TWEEDE PREMIE-REIS mfwË wÊm* 9p J Nationale Bedevaart naar Lourdes De Vierdaagsche Concours Hippique Het Schaakspel R.K. Middenstand lH - B ill A GROOTE GEESTDRIFT Naar Trier en Luxemburg ilIP ..jé 9^^ ZATERDAG 29 JULI De geest onder de pelgrimson danks de groote warmte uitstekend Toespraak mgr. Jansen Prijsuitreikingen Internationaal gezelschap van 100 ruiters in het Amsterdamsche Stadion Staatsboschbeheer te Utrecht Door de mazen der wet Ontduiking van het voorgestelde uniformverbod Het nieuwe gebouw geopend Balbo vertrekt niet Examen krankzinnigenverpleging Op 5 en 6 Augustus De wijziging van de Crisisinvoerwet Wetsontwerp naar den Raad van State Bij gelegenheid van de uit stelling van den Heiligen Rok PROGRAM MAANDAG 28 AUGUSTUS DINSDAG 29 AUGUSTUS WOENSDAG 30 AUGUSTUS DONDERDAG 31 AUGUSTUS n. 1 W w =0 WM nx W, «Pa W hé WÊ De bestuursreorganisatie heeft haar beslag gekregen Een nieuwe leider Voorzitter Struycken gaat heen Lourdes, 26 Juli '33 (Van onzen bij zonderen correspondent.) Het is snikheet, maar daarvoor zijn we ook in de hondsdagen enin Lourdes. Ik geloof dat onze vrienden die momenteel in Rome vertoeven, 't nog wel 'n graadje heeter zullen hebben. Dat is nog 'n troost en denk daarbij nog eens aan onze arme zieken. Zoo juist zijn we in Lourdes gearriveerd. Pre cies op tijd vertrokken de vijf treinen uit Roo sendaal telkens een uur ongeveer na elkander. Voorop ging de groene trein uit Nijmegen, daar na de witte trein met onze 325 zieken en ver volgens de roode, blauwe en oranje trein Alle treinen waren aldus aangegeven met briefjes in de onderscheiden kleuren. De stemming onder de pelgrims is zoo opge wekt als men van prettig gezelschap dat op vacantie gaat maar zou kunnen verwachten. Alleen er is minder luidruchtigheid, zoodat men meer van blijheid dan van pret zou moeten spreken. Als allen zich op de voor hen door het Comité bestemde plaatsen hebben „ingenes teld", (ja! zoo is 't! Want menigeen breekt met zulk een temperatuur de stijve wetten der eti quette en doet alsof hij thuis is), dan begin nen in alle coupé's de voorgeschreven oefenin gen. Men hoort bidden met overtuigde stemmen en zingen met geestdriftige volharding ondanks de stijgende warmte. En in de tusschentijden heerscht er een ware familiegeest. Men praat en schertst, ontmoet oude vrienden en kennisjes uit vervlogen tijden. Hier en daar klinkt tusschen het ratelen der wielen een heerlijke lach op of een frissche roep van den eenen wagon naar den anderen. En zoodra de trein maar even een poging doet om te stoppen, springen de jongelui kwiek en graag het perron op om een luchtje te schep pen of zch aan de kramen wat te verfrisschen, terwijl de ouderen öf niet öf bedachtzaam hen volgen. De karretjes met fruit en diverse dran ken hebben aftrek en zelfs de vrouw met heeten bouillon bemerkt met blijde voldoening, dat uit haar ketel zienderoogen de geurige inhoud verdwijnt. Zooals men weet, is de reis naar Lourdes op zichzelf vrij eentonig. Wie Frankrijk wil lee- ren kennen, moet ongetwijfeld deze route niet nemen, want dan komt hij er nooit meer terug. Het blijft steeds een golvende bodem met rij pende korenvelden, afgewisseld door industrie terreinen en dorpen met onverzorgde huizen rijen. Urenlang kan hij er door-heen sporen, zonder dat het landschap hem ook maar een oogenblik boeit. En is hij eenmaal in de Lan- des aangeland, dan doet hij goed om in die uren de vrijwel verloren nachtrust flink in te halen. Nochtans hoort men de pelgrims zelden kla- gea over het weinig interessante van den tocht noch over het betrekkelijk weinige comfort, dat de Fransche spoorwegwagons hun bieden. Aller uitzicht en verlangen is gericht op het doel van de rewr Lourdes! Eindelijk na ruim 24 uur sporen vanaf Roo sendaal komen de bergen in het gezicht. En nu beginnen de gelaatstrekken der pelgrims weer levendig te worden. Wie door het eentoning landschap, het eentonig ratelen der wielen en door de hitte vooral in een weinig officieele houding is weggezakt, springt dan op en tuurt door het open venster naar de hooge toppen, die zich bijna verliezen in zondoorgloeide ver ten. DóAr wordt onverwacht de rivier de Gave zichtbaar langs den trein en een ieder begroet dat water waaraan Lourdes is gelegen. Steeds meer naderen we de Mariastad, steeds hooger stijgt de spanning en dan opeens heft een stoere stem het „Magnificat" aan, dat door alle pelgrims in alle coupé's als een fees telijk voorspel wordt overgenomen. Men wijst naar de grot, naar het Malia-beeld, naar de menschenmenigte, die bidt en zingt en lang zaam voortschrijdt. En in menig oog zag ik een traan, die heimelijk wordt weggepinkt: Maria! Maria! We zijn nu in Lourdes! De zon brandt hel wit op het stationsplein en een ieder zoekt naar de autobus, die hem zal brengen naar zijn hotel. Spoedig heeft ieder de plaats gevonden die hem zal herbergen gedurende een zestal da gen: 'n frissche douche, een ander boord en.... alle ongerief van de reis is totaal vergeten. We begeven ons naar de Esplanade, waar de processie met 't H. Sacrament reeds in vollen gang is en waar alle aanwezige vreemdelingen duizenden in getal, aan deelnemen met heili gen eerbied. We zien er weer Mgr. Dacosta, die kleine gebruinde figuur met het sneeuwwitte haar in volle actie. Hij zorgt voor den vollen luister der processie, voor den zang en voor de stipte orde. Met een stuk carton beschermt hij zijn oogen tegen het felle zonlicht en 't gloeiend witte licht dat afstraalt van de Esplanade. Om kwart over zes heeft de eerste begroe ting plaats van onze Hollandsche Bedevaart aan Maria. Hoog wapperen onze nationale kleu ren boven den langen stoet die in twee rijen optrekt naar de grot. Onze Aartsbisschop, Mgr. Jansen, staat reeds op het spreekgestoelte dicht bij de grot Als allen voor den grot verzameld zijn, richt Z. H. Exc. zich tot Mgr. A. F. Diepen en tot de pel grims. Als geestdriftige Maria-vereerder gaat hij allen voor in liefde en toewijding jegens de Moeder Gods. „Zooals we gewend zijn om onze katholieke vergaderingen steeds te beginnen met een bewust en overtuigd: „Geloofd zij Je zus Christus!" waarop allen antwoordden: „In alle eeuwigheid. Omen," zoo moeten wij thans na dien groet dit massale congres openen met Ave Maria! Wees gegroet Maria! Wij willen onze dagen hier goed besteden van uur tot uur, trouw aan Iedere oefening. Wij zullen veel aan Maria geven! Hier moeten we zoeken een degelijke gods vrucht tot Maria en deze godsvrucht bevestigen, versterken en uitbreiden. In heerlijke taal ontvouwt hij ons de grond slagen der ware Maria-vereering en houdt een ontroerende lofrede op hare onbevlekte ontvan genis. Wij komen hier onze dagen doorbrengen in meditatie, in vertrouwvol gebed. Wij zullen elkander stichten door ons voorbeeld en ande ren zullen aan onze stoere gezichten zien, dat wij 't echt en oprecht meenen met onze hemel- sche Moeder. Wij zullen bidden voor de zieken, maar onder de spprême wet van onderdanigheid aan Gods H. Wil. Gods Wil geschiede! Wij zullen bid den voor onze eeuwige belangen en bidden voor alle volkeren van Gods kerk. Wij zullen smee- ken met de offers, die wij zullen moeten bren gen in de brandende hitte en in de voorkomen de onaangenaamheden van ons logies. Maar bo ven alles komen wij hier om Maria beter te lee- ren kennen, Haar leven op ons leven toe te passen en Haar na te volgen, die voor alle stan den en staten een ideaal voorbeeld is. Nadat nog een lied gezongen was, hebben al len zich door de stad verspreid. Onderweg naar het hotel ontmoette ik kap. Brandehof den ijve- rigen directeur van het liefdewerk voor blin den en doofstommen in Amsterdam, die met een groep van zijn geliefde vertrouwelingen mede naar Lourdes is gekomen, opdat zij, die van zooveel moois verstoken zijn, zullen aan voelen in de sfeer van Lourdes, wat Maria ver mag en hoe goed Zij is als de smeekende al macht. Belangstellenden in Holland, bidt met ons mee, leeft met ons en onze zieken mee: Wij zul len hier bij de grot bidden en offeren voor u en voor ons vaderland. Terwijl ik dit op den avond van den eersten dag in Lourdes voor u neerschrijf, klinkt door mijn venster het machtig geluid der fakkelpro cessie met het unisone volkerenrefrein: Ave! AveAveMaria Aan het einde der Vierdaagsche afstands- marschen werden de volgende prijzen toege kend: Voor een korpsmedaille kwamen in aanmer king de volgende korpsen: Grenadiers, Jagers, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de, 9de, 10de, 11de, 13de, 14de, 15de, 16de, 17de, 18de, 21ste, 22ste Regiment Infanterie, 1ste en 2de compagnie Hospitaalsoldaten, Genietroepen, School Res. Off. Breda, School Res. Off. Kampen, Kon. Mil. Acad., Landstormverbanden Amsterdam en Rotterdam, Luchtdoelartillerie, Korps Rijdende Artillerie. Halfregiment Huzaren Breda, 2de, 6de en 8ste Reg. Veldartillerie, Luchtvaartafdee- ling, Reg. Wielrijders, 3de divisie Kon. Mare chaussee, Mariniers Rotterdam, Koloniale reser ve, Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam, Rijks- veldwacht 2de district Arnhem, Amst. Gym. en Sportver. politie Rotterdam, Haagsche politie- sportvereen., Tilburgsche politiesportvereen., Haagsche Wandelsportver., Nationale Wandel- sportvereen., H.B.S. Stadhouderslaan, H.B.S. Rotterdam, Nationaal Jongerenverbond, Rotter dam, Wandelsportvereenigingen uit Amersfoort, Breda, Rotterdam, Helder, Nijmegen, Nijmeeg- sche Burgerwacht, Dames Vendel Burgerwacht Rotterdam, Rotterdamsche Meisjesgilde, Eras- miaansch Gymnasium. Voor de 16de maal ontvingen het kruis: jhr. v. d. Goes, voor de 15de maal A. J. J. van Geel, A. C. L. Dinkhuizen, mevr. P. L. van der Kaay. Voor de 13de maal G. A. Veldhuizen; voor de 12de maal Goebel. Gouden kroon: Theunissen van Manan, jhr. Kinschot, Brandwijk, Swing, Verbergt, Meuwese. Gouden kruis: Roelofsen, Tichelaar, M. van Doorn, G. Mak, J. Vos en J. Teilekamp. Er werden geschonken 55 aanmoedigingsme dailles, 1653 gewone kruisen, 340 kroontjes, 38 zilveren kruizen, 21 zilveren kroontjes, 6 gouden kruisen, 7 gouden kronen, in totaal 2406 onder scheidingen. Vrijdagmorgen waren 2408 deelnemers ge start, van wie 2406 den tocht hebben volbracht. Des avonds werd er in het concertgebouw ,,De Vereeniging" een groote feestreunie gehouden, waaraan duizenden N.L.B.O.-ers deelnamen. Daarin zal nu verandering komen. Wel maakt de meestbegunstiging, die de hoeksteen is van alle door Nederland gesloten handelsverdragen, dat alle contingenteeringspercentages voor de verschillende landen gelijk moeten blijven, zoo dat men niet een land dat Nederland op ta- rievengebj^d ter wille zou willen zijn, 'n hooger nercentage kan toekennen dan 'n ander, maar volgens de „Tel." wil men deze moeilijkheid omzeilen door het contingenteeringspercentage, dat dus voor alle landen hetzelfde moet zijn, la ger te stellen dan tot nu toe. Zoodoende ont staat als het ware een vacuum; er wordt im mers minder ingevoerd dan tot nu toe geschied de. Het overblijvende kwantum van de totale hoeveelheid zal nu aangevuld kunnen worden door import uit landen, die men ter wille wil zijn, omdat zij ook tegenover Nederland op ta- rievengebied? een tegemoetkomende houding aannemen. Naar de „N.R.Crt." verneemt, is de N.S.D.A.P. in verband met het ingediende wetsontwerp be treffende een uniformverbod van plan een nieuwe z.g. niet-politieke partij op te richten, onder den naam „Nationale geheelonthouders partij het Kruishaak". Als insigne zou een blauwe knoop gedragen worden met het onder schrift: „Voor een giftvrij Nederland". Waar bescheiden insignes volgens het ont werp niet verboden zijn, zal het doel wel zijn met de oprichting van deze z.g. niet-staatkun dige partij, met het dragen van de wél ver boden „kleedingstukken of opzichtige onder scheidingsstukken, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven" door de mazen van de wet heen te glippen. Het bekende gebouw van het Staatsboschbe- heer te Utrecht, dat met zijn front, welks koe pelvormige, op zes kolommen rustende uitbouw wel het meest opvalt, zich aan den kant van de Museumlaan bevindt, terwijl aan de Biltstraat- zijde vier kolommen den blik tot zich trekken, is hedenmiddag, in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden, o.w. zich verscheidene autoriteiten bevonden, in zijn vergrooten en ver nieuwden staat geopend door Z. Exc. den mi nister van Economische Zaken, mr. T. J. Ver schuur, na wien het woord is gevoerd door Utrecht's burgemeester, mr. dr. J. P. Fockema Andreae, terwijl vooraf de directeur van het Staatsboschbeheer, de heer E. D. van Dissel een welkomstwoord gesproken had. SHOAL HARBOUR (New Foundland), 29 Juli (Reuter). Het vertrek naar Valencia van het Italiaansche eskader onder generaal Balbo is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Door de examencommissie van de R. K. Ge- stichtartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in de St. Joseph-Stichting Apeldoorn. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 6 candidaten. Gesl.: G. Gloudemans (Br. Hieronymus), Th. van Kempen (Br. Thaddeus), A. Duijmelinck (Br. Franciscus), M. van Wanrooij, H. Speeken. Tweede overgangsexamen 5 candidaten. Ge slaagd: W. L. Bonekamp (Br. Leo), F. P. van Asten (Br. Chrysostomus), C. Verkooijen, M. Kranenbroek. Het Internationaal Concours Hippique dat 5 en 6 Augustus in het Stadion zal worden ge houden, onder leiding van den Nederlandschen Hippischen Sportbond, beleefd 'n groot succes te worden door het* groot aantal deelnemers uit het buitenland; in het geheel zullen aan dit sportgebeuren 100 ruiters deelnemen. Het comité is als volgt samengesteld: Jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, J. H. Scheltema, voor zitter van de N.V. tot Exploitatie van het Ned. Sportpark, voorzitter; J. E. J. Bonnike; Jhr. H. van Coehoorn van Sminia, voorzitter Ned. Fed. Land. Rijvereeniging; G. F. Dudok van Heel, F. A. Dudok van Heel, res.-kapitein der art.; res.-majoor C. H. Labi.uchère, Jhr. H. M. van Loon. lt. kolonel jhr. Quarles van Ufferd, voor zitter van den Nederlandschen Hippischen Sportbond, kapt. P. M. R. Versteegh, kapitein der Kon. Marechaussee, W. A. M. Westerouen van Meeteren, directeur van het Toerisme van den A.N.W.B. secretaris. Behalve een groot aantal Nederlandsche rui ters zullen aan deze ruiterfeesten deelnemen een landelijke Duitsche ruiterafdeehng en een Belgische ruiterafdeeling. Verder hebben uit Duitschland zich aangemeld de bekende ruiters Von Plöz, Graf Uxkull en Von Sydow, uit Hon garije de ruiters Von Cseh, Hartmann Pauli en Von Netsery en uit Italië Carlo Kechler. Zaterdag 5 Augustus zullen 's morgens dres- suurproeven worden gehouden door landelijke ruiters. Des middags om half drie: 1. eenspannen (nationaal); 2. Groot springconcours (interna tionaal le deel); 3. Holland-Duitschland, lan delijke ruiters, gehoorzaamheidsproef; 4. Schoonste rijpaard (internationaal)5. Holland- Duitschland, landelijke ruiters, springconcours; 6. groot springconcours (gelukspringen, interna tionaal, 2e deel). Zondag 6 Augustus: Geschiktheidsproef voor rijpaarden. 2. prijs van Holland (le deel). Groot Springconcours, pl.m. 18 hindemissen tot 1.40 M. hoogte. Eereprijs: De beker van Am sterdam (wisselbeker)deze beker wordt defini tief eigendom van dengenen, die den eereprijs driemaal heeft gewonnen. 3. Tweespannen (na tionaal); 4. Prijs van Holland (2e deel). Het departement van Economische Zaken neeft een wetsontwerp ter advies aan den Raad van State gezonden, dat een prlncipieele wijzi ging beoogt te brengen in de Crisisinvoerwet. Zooals men weet is tot nu toe de basis voor de contingenteeringen, die op de Crisisinvoer wet berusten, steeds het gemiddelde geweest van den werkelijken invoer van het buitenland over enkele jaren voorafgaande aan de crisis. De contingenteering had n.l. tot nu toe geen ander doel dan te voorkomen, dat de Neder- 'andsche markt met bultenlan- he goederen wordt overstroomd; m.a.w. alleen een meer dan normale invoer wordt tegengegaan. De contin genteeringen waren voor alle landen gelijk. Meer dan tevreden zijn de bijna 300 deelnemers aan onze premie-reis naar Trier Donderdagavond weer in het vaderland teruggekeerd. Er ging maar een roep over: dat zij buitenge woon veel genoten en gezien hadden; het bezoek aan de Triersche Heiligdommen vooral de vereering van den H. Rok had een overweldigenden indruk op hen gemaakt; zeer interessant waren de ruïnes van Romeinsche bouwwerken, welke Trier rijk is; schoone vergezichten en groote genoegens beleefden zij tijdens het uitstapje naar Luxemburg. Allen waren het erover eens dat het einde van de heerlijke dagen veel te vroeg gekomen was. Dit alles heeft onze Directie doen besluiten, wederom een premie- reis voor de lezers uit te schrijven, speciaal met het oog op hen, die zich voor de vorige reis te laat aanmeldden en die in deze dagen geen vacantie hadden. Voorop staat ook thans weer de vereering van den beroemden H. Rok, welke, sinds eeuwen en eeuwen als Christus' heilig Kleed beschouwd, volgens beschikking van Zijn Hoogw. Excellentie IVÏgr. Frans Rudolf Bornewasser, Bisschop van Trier, voor de geloovigen wordt tentoongesteld, en thans reeds meer dan 120.000 Katholieken van overal ter wereld een bedevaart deed houden naar het aan historie, aan oudheden en aan katholieke wereldmonumenten zoo rijke Trier. Einde Augustus wacht den lezers en lezeressen wederom een buitengewoon goedkoop, maar desniettemin toch buitengewoon mooie reis naar Trier. Des ochtends per D-trein vertrek uit Utrecht; reis over Zevenaar naar Keulen; langs den Rijn tot Koblenz; middagmaal in het restauratierijtuig; vandaar langs den schoonen Moezel door heerlijke berglandschappen naar Trier; aankomst aldaar tegen den avond; ontvangst te Trier; gidsen geleiden al onze deel nemers en deelneemsters naar het hun en haar toegewezen hotel of pension, waarin men rekenen kan op uitstekend logies en uit stekende bediening; avondmaal; logies. Ontbijt; te ongeveer 8 uur bijeenkomst tot formatie der pro cessie, waarbij naar traditie enkele van de belangrijkste kerken worden bezocht; in den Dom bezichtiging van den H. Rok. In eigen hotel (of pension): middagmaal; 'snamiddags bezoek aan Triers belangrijkste bezienswaardigheden: Porta Nigra, Keizer- thermen, Amphitheater, Duitsch wijnmuseum, enz., alles onder deskundige leiding; avondmaal. Zij, die zulks wenschen, kunnen 's avonds nog aan een gezellig onder-ons deelnemen. Logies. Ontbijt; te ongeveer 9 uur per luxe autocar van Trier over Igel, Wasserbillig (grens), Sauertal, Echtemach, Luxemburgsch Zwitserland naar Luxemburg, de schitterend gelegen hoofd stand van 't Groothertogdom Luxemburg; middagmaal in restaurant te Luxemburg; bezichtiging van de voornaamste bezienswaardigheden der stad per auto; over Grevenbacher, Wasserbillig en Igel terug naar Trier; aldaar avondmaal; logies. Ontbijt; te ongeveer 9 uur per D-trein uit Trier; de terugreis geschiedt dwars door de schoonste gedeelten van 't Eifelgebergte over Gerolstein en Keulen, dan een aangenaam verblijf van eenige uren te Düsseldorf, alwaar het middagmaal wordt ge bruikt; verder over Emmerich terug naar Holland; tegen den avond in Utrecht. (Middag- en avondmaal zijn steeds warme maaltijden). Heel deze reis bieden wij onzen abonné's aan voor den premie-prijs va^i f 35.— (ver hoogd met 2.50 admin.-kosten) alles inbegr. (behalve natuurlijk privé-consumptie). Aangezien ons van vele zijden verzocht is, ook gelegenheid te geven, 2e klas te reizen, hebben wij ook deze mogelijkheid opengesteld; de reis heen en terug 2e klas, met eenigszins voornamer hotel of pension te Trier kost 47.50 (verh. met 250 adm.-kosten). Deelnemenden aan onze reis hebben geen pas noodig; bewijs van Nederlanderschap is voldoende. Het zal zaak zijn dat gegadigden zich ten spoedigste aan ons Bureau aanmelden; zoolang niet per persoon 2.50 adminlstratiegeld is gestort, kan niet tot inschrijving worden overgegaan; men vrage invulformulieren aan met vermelding voor hoeveel Ter::enen. De reissommen moeten uiterlijk 15 Augustus in ons bezit zijn. Alles betreffende deze rubriek te adressee- ren aan den schaakredacteur van dit blad. De tweezetten van den grooten Franschen problemist, Fred. Lazard, die wij in een onzer vorige rubrieken gepubliceerd hebben, schijnen bij onze lezers in den smaak te zijn gevallen, want men verzocht ons van verschillende zij den om de serie voort te zetten. De heer Lazard, dien wij het verzoek onzer lezers overbrachten, stelde onmiddellijk een tweede „achttal" ter onzer beschikking. Wij herhalen den raad, dien wij bij het eer ste achttal gaven, n.l. de oplossingen, die gees tig en verrassend, doch over het algemeen niet moeilijk zijn, van het diagram te zoeken. Dui delijkheidshalve kan men den stand natuurlijk op het bord zetten, doch dan zoeke men zonder de stukken aan te raken dus als in de par tij want alleen dan heeft het bestudeeren van problemen eenig nut en is het een waar devolle oefening voor den partijspeler. Voor alle problemen geldt: Wit speelt en geeft met in twee zetten. I. 'm IV. VI. VII. Zooals gemeld hebben Donderdag te Utrecht de bijeenkomsten plaats gehad van de ver schillende bestuursorganen van den Ned. R. K. Middenstandsbond, waar de reorganisatie van het bestuur van den N. R. K. M., als gevolg van de versterking van het verband tusschen stands- en vakorganisatie in de katholieke mid denstandsbeweging, haar beslag heeft gekregen. Allereerst hield de thans opgeheven Vakraad van den N. R. K. M. een vergadering tot slui ting zijner werkzaamheden. In deze druk bezochte vergadering heeft de voorzitter van het Vakbestuur, de heer C. J. Notenboom de Bruyn te Roosendaal, ontstaan en werkzaamheid van Vakbestuur en Vakraad gememoreerd. Het bestaan van deze vakinstantie naast het eigenlijke bestuur van den N. R. K. M. werkte steeds omslachtig; niet altijd was even dui delijk welke vraagstukken in de vakinstanties en welke in het eigenlijke bestuur der organi satie thuis hoorden. Spreker juichte dan ook het afsterven van den Vakraad en zijn opgaan in het nieuwe Cen traal Bestuur van den Bond ten zeerste toe. De heer Notenboom de Bruyn dankte alle leden van den Vakraad voor de ondervonden samenwerking en in het bijzonder de heeren Dr. J. van Beurden en Mr. J. A. G. M. van HeUenberg Hubar, leden van de Bureaucom missie van den N. R. K. M. De heer C. J. G. Struycken te 's-Gravenhage, heeft namens het Hoofdbestuur van den N. R. K. M. den heer Notenboom de Bruyn hartelijk dank gezegd voor de door hem gedurende zoo vele jaren aan Vakbestuur en Vakraad gegeven leiding. Hierna werd het nieuwe Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, waarin zitting hebben twee vertegenwoordigers van iedere diocesane standsorganisatie en één verte genwoordiger van eiken landelijken Vakbond aangesloten bij den N. R. K. M., door den af tredenden voorzitter van den bond, den h' C. T. G. Struycken, geïnstalleerd. In zijn installatierede zette de heer Struyck-. uiteen, hoe de gestegen belangrijkheid van vakorganisatie in het geheel van de Nederland sche R. K. Middenstandsbeweging, aanleiding was geweest om aan de Vakbonden, in plaats van enkel adviseerende bevoegdheid, medezeg genschap toe te kennen in de leiding van den N. R. K. M. Spreker uitte den wensch, dat de nieuwe be stuursorganisatie zal leiden tot versterking van de katholieke middenstandsorganisatie en tot krachtiger behartiging van het middenstands- belang. Vervolgens werden door de vertegenwoordi gers der bij den N. R. K. M. aangesloten Vak bonden, die de zoogenaamde „Erkenningsver klaring" hebben ontvangen, als vertegenwoor digers van de vakorganisatie in het nieuwe Hoofdbestuur van den N. R. K. M. gekozen de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, te Haarlem (Ned. R.K. Bond vanBouwpatroons), J. H. van Langen te Delft (Ned. R. K. Bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons)C. Bur ger te Amsterdam, (Ned. R. K. Hanzebond van Melkhandelaren) In de pauze kwam het Hoofdbestuur in zijn nieuwe samenstelling bijeen in eerste vergade ring voor het opmaken der voordracht voor de benoeming van een nieuwen voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond. De heer Struycken wenschte in verband met zijn gevorderden leeftijd niet in aanmerking te komen als voorzitter van het gereorganiseerde Hoofdbestuur. Door de voortgezette vergadering van het Centraal Bestuur werd overeenkomstig de voor dracht van het Hoofdbestuur met overgroote meerderheid tot voorzitter van den N. R. K. M. gekozen de heer Jas. E. A. M. Meijring, te 's-Hertogenbosch, voorzitter van den Bosschen Diocesanen R. K. Middenstandsbond en tot dus verre 2e voorzitter van den N. R. K. M. De heer Struycken heeft zijn opvolger met een toepasselijk woord geïnstalleerd. Hij bracht hem dank voor het beschikbaarstellen van zijn krachten en sprak de hoop uit, dat de katholie ke middenstand onder de nieuwe leiding veilig zal worden heengevoerd door de moeilijke tij den, welke wij thans beleven. De heer Struycken nam vervolgens afscheid als voorzitter van den Bond. Hij dankte de bestuursleden voor de steeds ondervonden pret tige samenwerking; in het bijzonder ging zijn dank uit naar hen, met wie hij in de dage- Hjksche leiding der beweging heeft samenge werkt. Op voorstel van den heer J. A. Koops te Venlo, voorzitter van den R. K. Limb. Midden stand, werd de heer Struycken bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De heer Meijring heeft den heer Struycke dank en hulde gebracht voor de vele werk zaamheden, moeite, opofferingen en tijd, welke hij aan de landelijke katholieke middenstands organisatie heeft ten koste gelegd. In zijn aanvaardingsrede wees de heer Meij- rink er op, dat de middenstand momenteel een moeilijke periode doormaakt en wellicht een nog moeilijker toekomst tegemoet gaat. Onder een beroep op aller medewerking, ook van het Bureau der organisatie en onder het inroepen van Gods hulp, aanvaardde de nieu we voorzitter zijn functie. De vervolgens gehouden eerste werkverg.. - dering van het nieuwe Centraal Bestuur droeg hoofdzakelijk een huishoudelijk karakter. Ingeleid door Mr. van Hellenburg Hubar werd een uitvoerige bespreking gewijd aan de mid delen tot versterking van den band tusschen de aangesloten vakbonden op den N. R. K.. M. VIII. Oplossingen: I. 1. Pa7—c6! enz. H. 1. Pd6—f7! enz. III. 1. Pg2h4enz. IV. 1 Te2g2! enz. V. 1 Pf5e7! enz. VI. 1 Tb7—b8! enz. VII. 1. Dg8h7enz. VIH. 1. Dc7d6! enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3