigen uit met enorme luidsprekers eventueele kampeer ders worden gewaarschuwd, zich uit de voeden te maken. (Nadruk verboden) Ten behoeve van de onderwijs-stichting „St. Bonaventura" te Leiden (R. K. Hoogere Bur gerschool voor jongens), zal een 5 pet. obliga tieleening groot f 45.000 in stukken van f 1000 en f 500 worden uitgegeven met garantie van de 40 parochiën, behoorende tot de Dekenaten Leiden, Alphen aan den Rijn, Noordwijk en Zoeterwoude. De koers van uitgifte is vastgesteld op 99 pet. De coupons vervallen per 1 Februari en 1 Augustus. De onderwijs-stichting heeft uitsluitend ten doel de bevordering van het onderwijs in het Koninkrijk der Nederlanden overeenkomstig de bepalingen der Nederlandsche Wetgeving. Als zoodanig is zij eigenaresse van de R. K. Hoogere Burgerschool voor jongens aan de Mariënpoel- straat no. 4 te Leiden onder directie van Pa ter Dr. B. de Goede O.F.M. De leening wordt aangegaan tot het finan cieren van den verderen afbouw, die inmiddels tot stand gekomen is. De Stichting heeft in eigendom de van alle modern comfort voorziene schoolgebouwen met daarbij behoorende gronden en erven. Op deze eigendommen rust een schuld ad f 200.000. waarvan 90 pet. door den Staat der Nederlan den krachtens een overeenkomst met het be stuur der Stichting wordt terugbetaald. De staat nJ. vergoed 90 pet. van de stichtingskos- ten der gebouwen en gronden. Als inkomsten van de Stichting zijn aan te merken de vergoeding van den Staat, welke 80 pet. van de jaarlijksche exploitatiekosten bedraagt, alsmede de schoolgelden; terwijl bo vendien de gemeenten, uit welke leerlingen de school bezoeken, subsidies verleenen. Boven en behalve de hiervoor vermelde zeer belangrijke bijdragen van de regeering heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem de H. E. Dekens van Leiden, Alphen aan den Rijn, Noordwijk en Zoeterwoude gemachtigd vast te stellen, hoeveel door de onder hun opperbe stuur staande 40 parochiën in eenig tekort zal moeten worden bijgedragen. Verdere schulden zijn niet aanwezig. De eerste coupon vervalt 1 Februari 1934. Te beginnen met 1 Augustus 1936 zal jaar lijks door een in de maand Mei daaraan voor afgaande te houden uitloting ten minste f 1000 worden afgelost. Het bestuur behoudt zich het recht voor na 1 Augustus 19396 te allen tijde tot versterkte of algeheele aflossing over te gaan. Coupons en lossingen zijn betaalbaar bij Bern. Knaapen te Alphen :.-u den Rijn, met zitdagen te Bodegraven en Leiden, alsmede te Amsterdam op een nader te bepalen plaats. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter alge- meene kennis, dat haar kantoren 2 Augustus, des namiddags en 31 Augustus as. den geheelen dag gesloten zullen zijn. 't Was Harry niet uit z'n hoofd te praten hij wou kunstschilder worden. Vanaf z'n eerste schooljaar al had ie mooie cijfers gehad voor teekenen.... en ook thuis zat ie meestal geen half uur zonder potlood of penseel in z'n vingers. Z'n vader was er maar half mee ingenomen, dat Harry er telkens maar weer op terug kwam.... moedigde hem niet aan.... 't zou misschien nog wel veranderen later. Maar niks hoor.... de jongen hield voet bij «tuk toen 't zoover was. En of ie nou wel goed begreep, dat je als kunstschilder 'n uitblinker moest zijn, om er Je brood mee te kunnen verdienen.... dat 't tientallen jaren kon duren eer 't zoover kwam misschien! Ja, dat begreep Harry allemaal wel.maar hij voelde, dat 't z'n roeping was... kon ie eenmaal niks aan doen.... hij zou niet weten wat ie anders moest wordenen wel zor gen, dat ie geen armoe hoefde te hebben, in géén geval op kosten van z'n ouders hoefde te leven als ie eenmaal op z'n bestemming was. Z'n vader moest glimlachen om z'n idea lisme. Enfin.... hij mocht 't niet tegenhouden vond ie.... de jongen moest 't dan zelf maar es ondervinden.... Maar hij moest z'n vader beloven, dat ie er mee zou uitscheiden als verstandige, be voegde personen hem zouden afraden er mee door te gaan. Dat beloofde Harry. In 't begin viel er natuurlijk weinig van te zeggen. Harry deed z'n best.... zelfs zóó, dat de leeraren er pleizier in hadden. En zoo ging dat eenige jaren ongestoord ver der. Z'n ouders betaalden trouw de studie-kosten zonder zucht of klacht.... al moesten ze zich nu en dan wel iets ontzeggen Maar 't was voor hun jongen.... alles wat ze hadden En eindelijk was 't dan zoo ver, dat Harry de academie kon verlaten. Wilde hij nog verder studeeren. bijvoorbeeld in t buitenland, dan lag dat heelemaal aan hem zelf. En daar stond Harry. Wel was er al es 'n paar keer iets van 'm tentoongesteld op 'n expositie van leerlingen, maar bijzondere aandacht had dit toch niet getrokken. Z'n leeraren hadden zich nooit positief over zijn talent uitgelatenwat ze trouwens zelden dedenschilderkunst was nou een maal geen boekhouden of correspondeeren. Thuis had Harry 'n klein, gezellig atelier, waarvoor z'n moeder 'n boven-achterkamer had vrij gemaakt. En daar begon ie dan maar vast te werken. Hij schilderde 'n paar stillevens, 'n paar landschappen, *n stukje stadsgracht.... en liet alles bekijken door 'n bekende kunsthandelaar. Die deed er niet zoo heel lang over.... en zei, dat 't „voorloopig" nog niets voor 'm was. Harry was nog niet heelemaal overtuigd en haalde er een van z'n vroegere leeraren bij. Die keek wat langer.... Tja, technisch was alles wel zoowat in orde maar.... enfin.... hij moest maar vol houden en afwachten. Hij verkocht 'n paar werkjes aan 'n kennis met geld.... en begon weer opnieuw.... Maar 't wou niet vlotten met de waardeering. Hij bracht iets naar 'n tentoonstelling.... De critiek zei, dat ie, na vele jaren ern stige studie, misschien wel iets bereiken kon.... maar dat 't nu nog te duidelijk het werk was van 'n beginneling. En toen Harry, na 't lezen van de critieken, wat ontmoedigd zat te kijken, klopte z'n vader hem es op z'n rug en zei: „Weet je nog, vent, wat ik je gezegd heb? Je teleurstelling komt wel wat vroeg, jongen. Je hebt immers nog 'n heel leven vóór jeen zoo lang ik er nog ben, om je te helpen, nietwaarNou, kop omhoog dan, en je best maar blijven doen. Als er werkelijk talent in je zit, dan komt 't vroeg of laat toch wel te voorschijn." En Harry deed z'n best'n paar jaar langen scheen werkelijk wel iets te vor deren. Maar toen kwam er 'n groote ramp over het huis. Z'n vader werd erg zieken bin nen twee dagen was 't kleine gezin in rouw. Veel had z'n vader niet tegen 'm kunnen zeggen En op 't laatst had ie Harry lang aangeke kenen van de zoon waren de stervende oogen naar de moeder gegaan. Harry kniktegreep z'n vader's hand.... en zei, dat ie 't begrepen had. Nog beter begreep Harry 't, toen ie wist, dat met z'n vader ook 't grootste deel van de inkomsten was heengegaan. HU zoch z'n leeraar weer op.... en had 'n lang gesprek me 'm. De slot-conclusie van de leeraar was, dat Harry in géén geval de eerste jaren van z'n kunst zou kunnen leven. „Ik ga 'n baantje zoeken, moeder" zei Harry heel eenvoudig toen ie thuis kwam. Z'n moeder begon te huilenen te tob ben over z'n roeping en z'n idealen Maar Harry sloeg 'n arm om haar heen en zei: „Ik weet hoe de zaken staan, moeder en hoe vader me heeft aangekeken.... en al was dit laatste niet gebeurd.... ik weet, wat m'n plicht is.... Heb ik niet alles aan u en vader te danken! Heeft u zich voor mij niet méér opgeofferd dan veel anderenen is 'n moeder niet 't mooiste en heiligste op de heele wereld? 't Zou 'n schande zijn als ik op uw kosten bleef leven.... en ik weet ook, dat dit bijna onmogelijk is.'t Zal mis schien heel moeilijk zijn.... vooral in 't be gin.... maar ik zal er altijd aan blijven den ken, dat 't voor u is...." Toen moest Harry zich even omdraaien. Maar dat zoeken naar 'n baantje was ge makkelijk gezegd dan gedaan. Z'n wil was goed genoeg en hij wilde van alles aanpakken als 't moestmaar men vroeg naar z'n bekwaam heden...". en wat moesten ze beginnen met iemand, die voor kunstschilder was opgeleid! Hij schreef op allerlei advertenties.... liep van de eene firma naar de andere.... maar 't was overal mis. En op 'n dag verhuurde Harry zich als loopknechtvoor 'n tientje in de week. Z'n moeder gaf ie zeven guldenzelf hield ie twee kwartjes, voor de barbier en 'n pijp tabak.. ..en voor de overblijvende rijksdaal der nam ie eens per week privaat-les in boek houden en handelscorrespondentie. Hjj hoefde niet heelemaal van voren af aan te beginnenwant op de H. B. 8. was ie lang de slechtste niet geweest ln dat vak Na anderhalf Jaar haalde hU z'n diploma's en begon opnieuw overal te solliciteeren had eindelijk succes..,, en begon op z'n zeven en twintigste jaar met 'n betrekking van vijftien gulden.... op 't kantoor van 'n koekfabriek. 'n Half jaartje ging alles goed en gewoon.... Toen hoorde hij de directeur praten over 'n nieuw artikel, waarvoor 'n pakkende adver tentie moest worden uitgedacht, met 'n rake teekening er bij. En thuis, op z'n zolderkamertje, waar ie nog dikwijls in z'n verf, z'n Denseelen en z'n doekjes scharreldebegon Harry te prakki- zeeren en te schetsenverscheurdenam 'n nieuw vel papier.verscheurde nóg es ....en kreeg op 't laatst 'n idee, dat ie koorts achtig begon uit te werkenEn hoe meer hij vorderde, hoe meer plezier hij er in kreeg Eindelijk had ie 'n teekening klaarmet 'n tekst, die moest opvallen in de adver tentie-kolommen. Hij hield 't voor 'n moeder nog verborgen ze had vroeger al zoo véél teleurstellingen meegemaakt.en als dit nou óók weer werd afgewezen De andere morgen vroeg Harry z'n direc teur te sprekenen kwam met z'n teeke ning in 't privé-kantoor.... zei, dat ie maar es zoo brutaal was geweest iets te ontwer pen.... De directeur zat verbaasd van de teekening naar Harry te kijkenen vroeg nieuwsgie rig om nadere inlichtingenen Harry ver telde alles, wat er sinds z'n opleiding was ge passeerdkreeg 'n stevige handmet de woorden: „Dat is kranig! Voor 'n zoon als jij neem ik m'n hoed af!" De chef van de reclame-afdeeling werd er nu bij gehaald.... zag de teekening en zei direct: „Da's knap werk! Die advertentie doet 't beslist." En ze deed 'a. Harry kwam nu op de reclame-afdeeling.... ontwierp advertenties, platen, teekende aardige prentjes met rijmpjes, waaruit boekjes voor de jeugd werden samengesteld.... en had na drie maanden 'n positie, die klonk als 'n klok.... Nou heb ik óók nog 'n andere zoon ge kend.... van 'n andere moeder vanzelf.... óók 'n weduwe. Die zoon verdiende dertig gulden in "t bouw vak.... gaf z'n moeder 'n kostgeldje, dat nog 'n aardig eindje van de tien gulden af bleef en besteedde de rest aan kleeren, ciga- retten, bioscope en voetbal-wedstrijden. En als z'n moeder zei, dat zé d'r haast niet van kon komen d'r twee dochters verdien den nog maar 'n schijntje dan begon die zoon tegen z'n moeder te vloeken en te drei gen met 't huis uit loopen.. Die zoon raakte werkloos Dat duurde 'n vol jaar. En al die drie-honderd-vijf-en-zestig dagen gaf z'n moeder hem te etenen deed v oortsalles, wat 'n moeder voor 'n zoon doet zonder te vragen of 't wel kon. Geen woord van dank heeft ze d'r voor gehad. En toen ie weer werk kreeg, ging 't als vroe gersmeet ie met 'n grauw en 'n snauw dat zelfde kostgeld op tafel.... omdat ie nou weer zoo veel noodig had voor nieuwe kleeren en zoo. 't Geval is te beroerd, om er nog méér van te vertellen. 't Is maar de kwestie: hoe 'n zoon 'n moe der bekijkt. G. N-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13